Miêf vêtg&im SDNIL HALEN! Nieuwe Italiaanse regering samengesteld Huisbroeitentoonstelling te Sassenheim uitstekend geslaagd LEIDERDORPSE REES GEVELD I „Chroesjtsjovs voorstel zeer bemoedigend" Franse regering keurt overeenkomsten Algerijnen goed De overstromingsramp in Duitsland Het weer in Europa Weerbericht DONDERDAG 22 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Twee schoorstenen van de steenfabriek OuderzorgDe Ridder aan de Van der Valk Boumanweg te Leiderdorp zijn onder de slopers hamer gevallen. Pneumatische hamers hadden het evenwicht van de reuzen verstoord en met donderend geweld tuimelden zij ter aarde. Nog één schoorsteen, de nieuwste en de grootste, staat in zijn volle glorie temidden van de afbraak aan zijn voetstuk. Het lot van de vernietiging zal ook hem niet voorbijgaan. Volgende week wordt ook deze machtige van dit voetstuk gehaald. Van de steenfabriek is dan praktisch niets meer over. Deze opruiming is noodzakelijk geworden om de uitbreidingsplannen van de gemeente Leiderdorp - de Zijllaan- en Meijepolder - mogelijk te maken. Van het spektakulaire moment, toen een der schoorstenen geveld werd, maakte de heer Van Leeuwen uit Leiderdorp deze foto. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) VANNACHT LICHTE VORST Matige tot krachtige oostelijke wind met in de nacht lichte vorst en overdag temperatuur om het vriespunt. Vanuit het oosten binnendrijvende bewol king met mogelijk wat lichte sneeuw. Rond drie uur opende burgemees ter J. baron van Knobelsdorff, gis termiddag de 9e Sassenheimse huis broeitentoonstelling in het bollen- huis van de fa. W. Moolenaar aan de Hoofdstraat 122. In zijn openings woord wenste de burgemeester het bestuur van de vereniging voor huis- broei geluk met de inzendingen en de huisbroeiers met een man als de heer P. Vreeburg, die als voorzitter voor de veren, veel werk verzet om de jaarlijkse show steeds groter en mooier te maken. Met de wens dat de tentoonstelling veel bezoekers moge trekken, de show is het ten volle waard, verklaarde de burgemeester deze voor geopend. Hieraan vooraf had de heer Vree burg woorden van welkom gericht tot de vele aanwezigen waaronder de heer F. Limburg, directeur van de Bloembollenkeuringsdiensten, alsme de het hoofd van de Plantenziekten- kundigen Dienst. De voorzitter deelde nog mede goede hoop te hebben dat volgend jaar ook wordt deelgenomen door de Pres. Kennedy over samemverking ruimtevaart hoogste klassen der Sassenheimse scholen. Een dochtertje van de heer Vreeburg, bood mevrouw van Kno belsdorff een bloemstukje aan. Hier na maakte het gezelschap een rond gang over de tentoonstelling een goed geslaagd arrangement van de heren D. van der Gugten en M. A. van Bee- len. Bekroningen De burgemeester verrichtte de prijsuitreiking. De jury, bestaande uit de heren G. Demmink, J. Heemskerk en S. C. Rotteveel voor de gebroeide inzendingen en G. Demmink, G. L. Mulder en C. Soeteman van het bloembindwerk, kende de volgende bekroningen toe. Verplichte inzending: 1 D. van de Gugten, wisselbeker 159 punten; 2 J. van Nieuwkoop 152 pnt.; 3 P. A. Vree burg 1501 x/l pnt. Eervolle vermelding: J. Boekee 146 punten; Th. Witteman 145 pnt. Vrije inzending: 1 J. Z. de Vries, President Kennedy heeft woens dag op zijn persconferentie verklaard, dat Chroesjtsjovs voorstel voor sa menwerking op het gebied van de ruimtevaart „zeer bemoedigend" is. Hij zou de Sowjet-premier direct la ten weten, dat de VS voorstanders zijn van een vreedzaam onderzoek van de ruimte en dat zij deze kwes tie gaarne in de VN of op andere wij ze, zoals in tweezijdig Amerikaans- Russisch overleg, willen bespreken. Overigens gaf de president te ken nen, dat een akkoord voor de Ameri kaans-Russische samenwerking ten aanzien van een reis naar de maan niet in de naaste toekomst te ver wachten is. Hij zei dat het moeilijk is van verklaringen inzake samen werking tot concrete overeenkoms ten te komen. Zo had de Sowjet- Unie het afgelopen jaar niet laten blijken, dat zij bereid was op eerder gedane Amerikaanse voorstellen voor samenwerking bij het ruimteon derzoek in te gaan. „We hebben nu echter meer fiches op tafel dan eni ge tijd geleden het geval was, zo dat de vooruitzichten misschien zul len verbeteren", aldus Kennedy. Kwestie Berlijn. Hij verklaarde dat de te Moskou gevoerde besprekingen over de kwes- tie-Berlijn weliswaar nog geen resul taat hebben opgeleverd, maar dat het overleg moet voortgaan, zolang het onderwerp nog niet is uitgeput. Bevraagd naar een bericht, als zou de bondskanselier Adenauer hebben voorgesteld spoedig een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de VS, de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk bijeen te roe pen, zei Kennedy dat de VS de in druk hebben gekregen, dat de West- duitse regeringsleider dit niet wil. Bovendien was president De Gaulle tegen een dergelijke conferentie ge kant, tenzij men over bewijzen zou beschikken dat deze een gunstig re sultaat kan opleveren. De Ameri kaanse président zei deze mening te delen. Ondervraging van Powers. Bij de ondervragingen van de pi loot van de U-2, Powers, die onlangs uit Russische gevangenschap is te ruggekeerd, is tot dusver niet ge bleken, dat deze zich niet aan zijn contract heeft gehouden. In het mid den van de komende week zou Po wers beschikbaar zijn voor vragen van het congres en de pers. Dan zou het onderzoek, dat op het ogenblik in het geheim aan de gang is, zijn voltooid. Over de luchtcorridors naar Ber lijn verklaarde Kennedy, dat inmen ging in het westelijk luchtverkeer „risico's met zich brengt, waar nie mand ingenomen mee zal zijn" Het westen zou. blijven gebruik maken van zijn verkregen rechten. De Franse regering heeft woensdag de overeenkomsten met de Algerijnse opstandelingen unaniem goedgekeurd. Voordat met de uitvoering ervan kan worden begonnen, moet het re sultaat worden afgewacht van de bij eenkomst van de Nationale Raad van de Algerijnse revolutie het parle ment van de opstandelingen die donderdag of vrijdag in ^ripolis (Li bië) wordt gehouden. In Parijs ver wacht men, dat deze raad de akkoor den eveneens zal goedkeuren. Men verwacht echter ook dat de staking van het vuren niet voor vol gende week officiëel zal worden af gekondigd. Deze afkondiging zal wor den voorafgegaan door een Frans- Algerijnse conferentie, waarop de reeds geparafeerde overeenkomsten zullen worden getekend. De politieke overeenkomst omvat het verpachten van de marinebasis Mers el Khebir aan Frankrijk voor 15 jaar en het verpachten voor een veel kortere periode van andere mi litaire bases in Algerië. Frankrijk mag nog gedurende minstens 3 jaar atoomproeven in de Sahara nemen. Tot de andere bepalingen uit de overeenkomsten behoren volgens 't dagblad „Le Monde": 1. Na de staking van het vuren zul len de Franse troepen in Algerië blijven, in het bijzonder aan de gren zen met Tunesië en Marokko. 2. Voor de periode tussen het sta ken van het vuren en de volksstem ming over de zelfbeschikking waar schijnlijk vier maanden lang zal een tijdelijk bestuursorgaan voor Al gerië worden ingesteld met een mo hammedaanse meerderheid. Deze executieve zal een politiemacht van Europeanen en mohammedanen tot haar beschikking hebben om de vrij heid tijdens de verkiezingscampagne te beschermen en de ordelijke uit voering van het referendum te waar borgen. „Le Monde" schrijft, dat de Alge rijnse staat een feit zal zijn zodra de overeenkomsten tussen Frankrijk en de opstandelingen bij volksstemming zijn goedgekeurd. In Franse ambtelijke kring wijst men er op, dat de gesloten overeen- komtsen slechts een begin zijn en dat er nog veel te doen is voordat het probleem als opgelost kan wor den beschouwd. RANGEERDER GEWOND De 22-jarige rangeerder W. de Boer uit Amsterdam is vanmorgen om kwart voor zes ernstig gewond, toen hij op het rangeerterrein Water graafsmeer onder een uitrijdende goederentrein kwam. Zijn rechter voet werd daarbij geamputeerd. Een collega van het slachtoffer die het ongeluk zag gebeuren werd in over spannen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Na behandeling werd hij naar zijn huis gebracht. 200 Meter dijk gisteren bezweken in Sleeswijk-Holstein De door het zeewater overstroomde landbouwgronden aan de Westduitse Noordzeekust zullen volgens deskun digen pas over zes a zeven jaar weer vruchtbaar zijn. Zij baseren hun me ning op Nederlandse ervaring na de ramp van 1953. Het Oostfriese eiland Wangeroog, is na de stormvloed 25 tot 60 meter kleiner geworden. Duitse militairen zullen stroomop waarts van Hamburg over de Elbe 'n pontonbrug slaan, teneinde de enige bruikbare brug over deze rivier, bij Lauenburg, te ontlasten. Woensdagochtend trad aan de Oostzeekust van Sleeswijk-Holstein een onverwacht hoge waterstand op. In de haven van Flensburg steeg het water tot anderhalve meter boven 't normale peil en overstroomde de in ternationale verkeersweg, die dicht langs de haven loopt. Het verkeer van en naar Scandinavië moest hier door worden verlegd. WEER DIJK BEZWEKEN Bij Behrensdorf in Sleeswijk-Hol stein is woensdag de dijk langs de Oostzee over een lengte van onge veer 200 meter bezweken. Verschei dene boerderijen worden door het water bedreigd. Woensdagavond waren 278 doden geborgen, waarvan in Hamburg 259. De Westduitse bondsregering heeft besloten een programma voor ver goeding van de ontstane schade op te stellen. Bijzonderheden hiervoor zijn nog niet vastgesteld omdat nog niet bekend is hoe hoog de schade pre cies is. Premier Chroesjtsjov heeft in een telegram aan bondskanselier Aden auer zijn medegevoelen en dat van de Sow jet-regering en -bevolking be tuigd met de ramp die de Westduitse Noordzeekust heeft getroffen. HELSINKI l.bew. —9 —16 STOCKHOLM l.bew. —1 —12 OSLO onbew. —1 9 ABERDEEN 1. bew. 8 0 LONDEN onbew. 6 1 AMSTERDAM onbew. 7 —1 BRUSSEL onbew. 9 1 LUXEMBURG onbew- 7 —3 PARIJS onbew. 11 0 BORDEAUX mist 13 -O NICE h. bew. 14 6 BERLIJN sneeuw 3 1 MüNCHEN sneeuw 6 3 ZURICH h. bew. 7 —1 GENèVE geh. bew. 4 —4 LOCARNO geh. bew. 12 —4 WENEN poolsneeuw 6 1 INNSBRUCK zw. bew. —2 ATHENE 1- bew. 15 6 ROME geh. bew. 14 3 MALLORCA onbew. 17 5 PAUZE MEN EET OM TE LEVEN Pas nu de nieuwe dames-mode is onthuld, wagen wij het erop te be kennen dat wij de harige Robinson Crusoë-hoeden van de afgelopen winter om te gillen en te gieren heb ben gevonden. Het is een onschul dig vermaak dat de dames met de mode meedraven. Mooi of lelijk men draaft. Anders in het gesteld met de modes die zich in het gods dienstig leven aandienen en die dik wijls even vergankelijk zijn als de damesmode. Ook over die modes valt te praten, maar dan toch op voor waarde dat zij bijdragen tot verdie ping van het christelijk leven. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat het communiceren in het voorbije jaar met een sprong achteruit is ge gaan. Dat is een veeg teken. Alle modieuse verlangens goed en wel. Maar laten we in vredesnaam niet voorbij zien, dat „slechts één ding noodzakelijk" is: een persoonlijke verhouding tot Christus, met Wie men zich mag verenigen tijdens het Offermaal. Men eet om te leven. Ook in genade te leven. PUZZEL No. 521. Hor. 1. rivier in Italië, 3. vriend (Fr 6. muzieknoot, 7. pries terkalotje, 11. tuchtroede, 13. voor zetsel, 15. bijwoord, 16. eenmaal, 17. bootje, 18. sint (afk.), 20. scheik. ele ment (afk.), 21. maand van 't jaar, 25. oefening voor het gezang zonder tekst, alleen op noten en vocalen, 27. voedsel, 28. sociëteit (afk.), 29. volks naam voor de kauw. Vert. 2. rund, 3. biersoort, 4. nevel, 5. dorpje onder de Dr. gem. Vries, 6. lidwoord, 8. koning van Basan, 9. oude lengtemaat, 10. gem. in België, 12. metaalsoort, 14. keurig, 15. zijtak Donau, 19. omslag van een boek, 21. soort onderwijs (afk.), 22. voegwoord, 23. buitenhaven, 24. afkorting van tangens, 25. muzieknoot, 26. maan stand. Oplossing morgenavond. Opl. 520. Hor. 2. largo, 6. Leo, 8. ode, 10 berk, 12. stel, 13. er, 14. lat, 16. N.S., 17. barok, 18. An, 20. nee, 21. o.e., 23. Genk, 25. tang, 27. ido, 29. Lee, 30. tronk. Vert. 1. Elbe, 2. lor, 3. R.K., 4. oot, 5. pels, 7. eer, 9. den, 11. klank, 12. stoet, 15. are, 18. agio, 19. Ned. 21. one, 22. egel, 24. not, 26. alk, 28. do. PUIST De aftredende Italiaanse premier, prof. Fanfani heeft woensdagavond als kabinetsformateur aan president Gronchi de lijst met namen van zijn nieuwe coalitie-kabinet ingediend. Hiermee is een eind gekomen aan de 19' dagen oude regeringscrisis. Op de beeldbuis verscheen gisteravond in een programma van de NTS een internationale goochelstrijd tussen Nederlandse en Engelse goochelaars. Op de foto zien we het Nederlandse duo „De Stefani's" in aktie: de vrouwe lijke helft van het duo werd met de hulp van een toeschouwer uit de zaal in een plastic zak gestopt; de zak werd goed dichtgemaakt, doch even later wandelde zij - met de lege zak - het toneel weer op. „Als hij nog meer lifters meeneemt, schei ik er mee uit....0 wisselbeker; 2 D. van de Gugten; 3 J. van Nieuwkopo. Eervolle vermelding: G. van Eem- melen; P. A. Vreeburg; (Buiten me dedinging) Plantenziektekundige Dienst met lof van de jury. Beste pot: Hyacinthen: J. Boekee met Constance; Tulpen: J. Z. de Vries met Flying Dutchmann; Narcissen: D. van de Gugten met Patria. Uitslag Bloembind- en schikwerk: I Kinderen Vreeburg; 2 H. Colijn; J Jan Barnhoorn; 4 M. A. van Bee- len; 5 J. van den Nouland jr.; 6 L. van Nieuwkoop; 7 Mevr. E. J. Colijn-Vis; 8 mevr. Wesseling; 9 A. Benschop; 10 mevr. Rotteveel. Eervolle vermelding: Dhr. G. van der Luit; Mevr. Doornbosch-Philippo; Mevr. Rotteveel; Mevr. van Nieuw koop-Brouwer. (Advertentie

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3