KLAVERBLAD KOFFIE Bijna 200 jaar blijkt het eigen koffiebranders- geheim uit de geur en smaak van Tweede Kamer wil hogere kiesdeler, minister niet WOENDAG 21 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 SINDS 1769 GEBRAND MET DE RIJKDOM DER EEUWENOUDE ERVARING -KOFFIEBRANDERIJ HET KLAVERBLAD LEIDEN- KORT GEDING TEGEN AVRO-BESTUUR Ziekenhuis nam proef met diepvriesmaaltijden In het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Emmen is, als eerste ziekenhuis in den lande, een proef genomen met diepvriesmaaltijden. De proef, welke goede resultaten heeft opgeleverd, was met het oog op de nieuwbouw- plannen van het diaconessenhuis, de personeelsschaarste en de aanstaan de invoering van de vijfdaagse werk week van groot belang. Tijdens de proef zijn in het totaal 17.000 maal tijden verstrekt, t.w. 200 per dag aan alle interne en in de voeding zijnde personeelsleden. De maaltijden bleken van uitste kende kwaliteit. Kleur en geur wa ren goed en de smaak was prima. Belangrijk was ook dat de voedings waarde van de maaltijden in geen enkel opzicht was verminderd. Na de proef is de direktie van het dia- konessenhuis tot de conclusie geko men, dat diepvriesmaaltijden grote mogelijkheden voor de ziekenhuizen openen. Er is echter één probleem, dat tot oplossing moet worden ge bracht, als men volledig wil over schakelen op het systeem van de diepvries, namelijk het diëet Afge- Hongaars gezin na vijf jaar herenigd Negen leden van de Avro, die zich ™°«en <?"*ten kuP"e? Tg kandidaat gesteld hebben voor een Jen placht omdat het gewicht af- plaats in een van de gewestelijke van de individuele patient. Er besturen van deze omroepvereniging, hebben een kort geding aangespan nen tegen het Avro-bestuur, aange- len en bezoldiging van ambtenaren. zjen Z1Ï van, mening zijn dat het be- Door tekort aan wervingsmogelijk- stuur van de Avro deze verkiezing heden is veel rangen-inflatie opge- °P onrechtmatige wijze heeft beperkt KRITIEK OP REDE MR VAN HALL treden. Voorts bepleitte de heer IColf- m schoten integratie van taken der la- Minister ^ox°Peu^r.^^^lo"ie^iyo®,[ gere bestuursorganen, aanmoediging van bezinning op het uitvoeren van wijziging van de kiesdeler ook al werd er gisteren in de Tweede Ka- u mer herhaaldelijk op aangedrongen, herziening van bezoldigingen en ver- De Kamerleden willen dat het voor en bemoeilijkt. Het kort geding zal op 2 maart a.s. voor de president van de rechtbank in Amsterdam dienen. Geëist wordt dat de gedaagde wordt gezamenlijke taken in agglomeraties, J?™1™ goedingen voor burgemeesters en splinterpartijtjes moeilijker moet zijn wethouders en meer aandacht voor de Kamer te komen en daar- het gemeentelijk belastinggebied in de gewesten Noordholland, Utrecht Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Bra- is echter een streven om te komen tot een zekere standaardisering van de diëeten, waarvoor thans grondige onderzoekingen worden verricht. Controle schrikdraad Reeds sedert 1948 is van kracht het bant, Gelderland, Overijssel, Drenthe Veiligheidsbesluit elektrische schrik- f» Groningen stembiljetten en enve- draden. Dit besluit bepaalt onder om stellen zij voor, dat de kiesdeler gpr. had kritiek op het gevolgde be- l0PPen.t°e te zenden als bedoeld in meer, dat schrikdraadinstallaties zo- van 0.67 procent verhoogd wordt. Ge- iej<j inzake de Bijlmermeer en Aet huishoudelijk reglement van de wel in haar geheel als in onderdelen vraagd wordt zelfs de kiesdeler te daarmee samenhangende voorsteller' ro*?P«n«raffe vaR een dwanSsom moeten voldoen aan de eisen van verhogen tot anderhalf maal. Eerst tot grenswijziging tussen de aanlig- va£ 'A10 000 voor iedere overtreding. goed en veilig werk en in goede staat bij deze uitslag zou een afgevaardig de naar de Kamer gestuurd kunnen i* x worden "eer Kolfschoten was nog wei nig enthousiast over de zijns inziens Vooral de heer Beernink (CHU) geringe vorderingen van de decen- hield een pleidooi voor deze wijzi ging. Hij diende zelfs een motie Hij was verheugd, dat initiatief is Ondfm de Avroledendie hetkorte van onderhoud moeten verkeren. Uit dien hoofde is het hoofd of de bestuurder van een onderneming van landbouw, tuinbouw, bosbouw of veehouderij, waarin gebruik wordt Anneke Beekman beschikt gemaakt van een schrikdraad, ver- die mede-ondertekend werd door le- genomen tot een grondwetswijziging 1 den van de KVP, PvdA en AR. De ten behoeve van verlaging van de nu over haar vermogen minister ontraadde de motie en zei, kiesgerechtigde leeftijd, dat hij zich nog nadei zal beraden over wat hem te doen staat als de ze motie mocht worden aangenomen. Kritiek is er gisteren verder uitge bracht op de nieuwjaarsrede, die door het kamerlid mr. Van Hall in zijn functie van burgemeester van Amsterdam is gehouden. Mr. W. J. Geertsema (VVD), (burgemeester van Wassenaar), noemde deze rede gezagondermijnend. Mr. Van Hall heeft in deze gewraakte rede gezegd, dat in Den Haag voor Amsterdam dé slechtst denkbare besluiten wor- Prof. Romme (tijdelijk) ambtenaar burgerlijke stand bij huwelijk zoon B. en w. van Amsterdam hebben dem genomen. Ook de heer E. J. van de raad voorgesteld prof. mr- C. P. Kolfschoten (KVP) (burgemeester M. Romme tijdelijk de functie te ver van Alkemade) en mr H. K. J. Beer- lenen onbezoldigd ambtenaar Beekman, die vergezeld was plaatselijke politie. nink (CHU) vonden, dat mr. Van van de burgerlijke stand te Amster- van haar raadsman, mr. M. M. G. Th. Houders van vorengenoemde instal- Hall voorzichtiger had moeten zijn dam. Door deze benoeming zal de de Kort, heeft de stichting décharge laties dienen van het bovenstaande en met deze uitlating bepaald te ver oud-voorzitter van de was gegaan. Gemeentegrenzen. in de Tweede Kamer zelf het huwelijk van een van zijn zoons te voltrekken. Deze tijdelijke functie krijgt prof. Romme als oud- De heer Kolfschoten (KVP) wijdde raadslid en -wethouder van Amster- veel aandacht aan het wijzigen van dam. gemeentegrenzen en het vormen van agglomeraties. Naar zijn mening kan nog geen raamwet voor agglomera- In Bolsward zal ter gelegenheid ties worden opgesteld, omdat de vele van de herdenking van de 300-ste verschillende aspecten en meningen sterfdag van de Friese dichter Gys- KVP-fractie verleend voor het beheer, staat zijn, goede nota te nemen. Misdrijf van kunstschilderende roofovervaller was bijna verjaard Het heeft maar 1 (in Frankrijk) a een inval gedaan en 10.000,- buit o2 (in Nederland) jaar gescheeld of gemaakt. Van E. had zeer tijdig de in diverse groepen te veel van el- bert Japiks een standbeeld verrijzen het misdrijf waarvoor de 41-jarige benen genomen in een taxi naar kaar afwijken. Voorts vroeg hij naar bij de hervormde Martini-kerk- Het D-C. v. E. (zonder vaste woon. of Delft. Via Oostende, Engeland enZ.- mogelijkheden tot grotere vrijheid monument zal 40.000 kosten. Gys- verblijfplaats) gistermorgen voor de Frankrijk vluchtte hij vervolgens voor lagere publiekrechtelijke orga- bert Japik heeft verscheidene psal- rechtbank in Rotterdam terecht naar Parijs. Daar heeft hij al die ja- nen met betrekking tot het aanstel- men in het Fries vertaald. Voedseldropping in Hamburgs rampgebied stond, was verjaard. Bijna tien jaar ren onder valse vlag geleefd. Begon lang is hij er in geslaagd zich onder er als krantenverkoper en eindigde een andere naam en met een ver- (niet onverdienstelijk) als kunst- valst paspoort schuil te houden in schilder. Frankrijk. Toen, bijna op het nip pertje, is hij een vrouw gelopen Op zoek naar garnalen, krabben en kreeften De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. L. B. Holthuis, wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij het Rijks museum van Natuurlijke Historie in Leiden, en dr. J. H. Stock, conser vator bij het Zoologisch Museum in Amsterdam, subsidies verleend om deel te nemen aan een Israëlische biologische expeditie naar het zuide lijke deel van de Rode Zee. Deze ex peditie vormt een onderdeel van een groot internationaal oceanografisch onderzoek van de Indische Oceaan, waaraan tel van landen deelnemen. De leider van de Israëlische expe- ditite is prof. dr. H. Steinitz, hoog leraar in de zoologie aan de He breeuwse universiteit in Jeruzalem. De expeditie zal, behalve uit de ge noemde Nederlanders, bestaan uit elf Israëliërs en vijf Amerikanen. Bij het onderzoek in het zuidelijke deel van de Rode Zee zal dr. Holthuis zich be zig houden met de studie van garna len, kraben en kreeften de z.g. „decapoda" alsmede met die van een aparte kree(tengroep, welke „stomatopoda", of te wel „bidsprink haankreeften" wordt genoemd. Dr. Stock zal zijn aandacht schenken aan de „roeipootkreefjes" (copepoda) en aan de zeespinnen. De Iraelische expeditie vertrekt op 1 maart per schip uit Eylath en- arri veert dan circa drie dagen later in De vele bewoners in het rampgebied van Hamburg, die tot nu toe de barre Massauna. Het biologisch onderzoek omstandigheden hebben getrotseerd en die hebben geweigerd hun geteis- zal tot ongeveer 15 april duren en na terde eigendommen te verlaten, krijgen een groot gebrek aan drinkwater, terugkomst in Israel, wil dr. Holthuis melk voor de kinderen en voedsel. Helikopters van het leger maken regel- nog onderzoekingen verrichten in het matig vluchten om pakketten uit te werpen voor de vaak op de daken meer van Tiberias en aan de kusten wachtende bewoners. van IsraeL plicht, elk jaar zijn installatie te doen controleren op zijn betrouwbaarheid. Deze controle dient te geschieden Onk afppvanrHioYip haH Kp Mej. Anneke Beekman, het in no- door een deskundige, bijv. een erkend zwaar ttgen de datumvoorde gt vember 1961 meerderjarig geworden elektrisch installateur. Na de con- mëenteraadsverkiezingen. Toen het Hongaarse echtpaar Anton en Ilona Fekete in 1956 naar het Westen vluchtte en in Engeland terecht kwam, moest het toen eenjarige dochtertje Ilona worden achtergelaten. Dank zij vooral de hulp van een Brits parlementslid, is het echtpaar een dezer dagen op het Londense vlieg veld London Airport met het kind herenigd. Op de foto het echtpaar Fekete met het vierjarige dochtertje Mellinda, dat in Engeland is geboren, en Ilona, die juist uit Hongarije is aangekomen. en toen in ons land teruggekeerde trole geeft deze installateur dan af Joodse weesmeisje (zij was jaren met een door hem opgemaakt bewijs. Dit haar katholieke pleegmoeder in het bewijs is slechts één jaar geldig en buitenland ondergedoken), beschikt wel van 1 april tot 1 april, hetgeen nu over haar vermogen, dat sedert dus inhoudt, dat belanghebbenden 1945 door de Joodse voogdijvereni- voor 1 april hun installatie dienen te - loen nazien. Van het goedkeuringsbewijs, dat in overstaan van de kantonrechter te drievoud wordt afgegeven, wordt het Amsterdam heeft de stichting, ver- origineel door belanghebbende be- tegenwoordigd door haar voorzitter, waard, een afschrift wordt gezonden mr. Polak, gisteren aan mej. Beek- aan districtshoofd der arbeidsin- 2as man rekening en verantwoording af- Spectie, terwijl het derde exemplaar gelegd over het gevoerde beheer. ^er beschikking wordt gesteld van de Zijn ene medeverdachte (de twee door een relatie met anderen hadden op de uitkijk ge- - tegen de (politie)lamp staan) was veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf Het misdrijf was een roofoverval met aftrek. Zo'n hoge straf wilde de op het illegaal speelhol, gepleegd op officier nu niet meer tegen Van E. 18 juli 1952 aan de Walenburgerweg eisen. Het werd negen maanden met in Rotterdam. Met nog drie anderen aftrek, waarvan drie voorwaardelijk en gewapend met pistolen was daar met drie jaar proeftijd. Zowel de officier als de verdedi ger wezen er op, dat Van E. zich al die jaren in Parijs toch min of meer zelf gereclasseerd heeft. Uitspraak over veertien dagen. Gemeente Tilburg: Geen huur betalen, dan geen licht en gas In Tilburg maken 31 gezinnen een grote kans volgende week zonder gas en electriciteit te zitten. Deze gezinnen, een woning van de ge meente bewonend, hebben een dus danige huurschuld, dat hun grote huurder zijn gedulu is gaan verlie zen. Gistermorgei hebben de huurders een schrijven van B. en W. in de bus gekregen, waarin staat dat bin nen acht dagen na dagtekening (de brief was gedateerd 16 februari) de schuld moet zijn voldaan en dat an ders tot genoemde maatregel zal worden overgegaan. Enkele maanden geleden heeft de raad na felle discussie zich met dit besluit akkoord verklaard. Volgen de week wordt een technische ploeg van de gemeente naar de betrokken woningen gestuurd, met voorop een incasseerder van de gemeente. De ze zal eerst nog, voor de laatste maal, een kwitantie aanbieden voor de achterstallige huur - sommige huur ders moeten f 300 betalen. - Wordt deze opnieuw geweigerd, dan gaat het technische gezelschap naar bin nen om zijn taak te verrichten. Wordt er wel betaald, dan rukt de ploeg weer in. Bij een poging zijn vriendjes op de fites in te halen is de dertienja rige Hanno Bos uit Zaandijk, leer ling van de VGLO-school te Wormer. veer, gisteren door een hem achter op komende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. PRIJSVRAAG NIEUW GEBOUW B.N.A. Eind mei a.s. zal de Bond van Ne derlandse Architecten een prijsvraag uitschrijven voor een ontwerp voor een nieuw gebouw van deze bond, dat tegenover het nieuwe Amster damse stadhuis op een terrein aan het Waterloo-plein zal verrijzen. Al leen architecten die in het architec ten-register van de B.N.A. staan in geschreven komen voor deze prijs vraag in aanmerking. Oud-employé ontvreemdde tekeningen Uit de apparatenfabriek „Over ijssel" (A.F.O.) in Hattem zijn in de afgelopen maanden constructieteke ningen gestolen, die naar men aan neemt zijn verkocht aan een in Hat tem wonende heler. Verdacht van deze diefstallen is voor de officier van justitie te Zwolle geleid een ze kere R. M., die bij de A.F.O. heeft gewerkt Het onderzoek is op het ogenblik in volle gang. In Hattem en omgeving doet in verband met deze diefstallen het ge rucht de ronde, dat men hier te doen heeft met spionage. Dit gerucht is waarschijnlijk ont staan doordat de A.F.O. destijds in strumenten vervaardigde voor de ma rine. Gedurende de periode waar over de diefstallen zich uitstrekken heeft de A.F.O dergelijke opdrach ten echter niet meer gekregen. Aan genomen wordt dat de tekeningen zijn gestolen met de bedoeling ze te verkopen aan een concurrerend be drijf. EEN MUIZENNACHTMERRIE De muizen op het erf en in het huis van de Engelse mijnheer Tom Whalley te Wigan in het graafschap Lan cashire beleven een harre tijd. De witte poes „Snowy" en de bruine uil „Ossie" hebben daar namelük vriend schap gesloten en al zien zij er op deze foto erg rustig uit, als zij een gezamenlijke Jacht beginnen, wordt er in de muizenwereld groot alarm geblazen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7