OVOMAIgINE HET BEZOEK VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN AAN VOORHOUT De Jong's Machinefabriek (Hazerswoude) gaat samenwerken met Engels bedrijf KLM gebruikt geen WOENDAG 21 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 DELFT WIL TUNNEL VOORLOPIG NIET OVERNEMEN Toen enige jaren geleden als eerst voltooide kunstwerk in de omhoog te brengen spoorbaan Rotterdam- Den Haag te Delft de Prinses Irene- tunnel in gebruik werd genomen, was overeengekomen, dat de gemeen te Delft het beheer van deze tunnel op zich zou nemen. Tot nog toe is dit echter niet gebeurd. De tegels van de wanden van de tunnel laten los, doordat bij de be vestiging ervan een verkeerd procédé is toegepast. De Nederlandse spoor wegen zoeken nu naar een middel om de tegels zodanig te bevestigen, dat zij niet meer kunnen loslaten. Eerst indien zij daarin zijn geslaagd en het bewijs is geleverd, dat de te gels muurvast zitten, zal de gemeente Delft het beheer op zich nemen. Prins Bernhard in Oeganda Prins Bernhard is dinsdag met zijn particuliere vliegtuig op het vlieg veld van Entebbe aangeomen, waar hij werd begroet door de gouver neur van Oeganda, sir Walter Coutts. De prins heeft daarna de Kabaka van Oeganda bezocht. Zoals gemeld maakt de prins in zijn functie van president van het World Wildlife Fund een reis van drie weken door Oeganda op uitno diging van de Wildlife Development Company, een lichaam, dat deel uit maakt van het departement van Na tural resources in Oeganda. Teleurstelling in Stadskanaal Ned. Middenstandsbank had bevredigend jaar Maar ik heb nergens gelezen dat hij ook militairen gesproken heeft. Die hadden vast en zeker gevraagd of hij er voor wilde zorgen dat ze zo gauw mogelijk uit dat land konden ver trekken. En zijn we onze eenheid al niet kwijt? Gezien de pogingen die ver schillende kath. intellectuelen al lang aangewend hebben om tot een vreed zame regeling met Indonesië te ko men. En dan de morele steun. Wat wordt er eigenlijk gedaan, voor onze jongens daar ginds? Misschien weet (Advertentie) een van de lezers daar meer van. In een schrijven, dat ik deze week ont ving van een vader wiens zoon al elf maanden in N. G. verblijft, beklaag de de man zich erover, dat zelfs de parochie-geestelijke zich niets aan Een aantal gezinnen in Stadska naal heeft zich tot de politie gewend, omdat zij zich gedupeerd achten door de „International Service Organisa tion" in Amsterdam. Dit bedrijf zou onder zeer aanlokkelijke voorwaar den werk hebben aangeboden op om. kwekerijen in het westen van het land en zou ook bankwerkers werk hebben aangeboden. Eerst na dat reeds aangenomen werknemers hun baan hadden opgezegd zou de directeur van het bureau hen heb ben meegedeeld, dat de tewerkstel ling niet zou kunnen doorgaan, om dat het aantal deelnemers te gering was. De aanwerving had plaats via ad vertenties en na een gesprek in een café te Stadskanaal. De politie te Stadskanaal en te Amsterdam stel len thans een onderzoek in. Johnny Kraaikamp weer op het toneel De artiest Johnny Kraaikamp zal donderdagavond in Leiden voor het eerst sinds 1 oktober 1961 weer voor publiek optreden. Zoals bekend, is Johnny Kraaikamp geruime tijd ziek geweest. Eerst werd hij in een zie kenhuis verpleegd voor een abces aan zijn arm. Toen hij bijna gene zen was, brak hij vlak voor Kerst mis een van zijn benen. Het eerste optreden van Johnny Kraaikamp na zijn ziekte zal nog niet volmaakt zijn, want het gebroken been zit nog in het gips. Ook bij bedrijfsauto's lagere prijzen Een onderzoek van de algemene verladers- en eigen vervoerdersor ganisatie heeft uitgewezen, dat de prijzen van de bedrijfsauto's verge leken bij 'de situatie in februari 1961 zijn gedaald, zij het niet zo duide lijk als bij de personenauto's. De EVO heeft de prijzen van 1961 en van 1962 voor vergelijkbare ty pen auto's in de klassen combinatie wagens, bestelwagens, benzine- en dieselvrachtwagens, naast elkaar ge zet. Bij 20 vergeleken combi's was de kleinste verlaging f 5, de grootste f 1.310. De gemiddelde verlaging in de klasse bedroeg f 473.50. Bij de bestelwagens kwamen de prijzen van 36 typen in aanmerking voor vergelijking. Van deze 36 wer den er 22 in prijs verlaagd, 7 wer den duurder en van eveneens 7 bleef de prijs onveranderd. De heer C. W. J. M. de Ruyter, arts te Den Haag, is onder het bila terale Nederlandse hulpprogramma uitgezonden naar Brazilië teneinde in Campina Grande in de staat Pa- raiba (N.O.-Brazilië) de leiding op zich te nemen van een project, dat de verbetering van de gezondheids zorg en de opleiding van personeel voor de gezondheidsdiensten aldaar ten doel heeft. Groningers beginnen coöperatieve veestal Zeventien landbouwers in 't Gro ninger Oldambt zijn van plan geza menlijk op coöperatieve basis een veestal op te zetten voor 200 koeien, die zomer en winter op stal zullen staan. De landbouwers, die wonen in Nieuwolda en Woldendorp, zullen omstreeks 100 hectare grasland voor dit doei gebruiken. Voor dit gebied is veehouderij een uitzondering. Reeds tientallen jaren wordt in het Aldombt bijna uitslui tend de akkerbouw uitgeoefend. Door het veelvuldig verbouwen van graan gewassen is de structuur van de grond achteruitgegaan. De Groninger boeren willen met deze wijze van exploitatie ook een betere arbeidsverdeling op hun be drijven tot stand brengen. Zij hopen begin 1963 te beginnen. de bakens moet verzetten als het ge tij verloopt, en dat is volgens mij nu ook het geval. Ik vraag me wel eens af, of het zjjn zoon gelegen liet liggen. Wie de gros van het Ned. volk de ernst van reportoges van de heer Hofwijk over de toestand wel inziet. N G gelezen heeft in de Kath. Illus- Wie dinsdagmiddag de radio-nieuws- statie, weet dat de jongens daar le- blijkt dat 1961 in tal van opzichten dienst van een uur gehoord heeft, zal ven op de post uit het vaderland, voor de bank een uitstekend jaar is het wel een beetje bang om het hart Zullen we afspreken dat ieder die geweest. De kredietuitzettingen ste- geworden zijn. Onze minister-presi- kennissen in N. G. heeft als militair, gen met f 126 min tot 575 min, dent heeft een onderhoud gehad met de jongens zo af en toe eens 'n briefje waarvan 185 min aan speciale mid- min. Luns en staatssecretaris Bot, en schrijft? Dan geven we ze de morele denstandskredieten onder staatsga- even later: de regering overweegt steun, die ze zo brood- en broodno- rantie. Ook de aan de bank toever- maatregelen voor distributie in ge- dig hebben, trouwde gelden namen flink toe. Zij Val van oorlog. Nu hebben we alle- bedroegen uit. 1961 f 825 min. De maal kunnen horen en lezen, wat groei van de balanscijfers weerspie- staatssecretaris Bot na zijn veertien- gelde zich in de bedrijfsresultaten, daags bezoek aan N.G. gezegd heeft. Wel vertoonden de lasten weer een Alle lagen van de bevolking van NG flinke stijging (van ƒ18,6 tot 21,1 hadden gevraagd, of we hen toch niet min) maar de baten namen in ster- in de steek wilden laten, omdat ze kere mate toe (van ƒ24,6 tot ƒ29,3 nog niet rijp waren voor zelfbestuur, cussie. min), resulterende in een winststij ging van ƒ2,3 min (van 6,0 tot 8,3 min). Voorgesteld wordt onveran derd 8 procent dividend. Over 1962 meent de directie een groei van de bruto-bedragen te mogen verwach ten. Anderzijds is het zeker dat de lasten een flinke stijging zullen ver- tonen. Gisteren heeft rar. J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland Reeds aangekondigd werd dat de z*jn aangekondigde werkbezoek aan de gemeente Voorhout gebracht. Circa bank ook in 1962 een beroep op ie 10.00 uur arriveerde de commissaris, vergezeld van zijn echtgenote en de kapitaalmarkt zal doen om het even- chef v»n zijn kabinet, mr. Dinger van Kruiningen voor de hoofdingang van wicht te bewaren tussen de omvang het gemeentehuis, waar zij werden verwelkomd door burgemeester P. Smol- var de eigen middelen en de weer ders eP diens echtgenote. Met dank voor plaatsing. P.S. Hiermede besluit ik mijn dis- Door de burgemeester werden de raadsleden aan de commissaris voorgesteld. In de raadszaal kwam men bijeen voor een bijzondere raadszitting, terwijl de dames een bezoek brachten aan de r.k. kleuterschool en aan het ge boortehuis van Hermannus Boerhaave. tere toewijzing woningwetwoningen werd verlangd. Ook de Protestants Christelijke fractie uitte bij monde van de heer G. v. d. Tang een aantal wensen. In zijn antwoord zei de commissa ris o.m., dat hij heel goed kan be- Raad legde mr Klaasesz vele problemen voor belangrijk gestegen bedrijfsomvang. Een aparte beschouwing wijdt het verslag aan de ontwikkeling van midden- en kleinbedrijf in de na oorlogse jaren, waarbij vergelijkin gen worden getroffen met de vaak weinig rooskleurige toestanden van vroeger. Als belangrijkste factor voor de ontwikkeling noemt de directie de toegenomen bedrijfsomvang in vrij- De voorzitter heette de Commissa- wel alle sectoren. Steeds meer wordt ris van harte welkom in de Raad van de zelfstandige middenstander an Voorhout, waar bestuurlijke verhou- grijpen'dat" Yr' gemeenten zijn, die vroeger tot ondernemer in midden- dingen m raad en college van B/en zich wat beknot voelen in verban(i en kleinbedrijf, die op tal van pun- W uitstekend zijn te noemen. met het streekplan. Ik heb alles goed ten zyn kracht zoekt in samenwer- Tas bare bewijzen hiervan zijn in beluisterd, en constateer dan ook dat kmg. Evenals in voorgaande jaren overvloed voorhanden, aldus de n teVreden kunt zijn. BH U ligt de wordt aan de stichting Nederland- burgemeester, die voorts een opsom- groeilim boven het bemiddelde Tk sche Middenstandsbank Fonds ming gaf van hetgeen er zoal tot £e£'Veel waardering v^r het vele ƒ50.000.— ter beschikking gesteld, stand is gekomen en van de werken dat in v00rhout tot stand is geko- Dit fonds, dat bestuurd wordt door welke thans nog in uitvoering zijn. men. Gaarna zal ik nog een uitvoe- vertegenwoordigers van de diverse middenstandsorganisaties, is in hoofd uiterlijk van onze gemeente aanzien- sesz zaak werkzaam op het terrein van de t Wethouder De Groot meende, nu j bier komen wonen, hoewel dit nu Voorhout in het streekplan ppn tp studie over en door de middenstand. niet absoluut de bedoeling van het creatieve bestemming heeft gekre- gemeentebestuur was. Integendeel! Door verbreding van de toegangs wegen is de bereikbaarheid onzer ge- Wat lezers schrijven meente gunstiger geworden. Er zijn ook nog verlangens Voorhout, 17 febr. 1962 DE N1EUW-GU1NEA POLITIEK gen, de gemeente op kosten van de provincie wel een zwembad zou kun nen krijgen. Nadat de heren A. van der Lans en J. Warmenhoven nog enige opmer kingen hadden gemaakt, werd de buitengewone raadszitting gesloten. Het tekort aan rijkspolitie is nij pend. De organieke sterkte van de Rijtoer Ruim een week na plaatsing van P08^?0^!-?0^ Z"n ™n>0maaT m'n vorig schrijven kwamen de reac- 1 werkelijkheid zijn er slechts 2 man Na een rijtoer door de gemeente, ties los.. De kritiek was niet mals, waarvan er een, n.L de postcomman- werd een bezoek gebracht aan de maar erg steekhoudend vind ik de ar- „an*' j- S+ J"33 n we6ens ziekte machinefabriek Lakeman. De heer J. gumenten nu juist niet. Heeft de heer geen flienst kan doen- Lakeman leidde het gezelschap, K. mijn vorig schrijven niet goed ge- Andere wensen zijn: het leggen van waarbij zich nu ook de dames had- lezen, of heb ik mijn gedachten niet een riolering langs de Rijnsburger- den gevoegd, rond. De commissaris duidelijk genoeg geformuleerd? Ik weg, waarop ook de BNS met plus bleek vooral interesse te hebben heb niet geschreven dat we maar minus 500 inwoners aangesloten zal voor de nieuwe bollenrooimachines, gauw moesten capituleren maar wel, kunnen worden. De verlichting van waarvan er tientallen in aanbouw als het onze regering ernst is (met enkele zgn. buitenwegen vraagt de zijn. de verdediging van N. G. had ik er aandacht. Na de lunch in de ambtswoning bij moeten schrijven) laat ze dan Voor sport en recreatie zijn nodig van de burgemeester, werden ten- onze vloot erheen zenden met vol- een of meer speeltuinen voor onze slotte nog bezoeken gebracht aan de doende vliegtuigen en soldaten. kleinere jeugd; de bouw van een R.K. Middelbare Landbouwschool, Mocht dat om technische of andere gymnastieklokaal beantwoord aan de en aan de R.K. Lagere Technische redenen niet mogelijk zijn, laat- ze eisen des tijds; een buitenzwembad School met internaat (BNS). Van dan capituleren. Met technische re- en een ijsbaan, denen bedoel ik bunkeren voor onze vloot, tanken voor onze vliegtuigen DE FRACTIES AAN HET WOORD en vervoer van de soldaten. Nu lag het in de bedoeling van on- Namens de KVP-fractie ontvouwde ze legerleiding om op 1, 2, en 3 febr. ir. P. Buck enige problemen en ver een aflossings detachement naar Biak langens. te zenden door de lucht. Mijn zoon Het streekplan werd nog eens on- was al met inschepingsverlof thuis, der de loep genomen, waarbij opbou- hieruit vertrokken de heer en mevr. Klaasesz weer naar de residentie. Aankomst bij het Raadhuis. V.l.n.r. Mio. Smolders, burgemeester P. Smolders en Commissaris mr. J. Klaasesz. Achter deze - nog juist toen *Japan róetTn'het eten gooide! wende critiek niet ontbrak. Èen gro- zichtbaar mevr. Klaasesz-de Bruyne Daarom kregen we een schrijven van het Min. van Oorlog, dat het vertrek uitgesteld was tot na de 4e. De vol gende week stond er als vertrekda tum voor hem 20 febr. op het bord in de kazerne. Gisteravond kwam hij voor een weekeind naar huis; toen vertelde hij dat het wel maart zou worden eer hij weg moest. Als ze nu al een maand op het tijd schema achter zijn, hoe moet het dan als het werkelijk menens wordt in de strijd om Nieuw-Guinea? Nu zegt mijnheer O. wel Soekarno heeft geen geld, maar Rusland levert voor anderhalf miljard wapens op crediet. Als het nodig is, gooit Chroesjtsjov er nog wel wat roebels tegenaan, des te vaster krijgt hij Soe karno in zijn greep. Soekarno kan niet meer terug, die heeft zijn volk, vooral de jongeren te veel opgehitst. Met moed alleen komen we er niet, het heeft onze jongens in de meida gen van 1940 op de Grebbeberg, op de Afsluitdijk en op de Maasbruggen ook niet aan moed ontbroken. Toen ging het om ons eigen grondgebied. Het heeft Luitenant ter Zee Karei Doorman ook niet aan moed ont broken toen hij het sein gaf tot de aanval tegen een overweldigende meerderheid. En later onze jongens in Indonesië ook niet. Het mocht alle maal niet baten. En nu nog een woord tot de heer Trippenzee, de meest gematigde van de drie. U hebt het over onze een heid bewaren, dat ben ik in zo verre met U eens, dat het partijbelang toch niet voor het landsbelang mag gaan. Het is inderdaad zo, we hebben zelf onze volksvertegenwoordigers gekozen, voor de tijd van vier jaar. Nu kan er in die tijd veel verande ren. Het geschil met Indonesië heeft zich de laatste jaren sterk toege spitst. Ik heb altijd geleerd, dat men Tussen De Jong's Machinefabriek nijverheid. 75 pet van de omzet wordt n.v. te Hazerswoude, o.m. fa- geëxporteerd, voornamelijk naar de brikante van truck mixers (opbouw EEG-landen en voorts naar het Na- van betonmolens op trucks), en Ran- bije Oosten. De vennootschap heeft somes and Rapier Limited te Ipswich fabrieken in Hazerswoude, Vianen in Engeland, is een volledige samen- en Monheim (Rijnland). Ruim 300 werking tot stand gekomen met be- personen heeft zij in haar dienst, trekking tot de ontwikkeling, fabri- Ransomes and Rapier verkrijgt al- kage en verkoop van truck mixers, dus een produktie-apparaat op het continent. Wederkerig zullen ge- Nader vernemen wij, dat Ransomes gevens worden uitgewisseld inzake and Rapier eten fifty-fifty belang research, techniek enz. De raad van heeft verkregen in het kapitaal bestuur bestaat thans uit 3 Engelsen van „De Jong". Hierdoor kan en 3 Nederlanders, t.w. de heren B. dit Hazerswoudse bedrijf volledig de Jong, J. L. Versteeg en D. de gebruik maken van de oktrooien en Graaff, van wie de 2 eerstgenoemd en licenties van de Engelse firma. „De tevens direkteur zijn. Jong" zal de continentale organisatie worden voor de produktie en ver- koop van de gezamenlijk ontwikkei- Vertrek Ambonnezen de „De Jong-Rapier^ truck mixer. Het bedrijf in Hazerswoude is voor nn 94 fptir bijna 100 pet ingesteld op de bouw- ^VOOIMOpigJ Op ICDf. Het ministerie van maatschappe lijk werk heeft meegedeeld, dat in Bezuinigingsmaatregelen afwachting van de definitieve be- 00 0 slissing uit Djakarta over het ver trek der 189 Ambonnezen naar Indo nesië, waarover de Ambonnezen nog geen zekerheid hebben (wij bericht- 1 ten hierover gisteren reeds), hun in- krillPIN mppr scheping op de „Fair Sea" voorlopig UI U1CI IIICCI is vastgesteld op 24 februari. Die in scheping zal dan geschieden ln Cux- De bezuinigingsmaatregelen hebben haven, waarheen de Ambonnezen met de KLM ertoe genoopt, de 80 KLM- bussen zullen worden vervoerd. kruiers, die op Schiphol en op de busstations in Amsterdam, Den Haag t»t# en Roterdam hun diensten verleenden \iptc triPPI* ftVPI* aan luchtreizigers bij het vervoer IHClfc IIICCI UVC1 van koffers, terug te trekken. De /ktAH kruiersdiensten op Schiphol zullen van j oduu voortaan door een particuliere maat schappij, N.V. Porter Service, tegen in een hotel te Amsterdam heeft betaling worden uitgevoerd. gisteren de Amsterdamse politie de Ook de inlichtingendiensten van 24-jarige kantoorbediende J. M. A- Schiphol zullen niet langer door de gearresteerd, die er begin december KLM worden uitgevoerd, maar in 't vorig jaar vandoor was gegaan met vervolg worden bekostigd door de een bedrag van 6500,-, dat hij voor N.V. Luchthaven Schiphol. Ook de zijn werkgeefster, een scheepsagen- portiers van de vertrek- en aankomst- tuurbedrijf in Rotterdam moest in- zalen van Schiphol zullen door de nen. Het hotelletje in Amsterdam Luchthaven Schiphol betaald worden, was voor hem het einde van 'n lange Dit afschaffen van personeel zal reis en van het geld had hij nog maar evenwel niet tot ontslagen aanleiding 1,50 over. Hij is in Den Haag, Gro geven, omdat de meeste personeels- ningen en Tilburg geweest en ook leden in andere diensten te werk heeft hij tochtjes door Duitsland en kunnen worden gesteld. België gemaakt. Bollenseizoen in Londens warenhuis In een groot warenhuis aan Oxfordstreet in Londen heeft de Nederlandse ambassadeur in Engeland, Z.E. mr. A. C. W. baron Bentinck van Sehoon- heten, maandag een grote - door de Keukenhof in Lisse georganiseerde - toeristische manifestatie geopend, waarvan het middelpunt is een minia tuur-Keukenhof op de derde verdieping. De foto toont de ambassadeur, wandelend op de tentoonstelling met twee Nederlandse meisjes, gekleed in wat men in het buitenland ons nationale kostuum noemt, Anna de Jong (links) en Marina Nieuwenkamp (rechts). DE PARAPLU IN DE TAS Op de lederbeurs, die op het ogenblik in de Duitse stad Offenbacht wordt gehouden, is als nieuwigheid te zien deze damestas van skai, welke een ingebouwde paraplu-houder heeft. Voor heren is een aktentas met inge bouwde paraplu-houder leverbaar.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4