...DE BASIS VAN UW BEZIT.. A' Politie-auto over de kop Mies Bouwman verlaat AVRO Peek&Cloppenburg Nederlands hulpaanbod aan Duitsland HOUTEN LOODS VAN „DE INDUSTRIE" DOOR GROTE BRAND VERWOEST Waardering voor minister Klompé DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 %POSTSP„ _^ÊSL~ Ie Ad-r,- JnS cn ''"hunting (Advertentie) Collega wilde helpen Een leerling-wachtmeester van de Rijkspolitie, die gisteren de ver keerslichten op het kruispunt Laan van Nieuw-Oost-Indië/Bezuidenhout- seweg bediende, werd zwaar op de proef gesteld. Twee Haagse hoofdagenten, de he ren J. B. (42) en C. H. (38) kwamen in volle vaart in een politiewagen met gillende sirene op het genoem de kruispunt af. Hun collega van de Rijkspolitie wilde hen terwille zijn en draaide snel een der verkeers lichten op groen, juist echter het licht voor het verkeer van de ande re kant. Dit verkeer trok op en de voortsnellende politiewagen vloog boven op een naderende personen auto, waarin de 27-jarige militair G. J. H. H. gezeten was. De militair werd licht aan de hand gewond, de hoofdagenten gingen echter met hun vervoermiddel over de kop. Zij wer den gewond in Haagse ziekenhuizen opgenomen. De AVRO gaat een van zijn po pulairste medewerksters verliezen: quiz-miss en gastvrouw Mies Bouw man. Daarmee zullen zo goed als ze ker ook de programma's „Rendez vous" en „Kom er maar eens achter" hun langste tijd gehad hebben. Het besluit van Mies Bouwman is de AVRO onverwacht op het lijf ge vallen. In kringen van deze radio- omroep verluidt het, dat de quiz- miss het niet eens is met het beleid rond haar beide programma's. De t.v.-kijkers zullen Mies Bouw man echter niet definitief hoeven te missen, want de populaire t.v.-ster voert op het ogenblik al weer onder handelingen met de NCRV en de VPRO. Tot het einde van het win terseizoen loopt haar contract nog met de AVRO. De onregelmatigheden bij Haags effectenkantoor Soester fabriek slachtoffer De financiële moeilijkheden en de sluiting van het Haagse effectenkan toor Bakker, zijn mede van invloed geweest op de gang van zaken bij de Soester fietsenfabriek Pieter Hartog, elke woensdag Jmgensmarkt PYJAMA'S Praktischemoeders profiteren van deze bijzondere aanbie ding bij P C: ke perflanel in leuke streepdessins, pri ma wasbaar. 2 Opgestikte zak ken. Met elastiek in de band. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 jaar De staatssecretaris van Buiten landse zaken, dr. H. R. van Houten, heeft gistermiddag ambassadeur J. Löns van de Bondsrepubliek Duits land, ten departemente ontvangen. Bij deze gelegenheid heeft de staats secretaris de heer Löns medegedeeld, dat de Nederlandse regering zeer on der de indruk is van de gevolgen van de overstromingsramp in Noord- West-Duitsland. De staatssecretaris heeft gevraagd op welke wijze hulp kan worden verleend en heeft me degedeeld, dat prof. ir. P. Ph. Jan sen, hoofd van de Delta-dienst en twee van zijn medewerkers gereed staan om desgewenst onmiddellijk naar het rampgebied te vertrekken, teneinde ter plaatse de mogelijkhe den van hulpverlening door Neder land met de autoriteiten te bespre ken. De Nederlandse regering heeft voorts in telegrammen van minis ter-president prof. J. E. de Quay aan bondskanselier Adenauer en minis ter J. M. A. H. Luns aan de minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. G. ShrÖder, van haar diep medeleven blijk gegeven. Militaire ideeën ALPHEN AAN DEN RUN - stuk historie voor bedrijf - Een felle en hardnekkige brand, die vanaf circa 8 uur af meer dan een uur lang heeft gewoed, heeft gisteravond een circa 60 x 10 meter grote houten loods van de Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot aan de Wilhelminalaan te Al phen aan den Rijn geheel verwoest. De loods, die gebruikt werd als timmermanswerkplaats ten be hoeve van de scheepsbouw en die ongeveer 70 a 80 jaar oud moet zijn, herinnert ingewijden nog aan de eerste dagen van de scheeps- bouwonderneming Meijs ter plaatse, welke onderneming later het begin werd van de scheepsbouwwerf van de N.V. Boot. KOSTBARE MACHINES EN HOUT VERLOREN De brand werd omstreeks half acht ontdekt door de werfbaas, de heer Omen, kort nadat het overwerk op de werf was be ëindigd en de werknemers zich naar de wasgelegenheid hadden begeven. Toen men zich het verschrik kelijke van de brand had gerea liseerd, was de vuurhaard in de loods, die ontstaan moet zijn in de compressor-afdeling, al zo verbreid, dat aan blussen met emmers water en andere eigen blusmiddelen niet meer viel te denken. Het vuur vond in het vele brandbare materiaal, zoals hout, krullen e.d., een gretig voedseL De bovenverdieping van de loods was vol gestapeld met velerlei soorten kostbaar hout voor be timmeringen van schepen. Bene den stond een zevental kostba re machines en was een uitge breide collectie gereedschappen opgeborgen. Van dit alles was binnen een uur maar weinig overgebleven. Inderhaast heeft men enkele zuurstofflessen en vaten olie in veiligheid kunnen brengen. Oorzaak onbekend. Hoe de brand precies is ontstaan, kon gisteravond laat nog niet wor den vastgesteld. Het water stond er ongeveer een halve meter hoog, door dat de vloer van de loods laag ligt en het water nergens weg kon lopen. Na ongeveer drie kwartier stortte het dak naar beneden en werd de zoldering met de minuut onbetrouw baarder. Vele uren na middernacht hield de brandweer met een spuit- wagen gedurig de wacht en inspec teerden doodvermoeide brandweer mannen de puinhopen en aangren zende percelen. Brandweer snel ter plaatse. Nadat ze was gealarmeerd, was de brandweer spoedig ter plaatse met alle materieel en manschappen, waar over ze momenteel beschikt. Een van de motorspuiten moest men op het appel missen, omdat deze nog niet bruikbaar is, sedert de aanrijding van enkele weken geleden, waarbij de wagen zwaar beschadigd werd. De heren A- J. Th. M. Korver en J. de Raadt, respectievelijk comman dant en ondercommandant van de Alphense Vrijwillige Brandweer, namen echter geen enkele risico, toen zij het terrein van de ramp in ogenschouw hadden genomen. Zij vroegen assistentie van de brandweer van Aarlanderveen. Die arriveerde o.l.v. de commandant, de heer Kem penaar, in verrassend korte tijd. Ge zamenlijk bond men de strijd aan te gen de steeds hoger oplaaiende vlam men, welke bij afwisseling werden verduisterd door de sterke rookont wikkeling. Twaalf stralen. De eerste taak van de brandweer was uiteraard het aangrenzende ste nen gebouw en de rest van de werf voor aantasting door het vuur te vrijwaren. Niet minder dan twaalf stralen water waren tenslotte van al le kanten uit op de loods en in de loods gericht, maar de brandhaard had intussen een dusdanige omvang aangenomen, dat de brandweerlieden handen en slangen tekort kwamen om overal gelijk water te geven. De vlammen lekten telkens weer op een andere plaats door en bedreigden zelfs de op ladders en daken gepos teerde ijverige brandweerlieden. Zuigpijpen verstopt. Een klein beetje pech had de brandweer ook wel. Het water moest worden opgezogen uit de Rijn en via een z.g. aanjaagsysteem worden ge stuwd naar de waterslangen. Maar er bleek op de Rijn zoveel vuil te drijven, dat de zuigpijpen meer dan eens verstopt raakten. In koortsach tige haast werd dan gewerkt om de leiding schoon te krijgen, maar elke minuut wachten op water moet bij een uitslaande brand wel een eeuwig heid lijken. De mannen, die boven het dak uitstaken met de oplaaiende vlammen voor het aangezicht, moes ten zich dan ook wel eens een keer bergen, als hun enige wapen tegen het vuur, het water, hen in de steek liet. Veel publiek. Loeiende sirenes van uitrukkende brandweerauto's en politiewagens hadden op dit vroege avonduur dui zenden mensen, waaronder vooral veel jeugdige kijkers, naar de brand gelokt. De politie was versterkt ter plaatse, zowel om de nieuwsgie rigen op veilige afstand te houden, als om het verkeer van de Wilhel minalaan, die een onderdeel is van de rijksstraatweg Leiden-Utrecht, in beide richtingen in veiliger banen te leiden. Burgemeester Z. Bruins Slot en in specteur van politie N. G. Grooihuy- se, beiden uitstedig op het moment, dat de brand ontstond, hebben zich later ter plaatse van de situatie op de hoogte gesteld. De heer Jansen, eigenaar van café ,,'t Centrum" in de nabijheid van de brand, bood la ter op de avond aan politie, brand weerlieden en andere helpers, een kopje koffie aan. Handicap voor bedrijf. Hoeveel de totale schade, door de brand veroorzaakt, bedraagt, kon een van de heren Boot ons gisteravond laat nog niet vertellen. Uiteraard niet, want met geen mogelijkheid was in het gebouw zelf een kijkje te ne men. Belangrijk zal het zijn te we ten in welke staat de machines ach ter zijn gebleven, want dat zijn stuk voor stuk kostbare eigendommen. Duidelijk is het wel, dat het be drijf voorlopig wel enigermate gehan dicapt zal zijn door het gemis van de timmerwerkplaats en toebehoren, maar stagnatie van lange duur in het gehele bedrijf zal het niet geven, naar men verwacht. Verzekering dekt schade. Een schrale troost zal het zijn, dat de schade door verzekering wordt ge dekt. Schrale troost vooral omdat men in de kring van de directie toch wel gehecht was aan het bouwsel, waarin eens de grondslag voor haar bedrijven (thans vier in Alphen aan den Rijn) werd gelegd. Als bewijs voor haar streven om de loods in ere te houden moge getuigen het feit, dat men steeds alles ondernam om haar in goede conditie te houden. Het was ook een dierbaar plekje, want daarin vonden bij voorkomen de gelegenheden feestelijke bedrijfs- bijeenkomsten plaats en werden ju bilarissen g"1""1'3'"—1 44J onderscheid De 24-jarige, gehuwde, heer M. Kerstens uit Etten is zondagavond op de rijksweg Breda-Etten om het leven gekomen. Ter hoogte van het kruis punt Neerstraat stak hij per fiets de weg over en werd door een passeren de personenauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. die vorige week plotseling is geslo ten De heer Hartog, die drie jaar ge leden was begonnen met de opbouw van zijn bedrijf, kreeg vorig jaar vlak voor de revaluatie van de Ne derlandse gulden een order uit Amerika voor de levering van 60.000 fietsen. Op deze. order kreeg de heer Har tog een accreditief van het Haagse kantoor. Het werk van de heer Hartog is nu vernietigd. Hij ziet wel aankomen, dat het Haagse effectenkantoor in staat van faillissement zal worden verklaard en dat de curator hem dan zou dwingen het gehele accreditief in betrekkelijk korte tijd terug te be talen De N.V. 's-Gravenhaagse Midden- standsbank heeft bij de Haagse recht bank een verzoek tot surseance van betaling ingediend. Deze stap is ge daan na uitvoerig overleg met de Ne- derlandsche Bank teneinde te bevor deren dat, nu de N.V. 's-Graven haagse Middenstandsbank een grote vordering heeft op het in deconfiture geraakte Bakker's Effectenkantoor te 's-Gravenhaagse Middenstandsbank een gelijke door de wet gewaarborg de positie zullen verkrijgen. WESTERLINGS ZANGSTUDIE Staatssecretaris Scholten (O. K. en W.) is niet van plan de verleende overheidssteun voor de zangstudie van ex-kapitein Westerling in te trek ken. Hij zegt dit in antwoord op vra gen (van 31 januari) van de Twee de-Kamerleden Lankhorst (PSP) en Bakker (CPN). Beiden hadden ge wezen op het verleden van de heer Westerling en de uitwerking van de ze beslissing op de toch al slechte verhouding met Indonesië. Boven dien acht de heer Lankhorst 't mo gelijk, dat een eventueel toekomstig optreden van ex-KNIL-kapitein op verzet bij publiek en medewerkers van de Nederlandse Opera zal stui ten. BIJZONDERE STEM Staatssecretaris Scholten zegt in zijn antwoord, dat bij een proef van bekwaamheid op verzoek van de heer Westerling door hem afgelegd bij de Nederlandse Opera, is geble ken, dat hij over een bijzondere stem beschikt. De intendant van de Ne derlandse Opera achtte het zeer wel denkbaar dat de achterstand, ont staan door het feit dat de heer Wes terling geen adequate muzikale op leiding heeft gehad, in betrekkelijk korte tijd zou zijn in te halen. De heer Westerling beschikt echter niet over de financiën om zich geheel aan zijn muzikale studie te wijden, die nodig zijn om binnen afzienbare tijd te kunnen vaststellen of de gekoes terde verwachtingen inderdaad kun nen worden verwezenlijkt. De inten dant van de Nederlandse Opera heeft een studieplan met kostenra ming opgesteld. De voortzetting van de muzikale studies van de betrok kene vindt plaats-onder leiding van een bekwaam zangpedagoog overeen komstig de aanwijzingen en onder toezicht van genoemde intendant. Aan de Nederlandse Opera is een bedrag van 2000 ter beschikking gesteld, waaruit de intendant de les gelden en de kosten van de pianist- repetitor rechtstreeks betaalt en waaruit voorts maandelijks een be drag ter beschikking van de heer Weesterling wordt gesteld ter ge deeltelijke dekking van reiskosten. beloond Voortaan zullen de militairen hun ideeën bij het ministerie van Defen sie kwijt kunnen, hun ideeën op technisch en administratief gebied dan wel te verstaan. De minister gaat de uitbroeders van voorstellen tot de verbetering van de militaire gang van zaken ook geldelijk belonen. Wanneer een idee te prijzen is, doch praktisch op be zwaren staat, krijgt de inzender toch een soort van aanmoedigingspremie. Bovendien heeft de bewindsman be loofd, dat iedereen schriftelijk ant woord krijgt op zijn breinbrouwsels. Sinds 1956 bestaat er al 'n ideeën bus voor militairen en burgers, die bij het ministerie in Den Haag werk zaam zijn, doch alle overige militai ren waren tot nu toe van deelname uitgesloten. Boutvvallige flat Vijzelstraat gesloopt B. en W. van Amsterdam hebben (in hun vergadering van vrijdag) be sloten om het voorstel van dc N.V. Amstelstein het flatgebouw aan de Vijzelstraat in Amsterdam tr slopen, in principe te aanvaarden. Het plan van de exploitante van het gebouw houdt tevens in, dat op dezelfde plaats een gebouw van dezelfde aard zal verrijzen. Het is 1929 gereedgekomen flat gebouw kwam voor het eerst in het nieuws, toen op 3 maart 1955 een der pilaren van de arcade en een ge deelte van het gebouw instortte, waarbij een metselaar werd ge wond. Een aantal flatbewoners moest tijdelijk verhuizen en enkele van de ongeveer 20 winkeliers moesten hun zaak sluiten. De civiele procedures omtrent de aansprakelijkheid, die er uit voortkwamen, zijr nog steeds niet beëindigd. In verband met de bij zonde.- hoge kosten aan deze restauratie verbon den, heeft de N.V. Amstelstein nu besloten het flatgebouw af te bre ken. Minister mej. dr. M. A. M. Klompé heeft enkele maanden, behalve het beheer van haar eigen ministerie van Maatschappelijk werk, ook dat van het departement van O. K. en W. gevoerd, tijdens de ziekte van mi nister Cals. Deze heeft haar nu, zo verneemt de Tel., zijn grote dankbaarheid be toond door haar een lunch aan te bieden, benevens een kopergravure uit 1730, voorstellende 's lands Ge- schuthuis, dat zich vroeger bevond op de plaats, waar thans het hoofdge bouw van het ministerie van O.K. en W. staat. Aan de lunch ontving dr. Klompé nog meer geschenken. De beide staatssecretarissen wilden niet ach terblijven in hun waardering voor de dubbele inspanning, die de be windsvrouw zich getroost heeft en mr. Y. Scholten en zijn collega drs. G. C. Stuoenrouch schonken haar een boekwerk. Ten slotte getuigden ook de secre taris-generaal dr. J. H. Wesselings en de vier directeuren-generaal van het departement alsmede de inspec teur-generaal van het onderwijs van hun erkentelijkheid in de vorm van een herinneringsgeschenk.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8