Meisje redt kinderen uit zinkende auto UITVAART MGR. II. J. VAN DEURSEN Bouwpastoor viel in bouwput Robert Kennedy zondag in Nederland In acht uur vergaderen Leidse raad buigt zich over de plannen VOOR „BIJSTAND-4" GEEN GRATIS RECLAME DOOR RADIO-VERONICA DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ouders verdronken Maria Nooijen (21), dochter van een landbouwer uit het Brabantse dorpje Deldonk, heeft gisteren in 't middelpunt der belangstelling ge staan door de onverschrokken wijze waarop zij zondagavond uit een on der Veghel in de Zuidwillemsvaart gereden auto twee kinderen van het echtpaar Verbeek uit Veghel heeft gered- Maria en haar verloofde G. G. uit St. Hubert, fietsten over de rijks weg naar Veghel toen zij het onge val zagen gebeuren. Het meisje gooi de jas, vest en schoenen uit en sprong te water. Eerst bevrijdde zij het driejarig dochtertje. Haar ver loofde, die nauwelijks kan zwem men, hielp bij de redding van het zesjarig zoontje. Daarna waren zij te vermoeid om nog een reddingspo ging te wagen. Van de enkele an dere mensen, die intussen op de oever waren verschenen, durfde niemand te water gaan. Het echtpaar Verbeek is verdronken. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Lijkrede door prof. A. H. Ruhe In het Theologicum te Warmond heeft gistermorgen de uitvaart plaats gehad van mgr. H. J. van Deursen, oud-praeses van het Groot-Semina rie. De plechtige uitvaartmis werd opgedragen door de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. v. Dode- waard. De plechtigheid werd bijge woond door mgr. Huibers, oud-bis- schop van Haarlem, mgr. A. C. Schaaper, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam namens de bis schop, die wegens ziekte verhinderd was, mgr. Kessels, hulp-bisschop van Gent, de kapittels van Haarlem en Rotterdam, de burgemeester van Warmond en zeer vele anderen. De lijkrede werd gehouden door prof. A. H. Ruhe. Daaraan ontlenen wij: „Zijn ideaal was het zijn studen ten te leiden naar dienstbare zelf standigheid. Een seminarie met per fecte beleving der tucht leek hem 'n farce, als die beleving geschiedde uit dressuur en niet uit innerlijke over tuiging en vrijwillige, zij het uitge lokte zelfverloochening. In elke stu dent zag hij de toekomstige priester, een mens die zijn leven lang Chris tus tegelijk moet brengen en uitbeel den. En omdat niemand in staat is dit ooit in zijn geheel te volbren gen, beschouwde hij het als vanzelf sprekend, dat ieder hierin tekort schoot. Maar had hij reden om te vrezen dat iemand zelfstandig wilde zijn zonder dienstbaar te zijn of om gekeerd, dat iemand wel wilde die nen maar zonder op eigen benen .e kunnen staan, dan maakte hij zich zorgen. Over zijn eigen geestelijk leven sprak hij niet. Zelfs zijn intimi moe ten van hem getuigen, dat naar de uitspraak van de Psalmist over de Bruid, al zijn glorie van binnen lag. Hij beminde God, dacht gering over zichzelf en was dankbaar voor zijn priesterschap. Wie hem hierover hoorde spreken, o.m. bij de jaarlijkse retraite voor de wijdelingen, had het gevoel dat hij begeesterd was voor wat hij erover naar voren bracht en het zelf waarachtig beleefde. Maar zowel op moraal als op asce se en pastoraal studeerde hij met zulke resultaten, dat hij de nieuw ste inzichten in zijn lessen verwerkt had. Hij bezat echter autoriteit, niet alleen door zijn positie, maar ook door dikwijls zeer persoonlijk in zicht. Behalve voor zijn studenten werd hij aldus een man met gezag ook naar buiten". De beaarding van het stoffelijk overschot werd verricht door de bis schop van Haarlem. Pastoor S. Miedema in Hilversum, die belast is met de bouw van de Verrijzeniskerk aldaar, is in het zie kenhuis van de R.K. Ziekenverple ging opgenomen wegens verwondinr gen, die de pastoor heeft opgelopen door een val in de bouwput op het terrein van de in aanbouw zijnde kerk. De pastoor wilde een aantal jon gens verjagen, die bezig waren bal dadigheid tegen het bouwwerk te bedrijven. Hij stapte daarbij echter mis met gevolg, dat hij in de dne meter diepe bouwput terecht kwam Zijn verwondingen zijn niet van zeer ernstige aard en de toestand bleek gisteravond redelijk. RETRAITEHUIS „LOYOLA" NAAR HELVOIRT Het retraitehuis „Loyola" van de paters Jezuieten te Vught zal ver plaatst worden naar de gemeente Helvoirt. De Jezuieten hebben daar 20 ha. bosgrond gekocht voor de bouw van een nieuw retraitehuis. Het oude huis in Vught, dat een halve eeuw oud is, zou onvoldoende mogelijkheden bieden voor uitbrei ding en modernisering. Het nieuwbouwproject zal naar schatting 2.500.000.vergen. F. van Vliet (KVP) bedankt als kamerlid Naar wij vernemen zal het lid van de Tweede Kamer voor de KVP de heer F. van Vliet, per 1 maart a.s. ontslag nemen als kamerlid wegens zijn benoeming tot wethouder van Eindhoven. Als zijn opvolger in de kamer komt het eerst in aanmerking de heer H. M. van Lieshout uit Eind hoven, die echter waarschijnlijk zal bedanken voor een benoeming, omdat hij eveneens - en reeds jaren lang - wethouder van Eindhoven is. De heer Van Vliet heeft sinds 1946 in de kamer zitting. Hij ontpopte zich daar in het bijzonder als woning- bouwspecialist. Robert Kennedy, de broer van de Amerikaanse president en minister van Justitie van de Verenigde Sta ten, zal zondag 25 februari 's mid dags omstreeks tien minuten over twaalf in Nederland aankomen. Hij arriveert per vliegtuig op de vlieg basis „Ypenburg". De heer Kennedy zal maandag 26 februari op Schiphol een persconferentie geven- Zoals bekend maakt de Ameri kaanse minister van Justitie, verge zeld door zijn echtgenote, op het ogenblik een wereldreis. Na een be zoek aan Indonesië is hij maandag in Bangkok (Thailand) aangekomen. Hij zal verder Perzië, Italië, West-Berlijn en West-Duitsland bezoeken. Na het bezoek aan West-Duitsland komen de heer Kennedy en zijn echtgenote naar Nederland. Zij zullen gedurende hun verblijf in Nederland logeren bij de Ameri kaanse ambassadeur en mevrouw Rice. Na een lunch ten huize van de Amerikaanse ambassadeur zullen de heer en meviKennedy 's middags ten paleize Soestdijk door de Konin gin worden ontvangen, 's Avond zal door de minister-president en mevr De Quay een diner worden aange boden in Hotel Wittebrug. Op maandag 26 februari zal de Amerikaanse minister van Justitie een bezoek brengen aan de minister president en aan de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman. Ook zal de heer Kennedy het internatio naal gerechtshof bezoeken en eer bezoek brengen aan de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H Luns. De vroede vaderen van Lei den hebben gistermiddag en gisteravond blikken in de toe komst geworpen en zich uit gesproken over de plannen die door de stedebouwkundigen zijn gemaakt voor het wegen schema en de sanering. Er heerste een geest van al gemene tevredenheid, die dan ook uitdraaide op een unaniem accoord gaan met het voorstel de eerste fase van het ontwerp ter hand te nemen. Deze houdt onder meer in de aanleg van een Noord-zuid- verbinding via Lammenschans- weg en Hooigracht, die deel uitmaakt van de cityring in de stad, welke ontsluiting van de binnenstad beoogt. Het gebied rond het Rapenburg zal ge spaard blijven. Langegracht en Korte Mare worden gedempt, terwijl men voorts streeft naar de aanleg van 'n verkeersplein ter hoogte van de huidige Bos- telbrug. In de raad werd vastgesteld dat voor de realisering van de plannen omlegging van de vaarweg rond Leiden via de Korte Vliet onontbeerlijk is. Voor uitbreiding in de binnen stad van de universiteit denkt men aan nieuwe vestigingen aan de Witte Singel ter hoog te van het Diaconessenhuis. Over de kosten van het enor me project, vooral drukkend op de sanering kon de wethou der van financiën gisteravond geen uitsluitsel geven. Het zal een duur geval worden, en men is hierbij voor misschien wel negentig procent op het Rijk aangewezen. Men heeft goede hoop op de mogelijkheden, die de nieuwe financiële verhou dingswet aan gemeenten met saneringsproblemen gaat bie den. Deze zomer zal nog in Lei den een tentoonstelling van de Leidse plannen in de Waag worden gehouden. De vergadering die acht uur duurde, werd eerst om half een 's nachts door de voorzitter ge sloten. (Foto. De Leidse Courant). te kunnen scheppen ten opzichte van een commerciële instelling. Het speciale tarief dat wij nu betalen ligt netto 25 procent beneden het norma-» le zendtarief. Daar ben ik tevreden mee". Aldus propaganda-leider A. M, Bergers. Tijdnood bij verkiezingen CNV-lijst Den Haag ongeldig verklaard De voorbereidingen voor de ver kiezingen voor de Provinciale Sta ten in Zuid-Holland zullen in ern stige tijdnood komen en vooral in de grote steden zullen vele overuren moeten worden gemaakt en vrije za terdagen moeten worden opgeofferd. Dit omdat de lijst van de Christelijk Nationale Volkspartij gisteren door de kieskring Den Haag ongeldig is verklaard, een beslissing waartegen de partij bij Gedeputeerde Staten in beroep zal gaan. Op de lijst van de partij, die dins dag 13 februari, vijf minuten vóór het verstrijken van de indienings- termijn, werd ingediend, ontbraken de vereiste 25 handtekeningen, ter wijl van twee van de vijf kandida ten geen bewilligingsverklaring aan wezig was. De indiener van de lijst, de heer E. de Niet uit Den Haag, kreeg drie dagen om hierin te voor zien. Zaterdagavond was hij hierin geslaagd. Toen bleek echter, dat de gene, die als nummer 14 had gete kend, mevr. Jansen-Bos, niet in het register van de kieskring Den Haag voorkwam. Op grond daarvan is de lijst ongeldig verklaard. Bij een normale gang van zaken zou 28 februari tot nummering der lijsten zijn overgegaan. Nu zal men de uitspraak van Gedeputeerde Sta ten moeten afwachten. Dit zal bin nen vijf dagen geschieden. De num mering van de lijsten zal nu pas 6 maart kunnen gebeuren. Dan resten nog slechts 21 dagen voor het druk ken, adresseren en verspreiden der oproepingskaarten en het drukken der stembiljetten. Mevrouw Klaasesz bezocht kleuterschool in Voorhout Vandaag bracht de commissaris der koningin in Znid- Holland, mr. J. Klaasesz met zijn echtgenote een bezoek aan de gemeente Voorhout. In gezelschap van de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Smolders, bracht mevrouw Klaasesz-de Bruyne ook een bezoek aan de katholieke kleuterschool, waarvan wij hier een aardig snapshot publiceren. In verband met de deining, die is ontstaan rond de plannen van het Ko ningin Julianafonds en het Koningin Wilhelminafonds, Radio Veronica in te schakelen bij de propaganda voor de actie „Bijstand -4", is gebleken dat in tegenstelling met eerdere be richten de Rijksvoorlichtingsdienst geen bepaald standpunt heeft over de wijze waarop deze semi-officiële fondsen reclame maken. Intussen heeft de heer A. M. Ber gers, de propagandaleider van de ac tie gezegd „niet in te zien, waarom wij voor het goed doel niet naar Veronica zouden mogen gaan met haar luisterpubliek van ongeveer vier miljoen mensen. Bij de officiële omroepverenigingen was men nog niet aan een beslissing over het verlenen van faciliteiten. Daar kon ik niet op wachten. Overigens heb ik voor een grote uitzending rond de actie Bijstand-3 in 1960 bij een van de omroepen elfduizend 142,50 gul den aan produktiekosten moeten be talen. Omdat wij weinig steun kregen van Hilversum, was ik gedwongen om naar Radio Luxemburg te gaan. Daar moest ik voor een uitzending uit de Rotterdamse Nenyto-hal 25.000 gulden neertellen. Door het gebrek aan medewerking van de omroepen mislukte de actie toen gedeeltelijk". Radio Veronica krijgt in totaal 3600 gulden voor zestig reclame spots", variërend van 15 tot 25 se conden. Die spreekt de heer Bergers zelf. Er komen er elke dag twee, tot en met 16 maart. De actieleider vertelde dat hij voor de Bijstand-loterij 206.000 gulden heeft ontvangen van het bedrijfsle ven. Naast de kosten van de huis aan huis te verspreiden krant, waarin die bedrijven adverteren, kan hij van dat bedrag gemakkelijk de Veronica- reclame betalen- „Ik mag van onze fondsen veertig procent kosten ma ken voor propaganda. Ik blijf echter zo omstreeks de 32 procent van de loterij-opbrengst", legt de heer Ber gers uit. GEEN GRATIS RECLAME „De directie van radio-Veronica had ons aangeboden gratis reclame te maken voor onze actie, maar dat voorstel heb ik van de hand gewezen omdat ik meen geen verplichtingen MET GRATIS CHOCOLADE. (Advertentie)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7