JACQUELINE (2) KALMTE KEERDE TERUG IN BRITS GUYANA Weerbericht Kongolo heroverd In KVP-Statenkringen Leiden en Gouda is verkiezingscampagne begonnen Vandaag weer aan het werk Bruno Walter overleden Robert Kennedy in Indonesië Het weer in Europa MAANDAG 19 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 BUS IN SLOOT Om ruim acht uur vanochtend is een bus van de VAVO, die de lijn dienst Vleuten-Utrecht onderhoudt, op de Huppeldijk nabij Utrecht in een sloot geraakt. Enkele van de ruim veertig buspassagiers werden licht gewond. Een andere bus van de maatschappij bracht de doorgaan de reizigers naar Utrecht en de ge wonden naar hun woonplaats. Het ongeval wordt toegeschreven aan 't weigeren van de stuurinrichting. Vrijdagmiddag is een jongetje van een half jaar oud gestikt in een de kenklem. Het jongetje verbleef met zijn ouders tijdelijk bij zijn grootou ders aan de Dalweg in Hilversum. Het slachtoffertje, Johan Adolfsen, was op de commode neergelegd en vastgemaakt met een dekenklem. Waarschijinlijk heeft het zich los gewrongen, zodat het met zijn hoofd je in de knel geraakte. Toen zijn moe der naar hem kwam kijken was de dood reeds ingetreden. In een maandag te Elisabethstad door de Katangaanse regering uitge geven bekendmaking wordt mede gedeeld, dat Katangaanse marechaus see-eenheden in het afgelopen week einde de noordelijkste stad van Ka- tanga, Kongolo, hebben heroverd. Kongolo was in januari door een heden van het centrale Kongolese leger veroverd. Op Nieuwjaarsdag werden er 22 Belgische en Neder landse missionarissen door plunde rende militairen van dit leger ver moord. In de Katangaanse bekendmaking wordt gezegd, dat de zuivering van de stad en haar omgeving bijna vol tooid is. „De militairen van het centrale Kongolese leger zijn ih wanorde ge vlucht. Zij hebben grote hoeveelhe den ammunitie achtergelaten", aldus de bekendmaking nog. ZWARE UITSLAANDE BRAND IN VOORSCHOTEN Bewoner met zware brandwonden naar het ziekenhuis WARMOND „NUT EN VERMAAK" BRACHT „ODYSSEUS IN IEPENDAL" Voor een goed bezette zaal heeft de afdeling toneel „Nut en Ver maak" van de KAB in 't Trefpunt een opvoering gegeven van het to neelspel „Odyseus in Iependal" naar een gegeven van de Griekse dichter Homerus. De voorzitter van de KAB, de heer S. P. van Rijn wees er in zijn openingswoord op dat het enke le jaren geleden is dat „Nut en Ver maak" voor het laatst voor het voet licht trad. Gebrek aan behoorlijke toneelaccommedatie, ruimte voor re petities en andere bijkomstige om standigheden zijn hiervan-mede oor zaak geweest. Reeds enkele malen zijn in de boezem van de KAB stem men opgegaan om de toneelvereni ging „Nut en Vermaak" weer nieuw leven in te blazen, omdat deze ver eniging in het verleden de leden zo dikwijls aangename en genotvolle avonden heeft bezorgd. De regisseur de heer J. G. van Vliet, die met de vereniging grote successen geboekt heeft was ook nu bereid aan het wederoptreden van „Nut en Ver maak" zijn medewerking te verle nen en zo stond dan na lange tijd de vereniging weer voor het voetlicht. Het was geen gemakkelijk stuk dat de heer V&n Vliet gekozen had, ter meer niet daar hij thans ook moest werken met verschillende spelers die voor het eerst op de planken ston den. Hij zelf had in het stuk de rol van Odysseus op zich genomen een rol die hem buitengewoon goed ligt en waarvan hij dan ook een prachtige creatie gaf. Het is vooral aan zijn ar tistieke leiding te danken dat dit stuk, de laatste tijd veel op de pro gramma's van de arr.ateurstoneel-ge- zelschappen prijkt, een succes gewor den is. Tijdens de pauze werd ten bate van de afdeling „Hulp in Noord" een verloting gehouden zodat ook deze sympathieke instelling bij de uitvoe ring goed garen gesponnen heeft. Het 2 jarige meisjes Monique Renate de Boer, is toen zij de Mui- derslotweg bij haar ouderlijke wo ning overstak tegen een autobus ge lopen. In ernstige toestand werd het meisje naar het ziekenhuis Joannes de Deo vervoerd, waar zij in de afge lopen nacht overleed. In de Oostenrijkse plaats Obertau- ern, op 80 km ten zuid-oosten van Salzburg, zijn ongeveer duizend toe risten tengevolge van zware sneeuw val en lawines van de buitenwereld afgesneden. De wegen in het betrok ken gebied zijn onbegaanbaar. Het slechte weer houdt aan. Het Nederlandse zangeresje Anneke Grönloh is na een tournee van twee weken door het verre oosten in ons land teruggekeerd. „Ik heb er negen voorstellingen gegeven, die door 35.000 mensen werden bezocht", ver telde zij zaterdag bij haar aankomst op Schiphol. In Singapore trad de 19-jarige Anneke twee avonden op met de „Blue Diamonds". Op een niet beveiligde overweg even buiten Zutphen, is gisteravond de 53-jarige L. Wever uit Almen door een trein gegrepen en op slag gedood. De man trachtte op de fiets de over weg te passeren vlak voor het mo ment dat de trein de overweg be reikte. Zondagochtend om ongeveer half tien is met het aanmaken van een oliekachel brand uitgebroken in het perceel Vernèdepark 9, bewoond door de familie C. G. J. Parlevliet. De bewoner trachtte onmiddellijk de brand te blussen, door de kachel met een deken te bedekken, maar dat mislukte. Wel kreeg hij ernstige brandwonden aan de onderamen, die in het Academisch Ziekenhuis in Leden zijn behandeld. Ongeveer een half uur later kwam de brandmelding pas door en toen de brandweer, die onmiddellijk uit rukte, ter plaatse was sloegen de vlammen al naar buiten. Met drie nevelstralen en twee stra len op de waterleiding werd de brand aangevallen, waarbij allereerst aandacht werd besteed aan de belen dende percelen, die ernstig gevaar liepen eveneens in brand te geraken. Door krachtdadig optreden en de snelle komst van de brandweer on der leiding van de commandant, de heer Lekkerkerker, konden de naast gelegen panden behouden blijven. Dat het pand Vernèdepark 9 to taal uitbrandde kon echter niet ver hinderd worden. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzeke ring gedekt. Het pand zelf is gemeen telijk eigendom. De Rijkspolitie heeft de oliekachel meegenomen om een nader onderzoek in te stellen naar de oorzaak. De bewoners zijn tijdelijk onder gebracht in een juist leegstaand huis (eveneens gemeentelijk eigendom) in de Stadwijkstraat. Voor het eerst zijn gisteren door de brandweer bij de bestrijding van deze brand de persluchtmaskers ge bruikt, die goede diensten bleken te bewijzen. Op een zaterdag jl. door het be stuur van de Kring Leiden, in over leg met de Statenkringbesturen van Leiden en Gouda gehouden verga dering met de besturen van de afde lingen zijn de plannen uiteengezet, welke gereed zijn om door het kader van de partij te worden uitgevoerd, om de kiezers voor te bereiden op de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 28 maart en ook voor de verkiezingen voor de gemeenteraden op 30 mei a.s. De voorzitter van de Kring Leiden, de heer B. P. de Kousemaeker, hield een korte inleiding, waarin hij de vele afdelingsbestuurders en propaganda leiders die bijeen waren het doel van de middag uiteenzette, wat behalve de voorbereiding van de propaganda voor de verkiezingen ook was een kennismaking met de nieuwe propa gandaleider in de Kring, de heer Jac. Bakker uit Roelofarendsveen, die als zodanig de heer Hoonhout uit Gouda is opgevolgd. De heer De Kousemaeker wees op enige facetten van de propaganda en benadrukte daarna het belang van de verkiezingen voor de Provinciale Staten, specifiek ook voor de kring Leiden, waar vele problemen in het raam van de Randstadpolitiek liggen, de ruilverkavelingen in land- en tuinbouw, de recreatie-eiscn, de pro blemen rond de waterhuishouding en de verstedelijking van de bevolking. Steeds verder gaande provinciale bemoeiingen met de huidige struc- tuurproblematiek districtbestuu r s- vorming), aldus de Kringvoorzitter, vereisen een zo groot mogelijke re presentatie van de KVP in de Staten. Als vereisten voor de provincie noemde de heer De Kousemaeker een goede planologische ontwikkeling met een even goede sociale begelei ding en stimulering van een rijk ge schakeerd cultuurleven. Door de kringpropagandaleider werd vervolgens een uiteenzetting gegeven van wat de afdelingen nu te doen staat, waarbij hij in het bij zonder wees op de grote waarde die moet worden toegekend aan een in tensief gebruik maken van de moge lijkheid om bij volmacht te stemmen en om in bepaalde gevallen ook in een andere gemeente zijn stem uit te brengen. De KVP zal met twee soorten af fiches komen. Een zgn. beeld-affiche met de tekst: „Het volle pond" en 'n zgn. lijstnummeraffiche, waarbij het in het bijzonder gaat om de kiezers het nummer van de lijst der KVP en de naam van de lijstaanvoerder be kend te maken. Vertegenwoordigers van resp. de statenkring Leiden en de Statenkrlng Gouda, kondigden aan, dat in beide kringen twee grote bijeenkomsten worden gehouden. Op 20 maart in de bollenstreek (Hillegom?) met als sprekers de HH. G. Z. de Vos, voor zitter van de KVP-fractie in de sta ten van Zuid-Holland en S. Menken, de lijstaanvoerder. 23 Maart in Lei den, waar zullen spreken: de voor zitter van de partij mr. H. W. van Doorn en de heer E. J. M. Kolfscho ten, burgemeester van Alkemade. Voor de Statenkring Gouda zijn de bijeenkomsten: te Gouda op 20 maart; sprekers: A. P. J. v. d. Weijden en mr. A. Q. C. v. Ruiten, beiden can- didaat op de lijst der KVP en te Alphen aan den Rijn op 22 maart, waar dezelfde sprekers zullen zijn. Speciale aandacht wordt nog ge vraagd voor de voorlichting van de jonge kiezers, die dit jaar voor het eerst hun stem zullen gaan uitbren gen, terwijl ook werd gewezen op de waarde van plaatselijke initiatieven op het gebied van de propaganda. Nadat de oud-propagandaleider, de heer Hoonhout, nog eens op zeer di recte wijze de bestuurders had ge wezen op het feit, dat het zijn van afdelingsbestuurder of propaganda leider betekent, dat men nu 'n taak heeft en aan het werk moet, of an ders plaats maken voor een ander, bracht de voorzitter in herinnering dat de heer A. C. Deerenberg nu 25 jaar lid is van de Prov. Staten en als lid van het College van Gedeputeer den ook deel uitmaakt van het da gelijks bestuur der Staten. De heer Deerenberg, oud Kringvoorzitter, heeft zich vele verdiensten verwor ven voor Kring en gewest, aldus de heer De Kousemaeker, en zijnn voor stel om hem een felicitatietelegram te zenden vond een warm applaus. De minister van handel en indu strie van Brits Guyana, Koyclyn Hub bard, heeft de pers meegedeeld, dat de regering haar geschil met de amb tenaren en andere regerings-em- ployé's heeft bijgelegd. De regering van Brits Guyana hoopt, dat het werk binnen redelijke tijd hervat wordt. Waarnemers verwachten, dat het werk vandaag (maandag) zal wor den hervat. Het algemeen verbond van vak verenigingen heeft alle werknemers opgewekt, vandaag het werk te her vatten. Volgens Hubaró heeft de regering beloofd, de argumenten van de vak beweging voor herziening van de be grotingsvoorstellen voor 1962 - do voornaamste aanleiding tot de alge mene staking - in overweging te ne men. Volgens de berichten is het in de hoofdstad van Brits Guyana en in het land thans rustig. Zaterdag werd in Mahaicony, 65 km van George town, de wohing van een regerings aanhanger platgebrand. Ook een re- geringsschool aan de rand van New Amsterdam zou door brand verwoest zijn. De radiostations in Brits Guyana melden, dat er een groot gebrek ont staan is aan voedsel, benzine, petro leum en sigaretten. Bij de branden zijn grote hoeveel- Dr. Bruno Walter, een van 's we relds bekendste dirigenten, is zater dag in de ouderdom van 85 jaar in Beverly Hills in Callfornië overle den. Volgens de dokters klaarblijke lijk aan de gevolgen van een hart aanval. Dr. Walter, een in Berlijn geboren jood, ging in 1939 naar de Verenigde Staten met de verzeke ring, dat hij zolang Hitier zou leven, niet daar Duitsland zou terugkeren. Ofschoon hij wat de kunst van pi anospelen betreft een wonderkind was, verwierf hij zich een wereld faam door zijn optreden als dirigent. Hij werd de „Mozartmeester" en de „grote oude man van de muziek" genoemd vanwege zijn interpretaties van de muziek van Mozart, Beetho ven en Mahler. Als persoonlijk vriend van Gustav Mahler dirigeerde Walter de we reldpremière van Mahlers „Lied von der Erde" en negende symfonie. Na de eerste wereldoorlog was Bruno Walter algemeen muziekdi recteur van de Münchense Opera en de jaarlijkse Mozart- en Wagner-fes- tivals in die stad. In 1933 verliet hij wegens het op treden van de Nazi's Duitsland en verlegde zijn activiteit voorname lijk naar Oostenrijk. Dit land verliet hij na de Anschluss in 1938. Hij ver bleef daarna tijdelijk in Parijs. In 1947 werd hij muzikaal directeur van het New Yorks Filharmonisch Symfonie-orkest. Na de tweede wereldoorlog door- kruisde Walter Europa als gastdiri- gent Bruno Walter was geboren op 15 september 1876 en heette eigenlijk Bruno Walter Schlesinger. Hij was groot-officier in de orde van Oranje-Nassau, eredoctor van de universiteiten van Edinburgh en Zuid-Californië en commandeur van het Franse Legioen van eer. heden voedsel verloren gegaan. Vele winkeliers durven hun winkels nog niet te openen en ook de markten zijn gesloten. Radio Demerare heeft gemeld, dat zondag opnieuw plunderaars zijn ge arresteerd. Het aantal arrestanten bedraagt nu meer dan zevenhonderd. De leiding van het ziekenhuis in Georgetown heeft medegedeeld, dat drie daarheen overgebrachte perso nen bij aankomst overleden waren. Twee anderen zijn gestorven, nadat zij zijn opgenomen, zodat het aantal doden nu vijf bedraagt. De schade in Georgetown wordt geschat op 50 miljoen Brits West-In dische dollars. De ongeregeldheden in George town zijn begonnen toen de werkne mers van het elektrische bedrijf in staking gingen. Zij verlieten de ge bouwen en, buiten gekomen, gooi den, zij met stenen de ruiten in. Dit was het sein tot algemei.e molesta ties, plundering en brandstichting. Volgens radio-Demarara zijn sommi ge straten in de hoofdstad een chaos. De voorzitter van de Kamer van Koophandel in Brits-Guyana, Steel, heeft verklaard, dat de schade „in de meest fantastische cijfers" loopt en dat de vooruitgang van Brits-Guyana voor vele jaren is geremd. De Amerikaanse minister van ju stitie Robert Kennedy, is zondag met zijn echtgenote na een rondreis van een week door Indonesië per vlieg tuig uit Djakarta naar Bangkok ver trokken. Kort vóór zijn vertrek ver klaarde de ministei tegenover een aantal Indonesische jeugdleiders, dat hij „elke dag optimistischer" werd over de kansen, dat het geschil tus sen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea vreedzaam kan worden geregeld. De V.S. zullen niet de kant van Indonesië kiezen in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea, zo heeft Ro bert Kennedy, zaterdag tot 5.000 stu denten in Bandoeng gezegd. Zijn lezing op het technologisch in stituut in Bandoeng en de daarop volgende bijeenkomst, waarop vra gen werden gesteld en beantwoord, leverde de meest verhitte tonelen op van het bezoek van Kennedy. Ver scheidene opmerkingen van de minis ter werden met hoon ontvangen. Kennedy zei op de aanhoudende vragen over Nieuw-Guinea: „Wij zul- nen niet de partij van Indonesië kie zen in deze aangelegenheid. Wij ho pen, dat de kwestie vreedzaam gere geld kan worden. U moet rijpheid tonen". Algemeen wordt als het grote nut van het bezoek van Robert Kennedy gezien het feit, dat hij zowel presi dent Soekarno als de talrijke stu denten die hij openhartig toesprak, heeft duidelijk gemaakt, dat voor het ogenblik de V.S. in de kwestie Nieuw-Guinea geen partij kiezen. Aan journalisten heeft Robert Kenedy echter wel verklaard, dat de V.S. er vóór zijn, dat ook de Pa poea's van Ned. Nieuw-Guinea hun stem zullen kunnen doen horen bij eventuele onderhandelingen - iets, waar Indonesië hevig tegen gekant PUNT (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) RUSTIG WEER Bewolkt maar op de meeste plaatsen droog weer. Ook en kele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tus sen west en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. De weerrapporten van hedenmor- „Dat kan een interessant partijtje worden, Jan!" gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. —8 —18 STOCKHOLM sneeuw —4 —12 OSLO zw. bew. 1 —6 KOPENHAGEN zw. bew. 4 1 ABERDEEN onbew. 11 —1 LONDEN zw. bew. 11 3 AMSTERDAM geh. bew- 7 5 BRUSSEL zw- bew. 6 LUXEMBURG geh. bew. 4 2 PARIJS geh. bew. 8 4 BORDEAUX onbew. 11 1 GRENOBLE onbew. 9 —3 NICE onbew. 15 6 BERLIJN regen 4 0 FRANKFORT geh. bew. 5 3 MüNCHEN ij zei 1 —1 ZURICH zw. bew. 4 —2 GENèVE onbew. 6 —3 LOCARNO onbew. 15 —2 WENEN geh. bew. 4 0 INNSBRUCK zw. bew. 3 —2 BELGRADO h bew. 3 —3 ATHENE onbew. 16 ROME onbew. 15 —2 AJACCIO onbew, 14 2 MADRID onbew. 16 0 MALLORCA onbew. 16 3 LISSABON onbew. 17 6 PAUZE MAANPRAAT I „Haar eeuwigbleek gelaat" (aldus de dichter Huib Poot) staat weer bolrond aan de nachtelijke hemel het eeuwigbleke gelaat van de Maan. Er staat echter niets. Er héngt niets. Er zwééft iets: een ronde rotsklomp, die ongeveer 60.000 kilo weegt vermenigvuldigd met miljard maal miljard! Deze knikker draait op een afstand van ongeveer 384.000 km. om de aarde, wat astronomisch bezien vlakbij is. De geheimzinnige kracht waarmede wij de maan van verre vasthouden de zwaartekracht ge noemd is eender alsof er een sta len kabel van 400 km. dik tussen ons beide was gespannen. En als de maan in haar toch al niet snelle baan even zou haperen, plofte ze in om mezien op moeder aarde, die tegen deze omhelzing van haar dochter niet opgewassen zou zijn. Wij vertel len deze maanpraat om te laten zien hoe barstend interessant het leven is. V/ij voor ons gaan gaarne op een ge schikte maanavond de eenzaamheid in, om (met een veilig tehuis op de achtergrond!) even heel alleen in het heelal te zijn. Een ervaring die geen mens mag missen, die wil we ten dat hij lééft. PUZZEL No. 518. Hor. 1. sober, eenvoudig, 5. hoofddeksel, 8. levenslucht, 10. scheik. element (afk.), 11. heden, 13. zijtak Tiber, 15. lidwoord, 17. metalen vaatwerk, 19. smekend woord, 21. zeeuwse hoeve, 22. schande, 24. voor voegsel, 25. ledige zeeschelp, 27. sint (afk.), 29. maanstand, 31. zeegras, 33. dof, 34. gem. in N. Brab. Vert.: 1. eiland in de Ierse zee, 2. scheik. element (afk.), 3. meisjes naam, 4. plaats in België met steen koolmijn, 6. boom, 7. pasgang van een paard, 9". meisjesnaam, 12. gem. in N. Brab., 14. jongensnaam, 16. lust hof, 18. eenmaal, 19. grond, 20. zeker tijdperk, 23. deel van een schip, 26. ontkenning (spreekt.), 28. houten vat, 30! dam langs 'n water, 32. rijks grens (afk.). Oplossing morgenavond. JAVAANSE PRINS IN ALKMAAR OVERLEDEN Op 57-jarige leeftij1 is te Alkmaar overleden de Javaanse prins Raden Mashoed Prawiradipradja. De heer Mashoed was voor de in val der Japanners bestuursambte naar in Nederlands-Indië. Na de tweede wereldoorlog werd hij lid van parlement van de staat nasoendan van Oost-Indonesie. Na de souverei- niteitsoverdracht kwam de heer Mas hoed naar Ne.derland en vestigde hu zich te Alkmaar.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3