C HET HONDENPARADIJS 34 HUIS Liefde Overwinningen van dames en heren P.W. VRIJDAG 16 FEBRUARI DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Interzonale toernooi in Stockholm Donderdag zijn de afgebroken partijen voor de elfde en twaalfde ronde van het Interzonale Toernooi in Stockholm uit gespeeld. De uitslagen zijn: Elfde ronde: Teschner (W -Did)-Gei ler (Rusl.) 0-1, Bilek (Hong.)-Cuellar (Col.) 1-0, Portisch (Hong.)-Olafsson (IJsl.) Vi-'/i, Barcza (Hong.)-German (Braz.) Vs-'/t. Twaalfde ronde: Schweber (Arg.)- Pomar (Sp.) '/j-1/*, Bolbochan (Arg.)- Bertok (Z.-Sl.) '/s-'/i, German (Braz.)- Bisguier (VS) 0-1. De partij Yanofski (Can.)-Fischer (VS) werd opnieuw af gebroken. De stand luidt nu: 1 Uhlmann (O.-Did) 8'/t pnt, 2 Fischer (VS) 8 pnt en 1 afg. uit elf, 3 en 4 Petrosjan (Rusl.) en Gei ler (Rusl.) 7»/a pnt uit elf, 5. 6 ep 7 Korchnoi (Rusl.), Filip (Tsj.-Sl.) en Bilek (Hong.) 7 pnt uit elf, 8 Gligoric (Z.-S1.) 6'/- pnt uit elf, 9, 10 en 11 Benkoe (VS), Portisch (Hong.) en Olafsson (IJsl.) 6l/« pnt, 12 en 13 Stein Rusl.) en Pomar (Sp.) 6 pnt uit elf, 14 Bolbochan (Arg.) 5'/s pnt uit elf, 15 Barcza (Hong.) 5 pnt uit elf, 16 Yanof ski (Can.) 4'/s pnt en 1 afg. partij; 17 Bisguier (VS) 4»/f pnt uit elf, 18 en 19 Bertok (Z.-Sl.) en Schweber (Arg.) 4'/i pnt, 20 German (Braz.) 4 pnt, 21 Cuellar (Col.) 3pnt, 22 Teschner (W.- Dld) 3 pnt, 23 Aaron (India) Vit pnt. competitie PCFEIDSE SCHAAKBOND Gisteravond werden voor de eerste klasse van de LSB-competitie twee zeer belangrijke wedstrijden verspeeld. In Alphen kon het eerste tiental van die naam LSG 3 kloppen, al ging dat met minder grote cijfers dan men verwacht te. LSG 3 overtrof de prestatie van LSG 2 tegen dezelfde club. Vermelding ver dient de zege, die de jeugdige J. C. Kort, kampioen der junioren, aan het eerste bord behaalde tegen de geroutineerde D. Posthuma. Door dze nederlaag zal LSG 3 voorlo pig wel naar de een na laatste plaats zakken, maar de algemene verwachting is toch wel dat de laatste wedstrijd te gen ASC 2 gewonnen zal worden. Alphense Schaakclub 1-Leids Schaak gen. 3 6-4. Gedetailleerd: 1 D. Posthuma- J. C. Kort (res.) 0-1, 2 W. Donker-J. Verduyn 1-0, 3 C. Brunt-E. W. J. v. d. Valk (res.) 1-0, 4 P. de Jong-A. C. Spoel 1-0, 5 J. v. d. Wijngaard-ir. G. F. Cool 0-1, L. Kantebeen-G. M. Boer «/«-V», 7 ir. N. Buyzert-ds. P. J. Mackaay '/t-'/*, 8 A. Post-mr. D. W. Kok 1-0, 9 A. Zweers -Th. v. d. Oord sr 1-0, 10 W. v. d. Roest- W. D. Wiebes 0-1. Tegelijkertijd vocht Philidor 3 in Voorschoten tegen het degradatiespook en niet geheel zonder succes. Ondanks het meespelen van verschillende inval lers ging de wedstrijd tegen reuzendo- der Voorschoten de hele avond minstens gelijk op. Speciale vermelding verdie nen de prestaties van W. M. Rosdorff en J. Ditters, algemene reserves, die op het allerlaatste moment moesten invallen. Rosdorff wist zijn tegenstander door een geestige zetdwang tot materiaalverlies te dwingen en Ditters maakte na kwaliteits winst de partij technisch uit. De wedstrijd werd bij een 4'/i-2Vt stand voor Philidor 3 afgebroken. De afgebro ken partijen zullen bij arbitrage de Lei- denaren minstens een gelijkspel opleve ren. Voorschoten 1-Philidor 3 21/t-4»/ï (voor lopig). Gedetailleerd: 1 dr. Th. v. Schaik- Th. P. v. d. Berg x-x, 2 G. P. Sluiter- dr. R. C. Bakhuyzen v. d. Brink 1-0, 3 K. A. Waasdorp-dr. C. de Vroedt -'/•, 4 dr. P. Vermet-W. F. Wakka Vt-V*, 5 A. Kooy (res.)-W. M. Rosdorff (res.) 0-1, 6 M. G. Segaar-J. Ditters (res.) 0-1, 7 C. S. v. rt. Kooy-S. Wels (res.) x-x( 8 R. Verstraa- ten-F. P. Hemerik (res.) 0-1, 9 J. v. Os- J. J. A. ter Haar «/s-'/a,: 10 B. A. de Minck (res.)-J. G. Bethe x-x. TENNIS In de Eergie-hal te Rotterdam is don derdag een begin gemaakt met het toer nooi om het tenniskampioenschap van Nederland overdekte banen. Van alle topspelers en speelster, die hadden ingeschreven, konden er twee niet op de banen verschijnen. Piet van Eysden moest zich wegens een bij een hockeywedstrijd opgelopen handblessure terugtrekken en Fredy Marinkelle had afgeschreven wegens ziekte. De uitslagen van donderdag zijn: Herenenkelspel, eerste ronde: R. van Gelder versl. N. Fleury 6-2, 6-3; F. de Korte versl. W. Juyn 6-3, 3-6, 6-3; B. Breukink versl. Th. van de Broek w.o S. T. Huizinga versl. J. W. Frederikse 6-0, 1-6, 6-1; R. Adan versl. Pr. van der Kwast 6-3, 7-5; D. Stradmeyer versl. J. A. Arends 4-6, 6-4, 7-5; J. Lodeizen versl. J. J. Pastoors 1-6, 6-2, 6-3; R. Gurowitsch versl. W. Lagendaal 6-0, 3-6, 7-5. Heren enkelspel, achte finales: Van Gelder versl. P. van Eysden w.o.; R. Kuypers versl. De Kort 6-2, 6-1; E. Schneider-Breukink 6-3, 6-3; J. Hajer- Huizinga 6-4, 7-5; H. Goris-Adan 6-4, 6-2; T. Okker-Stradmeyer 6-3, 6-2; W. Maris- Lodeizen 6-2, 6-2; P. Scholtz-R. Guro witsch 5-7, 6-4, 3-1 opgegeven. Dames enkelspel: eerste ronde: mevr. E. Baars-mej. R. Houps 6-0, 6-3; mej. P. van de Heuvel,mej. A. Lepoutre 4-6, 6-2, 6-2; mej. M. Weurman-mej. B. Stoe- ve 6-3, 8-6; mej. K. de Jongh-mevr. E Fufkus 7-5, 10-8; mej. H. van Rijn-mej. N. Kettner 6-1, 6-1; mej. E. Spruyt-mej. T. Groenman 6-4, 6-0; mevr. J. Ridder- hof-mej. M. Jansen 9-7, 6-3; mevr. B. Thung-mej. J. Sluyter 6-2, 6-2. Centrale training begint 15 maart VOLLEYBAL Ook voor de wedstrijd België-Neder- land, de eerste interland van dit jaar, die zondag 1 april in het FC Antwerp Stadion te Deurne wordt gespeeld, is de voorbereiding van het Nederlandse team zeer bescheiden. Bondscoach Elek Schwartz kan de kandidaten voor het oranje-team slechts twee maal voor een centrale training in het sportpark „De Vliert" bijeen roepen. De eerste bijeenkomst is vastgesteld op donderdag 15 maart, de tweede op dinsdag 27 maart. Zoals bekend speelt het voorlopige Nederlandse elftal woens dag 21 maart bij kunstlicht in het Olym pische stadion van Amsterdam een oefenwedstrijd tegen de London Com bination. ,",Jong Oranje", woensdag 7 maart in een nog nader aan te wijzen plaats in Nederland tegenstander van Luxemburg a, hervat de training onder leiding van Elek Schwartz in „De Vliert" op woens dag 21 februari. Een dag later komen de militairen, die volgende maand tegen Egypte en Lu xemburg de laatste wedstrijden voor d>e eerste ronde van het toernooi om het internationale militaire kampioenschap spelen, voor de eerste van een reeks trainingen die de bondscoach leidt op „Houtrust" in Den Haag samen. De data van de drie ontmoetingen die het Nederlandse amateur-elftal in de week van 1 tot 7 april in Saarland zal spelen zijn thans bekend. De ploeg komt zondag 1, woensdag 4 en zaterdag 7 april in het veld. Waarschijnlijk zal slechts een van de wedstrijden gelden als officiële interland. SCHAATSEN GEEN ELECTRISCHE TIJDWAARNEMING IN MOSKOU Van de elektrische tijdwaarneming, die bij de Europese kampioenschappen in Oslo voor verwarring zorgde, zal bij de komende kampioenschappen in Mos kou geen gebruik worden gemaakt. Wel zijn er elektrische ronde-tellers ge- installeerd, evenals een foto-finish ap paraat. De totaaltijden zullen echter al leen op gewone stopwatches worden op genomen. Moskouse recordtijden Even slecht als het weer was gister avond het spel bij de dameswedstrijd Profwijk-ZVC 2, althans van de zijde van de Rotterdamse dames. Onze stadgeno ten behoefden alleen maar goed te ser veren om de volle winst binnen te halen. Ook de herenwedstrijd Profwijk-Achil- les was van zeer slechte kwaliteit, om dat de Delftenaren op alle onderdelen van hett spel in onze stadgenoten hun meerdere moesten erkennen. PROFWIJK-ZVC 2 (dames) 3-0 In de le set kwam ZVC 2 direct op 0-1, doordat PW de opslag verkeerd opving. De tweede opslag werd bekwaam opge vangen en omgezet in een goede aan val, waarna Ali Zonderop haar team op 8-1 serveerde! Tweemaal ging de op slag hierna nog ever, maar ZVC 2 was niet bij machte onze stadgenoten te be dreigen: 15-3 voor PW. Ook in de 2e set had Profwijk geen moeite tot een duidelijke winst te komen. Met de opslag maakten zij punten aan de lopende band: 15-4. Aanvankelijk leek de 3e set helemaal in een débacle voor ZVC 2 te eindigen. Weer zorgde Ali Zonderop met een serie service-treffers voor een grote voor sprong, 10-0, maar helaas dachten onze WATERPOLO Cor Braasem vertrok zonder mededeling Bond onaangenaam verrast Cor Braasem, oud-aanvoerder van het Nederlands waterpolo zevental en sinds het Olympisch toernooi van 1960 - als opvolger van Frans Kuyper - trainer en coach van de nationale ploeg heeft plotseling zij functie neergelegd. Hij is enkele dagen geleden naar Spanje ver trokken, waar hij van 1952 tot 1959 als trainer van enkele zwemclubs heeft ge werkt en waar hij intussen grote zake lijke belangen in bungalowparken heeft gekregen. Door dit onverwachte vertrek is zowel de vereniging Zian als de KNZB onaan genaam verrast. In augustus neemt de Nederlandse waterpoloploeg deel aan 't toernooi om het Europese kampioen schap in Leipzig en binnenkort zou de centrale training voor het belangrijke zomerseizoen worden hervat. Het bonds- bestuur dat deze gang van zaken uiter aard zeer betreur heeft onmiddellijk na het bekend worden van Braasems vertrek contact gezocht met enige voor de functie van nationaal coach in aan merking komende trainers. Op zeer korte termijn is een beslissing te ver wachten waar de voorbereiding van de nationale trainingsploeg dan zeer bij gebaat zou zijn. Sleutelstad verloor en is uitgeschakeld Voor de bekercompetitie van de KNZ3 werd nog gespeeld de ontmoeting Sleu- telstad-DAW (Alkmaar). Onze stadgeno ten verloren met 1-9 en zijn dus uitge- bekerd. LZC plaatste zich reeds in de stadgenoten toen dat zij er al waren. ZVC 2 profiteerde van deze nonchalante houding van de PW-speelsters en zowaar werd het nog even spannend. Tot 12-11 haalden de Rotterdamse meisjes op, maar verder liet Profwijk het niet komen. Even spanden zij zich in en öit beteken de een 15-11 setwinst en dus 3-0. PROFWIJK-ACHILLES (heren) 3-0 De heren van Profwijk wilden waar schijnlijk niet voor de dames onderdoen want ook zij kwamen in de le set direct met 0-1 achter door het verkeerd opvan gen van de service. Maar ook zij haal den toen de service terug en namen hierna het heft volledig in handen. De uitslag van de le set was 15-1! In de 2e set kwam Achilles tot beter tegenspel, maar onze stadgenoten, die' in hoog tempo speelden, gaven hun te genstanders niet de gelegenheid om zich volledig te herstellen. Ook nu weer sloeg de balans duidelijk door in het voordeel van Profwijk, vooral wat betreft de aan val. Bij onze stadgenoten 6 spelers die allen op hun beurt bij de aanval werden ingeschakeld, terwijl Achilles het in hoofdzaak van twee spelers moest heb. ben. Mede omdat PW zich enkele malen de vrijheid veroorloofde wat meer risico te nemen, kwam Achilles nog aan een groot aantal tegenpunten, maar tegen het ein de van de set was het PW overwicht weer aanwezig. Met 15-10 beslisten onze stadgenoten deze set in hun voordeel. Profwijk geloofde het hierna wel, waardoor Achilles de kans kreeg op her stel, waarvan de Delftenaren gretig ge bruik maakten. Zij namen een 1-4 voor sprong, maar juist deze voorsprong van de tegenstander schudde onze stadgeno ten wakker. Enkele krachtexplosies aan het net waren voldoende om Achilles door de knieën te laten gaan, met als resultaat een 15-8 setwinst, waardoor dus ook de heren van Profwijk een royale 3-0 zege binnenhaalden. ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! ic iinstant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f1.- Advertentie» tweede ronde en komt nu uit tegen EZC in Enschede. Wellicht geen gemakkelijke opgave! De overige uitslagen waren: LZC-DWR (veteranen) 3-2, LZC-HVGB (veteranen) 3-5, ZPB 1-LZC 1 (beker) 2-2, LWV 1- LZC 2 (Kring) 4-2, LZC 2-Sleutelstad 2 (Kring) 2-6. Op 2 maart zal LZC haar jaarvergade ring houden in één van de zalen van Het Gulden Vlies te 20.00 uur. Om deze vaak eentonige vergaderingen wat aantrekke lijker te maken ligt het in de bedoeling een LZC-film te vertonen, opgenomen tijdens o.m. drie buitenlandse reizen, t.w. Zuid-Duitsland, Finland en Parijs. Sport in 't kort Drie Oostenrijkse skiërs hebben donderdag de reuzeslalom van de FIS- wereldspelen te Chamonix volkomen be heerst. De overwinning ging naar de 23- jarige Egon Zimmermann afkomstig uit Arlberg Karl Schranz werd tweede en Martin Burger derde. IJSHOCKEY Rusland zal niet deelnemen aan de wereld- en Europese ijshockeykampioen- schappen, die volgende maand in het Amerikaanse Colorado Springs worden gehouden. Vasily Napastnikov, de voorzitter van de Russische ijshockey federatie, heeft donderdag in MQskou verklaard dat de Russen in verband met het weigeren van visa aan Oostduitse spelers het toernooi niet als wereld- en Europees kampioen schap erkennen en daarom ook geen team zullen afvaardigen. Het zal zaterdag de eerste maal zijn, dat er in het Leninstadion te Moskou internationale schaatswedstrijden wor den gehouden. Binnen de muren van het in 1956 gebouwde stadion hebben reeds velerlei sportmanifestaties plaats ge vonden, van de wereldkampioenschappen gymnastiek tot de Spartakiade van 1960 toe, maar nooit werd een echte ijsbaan aangelegd Dezt baan werd veertien da gen geleden !n tebruik genomen bij de stedelijke kampioenschappen van Mos kou, zodat op enkele afstanden de baan records nog weinig scherp staan. De or ganisatoren zullen dan ook alleen mel ding maken van een nieuw baanrecord, als het een stedelijk record van Moskou betreft. Deze zijn de volgende: 500 meter: 42,0 seconden van Konstan- tin Kudryavtsev, gemaakt in 1940; 1500 meter: 2 min. 15,0 seconden van Yuri Mikhailov gemaakt in 1958; 5000 meter: 8 min. 11,0 seconden van Viktor Kositsj- kin gemaakt in 1962; 10.000 meter: 16 min. 53,2 seconden van Viktor Kositsj- kin gemaakt in 1962. Totaalklassement: 189.893 van Viktor Kositsjkin, gemaakt in 1962. Een radiografisch overgebrachte foto uit Moskou: Henk van der Grift met zijn verloofde Reyka van Zytveld aan het begin van een „verkenningsbaantje". zonder DOOR GABRIEL GORRIS 77 Mijn adem stokte. Ik luisterde. Het was Hubert. Hij naderde de deur, klopte en deed open. „Is er nog iets van uw dienst? Ik wilde graag naar bed". Hij aarzelde. Hij keek mij niet aan, nu hij vroeg: Zal ik sluiten?" Ik zei: „Ik zal vanavond zelf sluiten, Hu- bert. Maar als je nog even wat thee wilt zetten „Goed meneer". Hij trok zijn hoofd terug uit de kier, wilde terug de gang in. Maar eer hij sloot, hoorde ik mijzelf: „Als mevrouw er is, hoef je niet op te dienendan kom ik het blad wel halen Voor het eerst had ik gehoor zaamd aan een impuls van mijn beter ik, diep van binnen. Het was maar een flitsende inval geweest, een op- vonkend verlangen: de avond was kil.Cécile zou behoefte hebben aan iets warms, als zij thuiskwam. Waarom moest ik nu denken aan de raad van pater Franciscus? „Keer in uzelf! Spot niet met hei lige zaken! Het gaat om uw eigen ziel en zaligheid. Denk toch aan uw tijdelijk en eeuwig geluk.dit is de enige vorm van egoïsme, die re den heeft van bestaan.. Heel even had ik de smaak ge proefd van dit egoïsme, dat zich wonderlijke paradox manifesteert in de altruïstische daad. Deze lang- ontwende smaak de vreugde van echt lief te hebben Om twintig over elf kwam Hubert met de thee. Hij moet mijn nerveuze toestand hebben aangevoeld, zette het dienblad met de zilveren kan en de kopjes op tafel, wenste mij goe de nacht en ging weg, even beschei den als hij gekomen was. Ondraaglijk-langzaam verstreken de minuten. Ik liep niet meer, stond tegen de vleugel geleund, één elle boog stuttend op het blad, hoofd in mijn hand. Ik luisterde met heel mijn wezen. Gedachten flitsten op en verdwenen, werden verdrongen door andere: niet één hield mijn aandacht vast. Het bordes, de laan, de land- weg-in-mist daarachter lagen in het brandpunt van mijn bewustzijn. Geen geluid verbrak de nachtelijke stilte. Er was iets geheimzinnings, angst wekkends in deze stilte, die het huis inhulde. De klok tiktakte. Half twaalf sloeg de klok. „Nu moest zij toch hier zijn Werktuiglijk begon ik weer te lo pen. Rondom de tafel. Nog eens rondom de tafel, met langzame, schuivende stap, terwijl ik de vuisten wrong achter mijn rug. Een hel, dit wachten! Plotseling schoot ik toe op de deur, trok open en stapte de gang in. Weifelde even, of ik hoed en regenjas zou halen op mijn kamer. Aan de kapstok in de hall hing mijn jekker, herinnerde ik me. Dus de gang door, resoluut. In de hall griste ik de jekker van de haak. Dan naar buiten. Op de gladde bordestrap moest ik me vasthouden aan de leu ning, om snel te kunnen afdalen. De koude mist wademde mij in het ge zicht. Ik bereikte de laan. Hier, onder het geboomte, was de mist dichter. Ik matigde myn gang. Langzaam, stap voor stap, liep ik verder. Ik kon de stammen ter weerszij nauwelijks onderscheiden. Er was geen enkel geluid dan mijn eigen voetstap, het kraken van een dorre twijg nu en dan onder mijn schoen. Af en toe bleef ik stilstaan en luisterde, of ik de auto nog niet hoorde ronken op de landweg. Ik bedacht dat het ge vaarlijk was midden over de laan te lopen: de wagen zou mij kunnen verrassen. Stom, dat ik geen flash light had meegenomen! Van nu af hield ik zo veel mogelijk de rand van de weg. Ik zou dóórlopen tot de poort en daar blijven wachten. Ik had juist de poort bereikt, toen van ergens uit de mist, zwak. een geluid tot mij doordrong. Een auto? Het geluid werd sterker; het na derde. Ik hield mijn adem in. „Ja, een auto! Het moet Cécile zijn!" Mijn rug tegen de massieve pilaar gedrukt, speurde ik uit. Vergeefs trachtte mijn blik zich door de muur van mist te boren. Steeds groeide het geronk. En ineens: de koplam pen! Remmen kniersten. Vlak vóór mij stond de auto stil. Niet mijn auto. Het portier werd opengeworpen. Een man sprong naar buiten. Slappe hoed. Jekker met bontkraagje. Ge drongen figuur. Onduidelijk de trek ken van zijn gezicht. Hij kwam recht op mij toe. „Goedennacht! Ik zag u staan te gen de pilaarkunt u me zeggen, waar het landgoed de „Ruwhorst" is? Ik kan er niet meer ver vandaan zijn.Is dit de ingang?" „Jawel! Dit is inderdaad de „Ruw horst"!" „Dank u!" Hij keerde zich snel om, wilde te rug in de wagen. Hij had zijn voet al op de treeplank, toen ik bij hem sprong. „Eén moment, meneer! U zoekt de „Ruwhorst"....? Ik ben de eige naar: Frank Tiggelaer. Zijn schouders schokte! Hij trok zijn hoofd schielijk terug uit de por tieropening, schoot recht, wendde zich en stak zijn hand uit. Op dat moment voelde ik, dat hij mij een slechte boodschap bracht. „Dokter Bervers", zei hij. „Ik ver moed, dat u inmiddels door de tele foon bent ingelicht. *t Ziet er niet mooi uit.Bent u me tegemoet ge komen?" Daar had je al! Met geweld be dwong ik mijn emotie. „Ik weet van niets, Is er iets met mevrouw? Hij gaf niet direct antwoord. In het schijnsel van de chassislamp zag ik zijn blik onderzoekend langs mijn gezicht glijden. „Stapt u liever in", kwam hij na seconden. „Ik zal de auto keren en u alles vertellen". Het was gebeurd bij de onbewaakte overweg even beoosten de stad. Een plaatselijk zeer dichte mistbank. De chauffeuse had de trein te laat ge zien, had waarschijnlijk nog geremd, maar een botsing met het achterste deel van de wagon niet meer kun nen vermijden. De auto was over de kop geslagen en grotendeels vernield. Het slachtoffer had een schedelbasis- fractuur en ernstige snij wonden op gelopen Ziedaar de kern van het omslachti ge relaas, dat ik de volgende dag las in de krant. Het gesprek met dokter Bervers, die nacht in de auto, had een heel wat nerveuzer accent dan het koole. in al zijn breedsprakigheid toch be wogen krantenverslag. Bervers had de wagen gekeerd en reed in de 'ichting van het dorp. „Wat is er gebeurd7", vroeg ik, ten uiterste gespannen. ..Een ongeluk ..de mist.... de eeu wige onbewaakte. Mevrouw is naar het stadsziekenhuis gebracht. Wij konden haar identificeren met de pa pieren. die we in de auto vonden". Is er hoop"?. „Een schedeJbasisfractuur. Sntij •vonden. Zij heeft veel bloed verlo ren, misschien is dat nog het ergste. (Wordt vervol cd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9