JACQUELINE (2) DE KANDIDATENLIJSTEN VOOR DE KOMENDE STATENVERKIEZINGEN Scheepsberichten Weerbericht De onderhandelingen met de Algerijnen Het weer in Europa DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT Hedenmorgen zijn ten raadhuize van Leiden de volgende kandidaten lijsten voor de verkiezingen der Provinciale Staten, die dit jaar zullen wor den gehouden, ingediend. Negen politieke partijen hebben van hun recht gebruik gemaakt. De lijsten bevatten een totaal van 152 namen. ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ V.V.D. 1. J. Wilkens, Wassenaar; 2. H. Olt- huis, Voorschoten; 3. A. van Vuure, Wassenaar; 4 .F. Portheine, Leiden; 5. W. H. B. van Dunné, Oegstgeest; 6. C. M. 's Jacob geb. des Bouvrie, Wassenaar; 7. A. G. Crevecoeur, Voorburg; 8. A. Oosterbaan, Voor schoten; 9. J. P. Duyverman, Leiden; 10. J. J. Oijevaar, Leidschendam; 11. J. Alers, Barendrecht; 12. Th. Bakker, 's Gravenhage; 13. S. J. van den Bergh, Wassenaar14. M. N. W. Dett- meyer geb. Labberton, 's Gravneha- ge; 15. J. van de Griend, Mijnshee- renland; 16. F. L. van der Leeuw, 's Gravenhage; 17. H. van Riel, 's Gravenhage; 18. J. Sonneveld, 's Gravenhage; 19. F. T. van der Tor ren geb. Veendorp, Waddinxveen. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ 1. S. Menken, Leiden; 2. F. J. G. Spiekema, Rijswijk Z-H; 3. A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven; 4. A. P. J. van der Weijden, Zevenhoven; 5. M. P. A. Meissen, Wateringen; 6. M. C. W. Rohling geb. van Spanje, Wasse naar; 7. L. Jacobs, Oude Tonge; 8. P. S. van Leeuwen, Noordwijkerhout; 9. A. Q. C. van Ruiten, Gouda; 10. M. C. Berends geb. van der Eist, Mon ster; 11. J. Th. Spitters, Delft; 12. P. A. van Damme, Hellevoetsluis; 13. P. J. Verhoef, Barwoutswaarder; 14. A. N. J. Veenhuizen, Dordrecht; 15. C. E. van den Berg, Wassenaar; 16. E. C. P. de Groot geb. Hoonhout, Gouda; 17. J. J. van Gent geb. de Ridder Vlaardingen; 18. A. W. de Groot, Voorhout. De heer C. J. Vergouwen uit Voor hout, die op de 11e plaats op de lijst voorkwam, heeft de bewilligings- verklaring niet getekend. STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ 1. C. N. van Dis, 's Gravenhage; 2. A. Vlasblom, Delft; 3. W. F. Mulck- huijse, Waarder; 4. B. van der Graaf, Ridderkerk; 5. C. Slijkhuis, Dor drecht; 6. A. de Redelijkheid, Ouwer- kerk aan den IJssel; 7. J. Pijl, 's Gra venhage; 8. C. Lagendijk, Papen- drecht; 9. P. Kuijt, Gouda; 10." J. Voogd, Ouddorp; 11. A. J. Kersten, Rotterdam; 12. J. C. van Ravenswaay, 's Gravenhage; 13. F. van der Vlis; Ridderkerk; 14. C. Smits, Sliedrecht; 15. A. Kruithof, Klaaswaal; 16. C. N. van Dis, Rotterdam; 17. S. Moerman, Rotterdam; 18. C. W. Oudshoorn, Lisse; 19. A. Schouls, Lisse; 20. H. Kattenberg, Rotterdam. C.P.N. 1. G. van Praag, 's Gravenhage; 2. S. Groenendijk, Rotterdam; 3. H. de Vos, geb. Krul, Rotterdam; 4. H. van Weizen, Leiden; 5. J. M. van der Blom geb. Vijlbrief, Leiden; 6. D. Hoeven, Leiden; 7. J. van der Blom, Leiden: 8. H. A. Boymans, 's Graven hage; 9. D. Teske, Leiden; 10. N. C. Notenboom, Delft; 11. J. G. van den Berg, Leiden; 12. W. J. Kuijpers, 's Gravenhage; 13. C. J. Struikman, 's Gravenhage; 14. H. de Vos, 's Gra venhage; 15. mej. L. de Bruin, 's Gra- venhage; 16. C. de Borst, Schiedam; 17. J. W. van de Wege, 's Graven hage; 18. P. J. van der Poll, 's Gra venhage; 19. H. van Vierzen, 's Gra venhage; 20. J. Spier, 's Gravenhage. WONING AFGEBRAND Vannacht tegen twaalf uur is brand uitgebroken in de woning van de fa milie W. Ketelaar in Stadskanaal. Huis en inboedel gingen geheel ver loren. De oorzaak van de brand is onbekend. Men was tegen brandscha de verzekerd. STORMSCHADE IN DE STADSKANAALSTREEK Bij de familie Scholtmeijer in Bronneger is gisteravond door de he vige storm de voorgevel ingestort. In de kamer ontstond een grote rava ge. Buren hebben het gezin Scholt meijer voorlopig onderdak verschaft. Bij de familie Drenth in Stadska naal werden vier nieuwe transpor teurs en een zo goed als nieuwe auto vernield toen gisteravond de grote schuur door de storm instortte Eveneens door de storm weru een grote schuur van de heer D. Roos- sien verwoest. Hierin werden onge veer honderd varkens gemest. Met het oog op het vervoersverbod (mond- en klauwzeer) moest een ge deelte van de varkens worden afge- slachft. De jonge dieren hebben el ders onderdak gevonden. In Mussel is de zijgevel van de wo ning van de heer H. Wubs door de hevige wind^ omver geblazen. Ook hier werd een grote ravage aange richt. Het gezin Wubs heeft bij fa milie onderdak gevonden. 1. N. G. Geelkerken, Leiden; 2. J. W. Noteboom, Voorburg; 3. S. H. At- tema, Katwijk; 4. G. Vogelaar, Noordwijk; 5. H. de Mooij, Rijnsburg; 6. H. J. Hylkema, Hillegom; 7. W. F. van Gunsteren, Wassenaar8. C. Ho bo, Leiderdorp; 9. J. ten Heuvelhof, Leidschendam; 10. J. P. I. van der Wilde, Voorschoten; 11. J. Winsemius, Delft; 12. mej. J. van Leeuwen, Rijs wijk ZH; 13. J. Wilschut, Rotterdam; 14. J. J. Hengelbroek, 's Gravenhage; 15. N. van der Brugge, Giessenburg; 16. T. A. van Dijken, 's Gravenhage; 17. J. J. Neuteboom, Rotterdam; 18. A. Hoek, Schiedam; 19. F. A. Vos kamp, De Lier; 20. H. Vink, Gouda. C.H.U. 1. D. van der Kwaak, Leiden2. J. C. Vogelaar, Nieuwerkerk aan den IJssel; 3. S. H. van Eijbergen, Kat wijk; 4. J. van den Berg, Alphen aan den Rijn; 5. J. de Geus, Noordwijk; 6. W. Jongeneel, Waddinxveen; 7. M. van der Voet, Oegstgeest; 8. M. G. Groenenberg, Barwoutswaarder; 9. G. van der Vliet, Leiden; 10. A. van Duist, Capelle aan den IJssel; 11. S. van der Laan, Voorburg; 12. J. J. A. Groeneveld, Gouda; 13. Jac. Nell, Voorschoten; 14. Jac. Goudriaan, Krimpen aan den IJssel; 15. G. W. B. Huizinga, Voorschoten; 16. N. Buij- sert, Alphen aan den Rijn; 17. H. Duiker, Katwijk; 18. Joh. van der Zanden, Woerden; 19. K. Haakman, Hillegom; 20. J. Kaptein, Gouda. PARTIJ VAN DE ARBEID 1. J. P. van Praag, Voorburg; 2. J. Winsemius, Leiden: 3. P. van Leeu wen, Lisse; 4. P. H. Pels, Voorscho ten; 5. S. J. Roorda, Leiden; 6. T. van de Marei geb. van der Meer, Woer den; 7. F. H. J. M. Daams, 's Graven hage; 8. mej. A. J. van Nienes, Lei den; 9. H. Haasnoot, Katwijk; 10. C. Snip, Voorburg; 11. S. Sannes, Lei den; 12. C. J. Nierstrasz, Voorburg; 13. P. C. de Kruis, Leiden; 14. J. van Baaren, Leiden; 15. A. J. Frèrejean, Leiden. GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND 1. L. Roeleveld, 's Gravenhage; 2. A. J. Verbrugh, Dordrecht; 3. W. Vreeken, Dordrecht; 4. C. D. Goud appel, Delft; 5. P. van Leeuwen, Rot terdam; 6. C. S. Alderliesten, Zwijn- drecht; 7. W. Bouwman, Rijnsburg; 8. J. B. Otten, Rotterdam; 9. D. Roor da, Rozenburg; 10. K. Drost, Gouda; 11. H. L. H. van Baars, Vlaardingen; 12. J. Vermij, 's Gravenhage; 13. C. van der Voort, Berkel en Rodenrijs. PARTIJ VAN VRIJE BURGERS 1. L. van Sterkenburg, Noordwijk; 2. P. Kroes, Waddinxveen; 3. J. R. Pentermann, Rotterdam; 4. Th. C. Leeuwendal, 's Gravenhage; 5. A. de Bruin, 's Gravendeel; 6. M. J. Visser, Voorburg; 7. K. Graveland, Wad dinxveen. LEIDSCHENDAM Gemeentebode Does met pensioen De heer H. Th. Does, sinds 32 ja ren bode in het gemeentehuis, gaat begin volgende maand de gemeente dienst verlaten om in het genot van pensioen van een welverdiende rust te gaan genieten. De heer Does, een markante figuur in het raadhuis, is geboortig uit Voor schoten. Als bode in het gemeente huis van het toenmalige Stompwijk kwam de heer Does in gemeente dienst. Toen in 1938 Stompwijk met Veur tot Leidschendam werden sa mengevoegd kwam hij in dienst van Leidschendam op het oude raadhuis aan de Delftsekade om na het ge reedkomen van het grote majestu euze raadhuis aan de Kon. Wilhelmi- nalaan daar zijn dienst voort te zet ten. Hij is door zijn veelzijdige werk zaamheden en zijn gedienstigheid voor het publiek een figuur gewor den die vooral de eerste tijd na zijn vertrek een leegte zal achterlaten. Reeds enige tijd geleden werden zijn bezigheden zo uitgebreid dat een hulpbode moest worden aangesteld Deze hulp (J. v. d. Geest) gaat nu de eerste plaats als bode van de heer Does overnemen, geassisteerd door de hulpbode A. Zuyderduin. ERNSTIGE AANRIJDING Op de Veurse Straatweg bij de ge vaarlijke oversteek ter hoogte van de Boslaan is de 16-jarige F. den N. aan gereden door een personenauto, be stuurd door R. L. uit Leiden. Her haalde malen zijn op dit punt ge vaarlijke aanrijdingen voorgekomen. Nu weer met ernstige gevolgen. De 16-jarige bromfietberijdster met op de duo haar 12-jarig zusje werden door de auto tegen de grond gesmakt waardoor beide op verschillende plaatsen beenbreuken opliepen en hoofdwonden. De doktoren Van der Meer en Ludwig verleenden de eerste hulp, waarna de beide meisjes per ziekenauto naar de Anna-kliniek in Leiden zijn overgebracht. DE KWAKEL K.D.O.-Schellingwoude Schre ven wij vorige week, dat K-D.O. in de wedstrijd tegen Schellingwoude zijn huid zo duur mogelijk zou verkopen, dit is dan ook zondag gebeurd en de gasten konden met inspanning van alle krachten de begeerde puntjes ten slotte mee naar Amsterdam ne men. Na de aftrap ontspon zich' dade lijk een levendig gevecht om de bal. Het duurde 35 minuten voordat K.D.O., door toedoen van Ton Vlas man, de leiding kon nemen, en 5 mi nuten later was het André Wahlen, die de K.D.O.-gelederen deed jui chen, doordat hij een achterspeler der gasten keurig omspeelde en de kee per geen schijn van kans gaf (2-0). Maar nu kwamen de gasten opzet ten. Razend snel lanceerden zij enige aanvallen, doelman Smit werd uit zijn doel gelokt en langzaam rolde de bal het lege doel in (2-1). Er was was nog een minuut voor de rust te spelen, oen de gasten een corner kregen te nemen, deze werd keurig voor de doel geplaatst en op fraaie wijze door een vrijstaande speler der gasten ingekopt (2-2). Na de rust bleef men in het zelfde hoge tempo doorgaan en kregen de gasten nu een klein veldoverwicht, wat in de tiende minuut resulteerde in een doelpunt (2-3). Maar de rood- witten gaven zich allerminst gewon nen. Zij gingen regelmatig in de aanval, maar hadden met hun scho ten beslist pech. Een vrije trap kwam tegen de lat en verschillende schoten gingen decimeters over. Wat men ook probeerde, de zo verdiende gelijk maker bleef uit en koploper Schel lingwoude kon zeer tevreden zijn met deze overwinning. Verdere uitslagen waren: K-D.O. al-Abekewalda al 6-3; D.C.G. 6- K.D.O. b2 5-0; O.D.O S. b2-K.D.O b3 5-3; K.D.O. b4-R.K-A.V.I.C. b7 5-4. VOORHOUT Retraite-club Voor de jaarver gadering der retraiteclub was maar een matige belangstelling, vond voor zitter H. van der Lans. De geeste lijke adviseur, kapelaan Ch. L. M, Hoogewegen, werd als zodanig ge ïnstalleerd. De financiën waren goed beheerd. Er was nog een batig saldo van 241,05. De bestuursleden C. van der Starre, C. Kraakman en Je roen van Dijk werden herkozen. De geestelijke adviseur besprak de ver schillende manieren van retraites. Zelfs het jongerenappèl kan men als een soort retraite zien. Ook de bijbel kwam ter sprake. Spreker propageer de hier wat meer inzage van te ne men. De heer Kraakman maakte re clame voor een film, die de paters van de Hartebrug binnenkort komen draaien in het parochiehuis. Met prijsjassen werd de avond besloten. ZOETERWOUDE- INBRAAK IN KLEUTERSCHOOL Vannacht is ingebroken in de r.k. kleuterschool aan de Rijndijk te Zoeterwoude. Er is een klein bedrag aan geld ontvreemd. De dader(s) hebbenzich toegang tot de school verschaft door het ver breken van een ruit. Alle lessenaars bleken te zijn nagezocht op geld. Eén lessenaar hebben zij daarbij moeten openbreken. HET ECONOMISCH LEVEN TIJDENS EEN GEWAPEND CONFLICT Het ministerie van economische Zaken heeft in het bedrijfsleven een brochure verspreid met „wenken met betrekking tot buitengewone om standigheden ten dienste van handel en industrie". De overheid heeft er in de eerste plaats rekening mede gehouden, dat in geval van oorlogsgeweld de cen trale gezagsuitoefening in een of en kele delen van ons land niet langer mogelijk kan zijn. Waar nodig, zal in de betrokken gebieden voor wat betreft de economische sector haar taak geheel worden overgenomen door provinciale economische com missarissen. Deze functionarissen zullen o.a. tot taak hebben het op gang helpen brengen van de voor bereide organisatie. Zij zullen eerst zodra de omstandigheden daartoe aanleiding geven, worden benoemd. Thans zijn er waarnemende econo misch commissarissen benoemd, die de weg bereiden voor de economisch commissarissen. Daartoe zijn de secretarissen van Kamers van Koophandel en Fabrie ken benoemd. Voor het geval er weer distributie nodig mocht wor den, is daartoe de oprichting van een aantal rijksbureaus voorbereid. Nieuwe voorzitter „St. Willibrordus In een vergadering van de bonds raad en het hoofdbestuur van de kath.-bond van werknemers ster s) in industriële bedrijven „St. Willi brordus" is tot voorzitter van deze organisatie gekomen, de 2e voorzit ter, H. M. de Groodt. Door de verkiezing van de heer De Groodt wordt in de vacature voor zien, welke ontstaan was door het overlijden op 17 januari j.l. van voorzitter H. B. Vink. De heer De Groodt kwam in 1954 in dienst van „St. Willibrordus" en vervulde daarin verschillende func ties o.a. als hoofd van de sociaal- economische afdeling en sedert sep tember j.l. als 2e voorzitter. De nieuwe voorzitter van „St. Wil librordus" is 34 jaar oud. Twee Amsterdammers in Oostenrijk aangehouden De Oostenrijkse politie heeft in een hotel in Zuers (Vorarlberg) twee Nederlanders aangehouden, die wor den verdacht van diefstal. De Neder landers, de 31-jarige F. H. H. en de 32-jarige W. A. J. zijn in verzeker de bewaring gesteld. Zij waren in het bezit van een flinke hoeveel heid waardevolle sieraden. De politie heeft de herkomst van de sieraden nog niet kunnen vast stellen. Bij het onderzoek plegen de Weense en de Amsterdamse politie nauw overleg. Hr. Ms. „Douwe Aukes" wordt geveild Een van de oudste schepen van de Nederlandse oorlogsvloot, de veertig jaar oude mijnenveger „Douwe Aukes" zal binnenkort zijn laatste reis maken. De laatste jaren was het schip gestationeerd te Hellevoetsluis, waar het dienst deed als wacht- en logementschip. Nu zal het van Helle voetsluis naar Nieuwediep worden gesleept voor de overdracht aan de Dienst der domeinen, die het uit '22 daterende vaartuig publiek voor schroot zal verkopen. Tegelijk met zijn schip zal de commandant, kpt.-lt. ter zee J. G. Dasia, de dienst verlaten. Donderdag zal hij zijn functie overdragen aan zijn opvolger, lt. t. Zee le klasse W. A. J. P. Valkenier Hoewel veertig jaar oud is de „Douwe Aukus" niet het oudste nog bepaalde dienst doende schip der Koninklijke Marine. Verschillende logements- en wachtschepen in de haven van Den Helder zijn nog ouder. Daar Liggen o.a. de voorma lige Hertog Hendrik, een zgn. pant- serdekschip, alsook een ramschip, vermoedelijk het oudste schip van de vloot, de „Schorpioen", het loge- menschip van de Marva's. Abbekerk 13 te Livorno verw.; Alamak 12 te Anker Suez (baai); Alchiba 12 v. Beyrouth, 12 nm. te Port Said; Borneo 12 v. Abadan n. Port Sudan; Galtex Eindhoven (t.) pass. 12 Str. Ormoesz n. Bahrein; Ka rachi 12 te Colombo; Leto pass- 12 Dover n. Brake; Liberiakust 13 *.e Freetown verw.; Peperkust 12 v. i i i. i .i Port Harcourt n. Lagos; Raki 12 te Aardoheeas niet geschikt Cristobal; Reza Shah the Great (O 12 v. Genua n. Mena al Ahmadi; Straat Bali 13 te Kobe verw.: Woms- drecht pass. 12 Kreta n. Hamburg; Wonogiri 12 te Port Sudan: Wono- sari 12 v. Melbourne n. Adelaide. voor gasvoorziening Aardgasolie is volgens minister De Pous niet geschikt voor de openbare gasvoorziening, daar de produktie ervan niet te regelen is; het gas komt in wisselende hoeveelheden ter be schikking. De levering ervan kan noch aan de fluctuaties, in de be hoeften der openbare gasvoorzie ning noch aan de regelmatige toene ming van het verbruik worden aan gepast. Om dezelfde reden zo schrijft de minister in een memorie van ant woord aan de Eerste Kamer kan de Nederlandse Aardolie-Maatschap pij het aardoliegas maar voor betrek kelijk korte perioden aanbieden, en de openbare voorziening maakt het aangaan van langlopende verplich tingen noodzakelijk. Ten slotte vol doet het aardoliegas niet aan de kwa liteitsnormen die voor de publieke voorziening moeten worden gesteld. Verder zegt de minister, dat de kleine informele commissie die is in gesteld om te adviseren over het be leid ten aanzien van de nieuwe aard gasvondsten in Groningen klaarge komen is met haar rapport. Het over leg met de hierbij betrokken partijen over de principiële opzet kan op korte termijn worden afgesloten. KUSTVAARDER IN MOEILIJKHEDEN De 400 ton metende Nederlandse kustvaarder „Walcheren" verzocht gisteravond acht uur assistentie om dat het schip in de zware storm on danks goed functioneren der machi nes geen koers kon houden. Het schip bevond zich op dat moment 15 kilo meter ten noorden van het eiland Norderney. Een bergingssleper, die met een reddingsboot te hulp kwam, had meer dan drie uur nodig om het schip te bereiken. Later werd ge meld, dat de „Walcheren" op eigen kracht onderweg was naar Bremer Haven. De 23-jarige H. A. Dether, ma troos van de Duitse duwboot „Gott lieb Jaeger" is maandagavond in de Vulcaanhaven te Vlaardingen te wa ter geraakt en verdronken. Het stof felijk overschot is enkele uren later opgehaald. Op de weg kanaal Zuid in Apel doorn is gisteravond de 47-jarige wielrijder H. van Amersfoort, toen hij, bijn zijn woning gekomen, plotse ling de rijweg wilde oversteken, aan gereden door een hem achterop ko mende auto. De heer Van Amers foort werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Een motor met zijspan is van morgen omstreeks tien uur tegen een trein gebotst op een door automati sche knipperlichten beveiligde over weg in de gemeente Wouw. De be stuurder van de motor, de 31-jarige wachtmeester der rijkspolitie A. Smit uit Wouw, is bij dit ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Begrafenis Parijse slachtoffers Vandaag heeft in Parijs de begrafe nis plaats gehad van de 8 slachtoffers van de botsing met de politie op don derdag j.l. Reeds vroeg in de morgen begon een grote menigte langs de Pa rijse arbeidsbeurs te trekken, waar de slachtoffers waren opgebaard. De politie had toestemming gegeven tot het volgen van de begrafenisstoet, die van de arbeidsbeurs naar een drie kilometer verderop gelegen kerkhof zou trekken. Om tien uur was de staking alge meen. Het openbaar vervoer lag ge heel stil. evenals de werkzaamheden bij de gas- en electriciteitsbedrijven, de kranten en persbureaus, de radio- omroepen, het vliegveldpersoneel, het postkantoor, fabrieken en vele kantoren. Aan het hoofd van de stoet liep onder meer mee de voormalige premier Mendes France en de com munistische leider Maurice Thorez, gevolgd door ongeveer 100.000 Parij- zenaars. De stoet was ongeveer twee kilo meter lang. Speciale politie-eenhe- den waren niet aanwezig. De vak verenigingen en de linkse politieke partijen hadden hun eigen „politie" geschapen om de orde te bewaren. Er werden geen spandoeken meege dragen cn geen Jeuzen geroepen, maar ieder had een zwartomrande kaart aan zijn revers met de woor den „Hulde aan de slachtoffers van 8 febuari 1962". Zeven doodkisten waren zwart om kleed, de achtste, van een 15-jarige jongen, was met een witte draperie bekleed. Volgens in nauw contact met de Franse regering staande kringen zijn de geheime onderhandelingen op mi nisterieel niveau tussen vertegen woordigers der Franse en voorlopige Algerijnse regeringen zondagmiddag begonnen. De conferentie, die wordt gehouden „ergens nabij de Franse zijde van de Zwitserse grens", zal tot dinsdagavond duren. Frankrijk wordt bij deze bespre kingen vertegenwoordigd door de minister voor Algerijnse zaken Louis Joxe, die wordt bijgestaan door de minister voor het transportwezen Robert Buron en de staatssecretaris voor de Sahara Jean de Broglie. Alvorens mededelingen over het verloop der besprekingen zullen worden gedaan, zullen de deelnemers verslag aan hun regering uitbrengen, waarna, aldus genoemde kringen ver der, nog een tweede bijeenkomst op ministerieel niveau zal worden ge houden. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond Opgemaakt te 11.15 uur. BUIïG Wisselende bewolking met nu en dan regen-, sneeuw- of ha gelbuien. Krachtige tot harde wind, aan de kust tijdelijk storm tussen noordwest en noord. Weinig verandering in temperatuur. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID LISSABON sneeuw zw. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. regenbui regen regen regen motregen regen zw. bew. regen sneeuw regen regen regen h. bew. regen regen h. bew. m. bew. 1. bew. geh. bew. onbew. onbew. PAUZE TROOST AAN TELEURGESTELDE „NIEUWE LEIDSCHE" Tweemaal in een en hetzelfde za terdagnummer brengt onze protes tantse broeder „De meuwe Leidsche Courant" de hereniging der chris tenheid te berde (naar aanleiding van een pauselijke toespraak en in een boekbespreking). In beide be schouwingen komt het blad tot de gevolgtrekking, dat een werkelijk gesprek met de Katholieke Kerk eigenlijk niet mogelijk is. De reden van deze teleurstelling is in de eerste beschouwing: „omdat niet op voet van gelijkheid als zon daars voor de Heer met elkaar kan worden gesproken"; in de andere: „omdat het voor hen toch geen ge sprek op voet van gelijkheid kan zijn, een gesprek van dwalenden die samen het antwoord zoeken." Het zou gemakkelijk zijn de N.L. Ct. over zijn teleurstelling heen te helpen, wanneer het alleen maar ging over de gelijkheid als zondaars. Want dat zijn wij allen! Wij menen ons echter niet te vergissen, als in de zienswijze van de schrijver „zon daars voor de Heer" en „dwalen den" vrijwel gelijkluidend is. En hier zit de kneep van de moeilijk heid. De Katholieke Kerk zou zon der meer ophouden te bestaan als door de H. Geest bezield Lichaam van Christus, indien zij zichzelf als „dwalende" beschouwde in de kern van de geloofsleer. Dat sluit niet uit, dat in Kerk die nu eenmaal door zondaars wordt gevormd zeer veel fouten zijn gemaakt en dat de Kerk in vorm en beleving altijd groeiende en veranderende is. Hierin de „nieu we lijn' aan te geven, is de taak var het concilie. Het gesprek met de gescheiden Kerken kan daarbij van groot belang zijn en van grote invloed. PUZZEL PUNT No. 514 Hor.: 1 rund, 3 zoon van Jacob, 7 kraam, 9 arbeidseenheid, 11 brij, 12 meisjesnaam, 14 heilige taal der Boeddhisten. 16 in het jaar der wereld (afk.), 18 ontkenning, 20 meisjesnaam, 22 titel (afk.), 23 bloei- wijze, 25 gesleten dunne plek in weefsels, 27 tussenzetsel, 29 gesloten, 30 bijwoord, 32 kloof, 33 karaat (afk.) Vert.: 2 gebod, 3 meisjesnaam, 4 plaats voor dieren, 5 kippenloop, 6 landbouwwerktuig, 8 schermbloemige plant, 10 zijtak Donau, 11 huis, 13 jongensnaam, 15 hoekpijler, 17 rivier in Nederl., 19 dus (Lat.), 21 stad in Noorwegen, 24 verstand, 26 rivier in Nederl., 28 vaartuig, 29 voorzetsel, 31 voorvoegsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 513. Hor.: 1 trom, 4 egge, 7 Verne, 9 president, 10 aha, 11 ets, 15 Halsteren, 18 Eerde, 19 mank, 20 lende. Vert.: 1 taps, 2 overhalen, 3 mes, 4 end, 5 Geesteren, 6 erts, 8 is, 12 Cham, 13 str., 14 snee, 16 sek, 17 Ede.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3