S)e £cldóe6oii^cmt DE NOODTOESTAND IN FRANKRIJK AFGEKONDIGD Betoging voor vandaag georganiseerd Minister doet beroep op de Fransen Robert Kennedy naar Moskou? Sowjetvoorstel voor topconferentie De luchtcorridors Australië riskeert geen oorlog met Indonesië Concilie en lekenapostoiaat Dat zou onverantwoord zijn 7 voor to Pot ers zag zijn iamiiie terug Opstand in Nepal neergeslagen Prins Bernhard naar Afrika Het mysterie der U-2 kan nu worden opgelost MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG N Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT i KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Gaulle heeft heel ,wat te stellen met zijn onderdanen Tclef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2082 6- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De verklaring zegt, dat het nodig is de voorwaarden voor werkelijke vrede, namelijk het samenleven van twee gemeenschappen in Algerië vast te stellen. Waarnemers achten deze semi-of- ficiële verklaring bedoeld als een waarschuwing tegen een al te groot optimisme in verband met een bij- De Franse munster van binnenlandse zaken, Roger Frey, heeft zondag- eenkomst van drie Franse ministers avond in een speciale toespraak voor de Franse radio en televisie een be- en leidende figuren van de voorlo- roep gedaan op de „burgerzin der Franse partijen en vakbonden" en af te pige Aigerijnse regering" weïke bin nen van de betogingen, die voor vandaag zijn aangekondigd. Het betreft nenkort zal plaats vinden. De piaats hier betuigingen van medeleven met de acht mensen die donderdag j.l. het van samenkomst is niet bekend. Het leven hebben verloren bij gehouden demonstraties tegen de ondergrondse doel der bijeenkomst zou niet 't slui- uiterst-rechtse organisatie van het geheime leger. De doden en een 250 ten van een wapenstilstandsovereen- gewonden vielen m botsingen tussen politie en betogers. Het is de eerste komst zijn doch het uit de weg rui. maal, dat minster Frey een dergelijk beroep heeft gedaan. men vanJ de iaatste meningsverschil- De Franse minister van enlandse zaken deelde tevens mede, dat de jen regering de noodtoestand heeft afgekondigd. Dit geeft haar het recht alle üpt fpit Jat dp nndprhandelineen °Jvenibarl "S'&'S te verb,e5en' evena's het "rs\nifren van "■"och,en- die tot dusver op diplomatiek etTdM- „Wat ook de bedoelingen van de organisatoren der betogingen mogen zijn, kundi.g.niveau werden gevoerd, thans zij riskeren dat deze tot ernstige wanordelijkheden zullen leiden, wanneer door °inisters worden overgenomen, ze toch worden gehouden,' aldus Frey. wordt in Parijs opgevat alf een teJ ken, dat een overeenkomst binnen het bereik ligt. BETOGING GAAT TOCH DOOR begrafenis een halve dag te staken. In geheel Algerië zijn zondag 12 De Parijse afdeling van de Franse personen bij aanslagen van rechtse socialistische partij heeft meegedeeld extremisten en Algerijnse opstande dat zij, niettegenstaande de oproep lingen gedood en 41 gewond. Negen New Yorkse blad .Sunday van minister Frey, voort zou gaan der doden en 31 der gewonden wa- News" heeft zondag gemeld!' dat de met het organiseren van een „zwy- ren Mohammedanen. Amerikaanse minister van justitie, gende betoging" De sterkte van de Robert Kennedy, een bezoek aan Tarijse politie is in verband met de FRANS-AI,GERIJNSE ONDER- Moskou zal brengen, nu de piloot aangekondigde betogingen, op der- HANDELINGEN Francis Powers uit Russische gevan- tigduizend man gebracht. genschap is vrijgelaten. De begrafenis van de slachtoffers In een semi-officiële verklaring, Verwacht wordt dat de minister na is uitgesteld tot dinsdag a.s. door het Franse persbureau AFP zijn bezoek aan Nederland, op 25 de- verspreid, wordt gezegd, dat de ko- Zer, naar de Sowjet-Unie zal gaan Het linksgeoriënteerde Franse vak- mende dagen nog geen beslissing voor informeel overleg met premier verbond van onderwijzend personeel over het oplossen van het Algerijnse Chroesjtsjov, aldus het blad. heeft zondag zijn leden opgêïoepen vraagstuk wordt verwacht. Er kan De uitwisseling van Powers tegen op dinsdag de gehele dag niet te niets worden geregeld voordat over- de Russische spion Abel zou Robert werker.. Het verbond, waarbij de eenstemming is bereikt over een se- Kennedy de dag vóór zijn vertrek vakbonden van onderwijzers zijn rie langdurige en fundamentele ga- voor een wereldreis hebben gere- aangesloten, had aanvankelijk opge- ranties voor de Europese gemeen- geld met Chroesjtsjov's schoonzoon roeper, om op maandag te staken, schap in Algerië. Alexei Adzjoebei. Met het oog op de verschuiving van de begrafenissen naar dinsdag heeft het vakverbond thans de staking voor deze dag vastgesteld. Het communistische vakverbond heeft verzocht om op de dag van de Premier Chroesjtsjov zou naar ver luidt in een brief aan president Ken nedy en de regeringsleiders van de andere betrokken landen hebben voorgesteld, dat de regeringsleiders zelf de ontwapeningsconferentie van achttien landen, die 14 maart in Ge- nève moet beginnen, zullen openen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk zou de inhoud van deze brief zondag aan de ambassadeurs van Engeland, Frank rijk, Canada en Italië hebben meege deeld tijdens een bijeenkomst op zijn ministerie. De brief was een antwoord op het voorstel van president Kennedy en premier Macmillan voor een confe rentie van de ministers van Buiten landse Zaken, die de ontwapenings besprekingen zouden moeten openen. Di+ voorstel was woensdag j.l. ge daan. Chroesjtsjov zou hebben geant woord, dat de problemen, die de ont wapeningsconferentie in Genève moet behandelen, veel te ernstig zijn om niet door de regeringsleiders zelf be sproken te worden. Van officiële zijde was geen en kel commentaar op het bericht te verkrijgen. De achttien landen die in Genève zullen onderhandelen zijn: Canada, Engeland, Frankrijk, Italië en de V.S. aan Westelijke zijde; Bulga rije, Polen, Roemenië, de Sowjet- Unie en Tsjecho-Slowakije aan com munistische zijde en acht neutrale landen: Birma, Brazilië, Ethiopië, In dia, Mexico, Nigeria, de Verenigde Arabische republiek en Zweden. De eerste Amerikaanse en Weste lijke reactie is, dat men een voor zichtige houding aanneemt tegenover Chroesjtsjovs voorstel. De Concilie-commissie yoor het lekenapostoiaat zal waarschijnlijk in april voor haar zevende en laat ste plenaire zitting bijeen komen. Aldus deelt de persdienst -van het secretariaat der centrale Commissie mee. In zijn communiqué geeft de persdienst geen enkele aanwijzing in welke richting de besprekingen in de commissie voor het lekenapos toiaat gegaan zijn. Wel deelt het communiqué mede dat de kwesties, welke de commissie heeft behan deld, zich in drie groepen laten splitsen, namelijk de Katholieke Actie, het indirecte apostolaat op charitatief gebied en tenslotte de maatschappelijke apostolaatsvor- men. De Commissie heeft herhaalde malen vooraanstaande leken in haar overleg betrokken .terwijl zij voor haar studies mede heeft gesteund op documentatie-materiaal verschaft door een groepje specialisten van O.I.C., de internationale katholieke lekenorganisaties. Australië zou „dwaas en onverant woord" handelen, als het om weste lijk Nieuw-Guinea een oorlog met Indonesië riskeerde, onverschillig welke houding Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in deze kwestie zouden innemen. Dit heeft premier Menzies zondag te Canberra in een regeringsverklaring gezegd. Australië erkent weliswaar de Ne derlandse soevereiniteit over weste lijk Nieuw-Guinea, aldus Menzies, maar kan er anderzijds niet aan voor bijzien, dat alle Aziatische landen de Indonesische aanspraken steunen. Overigens wanhoopt Australië nog niet aan een vreedzame oplossing van het geschil tussen Nederland en Indonesië. Intussen begint ook Australië last te krijgen van het manhaftige oor logje spelen der Indonesiërs. Een vliegtuig van de Indonesische luchtmacht heeft volgens een bericht in de „Sydney Morning Herald" dicht boven een grote Australische Tivee doden bij ontploffing in Tilburg Twee mensen werden op slag gedood, een derde levensgevaarlijk - en een vierde lichtgewond, toen zich zaterdag tegen de middag in een groothandel in bananen aan de Industriestraat te Tilburg een ontploffmg voordeed m de gas-instaUatie voor de verwarming van de cellen, waarin de bananen tot rijping worden gebracht. Omgekomen zijn een van de direkteuren van het bedrijf, de 36-jarige heer L. G. J. Heispoor en de boekhouder, de 3o- jarige heer H. J. M. Bogaers. Op het moment dat de ontploffing zich voor deed passeerde juist een trein het gebouwencomplex. De ravage was bij- zonder groot. olietanker in de Javazèe gevlogen. De bemanning van de tanker zei, dat andere schepen in hetzelfde gebied gelijke ervaringen hadden opgedaan. Het vliegtuig zou één van de vroe gere Engelse Gannets zijn die de Britse regering aan Indonesië ver kocht heeft. Vrijwilligers voor N.-Guinea Volgens het Indonesische persbu reau „Antara" is de eerste groep van 10 00 vrijwilligers voor Nieuw-Gui- r.ea uit Tandjong Priok vertrokken op weg naar Westelijk Nieuw-Gui nea. „Antara" meldt, dat deze vrij willigers zowel op het militaire als op het para-militaire vlak taken zul len krijgen om het „commando" van president Soekarno van 19 december ter bevrijding van het gebied rit te voeren. Zij zullen de Indonesische vlag op Nieuw-Guinea hijsen. De groep, die bestaat uit vrijwilli gers van het gebied van Djakarta, zal spoedig gevolgd worden door mensen, die zich in andere gebieden hebben opgegeven, aldus „Antara". Volgens het persbureau Reuter zijn de 1.000 vrijwilligers uit Djakarta vertrokken voor verdere opleiding in Oost-Indonesië- Geen particulier contact De rijksvoorlichtingsdienst ver strekt de volgende verklaring: „Zo als uit de dagbladen is gebleken wordt de regering herhaaldelijk be naderd door Nederlanders, die con tacten hebben met Indonesiërs over het ten aanzien van Nieuw-Guinea te voeren beleid. In dit verband wijst men er van officiële zijde op, dat de waarnemend secretaris-generaal "an de Verenigde Naties, Oe Thant, in bespreking is met vertegenwoordi gers van Nederland enerzijds en met die van Indonesië anderzijds, met de bedoeling tot een gezamenlijke be spreking in zijn tegenwoordigheid te komen. De afwijzende houding, die de regering tegenover genoemde particuliere contacten aanneemt, be rust op haar overtuiging, dat deze het welslagen van de activiteiten van de heer Oe Thant in gevaar zouden kunnen brengen. Zij wenst er nog maals de nadruk op te leggen, dat zij geen heil ziet in besprekingen met een bilateraal karakter". KORTE GOLF De Prins van Wales, de der tienjarige zoon van koningin Eliza beth, is maandagochtend vroeg in 'n kinderziekenhuis in Londen geope reerd wegens een acute blinde darmontsteking. De operatie is ge slaagd. Het hooggerechtshof in Li- tauen heeft zaterdag vier mensen tot de dood door 'de kogel veroor deeld wegens „geldspeculatie". In de Zuidamerikaanse staat Columbia is ten westen van de hoofdstad Bogota een autobus door bandieten overvallen. Van de 22 in zittenden werden er 17 gedood en vier gewond; Een Westelijke woordvoerder heeft zondag in Berlijn meegedeeld, dat de Westelijke mogendheden andermaal afwijzend hebben beschikt over een Russisch verzoek, delen van de lucht corridors tussen West-Duitsland en West-Berlijn maandagochtend van kwart over tien tot half één Neder landse tijd voor de Russen voor te behouden. Volgens de woordvoerder heeft de Russische controleur bij de dienst voor de veiligheid in de lucht in Berlijn zondag gezegd, dat de Russen in de genoemde uren de noordelijke en de middelste corridor nodig heb ben tot een hoogte van ongeveer 2.250 meter. De Russen hadden don derdag en vrijdag reeds een soortge lijk verzoek gedaan. Het luchtverkeer van de Westelij ke landen door de corridors gaat nor maal door, aldus de woordvoerder. Deze foto van de Amerikaanse U-2-piloot Francis Gary Powers toont de vrijgelaten Amerikaan minder dan drie uur, nadat hij in zijn vaderland was teruggekeerd, na door de Russen te zijn vrijgelaten in ruil voor de Russische spion kolonel Rudolph Abel. één Neder- T| P De Nepalse minister van Binnen landse Zaken, dr. Toelsi Giri, heeft zaterdagavond gezegd, dat „antinatio nale elementen" die drie plaatsen in Zuid-Nepal hadden bezet, waren „vernietigd". Het leger is de toestand meester. De opstandelingen hadden Thori, Na- rayangarh en Bharatpoer aan de grens met India ten zuidwesten van Katmandoe bezet. Zij werden uit eengeslagen en zijn gevlucht, aldus Giri. Het merendeel van de deelnemers aan de opstand, naar schatting enke le honderden, heeft zich aan achter volging door de regeringsstrijdkrach ten kunnen onttrekken door te vluch ten in het bos van Tsjitwan aan de grens met India. Op uitnodiging van de Wildlife De velopment Company, een lichaam dat deel uitmaakt van het departement van „Natural Resources" in Uganda, zal Prins Eernhard die - zoals bekend - het presidentschap heeft aanvaard van het Wold Wildlife Found, een reis maken door dit land. Het ver trek is op 19 februari bepaald. De prins zal in Uganda logeren bij de gouverneur van dit gebied, dat in oktober van dit jaar onafhankelijk zal worden. Na het bezoek aan Uganda zal de prins in Liberia de opening van een ijzermijn, waaraan Neder landse constructeurs een belangrijke bijdrage hebben geleverd, bijwonen om zijn reis te besluiten met een offi cieel bezoek van ongeveer een week aan Libye. In de nacht van zaterdag op zondag is op de Bi-edabaan in Bras- schaat-Polygoon de auto van de heer P. uit Heemstede geslipt en tegen de wagen van een landgenoot de heer K. uit Den Haag, te pletter gereden. De heer P. was op slag dood. De andere bestuurder werd lddhft gewond. Francis Gary Powers, de zaterdag door de Russen vrijgelaten Ameri kaanse U-2-piloot, is gisteravond met zijn familie herenigd. Hij zag zijn vrouw en moeder, onder het wakend ook van veiligheidsagenten, terug op een onbekende plaats, vermoedelijk in een militair fort aan de Atlanti sche kust van de Ver. Staten. Daar na zal de inlichtingendienst hem een aantal vragen stellen over de wijze, waarop hij en zijn toestel in Russi sche handen zijn gekomen, teneinde het raadsel uit de zomer van 1960 definitief op te lossen. Met name wil men van Powers weten of de Russische bewering juist is, dat zijn vliegtuig op een hoogte van 68.000 voet is neergehaald door een raket. Een andere vraag zou kun nen zijn waarom Powers zich niet het leven heeft benomen met een revolver of de injectienaald, die hij, zo is door de Russen beweerd, bij zich had en die hij moest gebruiken in geval hij gevaar liep gevangen te worden genomen. Powers, die na 't U-2-incident in de Sowjet-Unie tot tien jaar vrij heidsstraf werd veroordeeld, is sa men met de in Oost-Duitsland gear resteerde Amerikaanse student Fre deric Pryor uitgewisseld tegen de beruchte en bijzonder bekwame Sowjetspion Rudolf Abel die in 1957 in de V.S. tot dertig jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld na moeizame onderhandelingen. Ra dio-Moskou maakte bekend, dat Po wers op vrije voeten was gesteld in de hoop dat zulks zou leiden „tot 'n verbetering in de Russisch-Ameri- kaanse betrekkingen". De ruil De „ruil" verliep zaterdagochtend om negen uur in het diepste geheim. Powers met Russische bontmuts, en de broodmagere Abel verschenen ieder onder escorte van hoge mili taire en burgerlijke autoriteiten ge lijktijdig op de Glienickerbrug in Berlijn, die Potsdam met Wannsee in de Amerikaanse sector verbindt. Pryor, die aan de vrije universi teit in West-Berlijn economie stu deerde, is eerst gisteren in New York teruggekeerd en vergezeld van zijn ouders naar zijn huis in Michigan vertrokken. „Ik ben gedurende mijn gevangen schap niet geslagen of op aifdere wijze lichamelijk mishandeld", ver klaarde Pryor. „Wel werd ik voort durend verhoord". Hij verklaarde verder, dat hij voor studiedoelein den in augustus van vorig jaar naar Oost-Berlijn was gegaan, waar hij werd gegrepen „voor spionage". Nog één? James Donovan, de New Yorkse advocaat, die bij de vrijlating van Powers heeft gemiddeld, verklaarde zondagavond te verwachten, dat de Sowjet-Unie spoedig nog een Ame rikaanse gevangene zal vrijlaten, de 22-jarige Marvin Makinen, die in Kiev een straf van acht jaar uitzit. Hij werd gearresteerd toen hij vol gens de Russen militaire installaties fotografeerde. Tompkins, openbaar aanklager in het proces dat tegen de Russische meesterspion is gevoerd, heeft ver klaard dat de Verenigde Staten in technisch opzicht een slechte ruli hebben gedaan. Van Abel werd destijds gezegd, dat hij de hoogstgeplaatste Rus was die ooit in de Verenigde Staten als spion werd gearresteerd. Hij kwam in 1948 uit Canada de V.S. binnen en richtte daar in 1953 een fotostudio in waar hij echter microfilms met gegevens voor de Russen vervaardigd zou heb ben. Deze films werden volgens de tenlastelegging destijds in allerlei uitgeholde voorwerpen naar de Sow jet-Unie gesmokkeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Guur met buien Nadat in de nacht van zatérdag op zondag, voorafgegaan door een smalle regenzone, drogere lucht was binnen gedrongen, kwamen er zondag over dag flinke zonnige perioden voor, die samenhingen met een rug van hoge luchtdruk, die zich van Engeland naar ons land verplaatste. Inmiddels ontplooide zich ten zuiden van IJs land een hevige depressieactiviteit, welke zich zondagmiddag snel in oos telijke richting uitbreidde. Zeer sterke luchtdrukdalingen verplaatsten zich van Schotland naar Zuid-Scanaina- vië, waar zich maandagochtend een depressie bevond met kerndruk van ongeveer 960 mb. Tegelijkertijd hand haafde zich ten westen van de Golf van Biscaye een krachtig en omvang rijk hogedrukgebied, hetgeen er toe bijdroeg dat er op de Noordzee een zware storm opstak uit Zuidwest tot west, die zich ook tot over ons land uitbreidde. Hierbij werden windsto ten gemeld van 25 tot 30 meter per seconde. Verwacht wordt dat de de pressie in oostelijke richting zal ver der trekken, en in ons land de storm zal ruimen na3r west tot noordwest. Koudere, uit de Poolstreken afkom stige lucht zal dan binnenstromen. Hierin komen regen, hagel- en natte sneeuwbuien voor, maar ook enkele opklaringen. Zon- en maanstanden 13 Febr.: zon op 08.01, onder 17.49; maan op 12.33, onder 03.26. H oogwn terstanden 13 Febr.: v.m. 10.07; n.m. 22.50 KORRELTJE Er wordt meer gelogen uit ijdel- heid dan uit boosheid.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1