JACQUELINE (2) Het enthousiasme van de jeugd blijft onverflauwd Gewettigd vertrouwen nu verankerd in garanties Auto rijdt vluchtheuvel op Wilt u iets weten Spijt-emigranten op kosten van Bruynzeel terug naar Nederland Weerbericht Het weer in Europa Nogmaals het verbod van kernproeven Nieuw voorstel aan Rusland Gizenga op een eiland VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT HET JONGERENAPPèL BOLLENSTREEK Het Jongerenappèl van de bollenstreek blijkt tot nu toe waarlijk geen zeepbel te zijn, die na een eerste vlucht jammerlijk uiteenspat. Het enthou siasme van de opgroeiende jeugd bleek ook gisteren, want het bezoek aan de bijeenkomsten op de voorlaatste avond van de reeks (vandaag worden de laatste vergaderingen gehouden, terwijl zondag een groots slotfeest in Lisse zal worden georganiseerd) was zeker niet geringer dan op de voor gaande avonden. Vergaderingen werden gehouden te Lisse, die een her haling was van de bijeenkomst, die woensdag in Sassenheim is gehouden. In Noordwijk sprak Theo van Son, direkteur van het Haagse Jongerenhotel over het onderwerp „Huisgenoot of kostganger". Dr. M. J. de Jong, pr., heeft in Hillegom gesproken over „Gemeenschaps gedachten in de Kerk", een onderwerp dat deze spreker woensdag ook in Noordwijkerhout heeft gehouden. In Voorhout tenslotte sprak K.A.J.-aal- moezenier A. Meyer over het probleem „Voel je je thuis?" zonder dat datgene, wat hij de jeugd te zeggen had, er door werd verslui erd. Dat de aanwezige jongeren hem be grepen bewees de uitgebreide lijst van vragen welke de spreker na de pauze te beantwoorden kreeg en waarbij hij de verzamelde menigte geheel betrok. Bijeenkomsten in Lisse, Voorhout, Noordwijker hout en Hillegom Ook de tweede avond van de actie jongerenappèl in Lisse is een succes geworden, daar ook nu weer de zaal tot aan de laatste stoel bezet was. Het stemde de heer P. Rewijk dan ook tevree, dat de jongeren al het harde werk van het organiserend comité niet hebben beschaamd. Spr. prees de zeer goede opkomst en wan neer men een nuchter optelsommetje maakt van de bezoekers aan dit jon gerenappèl in de diverse omliggende plaatsen, zal de slotavond, welke zal worden gehouden in de grote en ver warmde veilinghal van N.V. Holland's Bloembollenhuis te Lisse, druk wor den bezocht. Na enkele mededeliin- gen en verzoeken gaf de heer Rewijk het woord aan de heer W. Schelberg die deze avond zou komen praten over „Vrijheid in je vrije tijd", een onderwerp dat deze inleider ook in Sassenheim heeft behandeld en waar van wij in ons blad van gisteren reeds een uittreksel gaven. Van de gele genheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Huisgenoot of kostganger. Ook de tweede avond in de aula van de r.k. Ulo in Noordwijk is een groot suces geworden: een 250-131 jongeren gaven acte de présence. Te vens gaven blijk van belangstelling kap. Breukel, kap. de Groot, mej. T. Onderwater, secretaresse van de Dio cesane Jongerenstaf en de heer Van Mierlo. Op deze bijeenkomst behan delde de heer Th. van Son, directeur van het Haagse Jongeren-Hotel het onderwerp „Huisgenoot of kostgan ger". In zijn inleiding stelde de heer Van Son voorop, dat het afschuwelijk is dat een gezinslid zich beschouwt of beschouwd wordt als een kost ganger, die betaalt voor het eten, een goed bed en bewassing. De kwes tie van het afgeven van het salaris al of niet moet in het gezin in onder linge liefde geregeld worden. Wat het stichten van een gezin betreft, hier bij bracht spr. naar voren, dat het verschrikkelijk is als onze porte- monnaie de liefde zou bepalen, want wij moeten ons huwelijk stellen in dienst van God en dan kunnen wij vertrouwen op de hulp van boven. Het was verheugend dat na de pauze de heer Van Son voor de taak werd gesteld een heel dossier vragen te moeten behandelen waaruit bleek,' dat de jongeren zich interesseerden voor de vele levensproblemen. Met grote aandacht werden de antwoor den van de heer Van Son beluisterd, terwijl bij meerdere onderwerpen de jongeren aan een levendige discussie deelnamen. De gemeenschap in de Kerk. Woensdagavond sprak in Noord wijkerhout dr. M. J. de Jong, pr. van het bisdom Rotterdam over de ge meenschap in de Kerk, welke cau serie deze inleider gisteren in de grote zaal van „Flora" heeft her haald. In beide plaatsen waren de zalen geheel gevuld met belangstellende jongeren. Dr. de Jong sprak niet al leen tot de jongeren, hij sprak ook met hen. Hij vergeleek de gemeen schap in de Kerk, de gemeenschap in het gehele geloof of de geloofs belevenis als do gezelligheid in 't ge zin, ingepast in het godsdienstige. Het kenmerk van de gemeenschap, de gezelligheid, is de naastenliefde. Het niet op zichzelf, maar op een ander gericht te zijn. Het niet zichzelt zoeken, maar de eerste plaats het ge luk van de ander. Dr. de Jong wees er op, dat die naastenliefde niet op de eerste plaats in grote zaken ge zocht moest worden maar juist meer in het kleine concrete bewijzen van liefhebben. De wezenlijke eigenschap van de liefde, en ook van de gezelligheid, is het denken aan de ander. Gene genheid voor en toeneigen naar de ander is een innerlijke gesteltenis die zich uit in het lichamelijke. De causerie van dr. De Jong, spe ciaal gericht op de jongeren, was doorspekt met geestige voorbeelden VOEL JE JE THUIS THUIS? Ook Voorhout heeft op duidelijke wijze zijn medewerking verleend aan het Jongerenappèl Bollenstreek. Het was dan ook voor de voorzit ter van de kerngroep Jongerenappèl, de heer J. P. M. van de Berg. een grote voldoening zo'n ongekend groot aantal belangstellenden wel kom te kunnen heten. De zaal was eivol, zodat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. „Voel je je thuis, thuis", was het onderwerp dat aalmoezenier A. Meij er van de K.A.J. op duidelijke en prettige wijze behandelde. De vraag: Ben je bereid je taak steeds goed te vervullen, werd uit voerig behandeld, evenals het feit dat de jongeren nu in een periode leven, dat het moeilijk is tevreden te zijn met wat door ouderen wordt voorgehouden. De tijden zijn veranderd. De bol lenstreek is niet meer los te denken van de grote steden. Spreker schil derde het parochieleven in een ach terbuurt in Den Haag, waar ruim 60% niet meer naar de kerk gaan. De samenstelling van een gezin in onze tijd werd onder de loupe geno men. Opvattingen over verkering, dan sen, samen op vacantie, sport enz. zijn veranderd. Uitvoerig behandelde spreker hier na de verhouding tussen de ouders en de kinderen. Alles draait hoofd zakelijk om moeder. Die zorgt voor al voor de goede sfeer in het gezin. Waar voel je je thuis? Daar, waar de goede sfeer in het gezin mede door jezelf wordt gemaakt. Vooral wederzijds vertrouwen is een voor naam punt. Radio, televisie en pers werken wel eens nadelig op de juiste sfeer, vond spreker. Er moet van twee kanten open heid zijn. Spreker besloot zijn be toog met de raad, dat ieder zijn bij drage kan en moet leveren om te zorgen dat voor ieder zijn thuis een thuis is. Na de pauze werden vele vragen beantwoord, en een grote discussie gehouden. De vertegenwoordigers van de N.V. Spaarkas voor Belegging In R.K. Ker kelijke Leningen hebben het drukker dan ooit. De garantie, dat men Lz.t. op de nieuwe spaarbrieven van deze spaarkas in ieder geval een bedrag krijgt uitgekeerd, dat de gespaarde som gelds doet terugkeren met een aanmerkelijke verhoging, blijkt sterk aan te spreken. In de afgelopen jaren hebben de spaar ders bij genoemde spaarkas ook nimmer te klagen gehad over het bedrag, dat hun spaarzin hun opgeleverd bleek te hebben. Deze N.V., die ideëel is In haar doelstelling en vele katholieke instel lingen financiert, stelt het belang van de spaarders op een ereplaats. Het is dit belang, dat mede haar beleggingspoli- tiek bepaalt. Is hetdus altijd goed sparen geweest bij de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, gega randeerd is tenslotte toch maar ge garandeerd. Vertrouwen is prachtig, een garantie is machtig. En de mogelijkheid is groot, dat U méér krijgt dan het gegaran deerde. Nu èn garantie èn de kans op méér! Geef Uw toekomst wat haar toekomt. Schrijf aan de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, Catharijnesingel 35, Utrecht. U krijgt dan alle gewenste inlichtingen over een werkelijk Ideale vorm van sparen. (Advertentie) AMSTERDAMS MEISJE GEDOOD - Een personenauto is vanochtend op het Julianaplein in Amsterdam waarschijnlijk door de gladheid ge slipt en op een vluchtheuvel vol wachtende mensen terecht gekomen. De 12-jarige scholiere Anneke Reu vers kwam onder de wagen terecht en werd op slag gedood. Een vrouw en twee meisjes werden gewond. De politie neemt aan, dat enkele onbe kend gebleven mensen eveneens ver wondingen hebben opgelopen. De personenauto werd bestuurd door de 29-jarige Amsterdamse on derwijzeres W. J. de J. Zij bemerkte dat haar wagen tijdens een inhaal manoeuvre begon te slippen en trachtte de theorie, dat men in der gelijke gevallen niet moet remmen in praktijk te brengen. Die poging mislukte. De auto slipte naar het linker weggedeelte en kantelde op de vluchtheuvel, die volstond met mensen, die op de stadsbussen wacht ten. Het meisje, dat onder de wagen te recht kwam werd op slag gedood. De 68-jarige mevr. H. P. J. Ras werd naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis overgebracht, vandaar kon zij naar huis worden vervoerd. Twee meisjes liepen lichtere verwondingen op. De onderwijzeres bleef onge deerd. De politie verzoekt, getuigen van het ongeval en eventueel onbekend gebleven slachtoffers zich in verbin ding te stellen met het bureau Lin- naeusstraat, tel. 59233. Ontslagkwestie voor derde maal bij Ambtenarengerecht Voor de derde maal behandelde het ambtenarengerecht in Den Haag de zaak van de Haagse ambtenaar M. C. A. A., die nietigverklaring van zijn ontslag vordert. De heer A., die inspecteur is bij het ministerie van financiën, was werkzaam bij het ge meenschappelijk bureau voor de or ganisatie. Dit bureau werd in juni 1959 wegens decentralisatie van de werkzaamheden opgeheven. Mr. H. J. Morren uit Voorburg, die namens klager optrad, stelde dat hier niet van opheffing van 'n func tie sprake was, doch van reorgani satie van het bureau. Voorts was hij van mening, dat de heer A. in vaste dienst werkzaam was. De gemachtigde van de minister van financiën, mr. M. E. van Nievelt te Utrecht, was van mening, dat hier wel degelijk sprake was van ophef fing van een functie. Naar zijn me ning was hier terecht ontslag wegens opheffing van een functie verleend. Het ambtenarengerecht zal over drie weken schriftelijk uitspraak doen. VOORSCHOTEN R.K. Instuif. Zaterdag a.s. geeft de R.K. Instuif „Jong Voorschoten" een dansavond in het bondsgebouw. Chubby Checher, Ella Fitzgerald, Elvis Presley enz. zullen deze avond via de zwarte schijven optreden. Geboren: Martinus J. M., z.v. J. C. van Vliet en J. Th. van Paassen; In- grid M., d.v. P. C. Luijnenburg en P. A. M. van Munsteren; Jaqueline M. J., d.v. J. G. A. van Gent en G. J. J. van Aken; Andreas Th., z.v. H. M. Verhoork en M. M. van Haas trecht; Gijsbert, z.v. G. van de Pep pel en M. J. Willems. Ondertrouwd: H. A. van der Lin den en J. van Vliet. Overleden Adriana P. J. Groene- wegen, 62 j., w.v. F. J. van Vliet; Hendrikus Klijzing, 55 j., e.v. M. A. Hoogland. Het processie-verbod Vrijspraak door Hoge Raad vernietigd De Hoge Raad heeft vandaag weer twee arresten gewezen in verband met de bekende procedure inzake 'n gehouden processie in Geertruiden- berg. Enige weken geleden heeft het college principieel uitgemaakt, dat de organisatoren van deze processie heb ben gehandeld in strijd met de wet en heeft de Hoge Raad de betreffen de grondwettelijke bepalingen niet in strijd geacht met het verdrag van Rome. De zaken welke daarna aan de or de kwamen betroffen de kapelaans Helsdingen en De Rijk, die door het gerechtshof te Arnhem gedeeltelijk waren ontslagen van rechtsvervol ging en gedeeltelijk vrijgesproken. Deze vrijspraken golden de tenlaste legging, dat deze geestelijken opzet telijk langs de openbare weg waren gegaan in het ambtsgewaad bij pro cessies gebruikelijk. De Hoge Raad heeft de vrijspraak geschetst als van iets anders dan was ten laste gelegd, zodat hier een bedekt ontslag van rechtsvervolging aanwezig geacht is. Ten aanzien van het ontslag van rechtsvervolging hepft de Hoge Raad het houden van de processie in strijd verklaard inet de wet en het arrest van het hof vernietigd. Ten aanzien van de gegeven vrijspraak vernietig de de Hoge Raad eveneens het arrest met verwijzing der zaak naar het ge rechtshof in Den Haag. Vraag B. S. te L.: Wat is de beste opleiding voor etaleur-decorateur? Antwoord: Het etaleren leert men - zo feeling aanwezig is - het beste in de praktijk onder leiding van een vakman. Voor theoretische vorming kan men terecht bij de bekende in stituten, die cursussen verzorgen. Voor opleiding tot decorateur wende men zich tot een tekenschool of aca demie voor beeldende kunsten, wel ke o.m. in Den Haag is gevestigd. Aanbevelenswaardig zijn enkele ja ren mulo, van nut voor het lezen en bestuderen van de Franse en En gelse vakliteratuur. Modeshow. - Tot wie moet ik mij wenden voor het bezichtigen van modeshows? vraagt Th. B. te N. Zo omstreeks maart beginnen de modeshows weer, dus u komt pre cies op tijd met uw vraag. Wanneer u daar belangstelling voor hebt, dient u een briefje te schrijven aan enkele van de naar uw mening belangrijkste modehuizen en modemagazijnen in uw naaste omgeving, waarin u uit eenzet welke functie u in de jeugd beweging bekleedt en welke uw ver langens zijn. Ongetwijfeld zullen de direkties van deze modehuizen u waarschuwen wanneer hun voor jaarsshows zullen plaatsvinden en waar dat het geval zal zijn. Overi gens, wanneer u goed de couranten raadpleegt in februari en maart, zult u regelmatig advertenties tegenko men, waarin modehuizen hun shows aankondigen. Voorts kunt u bij de verhuurders van de zalen, waar der gelijke evenementen plaatsvinden, informeren naar de hiervoor bespro ken data en het adres van de orga niserende firma. J. M. te Ter Aar. - Route van Ter Aar naar Groningen (243 km), Fox- hol, De Krim (90 km), Zwolle (44), Arnhem (67), Geldrop (90), Weert (27), Breda (83), Rotterdam, via Ba- rendrecht (60), Woerden via Zoeter- meer en rijksweg (52), Amersfoort (39), Den Dolder, Utrecht (25,5), te zamen 820 kilometer. Klachten over voorlichting Teleurgestelde emigranten in Aus tralië, die naar Nederland terugke ren, kunnen bij het Bruynzeel-bedrijf te Zaandam te werk worden gesteld, aldus de „Telegraaf". Bruynzeel stelt emigranten in de gelegenheid, met hun gezin naar Nederland terug te keren en betaalt de kosten van de overtocht onder voorwaarde, dat de spijtemigranten drie jaar bij Bruyn zeel in dienst zullen blijven. Bruynzeel doet deze bijzondere aanbiedingen bij wijze van proef. Er zullen minder dan tien gezinnen van spijt-emigranten worden gerepatri eerd. Indien het experiment goed verloopt, zal de mogelijkheid worden onderzocht, op groter schaal bij de repatriëring hulp te verlenen. Er zou den overigens in Nederland zeer vele brieven zijn binnengekomen van Ne derlanders in Australië, die naar ons land wensen terug te keren. Voor namelijk zouden er klachten bestaan tegen de „onjuiste voorlichting" in Nederland aangaande de werkgele genheid in Australië. De gerepatrieerde gezinnen zullen medio 1962 huisvesting verkrijgen in woningen, die door Bruynzeel in sa menwerking met andere Zaanse be drijven worden gebouwd. KORTE GOLF Vijf arbeiders zijn donderdag dodelijk verongelukt, toen zij aan de top van de antenne van het radio station Hamburg werkten. Door een niet opgehelderde oorzaak schoot het platform waarop zij zich bevonden los en stortte met hen naar beneden. Een Nederlander, de 46-jarige Hendrik van Overbeek, is gisteren na een val tydens een skitocht naar Serfaus in de provincie Tyrol, over leden. Van Overbeek, wiens adres was Zwart Janstraat 122 in Rotterdam, leed aan een hartkwaal. In de Poolse stad Lodz zijn twee R.K. priesters tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het over typen van een Westelijk boek, waarin „de politiek-economische toestand in de Sowjet-Unie, Polen en andere socialistische landen aan kritiek werd onderworpen". (Meegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur: VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Ma tige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuid west en west. Minder koude nacht. Morgen overdag dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. HELSINKI zw. bewolkt 0 —0 STOCKHOLM onbewolkt 3 —5 OSLO onbewolkt 4 5 KOPENHAGEN onbewolkt 6 0 ABERDEEN geh. bew. 5 1 LONDEN onbewolkt 7 —2 AMSTERDAM licht bew. 7 1 BRUSSEL onbewolkt 7 —1 LUXEMBURG onbewolkt 6 —1 PARIJS onbewolkt 8 1 BORDEAUX onbewolkt 10 3 GRENOBLE geh. bew. 8 4 NICE zwaarbewolkt 11 8 BERLIJN onbewolkt 10 —1 FRANKFORT licht bew. 9 —0 MüNCHEN regen 5 2 ZURICH geh. bew. 6 2 GENEVE zwaar bew. 7 3 LOCARNO mist 6 —3 WENEN sneeuw 1 1 INNSBRUCK sneeuw 1 0 BELGRADO geh. bewolkt 4 2 PAUZE Morgen: Scholastica, zuster van Benedictus, t 543. LIJKVERBRANDING EN VERRIJZENIS De ovens om lijken te verbranden hier te lande zullen weer met één worden vermeerderd, hebben wij in dit roemruchte blad gelezen. Wij kunnen begrijpen, dat sommigen de voorkeur geven aan verbranding ter wijl de christenen gemeenlijk de voorkeur geven aan begraving. Al leen in noodgevallen van besmette lijke ziekte-spreiding en oorlogsge weld staat de Kerk de verbranding toe. Als er geen bepaling was, zou den wij tóch begraven willen wor den omdat het meer overeen komt [met de natuur. Wij zijn uit de pla- [neet Aarde voortgekomen en keren daarin terug volgens de gang van de natuur. Wat de „opstanding van alle vlees" betreft, maakt het uiter aard geen verschil. Ook die „her schepping" op de Jongste Dag is volgens het verloop van de schep ping. Zij is een natuurlijk wonder. (Maar dat is de natuur ook!) Zij is overeenkomstig de in Christus ge adelde menselijke natuur, zoals Tho mas van Aquine (t 1274) reeds heeft betoogd. PUZZEL De regeringen van Engeland en de Verenigde Staten hebben in een te Washington uitgegeven gemeen schappelijke verklaring voorgesteld, dat de Britse, de Amerikaanse en de Sowjet-Russische minister van bui tenlandse zaken vóór veertien maart a.s. bijeen zullen komen, om te spre ken over een verdrag tot het verbie den van het nemen van proeven met kernwapens. Op veertien maart be ginnen te Genève de ontwapenings besprekingen, waaraan door verte genwoordigers van achttien landen zal worden deel genomen. In de door het Witte Huis uitge geven verklaring wordt verder ge zegd, dat besloten is, dat „op ver schillende plaatsen" voorbereidingen zullen worden getroffen voor het ne men van proeven met kernwapens. Groot Brittannië heeft, met het oog hierop, besloten de Verenigde Staten het Christmaseiland in de Grote Oce aan voor kernwapenproeven ter be schikking te stellen. Hiertegenover zullen de Verenigde Staten het Engeland mogelijk maken in de komende weken in Nevada een ondergrondse kernwapenontploffing teweeg te brengen. Te Genève is, als bekend, drie jaar door de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Engeland onderhan deld over een overeenkomst om het nemen van kernwapenproeven te ver bieden. Deze besprekingen zijn ver leden maand volkomen in het slop geraakt, toen de Sowjet-Unie 'n Wes ters compromisvoorstel verwierp om het overleg over 'n verbod van kern wapenproeven te doen opgaan in de komende algemene ontwapeningsbe sprekingen, iets waarop de Russen voordien juist sterk hadden aange drongen. Kernproef in de V. S. De V. S. hebben donderdag in de woestijn van Nevada ondergronds een kernapparaat van geringe ex plosieve kracht tot ontploffing ge bracht, zo heeft de commissie voor kernenergie te Washington bekend gemaakt. Het was de twaalfde proef in de reeks die op 15 september be gon. Nadere bijzonderheden werden niet verstrekt. Het Belgische persbureau „Inbel" meldt, dat de voormalige Kongolese vice-premier Gizenga, die door de regering te Leopoldstad gevangen is gezet, is overgebracht naar Boela- bemba, een nagenoeg verlaten eiland in de monding van de rivier de Kon go. Gizenga is, nadat hij, na lang aan dringen der centrale regering, uit Stanleystad in Leopoldstad was te ruggekeerd, aldaar gevangen gezet op beschuldiging van „handelingen, die waren gericht op afscheiding van de Oostprovincie van de rest van Kongo". No. 512. Horizontaal: 1 ingetogen, 8 kleur, 10 scheik. element (afk.), 12 gem. in Gelderl., 13 orient expresse (afk.), 14 roodachtig, 16 eer, 17 niet overdwars, 18 puntig verwerp, 19 Slobkous (Vlaams), 20 bijwoord, 21 gebod, 23 lidwoord (Fr.), 24 rivier in Frankrijk, 26 met kennis toegerust. Verticaal: 2 tangens (afk.), 3 eer, 4 stembuiging, 5 bijwoord, 6 voorzet sel, 7 wilddief, 9 onderwijzer, 11 bla derkroon, 13 muziekinstrument, 15 vreemde munt, 16 nauw, 21 muziek noot, 22 vlaktemaat, 24 lidwoord (Fr.), 25 bijwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 511 Horizontaal: I harp, 4 Maas, 7 aak, 8 naar, 9 peer, II polenta, 14 dar, 15 militie, 19 aloë, 20 Deen, 21 bod, 22 dons, 23 teil. Verticaal: 1 hand, 2 raap, 3 paro die, 5 amen. 6 Sara, 9 peridot, 10 ets, 12 lat, 13 til, 15 mand, 16 loon, 17 Eede, 18 snel. „Neenee, Marie, lieve help,, je kunt me ïiü niet in de steek laten!!"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3