Personenauto schoot onder oplegger: 4 doden Nieuwe weg Den Haag-Leiden bewesten de spoorbaan DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Felicitatiekaart voor koninklijk paar Bij een auto-ongeval, dat zich gis teravond omstreeks half acht op rijksweg 29 onder het plaatsje Ter- schuur (gemeente Barneveld) heeft voorgedaan, zijn twee echtparen om het leven gekomen. Een truck met oplegger van een firma uit Nijverdal, die uit de rich ting Amersfoort kwam, geraakte plotseling zonder brandstof. De chauffeur slaagde er niet in zijn wagen snel in de berm te rijden. Een er achter rijdende Volkswagen reed met 'grote snelheid achter on der de goed verlichte oplegger. Eerst nadat de truck de oplegger had weg getrokken kon men de resten van de Volkswagen bereiken. De vier in zittenden waren toen reeds overle den. Vermoedelijk zijn zij bij de bot sing op slag gedood. De slachtoffers waren de 64-jarige heer J. H. v. Erven uit Utrecht, de 61-jarige heer S. de Graaf uit Laren (N.H.) en hun beide echtgenoten mevr. Van Erven (58) en mevr. De Graaf (57). De foto toont politiemannen bij de totaal vernielde Volkswagen. Twee doden bij botsing in Purmerend Provinciale Staten van Zuid-Holland BEZWAREN TEGEN DE KUSTWEG Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren besloten een nog aan te leggen weg van Den Haag naar Leiden op het provinciaal wegenplan te plaatsen. Deze zal _de bestaande provinciale weg van Rijs wijk naar De Vink vervangen. De nieuwe weg 16bis zal ongeveer even wijdig lopen aan de westzijde van de spoorbaan Den Haag-Leiden. Aangezien de bestaande weg een typische streekweg is met veel be bouwing, die zich op den duur niet leent voor het opvangen van het drukker wordende verkeer, bestaat er behoefte aan een modernere ver binding tussen Den Haag en geiden. Deze zal tevens het verkeer op de rijksweg Den Haag-Wassenaar-Lei den ontlasten. Ook de toekomstige ontwikkeling van Leiden als woon stad van velen, die in Den Haag werken, maakt een snellere verbin ding tussen beide steden gewenst. Een destijds namens Prinses Wil- helmina ingediend bezwaarschrift te gen de geprojecteerde weg, omdat deze een strook van het jachthuis „Ter Horst" in beslag zou nemen, heeft geleid tot overleg met de be heerders van de landgoederen Ter Horst en Duivenvoorde, alsmede met de Nederlandse Spoorwegen. In prin cipe is nu overeenstemming bereikt omtrent de wijze van aanleg van de weg langs deze landgoederen ener zijds en de spoorbaan anderzijds. Onder de weg en de spoorbaan zal een tunnel worden gemaakt voor de kruising met de Horstlaan. Na de totstandkoming van de nieuwe weg zal de bestaande provinciale weg aan de gemeenten Leidschendam en Voor schoten worden overgedragen. Aan de Raad voor Waterstaat is verzocht een uitspraak te doen over het tracé van het zuidelijk deel van de nieuw aan te leggen provinciale weg no. 1. Deze weg moet volgens het plan van Gedeputeerde Staten lo pen in de kuststreek. Het zuidelijk deel tussen Den Haag en Katwijk is geprojecteerd door het duinge bied, dat tevens voor een groot deel het waterwingebied van de Haagse duinwaterleiding bestaat. Voor het Noordelijk deel van 'atwijk tot de grens van Noord- en Zuid-Holland NATIONALE VOGELTENTOON STELLING De Nederlandse bond van vogel liefhebbers houdt van 15 t.m. 18 fe bruari a.s- in de glazen zaal van het Ahoycomplex te Rotterdam 'n na tionale tentoonstelling van zang- en siervogels. Er zijn 1100 exemplaren te zien waaronder vele beroemde. Men verwacht op de expositie 2 soorten bezoekers, de kenners-inzen ders en „het gewone publiek". Voor hen heeft men iets speciaals aange trokken, nl. K. v. Houten's vogel circus uit Haarlem met 38 gedres- kunnen de onteigeningen reeds be ginnen. Tegen het tracé van het zuidelijk deel is onder meer bezwaar gemaakt door de gemeente Den Haag, met het oog op de waterwinning. Tijdens de vergadering van provinciale staten maakten gisteren ook statenleden bezwaar tegen dit tracé. Mr. Th. Bak ker (wd) uit Den Haag zei, dat in verband met de bezwaren van de Haagse duinwaterleiding besloten zou zijn de weg aan te leggen in een betonnen bak en aan beide zijdeD een afrastering te plaatsen. Hierdoor wordt dan voorkomen, dat vanaf de weg het waterwingebied bevuild kan worden. Mr. Bakker zei, zich geen vierbaans autoweg in het duinland schap te kunnen indenken. De gedeputeerde, de heer A. C. A. Deerenberg deelde mede dat, daar geen overeenstemming verkregen kon worden over het tracé, aan de Raad voor de Waterstaat om advies ge vraagd is. Overigens houden Gede puteerde Staten nog vast aan het oorspronkelijke plan, want een tra cé, dat door minder waterwingebied voert is drie tot vier miljoen gulden duurder en schaadt bovendien meer natuurschoon in de gemeente Wasse- Gistermiddag omstreeks half vijf is op de Purmerenderweg in de Beemster, een vrachtwagen in bot sing gekomen met een bestelauto. De inzittenden van de bestelauto, de negentienjarige ongehuwde J. Jalink uit Hoorn en de zeventienjarige mej. A. Frankx uit Enkhuizen kwamen hierbij om het leven. De chauffeur van de vrachtwagen, een inwoner uit Monnikendam, werd licht ge wond. Het ongeluk ontstond, toen de vrachtwagen in volle vaart een voor- rangsweg opreed zonder te letten op het van rechts komende verkeer. De stoffelijke overschotten zijn overge bracht naar het Stadsziekenhuis te Purmerend. Dode in verkeer VAKATURE J. M. PETERS In de vakature ontstaan door het overlijden van de heer J. M. Peters (KVP) is als lid van de Tweede Ka mer benoemd verklaard prof. mr. C. P. M. Romme, die evenwel voor zijn benoeming zal bedanken. Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen (Advertentie' Bij K.B. is in de Islamitische re publiek Mauretanië een ambassade der Nederlanden, met zetel te Dakar, opgericht en is mr. D. de Roo van Alderwerelt, hr. ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Dakar, tevens benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur in de Islamitische repu bliek Mauretanië. „Tweede Kamerleden kunnen nog iets leren" De Tweede-Kamerleden kunnen nog iets leren van de openhartigheid van de jongeren die zich voor de po litiek interesseren. Dit is de me ring van mevr. Stoffel-v. Haaften, de tweede voorzitter van de Tweede Kamer die gisteravond in Utrecht een soort jeugdparlement voorzat. Toen een der jongeren in zijn re devoering tot de „geachte afgevaar digden" mededeelde, dat hij zich niet erg voorbereid had op zijn toespraak, interrumpeerde mevr. Stoffels hem met de opmerking: „U bent zo eer lijk. Wij, in de Tweede Kamer, zijn ook wel eens niet voorbereid, maar dat zeggen we nooit". Een andere spreker, die opmerkte, dat zijn voorganger hem het gras al voor de voeten had weggemaaid en eigenlijk al hetzelfde had gezegd wat hij had bedoeld, hoorde van mevr. Stoffels de opmerking: „Dit is in te genstelling met het gebruik in de Dit is het ontwerp van de felicitatiekaart, waarmee de schoolkinderen het Tweede Kamer. Daar gaan we rustig koninklijk paar na de tweede week van april met zijn zilveren huwelijks- door met hetzelfde te vertellen, ook feest kunnen feliciteren. Het bekroonde ontwerp is van Hanneke Matthijsen, al is dit reeds gezegd". leerlinge van het Amsterdamse Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs. Tweede machinist van Noors schip schiet in vlaag van waanzin kok neer TWEE MEISJES OP FIETS OVERREDEN Gistermorgen is op de Rijksweg Sneek-Heerenveen, bij Joure een on geluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de dertienjarige Fokje Vis uit Ouwsterhaule, leerlinge van de Christelijke ULO-school in Joure. Het meisje was met een vriendin netje per fiets onderweg naar school. Toen ze de weg wilden oversteken werden ze gegrepen door een uit de richting Heerenveen naderende be stelauto. Beide meisjes werden een eind meegesleurd. Het ene meisje overleed ter plaatse aan haar ver woningen, het andere werd ernstig gewond naar het ziekenhuis in Hee renveen overgebracht. In Sexbierum, gemeente Barra- deel, is gisteren een woonwagen, eigendom van de 33-jarige A. v. d. Ven, totaal uitgebrand. Zowel de wa gen als de inboedel gingen geheel verloren. Het gezin v. d. Ven, be staande uit man, vrouw en drie kin deren, heeft voorlopig onderdak ge kregen in het gemeentelijk bureau van sociale zaken te Sexbierum. ,,D1T IS UW LEVEN LICHTMATROOS DOOR KOGEL GEWOND Aan boord van het Noorse motor schip „Tine", liggende in de Amster damse Koenhaven aan de pier Ame rika is omstreeks vijf uur gistermid dag tijdens een vechtpartij een op varende dood geschoten en een an dere opvarende zwaar gewond ge raakt. De schietpartij heeft het leven ge kost aan de tweede kok L. P. Bek- ke uit het Noorse plaatsje Sandas. De jongeman, gehuwd en vader van twee kinderen, zou op 12 februari a.s. 28 jaar zijn geworden. Hij kreeg twee schoten in zijn buik en is korte tijd later overleden. De schoten werden gelost door de 28-jarige machinist Ronald E. uit het Noorse plaatsje Os. Hij was dronken. Omstreeks half vijf had hij de twee de kok en de marconist in de hut van de eerste kok ontmoet. De laat ste was zelf niet aanwezig. Het drie tal had reeds veel gedronken. De je- neverfles werd ir. de hut weer te voorschijn gehaald. Opeens ging de deur van de hut open. De 19-jarige lichtmatroos H. A. kwam binnen. Hij zou om een sleutel hebben gevraagd. De tweede machinist Ronald E. zou zich over deze vraag nogal hebben opgewon den. Hij pakte uit zijn zak een revol ver en zpu pardoes in de richting van de lichtmatroos hebben gescho ten. De tweede kok, die tegenover E. zat, maakte zich kwaad over het waanzinnige gedrag van de tweede machinist. Hij zou daarover aanmer kingen hebben gemaakt, waarop E. opnieuw de trekker van zijn revolver overhaalde, maar nu in de richting van B. Deze werd dodelijk in de buik- streek getroffen. De lichtmatroos kon na behande ling in het Wilhelminagasthuis naar zijn schip terugkeren. De verdachte, die waarschijnlijk in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, werd door bemanningsleden overmeesterd en later aan de waterpolitie overgele verd. In zijn hut neeft men een gro te hoeveelheid patronen gevonden. De revolver zou E. in Italië hebben gekocht. De jongeman stond bij de schepelingen als driftig bekend. Woonhuis en boerderij van land bouwer G. Immeker uit Heerde zijn gisteren volkomen afgebrand. De boer en zijn dochter wisten met be hulp van buren de koeien en kalve ren, alsmede een gedeelte van de in boedel te redden. Over de oorzaak bestaat geen zekerheid. FELICITATIE-KAART KONINKLIJK PAAR Als voorzitter van de stichting „Nationaal Comité" voor het Zilve ren huwelijksfeest van Koningin en Prins der Nederlanden" heeft Am sterdams burgemeester mr. G. van Hall één uit negen ontwerpen ge kozen voor een felicitatie-kaart, waar mee scholieren het koninklijk paar na de tweede week van april kunnen feliciteren. De negen ont werpen werden gemaakt door vijf leerlingen van het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Am sterdam. Het bekroonde ontwerp is van de 24-jarige Hanneke Matthij sen. Burgemeester Van Hall heeft de vijf ontwerpers vandaag op het stad huis een boekwerk overhandigd als blijk van dank. Burgemeester Van Hall deelde mee dat het comité gebruik zal ma ken van een wetsartikel dat bepaalt dat op brieven aan de koningin geen postzegels behoeven te worden ge plakt. Zodoende kan men de waarde van de gebruikte postzegels dus ten goede laten komen van het nationaal geschenk. Zoals bekend zal het koninklijk paar het geld bestemmen voor jeugd centra bij het Uddelermeer en het Veerse Gat. De radio-sektie van de Vara presenteerde woensdagavond weer een afleve- seerde vogels. De baten van deze ring van „Dit is uw leven" onder leiding van Bert Garthof, geregisseerd tentoonstelling zullen worden afge- door Joop Koopman. Op de foto zien we het „slachtoffer" van de avond: het Koningin Wilhelmina mevrouw Hendrikje ter Hall-Koehler, echtgenote van wijlen Henri ter Hall jr de kankerbestrijding. (van de „Ter Hall-revue"). Duitse t.v. wil hele maand in Gnetonestudio's Vara-film in de knel De Nederlandse televisie kampt met een tekort aan studioruimte. In sommige opzichten schieten de t.v.- studio's in Bussum tekort. Hiervan kan de Vara meepraten. Deze om roepvereniging wil een detecti'-ve- story op het beeldbuis brengen, maar voor de opnamen kan men niet in Bussum terecht. Men heeft zich toen gewend tot de Cinetone-studio's te Duivendrecht bij Amsterdam, die royaler geoutilleerd zijn. De Vara wilde de studio's voor vier dagen huren om opnamen te maken, maar de Duitse televisie haar vóór ge weest. De Duitsers willen in Duiven drecht een volle maand gaan filmen en dat is niet bevorderlijk voor de Vara-t.v.-film „Duister Duel", naar het gelijknamige boek van Van Eem- landt. De leiding van de Cinetone- studio's vindt het niet zo'n probleem: men geeft hier de voorkeur aan een klant, die voor een maand van de studio's gebruik wil maken, boven een vaderlandse instelling, die maar voor vier dagen bij Cinetone wil in trekken. De televisiedienst van de Vara kan deze gedachtegang wel billijken. Men is nu in onderhandeling getreden met de Duitse t.v. om alsnog vier dagen te krijgen voor het Nederlandse tele visiespel. Het is nu maar afwachten, of de Duitsers goedgunstig zullen be schikken op dit verzoek. Terugblik. Uit de t.v. vertoningen in de voor bije dagen zijn enkele hoogtepunten samen te vatten. Na de bekendmaking van de winnaar van de chansoncom petitie bij de VPRO, heeft dokter A. C. van Swol een nieuwe aflevering in zijn medische rubriek verzorgd. Nu ging het om ziek zijn en beter worden. Voor twee dingen heeft deze bekwame medicus bijzondere aan dacht gevraagd: eerst tien minuten voor een aanstaande moeder en daar na iets meer tijd voor de vrouw in haar moeilijke jaren, de overgangs tijd. Uiteraard was de leerzame ru briek niet voor jonge oren bedoeld. De avond tevoren heeft de KRO een speelfilm vertoond, die zeker de aan dacht verdiende. Het was „De man van stro", met Pietro Germi als re gisseur en hoofdrolspeler. Wij voor ons menen, dat het probleem van de huwelijkstrouw wel eens mocht wor den gesteld, met name op de decente wijze, waarop dit thans is geschied Ware deze film in haar oorspronke lijke versie, zijn gedraaid, we zouden bezwaren hebben, omdat in het ori gineel, zonder bekorting, geen rede lijke oplossing werd gegeven. De KVP in de lucht De Katholieke Volkspartij heeft de spits afgebeten van de politieke t.v. uitzendingen. Eerlijk gezegd hadden we de nodige politieke reclame ver wacht, op zijn minst een aanbeveling, de politiek van de KVP te steunen. Maar dat is we zouden haast zeg gen: gelukkig niet geschied. Er wordt namelijk door iedereen geke ken. Nu werd een korte documentaire vertoond, waarin Wim Povel op fas cinerende wijze een beeld heeft la ten zien wat de provincie zoal tot stand weet te brengen. Even ont waarden we ook een flits van de ach terzijde van ons Leidse stadhuis. Hoe interessant waren al die kijkjes in Nederland! Het leek vaak op een oropagandafilmpje voor vreemdelin genverkeer. In de tekst werd zonder veel omhaal gewezen op allerlei so ciale en economische vraagstukken. De enig politieke aanduiding vorm den de drie letters K-V-P. waarbij een vogeltje van de ene letter op de andere sprong. De uitzending was in elk geval een voorbeeld en we zijn benieuwd, hoe de andere politieke partijen het er in hun tien minuten zullen afbrengen A.s.s dinsdag is de Anti-revolutionaire partij aan de beurt, waarbij minister prof. dr. J. Zijlstra enkele actuele zaken onder de loep zal nemen. Komende uitzendingen Het stuk, dat de NCRV vanavond zal uitzenden heet „Het verzwegen huwelijk", een komische opera, die men in ons land zelden of nooit te zien en te horen heeft gekregen De regie is van Paul Cammermans, de Vlaamse acteur, die allengs meer ook in ons land naam begint te ma ken. Vrijdag komt de Vara met een nieuwe Rudi Carrell-show, hopelijk even geslaagd als beide voorgangers. Zaterdag zijn we met de KRO op nieuw in Treslong te Hillegom voor de Zaterdagavond-accoorden. Aan 't slot van de avond brengt de NTS in eurovisie-verband flitsen van het Italiaans songfestival Reeds nu kon digen we voor zondag aan, dat er weer heel wat sport zal ziin; des vonds houdt Mies Bouwman Rendez vous. Schaatsen in Moskou We kunnen alvast meedelen, dat het vermoeden, dat we in ons vorig overzicht hadden, ait gaat komen. Zondag 18 februari zullen namelijk de wereldkampioenschappen schaat sen te Moskou ook voor de kijkers in Nederland te aanschouwen zijn. Men stuurt aan op scherpe beelduit zending.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7