niemand de deur uit zonder een ontbijt Uitbreiding centrale Breestraat; nieuwe centrales in Oegstgeest, Zuidwest en Leiderdorp Nederland op weg naar één op een Dies-rede prof. Sevenster: De verwachting van een nabij Koninkrijk in 't Nieuwe Testament DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 HOE DE TELEFOONDIENST AAN TELEFONISTESTEGEMOET KOMT Het ziet ernaar uit, dat binnen afzienbare tijd de moeilijkheden bij de telefoondienst in het distrikt Leiden zijn weggenomen. Er is nog een wachtlijst met duizend belangstellenden, de groei van het getal telefoonabonnees gaat steeds sneller, maar het gebouw voor de centrale in Oegstgeest (het heeft iets weg van een kerk), is gereed en kan half mei in gebruik genomen worden. Oegstgeest heeft dan een eigen wijkcentralein mei gaan 4000 nummers in dienst; te weten de nummers 50.000 tot en met 53.999 en dit betekent, dat de Leidse centrale met dit aantal ontlast zal worden. Er is dan ruimte ineens voor de duizend wachtenden, de reserve kan men gebruiken voor wat meer ruimteen voorts kan een belangrijk deel van de Leidse centrale voor nieuwe voorzie ningen worden gebruikt, zoals verbetering van de apparatuur voor interlokale verbindingen. Telefonitis. Oneerbiedig gezegd kan men zeg gen, dat de wereld op het moment lijdt aan „telefonitis". Steeds meer mensen willen telefoon hebben en dit werkt als een spiraal, want hoe meer verbindingen er zijn hoe aan trekkelijker aansluiting wordt. Ne derland heeft op het ogenblik een be zetting van dertig procent, hetgeen wil zeggen dat op elke honderd hui zen van ons land dertig telefoons zijn. In Amerika bedraagt dit al één op één. Eén op één. Verwacht wordt dat ook in Neder land over circa 20 jaar evenveel te lefoonaansluitingen als woningen aanwezig zullen zijn. In de eerstkomende jaren zal de groei het strekst zijn, daarna treedt langzaam een verzadiging op. De telefoondienst houdt daar re kening mee. In nieuwe wijken wordt al dadelijk kabels in de grond ge stopt van voldoende capaciteit; in elke nieuwe woning is aansluiting Wat lezers schrijven WEST-NED. SYMPH. ORKEST Mag ik de heer H. A. Blom ant woorden op zijn opmerkingen in uw blad van 6 febr. j.l.? Natuurlijk heeft Sam Swaab 't recht de pro gramma-volgorde te wijzigen, zelfs in bepaalde omstandigheden een werk te vervangen door een ander. Maar als ik schreef over „fouten" in de programma's dan bedoel ik niet deze feiten, maar in musicologische zin niet goed te keuren fouten. Mag ik er een paar noemen, (ik heb het programma niet meer). Als een mu ziekwerk in een der moll toonscha len staat duidt men dat aan met een kleine letter. Dus: a moll en niet A moll. Marcello was geen leerling van Tartini, wel van Gasparini en vooral van Lotti. De grote violist Tartini was Marcello's tijdgenoot. Kan de heer Blom uit het programma op maken of de zo prachtig spelende claveciniste Linda Claus of Lida Claus heet? Een verkeerde naam is voor de betrokkene zéér onaange naam. Dit zijn geen „tik"fouten! Wat het (clavecimbel) concert be treft heeft niemand bij mij in de buurt, noch de twee andere recen senten van de Leidse bladen iets ge hoord - vóór de pauze - van het feit dat een concert van Joh. Chr. Bach zou worden gespeeld. Een lid van het orkest heeft in de pauze de heer Swaab er opmerk zaam op gemaakt. Ik vind het prettig, ook voor de Leidse Courant, dat de recensies worden gelezen, maar reacties op re censies moeten niet altijd op de „franje" worden geleverd. Als verslaggever ben ik blij dat de heer Blom geen kritiek heeft op het musicologisch deel van de recensie. Hoofdzaak was het prachtig spel van het orkest, waarop iedere recensent zijn eigen visie heeft en die hij ook mag schrijven. Dankend voor de plaatsruimte, Theo ten Hooven. voor telefoon. Maar het knelpunt ligt in de centrale en wel in de ou de binnenstad te Leiden, die weinig mogelijkheden biedt. Moeilijk. Hoewel door de grote vraag naar aansluitingen overal in het land een wachtlijst bestaat, is de situatie in Leiden bijzonder moeilijk geweest, omdat het uitbreiden van het ge bouw Boommarkt zeer tijdrovend bleek te zijn. Het verplaatsen van de buitendienst naar een nieuw gebouw aan de Koningstraat gaf onvoldoende ruimte winst. Een afdoende oplossing kon slechts worden gevonden door niet alle abonnees aan te sluiten op de cen trale Boommarkt, doch een deel op nieuw te stichten wijfccentrales. Oegstgeest is daar een voorbeeld van. Maar er komen er meer. De cen trale aan de Boommarkt wordt door gebroken naar de twee panden aan de Breestraat, die de telefoondienst heeft verworven. Deze uitbreiding in ruimte maakt dat de telefoon dienst vóór kan blijven op de storm achtige ontwikkeling van de tele foon, als communicatie-medium. In 1964 zal hier nóg een aantal van 3000 nummers aan de bestaande 12000 nummers worden toegevoegd. Maar in hoofdzaak is deze uitbreiding be stemd voor apparaten ten behoeve van het interlokale en internationale verkeer van de sector Leiden. De nieuwe centrale in Oegstgeest aan de Karei Doormanlaan heeft iets van een bedehuis. Hier echter wordt de mogelijkheid geboden voor het ma ken van 4000 nieuwe aansluitingen terwijl uitbreiding tot 10.000 moge lijk is. In mei worden de nieuwe nummers aangesloten. De abonnees in Oegstgeest hebben al bericht ge kregen. De telefooncentrales in Leiden en omgeving De volgende voorzieningen worden door de telefoondienst in Leiden en omgeving getrof fen: Nieuwe wijkcentrale in Oegst geest (gereed) 4000 num mers; Nieuwe wijkcentrale in Zuid west 10000 nummers; Nieuwe wijkcentrale in Lei derdorp 4000 nummers; Uitbreiding centrale Boom markt Leiden 3000 nummers. Voorlopig totaal 21000 num mers. Uitbreiding. Trouwens met 4000 nummers zijn de mogelijkheden van de Oegst- geestse wijkcentrale niet uitgeput. Er blijft nog een capaciteit van vier duizend nummers over, die in de loop van de daarop volgende jaren zal worden uitgegeven. Dan nog blijft de mogelijkheid over van uit breiding van het gebouw aan de Ka- rel Doormanlaan zelf. Direkteur van school met ziekteverlof Naar aanleiding van ingebrachte klachten tegen het beleid van de di rekteur van de Rijks Hogere School voor tropische landbouw te Deventer is door een in september vorig jaar ingestelde commissie onder leiding van prof. J. M. Polak een vertrou welijk rapport uitgebracht aan mi nister Marijnen. Onder meer was de direkteur ten laste gelegd, dat hij via de omroepinstallatie gesprekken tussen leraren en leerlingen afluis terde. Na een onderhoud van de direk teur met de minister is bekend ge worden, dat geen diciplinaire maat regelen tegen de direkteur worden genomen. De direkteur van deze school heeft zich de gang van zaken echter zo aangetrokken, dat hij op advies van zijn huisarts met ziekteverlof is ge gaan. Centrale in Zuidwest. Om heel zeker te zijn van de toe komstige mogelijkheden staat ook de bouw van een wijkcentrale in Lei den zuidwest op het programma. Dit wordt geplaatst in de buurt van het bejaardengebouw in aanbouw aan de Churchilllaan. Dit gebouw, uiterlijk gelijkend op het gebouw dat in Oegstgeest wordt geplaatst, zal een apparatuur krijgen voor maxi maal 10.000 aansluitingen. Het zal in 1966 gebouwd worden, in 1967 worden 4000 nummers opgesteld. Abonnees in Zuidwest zullen dan net als die van Oegstgeest met een nieuw nummer genoegen nemen. Nog is de voorraad hiermee niet op. Ook in Leiderdorp n.l. in het plan Meyepolder, zal een centrale ge bouwd worden die ook op zijn minst 4000 aansluitingen zal bieden. Op de rijksweg Arnhem-Nijme- gen is gisteravond een verkeersonge val gebeurd, dat aan de 68-jarige heer W. v. d. Berg uit Lent bij Nij megen het leven heeft gekost- De personenauto, waarin de heer v. d. Berg zat, werd geraakt door een vrachtauto. De heer v. d. Berg en de andere inzittenden, zijn 44-jarige dochter mej. L .v. d. Berg, eveneens uit Lent, werden uit de auto geslin- gerd. De heer v. d. Berg is vrijwel direct overleden. Zijn dochter is ern stig gewond overgebracht naar het Wilhelmina-ziekenhuis in Nijmegen. Mej. v. Nienes directrice gem. bejaardentehuis Mej. A. J. Nienes, directrice van het Huis Over 't Hoff aan het Gerecht te Leiden, is benoemd tot directrice van het gemeentelijk bejaardente huis aan de Cornelis Schuytlaan te Leiden, welke instelling wellicht in juli over het in aanbouw zijnde nieuwe pand kan beschikken. De bouw, die door Panagro wordt uitgevoerd naar een ontwerp van de Rotterdamse architect P. Landers, kost ongeveer 2 miljoen. Mej. v. Nienes is geboren in 1907 in het Limburgse plaatsje Griends- veen, maar zij bracht haar jeugd door in de zuid- oosthoek van Dren the. Voor de Partij van de Arbeid zit zij al jaren in de Leidse gemeen teraad, zij is bestuurslid van de Ver eniging Oud-Leiden, lid van de zgn. hofjescommissie en lid van de vrou wenadviescommissie. De nieuwe di rectrice zal de zorg krijgen over 185 bejaarden. De doorbraak van de centrale aan de Boommarkt naar de Breestraat. Deze uitbreiding is op de eerste plaats van belang voor de plaatsing van hoognodige apparatuur voor in terlokale en internationale verbin dingen. (Foto's: De Leidse Courant) 387ste Verjaardag van Leidse Universiteit Ter gelegenheid van de 387ste gedenkdag van de stichting van de Leidse Universiteit heeft de rector magnificus, prof. dr. G. Sevenster in de Stadsgehoorzaal een rede uitgesproken. Ter inleiding voerde een koper-ensemble van het Studenten- Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" een 15e eeuwse compo sitie „Coda di Volpe" uit. „DE VERWACHTING VAN EEN NABIJ KONINKRIJK IN HET NIEUWE TESTAMENT" was het onderwerp van de dies-oratie van de rector magnificus. Hij vroeg vooral aan dacht voor twee punten: vooreerst de these van de zogenaam- konsekwent-eschatologische school, dat Jezus alleen van een toekomstig en niet van een tegenwoordig koninkrijk zou heb ben gesproken en de komst van dit rijk zeer nabij zou hebben geacht. In sommige teksten schijnt Jezus zelfs duidelijk van een zekere termijn te spreken, bijvoorbeeld in Mc. 9:1. Hier zou duidelijk voorondersteld worden, dat velen van de toen malige generatie de komst van het koninkrijk nog zullen beleven. Het tweede punt betreft de zware krisis, die door het uitblijven van de wederkomst van Christus in het oudste Christendom zou zijn ontstaan. Deze is - zo menen velen - van zo ernstige aard, dat de wording van het oud-Christelijke dogma er geheel door bepaald is. De visie op dit probleem van de verwachting van een nabij einde der wereld en het uitstel der parousie blijkt ook bij de beoordeling van andere nieuwtestamentische problemen van overwegende betekenis, bijvoorbeeld bij het vraagpunt van „de ambten in het Nieuwe Testament": de Christenen van Paulus' gemeenten zouden aan zaken van ambt en organisatie geen aandacht hebben geschonken, daar zij immers leefden in de verwachting van een spoedige komst van Christus. Ook de beoordeling van de „ethiek" in het Nieuwe Testament is veelal bepaald door de visie op de „Naherwartung". Het ra- dikalisme der geboden en het ontbreken van een sociale ethiek worden bijvoorbeeld toegeschreven aan de alles overheersen de betekenis van de genoemde verwachting voor het geloofs leven der oudste Christenen. De visie op de besproken vragen heeft dus verstrekkende konsekwenties voor onze beoordeling van andere problemen in het Nieuwe Testament. Bij de behandeling van zijn thema beperkte spreker zich hoofdzakelijk tot de geschriften van het Nieuwe Testament, die voor het onderwerp de belangrijkste gegevens opleveren: de synoptische evangelicus en de brieven van Paulus. Hij vestigt aller eerst de aandacht op de talrijke teksten, die duidelijk van een zekere tegenwoordigheid van het Koninkrijk Gods getuigen en wees verder op woorden, waarin sprake is van een volstrekte onzekerheid inzake de termijn der parousie en op andere, die blijkbaar een nog lang uitblijven van Christus' wederkomst vooronder stellen. In dit verband werd ook ge handeld over de karakteristieke mo tiveringen in de „ethiek" der evan geliën. Het is opmerkelijk, dat bijv. in de Bergrede, maar ook in andere pericopen het typische motief van de „Naherwartung" geheel ontbreekt. Tenslotte werd bij dit punt een drie tal „termijn-teksten" iets uitvoeriger besproken. Vervolgens werd over de gegevens uit Paulus' brieven gehandeld. Ook hier is natuurlijk telkens sprake van een groot toekomstperspektief, maar toch allereerst van het heil, dat de gelovige nu reeds door het handelen van God in Jezus Christus geschon ken is. God is een groot werk van bevrijding begonnen, op grond daar van mag men hopen op de definitie ve verlossing. Wanneer Paulus dan ook de kern van zijn prediking wil aanduiden spreekt hij allereerst van deze geschonken verlossing, van „het woord van het kruis". Een en ander blijkt ook in de „ethiek" van Paulus: uit hetgeen men „in Christus" is, volgt hetgeen men behoort te zijn. Aparte aandacht werd nog geschon ken aan die plaatsen in Paulus' brie ven, waariji duidelijk aan een zeer nabije toekomst gedacht schijnt te worden en aan de vraag, of er iets van een krisis door het uitblijven der parousie te bespeuren is. In zijn slotbeschouwing achtte spr. het niet waarschijnlijk, dat Jezus enkel van een toekomstig Koninkrijk heeft gesproken en nog minder, dat Hij zich over een duidelijk bereken bare termijn voor de wederkomst zou hebben geuit. Hij meent verder, dat in het Nieuwe Testament aller eerst sprake is van het verlossend handelen van God in het leven, lij den, sterven en opstaan van Jezus Christus, van een reeds behaalde overwinning op demonische mach ten en van een koningschap, dat nu reeds door Christus over zijn ge meente wordt uitgeoefend. Uit een en ander vloeit een sterke toekomst verwachting voort, maar volgt ook, dat het tijdstip van de verwerkelij king der toekomende dingen geheel bijkomstig wordt. Tenslotte werd de vooral door Martin Werner verdedigde stelling, dat de ontwikkeling van het dog matisch denken onder het gezichts punt van de vertraging in de parou sie zou moeten worden beschouwd, uitdrukkelijk afgewezen. Veeleer blijkt, dat de oudste vor men van het Apostolicum kunnen worden opgevat als een normale, ge heel evidente ontplooiing van de al lereerste geloofsformuleringen der Christelijke gemeente. DE „NEPTUNE"-VLIEGTUIGEN VAN DE MARINE- LUCHTVAARDIEN ST Sinds kort is boven ons land een nieuw type vliegtuig van de Neder landse Marine-Luchtvaartdienst te zien, n.l, een Lockheed „Neptune"-op- sporings- en bestrij dings vliegtuig voor lange afstand. Dit type „Neptune", de P 2 V-7 B heeft een vliegbereik van ongeveer 6500 km en een kruissnelheid van circa 640 km per uur. Zoals bekend is, zullen twaalf van deze toestellen in Nederlands Nieuw-Guinea worden gestationeerd er is daar al een aan tal aanwezig). En drie zullen voor lopig voor opleidingsdoeleinden in Nederland blijven, waar het vlieg kamp Valkenburg tot basis zal die nen. Het nieuwe type „Neptune" kan mijnen, dieptebommen, torpedo's en bommen meevoeren. Het is voorts be wapend met kanonnen. Aan boord bevindt zich een grote verscheiden- -J heid op opsporingsmiddelen. In de Oostzee wordt door Poolse vliegtuigen gezocht naar de beman ning van een onbekend schip, die volgens in Denemarken opgevangen noodseinen gisteren in de loop van de nacht in de boten is gegaan. Er is geen positie opgegeven. per dag gemiddeld 10 m3 vuil uit de grachten wordt gevist.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4