SUNIL HALEN! Engelien Egberts met KLM-lijnvliegtuig gistermiddag naar Australië vertrokken Dodental gestegen tot 255 De affaire met de „Santa Maria" Valse Rembrandt De kernproeven Worosjilov toch kandidaat Goedkoper rechtstreeks tarief op interlokale lijnen van N.Z.H. Tokio wil „Henry Dunant" niet toelaten Weerbericht Het weer in Luropa DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 WERK AAN DE WINKEL ii LJet tweede netelige probleem, waarmee de Kamer weldra te maken krijgt, betreft de door de re gering voorgestelde wijzigingen van de ambtelijke salarissen, waarmee men van de kant der bij deze groot scheepse plannen betrokkenen geen genoegen wenst te nemen. De onte vredenheid over deze zaak is der mate groot, dat gelijk als is aan gekondigd op 17 februari a.s. een grote protestbijeenkomst zal worden gehouden. Dat de Tweede Kamer in deze aan gelegenheid het beslissende woord zal moeten spreken, is op zichzelf een ongewone en in wezen eigenlijk een foutieve zaak. Kwesties van salaris- beleid en -herzieningen behoren in het Georganiseerd Overleg tus sen de overheid als werkgeefster en de ambtenaren-organisaties thuis. Pas wanneer daar geen overeenstem-, ming kan worden bereikt, dient de volksvertegenwoordiging er zich mee te bemoeien. Terecht heeft de Kamer zich aan die orde van zaken steeds nauwgezet gehouden; dat ze nu echter rekening houdt met een debat, wijst op de ernst en omvang van het vraagstuk. Daartoe kan ook nog de overwe ging leiden, dat men aanvankelijk heeft gepoogd deze affaire vóór het reces af te wikkelen; het leek echter taktisch de zaak even te laten be tijen. Maar de gewonnen tijd blijkt geen raad te hebben verschaft. De beide kampen van overheid en ambtenaren-organisaties staan vrij scherp tegenover elkaar. Dat bleek vorige week, toen men in laatste instantie vermoedelijk weer eens een gesprek met minister Toxopeus had en het niet eens kon worden. De ambtenaren bleven de aanbieding, volgens welke de regering een uit gebreide scala van percentuele ver hogingen. tot die van 40 (over vier jaar verdeeld) toe, voor de hoogste functionarissen in petto heeft, „so ciaal onaanvaardbaar" achten. Zij staan op dat standpunt omdat „aan de voet" der ambtelijke rangen de voorgestelde verhoging slechts enkele percenten bedraagt. ï"\e regering verkeert ontegenzeglijk in een niet gemakelijk dilemma. Zij wordt de laatste tijd niet alleen in toenemende mate met grote onte vredenheid over haar salarisbeleid geconfronteerd, maar ze heeft boven dien te kampen met een vrij sterk verloop in de hogere regionen, om dat elders veel aantrekkelijker sa larissen worden geboden. Om de on misbare top van mijn ambtelijk ap paraat te behouden, moet ik de ho gere klassen wel fjks optrekken, zo redeneert ze niet onlogisch. Het ge hele ambtelijke corps is echter een historisch gegroeid geheel, waarvan de beloning altijd een vrij vaststaan de samenhang heeft vertoond. De nu voorgestelde salariswiizigingen wil len de spreekwoordelijke „harmoni- ka" nogal ferm uiteentrekken, het geen voor de lager geklasseerden geen zoete klanken oplevert! Of mi nister Toxopeus daarbij voor een ex tra wanklank heeft gezorgd door in laatste overleg zijn plannen tè apo dictisch te willen onleggen. is een moeilijke vraag. Hii heeft doorgaans wel een goed begrip voor werkeliik overleg getoond, maar bovenbedoeld argument schiint zo zwaar te wegen, dat hij nu het been beslist strak wil houden. Of men naast dat argument ook niet op het standpunt behoort te staan, dat men als werkeever ook verhoudingsgewijs een billijk loon moet uitkeren aan degenen, die om. welke reden dan onk niet zo gemak- keliik de dienst zullen en/of kunnen verlaten, staat voor ons buiten küf. Hopelijk ook voor de Kamer Zij moge evenals de ambtenarenor- ganisaties overigens bedenken, dat het ook hier. zowel tussen werk geefster en werknemers, als tussen deze laatsten onderling, een zaak geldt van geven en nemen. Daarbij moet het „geven" redelijk en billük verdeeld zijn. Niet alleen naar de smaak en in de richting van de ,.on- misbaren". Trouwens: zijn de „lagere" over heidsdienaren wel misbaar....? iiiPjf vêujuim NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Advertentie) „Normaal emigratiegeval", zegt emigratie-dienst Officiële mededeling: „Geheel vrijwillig" SEINHUISWACHTER VRIJGESPROKEN De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de 33-jarige Haagse sein huiswachter H. J. van Tienhoven vrijgesproken van de hem ten laste gelegde grove schuld aan de ontspo ring van het laatste rijtuig op 16 juni van het vorig jaar op het emplace ment van het station SS in Den Haag. De rechtbank meent, dat voor een veroordeling de vereiste grove schuld niet in voldoende mate is komen vast te staan. Deze ontsporing, waarbij alleen ma teriële schade ontstond, is veroor zaakt door het te vroeg omzetten van een wissel door de seinhuiswachter. De man had in die tijd moeilijkheden in zijn persoonlijke leven. De eis tegen hem was: een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. ,De brandende sigaret' Geen administratieve maatregelen tegen veroordeelde officier De 17-jarige Engelien Egberts, uit Leiden, die in januari weigerde met haar ouders naar Australië te emi greren en zich aan de reis onttrok door zich te verstoppen, is gister middag met een lijntoestel van de KLM van Schiphol naar Sydney ver. trokken. Zij werd in een politie-auto onder geleide van een inspecteur van de kinderpolitie en haar oom naar 't vliegveld gereden. Hoewel Engelien uch naar men weet al enige tijd iu het Amsterdamse tehuis voor minder jarige vrouwelijke gevangenen be- rond, werd na haar vertrek vaL Schiphol gistermiddag officieel me degedeeld „dat zij haar reis vrijwil lig aanvaardde". Bevestiging daar van uit haar eigen mond was echter niet meer te krijgen. De officier van Justitie in Den Haag gelast, dat haar vertrek „zo ge ruisloos mogelijk" diende te geschie den en daarin is men volkomen ge slaagd. De politie-auto werd bij de hoofd ingang van Schiphol opgevangen door een combi-wagen van de ha vendienst, die over het platform de weg wees naar het vliegtuig. Daar stapte Engelien zonder opgemerkt te worden in. Heimwee? De persdienst van de luchthaven liet daarna het geheim los. Een ver tegenwoordiger van deze dienst ver telde, dat „Engelien blijkens inlich tingen die hij had ontvangen heim wee naar haar ouders had gekregen en van mening was veranderd". Kennissen van Engelien en haar 19-jarige verloofde Ton Ruyten- beek trekken de verklaring, dat En gelien geheel vrijwillig zou zijn ver trokken, ernstig in twijfel. Tot dus verre is van alle kanten voortdu rend medegedeeld, dat het heisje ja- Bij een autobotsing op de rijks weg Den Bosch-Tilburg is gister avond de 51-jarige mevr. J. Gijvers- Claassen uit Tilburg om het leven gekomen. De auto waarin mevr. Gij- vers zat is in volle vaart op 'n voor gesorteerd staande wagen gebotst. Mevr. Gijvers, die in de auto bekneld raakte, is ter plaatse overleden. Mej. N. v. d. Broek, eveneens uit Tilburg, die ook in de auto zat, is met rug klachten naar het ziekenhuis in Den Bosch gebracht. renlang door haar ouders slecht be handeld zou zijn. Onbeantwoorde vragen Op Schiphol bleven gistermiddag ettelijke vragen onbeantwoord: Wie nu de reis van het meisje per vlieg tuig naar Australië betaalt en waar om men zich zoveel moeite heeft ge troost de pers niets van het vertrek te laten merken wanneer Engelien uit eigen vrije wil de reis naar Aus tralië aanvaardde. Volgens de persdienst van de luchthaven maakt Engelien de reis als „gewoon passagier en zonder enig speciaal toezicht of bewaking" Kunnen vragen van Kamerlid nog iets uitrichten? Het Tweede-Kamerlid Berkhouwer (VVD) blijkt inmiddels aan de mi nister van Justitie schriftelijke vra gen te hebben gesteld, waarin hij de minister o.m. verzoekt te bevorde ren, dat in afwachting van het ant woord op deze vragen, de opzending van het meisje Egberts naar Austra lië niet wordt uitgevoerd. De heer Berkhouwer vraagt de mi nister het openbaar ministerie een onderzoek te doen instellen of ten deze niet (alsnog) zodanige maatre gelen van kinderbescherming getrof fen dienen te worden dat wordt voorkomen, dat Engeline Egberts te gen haar wil onder politiedwang op transport wordt gesteld naar Austra lië? De heer Berkhouwer vraagt dit onderzoek omdat de zedelijke en maatschappelijke omstandigheden waaronder Engeline Egberts opgroei de in het gezin van haar inmiddels geëmigreerde ouders, naar verluidt van die aard waren, dat het gerecht vaardigd was (is) voormeld meisje te (doen) onttrekken aan de ouder lijke macht, krachtens welke zij te gen haar eigen wil en in strijd met haar eigen belangen dwangmatig op transport zou moeten worden ge steld naar Australië. Engelien Egberts zal in Australië worden opgewacht door een oom van het meisje. Eerst na drie weken zul len haar ouders, broertjes en zusjes, die zoals bekend per boot reizen, in Australië arriveren. Dit is in ant woord op vragen meegedeeld door een woordvoerder van de Nederland se emigratie-dienst. Bij deze dienst acht men de „zaak" Engelien Eg berts „een normaal emigratiegeval". zo zei deze woordverder verder. Hij wees er op, dat 't in het ver leden vaker is voorgekomen, dat een kind uit een gezin zich aan de emi gratie trachtte te onttrekken en dat in zulke gevallen meestal die kinde ren het vertrokken gezin nareisden. De minister van defensie ir. S. H. Visser, heeft geantwoord op de schrif telijke vraag van het Tweede Kamer lid mr. A. J. Schouwenaar (PvdA) over een voorval in Nieuw-Guinea, naar aanleiding waarvan het hoog mi litair gerechtshof een officier heeft veroordeeld, omdat hij had geduld dan een onderofficier in zijn bijzijn tijdens een velddienstoefening een ondergeschikt militair mishandelde, onder meer door het uitdrukken van een brandende sigaret op diens blote arm. De minister is van mening, dat het oordeel of de officier op grond van het begane feit ongeschikt moet wor den geacht om in de militaire stand te blijven, aan de rechter moet wor den overgelaten. Deze heeft, zowel in eerste instantie als in hoger be roep, geen aanleiding gevonden de bijkomende straf van ontslag uit de militaire dienst uit te spreken. De minister heeft daarna wel on derzocht of het algemeen gedrag van de betrokken officier, gezien in ver band met het gepleegde feit, aanlei ding zou kunnen geven tot het nemen van administratieve maatregelen. De minister is tot de conclusie gekomen, dat dit bij deze jeugdige officier niet het geval is. Deze officier zal dan ook in de gelegenheid zijn aan te tonen, dat hij: uit het voorgevallene lering heeft getrokken, aldus de mi nister. MIJNRAMP SAARGEBIED Later op de dag is meegedeeld, dat het aantal doden inmiddels tot 255 is gestegen. Voor de weinigen die nog onder de grond zijn, bestaat geen hoop meer. Meer dan 100 mijnwer kers hebben er het leven afgebracht. Te Lissabon is woensdag een pro ces begonnen tegen degenen, die ver antwoordelijk worden geacht voor 't kapen, in januari 1961, van het Por tugese passagiersschip „Santa Maria". De gezagvoerder van het schip, Si- moes Maia, verklaarde dat de ka pers de derde stuurman, die de wacht op de brug had, doodschoten, nadat deze slechts had gezegd: „Wat wilt U?" Hij zei verder, dat er niet ge vochten was, omdat de bemanning geen wapens bezat en het geen en kel nut zou hebben gehad om tegen stand te bieden. In het proces staan generaal DeL gado, kapitein Galvao en 31 anderen bij verstek terecht. De 67-jarige Galvao wordt beschul digd van moord op de derde stuur man van de „Santa Maria", poging tot moord op twee opvarenden en 't bedreigen van de gezagvoerder en andere opvarenden van het Portu gese passagiersschip. De 55-jarige Delgado, een voorma lig generaal van de Portugese lucht macht, die bij de verkiezingen, in 1958 kandidaat was gesteld voor het Portugese presidentschap, wordt be schuldigd van morele verantwoorde lijkheid voor de misdrijven, waarvan de andere beklaagden worden be schuldigd. Achttien van de 31 andere be klaagden zijn Portugezen. De der tien anderen zijn uit Spanje of La- tijns-Amerika afkomstig. Opklaringen De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mee Een in betekenis af nemend depressiegebied verplaats^ zich over West-Europa naar het oos ten, gevolgd door een krachtige rug van hoge luchtdruk. Noordelijke win den. welke naarmate de depressie op vulde geleidelijk in kracht afnamen, voerden koudere en drogere lucht over de Britse eilanden en de Noord zee naar het zuiden. In deze lucht kan komende nacht tijdens opklarin gen de temperatuur plaatselijk tot om het vriespunt dalen. Ten zuidwesten van IJsland ontwikkelt zich een nieu we depressie, welke zich naar het noordoosten zal verplaatsen. Deze stuwt opnieuw zachtere en vochtiger lueht naar de Britse eilanden. Deze luvt zal ons land echter morgen nog niet bereiken. Er worden dan ook vooral aanvankelijk opklaringen ver wacht. SCHEEPSBERICHTEN Agamemnon 7 v. Wageningen n. Mackenzie; Alchiba 8 te Beirouth; Bengalen 6 v. Portland n. Los An geles; Bonita 7 te Charleston; Daph- nis 8 te Port of Spain; Korendijk 8 v. Antwerpen n. Rotterdam; Kryp- tos (t.) 8 te Curasao; Marathon 9 te Paramaribo verw.; Solon 8 te Sa vannah; Statendam 7 v. Aruba n. Port au Prince; Straat Soenda 8 te Lorenco Marques; Theron 8 te Cu- mana. De Hongaarse deskundige Martin Porkay, die als vluchteling reeds enige jaren lang in München woont, heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat het „zelfportret van Rem brandt" dat vorig jaar voor 3 600.000 mark door de regering van Baden- Wiirttemberg uit een verzameling is aangekocht, een „grove vervalsing" is. Dit heeft grote beroering verwekt in kunst- en museumkringen, waar men het betrokken schilderij van 68 bij 52 centimeter, dat de schilder met rode muts zou voorstellen, als één van de kostbaarste in het bezit van de Bondsrepubliek beschouwde. Porkay echter zegt, dat het portret, dat hij in handen heeft gehad, een onbetekenend en slecht werkstuk is dat niet eens uit de tijd van Rem brandt dateert. Hij zegt dat het por tret niet ouder dan vijftig jaar is, evenals het doek waarop het is ge schilderd. Diplomatieke kringen in Washing ton hebben woensdag gezegd, dat En geland aan de Verenigde Staten ze kere faciliteiten zal verlenen op het Clirismas-eiland in de Grote Oceaan, wanneer de Verenigde Staten de kernproefnemingen in de atmosfeer hervatten. De Verenigde Staten zou den grotten op het proefterrein in Nevada beschikbaar stellen voor eventuele Engelse ondergrondse kernproeven. President Kennedy heeft woens dag tijdens een persconferentie ge zegd, dat hij binnen een maand zal besluiten of de Verenigde Staten de kernproeven in de atmosfeer al of niet zullen hervatten. Hij zei tevens dat binnen twee dagen zal worden bekendgemaakt of de Engelse basis op Christmas eiland in de Stille Oce aan voor deze proeven zal worden gebruikt. De president zei zijn be slissing over hervatting der kern proeven te laten afhangen van zijn oordeel over de vraag in hoeverre cie onlangs gehouden Sowjetrussische kernproeven de veiligheid van de Verenigde Staten hebben aangetast. Op de eerste lijn wordt het gewone, tot nu toe gebruikelijke, plaatsbewijs (enkele reis of retour) verstrekt voor het traject op de eerste lijn. Tevens wordt een z.g. „slip-biljet" verstrekt tegen een prijs die afhankelijk is van het aantal reizigers. Per reiziger be draagt de prijs van de „slip" 0,10. Aan een gezelschap van bijvoorbeeld drie personen wordt één „slip" ver strekt a ƒ0,30. Het slip-biljet wordt afzonderlijk verstrekt, aangezien dit biljet door de chauffeur/condeucteur op het tweede traject dient te wor den ingenomen. Tegen inlevering van het „slip-bil jet" wórdt op de tweede lijn een plaatsbewijs verstrekt tegen een ge reduceerde prijs volgens de tarieven- tabel voor rechtstreekse plaatsbewij zen. De reiziger betaalt op de tweede lijn de gereduceerde prijs onder af trek van de waarde van de „slip". De slip doet op de tweede lijn dus dienst als geld en dient door de chauffeur/ conducteur te worden ingenomen. De berekening van het rechtstreeks tarief vindt niet plaats voor houders van (militaire) vervoerbewijzen. (Maandblad N.Z.H.) MET INGANG VAN 15 FEBRUARI Met ingang van 15 februari wordt van de NZH voor enkele reizen en retours de berekening van een recht streeks tarief, op ten hoogste twee aansluitende lijnen, mogelijk £e~ maakt. Deze mogelijkheid betekent, dat, indien op twee aansluitende tra jecten gereisd wordt, de totale prijs gelijk of nagenoeg gelijk wordt aan de prijs die betaald zou moeten wor den, indien de gehele afstand op één lijn werd afgelegd. Het invoeren van deze mogelijkheid betekent dus een prijsverlaging, omdat tot nu toe bij reizen over twee trajecten ook twee maal de in elke prijs begrepen vaste aanslag berekend werd en voortaan slechts éénmaal. Indien in een stadsvervoersgebied (hetzij Haarlem of Leiden) dient te worden overgestapt, is berekening van het rechtstreekse tarief alleen mogelijk als het vertrekpunt op de eerste lijn en de bestemming op de tweede lijn beide buiten dat stadsver voersgebied zijn gelegen. De 81-jarige maarschalk Worosji- low, oud-president van de Sowjet- Unie, is kandidaat gesteld voor de Opperste Sowjet (het „parlement"). De verkiezingen hiervoor zullen op 18 maart worden gehouden. De maarschalk is op het verleden jaar gehouden 22ste congres van de Communistische partij fel aangevallen omdat hij deel uitgemaakt heeft van de „anti-partijgroep". Hij bekende en verontschuldigde zich tegenover het congres. De groep zou in 1957 een komplot tot machtsovername gesmeed hebben. Sinds het congres is Woros- jilow bij verscheidene openbare ge beurtenissen met geringschatting be handeld. Worosjilow komt voor op de lijst van kandidaten, die gisteren officieel is bekendgemaakt. Volgens deze lijst hebben de arbeiders van een fabriek in het district Kashira, ten zuiden van Moskou, hem kandidaat gesteld. Vervolg van pag. 1 JAPAN HANDHAAFT WEIGERING Een woordvoerder van de Japanse regering heeft donderdag tot verslag gevers gezegd, dat Japan ook in de toekomst toestemming zal weigeren voor vervoer van Nederlandse mi litairen via Japans grondgebied. Ka binetssecretaris Masayoshl Ohirazei: ..Japan stelt zich op het standpunt, dat het geschil tussen Nederland en Indonesië een zaak is voor de Vere nigde Naties. Japan moet absoluut vermijden hierin gemengd te wor den". Daarom is het Nederlands ver zoek om het vliegveld Haneda an Tokio te gebruiken voor troepen transport geweigerd en zal het ge weigerd blijven. JAYNE MANSFIELD VERMIST Uit Nassau (Bahama-eilanden) wordt gemeld, dat de filmster Jayne Mansfield met haar echtgenoot Mic key Hargitay niet van een waterski tocht is teruggekeerd. Een visser heeft bij Rose Island een omgesla gen skiff gevonden, die vermoedelijk door het paar is gebruikt. Er wordt met boten en vliegtuigen gezocht. (Medegedeeld door het KNMI Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) KOUDE NACHT Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest Koudere nacht, morgen over dag ongeveer dezelfde tempe raturen als HELSINKI ij zei 0 —1 STOCKHOLM regen 3 2 OSLO regen 4 2 KOPENHAGEN regen 4 3 ABERDEEN 1. bew. 8 1 LONDEN regenbui 10 6 AMSTERDAM h. bew. 9 4 BRUSSEL geh. bew. 9 5 LUXEMBURG geh. bew. 6 4 PARIJS geh bew. 11 6 BORDEAUX 1. bew. 11 3 GRENOBLE regen 10 4 NICE regen 14 8 BERLIJN geh bew. 8 4 FRANKFORT zw- bew. 8 4 MÜNCHEN regen 11 2 ZüRICH regen 6 1 GENèVE regen 10 3 LOCARNO regen 7 2 WENEN h. bew. 7 —1 INNSBRUCK zw. bew. 6 —2 BELGRADO onbew. —4 PAUZE OOK BIJ DE EERSTE CHRISTENEN WAS NIET ALLES PLUIS Om het eens fraai te zeggen: we zijn geen „laudatores temporis acti", geen lofprijzers van vroeger tijd. We voelen ons thuis in de drukte van de moderne samenleving en we zijn verbazend nieuwsgierig naar al wat nog komen gaat. Daarom kunnen wij ons ook niet opwinden over wat men noemt „herbronning" van het chris telijk leven, d.w.z. een terugkeer tot de eerste christentijd. Deze wordt in een vlaag van romantiek geschil derd als een ideaal van oprechtheid, eenvoud en blanke naastenliefde. Het blijft ons een vraag op welke gegevens deze romantische schilde ring berust. De brieven van Paulus en de „Openbaring" van Johannes vertellen wel wat anders. Er waren meteen al een hoop dwaalleringen en een berg onenigheden. Net als nu. Moeten we daarom niet aan „her bronning" doen? Altijd! Mits die ge zocht wordt in dat, waar het in ieder christenleven om gaat: zich vormen naar het modél van Christus, zoals ons dat altijd door de Kerk is voor gehouden. Dat is de enige weg. Er is geen andere. PUZZEL No. 5U. Horizontaal: l muziek instrument, 4 rivier in Neder 1., 7 vaartuig, 8 akelig, 9 vrucht, 11 Ita liaans nationaal gerecht, 14 honingbij, 15 militaire macht, 19 lelieachtig ge was, 20 Europeaan, 21 aanbod, 22 de fijnste vederen, 23 keukengerei. Verticaal: 1 lichaamsdeel, 2 knol, 3 boertige nabootsing, 5 slotwoord van liturgische gebeden, 6 vrouw van Abraham, 9 valse smaragd, 10 gra vure, 12 stuk hout, 13 plaats voor duiven 15 korf, 16 salaris, 17 plaats in Zeeiand, 18 vlug. Oplossing no. 510 - Horizontaal: I valk, 4 dl, 6 Lena, 7 Koos, 9 et, 10 vel, 12 os, 13 veteraan. 16 en, 17 pr, 19 ondereen, 22 a.v., 23 ego, 24 To, 25 keel, 27 oker, 29 nn, 30 Asen. Verticaal: 1 vete, 2 An, 3 lavendel, 4 do, 5 loon, 6 Levi, 7 klaproos, 8 s.s., II er, 14 ten, 15 are, 18 snor, 19 oven, 20 eg, 21 eten, 22 A.K., 26 en, 28 K.E. Oplossing morgenavond. PUIST „Nog wat bijzonders in de krant van daag, Herman?"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3