S)e CoicbeSoti/Ya/tiF Ontzettende mijnramp in het Saargebied Het aantal doden bedraagt ongeveer 250 De O.A.S.- terreur „Parna" vocht om Kirihio TOKIO WIL DE „HENRY DUNANT" NIET TOELATEN Het toestel gestrand in Alaska ROUW OVER SAARGEBIED ONTPLOFFING VAN MIJNGAS DEED GANGEN INSTORTEN Droeve taferelen voor de ingang Nieuwe gruwelen in Noord-Katanga? Muggezifterij Chroesjtsjov op vakantie DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15546 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2082 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 1030 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Foto: Drie redders, zojuist terugge keerd uit de rampmijn, vertellen met sombere gezichten over de toestand beneden. ien afdekken. Verscheidene gered den, ook die verwondingen hadden opgelopen, hebben zich dadelijk bij de reddingploegen aangesloten om naar vermisten te zoeken. De Westduitse president, Lübke, en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben telegrafisch uiting gegeven aan hun deelneming. Premier Roeder heeft 200.000 mark voor de getroffenen ter beschikking gesteld en het Westduitse vakver bond 100.000 mark. MIJNRAMP In het R.K. ziekenhuis te Ze venaar schonk gistermiddag mevr. Willemsen-Reijmer het leven aan 'n drieling, meisjes. Mevr. Willemsen- Reijmer komt uit Lobith. Het gezin had reeds drie zonen. Voor zover bekend zijn woensdag in Algerië vijftig aanslagen gepleegd, die 18 mensen het leven hebben ge kost en 34 gewonden hebben geëist. Twaalf van de doden zijn Mohamme danen en 24 van de gewonden even eens. In Oran zijn woensdagmiddag in het centrum van de stad twee over vallen gepleegd, waarbij een bedrag van 45.000 nieuwe frank werden buitgemaakt. Studenten van een middelbare school in Algiers hebben besloten donderdag te staken uit protest te gen de aanslagen van de OAS, waar bij twee studenten in twee dagen zijn omgekomen. Leraren van de school hebben in een verklaring „doelma tige bescherming" voor de leerlin gen geëist, nadat vlak bij het school gebouw in een passerende auto twee Europeanen waren doodgeschoten. Aanslagen in Parijs Woensdag is te Parijs een serie kneedbomaanslagen gepleegd, onder meer bij het huis van de Franse mi nister voor cultuur, André Malraux. Hierbij werd een vierjarig meisje gewond. Bij het huis van de Franse communistische senator Raymond Guyot ontplofte eveneens 'n kneed- bom. De echtgenote van Guyot en drie werklieden werden gewond. Ook bij de huizen van andere communis ten, van journalisten, een professor en andere „vijanden" van de OAS ontploften kneedbommen. Woensdagavond omstreeks 10 uur is een kneedbom ontploft bij 'n ge bouw van de communistische partij in Parijs. Er werd materiële schade aangericht. Terzelfdertijd ontplofte een kneedbom aan de muur van de gevangenis „La Petite Roquette" in Parijs. Ob«rstein WEST DUITSLAND Gisteren werd een ontploffing in de kolenmijn Luisenthal bij Völklingen in het Saarland gemeld, welke zich aanvankelijk niet zo ernstig liet aanzien. Het blijkt thans dat het een van de ergste mijnrampen is welke ooit zijn voorgekomen. Hedenmorgen waren 249 doden geborgen en 84 gewonden. Er moet op worden gerekend dat het dodental nog zal stijgen. Het aantal mijnwerkers, dat zich nog ondergronds bevindt, staat niet vast. Velen hebben de mijn in paniek verlaten zonder zich af te melden. Het is daarom niet bekend hoeveel mensen zich nog beneden in de mijn bevinden. De Saarlandse radio roep herhaaldelijk de mijnwerkers, die zich niet afgemeld hebben, op dit onverwijld te doen. Leden van de reddingsploegen zeiden weinig hoop meer te hebben dat nog overlevenden zullen worden gevonden. Een arts zei woensdagavond laat, dat er na vijf uur 's middags alleen nog maar lijken naar boven zijn gébracht. Alle gevonden doden zijn geïdentificeerd. De meeste slachtoffers zijn om gekomen door gasvergiftiging. den instortingen, waardoor honder den mijnwerkers van de buitenwe reld werden afgesloten. Kort na de ontploffing kwamen reddingsploegen en speciale eenheden van de Ameri kaanse strijdkrachten in actie om te pogen door te dringen tot de inge sloten arbeiders. de ontploffing ontstond, hen tegen de wanden van de gangen drukte en hun kleren van het lichaam scheur de. Een van de geredden zei in zijn omgeving een steekvlam te hebben gezien die hij met zijn jas heeft wil- VERSTOORDE VERGADERING EEN PR0DUKT VAN OE SIKKENS GROEP West-Papoea heeft woensdagavond zijn eerste politieke vechtpartij be leefd, waarbij verschillende gewon den zijn gevallen. Twee minuten nadat op een ver gadering, belegd door de Parna, de nationalistische Papoea-partij, de eerste spreker aan het woord was ge komen, moest zij alweer worden be ëindigd in een hevige vechtpartij. Bedoelde spreker begon met uiteen te zetten dat het feit dat Frits Kiri hio een van de oprichters van de Par na is geweest, niet wilde zeggen, dat de Parna pro-Indonesisch zou zijn. Zodra hij de naam Kirihio ge noemd had, bestormden verscheide ne jonge Papoea's het spreekgestoel te, onderbraken de spreker door te roepen „verraders" en begonnen ta fels om te gooien. De voorzitter van de Parna, de heer E. J. Bonay, kon nog juist vluchtten voordat de vergaderruimte het toneel werd van een slagveld, waarover 3. stoelen, flessen en stenen in alle rich- 2j tingen vlogen. C; De Papoea politie-agent, die op de 2. bijeenkomst tegenwoordig was, ver- dween zodra het gevecht begon, en dat nam pas een einde doordat de elektrische stroom uitviel en het to neel van de strijd in duisternis werd gehuld. Er zijn bij de vechtpartij drie ern- tig gewonden gevallen. De voorzitter van de Parna, de heer J. Bonay heeft, nadat na het incident de orde was hersteld, verklaard gegronde rede nen te hebben om te vermoeden, dat het Nederlandse bestuur de demon stratie heeft begunstigd, die de ver gadering van zijn partij in de war stuurde. Nadat de orde was hersteld, riepen aanhangers van de „Parna" „Hier voor is het Nederlandse kolonialisme verantwoordelij k". Bonay verklaarde de pro-Indone- sische houding van Kirihio niet te kunnen goedkeuren, maar hij is niet temin lid van de Parna en een goed nationalist. Onze partij, aldus de heer Bonay verder ,is niet voor Indonesië en niet voor de Nederlanders, wij zijn voor 100 procent P Gistermiddag zijn vijf onderwijzers en een onderwijzeres met hun gezin nen in een KLM-DC 8 van Schiphol naar Nieuw Guinea vertrokken. Ze hebben bij de zendingsschool te Oegstgeest een cursus gevolgd voor het christelijk onderwijs. „We achten de toestand in Nieuw Guinea niet dermate verontrustend dat we de nieuwe cursus, die in maart gaat aanvangen, daarvoor zouden af gelasten", zei de heer J. Landzaat van de zendingsschool, die de onder wijzers op Schiphol uitgeleide deed. Voor de ingang van de mijn ston den de gehele dag en ook woensdag avond nog talrijke njensen in de stromende regen te wachten op nieuws van familieleden en vrien den die zich op het ogenblik van de ontploffing ondergronds bevonden. Uit verscheidene gezinnen worden nog twee of drie mensen vermist. De ontploffing deed zich woensdagoch tend om zeven uur voor. In vele gan gen bezweken de stutten en ontston- De Katangaanse regering heeft le den van het centrale Kongolese leger ervan beschuldigd in het ge bied van Albertstad, in Noord-Ka tanga, nieuwe gruwelen te hebben begaan, waaronder het levend begra ven van dorpelingen in graven, die zij eerst zelf hadden moeten maken. In de bekendmaking van de Katan gaanse regering wordt verder ge zegd, dat personen, die verantwoor delijk zijn voor het vermoorden van 22 missionarissen in Kongolo, in Noord-Katanga, in sommige café's en bars in Albertstad mededelingen hebben aangebracht, waarin de be zoekers wordt medegedeeld, dat de vermoorden geen missionarissen wa ren, doch als zodanig vermomde „bui tenlandse huurlingen". Gizenga. De afgezette Kongolese vice-pre mier, Gizenga, heeft premier Adoela op 27 januari geschreven: „Ik ben als een dier voor de slacht dat in een kooi is gezet om te voorkomen dat het vlucht". De brief werd woensdag in de Kongolese volksvertegenwoor diging voorgelezen tijdens een debat over een verzoek tot invrijheidstel ling van Gizenga. De Kamer besloot tenslotte met 'n kleine meerderheid (drie stemmen) het debat over de kwestie te ver dagen. De minister-president van Saar land, Roeder, heeft bekendgemaakt, dat het land in de rouw zal zijn tot dat de doden begraven zijn. Geruime tijd heeft men gevreesd, dat ook leerlingen, die in een onder grondse schoolafdeling aan het werk waren, gedood waren, maar later werd bekend dat geen van hen is omgekomen. De Luisenthal heeft verscheidene malen prijzen gekregen voor veilig heidsmaatregelen. Sedert 1940, toen dertig mijnwerkers in de mijn om kwamen, heeft zich er geen ernstig ongeluk meer voorgedaan. Iemand, die in de omgeving van de mijn woont, heeft gezegd, dat het net was alsof het huis naast het zijne instortte. Andere bovengrondse oog getuigen zeiden dat zware afdekpla- ten meters de lucht in werden ge slingerd Twee minuten later begon een dichte, zwarte rook uit de schacht op te stijgen. Mijnwerkers, die ondergronds wa ren, zeiden dat de drukgolf die door Premier Chroesjtsjov verblijft met vakantie te Sochi aan de Zwarte Zee. Dit meldt Tass, het Russische pers bureau, in een kennelijke poging om een einde te maken aan allerlei ge ruchten over de Russische premier. Chroesjtsjov is de laatste tijd niet in het openbaar verschenen. Sommi gen dachten dat hij ziek was of in het geheim werkte aan een regerings hervorming. In Italië werd beweerd dat er een aanslag op zijn leven was gepleegd, maar dit is officieel ont kend. PRINSJE IN AMMAN GEDOOPT Anchorage reeds had bereikt. Dit was, aldus de woordvoerder, kenne lijk een poging de Japanners voor een voldongen feit te stellen. Ze zijn bang De bladen in Tokio schrijven de Ja panse weigering om het Nederlandse vliegtuig in Anchorage een tussen- het internationale recht Nederland landing in Tokio toe te staan groten- verplicht, Japan om toestemming te deels toe aan bezorgdheid over mo- vragen alvorens over te stappen van 6eUjke Indonesische reacties, nu de het propellervliegtuig, als het gewo- Japanse kroonprins de gast is van De DC-8 machine van de KLM ne KLM-lijnvliegtuig, op een toestel president Soekarno. „Henry Dunant", die dinsdagavond van het straaltype. Het Japanse hof en de regering met 70 militairen en een klein aan- Volgens de Japanse woordvoerder hadden grote bezorgdheid aan de dag tal burger-passagiers van Schiphol werd van de verandering (van toe- gelegd, toen de Japanse ambassade in de gewone lijndienst over de Pool stel) voor de vlucht in kwestie van tegen betogers, die maandag de Ame- naar Biak vertrok, is in Anchorage Anchorage naar Biak via Tokio', van rikaanse ambassade in Indonesië aan- op Alaska opgehouden. Er zijn moei- Nederlandse zijde pas mededeling ge- vielen, bewaakt moest worden, lijkheden ten aanzien van de tus- daan nadat het betrokken vliegtuig Zie verder pag. 3 senlandmg m Tokio. Tot dusverre hebben de Japanners lijntoestellen nimmer een strobreed in de weg ge legd. Wel weigerden zij de vorige week de toestemming voor twee ex tra vluchten van charter-machines. De Japanse weigering van thans is toe te schrijven aan het feit, dat het Nederlandse toestel de eerste DC-8 is die sinds november de tweeweke lijkse vlucht van Amsterdam naar Biak maakt. De KLM had de vluchten met DC- 8-straaltoestellen op Westelijk Nieuw- Guinea via Alaska in april 1961 ge opend, maar midden-november de DC-8-toestellen door de zuigermotor vliegtuigen van het type DC-7 ver vangen. De KLM was met ingang van woensdag weer op de DC-8 overge stapt wegens de grotere nuttige be lasting van dit toestel. Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat deelt men ons desgevraagd mede, dat de lucht vaartovereenkomst tussen Japan en Nederland geen bijzondere bepalin gen bevat ten aanzien van het ge bruik van bepaalde typen vliegtui gen op het traject Amsterdam-Tokio- Biak. Zowel vliegtuigen van het type Douglas DC-7 als van het type Dou glas DC-8 mogen op lijnvluchten tus senlandingen maken te Tokio. Een woordvoerder van het Japan se bureau voor de burgerluchtvaart heeft met klem de beschuldiging te gengesproken, dat Japans weigering om het vliegveld beschikbaar te stel len voor Nederlandse DC-8-toestel- len met militairen in burger aan boord een schending is van de lucht vaartovereenkomst tussen Japan en Nederland. De Japanse woordvoerder zei, dat De nieuwe stafchef van de Indo nesische luchtmacht, vice-maarschalk Omar Dani, is woensdagmorgen per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Uit bevoegde bron wordt verno men, dat president Soekarno Dani heeft belast met de taak, aan te dringen op meer wapenleveranties van de Sow jet-Unie in het kader ,van de strijd om West-Irian". Hij zou ook moeten trachten, de wapenleveranties, die al onder een eerder gesloten overeenkomst moe ten geschieden, te doen bespoedigen. De haastige reis van Dani volgt op een conferentie tussen president Soekarno en leden van de „operatio nele staf voor de bevrijding van West-Irian" die dinsdag op Bali is ge houden. Men verwachtte dat president Soe karno, die nog met de Japanse kroon prins Akihito, die Indonesië bezoekt, op Bali vertoeft, woensdagavond al leen naar Djakarta zou terugkeren. Dit heeft aanleiding gegeven tot spe culaties, dat deze terugkeer in ver band zou staan met de ontwikkelin gen in de kwestie-Nieuw-Guinea. ZOEKT U EEN GOLDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie) Maandag is in Amman het Jordaanse prinsje Abdoellah, de Jordaanse troon opvolger, gedoopt, dat vorige week dinsdag is geboren uit het huwelijk van koning Hoessein en zijn tweede vrouw, Moena al Hoessein, vroeger Toni April Gardiner uit Ipswich in Engeland. Foto: na de plechtigheid stopt de trotse moeder de kleine toe, terwijl koning Hoessein glimlachend toekijkt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zoo- en maanstanden 9 Febr.: zon op 08.08, onder 17.42; maan op 10.31, onder 23.50. H oogwaterstanden 9 Febr.: vm. 6.38; n.m. 18.58. KORRELTJE God verdraagt, maar Hij vergeet niet. (Albanees spreekwoord)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1