lekker en KABO-congres zendt motie naar parlement DE GAANDE EN DE KOMENDE PASTOOR IN HILLEGOM Regering wil „handige" manipulaties met Nederlandse suiker voorkomen Ontploffing op Frans schip WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 STAKINGSRECHT ZAAK MET VELE KANTEN De gisteren in Arnhem begonnen bondsvergadering van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel heeft een motie aangenomen, die ter kennis zal worden gebracht van de Eerste en Tweede Kamer. In de motie wordt ernstig misnoegen uitgesproken over de wijze, waarop naar de mening van de KABO de regering de belan gen van haar werknemers behartigt. Van reëel overleg is geen sprake meer, aldus de motie, waarin bij het parlement wordt aangedrongen stap pen te ondernemen om uit de impasse te komen. Met uitzondering van de afdeling Breda, van welke zijde betoogd werd dat een andere koers moet worden gevaren, stelden de andere afdelin- Militairen stalen kleingoed ZWARE STRAFFEN „Ze stalen er als raven", riep de president van het Hoog Militair Ge rechtshof in Den Haag uit. Het H.M. G. behandelde eer. vijftal kruimel diefstallen, gepleegd in het lucht machtstafgebouw in Den Haag door leden van de wacht. „Het gaat niet om de v/aarde van het gestolene, maar om het feit dat leden van de wacht - die tot taak hebben diefstal door anderen te voorkomen - zich er zelf aan bezondigen", aldus de pre sident. Hij zei verder, van mening te zijn dat de beklaagden, die in hoger beroep gegaan waren, omdat ze de strafmaat te zwaar vonden, er nog genadig waren afgekomen bij de krijgsraad te velde in Den Bosch. Deze had de 20-jarige dienstplich tige korporaals der Kon. Luchtmacht N. B. V. en J. J. P. gestraft met zes weken militaire detentie en verla ging tot de .-ang van soldaat, wegens het resp. wegnemen van vier vlieg tuigplaatjes, een grammofoonplaat en een briefopener. Vier weken kreeg de 21-jarige dpl-soldaat H. M. M. opgelegd voor diefstal van twee cognacglazen en eveneens de 22-jari- ge korporaal G. J. V., die een thee lepeltje en een briefopener had weg genomen. De advocaat-fiscaal eiste bevestiging van deze vonnissen. Tegen de 20-jarige korporaal G. J. V., die zijn verklaring dat hij twee potloden, twee balpennen en vrij- vervoersbewijzen zou hebben weg genomen, herriep, was zijn eis zwaarder: twee maanden detentie en verlaging tot de rang van soldaat. De raadslieden betoogden, dat de diefstallen te wijten zouden zijn aan gebrek aan discipline en toezicht bij de wacht. Zij vroegen lagere straffen. Het H.M.G. zal 20 februari uit spraak doen. Minister belooft meer rijksgeld aan gemeente politie Minister Toxopeus van binnen landse zaken heeft in de Eerste Ka mer meegedeeld, dat hij overweegt, aan de gemeenten hogere bedragen uit de schatkist te verstrekken voor de materiële kosten de gemeente politie. Deze kosten zijn de laatste tijd ge stegen als gevolg van een meer effi ciënte bedrijfsvoering bij de politie. De minister meen, dat ook bij een gunstige bezetting der politiekorpsen aan een stijging van' de materiële kosten niet niet zou zijn te ontko men, omdat de eisen nu eenmaal ho ger worden gesteld. Bij liet oversteken is de 54-ja- rige mevr. Ch. M. C. F. Nasette uit Amsterdam gisteravond op 'n zebra pad in de Van Baerlestraat, ter hoog te van het Concertgebouw, door een auto aangereden. Met ernstige ver wondingen werd zij naar het Wil- helmina Gasthuis overgebracht, al waar zij na aankomst bleek te zijn overleden. gen zich volledig achter het door het hoofdbestuur van de KABO gevoer de beleid en werd de regering scherp gecritiseerd. De afdeling Amsterdam zei te ver wachten dat het hoofdbestuur machtsmiddel toegapast tegen de „on democratische rechtsverkrachting van het gezag". Ook werd gewezen op de terugslag, die een en ander voor de KVP-ministers kan hebben. Als het kabinet een liberale houding wordt verweten, dan treft dit ook de KVP- ministers, zo werd van de zijde van de afdeling Eindhoven gezegd. In zijn antwoord op deze en ande re commentaren merkte de bonds voorzitter, de heer A. C. Weijters op, dat natuurlijk aan de KVP-kamer- fractie duidelijk moet worden ge maakt hoe de KABO over een en ander denkt. Doch de kamer bestaat niet alleen uit KVP-leden en als het fout gaat, kan men dan ook niet zeg gen, dat dit de schuld is van de KVP, aldus de heer Weijters Ver der zei hij, dat de door de regering aan de Tweede Kamer toegezegde nota, die de salariskwestie op 20 fe bruari te behandelen krijgt, nog niet in handen is van de Staten Generaal. KABO en KVP zijn echter bijzonder op hun qui vive, dat wat tot stand ge bracht moet worden, ook tot stand komt, aldus de heer Weijters, die over het ook in het geding gebrachte stakingsrecht zei, dat dit een zaak is, die vele kanten heeft en daarom grondig bekeken dient te worden „ST. ELOY" TELEURGESTELD Het algemeen bestuur van de ka tholieke metaalbewerkersbond St. Eloy heeft in een gistermiddag ge houden vergadering van Rijksbemid delaars zijn ernstige teleurstelling uitgesproken over het feit dat het college van Rijksbemiddelaars ge meend heeft zijn goedkeuring te moe ten onthouden aan de door de drie metaalbewerkersbonden ingediende voorstellen tot wijziging van de col lectieve arbeidsovereenkomst in de kleine metaalnijverheid. Het algemeen bestuur heeft zijn centraal bestuur opgedragen in over leg met de zusterorganisaties al het 'mogelijke te doen alsnog van het college van Rijksbemiddelaars goed keuring te verkrijgen voor de rede lijke verlangens van de werknemers in de kleine metaalnijverheid. BENOEMING BIJ KRO-BESTUUR Het KRO-bestuur is uitgebreid door de benoeming van drs. J. F. A. G. Koening, te Alkmaar, lid van de Nederlandse Katholieke Schoolraad namens de r.k. lerarenorganisatie „St. Bonaventura". (Advertentie) Hongaarse moeder ziet na 5 jaar dochtertje terug Huilend van vreugde heeft 'n Hon gaarse vluchtelinge na een scheiding van ruim 5 jaar gisteravond haar in middels 8 jaar geworden dochtertje Eva weer in de armen kunnen slui ten. Zij was mevr. E. Nyiri-Szamain die na de Hongaarse opstand in 1956 met haar echtgenoot naar ons land vluch te. „Er was geen gelegenheid meer voor ons om toen de kleine Eva mee te nemen", sprak ze in bijna accentloos Nederlands. „Mijn man en ik hebben gedurende die 5 jaar na tuurlijk geregeld naar Hongarije ge schreven. De laatste twee jaar kre gen we van Eva brieven terug. Als we geen foto's van haar hadden ge kregen, had ik niet eens geweten hoe mijn eigen kind er uit ziet" De moeder van mevr. Myiri heeft in Hongarije vooi de kleine Eva ge zorgd. Met behulp van het Rode Kruis en de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp is het moge lijk geworden, dat na vijf jaar het gezin Nyirj thans verenigd is, want Eva blijft voorgoed bij haar ouders. Bij het ministerie van landbouw en visserij is de opstelling van een nieuw koninklijk besluit in studie, dat ten doel heeft manipulaties met suiker, zoals die de afgelopen maan den door de Amsterdamse zakenman F. zijn uitgevoerd, te voorkomen. Terwijl het de bedoeling van de overheid is, dat alle in Nederland afgezette suiker de garantieprijs op brengt, heeft F. kans gezien, onge veer vier miljoen kg. van die suiker tegen een lagere prijs te verkopen aan de verwerkende industrieën in ons land. Hij heeft daarvoor, zoals wij gisteren reeds berichtten, die suiker eerst geëxporteerd, ze met een beetje cacao gemengd en aldus aan gelengd opnieuw Nederland binnen gebracht. Daarbij is hij zo te werk gegaan dat men hem, naar het min. van landbouw meedeelde, aan Ne derlandse kant juridisch weinig ten laste kan leggen. F. is als volgt te werk gegaan: bij de Nederlandse suikerindustrie -kocht hij witte suiker, die hij door deze in dustrie in een entrepot in Nederland liet afleveren. Douane-technisch was deze suiker dus geëxporteerd en voor geëxporteerde suiker hoefde F. aan de suikerfabriek niet de garantie prijs (61.20 per honderd kg. exclu sief accijns en omzetbelasting) te be talen, maar slechts een van de we reldmarkt afgeleide prijs, die veel lager ligt. F. gaf op, dat de suiker voor Italië bestemd was, bracht ze echter in werkelijkheid niet verder dan België, Hij mengde er twee procent cacao poeder door en bracht ze vervolgens terug naar Nederland. Door die bij menging was de suiker in de ogen der Nederlandse douane veranderd in suikerhoudend goed. Voor F. had dat het gevolg, dat hij niet de invoer heffing van ƒ40.per honderd kg. behoefde te betalen. Overigens heeft het ministerie van financiën anderhalve maand geleden aan een aantal grenskantoren een mondelinge „interpretatie-medede ling" gedaan, die erop neerkomt dat suiker als suiker beschouwd moet worden, zolang er niet meer dan vijf procent van een andere stof is bijgemengd. De twee procent cacao, die F. heeft bijgemengd, zou dus nu niet meer voldoende zijn. ONDERWIJS WERKENDE JEUGD IN NIEUWE VORM Staatssecretaris Stubenrouch heeft vandaag in Zaandam een nieuw ge bouw van de Stichting voor karak tervormend onderwijs voor de wer kende jeugd geopend. De heer Stu benrouch deelde daarbij mee, dat hij binnenkort met de landelijke organi saties van gedachten wil wisselen over de opleiding en bijscholing van leiders en docente voor de werken de jeugd. Het Zaandamse vormings instituut heeft, omdat het is voorge dragen als experimenteercentrum, een extra subsidie van O. K. en W. gekregen. Deze subsidie is toegekend, zo zei de heer Stubenrouch, in de verwachting, dat in nauwe samen werking met de andere experimen teercentra en met de landelijke or ganisatie een waardevolle bedrage zal worden geleverd voor de ontwik keling van programma's en werkwij zen. De beschikbaar gekomen gege vens zullen op hoog niveau moeten worden bestudeerd en onderzocht. Studenten op Amsterdamse tram Het gemeentelijk vervoerbedrijf in Amsterdam heeft rich door nijpend personeelstekort genoodzaakt, ge wend tot de studenten In iet Am sterdamse studentenblad Propria Cu res verscheen dezer dagen een ad vertentie waarin werkstudenten wor den opgewekt tot een gedeeltelijk dienstverband bij het vervoerbedrijf. Er worden zowel mannelijke als vrouwelijke werkkrachten gevraagd om enkele uren per dag als conduc teur of conductrice op een van de tram- of buslijnen dienst te doen. Daarvoor wordt een vergoeding van twee gulden per uur betaald, waar in bepaalde gevallen een wisselende tóeslag bijkomt. De 56-jarige mevr. C. M. Hart- Meerloo, een arts uit Utrecht, is gis teren in het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht overleden, aan verwondingen die zij maandag op liep bij een verkeersongeluk. Mevr. Hart was betrokken bij een botsing tussen twee personenauto's in de Waalstraat te Utrecht. Mr. dr. G. A. W. Pelkwijk, oud burgemeester van Utrecht, wil bij 't bereiken van de 80-jarige leeftijd, op 29 maart, het voorzitterschap vaii de stichting revalidatiecentrum „De Hoogstraat" te Leersum neerleggen. Hij vervulde deze functie sedert '48. Dinsdagmiddag om 1 uur arriveer de de nieuw benoemde herder van de St. Josephparochie, pastoor M. G van Rijn, in Hillegom en werd door pastoor H. J. A. Theissen in de pas torie verwelkomd. Wij maakten van de heengaande en komende pastoor bij deze gelegenheid bovenstaande foto, met links pastoor Theissen en rechts pastoor Van Rijn. De nieuwbenoemde pastoor van de St. Josephparochie is in april 1899 te Rotterdam geboren. Hij werd in 1923 priester gewijd en zijn eerste stand plaats was Middelharnis, voorts was hij kapelaan in Den Haag (H. Willi- brordus), Voorburg (H. Martinus), Heemskerk, Amsterdam (H. Bonifa- (cius). Daarop volgde in 1946 de be noeming tot pastoor te Oudeschild, in 1948 naar Bergsenhoek en in 1952 tot pastoor van de St. Liduina in Rotterdam. De pastoor, met wie wij een kort onderhoud hadden, was ver heugd over zijn benoeming tot pas toor van de St. Josephparochie te Hillegom. Hij was ervan overtuigd dat de drukke werkkring in de grote stad eèn goede training was voor 't werk, Amsterdammers niet te spreken over hun ziekenhuizen Uit het rapport Ziekenhuis-ver pleegster-publiek, dat de directies van de Amsterdamse ziekenhuizen hebben laten uitbrengen, is geble ken, dat bij een kwart van de Am sterdamse bevolking 't verpleegsters- tekort twijfel heeft gewekt aan de verzorging in de Amsterdamse zie kenhuizen. Voor dit rapport zijn dui zend Amsterdammers ondervraagd die naar leeftijd, sekse en sociale groepering een gemiddelde van de volwassen Amsterdamse bevolking vormden. Meer dan de helft van deze men sen vindt de Amsterdamse zieken huizen oude bedompte gebouwen. Vooral de sfeer die er van een zie kenhuis uitgaat wordt door velen onprettig gevonden. Bijna de nelft van de ondervraagde hoofdstedelin gen vindt, dat het werken in een Amsterdams ziekenhuis een hoogst onprettige aangelegenheid is: de ver pleegsters beulen zich af voor een slecht salaris, vinden deze mensen. Wat dit laatste betreft wijst de commissie, die het rapport heeft a- mengesteld, erop, dat de salarissen op 1 juli 1961 in verhouding tot die van andere beroepen aanzienlijk zijn verhoogd. Bovendien, zo zegt de commissie, houdt men bij deze be oordeling te weinig rekening met de opleiding, maaltijden,, huisvesting en andere voorzieningen, die de ver pleegsters genieten. Het schijnt, dat het publiek toch een verouderd beeld voor ogen staat wat dit betreft, vindt de commissie. dat hem hier wacht in een zich steeds uitbreidende parochie waar 't jeugd werk nog in een voorbereidend sta dium verkeert en talrijke problemen grote aandacht en werklust van de nieuwe bestuurder vragen. Twee gerechtshoven verschilden in bewijsvoering De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot ver nietiging van het arrest van het Haagse gerechtshof, waarbij de 38- jarige slager G. T. uit Velzen tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld. De slager werd er van beschuldigd, samen met zijn 41-jarige broer F. in augustus 1951 een overval te heb ben gepleegd op de bewoners van 'n boerderij in Purmerend. Hierbij zou F. T. de oude boer P. Laan hebben doodgeslagen en diens beide bejaar de zusters ernstig hebben gewond. Broer G. zou geen geweld hebben gebruikt. Omdat G. echter opnieuw wegens diefstal met geweldpleging was veroordeeld, was hij voor de tweede keer in cassatie gegaan. De broers was diefstal met geweld ten laste gelegd, gepleegd met het oogmerk de diefstal voor te berei-t den óf gemakkelijker te maken. Het Amsterdamse hof had in eerste in stantie uit beide mogelijkheden de laatste gekozen. Van de eerste wer den beide broers vrijgesproken. Daarentegen had het Haagse hof de eerste mogelijkheid bewezen ver klaard. Omdat deze tweespalt in uit spraken niet mogelijk was moest, volgens de procureur-generaal bij de Hoge Raad het arrest nietig worden verklaard. Mocht de Hoge Raad deze zienswijze volgen, dan kan de zaak naar een derde gerechtshof wor den verwezen. Zo niet, dan zal de Hoge Raad zelf de fout moeten her stellen. Op het ogenblik, waarop het Fran se passagiersschip „Ville de Bor deaux" in de Algerijnse haven Bone het anker lichtte, deed zich aan boord een hevige ontploffing voor. Hierdoor zijn vier personen om het leven gekomen en verscheidene ge wond. De ontploffing is door een bom te weeg gebracht, die zich naar wordt aangenomen, in een auto heeft be vonden, welke in een ruim in het voorschip is ingeladen. Onder de vier doden bevinden zich een vrouw en een kind van acht jaar. Na de ontploffing brak brand in het ruim uit. Deze werd onmiddellijk door spuitgasten bestreden. Aan boord van de „Ville de Bor deaux" bevond zich een eenheid der zg. republikeinse veiligheidstroepen, die in Bone gelegerd was geweest en nu naar Frankrijk terugkeerde. Het vorig jaar heeft de KAB on der haar leden een actie gevoerd on der het motto „Wij en Zij" ten be hoeve van de oprichting en uitbrei ding van de christelijke vakbeweging in de ontwikkelingslanden. Deze ac tie heeft in totaal opgebracht f 176.500,Na aftrek van de kosten groot f 21.000,een bedrag ad f 10.000.voor de start van een twee de actie, welke dit jaar voor hetzelf de doel wordt gehouden en een be drag ad f 13.000,voor steun aan objecten, die in hetzelfde vlak lig gen, heeft de KAB aan het solidari teitsfonds van het Internationaal Christelijk Vakverbond een bedrag overgemaakt van in totaal f 132.500.-. Over de besteding van dit bedrag is met het ICV vooraf overleg ge pleegd. Het resultaat daarvan is ge weest, dat een lijst van concrete ob jecten is opgesteld. Het voordeel hiervan is, dat op deze manier een eerste contact gelegd wordt tussen de christelijke vakbeweging in de be trokken landen en de KAB, waaruit in de toekomst een systeem van adoptie kan groeien als bepaalde landen aan districten of gewesten van de KAB in Nederland worden toegewezen. LOCOMOTIEF ONTSPOORDE Een loco-motor (een kleine loco motief) is gistermiddag omstreeks kwart over een ontspoord op een brug tussen Zaandam en Oostzaan. Het enkelsporige baanvak werd hier- Zestig a zeventig Nederlandse militairen zijn dinsdagavond met het eerste door versperd, de diesel-elektrische DC-8 lijnvliegtuig van de KLM dat sinds de herfst van vorig jaar weer treinen rijden van Hoorn tot Purme- de route via Anchorage over de pool naar Tokio vliegt naar Nieuw-Guinea rend en terug. Voor het reizigers- vertrokken. Deze op Schiphol gemaakte beeldstrip brengt het eeuwenoude vervoer tussen Zaandam en Purme- verhaal: vertrek-verdriet-troost overduidelijk in beeldrend werden bussen ingelegd. KAN HET NOG DWAZER? Het Italiaanse modehuis „Brioni" heeft zijn nieuwe herenmode-collectie getoond. Links: een donkere po- peline overjas voor de automobilist De knoopsgaten en de onderzijde van de mouwen zijn afgezet met leder Bijzonder is de witte zijden voering van de jas, waarop de geschiedenis van de automobiel is afgebeeld Rechts- twee colberts voor de avond. Het jasje links is van zijde met een motief in pauwekleuren. Het jasje rechts is van sjantoengzijde met een blokmotief in donker- en lichtgrijs.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7