NGV WINKELIER TUINIER MET PLEZIER m Maak er Iets extra's van! Zij weigerde uit te stappen Wilt iets weten? WEEK RECLAME \\49y CACAO \25jz PICCA LILLY \69yS TONIC \72°y IP 1 vC# Adverteren is de beste reclame WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 lekkere koffie. BLOEIENDE HEESTERTAKKEN welijken. Zal zij haar Amerikaanse vriend nog ooit terugzien? Roman tisch en boeiend. Spreekuur voor de spiegel door dr S. Sander, Uitg. Lan- noo, Den Haag. Deze jonge, doch door het leven reeds zeer ervaren arts, houdt het jonge meisje een spiegel voor. Op 'n aantrekkelijke en frisse manier geeft hij wenken in verband met de lichaamsverzorging, hoe het lichaam gezond en dus mooi kan zijn. Hij schreef dit vlotte en toch gedegen boekje in het besef, dat sommige din gen erg voor de hand liggen, maar dat er weliswaar heel wat keren te gen de eerste axioma's van de hy giëne wordt gezondigd. Een waarde volle en aanbevolen aanvulling op wat reeds het jonge meisje is voorge houden en dat - vaak terecht - als stoffige lectuur terzijde wordt ge legd. Sabotage op de racebaan- door Bruce Carter. Uitg. Het Spectrum, Prisma-junio- res, Utrecht. De titel zegt het al. Voor jongens van 12 tot 16 jaar valt er weer veel te genieten. Twee Engelse jongens binden op het beroemde circuit van Le Mans de strijd tegen de super snelle wagens aan met een stokoud karretje van 20 jaar geleden. Maar de jongens weten precies wat ze doen! Maar behalve dat racen komt er ook nog een saboteur op de prop pen. die bovendien nog een smokke laar van schatten is De jongelui kunnen weer voort met dit spannen de boek. Het Noorden op weg naar zelfstandigheid. door Ro bert Fruin. Uitg. Aula-reeks, Utrecht. Dr. W. Smit heeft voor deze uit gave van opstellen van de beroemde Leidse hoogleraar Fruin twee arti kelen samengebracht en van een in leiding voorzien. Fruin geeft hier zijn visie op het voorspel van de tachti- jarige oorlog en hij geeft een duide lijk beeld van het woelige tijdvak, waarin de noordelijke provincies in hun strijd om de vrijheid een eigen volksbestaan trachtte te verzekeren. In zijn opstel over Leidens ontzet, betoogt Fruin, dat het feit, dat Lei den in 1574 niet in handen van de Spanjaarden is gevallen, als een ge beurtenis van het hoogste belang die nooit vergeten mag worden. Het tweede opstel handelt over de perio de 1584-1588, de tijd van Leicester. De uitgave bevat enkele interessante kaarten. Tussen atomen en elemen ten. door J. D. de Greef, Uitg. Helmond te Helmond. In de heldenserie voor jongens en meisjes van 11 tot 16 jaar is thans uitgekomen de geschiedenis van het veelbewogen leven van de wereld beroemde wetenschappelijke vrouw madame Curie. Beschreven worden haar jeugd in het onderdrukte Po len en haar vlucht naar het gast vrije Frankrijk, dat haar tweede vaderland wordt en waar zij samen met haar man Pierre, die minder beroemd werd, achter de geheimen van het uranium komt. De jeugd kan veel wetenswaardigs opdoen met het lezen van dit verhaal over een vrouw, die de wereld veel heeft nagelaten. Anders' merkwaardige reis. door Edith Unnerstad. Uitg. Ad. M. C. Stok, Zuid.- Holl. Uitg. Mij, Den Haag. Avontuurlijk en boeiend is dit nieuwe boek van Edith Unnerstad voor jongens en meisjes van 8 tot een interessante reis, die Anders en zijn grootmoeder naar Finland en Rusland maken om de boerderij thuis voor de ondergang te behoe den. Er gebeurt in die schilderachtige landen in de tijd, dat de czaar nog over Rusland heerste, heel veel en onze jeugd heeft daar nog steeds belangstelling voor. Een neger in Europa door Michael Horatczuk. Uitg. Lannoo, Den Haag. Een jonge, Afrikaanse neger stu deert in Europa medicijnen en hij houdt de missionaris, die in Afrika hem heeft gedoopt en daar is geble ven, op de hoogte van wat hij in de wereld der blanken beleeft en wat zijn ervaringen op allerlei gebied zijn. Niets ontsnapt aan zijn aandacht. Zo laat hij zijn gedachten gaan - en schrijft ze op - over het jachtige le ven, de mode-opvattingen, onze blanke oppervlakkige beleefdheid, 't tegenstrijdige gedrag van zovele ka tholieken enzovoorts. De neger vraagt zich tenslotte dan af, of de levensop vattingen en levensgewoonten van zijn zwarte landgenoten niet in veel opzichten gezonder en consequenter zijn. Vooral voor ons, Europeanen, zal het lezen van dit spitse boekje van een Jezuiet, die zich eenmaal' van het atheïsme afkeerde, erg genietbaar zijn. BLOEIENDE HEESTERTAKKEN Hoe graag haalt men niet vroeg het voorjaar in huis door in de winter al wat bloeiende takken uit de tuin te snijden. Toch moet men wachten tot de knoppen ver genoeg zijn ontwikkeld om in huis tot bloei te komen. Het helpt niets om de takken direkt boven de kachel te zetten, zelfs moet men de eerste dagen de takken een koele plaats geven en ze verder in bloei trekken bij een temperatuur van ongeveer 60° F. Een te droge lucht doet de knoppen afvallen, verstuif daar om regelmatig wat water over de takken met een ka merspuitje. Schik niet te grote bossen in de vaas, zoek wat takken uit die goed met knoppen zijn bezet. Van sommige soorten zoals de winterjasmijn en de tover- hazelaar, zijn een paar kleine takjes in een vaasje al genoeg. Het chinees klokje met zijn gele bloemen kan men m februari al in bloei trekken. Het witbehaarde, jonge blad van de kastanje komt om dezelfde tijd tot ont wikkeling. Wat later ontplooiden zich de gele scherm pjes van de kornoelje. Ook met de verschillende kat jes van hazelaar, els en wilg kunnen we al vroeg het huis opvrolijken. VEREDELINGSMETHODEN Op de kwekerijen past men verschillende soorten van veredeling toe, meest bij planten die op een an dere wijze, zoals zaaien en stekken, niet kunnen wor den vermenigvuldigd. Soms veredelt men ook om een betere vorm van stam te verkrijgen of om de bloei en de vruchtbaarheid te bevorderen. We kunnen niet zon der meer de ene boom op de andere enten, al zijn de soorten nauw aan elkaar verwant. In vele gevallen groeit de ent in het geheel niet aan, soms gaat de boom wel aan de groei, doch er ontstaat een vreemde knobbel op de plaats van de veredeling. Bij oude park bomen kan men deze verdikking wel aantreffen. Voor de liefhebber zijn slechts enkele methoden met goed gevolg toe te passen, omdat men moet 'beschik ken over een goede inrichting om de planten op te kweken en de nodige vaardigheid dient te bezitten. Vrij eenvoudig is het copuleren, dat bij de kers, pruim of sierkers wordt toegepast. De onderstam en de ent moeten nagenoeg even dik zijn en men snijdt beide schuin af met een scherp mes. De snijvlakken moeten precies recht zijn en goed op elkaar passen. Omdat de wonden aan de zijkanten vergroeien, worden ent en onderstam aan tenminste één zijde op elkaar gepast. Het kroonenten gebeurt bij oudere bomen, want men kan hierbij een dunne ent op een dikke onderstam plaatsen. Wanneer de onderstam is afgesneden wordt de bast over een lengte van 3—4 cm langs een ver- tikale snede losgemaakt. Nu wordt de ent, die over eenzelfde lengte is bijgesneden, in de opening ge plaatst. Een aardige, doch wat verouderde methode is het zoogenten, dat wel bij treurberken wordt toegepast. In het najaar worden de jonge onderstammen om de boom geplant Het volgende voorjaar worden de stam metjes afgesneden en gespleten. De ent blijft aan de moederplant zitten en wordt aan twee zijden bijgesne den en in de spleet geschoven. Bij de drie genoemde veredelingsmethoden worden de enten met raffia vastgebonden en met entwas af gedekt. IN DE KAMER De kleinbloemige begonia is een rijkbloeiende kamer plant, die echter wel de nodige zorg vraagt. Als de plant pas uit de kas komt, plaatsen we hem in een lichte, niet te droge, kamer. Regelmatig water geven is belangrijk en ook in de winter verlangt de begonia een lichte warme standplaats. De grondsoort moet niet te zwaar zijn: namelijk één deel turfmolm, één deel bladgrond en één deel zand. Als de plant eenmaal aan de groei is, moet men hem zo nu en dan kamermest geven. Als u glundere gezichten wilt zien, trakteer uw gezin dan eens op een extra fijne kop Douwe Egberts koffie. Uitgezochte melanges worden op een speciale wijze gebrand, waardoor de fijne geur en pittige smaak vol ledig tot huil recht komen. Door de grote vraag is Douwe Egberts koffie altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. Fijne Dessert Rood Merk De koffie voor fijnproevers; De kwaliteicskoffie werkelijk Iets bijzonders. bij uitstek. Pak Pak van 250 g 1,80 van 250 g 1.48 Op een spoorwegovergang in de Belgische plaats Nijvel heeft zich 'n tragisch ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan een 48-jarige Belgische automobiliste. Zij was maandagavond met haar kleine auto onder de eerste al neerdalende slag boom doorgereden, maar moest' op de overgang stoppen, omdat de twee de al was gesloten. Ondanks waar schuwingen van omstanders, die wis ten, dat de sneltrein Brussel-Charle- roi elk ogenblik langs kon komen, weigerde mevrouw C. Delalieux, een weduwe uit Nijvel, uit haar auto te stappen, door aanhoudend te toeteren trachtte zij de aandacht te trekken van de overwegwachter in het op enige afstand gelegen seinhuisje, die haar echter óf niet heeft gehoord óf het signaal niet heeft begrepen. Een raadgeving om door vol kas te geven te trachten door de tweede boom te rijden, volgde zij evenmin op. Enkele seconden later werd de auto door de sneltrein gegrepen en een dertigtal meters meegesleurd. bedrijf. Over de totaalsom moet dus inkomstenbelasting en AOW premie worden betaald. De AOW premie mag van het inkomen worden afge trokken. Pensionprijs Ik heb een moeder met twee kinderen in huis genomen. De moeder heeft bezigheden buitens huis, zodat ik overdag de zorg voor de twee kinderen heb. Wat is hiervoor de pensionprijs? vraagt abonnee. Wij kunnen u geen pensionprijs opgeven voor het in huis nemen van een moeder en twee kleine kinderen. Pensionprijzen zijn vrij. Het beste is dus de pensionprijs onderling te re gelen. De moeder moet daarbij be denken, dat U haar ontlast van veel werk en zorgen met twee kleine dreumissen. De pensionprijs, van daag de dag, voor een volwassen per persoon bedraagt toch al gauw f 125.- per maand, zodat een bedrag van f 200.- per maand ons niet overdreven voorkomt; maar het moet ook be taald kunnen wqrden. Boek over textiel. - L. J. M. v.d. S. informeert naar het boek „Beeld en werkelijkheid". Het pleit niet voor de service van de door u bezochte boekhandel, dat men niet eens de moeite neemt, eens te informeren bij de door u genoem de stichting. Het lijkt ons beter dat u die stichting zelf vraagt, of u dat boek kunt krijgen of bij een goed gesorteerde wetenschappelijke boek handel in Enschede het centrum van de textiel. Zelf kennnen wij het boek ook niet, maar dit lijkt ons de beste weg. Misschien komt u in de tele foongids een goed adres tegen. Een abonné in Noordwijk vraagt of een weduwe, die een eigen bedrijf heeft, nog AOW-premie moet beta len en zo ja, of dat bedrag dan even hoog is als haar man tijdens zijn le ven moest betalen. Verder vraagt zij of van de AWW uitkering belasting moet worden betaald. De AOW premie wordt bepaald door het inkomen. Is dit inkomen even hoog als dat van wijlen haar man, dan zal eenzelfde bedrag aan AOW premie moeten worden betaald. De AWW uitkering is inkomen en wordt geteld bij het inkomen uit het Vingerafdrukken van God. door Anny Matti en Wim Spekking. Nederland's Boek huis te Tilburg. Als op een levende film zijn hier in boekvorm de indrukken weergege ven van de auteurs, opgedaan in het oerwoud van Nieuw-Guinea. De vin gerafdrukken van God zijn hier zo wel de paradijsvogels, de praatgrage loerie en de kakkerlakken, de mie ren. Maar vooral boeien de mense lijke mieren, die aan de rand van de jungle een taak vervullen van haast dwaze grootsheid: het vestigen van een bruggehoofd der beschaving. Zo staan de bewoners der oerwouden, nog in het stenen tijdperk, tegenover de blanken, die er zich proberen te handhaven. Het is een zeer boeiend boek geworden, dat bovendien door de Indonesische houding ten opzichte van Nieuw-Guinea erin te betrek ken, van een beklemmende actuali teit is geworden. Kooltje zoekt de prinses. door Anneke Bloemen, Uitg. Cantecleer, Utrecht. De schrijfster, die op het gebied van de meisjeslectuur lang geen on bekende meer is, bewijst met deze nieuwe serie leesboekjes over Kool tje Roet voor de 8 tot 10-jarigen haar talent ook voor de jongere leeftijd. De belevenissen van het kleine zwar te popje, dat terechtkomt in het mol- lenbos bij Diena Mol en zijn avon turen tussen de dieren en later in het tweede deel op zijn reis naar de prin ses, zijn geestig en plezierig geschre ven. Sprookjes. Hans Chris- tiaan Andersen. Uitg. Het Spectrum, Prisma-boeken, Utrecht. Deel 1 en deel 2. Negenendertig verrukkelijke sprookjes van Andersen zijn hier ge bundeld in twee nieuwe Prisma deeltjes. Met geen pen behoeven we deze brokjes literatuur nog aan te bevelen. Waarschijnlijk zullen deze handzaam uitgegeven sprookjes, wel ke buitengewoon aardig en sfeervol zijn geïllustreerd, niet eerder in de handen van de kleine lezers komen vooraleer de volwassenen ze in één adem hebben uitgelezen. Susie's belofte. door Ca therine Fowler Magee. Uitg. Het Spectrum, Prisma-juni- ores. Utrecht. Voor oudere meisjes een prachtig verhaal over een Japans meisje, dat bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog in Amerika woont en met het hele gezin naar Japan moet te rugtrekken. Susie is inmiddels echter een volbloed Amerikaanse geworden en zij krijgt het in Japan heel erg zwaar, vooral als haar grootvader haar zelfs tegen haar wil wil uithu ERWTEN MET WORTELEN LITERBLIK merk leverancier I JAMPOT JAMAICA RUMBONEN 150 GRAM 3 ESJ \45^ BOSBESSEN JAM „DOLFIJN KRAKELINGEN GROOT PAK ^TtREKRl/^ V ^RKEn LEVt^ GEMEENTE LEIDEN Op de afdeling financiën der gemeentesecretarie kan geplaatst worden een JONGE ADMINISTRATIEVE KRACHT (mnl. of vrl.) die op genoemde afdeling de gelegenheid zal worden geboden zich te bekwamen op het gebied van de ge- meente-financiën. Vereist wordt ten minste het bezit van het Mulo diploma of een daarmede gelijk te stellen diploma. Salaris volgens gemeentelijke regeling, afhankelijk van leeftijd. Eigenhandig geschreven sollicitaties worden binnen 7 dagen ingewacht bij de gemeentesecretaris, Stadhuis, Leiden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4