XmiLGtö ÜoywmM LEIDSE SINGEL IN DE OLIE Bus te Leiden gaat dieper Zuidwest in We lezen in „In en Om" het paro chieblad van de St. Leonardus- en St. Antoniusparochie, dat pater Gidion v. d. Werf ofm zich stoot aan een kopje in de Leidse Courant. Hij schrijft: „van de titel in de Leidse Courant klopte dan ook nul komma nul". Dit trekt de aandacht. „Nul komma nul" is zó klaarblijkelijk niets, dat we, hoewel bij voorbaat beschaamd, de moeite genomen heb ben betreffend kopje in de Leidse Courant van 22 december jl. op te zoeken. Er staat: „Derde Orde bouw de zelf kerststal voor Leonardus- kerk". Gaarne bereid het hoofd voor de terechtwijzing van pater v. d. Werf te buigen wilden we toch nog even nagaan hoe zo'n ledig kopje in de kolommen van de Leidse Courant is verzeild geraakt. Het blijkt door een lid van de Derde Orde aan de redactie te zijn toegestuurd, hetgeen uit „Men schrijft ons", de inhoud en ondertekening valt op te maken. Mijnongeluk in Saargebied WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Langegrachtbrug met ingang van 8 februari 1962 voor de duur van de werkzaamheden, aldaar, zal zijn afgesloten voor alle rijverkeer, uit gezonderd rijwielen en rijwielen met hulpmotor, in beide richtingen. (Advertentie) Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het rijwielpad langs de Haagweg, voorzover gelegen tussen de Chur- chilllaan en de Da Costastraat, met ingang van heden, voor de duur der werkzaamheden aldaar is afgesloten voor het verkeer met rijwielen, in beide richtingen. (Advertentie) VERKIEZING De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare 'kennis, dat van 20 februari tot 5 maart a.s. voor po litieke groeperingen gelegenheid be staat, zulks in verband met de op 30 mei a.s. te houden stemming ter ver kiezing van de leden van de Gemeen teraad, aan het centraal stembureau schriftelijk te verzoeken haar naam, een aanduiding daarvan of beide in te schrijven in een register, dat door het centraal stembureau voor ge noemde verkiezing wordt aangelegd. - Formulieren voor het indienen van deze verzoeken zijn van heden af ter gemeentesecretarie, afd. bevol king c.a. verkrijgbaar. Leiden 7 februari, 1962. De burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. (Advertentie) p 1XM\j <k> Komt de olie in de Heren singel van de Lichtfabrieken? De bewoners van aanliggende panden en in het bijzonder van de woonschuiten aldaar die veel overlast van deze smeer boel ondervinden, beweren dit stellig. De olie wordt gelijk met het afgevoerde water weggepompt in de Langegracht Ter plaat se kan men dit niet zien, om dat er te veel kolking in het water is en de olie niet aan de oppervlakte blijft. Anders is dit op enige afstand van dit punt. Daar komt de olie wel omhoog en verspreidt zich over het wateroppervlak. Zo is in het afgelopen week end de toestand in de Here singel weer allerberoerdst ge weest. De stookolie zet zich als een dikke laag af tegen de wanden van de woonsche pen, zij verspreidt een sterke onaangename lucht en houdt het vuil vast. Vooral in de He rensingel ter hoogte van de Herensingel-kerk is de ver vuiling ergenisgevend. Gerui me tijd heeft men hier geen klagen gehad. Er trad verbe tering in de toestand nadat op dit euvel ook onzerzijds de aandacht was gevestigd. De „Waterkampioen" heeft de watersportvrienden ge waarschuwd niet te lichtvaar dig de Leidse wateren binnen te varen. In de afgelopen dagen echter heeft zich een nieuwe golf van olie over het water ver spreidt. Indien een en ander onver mijdelijk is verdient het aan beveling in de Langegracht een balk op het water te doen leggen die de bovenlaag van het water tegenhoudt en die het mogelijk maakt, dat op geregelde tijden de olie wordt verwijderd. De foto geeft een beeld van de toestand in de Herensingel. (Foto: „De Leidse Courant") Voorlopige kandidaatstelling van KVP-Leiden voor gemeenteraad 17 CANDIDATES DOOR BESTUUR GESTELD Woensdag a.s. wordt in Het Gul den Vlies te Leiden door de afdeling Leiden van de KVP een algemene ledenvergadering gehouden, waarop kandidaten gesteld worden voor de gemeenteraad. Tevens zal dan de verkiezing van leden van de advies commissie plaatsvinden. Het afdelingsbestuur stelt voor de gemeenteraad de volgende candida- ten in alfabetische volgorde: C. H. Balleur, K. F. de Bree P. C. A. ten Broek J. Castelein, S. W. C. van Egmond, mr. G. W. M. Gründe- mann, G. A. van Kallen, J. J. Klein, M. v. d. Klugt H. M. J. W. J. Kort- mann arts, J. C. J. Lambermont L. Lij ten S. Menken C. P. W. Schinck, mevr. C. Uphof-Visser, L. P. M. Walter en drs. J. W. J. Wiertz De met een gemerkte namen zijn die van candidaten, die reeds in de gemeenteraad zitting hebben. Voor de adviescommissie stelt het bestuur de volgende candidaten: H. Buis, Th. Huigsloot, J. H. Hogeling, mr. J. O. de Lange, N. Vreeburg en Tj. Wiersma. Als leden van de adviescommissie zijn door het afdelingsbestuur aan gewezen: C. P. Bergers, B. C. Klein jr., mej. T. Overdijk, dr. J. v. d. Poel en mevr. A. de Wit-Kraakman. Schriftelijke candidaatstelling Uiterlijk tweemaal 24 uren vóór de vergadering kunnen door ten min ste tien KVP-leden ten hoogste drie kandidaten voorlopig worden aange wezen. Deze voorlopige aanwijzing dient schriftelijk te geschieden bij de afdelingssecretaris, met vermelding van naam, voornamen, geboorteda tum, adres, beroep en eventuele openbare functies van de kandi- da(a)t(en). In geval meer dan één kandida(a)t(e) voorlopig wordt aan gewezen, dienen de namen in alfabe tische volgorde te worden gesteld. De voorlopige aanwijzing dient te zijn ondertekend door de leden, die de kandida(a)t(en) voorlopig hebben aangewezen, onder vermelding van hun naam, voorletters en adres. Ieder lid van de afdeling mag slechts één aanwijzing ondertekenen. Indien een lid van de afdeling méér dan één aanwijzing heeft onderte kend, is zijn handtekening onder alle aanwijzingen ongeldig. Komt door zodanige ongeldige handtekening op één of méér aanwijzingen, het aantal geldige handtekeningen beneden de vereiste tien, dan verval (t)len daar door ook de bedoelde aanwijzing (en). Iedere aanwijzing dient vergezeld te gaan van een gedagtekende en door de kandida(a)t(en) onderteken de verklaring, dat de kandidatuur wordt aanvaard. (Artikel G4, lid 2, van de Kieswet bepaald, dat er ten hoogste 20 kandi daten mogen worden gësteld). Adviescommissie Tijdens de ledenvergadering wordt een adviescommissie samengesteld ten getale van 11 leden (artikel 8 van het reglement). Vijf leden van deze commissie worden door het af delingsbestuur aangewezen. De ove rige zes leden van de adviescommis sie worden in de ledenvergadering gekozen. Zowel het afdelingsbestuur als de ledenvergadering moeten voorts een plaatsvervangend lid aanwijzen. Nederland bereidt redding voor van Egyptische tempel Openbaar „eindexamen" van welsprekende cursisten Het moet een verrukkelijk gevoel zijn, „en plein public" voor een be wonderende schare blijk te geven van een in een korte spanne tijds veroverde gave van welsprekendheid, in het stille besef, dat men enige tijd geleden nog met de mond vol tanden stond. Ongetwijfeld hebben de dames en heren, die gisteravond in „Het Gulden Vlies" te Leiden hun proeven van retorische bekwaamheid afleg den dit gevoel bezeten. Het waren cursisten van het in stituut „Rhetorica" die in een cur sus van vier maanden van „onmon dige" mannen en vrouwen zijn ge vormd tot lieden, die voldoende in de ars rhetorica doorkneed zijn om een goed figuur te slaan niet alleen op bruiloften en partijen, maar. ook op belangrijke vergaderingen of als spreker bii een jubileum. Bij gele genheid van dit openbaar ..examen", waarbij een deskundige jury de re sultaten heeft beoordeeld (de uitslag komt een week later), is er nog eens duidelijk op gewezen, dat het volgen van een dergeliike curus voor vélen een dringende noodzaak kan zijn. De cursisten waren verdeeld in drie groepen, elk onder leiding van een voorzitster of voo'—^ter zelf cur sist welke groepen in voordrach ten hun sprekerscapaciteiten duide lijk gedemonstreerd hebben. Er werd vlot gesproken (èn verzorgd,, getuige de Uiteenzetting van de Surinamer P. Esajas over Suriname's overgang naar een nieuwe tijd), bedachtzaam de woorden kiezend, propagerend in een enthousiast relaas, zoals de heer J. P. Vis uit Sassenheim over de va kantie in eigen land. ietwat aarze lend soms nog, of puntig als de heer E. de Vos over de verhouding pu- bliek-politie, in elk geval haalden alle spreeksters en sprekers zonder brokken onder appaus de eindstreep. Alles bijeen waren het opmerke lijke resultaten van 17 lessen wel sprekendheid. „Deze mensen zijn vanuit een aanvankelijk argwanende houding gekomen tot zelfbewustheid" zoals de heer G. J. A. Roeland, do cent, het uitdrukte. „Hier is geen aangeboren talent voor nodig en men heeft zich blindelings in het avontuur gestort. Er is alleen doorzettingsver mogen vereist". Dat het de cursisten goed bevallen is bewijst hun voor nemen, met een apart clubje zich verder te bekwamen in het spreken in het openbaar. De welsprekende cursisten waren de dames mej. O. M. van Diest, Lei den, mej. F. Tollenaar, Leiden en mej. M. H. Rijken, Oegstgeest en de heren H. de Boer en J. Priester, beiden Al- nhen, A. Cornelisse, H. Buurman, P. Esajas en E. de Vos, allen te Leiden en J. P. Vis, Sassenheim en J. van Diemen, Leimuiden. De algemene leiding had de heer A. Cornelisse. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedgevallen: apo theek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Burgerlijke Stand Geboren: Laurens zn van A. La- terveer en E. Bink; Angelina Maria Anna dr van A. A de Graaf en M. van Leemput; Nanne zn van J. Ba tenburg en J. Glasbergen; Bruno Ti tus zn van G. P. Kortenhorst en S. H. T. M. Barge; Paulüs Petrus Nico- laas zn van N, H. Koomen en A. C. Opdam; Irene Elisabeth dr van J. A. Lorinser en Y. N. Tan; Sandra dr v. H. van Oosten en H Teske. Gehuwd: H. J. van Benten en C. Kn otter Overleden: G. J. Huijzendveld, 01 jr, man; C. F. G. Zegveld, 72 jr, vr.; C. Vermeulen, 88 jr, wed. van H. J. Slewe; C. J. Wassenaar, 67 jr, echt- gen. v. J. A. VreebuTg;_P. A. van den Bogaard 56 jr, man; H. Stafleu, 52 jr, man; A. R. Holleman, 32 jr, man: J. Huijser, 65 jr, echtgen. van W. Nieuwenburg; A. Abbink. 77 jr, wed. van J. C Gans; G C. A. Junge, 56 jr, man; A. Marbus, 7 mnd., zoon. Jhr. Ir C. C. Th. de Beaufort uit Amersfoort hield gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden een le zing over „De mogelijkheden tot red ding van de Philae-monumenten in Egypte". Door de nieuwe werken aan de thans geprojecteerde Assoeandam zullen verschillende monumenten in de Nijlvallei voor altijd van de aard bodem verdwijnen, althans onzicht baar worden. Dit is één van de grote moeilijkheden, die door de moderne ontwikkeling gerezen zijn. De As soeandam had reeds ten gevolge, dat de Philae-monumehten, die even NUL KOMMA NUL? Dit kopje nu sluit volledig aan bij de inhoud van het artikeltje; kort gezegd: Derde Ordeleden bouwden zelf een kerststal. Het hoofd niettemin nog in dee moed gebogen, ontvalt ons 'n tweede •opmerking: mocht het niet nul kom ma Vijf, misschien wel nul komma zes zijn, want de Derde Orde-leden die méégewerkt hebben mogen toch terf 'Züiden hiervan liggen voor vrij wel het gehele jaar onder water zijn verdwenen. Door de bouw van de nieuwe Assoeandam zuilen deze tempels ech ter komen te liggen in een méér tussen de twee dammen in met een waterstand, die ongeveer tot halve hoogte van de tempels reikt. Het water in het meer gaat per dag 6 m. op en neer, met het gevolg dat deze tempels binnen een zeer afzienbaar aantal jaren volkomen vernield zul len zijn. Tijdens de studiereis, die spreker heeft gemaakt, teneinde te komen tot een verantwoord voorontwerp voor de redding van de Philae-tem- pels zijn bijzonder veel technische gegevens verkregen. Deze technische gegevens zijn verwerkt in een rap port, dat door de Nederlandse rege ring is aangeboden aan Unesco Uit dit rapport blijkt, dat het technisch inderdaad mogelijk is om een aantal eilanden in de omgeving van Philae met elkaar en met de oever van de Nijl te verbinden door hoge dijken. Hierdoor zal in het hoog liggende meer tussen de bestaande en de nieu we Assoeandam een laag liggend meer binnen de dijken ontstaan, waarin het eiland Philae in zijn oude pracht weer bereikbaar en zichtbaar voor iedereen zal komen te liggen. De bouw zal pas in 1967 kunnen beginnen als de werken voor de nie- we Asoeandam al enigszins gevorderd zijn. De grootste moeilijkheid zal wellicht zijn het bij elkaar vinden van de nodige gelden, die voorlopig zijn geschat op 51/» miljoen dollar voor de redding van de Philae-mo numenten alleen. wel wiskundig hun deel van de eer hebben? „Een mop met een baard" is de titel van het toneelstuk, dat vrijdag aanstaande door de toneelclub van de Leidse politiebond wordt opge voerd. De regie van de klucht is in handen van de heer G. A. N. Corne lisse, hoofdinspecteur te Leiden, die ook een rol in het stuk speelt 8 uür, in de Burcht. Het dames- en herenuur van De Golfbrekers is donderdags van 7.508.30, dus niet van 8.209. zoals ten onrechte in de clubkrant staat. De KAV van de parochie He rensingel houdt hedenavond in de zaal aan de Maria Gijzensteeg de traditionale Vastenavond. Het be stuur, dat voor vele attracties heeft gezorgd, verwacht, dat vele leden aanwezig zullen zijn. Aanvang 8 uur n.m. MILIEU-MISSIE-MIS De maandelijkse H. Mis voor de milieu-missie is verplaatst van de 2e donderdag naar de 2e woensdag van de maand. De eerstvolgende Mis is dus op woensdagavond 14 februari 's avonds half 10 in de St. Lode wij kskerk. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 1 FEBRUARI K.A.V. Herensingel - Vastenavond 8 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg. Studententoneel Diesvoorstel ling. 8 uur nam. Schouwburg. St. Eley Adviesavond. 7.308 uur ham. Chr. Sol. Bel. Ver. t. bev. belangen Slechthoren den 8 uur nam. Rehoboth, Rapen burg. DONDERDAG 8 FEBRUARI Diesrede prof. Sevenstef. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal. Daarna recep tie Burgerzaal Stadhuis. Kath. Bond van Bejaarden Ca baretavond 7.30 St Ant. Clubhuis. K. en O.-film. 7 uur nm. Casino. Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd Leiden. Jeugd-EHBO. 7 uur, gebouw GG en GD. VOORSCHOTEN „De Leidse Comedie" met goed spel bij de LTB De LTB, afd. Voorschoten, heeft in het Bondsgebouw de gebruikelijke jaarlijkse feestavond gegeven. Er be stond weer veel belangstelling voor deze avond, want op het programma stond een toneeluitvoering, verzorgd door „De Leidse Comedie", welke to neelvereniging bij de LTB al een goede reputatie geniet. Het verheug de de voorzitter, de heer G. v. d. Hulst ten zeerste een zo groot aantal leden met hun huisgenoten welkom te kunnen heten. Ook heette hij welkorrt de afgevaardigden van de plaatselij ke zusterverenigingen. De heer G. v. d. Hulst memoreerde nog het 25- jarig Een nieuw stukje stad wordt door de Eltax ont sloten. Begin maart nl. wordt de busverbinding in Leiden zuidwest over de Vijf Meilaan tot aan de Sweelinckstraat doorgetrokken. De bus volgt dan de Sweelinckstraat en de Corn. Schuytlaan om via de Telderskade weer de Boshuizerkade te bereiken. Vooral bewoners van dit stadsdeel zullen deze uit breiding van de EltaX-lijn op prijs stellen. Men heeft toch al te lang gewacht met deze verdere ontsluiting van Zuidwest, hoofdzakelijk, daar- het wegdek nog te veel eist van de vering der bussen. Uitstel tot begin maart is te wijten aan de omleg ging, die de bussen moeten maken op de Maresingel. Het wegverkeer moet hier de Koningstraat volgen. Een tweede omlegging in Zuidwest zou het schema van de rijtijden in de war maken. De haltebordjes staan er al, zoals bijgaande foto van een bordje in de Sweelinckstraat laat zien. Het elders meegedeelde mijnon geluk in Voelklingen in het Saarge bied blijkt ernstiger dan het zich aan vankelijk liet aanzien. Volgens een mededeling van de brandweer in Voelklingen zijn reeds achttien doden geborgen. Er zitten nog 200 mijnwerkers in de mijn. Naar verluidt deed de ontploffing zich op ongeveer 500 meter diepte voor in een twee jaar geleden ge sloten mijngang. Honderden familieleden staan in de regen voor de poorten van de mijn te wachten op nieuws terwijl auto's van het Rode Kruis gewonden naar ziekenhuizen overbrengen. Uit de omgeving zijn reddingsploegen aan gekomen om de plaatselijke diensten te helpen. Het ergste mijnongeluk in Saar land gebeurde in 1907 toen 148 mijn werkers werden gedood als gevolg van een ontploffing in de Redermijn nabij Saarbrücken. De ernstigste na oorlogse mijnramp in Duitsland ge beurde in februari 1946 in Bergka- men in het Ruhrgebied. Hierbij kwa men 402 mijnwerkers om het leven. In januari 1960 stierven 437 mijn werkers bij een ongeluk in Rockfalls in de Coalbrook-mijn, Oranje-Vrij staat, Zuid-Afrika. De ergste mijnramp in de geschie denis was die in de Honkeikomijn in Mandsjoerije. in april 1942. Hierbij kwahien 1549 mijnwerkers om het leven. DRIE ONTSNAPTEN WEER GEGREPEN Drie jongens, die waren ontsnapt uit de jeugdinrichting „Valkenhei- de" in Maarsbergen, zijn in de loop van gisteren en vannacht door de Haagse politie weer aangehouden. Eeh van de jongens werd gisteren thuis aangetroffen, de andere twee bleken vannacht op het dak van een pand aan de Boekhorsterstraat te zijn geklommen. De politie werd ge waarschuwd en wist een van de jon gens, die afkomstig was uit Schie dam, ter plaatse te grijpen. De an dere is tenslotte ook thuis aangehou den. bestuursjubileum van de heer A. Q. Doeswijk en dankte hem namens de L.T.B. voor het vele werk. dat hij in het belang van de agrariërs had ge daan. Na dit inleidend woord van de voorzitter was nu voor de rest van de avond het woord aan „De Leidse Co medie" Het doek ging open en een prachtig Biedermeyer-decor met da mes en heren, gekleed in costumes van de zelfde stijl, gaf al direct aan naar welk tijdstip de toeschouwers zich mcesten verplaatsen. 1850-1870. Regisseur Frans Overdijk had, nu zijn toneelgroep 3 jaar bestaat, de keus laten vallen op het blijspel „Een man van adel" van de schrijver Somerset Maüghan. Voorschoten beleefde de verenigings premiere van dit blijspel. De groep kwam uit met 2 debutanten, maar dat was dé actrices niet aan te zien. Dit spel, dat zich afspeelt in adelijke kringen en waarin een spaanse edel man zich opmaakt om zich de liefde van een weduwe te verwerven, geeft de nodige opwinding en misverstan den. Het is een gezellig blijspel en „De Leidse Comedie" speelde het zeer verdienstelijk. Lord Proudfoot vond in Jan Mank Sr. een goede, flegma tieke Engelse lord. Lady Proudfoot, vertolkt door Corrij Spronk, mocht dan om haar „toneel" uiterlijk min der aantrekkelijk zijn, om Laar spel was zij dit niet. De weduwe Marion Naime- Gerda Westgeest- door de charmes van de spaanse edelman Don Ferdinand uiterlijk onberoerd, maar innerlijk geraakt, was een goede cre atie. We noemen nog de „Zoetelijke" kapitein Chalford van Wim Sierat, de „mannelijke" graaf de Moret van Frans Overdijk en de spaanse Don Ferdinand van Jan Lagerberg. Doch ook de minder opvallende figuren in dit spel kregen een goede bezetting. Allen leverde zeer verdienstelijk spel en bezorgden de toeschouwers een kostelijke avond. Het stijlvolle decor was een ontwerp van Wim Sie rat. Voorzitter G. v. d. Hulst was zeer ingenomen met het geboden spel en vertolkte namens de zaal de ge voelens v?n dankbaarheid. Een luid applaus gaf hieraan uitting. Een dans je vormde het slot van de feestavond. LEIDERDORP Jan de Graaf f In de leeftijd van 86 jaar is over leden de heer Jan de Graaf, na een werkzaam leven, waarin hij een be langrijke rol heeft vervuld in het gemeentelijk leven van Zoeterwoude en het kerkelijk leven van Leider dorp. In het kerkelijk leven van Leider dorp was hij achtereenvolgens: dia ken. ouderling en kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente en enige tijd president-kerkvoogd. Hij was ook bestuurslid van de Boerenleenbank. In later jaren vestigde de heer De Graaf zijn woonplaats in Leiderdorp, doch voordien had hij zijn bedrijf aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwou de. Van 2 december 1919 tot 1 aug. 1949 Was de heer De Graaf lid van de gemeenteraad, sedert 8 september 1933 wethouder en loco-burgemees ter. De heer De Graaf heeft zich vele vrienden gemaakt door zijn aange name oftigang, zijn bekwaamheid en zijn onkreukbare eerlijkheid. Marktberichten LEIDEN, 7-1. Groente Kroten, gekookt 25-35, boerenkool 28-48, prei 40-47, Stoöfsla I 03-1 43 spruiten 35- 1.10, uien 18-35, waspeen 25-28, wit lof 40-67, sla 26-42, selderij 40-47.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2