ALS BINNENSTAD NIET WORDT GESANEERD DREIGT GROEIENDE CONCURRENTIE VAN ELDERS Straks ook winkelen op plein J, Vossensteeg DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 LEIDEN IN HET NIEUWE STADSPLAN III Leiden is wat zijn centrum betreft een probleem stad. Ook dit komt duidelijk tot uiting in het nieuwe wegenplan en sanerings-schema, dat door de stedebouwkundigen is opgesteld. Gelijk met de aanleg van nieuwe wegen zal een krachtige gezondmaking moeten mééwandelen. Men zal moeten ingrijpen in de steeds voortgaan de veroudering en verkrotting. In de voorgaande eeuwen heeft de binnenstad zich steeds gewijzigd. De oorspronkelijke middeleeuwse bebouwing is grotendeels vervangen in een proces van door gaande transformatie van de stadterwijl wat niet tijdig genoeg veranderde tot ondergang was gedoemd, zoals thans duidelijk te zien is in de Camp en bij de Waardgracht en omgeving, de Haverstraat Langegracht, Uiterstegracht etc. Wanneer men hier niet met beleid tot ingrijpen zou overgaan zal toch het proces van aanpassen aan de eisen van de tijd doorgaan, maar dan op zo'n wijze, dat verpaupering in grote delen van de stad optreedt en dat vernieuwing zich daar naast op zulk een explosieve wijze zal ontwikke len, dat men zich niet stoort aan waarde van bestaande historische gebouwen en bebouwing. len kan niet altijd worden aange houden. Voor het overplaatsen van winkels en bedrijven uit de saneringsgebie- den dienen speciale maatregelen te worden getroffen. Hiertoe is een nauwkerige inventarisatie en gron dig onderzoek van de panden noodza kelijk. De bevolking en het zakenleven dient in de saneringsproblemen en plannen geïnteresseerd en voorge licht te worden, daar de realisering van een sanering voor een stadsver nieuwing grotendeels berust op sa- menwering van overheid en particu liere belanghebbenden. Bij het ontwerpen van het basis plan heeft als uitgangspunt gegolden de opvatting, dat de singels en de mooiste grachten bewaard moeten blijven en in hun oorspronkelijke staat hersteld. Winkelen. Een aantrekkelijke winkelroute kan ontstaan van de Haarlemmer straat af via het begin van de Jan Vossensteeg naar het aldaar te ont Cultuur. De Oranjegracht zal in het nieuwe stadsplan gedempt moeten worden. Aan de westzijde van het stads- vallen in het sanerings centrum domineert het culturele as- &ebied- Dit is voor sommige histori- pect van de stad in de aanwezigheid scbe Panden aldaar te betreuren, aldaar van vele monumenten als Ra- uMcuaittc naai iiei aiuaar ie um- werpen plein. De route zet zich ver- PenburS Pieterskerk en omgeving. Cpenbare gebouwen worden voorko- der voort nangs de verbrede Clara- Oe samenhang en eenheid van de um- men steeg naar De Camp, waar het ge- yersitaire gebouwen komt tot uit- Anders is dit in het binnenstads- restaureerde St. Caeciliagasthuis drukking in de volgende yerkeers- gedeelte ten oosten van de Hooi- (Boerhaavezalen) een dominerende verbinding: invalsweg van de Rijks- gracht, waar ter weerszijden van de weg 4 door het Morskwartier (waar verkeersweg langs de Uiterstegracht de belangrijke uitbreidingen van de nieuwe kantoren en handelsgebou- a-fakulteiten en het Academisch wen mej eventueel bovenwoningen Ziekenhuis zijn gelegen), Morssin- zyn gedacht. Ten noorden van de Ir. gel, brug^ over het Driessenstraat is nabij de Oude Rijn Rembrandtstraat een hoog kantoorgebouw ontwor- plaats zal krijgen. Voor het grote plein aan de Jan Vossensteeg is gedacht aan een be bouwing met een zakelijk karakter zoals winkels en kantoren, terwijl Noordeindsplein en TJ t dat in De Camp meer een cultureel naar poelenterrem en de Hortus pen daarbij profiterend van de ïuim- aanzien zal krijgen, omdat in deze en omgeving, waar de aula maxima te van j^et „Rijnpark", gelegen tus- historisch zeer interessante omgeving van de alfa-faculteiten en het bureau sen Hooigracht en Middelstegracht, de nadruk meer zal worden gelegd (Groot Auditorium) de uitbreiding Het gebied tussen Herengracht en op de restauratie van enkele belang- van curatoreY zijn ontworpen. De sa- zijlsingel zal meer een gemengd ka- rjjke gebouwen, waaronder het St. Renniv van gebied gelegen tus- rakter verkrijgen, te weten binnen- Elisabethgasthuis aan de Caecilia- aei? Morssingel en Steenstraat, ten stadsbedrijven met bijbehorende wo- straat. ?T,,oev? va,R uitbreiding van het ningbouw, industrieflats en enkele Volkenkundig museum en eventueel kantoorgebouwen. Door het slopen van het Stevens- studentenhuisvesting kan in de bin- hof kan vanuit het winkelcentrum nenstad een grote rol spelen. Nu de Langegracht e.o. in de Haarlemmerstraat via een win- universiteit voor de realisering van j}e verkeersweg langs de Lange- kelpassage het culturele centrum in °m^n|riJKe bouwplannen in de bin- gracht biedt na sanering van de daar De Camp worden bereikt, waarbij nenstad komt te staan, moet daar- aanwezige armzalige bebouwing uit- dan verder door de Lijsbethsteeg en Y001" een zodanige vormgeving y/or- nemende mogelijkheden tot vestiging langs het museum De Lakenhal de dan gevonden dat de stedebouwkun- van kantoren en dergelijke. Wanneer rechtstreekse verbinding ontslaat waa^de van de binnenstad daar- de stedelijke fabrieken van gas en elektriciteit geheel of wellicht gro tendeels zullen zijn verdwenen, is hier een prachtige kans ter plaatse de groene wal om de oude stad te herstellen in de vorm van een park- In 30 jaar 700 woningen vervangen De Leidse binnenstad zal in de toekomst als centrum van een stedelijk gebied van 220.000 tot 250.000 inwoners moeten fungeren. Dat kan alleen dan goed gebeuren, als de binnenstad zich door sanering en vernieuwing op deze groei instelt. Als regionaal verzorgend centrum kan Leiden alleen dan zijn belangrijke positie handhaven, wanneer de oude binnenstad zich in de snelle ontwikkeling van het economisch en maatschappelijk leven kan blijven aanpassen. In aanmerking genomen de bouw van nieuwe winkel centra in Katwijk en Alphen a.d Rijn, die toch reeds voor een deel van Leidens regionale functie zullen gaan overnemen, zal het Leidse stads centrum door vernieuwing en sanering zijn eigen mogelijkheden en aan trekkelijkheden moeten gaan bieden. Gebeurt dit niet dan zal aan de terug gang en deels ondergang van de oude binnenstad niet te zijn ontkomen. Deze stadsvernieuwing is in beginsel een vorm van schaalvergroting. NIET GEMAKKELIJK Het zal geen eenvoudige taak zijn om in betrekkelijk korte tijd ae vorm van de binnenstad aan zijn nieuwe functie aan te passen. Men is echter op de eerste plaats gedron gen daar aan ten hemelschreiende woontoestanden een eind te maken. De stad zal er in haar geheel wel bij varen, omdat, waar de krotten verdwijnen, nieuwe economische perspectieven worden geopend in de vorm van parkeerruimte bij het win kelcentrum en uitbreiding van de citybouw. Tot de volgende conclusies mag men ten aanzien van de noodzaak van sanering komen: Slecht. De bebouwing van de binnen stad is in zeer ernstige mate ver ouderd. Bijna de helft van de woningvoorraad van de binnen stad, namelijk circa 3000 van de 6300 daarin aanwezige wonin gen, is van slechte kwaliteit, ter wijl circa 2000 woningen van bo vengenoemde 3000 woningen, hetzij direct of binnen enkele ja ren, wat de kwaliteit betreft, moeten worden onbewoonbaar verklaard. Voor de gehele stad bedraagt dit aantal minstens 2800. De stedebouwkundige structuur van de stad is niet aangepast aan de ontwikkeling op economisch en so ciaal gebied, welke reeds heeft plaats gevonden en die, welke is te ver wachten. De vermenging van wonin gen en bedrijfsbebouwing schrijdt steeds verder voort. Garages, pak- huisjes, opslagplaatsen van lompen en oude metalen doen gedeelten van de stad in ernstige mate verpaupe ren. De huizenzee van Leiden, waarin verkeerskanalen worden gegraven. Veel moet gesloopt worden in deze oude binnenstad, die na Amsterdam de grootste is in ons land. Gaan de plannen door, dan verdwijnt het fa briekscomplex van het energiebe drijf rechts op de foto om plaats te maken voor een park. Duidelijk is op deze foto te zien hoe Oude en Nieuwe Rijn de structuur van de stad bepalen. De sanering en de vernieuwing van de stad is een voortdurend doorgaand proces. In verband met de huidige situatie moeten globale sanerings plannen met fasering naar urgentie en tijd worden opgesteld voor de komende 30 jaar. In 30 jaar. In deze 30 jaar moeten ongeveer 7000 woningen worden vervangen, waarvoor de bouw van een periodiek toenemend aantal van 200 naar 400 woningen per jaar nodig is. Aange nomen is, dat eerst omstreeks 1965 op grote schaal met de sanering kan worden begonnen. De urgentie van de aanpak van de sanering ligt grotendeels daar, waar krotopruiming kan worden gecombi- De Hooglandse kerk en omgeving zijn voorbestemd om een oase van rust te worden tussen twee drukke win kelcentra. Hier geen nieuwe verbin dingswegen. Alleen restauratie van bestaande bebouwing. neerd met verkeersverbetering noord-zuid-verbinding, doortrekking van Ir. Driessenstraat, parkeerplaat sen in omgeving „De Camp", Mira- kelsteeg, Haverstraat en omgeving). Zeer globaal bezien moet circa 86 ha worden geamoveerd voor sanering en stadsvernieuwing, waarvan 34 ha binnen en 52 ha buiten de singels. 100 miljoen. Een zeer globale berekening wijst uit, dat het nadelig saldo voor de uitvoering van de sanering van het beschouwt .de gebied kan worden geraamd op rond 100.000.000, waar bij echter is uitgegaan van lage grondprijzen. Wanneer de vraag naar grond in de binnenstad zeer groot is, dan zal het nadelig saldo lager wor den. De aankoop van panden en gron den ten behoeve van de stadsver nieuwing en sanering dient stelselma tig aan de hand van het sanerings programma te geschieden. Het cri terium van een rendabele exploitatie bij aankoop van grond en opstal met het cultureel gebied op het or wordt verrijkt. Schuttersveld, bestaande uit de nieu we schouwburg en andere culturele Oosten Hooigracht, gebouwen. Ook de uitbreiding van het poli- Binnen het drukke winkelcircuit tiebureau aan de Zonneveldstraat en strook met enkele hoge gebouwen. (Breestraat, Hoogstraat, Haarlem- de brandweerkazerne vraagt om na- Wat het gebied rondom de singels merstraat, Hooigracht) ligt dan het dere bestudering. In het algemeen betreft, daarvoor is een duidelijk rustiger gedeelte van Hooglandse moet in dit gebied de bouw van ho- structureel verband met de binneii- Kerkgracht en De Burcht. ge, grote kantoorgebouwen en andere stad ontworpen in de vorm van door- gaande verkeerswegen en duidelijk afgebakende woonwijken, parkstro ken en industriegebieden. Zo is tus sen het bedrijvengebied (gelegen van de Haarlemmervaart af tot het huidige raccordement naar de stede lijke fabrieken van gas en elektrici teit) en de woonwijk Leiden-noord een groenzone ontworpen. Ook de kleine woonwijk ten oosten van de Zijlsingel (de Waard) is afgerond tot een duidelijke vorm. Het treffen van stedebouwkundige maatregelen voor deze aan de binnenstad grenzende woonwijken is even noodzakelijk als voor de binnenstad zelve. Dit om te voorkomen, dat bovengenoemde woonwijken worden geïnfiltreerd met bedrijfjes, pakhuizen, kantoren welke als gevolg van de sanering uit de binnenstad worden verwijderd en zich in de aangrenzende wijken zou den willen vestigen. Samenhang tussen oud en nieuw Een goede structurele samenhang tussen de oude en de nieuwe stadskern is van bijzonder groot belang, wil het Leidse stadscentrum als een harmonisch geheel gaan functioneren. Op de is schema tisch aangegeven, hoe deze samenhang tot stand kan worden ge bracht. Door gedifferentieerde bestemmingen zal die samenhang wor den verkregen, te weten: winkelcentrum (Breestraat en Haarlemmerstraat en omgeving); vermaakcentrum (Steenstraat-Stationsweg en omgeving); cultureel centrum. Dit centrum omvat het gebied van de Camp tot de nieuwe schouwburg op het Schuttersveld. Diverse culturele gebouwen bevinden zich hier reeds of zullen daar kunnen ver rijzen, zoals de te restaureren Boerhaavezalen, het te restaureren Sint Elisabethsgasthuishof, het museum „De Lakenhal", hetwelk met een nieuw gedeelte tot aan de Lammermarkt kan worden uitgebreid, voorts de molen „De Valk", de nieuwe schouwburg, omgeven door een cultureel centrum met een bibliotheek, ten toonstellingszalen, museum en dergelijke. In deze zone kunnen ook andere bijzondere gebouwen een plaats verkrijgen al naar mate de sanering verder vordert, bijvoorbeeld een kantongerechts gebouw, speciale kantoorgebouwen e.d.; kantoren- en/of winkelcentrum, gelegen op het noordelijk deel van het Schuttersveld, en aan het Stationsplein een complex kan toren. Een winkelcentrum op het Schuttersveld kan ter hand having en versteviging van de functie van Leiden als regionaal koopcentrum van groot belang zijn. Hier is ook de daarvoor nodige parkeerruimte te maken; universiteits- en studentencentrum: volkenkundig museum met uitbreiding en bijvoorbeeld studentenhuisvesting ten zuiden van de Morsstraat bij het Galgewater; vervoerscentrum in de omgeving van het station In welke B.B.-kring woont u? Het is nu alweer enige maanden geleden, dat vanwege de Mimster van Binnenlandse Zaken de „Wen ken" voor de bescherming van uw gezin en uzelf verspreid zijn. Het zal waarschijnlijk te optimis tisch zijn aan te nemen dat ;iu ie dere Nederlander zonder uitzonde ring stipt en compleet gedaan heeft wat volgens de wenken en de daar op verschenen „Toelichting" thans reeds zou moeten geschieden, hoewel vast staat dat door zeer velen goede aandacht aan deze zaken gegeven is. Wel mag aangenomen worden dat praktisch iedereen gedaan heeft wat op de enveloppe vermeld staat: Geef deze enveloppe met inhoud een vas te plaats in uw woning, bedrijt of gebouw. Nu wordt in een voetnoot in de „Wenken" gezegd, dat bij de radio mededelingen betreffende fallout- waarschuwing en fallout-alarmering de B.B.-kringen genoemd worden, waarvoor de mededeling geldt, dus voor welk gebied, voor welke ge meente. Ook wordt daarbij gezegd dat u aan uw blokwachter kunt vra gen in welke Kring u woont (uw bedrijf gelegen is). Gemeend wordt, dat het dienstig is u middels deze publikatie hierom trent in te lichten. Hiermede worden ineens velen bereikt en u hoeft zich dan, althans met deze vraag, niet tot uw blokwachter te wenden. Geadviseerd wordt de naam van de Kring bij de voetnoot in uw „Wenken" te noteren. Wanneer u inwoner bent van een de ondervermelde gemeenten, dan woont u in de A - Kring Zuid Hol land a. Noteert u die en lees dan meteen de „Wenken" en de „Toelichting" nog eens aandachtig door. Alkemade, Alphen aan den Rijn, Benthuizen, Boskoop, Hazerswoude Hillegom, Katwijk, Koudekerk aan den Rijn, Leiden, Leiderdorp, Lei- muiden, Lisse, Moerkapelle, Nieuw koop, Nieuwveen, Noord wijk, Noord- wijkerhout, Oegstgeest, Rijnsater- woude, Rijnsburg, Sassenheim, Ter Aar, Valkenburg, Voorhout, Voor schoten, Warmond, Wassenaar, Wou- brugge, Zevenhoven en Zoeterwoude

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6