Langeraarse missionaris overleefde het drama „Kongo", maar hoe... „Pro Ecclesia" voor J. van der Wenden Twee 40-jarige jubilarissen: A. van der Weijden en L. Slegtenhorst DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 DE LIJDENSWEG VAN BROEDER RENATUS Mevr. v. d. Weijden-Sampion speldt haar man het gouden erekruis op. Bejaardensociëteit St. Leonardus 10 jaar J maar de enkele bejaarden, die wij ,A c. T hebben, kan ik met een gerust hart De viermg van 10 jaar Bejaardensocieteit St. Leonardus hedenmorgen in naar dp st T^nnardm <?tnrpn" Hop- het Leonardushuis aan de Haagweg te Leiden, kreeg wel een bijzonder geen bedelpreelf een anecdote feestelijk tintje, toen pastoor Barnabas van Rijn na zijn felicitatie-rede tot van pen OUfjp solc Nonrdhnlland bestuur en leden van de sociëteit uit een van de veie zakken, die een ™ende ter veXiddijkfal van het Franciscaanse pij rijk is, een gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" motto* oud worden maar zich jong opdiepte. De persoon aan wie deze hoge eer te beurt viel was de heer blijven voelen" Ook pastoor Com- J. van der Weijden, sedert de oprichting lid van de sociëteit mandeur liet zich in lovende bewoor- dingen uit over de heer Van der voorzitter van de r.k. bejaardenbond Weijden, die ook veel werk verricht afd. Leiden. voor de St. Antoniusparochie. Het Mevrouw Nieman sprak met ver- speet pastoor Commandeur, dat ook heugenis over de grote bloei van de mevrouw Van der Weijden geen „Pro sociëteit en de grote animo van de Ecclesia" gekregen had, want haar leden voor de wekelijkse ontspan- rol achter de schermen is zeker niet ningsmiddagen. Er moet evenwel klein geweest. De grote verdiensten van de heer meer propaganda gemaakt worden Na het ontbijt, met koffie en ge- Van der Weijden voor Kerk en Maat- om meer bejaarden van de parochie bak toe, bleven de bejaarden en ge- schappij liggen evenwel op een an- in staat te stellen van deze prachtige nodigden nog tot half een gezellig der terrein dan het op zich al ver- ontspanningsgelegenheid te laten pro- bijeen. Onder „het gezellig bijeen" dienstelijke trouwe 10-jarige lidmaat- fiteren. Na gebed voor de overleden moest mevrouw Reizevoort-Devilee, schap van de sociëteit. „Dat de on- geestelijk adviseur pater Gemke, de pianiste van de sociëteit, nog vaak derscheiding verdiend is, is te dan- kwam pastoor Van Rijn aan het het „Lang zullen ze leven" begelei- ken aan uw grote faam, die u ver- woord voor zijn complimenteuze re- den van de jonge, levenskrachtige wierf als propagandist voor de KAB de tot het volijverig bestuur. sociëteit. ongeveer 50 jaar - collectant van De heer Van der Weijden sprak de St. Elisabethpenning, ledenwer- Jong blijven. aan het einde van de feestbijeen- ver voor OKO, orde-commissaris en komst een woord van dank voor alle Derde Orde-lid", aldus pastoor Van Pastoor N. Commandeur ofm van vriendelijke woorden tot hem ge- Rijn. „Er zijn zo van dié mensen, die de St. Antoniusparochie verhief zich richt. De heer Van der Weijden had oud worden, maar niet oud zijn. Al- „niet voor een bedelpreek", maar om bovendien namens de bejaarden eqn tijd zijn zij actief, attent en nooit zijn oprechte gelukwensen uit te aardige verrassing voor het comité doet men vergeefs een beroep op spreken voor het werk van de be- van de jubilerende bejaardensocië- hen. Door weer en wind is de heer j aardensociëteit. „Leiden Zuid-West teit, de gastvrouwen van iedere dins- Van der Weijden op pad ter behar- heeft, nog geen bejaardensociëteit, dagmiddag: voor ieder een opgemaakt tiging van de parochiële belangen. Een organisatie voor babies zou mis- bakje met planten, een fles eau de De parochie en de stad Leiden kent schien beter op haar plaats zijn, cologne en een stukje luxe zeep. de heer Van der Weijden. Het was - In de Kongo werkt al zeer vele jaren een Langeraarse missio naris, broeder Renatus (in de wereld Wouterus van Tol) van de Congregatie van de H. Geest uit Leuven. Broeder Renatus heeft de laatste maanden bijna onmenselijk leed moeten dragen. Negentien paters van de congregatie zijn vorige maand om het leven gebracht door opstandige elementen in Kon- golo. De Langeraarse broeder heeft het leven behouden, maar de verschrikkingen, die hij op zijn oude dag heeft moeten doormaken, hebben een onuitwisbare stempel op zijn gelouterde ziel nagelaten. Zijn brief aan het moederhuis te Leuven, waarin de broeder zijn trieste relaas doet, eindigt aldus: „We wonen sinds de verwoesting op de staatspost en we kunnen niets uitvoeren. Een echte ballingschap. Ons leven is één grote re traiteDe koestapel is tot 400 verminderd; geregeld eigenen ze zich een koe toe (voor niets, natuurlijk). Er wordt ook gestolen, kleintjes uit de stal. Als de toestand nog lang zo blijft, dan gaat ook de kudde er aan. Pater Provinciaal, we vragen uw aller gebed, dat God ons helpe er door te komen en alle beschikkingen gelaten te dragen. Ik hoop, dat u dit schrijven goed moge ontvangen, en als het God belieft: tot ziens'. Wat kan ik, oude van dag, hier nog doen? maar nu kunnen we nog nergens heen; gevaarlijk! Zalig en gelukkig nieuwjaar. Eerbiedige groeten. Broeder Renatus". Grote verdiensten voor de parochie dus niet moeilijk om de verdiensten voor de verkrijging van de onder scheiding aan te tonen. De recente viering van zijn gouden huwelijks feest was een welkome gelegenheid een en ander aanhangig te maken". Na de minder leuke kantjes, die de echtgenote van een actief man nu eenmaal te verwerken krijgt avon den alleen werd mevrouw Van der Weijden-Sampion door pastoor Van Rijn naar voren genodigd om behulp zaam te zijn de heer Van der Weij den op ziin eervolle voetstukje te plaatsen. Nadat mevrouw Van der Weijden haar man de onderschei ding had opgespeld, deelde zij in de hulde door een fraaie ruiker, aange boden door pastoor Van Rijn. Genodigden. LOOP DER BEVOLKING IN LEIDEN Bevolking op 31 december 1960 Vermeerdering door: a. geboorte b. vestiging: Vermindering door: a. overlijden b. vertrek Totaal 1821 2068 2161 4229 2998 3052 6050 M Vr. Totaal 379 328 707 2236 2425 4661 2615 2753 5368 Verschil tussen vermeerdering en vermindering: +383 +299 Bevolking op 31 december 1961: 47.734 49.675 97.409 Aantal voltrokken huwelijken 839 (v.j. 768) Aantal ingeschreven echtscheidingen 69 (v.j. 75) De viering van het 10-jarig be staan werd hierna door de ongeveer honderd aanwezigen voortgezet met een smakelijk ontbijt. De aanzittende genodigden, die W/*l. f T i 9 welkom waren geheten door mevrouw Will U 1CIS WClCH P. Nie'iman-Paauw, sedert de opricht- ting met mevr. Devilee gastvrouwe der sociëteit, waren de pastoors B. Rijn en N. Commandeur, pater Hen driks, leden i onzichtbaar stoppen dan ook per cm2 Er is enige jaren geleden door Basa- Produkten, Jan Vethstraat 51, Arn hem een reparatieprodukt in de han del gebracht. Men knipt daartoe het Apparaat Zijn er kleine appara- iV.,ten in de handel, die een gat in een gaj. vierkant uit en vult dit met een _.i het kerkbestuur van costuum, onverschillig wat voor stof, even groot stukje van dezelfde stof. de St. Leonardusparochie de heren onzichtbaar tannen wegwerken? al- dan e yan fcet Goddijn en Leicher, comiteleden van dus ih. de W. te K. „„f' j\,r OKO, de heren Van Hamersveld, Onzichtbaar wegwerken is het werk J T2? Zf CT t Molkenboer en Jansen, zuster Nib- van specialisten met speciale kost- ?i/f™ belke van het Sociaal Charitatief bare machines. Dit is dus een kost- dat het aan Centrum en de heer F. A. van Hees, bare geschiedenis en men betaalt dit lp"0*61" is dan het stukje m het gat en daarop weer een stukje van dezelfde stof. Een vochtig doekje er over heen en dan met een warm strijkijzer over deze 3 lagen. Nu het kledingstuk 15 minuten plat laten liggen. Het gat is dan onzichtbaar gevuld. Probeert U eens aan dat adres of U dat nog krij gen kunt. Damspel Wanneer ik vergeet te slaan, omdat ik dit niét heb gezien, beweert mijn tegenstander dat hij m'n steen mag blazen, dat wil zeggen zon der meer van het bord nemen. 2) Wanneer zwart nog maar een steen heeft en wit heeft hem vastgezet, is men dan verplicht ruimte te maken? vraagt G. v. d. B. te N. 1) Over het algemeen is het zo dat de tegenstander van de fout (en) van zijn tegenspeler mag profiteren, dat is toch bij ieder spel 't geval. Anders is het als het vooraf overeenge komen is of het niet gaat om een wedstrijd. 1) Zwart is mat gezet door wit en moet zich dus gewonnen geven. Het is in dit geval toch te danken aan het goede spel van wit of zo u wilt, het slechte spel van zwart, dat deze si tuatie is ontstaan en daar mag wit ge bruik van maken. Voor de regels bij wedstrijden moet u advies inwinnen bij de Dambond. Prijs Bij welk adres kan ik mij vervoegen om te informeren of ik een te hoge prijs heb betaald? vraagt mevr. M. C. v. K.-v. d. M. te V. In antwoord op uw vraag over de hoge rekening, raden wij u aan eens te informeren bij de ..Nederlandse Consumentenbond", v. d. Palmstraat 42, te 'a Gravenhage. BRIEF AAN HET MOEDERHUIS Dit is het einde van een lange brief, die de paters van de Heilige Geest in Leuven 23 januari j.l. ont vingen en die door het weekblad „De Linie"-Brussel werd afgedrukt. Het schrijven van broeder Renatus, 69 jaar oud, die 37 jaar op de missie post Malemba-Nkulu in Kongo heeft gewerkt als timmerman, boer en metselaar, was gedateerd 15 decem ber. De brief was geschreven op vel len uit een schoolboek, netjes ge lijnd met een potlood. Men leest dit eerst uit nieuwsgierigheid, dan met verontwaardiging en ontroering en tenslotte met medelijden, doch ook met grote bewondering voor de moed van deze missionarissen. Bewonde ring om de onderwerping, die uit de- ze brief spreekt. Onnoemelijk groot is het leed, dat over de missie in Kongo is gekomen. In lange jaren onder de meest moeilijke omstandig heden hebben Gods geroepenen de Kerk van Christus opgebouwd onder de tropenzon. In één woède-uitbars- ting wordt soms een heel werk van jaren platgebrand, in blinde haat ge sloopt. Steeds keert de woede van het verwarde volk zich naar de mis sie, omdat de missionarissen blanken zijn en het zijn de blanken, die de ellende over Kongo hebben ge bracht, zeggen ze Nergens spreekt uit de lange brief van broeder Renatus verwijt, ner gens haat, alleen een onderwerping aan Gods wil, hoe moeilijk het ook voor de missionarissen is die Wil te begrijpen. ONHOUDBARE TOESTAND Broeder Renatus begint zijn schrij ven met de gebeurtenissen op Pasen 1961 in het roerige Kongo. Hoe de jeugd in de dorpen zich met alle denkbare „wapenen" voorbereidt op de strijd tegen de troepen van Tsjombe. „Het is hier ter plaatse een on houdbare toestand geworden; het volk is totaal in de war, loopt opeen, gaat her en der, weet niet wat te doen, schreeuwt en raast onzinnig. Het jonge volk bedrinkt zich, want algemeen wordt nu gedacht dat ook Malemba door de troepen van Tsjom be zal ingenomen worden. Dit wordt nog versterkt door de grote laster die nu de ronde weer doet, dat de missie de soldaten van Tsjombe ge roepen heeft om naar Malemba te komen; de kerk zal door hen ge bruikt worden om op de mensen te schieten. Gretig wordt dit als waar heid aangenomen bij de slechtgezin- den, in twijfel nochtans bij de goe den. Intussen is de missie wederom de dupe van haat en laster. De chris tenen, de goede, zijn bang; laten zich noch horen, noch zien. Hun leven is er mee gemoeid! Hetgeen maar al te waar is. De slechten en afvalligen doen mee! HET IS OORLOG Het was ongeveer vier uur in de middag, dat een jonge kerel in woe de mijn fiets kwam opeisen; naar geen woord wilde hij luisteren, 't Is oorlog riep hij mij toe! Je moet hel pen! en weg was mijn fiets. Later vernamen we, dat deze kerel aange wezen was om de bende van het dorp Tuba, op 7 km van hier te roe pen om nu te komen helpen om de missie te vernietigen." In sobere, doch des te aangrijpen der bewoordingen doet broeder Re natus dan zijn relaas van de overval op de missie. Hoe bijna alles wordt platgebrand: de kerk, het woonhuis van de zusters, hoe de vrachtauto van de post en twee luxe wagens worden vernield, hoe alles een prooi wordt van de niets ontziende woede van het opgehitste volk. De meeste blanke bewoners van de post waren al tijdig vertrokken naar veiliger oorden. Alleen pater Claesen en broeder Renatus waren gebleven. ZE KWAMEN TERUG „Hoe ons leven, van pater Clae sen en van mij, gespaard is ge bleven bij de verwoesting van de missie-statie, mogen we zeker als een bijzondere tussenkomst van Gods Voorzienigheid beschouwen. Drie maanden geleden, namelijk op 16 december 1960, bij een mis lukte aanval, werd er geroepen in deze zin: o wacht maar, we ko men met velen terug. Daar waren ze nu, met zéér velen! Er werd geroepen: we gaan de missie ver woesten. Daar was ook ons leven mee bedoeld; en ofschoon er ook geroepen werd door de naar onze kamers oprukkende bende: dood hem, dood hem! schiet schiet! werd er geschoten, maar in het wilde weg, door de vensters van onze kamers; en de deur werd opengeslagen." Door 20 tot 30 jongemannen, die naar later bleek tot de goeden behoorden, werd pater Claesen omsingeld en weggevoerd. Zij wisten hem behou den in de staatspost van de voorlo pige regering Katanga Nord-Est, op 2 km van de missie, onder bescher ming van de politiedienst, te krijgen. STORMACHTIGE NACHT „Alvorens ik in ons nieuw ver blijf zou aanlanden, wachtte me nog een stormachtige nacht. Even voor de aanval van ons huis hadden we elkaar nog in de vlucht gesproken, waarbij de pater mij aanraadde toch naar mijn kamer terug te gaan. Am per binnen zie ik de bende aan komen. Ze richtten hun geweren op mijn kamervenster, van op ongeveer tien meter afstand. Even vlug was ik mijn kamer uit; want vanuit mijn kamer kon ik in het aangrenzende magazijn geraken; vandaar ben ik boven op de zoldering geklommen, denkende dat ze na alles geroofd te hebben wel zouden heengaan. Inte gendeel, ze bleven en staken de boel in brand. Daar had ik niet op ge rekend. In de stikkende rook en hit te liet ik mij langs de muur naar be neden vallen (hoogte 2,90 meter) en was ongedeerd." Na een vreselijke nacht, opgejaagd door de bloeddorstige bende, werd broeder Renatus tenslotte de volgen de morgen onder bescherming van de inlandse politie naar de staatspost gebracht. Tot zover het verhaal van broeder Renatus 40-JARIG JUBILEUM H. LINKS Bij Van der Heijden aan de Bree- straat zijn vanmorgen twee werkne mers van de firma Kret onderschei den met de aan de Orde var Oran- je-Nassau verbonden bronzen ere medaille. Zowel loodgieter A. van der Weijden als loodgieter L. Slegten horst was meer dan veertig jaar in dienst van de firma. Wethouder Jongeleen reikte de medailles uit na van waardering ge tuigende woorden te hebben gespro ken. Hij roemde de vakbekwaamheid van de jubilarissen en de goede verstandhouding in het vandaag vijf tig jaar bestaande bedrijf. Directeur N. Kret speldde de he ren Van der Weijden en Slegtenhorst een draagmedaille op de revers. Ook werden tulpen aangeboden Foto N. van der Horst Vanmorgen heeft wethouder Van Schaik namens H. M. de Koningin de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan de heer L. Links wegens veertigjarige trouwe dienst bij Van Wijk en He ringa. De heer Links die het grootste deel van deze tijd als ruwer werk zaam is geweest, kwam op 25-jarige leeftijd in dienst en was in augustus van het vorige jaar reeds aan zijn pensioengerechtigde leeftijd toe. Na mens de directie sprak de heer J. W. Heringa die de jubilaris een envelop pe met inhoud overhandigde plus de draagmedaille en namens de Maat schappij van Nijverheid en Handel de zilveren legpenning en het ver erend getuigschrift voor trouwe en nauwgzette plichtsbetrachting uit reikte. Verder sprak de heer C. A. M. v. d. Sanden, assistent bedrijfsleider, namens de adjunct directeur en het personeel van de dekenfabriek Cro- nesteyn, die tevens van het belang rijke werk van de jubilaris voor de Kerk, o.a. als plaatsengever in de Marekerk, gewaagde. Voorts werden woorden van lof ge sproken door diverse leden van het personeel en door de heer A. van Leeuwen, voorzitter van de perso neelsvereniging „De Spil", waarbij sigaren werden aangeboden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4