Wandelsportvereniging „Zwieten" U bent gezond - blijf gezond Vijf scholen in systeembouw Successen voor LPKV in Bergambacht Leidse kantonrechter: vast tarief voor overtredingen op kruispunt Hoge Rijndijk Mislukte aanslag op Chroesjtsjov? Missie in N. Katanga ontruimd Weerbericht Het weer in Europa Kekkonen wint Staatsgreepplan van de O.A.S. Franse mijnwerkers in hongerstaking DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT EAGINA 5 ZOETERWOUDE Gunstige geluiden op de jaarvergadering Onder zeer grote belangstelling heeft de Zoeterwoudse wandelsport- vereniging „Zwieten" (lid van de KNBvLO) gisteravond in het paro chiehuis „De Drie Eendjes" haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer P. Vlasveld, richtte zich in zijn wel komstwoord in het bijzonder tot Zwietens erevoorzitter, burgemeester J. A. Detmers, die de avond in zijn geheel bijwoonde en wiens belang stelling voor de gang van zaken in de vereniging spreker bijzonder op prijs stelde. Het stemde de voorzitter eveneens tot vreugde, dat wederom zoveel le den en donateurs ter vergadering waren gekomen en aldoende het be wijs leverden, dat het met „Zwieten" nog steeds bijzonder goed gaat. Dit bleek inderdaad ook mede uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. W. Hoogervorst, die een keurig Wat lezers schrijven HET CONCERT VAN HET WEST-NEDERLANDS SYMPHONIE-ORKEST TE LEIDERDORP -- Leiderdorp, 4 februari In het verslag van uw recensent Theo ten Hooven (De Leidse Cou rant van 3 februari) wordt de diri gent Sam S lab in de schoenen ge schoven, dat deze, zonder vooraf het publiek te hebben ingelicht, een cla- vecimbelconcert van J/hann Sebas- tiaan Bach verving door een dito van Joh. Chr. Bach. Het verslag zegt dan letterlijk: „Na de pauze hierop attent gemaakt, erkende Swaab de fout!" Sam Swaab heeft evenwel voor de aanvang van het clavecimbelconcert zeer duidelijk de wijziging in het programma bekend gemaakt, daarbij opmerkend, dat in het concert van Jchann Christiaan, de zoon van Jo- hann Sebastiaan - aldus Swaab - het clavecimbel beter tot zijn recht komj,. Na de pauze was de dirigent zo hoffelijk om te veronderstellen, dat hjj niet duidelijk genoeg geweest was. De fout ligt hier echter geheel bij de recensent. Dat Sam Swaab de laatste twee nummers van het programma verwis selde - eveneens na een gemotiveerde mededeling - is zijn goed recht. De typist(e) van de programma's kon evenwel niet van te voren weten dat zulks gebeuren zou. Hierover ver wijten maken vind ik niet „hoofs". Leiderdorp H. A. BLOM Tweede R.K. Vakschool aan Haagweg Op 10 juli 1961 heeft de Leidse raad besloten aan de Zitavereniging, afd. R.K. Vakschool voor Meisjes, ge vestigd alhier, ten behoeve van de bouw ter plaatse van een tweede vakschool voor meisjes en een klein internaat, te verkopen een perceel bouwterrein, groot ongeveer 6530 m2, gelegen in het uitbreidingsplan „Leiden Zuidwest 1959" aan en na bij de Haagweg, voor de prijs van 25 per m2. Alvorens te beslissen, hebben Ge deputeerde Staten nadere gegevens gevraagd. Het gereed maken van de ze gegevens heeft meer tijd gekost dan verwacht werd, waarbij de ter mijn, binnen welke Gedeputeerde Staten hun beslissing moesten ne men, onvoldoende in het oog is ge houden. Op de dag van de inzen ding der gegevens ontvingen b en w. het besluit van genoemd College, waarbij de goedkeuring aan het raadsbesluit werd onthouden, op grond van de omstandigheid, dat de gegevens ontbraken voor het beoor delen van de overeengekomen prijs. Daar, zoals gezegd, inmiddels de gegevens zijn verstrekt, staat aan de goedkeuring niets meer in de weg. KATWIJK Damnieuws. - De beide plaatse lijke damverenigingen, K.D.C. te Katwijk a.d. Rijn en K.W.Z. te Kat wijk aan Zee zijn voornemens geza menlijke damwedstrijden te organi seren om het persoonlijke damkam pioenschap van Katwijk. Bij vol doende deelname zal er in drie klas sen gespeeld worden, de ene week 's maandags in de zaal Kerklaan te Katwijk a.d. Rijn, de andere week in een der zalen van het Jeugdhuis aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee. Damliefhebbers kunnen zich nog voor het lidmaatschap opgeven aan de zaal in 't Jeugdhuis en voor Kat wijk a.d. Rijn bij de heer A. A. Vooys Commandeurslaan 34, te Katwijk a. d. Rijn, tel. 2635. DR. CAECILIANUS HUIGENS OFM. Op zondag 4 maart wordt in het St. Willibrorduscollege te Katwijk a. d. Rijn, het diamanten priesterju bileum van Dr. Caecilianus Huigens OFM gevierd. De eigenlijke dag van het jubileum is 9 maart. Pater Caec. Huigens, stichter en eerste directeur van de Utrechtse Kerkmuziekschool is bijna 84 jaar. Hij woont sinds 1953 in dit huis, na dat hij in 1948 afscheid van zijn le venswerk de Muziekschool genorqen had. Zijn betekenis voor de kerk muziek en voor het Gregoriaans wordt zeer groot geacht. Zondag 4 maart is er in het St. Willibrord-college gelegenheid pater Huigens geluk te wensen van half drie tot hall vijf. verzorgd en gedetailleerd overzicht gaf van de vele verenigingsactivi teiten in het afgelopen boekjaar. Uit het hierna volgende financieel jaaroverzicht van de penningmeester, de heer Th. Zandbergen, kwam een ruim batig saldo naar voren, welk feit eveneens reden tot grote tevre denheid gaf. Bestuursverkiezing. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, mej. R. van Steijn en de heren Th. Zand bergen, F. van Gemerden en J. W. Hoogervorst bij acclamatie herkozen. Daar mej. E. van Leeuwen Zoeter- woude binnenkort gaat verlaten, stélde zij zich niet meer herkiesbaar en werd de heer J. Vervoorn tot haar opvolgster gekozen. De voorzitter richtte hierna een hartelijk afscheidswoord tot mej. v. Leeuwen, onder dankzegging voor het vele werk, dat zij in het belang van de vereniging heeft verzet. Tijdens de behandeling van het pro- gramma-1962" werd met algemene stemmen besloten dat Zwieten" ook dit jaar weer aan tal van tochten zal deelnemen w.o. de jeugdvierdaag- se in Breda en zelf eveneens enkele tochten zal organiseren. Voorts zal, gezien het tot dusver bereikte succes, de lucifers-verkooo-actie ter kasver- sterking ook in 1962 worden voort gezet en zal op maandag 19 februari a.s. in het parochiehuis „De Drie Eendies" een propaganda-avond wor den belegd, met een programma waarop diverse attracties prijken. Na een korte rondvraag en het slotwoord van de voorzitter volgde nog een gezellig samenzijn met medewerking van de ..Zwietenband" o.l.v. mej. E. van Steijn. J. Bronsgeest 25 jaar bij N.E.M. Gisteren, 5 febr. was het 25 jaar geleden dat de heer J. Bronsgeest, boekhouder bij de N.V. Ned. Elec- trolasch Mij., Leiden in dienst trad. Te kwart voor vijf werd de jubilaris met zijn echtgenote door de jubi leum-commissie ontvangen, waarbij aan mevr. Bronsgeest een boeket werd overhandigd. Hierna volgde de ontvangst in de conferentiekamer, waar het voltalli ge administratieve personeel ter ver welkoming aanwezig was De heer Tuithof sprak woorden van lof en waardering namens het personeel en resumeerde daarbij de vele ver diensten van de jubilaris gedurende de afgelopen 25 jaar. Namens het personeel werd de jubilaris een auto radio aangeboden en ontving Mevr. Bronsgeest een fraai bloemstukje. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Jaspers namens de per soneelsvereniging G.G.V., van welke vereniging de heer Bronsgeest sedert de oprichting penningmeester is. Ten slotte sprak de heer Van Es nog eni ge waarderende woorden namens de jubileum-commissie. De jubilaris nam hierna het woord en dankte allen voor de fraaie bloemen en cadeaus en de sprekers voor hun vriendelij ke woorden. Na beëindiging van de huldiging kreeg het personeel gele genheid de jubilaris persoonlijk ge luk te wensen. In „De Vergulde Turk" werd de heer Bronsgeest en zijn echtgenote een diner aangeboden, waaraan aan zaten-de djrectie, bestaande uit de heren H. Hofman en P. Stokman en de procuratie-houders, de heren J. Schreuders jr. en J. J. de Lijster. In een voorstel van 18 september 1961, betreffende de stichting van een bijzondere school voor- gewoon lager onderwijs in het noordelijk itadsdeel (systeembouw), deelden b en W mede, dat in overleg met de besturen van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Leiden en Scholen te Leiden plannen zijn uit gewerkt voor het in systeem bouwen van een zestal scholen voor gewoon lager onderwijs, te weten: Openbare scholen: lagere school Berlagestraat, lagere school Johan Wage iaarlaan; Prot. Chr. scholen: lagere school Sumatrastraat (N.H.), lagere school Fortuinwijk (N.H.) R.K. scholen: lagere school Fortuinwijk (Cesar Franckstraat, lagere school nabij de Haagweg. Aangezien de systeembouwscholen alle 8 lokalen zullen omvatten, stemt de verleende medewerking hiermede geheel overeen, zodat thans kan wor den overgegaan tot het verlenen van kredieten voor de bouwkosten, in clusief meubilering en stoffering, en de grondkosten voor alle vijf scho len. De begroting xuidt voor elke school ongeveer 550.000.- Voorgesteld wordt le beide open bare scholen onderhands op te dragen aan Gebr. Heeswijks Aannemersmij. te Eindhoven. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP NIEUWE WIJKZUSTER WIT GELE KRUIS Door het bestuur van het Wit-Ge- le Kruis, afdeling Zoeterwouda Lei derdorp, is in de vacature, ontstaan door het overlijden van zuster Lam- berta tot wijkverpleegster met in gang van 1 februari, benoemd mej. zr. R. de Mönnick. Zij zal zich ves tigen Hoge Rijndijk 175. de natuurlijke krachtbron uit Zwitserland. (Advertentie) Op de provinciale kampioenstentoon stelling van Zuid-Holland, georganiseerd door de vereniging VZOD te Bergam bacht, behaalden weer vele leden van de Leidse Pluimvee- en Konijnensport vereniging LPKV fraaie successen. Hoenders G. J. Bloemendaal met zwart Hol landse Kriel, Haan, jong, ZZG en kam pioen met 20 punten. W. Blijleven met Wyandotte, wit haan, oud ZZG en kampioen met 23 punten. W. Blijleven met Wyandotte, wit hen, jong ZZG en kampioen met 23 punten. Tevens behaalde deze liefhebber mooiste dier van de tentoonstelling en mooiste Krielhoender en mooiste dier op één na van deze show, met zijn oude haan als kampioen van alle hoenders van deze tentoonstelling. Sierduiven J. de Mey, jeugdlid, met Duitse baard- tuimelaar, zwart doffer oud ZZG en kampioen 21 punten: idem met Tippler, donker doffer oud ZZG en kampioen met 21 punten; idem met doffer jong ZZG en kampioen met 23 punten, Stet- tiner hoogvlieger, zwart getekend. Konijnen J. Laman met Vlaamse reus, wit, voedster, ZZG en kampioen met 24 pun ten. Tevens mooiste dier grote rassen. E. Mekel, met Vlaamse reus, voedster jong ZZG. S. de Jong, met Franse Hang oor blauw grijs, voedster jong ZZG en kampioen 23 punten. D. Bavelaar, Franse Hangoor, bont ZZG. A. M. v .d. Lee, Groot Chinchilla, voedster jong, ZZG en kampioen 21 pun ten. rassen en met ram jong ZZG, kampioen 22 punten. B. Th. Rutgers, Klein Chinchilla ZZG. L. Boonstra, Kleurdwerg, donker blauw marter ZZG en kampioen 20 pun ten. Na de laatste vergadering is het be stuur van LPKV als volgt samengesteld: P. Zwanenburg, voorzitter: A v. d. Lee, secretaris, Krauwelsteeg la; J. Laman, penningmeester: N. Mank en G. J. Bloe mendaal. commissarissen. Een ieder die hier kampioen werd, mag naar de landelijke kampioensten toonstelling, óie gehouden wordt op 22. 24 en 25 februari a.s. Raay, die eerste hulp verleende, ad viseerde overbrenging naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, doch de patiënt kon in de loop van de nacht weer naar huis gezonden wor den. De auto stond onverlicht, maar was duidelijk zichtbaar door een particuliere verlichting. De brom fiets werd ontwricht. Van de auto werd de achterruit vernield en het kofferdeksel ingedeukt. Tafeltennis In de thuiswedstrijd tegen Scylla 6, mocht TCS I het zoet der overwinning niet smaken. Scylla speelde een behoorlijke wedstrijd en kon na een aanvankelijke achter stand toch met een 4—6 overwinning naar Leiden terugkeren. Door gebrek aan tafels kon de wedstrijd TCS II- Baronie I niet doorgaan. TCS in kreeg een 82 nederlaag te slikken tegen TOV LI uit Noord wijk. Over het algemeen kan geconstateerd wor den dat TCS dit jaar in het tafel- tennismilieu niet al te best voor de dag komt. Een navrant geval van levensge vaarlijk wegmisbruik en een totaal gemis aan verantwoordelijkheidsge voel manifesteerde zich in de zaak tegen een 51-jarige hoofdvertegen woordiger uit Poortegaal. Uit het on derzoek kwam naar voren, dat enige automobilisten op 13 november j.l. de schrik van hun leven hadden ge kregen toen verdachtes auto op Rijksweg no. 4a met een snelheid van ca. 130 km/u plotseling ging slip pen, dwars over de rijbaan schoot en via een stevig hekwerk nabij de weg berm uiteindelijk op de rijnbaan van het tegemoetkomend verkeer tot stil stand kwam. Wonder boven wonder konden de betreffende automobilis ten de zwaar beschadigde auto nog juist ontwijken en beperkte voor verdachte de gevolgen zich tot een hersenschudding en enige niet ernsti ge verwondingen. Bij nader onder zoek bleek, dat verdachte kort voor het ongeval „een stevig borreltje" had gedronken. Gezien het aantal glazen bier en sherry, dat verdachte tevoren had ge nuttigd, alsmede de uitslag van de bloedproef twijfelde de officier, mr. C. Struik, in hoge mate aan verdach tes bekwaamheid /an destijds. In zijn requisitoir sprak hjj dan ook van een zeer ernstig geval van gemis aan verantwoordelijkheid waarvan de gevolgen fataal hadden kunnen zijn. Daar hij een gevoelige correctie no dig achtte e^ste hij naast een geld boete van f 100 subs 20 dagen, de on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. In verband met zijn beroep ver zocht verdachte hierna nog uiterste clementie t.a.v. zijn rijbevoegdheid. Hoewel de kantonrechter bereid bleek te zijn de intrekking ditmaal nog voorwaardelijk te stellen met een proeftijd van 1 jaar, ging hij t.a.v. de geldboete boven de eis uit en von niste met f 150 boete subs 1 maand. Automobilisten, die vanaf de Ho ge Rij'ndijk onder Zoeterwoude de z.g. Europaweg willen oprijden moe ten aan het verkeer op het rijwiel pad voorrang geven. Het feit. dat vele automobilisten zich hieraan niet storen met de nodige, vaak ernstige aanrijdingen tot gevolg, bleek een gerede aanleiding te zijn dit gevaar lijk verkeerspunt „het slagveld van Zoeterwoude" te gaan noemen. Een van genoemde automobilisten was een 31-jarige schilder uit Rotterdam, die op 27 november j.l. geen voor rang verleende aan een hem achter opkomende bromfietsberijdster. De bromfiets werd radicaal geschept en de berijdster maakte een zeer ern stige val. Tot de ruim f 500 schade, die zij claimde behoorden o.m. de kosten van een volledige onder- en bovenprothese. Verdachte moest toe geven, dat hij wel op het hem tege moetkomend verkeer had gelet, doch verzuimd had ook nog even achter om te kijken. „Een berucht punt" al dus de officier, die f 60 boete subs 12 dagen eiste. De kantonrechter vonniste met f 75 boete subs 15 da gen. „Het vaste tarief voor overtre dingen op dit inderdaad -eer beruch te punt", lichtte hij nog nader toe. Wisselende getuigenissen Een 25-jarige monteur uit Katwijk was ten laste gelegd, dat hij met zijn motorrijwiel in de bocht van de Bad- straat ter plaatse op het linkcrweg- gedeelte was gekomen en daardoor in botsing met een hem tegemoet rijdende vrachtauto was gekomen. Verdachte voerde aan, dat hij abso luut op de voor hem bestemde weg helft was gebleven, doch dat daar tegen de vrachtauto naar links was uitgeweken voor een geparkeerde auto .De bijrijder van de vrachtauto, die als getuige werd gehoord, ver klaarde, dat verdachte z.i. inderdaad op zijn eigen weghelft was gebleven en de vrachtauto inderdaad niet ge heel rechts reed vanwege die ge parkeerde auto. Door het afleggen van deze verklaring ontpopte hij zich onverwacht als een getuige a déchar ge, hetgeen verdachte zeer welkom was. De vreugde van verdachte was echter maar van zeer korte duur, want toen de kantonrechter getuige enige vragen tot nadere opheldering stelde, was hij niet meer zo zeker van de feiten, draaide toen om „als het blad van een boom" en was weer getuige a charge. Hoewel de officier de overtreding afdoende bewezen achtte en derhalve f 40 boete subs 8 dagen eiste, vond de kantonrechter, dat er te veel „duis tere punten" konden worden gecon stateerd en sprak verdachte dus vrij. „Unita", het blad van de Italiaan se communistische partij, meldt, dat vo'gens geruchten, die onder weste lijke correspondenten in Moskou de ronde doen, in de afgelopen dagen een mislukte moordaanslag is gedaan op de Russische partijleider en pre mier Chroesjtsjov. De Moskouse correspondent van „Unita" schrijft, dat dc aanslag vol gens sommigen in Minsk en volgens anderen bij de Poolse grens is ge pleegd. Er zou een vuurwapen bij gebruikt zijn. De „Unita"-correspon- dent zegt, dat van officiële zijde geen bevestiging is gekregen van de ge ruchten. De correspondent van het Britse persbureau Reuter te Moskou heeft gemeld, niets gehoord te hebben over dergelijke geruchten. Volgens hem wil men in ambtelijke kringen in de Russische hoofdstad niet zeg gen waar Chroesjtsjov op het ogen blik is. Aangenomen wordt, dat hij zich in zijn woning aan de Zwarte Zee bevindt. In de afgelopen weken hebben allerlei onbevestigde berich ten over Chroesjtsjovs verblijfplaats de ronde gedaan. Russische tegenspraak Een woordvoerder van de Russi sche regering heeft de geruchten over een aanslag op Chroesjtsjov „leu gens en onzin" genoemd. De woord voerder had niets te zeggen over de verblijfplaats van dc premier of over zijn gezondheidstoestand. De apostolische delegaat in Kongo, mgr. M^jaisky-Perre1,; heeft aan de twee overgebleven missionarissen in Sentery (bisdom Kongolo, Noord - Katanga) opdracht gegeven hun post te verlaten en via Kabinda uit te wij ken. De twee overgebleven m'cslo- narissen waren broeder Martinus Jenneskens uit Venray en een Bel gische pater. Sentery was nog de enige missie post in het bisdom Kongolo, die nog enigermate in bedrijf was. Het besluit van de apostolische de- legaat houdt vermoedelijk verband met het feit, dat de situatie in Noord- Katanga zich thans toespitst. Katan- gese troepen, het nationale Kongo lese leger en V.N. eenheden over wegen namelijk om in een gezamen lijke actie het moordende Balubakat- kartel uit te roeien en de muitende eenheden van het Kongolese leger te arresteren. De onrust beperkt zich echter niet tot Noord-Katanea. Ook in Kivoe is de situatie mnend Gis terochtend is een VN-batalion naar Kindoe in de provincie Kivoe ver trokken om de missieposten daar te ontruimen. Met het oog op de verwachte ope raties in Noord-Katanga wordt daar thans ook alle Kongolese mLsïpner- soneel geëvacueerd naar Elisabeth- stad, onder andere ook 32 Kongolese zusters uit Kongolo. De Ko>',se zusters kriigen onderdak bij de zus ters van Liefde van J.M.J., die in Elisabethstad haar klooster hebben. (Medegedeeld door het KNMI Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur.) VEEL BEWOLKING Overwegend zwaar bewolkt i met tijdelijk enige regen. Ma tige tot krachtige zuidwestelij- ke wind, Zacht voor de tjjd j van het jaar. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH ATHENE ROME AJACCIO 3 —1 geh. bew. geh. bew. onbew. 2 onbew. 4 2 geh. bew. 6 1 zw. bew. 10 5 regen 7 2 geh. bew. 8 0 zw. bew. 12 5 mist 14 7 1. bew. 6 2 onbew. 14 5 geh. bew. 6 2 geh. bew. 10 1 geh. bew. 6 0 geh. bew. 7 1 1. bew. 13 3 1. bew. 14 1 1. bew. 15 3 PAUZE Volgens de Franse politie is bij de arrestaties van jl. zondag in de wo ning van een zekere Jean Pirch een belangrijk deel van het netwerk van de geheime Iegerorganisatie OAS, ontdekt. Bij de arrestaties zouden feiten aan het licht zijn getreden, die nog belangrijker zijn dan de inlich tingen die men bij vorige arrestaties heeft verkregen. De organisatie zou de beschikking hebben over een eigen vliegtuig, en over de gehele stad zijn verspreid. Uit in beslag genomen documenten was gebleken, dat vele politieman nen op de nominatie stonden om „geëxecuteerd" te worden. Voorts waren bij de in beslag ge nomen documenten plannen voor 'n staatsgreep en het vermoorden van een aantal hoge politiefunctionaris sen. De politie heeft onmiddellijk 'n grootscheeps onderzoek ingesteld en er zijn bijzondere voorzorgsmaatre gelen getroffen. Het blad ..France Soir" meldde maandagmiddag, dat voor de staats greep geen datum was vastgesteld. Deze moest, zo bleek uit de docu menten. nog worden bepaald door de leiding van het geheime leger en de OAS-agenten in Frankrijk. De Agrarische Partij van presi dent Kekkonen Leeft bij de Finse parlementsverkiezingen een over winning behaald, door de communis tische partij, die tot dusver de lei ding had, op de tweede plaats te dringen. Uit de voorlopige telling van 90 procent van de uitgebrachte stem men blijkt dat de Agrarische Partij vijf zetels gewonnen en de commu nistische er twee verloren heeft Dit betekent dat de Agrarische Partij 52 van de 200 zetels in het parlement zal bezetten tegen de communistische partij slechts 48. Brandweerlieden hebben maan dag ongeveer tweehonderd kinde ren gered uit een brandend school gebouw in West-BerUjn. Volgens de politie is dit de zevende maal dat in de afgelopen twee maanden onder verdachte omstandigheden brand is ontstaan. Zij is ervan overtuigd dat ook deze brand <s aangestoken door een man, die in de Berlijnse dagbla den „de vuurduivel" wordt genoemd. In Decazeville in Zuidwest-Frank rijk zijn maandag twintig mijnwer kers in hongerstaking gegaan. Zij eisen een nieuwe werkkring zonder dat zij er wat salaris en sociale voor zieningen op achteruitgaan, als de mijnen in het bttrokken gebied wor den gesloten. Om dezelfde reden houden om streeks 2500 mijnwerkers reeds ze ven weken een zitstaking onder de grond. De hongerstakers, die door 't lot uit 250 vrijwilligers werden aan gewezen, blijven boven de grond. De actie van de mijnwerkers wordt gesteund door de bevolking van het departement Avevron waar het be trokken mijn gebied deel van uit maakt. Ook hebben de burgemees ters van 307 plaatsen in het depar tement hun ontslag ingediend ter ondersteuning van de eisen van het mijnpersoneel. De zitstakers hebben zich sinds 19 december niet geschoren. Zij krijgen hun voedsel in Je mijnen. Om de drie dagen komen groepen naar bo ven om een bad te nemen, wat frisie lucht te halen en om zich medisch te laten onderzoeken. Daarna zetten zy hun actie ondergronds voort. GLADDE STRATEN LATEN DE KLOKKEN PRATEN Toen het weken geleden zo glad was, dat niemand zich een vent voel de of hij moest op zijn achterste heb ben gelegen, kregen de Leienaren hun kans het klokkenspel te horen. Op andere dagen komt het door het verkeersgeharrewar niet tot zijn recht. En op die stille, gladde dag keek menigeen liggend of staand om hoog, verbaasd over de wondere ju bel van de stadhuistoren. Er is in ieder mensenleven rust en stilte nodig. Niet de bewusteloze stil te van de slaap (ofschoon ook die aangenaam is!), maar de bewuste stilte, waarin een bedrijvig mens zichzelf hervindt en zijn plaats in het heelal overweegt. Te leven is zulk een interessante gebeurtenis, dat het de moeite waard is zich daarin op gezette tijd terug te trekken. Men kan alleen in stilte de Harmonie der Sferen beluisteren, waar we anders aan voorbijlopen. In die harmonieuse stilte hervinden we onszelf, levend in God. PUZZEL No. 509 Hor.: 1. projectiel, 4. bundel, 6. maand van het jaar, 9. muzieknoot, 11. vogel, 12. munt in Nederl. (afk.), 13 volgens andere (afk.), 15. katholieke encyclopedie (afk.), 16. het vertalen, 17. muziek noot, 18. ontkenning (Eng.) 19, van het teken af te herhaken (afk. in de muziek), 20. sociëteit (afk), 22. voorzetsel, 24. ambacht (Vlaams), 26. onbep. voornaamw., 27. hoofddeksel. Vert.: 1. schel, 2. lengtemaat (afk.) deftig en fier, 4. oude inhouds maat (afk.), 5. heks, 7. water in N Brab., 7. deel van de mast, i0. beel denaarszijde van munten, 12. genie ting, 14. vlaktemaat, 15. deel van het gelaat, 19. traag van begrip, 20. sint (afk 21. water in Friesland, 23. verouderd woord v. ivoor, 24. scheik. element (afk.), 25. maanstand. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 508 Hor.: 1. prauw 5 Pau, 6. iep, 8. me, 9. we! 11. os, 13. ore, 15. Est. 16. Lente, 17. kaf, 19 dra. 21. Aa, 22. eek, 24. al, 25. ter. 27 alm, 29. lemma. Vert.: 1. pa, 2. ruw, 3. uil, 4. we, 5 per, 7 pos, 8. mokka. 10. einde, 12 staal, 14. elf, 15. eed, 18. aat, 20. ram 22. ere, 23. kam, 26. el, 28. la. PUIST „HenkWaarom tel je geen schapen zoals andere mensen, als je niet kunt slapen?"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3