S)e £cidóe(Soti/fca/nt KLM-toestel voor Biak bleef aan de grond wegens tijdbom' Oproep van de Nederlandse Bisschoppen Castro's uitstoting leidt tot crisis in Argentinië BANANEN IETS FIJNS ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15542 Directeur: J. F. J M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voortvarendheid in het Vaticaan Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594. Advert. 2 0 8 2 6 Klachten beaorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., f 7,50 p. Irw., Franco p.p 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 ANONIEME TELEFOONTJES Het K.LJVl.-Iijnvliegtuig PH-DSL, een DC 7C-machine die onder leiding van gezagvoerder West gisteravond om 9 uur met een dertigtal militai ren en tien burgerpassagiers van Schiphol naar Biak zou vertrekken, is op het laatste moment van de startbaan teruggeroepen, nadat bij de inlichtingendienst van de K.L.M. een anonieme telefonische mededeling was ontvangen, dat zich aan boord van het toestel een tijdbom bevond. Het resultaat was, dat het toestel door de verkeerstoren terstond naar het platform werd teruggeroepen. Vlak na dit eerste telefoongesprek meldde de zelfde anoniem gebleven stem, dat de tijdbom verborgen was in een conservenblik dat zich in het vrachtruim moest bevinden. De bom zou over vier a vijf uur ontploffen, te weten tussen een en twee uur vannacht. Hoewel hier naar men bijna met zekerheid mag aannemen, van een misplaatste grap sprake is, meende K.L.M., Rijksluchtvaartdienst en rijkspolitie, dat er geen risico mocht worden genomen. Urenlang werd de machine minutieus onderzocht. Nadat het hele vrachtruim was doorzocht en men ook in de overige delen van het vliegtuig niets had kunnen vinden, dat de vlucht in ge vaar had kunnen brengen werd het vliegtuig vrijgegeven, doch gezag- Adoela vraagt meer hulp van de V.N. De minister-president van de cen trale Kongolese regering, Cyrille Adoela, heeft vrijdag in de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties gezegd, dat het herstel van de vrede en orde in Kongo het beste eerbewijs zou zijn, dat zijn land zou kunnen leveren aan de vorige se cretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, „die stierf voor de zaak van de vrede en de vrijheid". Het herstel in Kongo is begonnen, zo zei hij. Kongo koestert geen vijandigheid tegen België. Zo gauw Kongo een verandering in de Belgische politiek ontdekt, zal Kongo de samenwer king met België hervatten. Het eerste doel is steeds geweest de nationale eenheid van Kongo te verzekeren. De regering heeft haar „absolute wil" uitgesproken om „een eind te maken aan de Katangaanse afscheiding en iedere andere poging om ons te verdelen", aldus Adoela. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, was als hoofd van de Belgische delegatie aanwezig. Adoela deed een beroep op de le den van d Volkerenorganisatie meer militaire bijstand te verlenen. Wij hebben zulks nodig, opdat de be sluiten van de Veiligheidsraad in Kongo volledig kunnen worden uit gevoerd, zo zei hij. Volgens de Kongolese premier be treurde zijn regering de gebeurtenis sen van onlangs „waarbij ónschuldi- gen het leven hebben verloren". De regering was vastberaden begonnen aan een reorganisatie van het leger en was er reeds in geslaagd de dis cipline te herstellen en ongewenste elementen te verwijderen. Er valt echter nog veel te doen, aldus Adoe la, die een speciaal verzoek tot de Verenigde Naties richtte om steun bij de training van het Kongolese leger. voerder West achtte het niet ver antwoord om met de machine op te stijgen. Over Tokio. Om half drie vannacht vertrokken de militairen en burgers tenslotte met een andere machine, de PH-DSI, welke inmiddels in gereedheid was gebracht. Zij maken de reis langs de Noordpoolroute en via Tokio. Zo als bekend, heeft de Japanse rege ring deze week de K.L.M. geen tóe stemming willen verlenen voor twee extra charter-vluchten met militai ren, zodat gistermnddag 110 militai ren in een DC-8 langs een nieuwe over Honolulu lopende route naar Biak zijn vertrokken, maar aan het gewone K.L.M.-lijnverkeer over To kio is niets veranderd. De verzameling van 109 violen, die zoals eerder gemeld in de woning van een overleden kluizenaar bij Pembroke (Zuid-Wales) waren aan getroffen, is donderdag geveild. Ze ven van de violen, waar de naam Stradivarius op stond maar die niet authentiek bleken, werden door ver wanten van de overledene terugge nomen. De rest bracht nog geen tweeduizend gulden op. Kernexplosie in de Sowjet-Unie De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft -vrijdagavond be kend gemaakt, dat de Sowjet-Unie zeer waarschijnlijk een ondergrondse kernexplosie heeft verricht. De commissie verklaarde, dat de explosie zaterdagochtend vroeg zou hebben plaatsgevonden in het gebied van Semipalatinsk in Centraal-Azië. Volgens de bekendmaking lag de kracht van de explosie boven de grens van de ondergrondse waar neembaarheid en duidde de afwezig heid van accoustische signalen op 'n ondergrondse explosie. Het was de eerste maal, dat de commissie een on dergrondse kernexplosie in de Sow jet-Unie bekendmaakte. Beminde Diocesanen, Onze - en uw aller - bezorgdheid gaat uit naar de tijdige bouw van nieuwe kerken in de vele nieuwe woonwijken. Nog steeds moeten er vele kerken gebouwd worden om ons Geloof onder ons volk te bewa ren en te verdiepen. God zoekt hiervoor de medewerking van ons allen. Uw prijzenswaardige offervaardigheid in het verleden worde zo intens mogelijk voortgezet. Zeer bijzonder voor de collecte, welke morgen in alle kerken en kapellen van ons land wordt gehouden. Deze Kerkenbouw-zondag kan alleen dan geslaagd worden genoemd, wanneer door een vernieuwde belangstelling eenieder ook zijn wekelijkse bijdrage zal opvoeren tot een opbrengbare verhoging. Niemand is er ooit armer door geworden, wanneer hij gaf aan God of aan Zijn kinderen. Er is kerkennood en dus zielennood. Helpt uw bisschoppen: de toekomst van uw kinderen, van de Kerk in ons land is ermede gemoeid. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan de zeer- eerw. heer H. J. A. Theissen, pastoor te Hillegom (H. Joseph). Tevens heeft de bisschop benoemd tot pastoor te Hillegom (H. Joseph) de zeereerw. heer M. G. van Rijn, te Rotterdam (H. Lidwina) de zeereew. heer L. C. Schinkel, te Dordrecht (O. L. Vrouw) de zeereerw. heer P. B. Bottelier, te Alblasserdam (O. L. Vrouw van Fa- tima) de weleerw. heer W. J. J. M. van Niekerk, die kapelaan was te Schiedam (H. Lidwina). In Indonesië zijn de afgelopen twee weken tien personen omgeko men bij overstromingen, die veroor zaakt werden door langdurige regen val. In Zuid-Sumatra zijn duizenden mensen dakloos geworden en staan uitgestrekte gebieden onder water. India in angst Driehonderd „heilige mannen", die vrijdag bij de oude stadspoort van Nieuw Delhi waren samengestroomd om deel te nemen aan een drie we ken durend gebedsritueel, het „Yag- na", hebben op aanraden van „Pan dits" (wijze lieden) het begin van dit ritueel uitgesteld tot vandaag za terdag, de dag waarop vijf planeten in conjunctie komen. Zij zijn bevreesd voor een moge- rijke ramp, die daardoor zou worden veroorzaakt. Wanneer de Pandits zeggen dat de voortekenen voor het Yagna gunstig zijn, zullen de heilige mannen met hun gebeden en brand offers beginnen. Miljoenen gewone Indiërs echter nemen praktische voorzorgsmaatre gelen. De effectenmarkten zijn flauw en afspraken op lange termijn wor den vermeden. Reserveringen voor treinplaatsen worden afgezegd. Auto riteiten in Calcutta worden over stelpt met aanvragen voor tenten. In de heilige stad Benares züh ongeveer 500 Pandits en leraren m het Sanskriet donderdagavond be gonnen met een negen dagen duren de ceremonie om de almachtige Vashnawath (Heer der Schepping) gunstig te stemmen. Ministers afgetreden Na de pan-Amerikaanse conferen tie te Punta del Este in Uruguay, waar Cuba uit de Amerikaanse or ganisatie is gestolen, is het in Ar gentinië tot een crisis gekomen. De ministers voor leger, vloot en luchtmacht, generaal Rosenda Fraga, admiraal Gaston Clement en briga de-generaal Jorge Silveyra, hebben vrijdag een bijeenkomst met hoge officieren gehad om de toestand te bespreken. Zij hebben gedreigd af te treden tenzij dr. Frondizi de betrek kingen met Cuba verbreekt, de mi nister van buitenlandse zaken, die Carcano, ontslaat en de Argentijnse buitenlandse politiek herziet. President Frondizi heeft getracht de dreigende situatie te omzeilen door in principe akkoord te gaan met een verbreking der diplomatieke betrekkingen met Cuba, doch de uit voering ervan uit te stellen wegens technische redenen en wegens de ontevredenheid, die onder de subal terne officieren heerst. De ambassa deur van Argentinië in Havanna is voor overleg naar Buenos Aires ont boden, zo is officieel meegedeeld. Ofschoon het terugroepen van de ambassadeur in Havanna wordt op gevat als een teken van goede wil van de zijde van Frondizi, hebben de ministers van leger, vloot en lucht macht daar toch geen genoegen mee genomen en zijn zij afgetreden. Alle militairen in het land zouden gecon signeerd zijn. Na een gesprek van Frondizi met de drie militaire ministers heeft de president een commun;qué uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat 't mi nisterie van buitenlandse zaken zon der verwijl de betrekkingen met Cu ba opnieuw zal bestuderen in het licht van de conferentie van Punta del Este. Verder wordt in het com muniqué gewezen op de krachtige anti-communistische politiek van de Argentijnse regering Als eerste maatregel tot uitvoering van de be sluiten van Punta del Este is, aldus dit communiqué, de Argentijnse am- Vele anderen staan echter scep tisch tegenover de voorspellingen. Premier Nehroe is van plan zijn reis met het oog op de eind van deze maand te houden verkiezingen voort te zetten. Hij verwerpt het denk beeld, dat sterren invloed op men selijke zaken uitoefenen. Rumoerig Algerië Volgens een besluit van de Franse premier Michel Debré, mogen parle mentaire delegaties in februari geen bezoeken brengen aan Algerië. Het besluit is genomen met het oog op de huidige toestand in dit gebied. Vrijdag zijn in geheel Algerië in totaal 23 aanslagen gepleegd, die aan achttien personen het leven hebben gekost, terwijl er vijftien werden ge wond. Vijftien der doden en negen der gewonden zijn Algerijnen. Drie Fran sen verloren het leven, terwijl er zes werden gewond. Gevangenisrel In de Parijse Santé-gevangenis zijn vrijdagavond gevechten uitgebroken, toen driehonderd uit Algerië afkom stige gedetineerden weigerden naar hun cellen terug te keren. Nadat po- litieversterking was aangevoerd werd de rust hersteld. Er zouden geen gewonden zijn. Volgens de politie waren de moei lijkheden reeds vrijdagochtend be gonnen. De gedetineerden, in een „politieke afdeling" van de gevange nis afgezonderd, mochten hun cellen niet verlaten, omdat zij hun bewa kers hadden beledigd. Daarop begon nen de gevangenen op de tralies van hun cellen te slaan en „Algerië Frans" te roepen. Toen zij vier uur later uit hun verblijven mochten ko men, keerde de rust terug, 's Avonds weigerden zij echter hun cellen weer te betrekken, waarbij sommigen de bewakers met ijzeren staven bedreig den. Nadat 150 politiemannen ter ver sterking waren aangekomen was de rust weergekeerd, aldus de politie. Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schen ken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van GIRO 323300 KATHOLIEKE KERKENBOUW NEDERLAND te UTRECHT desgewenst met vermelding, bestemd voor kerkenbouw in het bisdom (Advertentie) De pokken in W.-Duitsland De gezondheidsdienst in de Belgische provincie Luik heeft vrijdag het ma ken van niet strikt-noodzakelijke reizen naar de Duitse Bondsrepubliek ontraden. Aanleiding is een geval van pokken, dat is geconstateerd in Lammersdorf, een Duits dorp aan de Belgische grens. Twee grensposten aan de Duits- Belgische grens zijn tot nader order gesloten en in een tweetal gemeenten in België nabij Lammersdorf wordt de bevolking in de gelegenheid ge steld zich te laten inenten. De con trole aan andere grensposten tussen de Bondsrepubliek en België is ver scherpt. In Hennef bij Bonn heerst ook pokkenalarm, nadat gebleken was dat de met pokken besmette arbeider uit Lammersdorf 22 uur in Hennef is geweest om daar montagewerkzaam heden te verrichten. De autoriteiten hebben de bevolking van Hennef aanbevolen zich te laten inenten. Zeventien mensen die in contact zijn geweest met de arbeider, zijn ge- isoleerd. In een machinefabriek te Suerth bij Keulen zijn vrijdag tweeduizend arbeiders ingeënt, omdat twee van hen te Hennef in contact waren ge- bassadeur te Havanna, Madeo, naar Buenos Aires teruggeroepen. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, Carcano, is vrijdag avond met spoed op het regerings paleis ontboden. De huidige crisis ontstond doordat minister Carcano zich onthield bij de stemming over de resolutie, die ten doel had Cuba uit de organisa tie van Amerikaanse staten te zet ten. Van welingelichte zijde werd vernomen dat president Frondizi nog niet heeft toegegeven aan de eis van de militaire ministers, dat minister Carcano moet worden ontslagen. DE V.S. ZETTEN INVOER UIT CUBA STOP Vrijdagavond is te Washington vernomen, dat de Amerikaanse rege ring heeft besloten de Amerikaanse invoer uit Cuba volledig stop te zet ten. Men verwacht, dat een bekend making hieromtrent zaterdag door het Witte Huis zal worden uitgege ven. De Cubanese suikeruitvoer naar de Verenigde Staten, die door Ame rika werd gesubsidieerd, is, zoals bekend, reeds geheel tot stilstand gekomen. De Cubaanse suiker gaat nu naar communistische landen Aan andere produkten voeren de V.S. thans jaarlijks voor ongeveer 35 mil joen dollar uit Cuba in. Negentig procent van de invoer betreft tabak. De verwachte Amerikaanse maat regel zal geen invloed hebben op de Amerikaanse uitvoer naar Cuba. Deze is beperkt tot leveringen van levensmiddelen en medicijnen. De waarde hiervan is ongeveer vijftien miljoen dollar per jaar. Met een KLM DC-8 zijn vrijdagmiddag 110 militairen in burger van Schiphol naar Biak vertrokken. Foto: voor dit jonge vrouwtje was het afscheid te machtig. (Advertentie) weest met de pokkenpatiënt uit Lam mersdorf. In Aken is donderdagavond een 22- jarige man uit een asiel voor dak lozen in een ziekenhuis opgenomen, omdat men vreest dat hij pokken heeft. Het asiel, waarin zich achttien jongelieden bevonden, is onder qua rantaine geplaatst. Nederl. militairen via Amerika Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag avond bekendgemaakt, dat een ge charterd KLM-vliegtuig met 110 Ne derlandse militairen voor Nw-Guinea aan boord op verscheidene Ameri kaanse burgervliegvelden tussenlan dingen zal maken. De woordvoerder, Lincoln White, zei dat de Nederland se rege?ing de Verenigde Staten had laten weten, dat de militairen in bur ger zouden zijn en geen wapens zou den dragen. Amerikaanse functionarissen zei den, dat het transport van de Ne derlandse militairen „geen ongebrui kelijke procedure" is en ook in het verleden wel eens heeft plaatsgehad. Voor zover zij wisten, had Neder land Amerika geen mededeling ge daan van plannen om langs dezelfde route nog meer militairen over te brengen. Tot dusver was in Washing ton geen protest van Indonesië ont vangen. Genoemd^ Amerikaanse functionarissen hadden vernomen, dat hel KLM-vliegtuig tussenlandin gen zou maken in Anchorage (Alas ka), Honoloeloe en het eiland Wake. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veranderlijk De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde komt het weer onder invloed van frontale storingen en Oceaandepressies. Een oud Oceaan front, dat weinig actief is, zal in de nacht van zaterdag op zondag ons land bereiken en passeren. Zondag komt er een nieuw front over En geland naderbij. Dit front behoort bij een stormdepressie, die o.a. het weer- schip ten westen van Schotland met windkracht 12 en golven van ruim 16 meter gepasseerd is. Deze de pressie koerst in noordoostelijke rich ting naar het zeegebied tussen N tor- wegen en Groenland. In ons land zal de wind uit zuid westelijke richting toenemen. De aan gevoerde lucht is niet bijzonder zacht, maar de dooi wordt er toch fel door versterkt. De bewolking zal ver anderlijk zijn waarbij er tijdelijk wat regen zal vallen. Zon- en maanstanden 4 Febr.: zon op 08.17, onder 17.32; maan op 07.51, onder 17.02. 5 Febr.: zon op 08.15, onder 17.34; maan op 08.33, onder 18.23. Nieuwe maan. Hoogivater standen 4 Febr.: v.m. 2.49; n.m. 15.06. 5 Febr.: v.m. 3.39; n.m. 15.53. KORRELTJE Het is moeilijker een vooroordeel te splyten dan een atoom. (Albert Einstein)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1