Op de bres voor de wilde dieren Weerbericht DINSDAG 30 JANUARI 1962 DE LEIDSR COURANT PAGINA 3 GROEIEND MEDEZEGGEN Fr wordt de laatste tijd zeer veel belangstelling aan de dag gelegd voor de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en voor het vraagstuk van de medezeggenschap van de werknemers in het bedrijf. Om daar van slechts enkele symptomen te noemen: de Tweede Kamer hield deze maand een uitvoerige gedach- tenwisseling met staatssecretaris Schmelzer om daarin langs opge spaarde beschouwingen over de vor deringen van de PBO te houden; de voorzitter van de SER, prof. Verrijn Stuart besteedde een belangrijk deel van zijn traditionele nieuwjaarsrede aan de juiste plaats van dit orgaan in ons sociaal-economisch bestel; de Wiardi Beckmanstichting van de PvdA gaf een uitvoerige studie over de PBO uit en kortgeleden deed het Algemeen Nederlands Katholiek Werkgeversverbond een interessante studie het licht zien over bovenbe doelde medezeggenschap. Onlangs 'besprak de SER bovendien en rap port over de ontwikkeling van de ondernemingsraden. /"\m ons thans tot twee van deze onderdelen te beperken, zouden we in de eerste plaats het belang van de werkgevers-nota als bijdrage tot nadere studie willen onderstrepen. Het vraagstuk van de rechtsvorm van de onderneming is al jarenlang in beraad, o.a. bij een officiële staats commissie (-Verdam), maar het is nuttig, dat van particuliere zijde zo nu en dan eens wordt aangetoond, hoe ver de ontwikkeling van de op vattingen op dit punt (weer) zijn ge vorderd. Het doet goed, dat daarbij juist de katholieke werkgevers on der hun collega's in het algemen zulk een progressief standpunt heb ben Ingenomen, al mag men zoals nadrukkelijk is gesteld de tot uiting gebrachte meningen niet als de officiële overtuiging van het (ge hele) Verbond beschouwen. Een stu- diebljdrage dus, maar toch zonder twijfel een, waarbij men zeker niet lijnrecht van de algemene overtui ging kan zijn afgeweken! r\at geldt zeker voor de tendens de werknemers gaandeweg méér in de besluitvorming aangaande de on derneming te betrekken, waarbij de juiste vorm daartoe natuurlijk wel belangrijk is, maar toch min of meer secundair voor wie eenmaal van de principiële overtuiging aangaande de wenselijkheid van zulk een groei uitgaat. Het is logisch, dat het werkgevers- rapport bij de vormgeving in een belangrijke plaats denkt aan de on dernemingsraden. Deze creatie is nogal lange tijd een sociaal zorgen kind geweest, maar blijkens de me dedelingen in de SER zit er nu toch wel een redelijke vooruitgang in. Men rapporteerde namelijk over 1961 een percentage van 28 (I960 25) van het totaal in te stellen raden, dat op circa 4500 kan worden ge steld. Beoordeeld naar het aantal daarbij reeds betrokken werknemers is het aspect nog gunstiger, aange zien de ondernemingsraden in de grote (re) bedrijven het best en meest zijn verwerkelijkt. Het is bij deze verheugende groei wel jammer, dat nog lang niet over al die concrete inhoud aan de on dernemingsraad is gegeven, die de wet ervan verlangt. Het schijnt nog te vaak meer om de vorm dan om de inhoud te gaan, ook al blijkens de negatieve verklaringen in het SER-rapport, dat „de functionering van de raden geen klachten oplever de Op die manier kan men echter weer met hoopvolle gedachten te- WARMOND K.V.P. maakte voorlopige candidatenlijst bekend In hotel „De Zon" hield de KVP afdeling Warmond een ledenverga dering. Na zijn welkomstwoord her dacht voorzitter A. van Leeuwen het door een noodlottig ongeval over leden kamerlid, de heer J. Peters. Gezamenlijk werd een gebed voor zijn zielerust uitgesproken. Spreker van deze avond was de heer W. M. A. Peters, directeur van het KVP-Vormingsinstituut te Baarn, die zou spreken over de taak van het gemeenteraadslid en de vraag of een gemeenteraad nog zin heeft. Na de gloedvolle en met voorbeelden aangehaalde voordracht van de heer Peters was een ieder er wel van overtuigd dat de gemeenteraad in onze tijd inderdaad nog wel zin heeft en voor deze opwekkende woorden werd hij door de voorzitter dan ook hartelijk dank gebracht. Na de pauze werd de kandidaten lijst voor de komende verkiezingen bekend gemaakt. Dit zijn de volgen de personen: J. P. Does, mr. V. C. Groenendijk, A. J. v. d. Hulst, G. J. v. d. Kroft, A. C. van Moorsel, mej. rugkeren naar het geschrift van de katholieke werkgevers, waarin waardevolle aanwijzingen ter over weging zijn gegeven over het verle nen van een rijkere inhoud aan de ondernemingsraden. De bereidheid ten goede is blijk baar in brede kring en toenemende mate voorhanden. Moge verdere stu die van beide zijden de verwerkelij king van een idealer toestand snel naderbij brengen! Th. Schakenbos, Alb. van Schie, P. F. Vergeer, J. G. van Vliet, C. J. A. v. d. Vooren, W. C. Welsink, Th. H. Weyers en A. A. Willemsen. Er werd besloten geen politiek ad vies uit te brengen. Tot slot maakte de voorzitter nog de uitslag bekend van de groslijst stemming voor de Prov. Staten. Uit gebracht werden 165 stemmen, die als volgt waren verdeeld: S. Menken 72, A. Derenberg 9, A. v. d. Weyden 33, M. Meissen 5, mevr. Rokking 3, P. S. van Leeuwen 6, C. P. Vergou wen 26, P. Verhoef 2, A. de Groot 3, Th. Aets 1, Van Zonneveld 5. Retraitevereniging „St. Agnes". In het „Trefpunt" te Warmond hield de retraitevereniging „St. Agnes" haar jaarvergadering onder leiding van de presidente mevr. v. d. Zalm- Langzaal. Voor een volle zaal, waar onder vele jongeren, sprak de presi dente een woord van welkom, spe ciaal tot de geestelijk adviseur pas toor Gussenhoven en mevr. Lange- meijer. Zij herdacht de gestorven le den van het afgelopen jaar. Uit het keurig opgemaakte jaar verslag van de secretaresse bleek dat de veren. 400 leden telt, terwijl het jaarverslag van de penningmeester- esse een batig saldo aanwijst. De presidente deelde voorts mede, dat in het jaar 1962 weer drie recol lectie-avonden zullen worden gehou den, welke door drie verschillende priesters zullen worden verzorgd. Er zal begin juni weer een uit gaansdag met geestelijke achtergrond zijn, nl. een dag in Bouvigne bij Bre da. Mevr. Pieterse-Baten en mevr. Heemskerk-Rotteveel werden bij de bestuursverkiezing herkozen. Pastoor Gussenhoven verzocht het dameszangkoor „Jubilate Deo" be halve bij huwelijksmissen ook voort aan de zang bij de uitvaartmissen te verzorgen. Na een gezellige pauze gaf de pre sidente het woord aan rector P. van Stralen, die in zeer boeiende bewoor dingen en een film het beroep van gezinsverzorgster toelichtte. De bijeenkomst werd besloten met een rad van avontuur. Tweede Kamerlid J met militaire In Roosteren heeft vanmorgen de plechtige uitvaart plaats gevonden van het stoffelijk overschot van de heer J. M. Peters, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die in de nacht van woensdag op donderdag in de gemeente Susteren het slachtoffer is geworden van een ernstige auto botsing en die aan de gevolgen daar van op donderdagavond i„ overleden in het ziekenhuis te Sittard. De be grafenis geschiedde met militaire eer, omdat de heer Peters commandant van de O.D. was en drager van de Militaire Willemsorde vierde klasse. ARUSHA (P P) - D®er log Mj, de gewonde rinoceros, met in zijn zij een speer ven een Mosei-krijger. Het dier lag stil en slechts een woest gegrom bewees det het nog leefde. Af en toe maakte het plotseling wilde bewegingen, om dat hinderlijke en pijnlijke ding uit zijn zij kwijt te raken. Maar het Welp niet. Waarschijnlijk reeds negen uur lang duurde deze marteling. Maar wij wisten, dat hier geen redding mogelijk was. De neushoorn was ten dode opgeschreven. Geen van onze groep durfde het wilde dier te benaderen om het van de speer te bevrijden, want zoiets staat gelijk met zelfmoord. Het was een ervaring cfie wij opdeden in een gezelschap natuur kenners dat deelnam een een tocht in de Ngorongorokrater in Tanganyika. Bescherming van de wildstand in Afrika van het allergrootste belang De Jachtopzieners die ons vergezel den, poogden de dader van deze ri- nocerosmoord te vinden, maar het hoofd van de stam antwoordde rus tig en in het volle besef van zijn waardigheid, dat de rinoceros de kudde had aangevallen en vier die ren had gedood, waarna zijn jonge krijgers wel moesten ingrij pen. Zij zouden hun zelfrespect ver liezen, wanneer zij niet hadden op getreden. Zijn stam, de Masai, dood de geen wild om het te doden om voedsel of ander gewin te verkrij gen. Zij handelden niet in ivoor en de hoornen van rinocerossen, zoals andere stammen en niet-Afrikanen deden. Als zij wilde dieren doodden, deden zij dit ter bescherming van hun vee. Daarmee was de zaak af. Dit korte voorval is symptonisch voor 't dilemma, waarin Afrika ver keert. Hoe is het mogelijk in de be hoeften van de Afrikanen te voor zien en beter te voorzien en tegelij kertijd de wilde dieren te bescher men tegen het dreigende gevaar van uitroeiing Met name de neushoorn loopt dit gevaar. Droogte en zout In het hart van Afrika ligt een uit gestrekte, natuurlijk gevormde arena voor 's werelds grootste dierenver zameling. Dit domein heet de Ngo rongorokrater, een ketelvormige hol te van een uitgedoofde vulkaan met een diameter van 12 mijl en met wanden, die de krater omvatten tot een hoogte van 2.000 voet. Als wij op de rand van de krater staan en het oog wapenen met een verrekijker, kunnen we de dieren zien. Kudden gnoes, zebra's, herten, buffels, olifanten, leeuwen, nijlpaar den, rinocerossen, giraffen, hyena's, jakhalzen en luipaarden om maar enkele soorten te noemen. Hier in dit gebied leven naar ruwe schat ting ongeveer 12.000 dieren. Wanneer we nauwkeurig opletten, zien we vreemde palissaden in het landschap staangesloten hutten, die uit de verte lijken op bruine schoenendozen. We zien hordenwerk, bedekt met leem en koeiemest, kra len voor honderden gebochelde koeien, die hier thuis horen. Want de mens heeft hier ingegrepen, hij weidt hier zijn vee en dat heeft bij zonder onaangename gevolgen. Op de bodem van de krater ontwa ren we glinsterende poelen, maar zij zijn omgeven door de heel wat min der prettige glinster van het zout, dat achterblijft als het water op droogt door de verschroeiende hitte, die Tanganyika zo verschrikkelijk heeft geteisterd. Geruïneerd Wat boven op de kraterwand zo'n boeiend schouwspel leek, blijkt be neden een deprimerende ervaring, een treurig restant van wat eens het wilde dierenleven in Afrika was ge weest. De eens zo vruchtbare vlakte, die in staat was deze duizenden die ren in leven te houden, is nu zo kaalgevreten, dat de grond de aarde niet meer kon vasthouden en in gro te stofwolken opdwarrelde. De stro men die eens in staat waren de poe- Daar lag hij, de gewonde rinoceros het wijfje kan hem niet meer helpen. len bet gehele jaar van water te voorzien waarin de nijlpaarden zwommen en poedelden, om zich daarna op de modderbanken te ver maken zijn uitgedroogd. Dit alles als gevolg van het feit, dat de Afrikaan se stammen die in de buurt huizen, de bossen rond de krater hebben gekapt, waardoor deze niet meer kon den fungeren als opvangbekken van het regenwater. De nomaden van de Masai-stam hebben geheel wettelijk overigens, maar niet minder desastreus, hun kudden eveneens in de krater ge dreven en zo de uitputting van de grond en de waterreservoirs nog ernstig vergroot. Door het kappen en de extra afgrazing is dit gebied vol komen geruïneerd waarbij bovendien de ernstige droogte de genadeslag heeft toegebracht. Tienduizenden dieren hebben in de loop der jaren een toevluchtsoord gevonden in de Nationale Parken, maar zelfs in deze reservaten, heb ben de droogte en de rondtrekkende kudden de vegetatie ernstig aange tast. Teveel stropers op pad Erger nog is de verwoestende stro perij op grote schaal, die zich zelfs uitstrekt in de Nationale Parken en die niet voortkomt uit honger, maar uit de zucht naar olifants- en rino- cerostanden, krokedillen- en andere huiden. In bepaalde streken heeft dit tot massale slachtingen geleid. Tegen deze achtergrond moet men de Arusha-conferentie zien, een conferentie in samenwerking met de Commissie voor Technische Bijstand in Afrika, de Internationale Unie ter bescherming van de Natuur de UNESCO en de FAO, die onder druk van de nood tot stand kwam. Men riep de conferentie ook bijeen om de medewerking te krijgen van de nieu we Afrikaanse staten, zonder wier hulp het vrijwel ondoenlijk is ver beteringen aan te brengen. De discussies bewogen zich rond enerzijds de bescherming van de wild stand in de nationale parken, de in standhouding en de oprichting van dergelijke parken, anderzijds rond om de vraag hoe de belangen van de gevestigde bevolking en hun kudden kunnen samen gaan met de instand houding van de wildstana. Volgens deskundigen is dit nogeltjk. De in het wild levende dieren blij ken veel beter gebruik te maken van de aanwezige voedselvoorraden in de natuur, dan de kudden van de plaat selijke bevolking. Vee eet immers al leen dat wat het op de grond vindt, maar wilde dieren eten, althans naar gelang de soort, wat op de grond, in de grond en boven de grond te vin- te te. Twee vliegen m één klap Een belangrijk punt van overweging is voorts, dat de dieren der Afri kaanse vlakten in het algemeen grote dieren zijn. Zij zijn in feite grote bronnen van eiwit, hetgeen van grote betekenis kan worden voor de voe ding van de Afrikaanse bevolking. Het is immers bekend, dat deze dier soorten zich snel vermenigvuldigen, indien zij met rust worden gelaten, zo zelfs, dat zij door him aantal een gevaar voor elkaar worden. Zijn ze te talrijk, dan verspillen en vernie tigen zij hun eigen voedselbronnen en dat heeft zelfs de meest conser vatieve beschermer van de wildstand er toe gebracht te erkennen, dat het nodig is de wilde kudden van tijd tot tijd uit te dunnen, teneinde de soort te verbeteren en niet te grote kudden te laten ontstaan. Langs deze weg kan men twee vlie gen in één klap slaan, namelijk in standhouding van de kudden wilde dieren en tegelijkertijd, door het af schieten van een bepaald aantal, de vorming van voedselvoorraden voor de plaatselijke bevolking. In Rhodesia is deze ontwikkeling reeds ingezet en heeft men ranches gebouwd voor wilde dieren, die im mers beter gebruik maken van hun natuurlijke omgeving. Door regelma tig uitdunnen verkrijgt de mens in dit geval voldoende vlees. Injectie-gewwen Een probleem van veterinaire aard duikt hierbij natuurlijk wel op. „Hoe voorkomt men de infectie en de overbrenging van ziekten van wilde dieren op tamme zo informeren wij. Het blijkt dat de praktijk ook hier een oplossing aan de hand heeft gedaan. Men heert zogenaamde injectie-gewe ren ontworpen, die het mogelijk ma ken wilde dieren „aan te schieten", dat wil zeggen zij worden door de injectie tijdelijk verlamd, waarna zij een vaccinatie kunnen ondergaan. Er is nu in Arusha in feite een pro gramma van aktie vastgesteld, dat door de Afrikaanse autoriteiten werd goedgekeurd. De ministers van Tan ganyika gaven een manifest uit, waarin wordt beloofd dat het bestand der wilde dieren en de plaatsen waar zij kunnen leven een integrerend deel zullen uitmaken in de toekom stige voedselvoorziening en econo mie (toerisme) van het land. „Bij het accepteren van het beheer over onze wildstand verklaren wij plechtig, dat wij alles zuilen deen om onze kleinkinderen in staat te stellen zich te verheugen over het rijke bezit van deze erfenis", ver klaarde de eerste minister. M. Peters (MWO) eer begraven De belangstelling voor de plechtig heid was bijzonder groot. Er waren vele deputaties uit regerings- en parlementaire kringen, uit de jour nalistieke wereld (de heer Peters was hoofdredacteur van „De Nieuwe Limburger" in Maastricht), uit de on derwijswereld, van corporaties, in stellingen, commissies en comité's. waarvan de heer Peters voorzitter of bestuurslid was. Daar de parochiekerk van de „Hei lige Jacobus de Meerdere" in Rooste ren slechts plaats biedt aan 300 per sonen, waren er speciale maatrege len getroffen om althans de familie en de autoriteiten zoveel mogelijk van een plaats in het kerkgebouw te verzekeren. Het stoffelijk overschot van de heer Peters, dat tot vanmorgen opgebaard was in de rouwkamer van het zie kenhuis van de „Goddelijke Voorzie nigheid" in Sittard, waar honderden hem de laatste eer waren komen be wijzen, werd vanmorgen om negen uur overgebracht naar „De Belhof". het woonhuis van de heer Peters in Roosteren, waar voor de van veraf gekomenen nog gelegenheid bestond afscheid te nemen van de overledene en de naaste familie te condoleren. Hiervan weid door honderden ge bruik gemaakt. De plechtige mis van requiem werd opgedragen door de pastoor van de parochie, H. Souren, met assistentie van enige vrienden-geestelijken van de heer Peters, waarna de begrafe nis op het kerkhof van Roosteren volgde. Het militair eerbetoon werd ge bracht door de Koninklijke militaire school van Weert en het fanfarekorps van het regiment Limburgse Jagers uit Venlo. Voorts door een vuurpe- leton van 24 man onder bevel van een officier en een escorte van hon derd man. Als dragers fungeerden twaalf onderofficieren en als slip- pendragers viei officieren van de Koninklijke militaire school in Weert, onder leiding van een kapitein. De Westduitse televisie-industrie zal in de loop van deze week de prijsbinding voor alle televisietoe stellen van het bouwjaar 1961/62 ge leidelijk opheffen. Dit is het resultaat van besprekingen, die de fabrikan ten van radio- en televisietoestellen, wier apparaten onder de prijsbinding vallen, gisteren in Bérlijn met het Westduitse kartelbureau hebben ge voerd. Uitgezonderd van de opheffing van de prijsbinding zijn slechts en kele speciale typen die thans nog in produktie zijn. 3F Te koop: judopak, z.g. a.n. Geversstr. 51, Oegst- geest, tel. 31720. 3? Besch. r.k. huishoudster m.l., van goede boeren stand, zoekt een rustige geheel zelfst. werkkring. Uitsluitend bij r.k. heer alleen (z.k.) van goede fam. op boerderij of rus tend landb. of heer alleen. Br. onder no. 2488 bur. bl. 3? Een flinke werkster ge vraagd voor enkele uren per aag. Goed loon. Telef. 23313. 3? Gevr.: nette werkster, 2x per week van 91 uur. Rosine, Steenstraat 16, tel. 26854. Leiden. 3T Gevr. een i.g.st.z. 2e hands kaasroermachine. Br. onder no. 4487 bur. bl. ■m (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) VORST Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Van nacht matige, hier en daar strenge vorst, morgenmiddag overwegend lichte vorst. Zwak ke tot matige, langs de Wad- denkust later vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: 3T Tuindersjongen gevr., leeftijd 1617 jaar voor vast. P. Bakker, Noordein de 163, R.A.Veen. >3? Knijnenburg's le rens- middelenbedr. en slijterij- wijnhandel vraagt, wegens dienstplicht tegenwoordi ge nette bediende. Pretti ge, leerzame werkkring. 5- dagse werkweek. Veurse straatweg 2c, Leidschen- dam. Pr. bad; bushaard; gas- radiators; gashaard; Me- chelse leeuwenkopdressoir kastjes en tafel; eiken ta fels in soort; mah. tafel en stoelen; 1-pers. spiralen; litsjumeaux met spiralen. Inkoop antiek, meubels. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9, tel. 23261 fS* Knijnenburg's levens- middelenbedr. en slijterij- wijnhandel vraagt, weeehs huwelijk tegenwoordige: een er aren winkelmeisje. Prettige leerzame werk kring. 5-daagse werkweek. Veurse straatweg 2c, Leid- «chendam HELSINKI mist —14 —22 STOCKHOLM onbew. 5 —20 OSLO onbew. 6 —14 KOPENHAGEN onbew. 3 5 ABERDEEN geh. bew. 3 LONDEN 1. bew. 5 3 AMSTERDAM 1. bew. 2 6 BRUSSEL onbew. 4 6 LUXEMBURG onbew. 3 —10 PARIJS 1. bew. 3 4 BORDEAUX onbew. 5 4 GRENOBLE L bew. 6 4 NICE h. bew. 12 2 BERLIJN h. bew. 2 7 FRANKFORT 1. bew. 1 7 MüNCHEN sneeuw 4 9 ZURICH sneeuw 2 8 GENèVE onbew. 2 7 LOCARNO onbew. 3 WENEN h. bew. 2 8 INNSBRUOK sneeuw 4 —10 BELGRADO sneeuw 2 5 ATHENE zv/. bew. 11 8 ROME onbew. 8 3 AJACCIO onbew. 14 0 MADRID onbew. 13 1 MALLORCA onbew. 15 3 LISSABON onbew. 16 6 PAUZE Morgen: Don Bosco, f 1888 te Tu rijn. HET IS WEER EEN ITALIAAN! Het zou aanbevelenswaardig zijn, indien allen die zich op enigerlei wijze aan het apostolaat willen ge ven en dat kan politiek of socio logisch of oecumenisch of charita tief zijn een levensbeschrijving la- van Don Bosco. Zo gemakkelijk denkt men bij zichzelf (wij ook!): het is weer een Italiaan en dan nog een, die in 1888 gestorven is. Niets meer voor onze moderne tijd! Maar dat te denken zou een vergissing zijn. Don (Johannes) Bosco was niet alleen lichamelijk een krachtig man, maar ook verstandelijk en hand vaardig. Hij maakte b.v. drie klas sen van het gymnasium in één jaar af, maar was ook bekwaam (door de bittere nood gedwongen) als banket bakker, schoenmaker, meubelmaker en,... als goochelaar. Zijn meest opzienbarende goocheltruc was om, zonder ooit één cent op zak te heb ben, enorme sommen voor de ver waarloosde jeugd uit te geven. Hij was een bizonder begenadigd man van gebed, met een „fantastisch" godsvertrouwen en een onbegrensde naastenliefde Zijn afmattend en ver- d leven is (niettemin) één won der van gebedsverhoringen. PUZZEL No. 504. Hor. 1. ontzag, 7. muziek noot, 8. deel van de bijbel (afk., 10. voegwoord, 12. plomp, 14. muziek noot, 15. gebod, 17. voedsel om te lokken, 18. eetgerei, 19. familielid, 21. groente, 23. rijschool (afk.), 24. bier soort, 26. meisjesnaam, 27. onbekende, 28. landbouwwerktuig, 30. stierendo- der. Vert. 2. bekende afkorting, 3. mu zieknoot. 4. nauw, 5. munt in Nederl. (afk.), 6. springveer, 9. gewaagd, 11. deel van de bijbel (afk.), 13. dorpje in Limb, bij Nederweert, 14. familie lid, 16. bergweide, 17. voegwoord, 20. rund, 22. muzieknoot, 24. voorvoeg sel, 25. plechtige gelofte, 27. voorzet sel, 29. ga (Eng.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 511. Hor. 1. melk, 4. slak, 7. aap, 8. naar, 9. stoa, 11. kan teel, 14. kor, 15. gebogen, 19. akal, 20 Lena, 21. Ned, 22. stil, 23. neep. Vert. 1. mand, 2. laak, 3. karakol, 5. late, 6. kaal, 9. strelen, 10. oer, 12. nog, 13. dek, 15. gans, 16. Bari, 17. Nede, 18. kamp.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3