S)e CaidóeSoii^cMit Atoombommen Verkennende besprekingen over N. Guinea Nog niet mislukt Late Sinterklaas Kernstopoverleg staat weer stop Na de moordpartij in Katanga RUMOERIGE UITVAART OAS. terreur Wat Berlijn betekent Als in Londen de treinen staken Fritz Kreisler overleden Schaatsen en schaatsen slijpen DINSDAG 30 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15538 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN houden het laatste woord Telet. 80935 Red. 2 0 015, 25594 Advert. 2082 6 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., f 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Indonesische en Nederlandse krin gen bij de Verenigde Naties hebben maandag hun verbazing geuit naar aanleiding van berichten, als zou de Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heb ben gezegd, dat de verkennende be sprekingen in de Verenigde Naties over de kwestie-Nieuw-Guinea zijn mislukt. Een zegsman deelde mee, dat de speciale vertegenwoordiger van pre sident Soekarno, dr. Soedjarwo Tjon- dronegroro aan Djakarta verslag heeft uitgebracht over zijn besprekingen met waarnemend secretaris-generaal Oe Thant over een mogelijke formu le voor een vreedzame regeling van het geschil. Er wordt op nieuwe in structies gewacht, aldus de zegsman. Hij zei voorts, dat de Indonesische regering de volgende stap moet doen, maar men heeft niet de indruk, dat de besprekingen in een zodanig sta dium zijn gekomen, dat zij als mis lukt kunnen worden beschouwd. Een lid van de Nederlandse dele gatie bij de V.N. zei: „Er is niets mislukt, omdat in feite nog niets be gonnen is". Hij zei dat de besprekin gen, die de Nederlandse gedelegeer de mr. C. W. A. Schürmann en In donesische afgevaardigden afzonder lijk met Oe Thant hebben gevoerd, zuiver verkennend zijn geweest. Oe Thant zou, zo werd voorts uit be trouwbare bron vernomen, beide par tijen hebben laten weten dat hij ze pas onder auspiciën bijeen wil laten komen, als hij in redelijke mate de zekerheid heeft, dat zij dan met een formule betreffende een vreedzame regeling akkoord zullen gaan. RUSSISCHE ONDERZEEBOTEN VOOR INDONESIë Vier onderzeeboten, die Indonesië van Rusland heeft gekocht, hebben de Poolse haven Gdynia verlaten en zijn op weg naar Indonesië. Dit heeft een woordvoerder van de Indonesi sche marine gisteren meegedeeld. De woordvoerder zei, dat de Russische onderzeeboten beter zijn dan die wel ke Nederland heeft. Indonesië heeft reeds vijf onder zeeboten, eveneens van Russische ma kelij, maar deze zijn van een oud type. Indonesië is nog steeds van plan Westelijk Nieuw-Guinea vóór het einde van dit jaar aan de Nederlan- Een onbekend gebleven vreemde ling is in het nabij Hof, in West- Duitsland, gelegen dorpje Langen- bach als weldoener opgetreden. Hij kwam zondag j.l. onopgemerkt Lan- genbacht binnen en wist in de plaat selijke bakkerij een lijst te krijgen met de namen en adressen van ge zinnen, die het niet breed hebben. Daar bezocht hij deze gezinnen één voor één en overhandigde de ver baasde echtelieden een bedrag van dertig tot zestig Mark, met de woor den: „Neem dit en koop iets voor uzelf en de kinderen". De onbekende heeft naar schatting duizend mark in Langenbacht rond gedeeld. ders te ontworstelen, zo heeft presi dent Soekarno gezegd. Soekarno, die de eerste steen legde voor een ge bouw van het Indonesische Rode Kruis, zei, dat een Indonesische inva sie in Nieuw-Guinea een daad van zelfverdediging zou zijn. Hij deed een beroep op de bevol king bloed voor het Rode Kruis te geven. Hij zei dat een omvangrijke „bloedbank" nodig is voor gevechten die zouden kunnen uitbreken in de kwestie-Nieuw-Guinea. De Indonesische ambassadeur in Australië, generaal Saudi, is naar Djakarta ontboden voor een onder houd met president Soekarno. In goed ingelichte Australische kringen wordt melding gemaakt van een grote diplomatieke activiteit. Deze heeft ten doel te bereiken, dat Nederland en Indonesië tot een com promis komen, waarin het recht van de Papoea's op zelfbeschikking zal worden erkend. WITTE KRUIS y de echte PIJNSTILLER legen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. (Advertentie» Het hoofd van de Russische af vaardiging naar de kernstopconfe rentie te Genève, Tsarapkin, heeft na de vergadering van maandag meegedeeld, dat de conferentie voor bij is en dat hij naar Moskou terug keert. Een westelijke woordvoerder zei, dat de conferentie voor onbe paalde tijd is verdaagd, omdat men het niet eens is over een basis voor de onderhandelingen. Men heeft meer dan drie jaar onderhandeld en in die tijd 353 vergaderingen gehou den. België verontwaardigd over de V.N. Tussen leden van de begrafenis stoet en persfotografen is het maan dag te Napels bij de uitvaartdienst van de vroegere gangster Lucky Lu ciano tot incidenten gekomen. Na af loop van de dienst in een katholieke kerk sloegen mannen op straat een fotograaf neer, die probeerde een fo to te maken van de 24-jarige Adri- ana Risso, die zegt dat Luciano op het punt stond met haar te trouwen. Reeds tijdens de dienst kwam het tot botsingen met fotografen, die Luciano's broer Barolo en Adriana Risso trachtten te fotograferen. Op een gegeven ogenblik scheidde een rechercheur Luciano's lijfwacht en een fotograaf, die elkander in de kerk te lijf dreigden te gaan. Ongeveer dertig familieleden en vrienden, 150 journalisten en foto grafen en tientallen politieagenten woonden de dienst bij. Toen de stoet de kerk binnenging, maakten twee Amerikanen bij de deur foto's van de meeste mannen, die de dienst gingen bijwonen. Eén van de twee zei dat zij voor de Ame rikaanse regering werkten. Hij dacht niet, dat er beruchte gangsters de kerk waren binnengegaan. De lijkkist is na de dienst overge bracht naar een begraafplaats en zal later naar New York worden ver scheept, waar het stoffelijk overschot een plaats zal krijgen in het mauso leum van de familie Luciano. „ECHO" WEER TE ZIEN De kunstmaandienst van de ster- rewacht in Utrecht deelt mede, dat de Amerikaanse ballonsatelliet „Echo" op het ogenblik weer in de avonduren te zien is op de volgende tijden: 30 Jan. 20.46, 31 jan. 20.00 en 22.00, 1 febr. 19.15 en 21.11, 2 febr. 20.25 en. 22.20, 3 febr. 19.39 en 21.35 uur. De satelliet gaat van west naar oost aan de zuidelijke hemel. Tij dens de latere omlopen kan men hem in de aardschaduw zien ver dwijnen. Een ontploffing heeft maandag in Algiers een villa in een puinhoop herschapen. Naar verluidt waren in het huis tegen de OAS operende po litiemannen ondergebracht. Volgens de eerste berichten kwam één man om het leven en werden verschei dene gewond. Bij gewelddaden door leden van de OAS en van de Algerijnse ver zetsbeweging zijn maandag in Oran zes mensen gedood en acht gewond. De aanslagen die maandag in ge heel Algerië zijn gepleegd kostten aan dertien mensen het leven. Het aantal gewonden van deze dag be droeg twintig. Zes van de dertien waren Europeanen. Naar uit betrouwbare bronnen verluidt heeft de Franse politie or ders gekregen om onmiddellijk te schieten wanneer zij wordt aange vallen. Ook op personen en auto's, aie na een sommatie om te blijven staan trachten te vluchten, zal wor den geschoten. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft ter voorlichting van het publiek een brochure uitge geven getiteld „Wat Berlijn bete kent", waarin uitdrukking wordt gegeven aan de vastbeslotenheid van de Britse regering om de her eniging van Duitsland na te blijven streven. Als argumentatie daarvoor wordt aangevoerd, dat de westelijke mo gendheden en de Sowj et-Unie zich na de oorlog tot het bewerkstelligen van de Duitse hereniging verplicht hebben, dat Groot-Brittannië en de Duitse Bondsrepubliek Navo-bondge- noten zijn en de Bondsrepubliek evenzeer de veiligheid van Groot- Brittannië verdédigt als andersom, dat men in Europa niet tot een duur zame regeling kan komen zolang de verdeling van Duitsland voortduurt en dat het Duitse volk te groot en te krachtig is om met die verdeling genoegen te blijven nemen. KORTE GOLF Radio-Amman heeft vanmorgen om 6 uur (Ned. tijd) de geboorte be kendgemaakt van een Jordaanse kroonprins, die Abdoellah is ge noemd. De gemalin van koning Hoes sein is de jeugdige Engelse Tony Gardiner. Negen mensen zijn omgekomen en 36 gewond doordat zondagavond te Tabor in het zuiden van Bohemen een trein tegen een stootblok reed, Het mag dan in Nederland een beetje kouder worden, in Finland heerst de winter met strenge hand, getuige aldus heeft de Tsjechoslo waakse bijvoorbeeld dit plaatje van de zuidelijke haven van Helsinki. Op de achtergrond de Orthodoxe kerk, de ka- persbureau Ceteka maandagmiddag thedraal van Uskenskij. gemeld. Prinses Beatrix morgen jarig In Belgische regeringskringen is maandag stelling genomen tegen een verklaring van de secretaris gene raal van de V.N. over de moord op 23 Belgische en Nederlandse gees telijken in Noord-Katanga. Het argument van Oe Thant, dat het terugtrekken van 1800 man Ka- tangese gendarmerie uit de streek van Kongolo indirect debet was aan de bloeddorstige aktie van „een klein detachement muitende Kongo lese militairen" en dat de V.N. niet bij machte was tussenbeide te ko men, heeft in Brussel een heftige reactie uitgelokt. Volgens radio-Brussel heeft de Bel gische regering het VN-secretariaat er op gewezen, dat zich wel aan zienlijke VN-strijdkrachten op de basis Kamina bevinden, maar dat er blijkbaar voor het geterroriseerde gebied van Noord-Katanga géén troe pen beschikbaar kunnen worden ge steld. Het Brusselse blad „La Libre Bel- gique" spreekt in dit verband van een .weergaloos voorbeeld" van kwaadwilligheid, cynisme en dwaas heid, dat in het optreden van Oe Thant tot uiting komt. Het blad wijst er op, dat de V.N. „wel 12.000 soldaten ter beschikking kunnen stellen voor een opeartie tegen het geordende staatsbestel van Katanga in Elizabethstad, maar geen einde kan maken aan het optreden van een handvol muiters in het noor den". DE VISIE VAN PATER DARMONT. De enige Europese overlevende van het bloedbad van Kongolo, het hoofd van de missiepost pater Jules Dar- mont, is maandagmiddag per vlieg tuig uit Kongo in Brussel aangeko men. Voor de Belgische radio gaf pater Darmont als zijn mening te kennen, dat „de muiters bevelen van hogerhand hadden ontvangen om de missie in Kongolo en wellicht ook elders" uit te roeien en niet.op eigen initiatief hadden gehandeld. Hij had kunnen constateren, dat er onder de burgerlijke en ook bij ver scheidene Gongolese militairen een levendige sympathie bestond voor het lot van de omgebrachte geestelijken. Sommige militairen hadden hem zelfs verzekerd „de schuldigen te zullen aanwijzen, wanneer eenmaal de V.N. ter plaatse zou zijn gearriveerd". „Onder de Kongolese soldaten in Kongolo waren talrijke christenen, die niet aan de slachting hadden willen deelnemen. Zij brachten later kleine geschenken naar de missie post om op die wijze uiting te ge ven aan hun afkeer over het ge beuren". ERVARINGEN VAN MAJOOR LAWSON. De Britse majoor Lawson, die tweemaal naar Noord-Katanga is ge reisd om te trachten de daar be dreigde missionarissen te evacueren, heeft maandag tijdens zijn eerste of ficiële persconferentie in Leopold- stad enkele bijzonderheden verteld van zijn tweede tocht naar dit ge bied. Hij zei, dat hij en zijn bege leiders in Mboeloela waren gesla gen door Katangaanse militairen en vluchtelingen, toen hij enkele Euro pese nonnen en geestelijke wilde evacueren. Het missiegebouw in Mboeloela, waar zich geestelijken en nonnen be vonden, die uit Sola waren ge vlucht en zich daarna enkele weken in de bossen hadden schuilgehouden bleek omsingeld te zijn door solda ten en burgers uit naburige dorpen. Met merendeel van hen waren vluch telingen uit Kongolo, aldus Lawson. Toen de geestelijken en het gezel schap van Lawson het gebouw wil den verlaten, werden zij door de me nigte aangevallen. Zij werden ge stompt en met geweerkolven gesla gen en men trachtte hen naar de stad te sleuren. Op dit moment grepen officieren van de gendarmerie in, die het gezelschap wisten te ont zetten. Volgens majoor Lawson was de moord op de missionarissen in Kon golo gepleegd door vijf dronken Kon- gelese militairen, die onder invloed van verdovende sigaretten stonden. Een recente foto van H.KJH. Prinses Beatrix, die morgen haar 24ste verjaar dag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot) STEMMIG WINTERPLAATJE UIT HELSINKI Een loonstaking van het personeel van de Londense ondergrondse en de forensentreinen, heeft gisteren een verkeerschaos zonder weerga ver oorzaakt. De politie vertelde dit ter illustratie: in één straat was er een opstopping over een lengte van 18 kilometer. Ruim een miljoen forensen ge bruikten auto's, taxi's, bussen, scoo ters, fietsen enhun benen in een meestal vergeefse poging op tijd op hun werk te zijn. De narigheid met het verkeer was het resultaat van een eendaagse wil de staking van het personeel van de spoorwegen en de ondergrondse, om looneisen kracht bij te zetten. Een „reddingsauto" van de Royal Automobile Club meldde 5 minuten na te zijn uitgerukt dat hij hopeloos vast zat. Alle processen in de rechtszalen van Old Bailey werden opgeschort omdat geen enkel jurylid kwam op dagen. Premier Macmillan reed zondag avond reeds naar zijn kantoor om de chaos de loef af te steken. Beeching, voorzitter van de British Transport Commission, reed naai zijn werk via een „geheime route" Hij weigerde daarover inlichtingen uit angst dat die route dan ook over vol zou raken. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207. heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie) Aanhoudende vorst Vrijwel geheel Europa is thans overspoeld door de koude lucht uit Scandinavië en Rusland. In Zweden en Finland vroor het de afgelopen nacht 25 tot 30 graden. In Polen werd tien tot vijftien en plaatselijk in West-Duitsland, Nederland en België werd 10 tot 11 graden vorst gemeten. Ook in Italië en Spanje vroor het 2 tot 5 graden. Alleen Zuidwest-Engeland, Ierland, Schot land en de kust van Noorwegen ble ven vrij van vorst. In de huidige winterse weerstoe- stand komt de komende 36 uur nog weinig verandering. Het hoge-druk- gebied boven Scandinavië verplaatst zich slechts langzaam naar het zui den en breidt zich bovendien verder over Rusland uit. Er ontstaat daar door een langgerekte gordel van ho ge druk, die zich uitstrekt van de Oeral via onze streken tot de Ber muda-eilanden. Ten noorden van de ze gordel heerst een levendige de pressie-activiteit, waarbij de ene Oceaanstoring na de andere in de richting van de noordelijke IJszee trekt. De Amerikaanse violist Fritz Kreis ler is maandag op 86-jarige leeftijd in een ziekenhuis in New York over leden. Volgens zijn dokter overleed Kreisler, die sedert 13 januari in een ziekenhnis lag, aan een hartaanval. Fritz Kreisler is in Wenen geboren. In de eerste wereldoorlog streed hij in het Oostenrijkse leger. Kort voor de tweede wereldoorlog kreeg hij de Franse nationaliteit. Hij vestigde zich in de Verenigde Staten, toen de Duitsers in 1940 Frankrijk binnen vielen. In 1943 werd hij Amerikaans staatsburger. Hij trad in 1950 in een radiopro gramma voor het laatst in het open baar op. Behalve vioolcomposities schreef Kreisler drie operettes. Hij bezat enige van de beroemste en kost baarste violen ter wereld, waaronder een Guarnerius uit 1737, die hij in 1952 ten geschenke gaf aan de biblio theek van het congres te Washing ton. Een fraaie collectie zeldzame boeken en handschriften had hij vier jaar tevoren verkocht en het geld aan instellingen van liefdadigheid ge geven. Op dezelfde wijze gaf hij ook een groot deel van zijn vermogen weg. RIJWIELHANDEL Noordeinde G. v. DAM Noordeinde 11, Leiden, tel. 20964 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zon- en maanstanden 31 Jan.: zon op 08.23, onder 17.25; maan op 03.50, onder 13.06. H oogwaterstanden 31 Jan.: v.m. 10.56; n.m. 23.44. KORRELTJE Waar zon is, moet ook schaduw zijn.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1