JACQUELINE (2) Geen „Kassenverboden" doch nieuw centrum van tuinbouw onder glas WIJ WETEN IIET.. Plasticfabriek door brand verwoest Angst voor kanker dreigt erger te worden dan de ziekte zelf Kanker lang niet altijd ongeneeslijk MAANDAG 29 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Tuinbouw en ruimtelijke ordening In Scheveningen werd donderdag een voorlichtingsdag gehouden over tuinbouw en ruimtelijke ordening. Deze bijeenkomst werd georganiseerd door de Nederlandse Tuinbouwraad, zij werd o.m. bijgewoond door de direkteur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen, en de direkteur van de rijksdienst voor het nationale plan, mr. J. Vink. Ir. Th. Quené, landbouwkundige bij de rijksdienst voor het nationale plan, sprak over „Hoofdlijnen van de ruimtelijke or dening in Nederland". Hij betoogde dat de richtlijnen voor de ruimtelijke ordening, die de overheid geeft, ook voor het landelijke gebied zo globaal mogelijk moeten zijn en zich zoveel mogelijk moeten beperken tot de hoofdlijnen van de ruimtelijke struktuur. Tot die hoofdlijnen behoort zijns inziens stellig de ontwikkeling van een nieuw centrum van de tuinbouw onder glas, doch dit betekent zó'n ingreep in de ruimtelijke struktuur van het lande lijke gebied, dat de overheid het recht heeft de lokalisering van zo'n centrum door middel van planologische maatregelen te be ïnvloeden. De maatregelen, die de overheid tot dusverre heeft genomen om de vestiging en ontwikkeling van tuinbouwcentra te beïnvloe den, zijn voornamelijk negatief en komen neer op „kassenbouw- verboden" voor bepaalde delen van het platteland. Hij pleitte voor een positiever aanpak, waarbij in onderling overleg tussen land en tuinbouw en planologen wordt bepaald, waar de tuinbouw ont wikkeld moet worden. DE PRAKTIJK WILT IJ IETS WETEN?? delen van Nederland, waar de alge mene omstandigheden zeer gunstig zijn, en waar de streekstruktuur uit stekend is. RUILVERKAVELING Een algemene richtlijn voor het opbouwen van de streekstruktuur is naar zijn mening niet te geven: in het ene gebied zal een heel ander beleid nodig zijn dan in het andere. Bij de ruilverkavelingen, zo meen de hij, moet niet het aantal hectaren, maar de toeneming van de agrari sche produktiviteit de norm zijn. Kijkt men naar de toegevoegde waarde, dan is twintig hectare grond voor intensieve tuinbouw even be langrijk als duizend hectare land bouwgrond. En verder is streekver- betering niet in alle tuinbouwcentra een kwestie van ruilverkaveling, maar wel is verbetering daar vaak even hard nodig als in gebieden, waar de ruilverkaveling wel uit gangspunt voor streekverbetering vormt. De direkteur van de tuinbouw, dr. ir. G. de Bakker, hield een slot beschouwing. Hij vergeleek daarin van 15 miljoen tot 60 miljoen bij deze bijeenkomst met een civiele bloemen. procedure, waarin de tuinbouw de Drs. D. H. Franssens, sekretaris Een „positieve" wens van de heer planologische bestuursorganen aan- van de commissie planologie van het Kemmers was: verbeter de streek- klaagt. Zichzelf bedeelde hij de rol Landbouwschap, sprak over de pla- struktuur. Het doel van de ruimte- van rechter toe, maar hij stelde de nologie in de praktijk. Hij had de lijke ordening, zo meende hij, zou uitspraak uit om partijen gelegen- indruk dat velen, waaronder ook wat de tuinbouw betreft dienen te heid te geven tot een minnelijke overheidsdiensten, de aktiviteiten zijn dat de produktie vooral ge- schikking. Zonder prealabele voor van het Landbouwschap op planolo- schiedt op gezonde bedrijven, in die waarden, gisch gebied niet van ganser harte aanvaarden. In het kader van een moderne democratische besluitvor ming leek het hem echter alleszins gepast, dat de land- en tuinbouw zijn stem hierover laat horen. Bestemming van tuinland voor stadsuitbreiding is niet altijd te voor komen. In zó'n geval aanvaarden wij een niet-agrarische bestemming, al dus drs. Franssens, maar niet alle gevolgen daarvan. Zo achtte hij on aanvaardbaar de verregaande be vriezing van het bestaande grond gebruik, terwille van een nieuwe maar nog niet gerealiseerde niet- agrarische bestemming. Er zijn ge vallen bekend van tuinders, die in afwachting van een onteigening 20 jaar en langer hun bedrijf niet heb ben kunnen uitbreiden. Als planologische maatregelen, die vooral in het westen voor de tuin bouw een zeer grote, zo niet de grootste bedreiging vormen, be schouwde hij de verboden tot kas senbouw in gebieden met agrarische bestemming. Die verboden zijn gegrond op over wegingen, die volgens spreker alle te herleiden zijn tot een „We vinden kassen zo lelijk en we willen ze niet." Deze beperking doet aan de groei en ontwikkeling van de tuin bouw onder glas op verschillende punten afbreuk. Wensen Dr. W. H. Kemmers, financieel di rekteur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, formuleerde een aantal wensen van de tuinbouw ten aanzien van de ruimtelijke or dening. Hij had „negatieve" en „po sitieve" wensen en de negatieve wens waar hij mee begon was: laat de tuinbouw ongehinderd verder groeien. Dat een vrije vestiging van de tuin bouw, in alle vormen en overal, niet meer mogelijk is, is ook in tuin- bouwkringen een algemeen aan vaarde opvatting. De huidige toe stand is dat de tuinbouw zich vrij mag vestigen in het voor agrarische bedrijfsuitoefening vrijgelaten ge bied. Een voor de tuinbouw aan vaardbare toestand, vond de heer Kemmers behalve echter voor de kas-tuinbouw, die deze vrijheid niet geniet. Voor die kastuinbouw gaat in toenemende mate gelden, dat hij zich alleen vrij mag vestigen in spe ciaal daartoe aangewezen gedeelten van het voor agrarische bedrijfsuit oefening vrijgelaten gebied. Het gaat hierbij om het tegen el kaar afwegen van twee belangen, namelijk de passieve recreatie van de stedeling en de economische ak- tiviteit van de glastuinder. Over de toenemende betekenis van die eco nomische aktiviteit gaf de heer Kem mers enige cijfers. De waarde van onder glas geteelde groenten en fruit steeg van 95 miljoen in 1950 tot 290 miljoen in 1960, de waarde van onder glas geteelde bloemen van 40 miljoen in 1950 tot f 100 miljien in 1960. De exportwaarde steeg in die tien jaar van 75 miljoen tot 270 miljoen bij groenten en fruit, Zaterdagmiddag is de 42-jarige B. N. Broeks uit Zeist, bij het per fiets oversteken van de Driebergse weg te Zeist aangereden door een personen auto. De heer B. is enkele uren na het ongeluk in het ziekenhuis over leden aan de gevolgen van een sche- delbasisfractuur. Hij laat een echt genote en een dochter achter. Zaterdagmiddag is het nieuwe do minicanenklooster „Marienweide" te Venlo, door de provinciaal van de congregatie, dr. E. van Waesbergen O P uit Nijmegen ingewijd. Het klooster staat op de plaats van het in de oorlog verwoeste dominica nenklooster „Trans Cedron", dat ge deeltelijk uit 1416 dateerde. Ten gevolge van een ernstig ver keersongeval is de 73-jarige A. Lich tenberg uit Arcen (L), in een zieken huis te Venlo overleden. De heer Lich tenberg fietste op een weg, die leidt naar de Duitse grens, toen hij door een bromfietser werd aangereden. Zes mensen zijn omgekomen en ongeveer twintig gewond doordat zondagochtend een muur van de cen trale markthallen van Havanna (Cu ba) bezweek. In de woning van een kluize naar, die onlangs te Pembroke in Wales overleed, zijn 116 violen ge vonden, waarvan er mogelijk vier door Stradivarius zijn vervaardigd. Buren hadden de kluizenaar, Her man Idle, vaak viool horen spelen, maar zij hadden geen geloof gehecht aan zijn verklaring, dat hij een kost bare verzameling instrumenten be zat. De Zwolse vierling negentien jaar Vurig antwoord op belastingaanslag Een grote brand heeft zaterdag de „1001"-plasticfabriek te Someren ge heel vernield. de in zeer grote hoeveelheid plastic artikelen van uit eenlopende huishoudelijke aard vond het vuur gretig voedsel. Een tiental len meters hoge regen van branden de plasticresten noopte de brand weerkorpsen van Someren, Asten en Eindhoven tot de uiterste waakzaam heid voor de aangrenzende woningen. Aan redden kon in deze omstan digheden niet gedacht worden, zodat de fabrieksgebouwen, waarin 80 man nen en vrouwen werk vonden, met de daarbij behorende kantoren en de ge hele inboedel, waaronder een om vangrijke voorraad grondstoffen, een prooi werden van de vlammen. De schade wordt geraamd op rond 2 mil joen gulden Het bedrijf is verzekerd. Vraag van F. J. V. Wie heeft de eerste satelliet rond de aard gebracht, Rus land of Amerika? Antwoord: De eerste kunstmaan, die gelanceerd werd, was een Russische Spoetnik. Onderhuurder. Mag iemand die een vrije etage huurt van de hoofd bewoners logé's ontvangen?, vraagt J. A. W. Een onderhuurder is gerechtigd logé's te ontvangen in zijn vertrek ken, mits hij daarbij geen overlast bezorgt aan de hoofdbewoner. Werkend passagier. Zou er een mogelijkheid zijn om als werkend passagier op een boot mee te va ren naar Brazilië, daar een maand te blijven en daarna weer als wer kend passagier terug te komen, vraagt A. G. Het komt niet veel voor, dat een scheepvaartmaatschappij iemand aan neemt om als werkend passagier mee te varen naar de andere kant van de Oceaan. Men zit namelijk altijd met het probleem, dat er dan op de te rugreis als u in Brazilië een maand wilt blijven een plaats open is. Het beste kunt u eens inlich tingen vragen bij een maatschappij, die geregeld op Zuid-Amerika vaart, b.v. de Holland-Amerikalijn n.v., Wilhelminakade 86, Rotterdam. Inktvlek. Hoe krijg ik een inkt vlek uit een terlanka broek, vraagt mevr. Z. U kunt de inktvlek betten met een doekje, gedrenkt in citroensap of een oplossing van citroenzuur. Wel even op een onopvallend plekje proberen of de kleur er tegen kan. Daarna goed afnemen met lauwwarm water. Veel succes heeft men ook wel met een nat doekje met droge Omo. Helpt dit alles niet, dan kunt u het nog eens proberen met galzeep. De vlek goed nat maken met galzeep. De zeep aansmeren en uitsopelen. Prepareren. Hoe moet een konij nenvel worden geprepareerd?, vraagt C. B. L. U maakt een mengsel van 120 gram zout, 125 gram aluin en lost dit op in 2 liter kokend water. Zodra dit water koud is, voegt u er een klein beetje zwavelzuur aan toe. Leg het vel hier 24 uur in. Dan spant u de huid op een raam, schaaf vlees- en vetdelen goed af en laat de huid drogen in de lucht. Daarna bestrooit u de onderkant met talkpoeder en trekt u de huid over de ronde kant van een tafel heen en weer, zodat hij soepel wordt. Opleiding. Kunt u mij een of meerdere adressen geven voor iemand die op 35-jarige leeftijd zie- kenverpelger als leek wil worden?, vraagt R. J. De opleiding als verpleger kunt u niet als een dagschool volgen. De vooropleiding is mulo en dan gaat u als eerste jaars werken in een zie kenhuis, om aldus uw opleiding te volgen. U doet er dus goed aan bij een R.K. ziekenhuis te gaan sollici teren naar de functie van leerling verpleger. Stijfselvlekken. Ik heb stijfsel- vlekken op mijn suède schoenen, hoe kan ik die verwijderen?, vraagt A. F. te S. Borstelt u de hard geworden stijf sel er zoveel mogelijk af met een suède borsteltje. De overblijvende vlekt kunt u wellicht verwijderen met een nieuw middel voor het rei nigen van de suède dat voor de prijs van 2.25 bij de drogist ver krijgbaar is. Marokkaans leer. Hoe kan ik een tas van Marokkaans leer schoon houden?, vraagt A. G. S. te B. Marokkaans leer heeft het nadeel dat het zeer moeilijk te reinigen is als het eenmaal vuil is omdat het vuil diep doordringt in dit zachte leer. In de lederhandel is een pre paraat verkrijgbaar, dat het leer te gelijk een beschermnd laagje geeft, zodat nieuw vuil niet meer in het leer kan dringen. Voor het verwij deren van vlekken uit leer is een speciaal leerzeep in de handel. Adres. Kunt u mij mededelen het adres van pater Maas in Austra lië, aldus F. J. D. te L. Het adres van pater Maas in Australië kunt u aanvragen bij: C M. L. Buiting, Room 1208-1209, 12 th floors 41—45. King William Streeet, Emigratie-ambtenaar: I. Teekens, As- sistent-emigratie-amtbenaar: G. F. Ansems. Caletx. Wat betekent de naam Caltex en waar komt de olie van daan, vraagt N. A. R. De naam Caltax is gevormd uit de eerste lettergrepen van Californië en Texas, omdat de Standard Oil of Californië en de Texas Company (Texaco) een belangengemeenschap hebben gevormd ten behoeve van hun verkoop in het buitenland. De hier in Nederdland door Caltex ver kochte olie komt voornamelijk uit Saoedie-Arabië en de andere gebie den om de Perzische Golf en het daarin gelegen eiland Bahrein. Dorothee, Elly, Rini en Han Kif- fers, die samen de Zwolse vierling vormen, worden dinsdag 6 februari 19 jaar, een gebeurtenis, die gepaard pleegt te gaan met een elk jaar op nieuw terugkerende publiciteit, sta pels post en een stroom bezoekers. Wat die publiciteit betreft, hoopt de vierling, dat het deze keer voor 't laatst zal zijn dat zij worden bena derd door fotografen en verslagge vers. Elly en Rini werken op een kantoor en Dorothee is jeugdleidster. Han, die een ulo school bezoekt, hoopt dit jaar met succes eindexamen te doen en wil dan graag in september vervroegd in militaire dienst gaan. Wat hij na zijn diensttijd zal gaan dben weet hij nog niet. De heer Matt Reilly uit Lanesboro, Ver. Staten, hoorde van plaatselijke belastingambtenaren, dat hij over zijn huis met achttien kamers 600 procent meer belasting moest betalen. Bij een nieuwe taxatie werd zijn huis van 1200 dollar op 8600 dollar gebracht. De heer Reilly werd zo woedend, dat hij na toestemming van de brandweer zijn huis in brand stak. Het 200 jaar oude huis werd geheel in de as gelegd. Overigens moet de heer Reilly de belasting toch betalen, omdat deze op het vorige jaar betrekking had. Foto: kijkt de heer Reilly trots naar de fotograaf, In Den Haag is zaterdagmiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 30-jarige Haagse binnenhuisarchi tect W. A. van de Laar het leven heeft gekost. De heer Van de Laar, die een scooter bereed, werd aange reden door een auto uit Amstelveen. De berijder van de scooter werd met onbekend letsel vervoerd naar de Ur- sulakliniek in Wassenaar, waar hij kort na aankomst is overleden. Bij een brand aan de Van Mont- foortlaan in Den Haag is gisteren het schilderatelier van de kunstschil der C. Kloos verwoest. Ten gevolge van het omvallen van een straal- kachel ging voor 20.000 gulden aan schilderen, lijsten en meubels verlo ren. De waterschade bedroeg 10.000 gulden. Ook de vier naastgelegen zolderruimten liepen brand- en wa terschade op. pNKELE TIENTALLEN jaren geleden heette volksvijand no. 1, de slui- pende dood, tering. Als om de „demon" gunstig te stemmen, werd het vreemde woord tuberculose gemeengoed. Toen iedereen wist, dat tering en tuberculose verschillende namen waren voor de gevreesde ziekte, werd het Tbc, later, tot de dag van vandaag, spreken we over tb, die gelukkig door de medische wetenschap met succes is bestreden. Het woord kanker klinkt tegenwoordig nu deze ziekte no. 1 is geworden - verschrikkelijk hard en ongetwijfeld zal vóór men een afdoend genees middel of behandeling heeft ontdekt nog een mildere naam bedacht worden, omdat de mens nu eenmaal een heilig ontzag en ingeboren afkeer heeft van alles, waar leven mee gemoeid is. Door de alleszins verklaarbare houding van de mens om „een straatje om te gaan" als er gevaar dreigt en de harde waarheid te verdoezelen, ontstaat echter een nieuw probleem: „De redeloze angst voor kanker is een ziekte geworden, die erger dreigt te worden dan de ziekte zélf," aldus schrijft de arts A. T. Duinen in een onlangs door het Koningin Wilhelmina Fonds uitgegeven brochure. ze weten het ook niet", redeneert men dan. De angst wordt er slechts door vergroot. Men vraag zich, het geen begrijpelijk is, niet af of er ergens een medicus of bioloog is, die als bij toverslag het op gegeven dag „denkt te weten". De mensen, die zich met het kankeronderzoek bezig houden zijn er van overtuigd, dat men langzaam, hopelijk eens met 'n flink sprongetje, het raadsel zal kun nen binnendringen. jLIOEWEL de vorderingen van de medische wetenschap op het ge bied van kankeronderzoek slechts met heel kleine stapjes gaan, toch durft dr. Van Duinen te spreken van een redeloze angst. Redeloze angst, inderdaad, zegt dokter Van Duinen, want teveel nog draagt de ziekte, die kanker heet het merkbeeld van een slepend, pijnlijk en langdurig ziekte proces, waar onherroepelijk de dood op moet volgen en dus een ziekte, waarvoor geen kruid gewassen schijnt. Dat dit idee hardnekkig voort blijft leven, schrijft de steller van de bro chure onder andere toe aan ontak- tische artikelen in de pers. Als een medicus ergens ter wereld een vin ding gedaan heeft, die op zich een kleine bijdrage is aan de ontknoping van dit medisch raadsel, dan wordt niet zelden in de pers met vette kop pen gesuggereerd, dat hét middel ge vonden is. Blijkt achteraf, dat het ontdekte middel of 'n bepaalde the rapie slechts in bepaalde gevallen opgaat en dus geen massale genezing kan bewerken, dan vervalt 't publiek tot grote teleurstelling. „Zie je wel, ¥N EERLIJKE en voor ieder lees- bare taal vertelt dokter Van Dui nen in zijn brochure hoe de zaken er momenteel voorstaan. Leesbaar vooral voor ieder, omdat de schrijver er van overtuigd is, dat de angst er ger dan de kwaal kan worden en op de tweede plaats, omdat de vorde ringen van de medische wereld geen redeloze angst meer toe kunnen staan. In Amerika leven nu ongeveer éen miljoen mensen, die van kanker ge nezen zijn verklaard. Dat de dokto ren deze mensen konden genezen, is voornamelijk te danken aan 't feit, dat men in Amerika goeddeels de angst heeft overwonnen. Aan de hand van statistieken toont de schrijver aan, dat ook in Nederland het aantal sterfgevallen tengevolge van kanker aan het afnemen is, hoewel het aan tal gevallen stijgt. TEN VOORWAARDE ter vervul- ling van de wens van de bevol king blijft nog steeds: Laat uw dok ter tijdig kunnen constateren of het kanker is of niet. Hoewel kanker in het beginstadium volstrekt pijnloos kan zijn, toch kunnen bepaalde symp tomen wyzen in de richting van kan ker. Slaat men geen angst op deze symptomen uit redeloze angst en geeft men de arts geen kans, dan is de belangrijkste voorwaarde, die de schrijver op grond van de stand van zaken, wel moet stellen, verlo ren. Indien men tijdig een kanker gezwel kan ontdekken goedaardig of kwaadaardig (uitzaaiende cellen) dan staan de medicus verschillen de middelen ten dienste om de ziek- tehaard aan te vatten. De doeltreffendheid van de bestra ling is de laatste tijd met grote spron gen vooruit gegaan, geneesmiddelen zijn gevonden, die levenskansen ver beteren, en indien men er tijdig bij is, dan biedt een chirurgische ingreep bij kwaadaardige gezwellen grotere levenskansen. Tenslotte de methode van registratie, waarbij men van een groot aantal patiënten, die aan de-, zelfde soort kanker lijden uitvoerig hun levensomstandigheden nagaat en deze onderzoekt op punten van overeenkomst. jyiEN DIENT evenwel te bedenken, dat men zich niet door angst moet laten misleiden zich voor een onderzoek te melden. Wat dan wel oorzaak zou kunnen zijn, dat men zich gaat melden op het spreekuur van de huisarts? Dr. v. Duinen somt enkele voorbeelden op: acht slaan op elke verdikking in de huid, die groeit of gaat zweren, op elke knob bel in de borst, elk abnormaal bloed verlies, elke heesheid of hoest, die niet binnen enkele weken over is, elke aanhoudende slechte spijsverte ring, moeilijkheden bij het slikken en na het 40ste jaar optredende veran dering in de stoelgang. Met cijfers kan de schrijver, wiens werk wij kunnen aanbevelen, alleen al om een nuchtere kijk zon der onredelijke vrees te krijgen, aan tonen, dat in Nederland reeds dui zenden mannen en vrouwen leven en werken, die zelf niet weten, dat ze genezen zijn van kanker, omdat zij „argeloos" naar hun huisarts gin gen. Hadden zij ook die redeloze angst gehad? De brochure, waaraan wij hier enige gegevens ontlenen, is behalve bij de Landelijke Or ganisatie voor de Kankerbe strijding, De Lairessestraat 33 te Amsterdam (een briefje met ingesloten 0.38 aan postze gels is voldoende), thans ook voor 0.30 verkrijgbaar bij de boekhandel.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5