Gearresteerde misdadiger te IJsselmuiden uit cel ontsnapt Ontwerpen van een gemeenschappelijk wijkgebouw te Noordwijk Benoemingen Bisdom Haarlem visie teievisie MAANDAG 29 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Het „doorgeef-luikje"' stond open Gisteravond is uit de cel, waarin hij was opgesloten, de 24-jarige O. uit Zalk (gemeente IJsselmui den) ontsnapt. De man wordt ver dacht van een aantal aanrandingen, insluipingen en inbraken. De politie in de gehele omtrek werd gealar meerd. De gearresteerde, wiens opsporing was verzocht op donderdag j.l. en die diezelfde avond werd aange houden zag zijn kans schoon toen hem gisteravond om omstreeks 18.30 uur zijn avondeten werd ge bracht. Het zogenaamde „doorgeef luikje" in de deur van de cel bleef namelijk openstaan, omdat alsnog n kopje thee zou worden gebracht. De gearresteerde zou kans hebben gezien zich door het luikje (afme tingen 20 bij 30 centimeter) te „wringen", waarna de weg naar de vrijheid voor hem open lag. Jongstleden donderdagavond ver zocht de groepscommandant van de rijkspolitie .te IJsselmuiden de op sporing van O. Sinds begin januari is hij, aldus het opsporingsbericht, zwervende: hij slaapt in werkkeet- jes en in hooibergen en voorziet in zijn onderhoud door inbraken en insluipingen. In augustus van het vorig jaar werd hij uit de gevan genis ontslagen na een straf te heb ben uitgezeten voor een aantal aan randingen en inbraken. Dezelfde avond kon hij worden aangehouden in een café aan de weg Zwolle-Meppel. Hij werd tê IJsselmuiden ingesloten. In verband met de ontsnapping van O. is de gehele rijkspolitie in MINISTER CALS NOG NIET OP DEPARTEMENT De minister van onderwijsr kun sten en wetenschappen, mr. Cals, die vandaag zijn werkzaamheden op het departement zou hervatten, zal nog enige dagen binnenshuis moeten blij ven in verband met een verkoud heid. De minister kan daardoor de begrafenis van het Tweede-Kamer lid de heer J. M. Peters niet bijwo nen. Minister Cals heeft intussen wel de leiding van het departement over genomen van minister Klompé, die sedert 7 oktober als minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen ad interim is opgetreden. staat van groot alarm gebracht. In de onmiddellijke omgeving van IJssel muiden, maar ook op de wegen naar de Noord-Oostpolder, naar Twenthe, Drenthe en de noordoosthoek van de Veluwe wordt gesurveilleerd. Direct na de ontsnapping is, door middel van een telex-bericht, aan alle politieposten in geheel Neder land melding gemaakt van de ont vluchting. Bij de politie ter plaatse heerst grote verbazing, dat het etensluikje een mogelijkheid tot ontsnappen in houdt. „We hebben het echt niet ver geten dicht te doen", zo verklaarde men. Het was vaak de gewoonte het luikje open te laten, mede met het oog op de ventilatie van de cel. Er is gisteren nog een ander jeug dig persoon door het luikje gekro pen. Een zoon van een der aanwezige autoriteiten van de justitie heeft zich met veel moeite er door heen weten te wringen. Hij heeft ongeveer hetzelfde formaat als de ontsnapte. Ex-kapitein Westerling verheft zijn stern De heer R. Westerling, de 42-jarige ex-kapitein bij het KNIL, schijnt over goede zangtalenten te beschik ken. Van officiële zijde acht men het daarom niet onmogelijk, dat „eruit komt wat erin zit" en het ministerie van O., K. en W. heeft hem thans via de Nederlandse Opera een studie beurs verleend van 2000 gulden om zich in zes maanden te kunnen voor bereiden op een beoordeling van zijn stemmogelijkheden. Deze beurs was eind 1959 al door ex-kapitein Westerling aangevraagd bij de Nederlandse Opera. Het minis terie heeft een jaar nodig gehad om de aanvrage naar haar waarde te schatten. In de herfst van 1959 was de heer Westerling al aan een zelf- bekostigde zangstudie begonnen. De heer Westerling, die in Amsterdam gaat studeren, woont momenteel in Friesland. Door een elektriciteitsstoring is het halve gebied van Parijs zaterdag zonder stroom geweest. Aanvanke lijk dacht men dat er sabotage in het spel was maar later werd van offi ciële zijde meegedeeld, dat een ver keerde schakeling de oorzaak van de storing was. Weer reuzevangst in Nieuwkoopse plas „Als ik nu niets vang, houd ik er mee op", zei de heer Siem de Rooy zaterdag, toen hij zijn aasvisje kwam kopen bij vishandel Leliveld aan de Nieuwkoopse plas. Enige uren later was de heer De Rooy, een Nieuwkoopse timmerman terug met een snoek van 20 pond, 1 meter vijf lang. Het tot nu toe onfor tuinlijke seizoen voor deze sportvis ser was gered. De snoek, die men op bijgaande foto ziet, liet zich pas na drie kwar tier vechten op de kant slepen. Het getoonde exemplaar is tevens de grootste snoek, die dit jaar in de Nieuwkoopse plassen is gevangen. De plassen zijn verder bekend door de vangsten van bijzonder grote kar pers. De heer De Rooy heeft zijn jacht buit verkocht aan de heer Leliveld, die het dier naar Frankrijk expor teert. „Snoekrug in een wijnsausje. Ze betalen er goud voor in Frankrijk. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR ITALIAANSE BURGEMEESTER Bij K.B. is de burgemeester van Monte Argentario (Italië), prof. Etto- re Zolesi, benoemd tot ridder in de Huisorde van Oranje. Het ordever siersel is prof. Zolesi uitgereikt door de Nederlandse consul te Livorno. Zoals bekend werden koningin Ju liana en prins Bernhard het vorig jaar benoemd tot ereburgers van Mon te Argentario, de gemeente waar de koninklijke familie een zomerverblijf heeft. Weer grote belangstelling voor Stille Omgang verwacht Ter voorbereiding op de jaarlijk se Stille Omgang op de zondagen 11. 18 en 25 maart hield het Gezelschap van de Stille Omgang een jaarver gadering in Krasnapolsky in Amster dam. De nieuwe moderator, mgr. J. A. G. v. d. Hoogte, deken van Am sterdam, wees er in een toespraak op, dat ook in de hedendaagse, ver- anderdende opvattingen van Kerk de verering van het H. Sacrament op de voorgrond moet blijven. Ook dit jaar wordt weer grote be langstelling verwacht. Vooral 't aan tal jongeren neemt voortdurend toe. Met nadruk verzocht de organisatie van dê Stille Omgang de tocht niet voor 1 uur des nachts te beginnen. De twee afdelingen Bovenkerk en Wormerveer vieren dit jaar hun gouden bestaansfeest. De Stille Omgang 1962 heeft dit jaar tot intentie: „Moge de belang stelling der gelovigen blijven uit gaan naar de zin der Eucharistie ook buiten de H. Mis". DR VAN ROYEN IN DEN HAAG Zoals wij reeds eerder konden melden is door de heer Joh. van Tubergen, architect te Noordwijk aan Zee, een plan ontworpen voor een gemeen schappelijk wijkgebouw (gezondheidscentrum) aan de Van Panhuysstraat. De stichtingskosten wor den, inclusief de grondkosten, geraamd op 360.000 gulden. Het plan heeft de volledige instemming van de beide Noordwijkse kruisverenigingen, het Wit-Gele en het Groene Kruis, en het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Wij publiceren hierbij thans een schetstekening van de voorgevel, waarbij rekening dient te wor den gehouden dat de tekening is onderbroken. In werkelijkheid geven de schetsen drie brede raam- partijen aan. De tekening hiernaast laat zien hoe de architect zich de rechter-zijgevel heeft gedacht. Haarlemse man en jongen gearresteerd Wegens bedreiging van de politie Verdacht van poging tot zware mis handeling c.q. bedreiging tegen het leven, van een agent en een hoofd agent van politie te Haarlem, zijn za terdag daar gearresteerd de 17-jarige timmerman J. van B. en de 43-jarige chauffeur F. B., beiden uit Haarlem. Omdat de timbierman zaterdag morgen omstreeks half negen te Haarlem op zijn bromfiets, naar de mening van de agent, te hard reed en geen richting aangaf, hield de agent hem staande om proces-verbaal op te maken. De jongen gaf, naar de agent vermoedde, niet zijn eigen naam op. De agent wilde daarop de jongen meenemen naar het politiebureau, maar deze verzette zich. Op dit ogen blik naderde een vrachtauto, die bij het tweetal stilhield. De chauffeur van de vrachtauto, de 43-jarige F. B., boog zich uit de auto en vroeg de agent de jongen los te laten. Deze voldeed niet aan dit verzoek, waarop de chauffeur zijn auto verliet en met een ijzeren staaf op de agent afkwam en hem bedreigde. De agent liet de jongen los, die op de vlucht sloeg. Nadat de chauffeur aan de agent zijn rijbewijs had getoond en de agent 't kenteken van de vrachauto had geno teerd, verdwenen chauffeur en auto. Hij is later opgespoord en opgeslo ten. De agent heeft later op de morgen, in gezelschap van een hoofdagent, de timmerman op diens werk opge spoord. Toen de jongen de politie zag naderen, greep hij een ijzeren staaf, waarmede hij de hoofdagent bedreig de. De agent loste een pistoolschot in de richting van een der handen van de timmerman. Het schot schampte die hand en de jongen liet de staaf vallen, omdat hij aan zijn hand ge wond was geraakt. De timmerman werd gearresteerd, naar een zieken huis gebracht om de wond te laten verzorgen en daarna in het politie bureau opgesloten. De Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, dr. J. H. van Roijen en zijn echtgenote zijn zondag op de luchthaven Schiphol aangekomen. De ambas sadeur is naar Den Haag ontboden voor overleg inzake het geschil met Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft met in gang van 2 februari benoemd tot kapelaan te Amsterdam, H. Nicolaas, de w.e. heer H. B. Helsloot; te Heiloo, H. Moeder Gods de w.e. heer Th. de Haan; te Ursem de w.e. heer J. Hei- kens, die kapelaan was in Overveen. Tot kapelaan te Hilversum, H. Hart de w.e. heer P. A. M. Al, die kape laan was te Bussum, H. Hart. Tot diocesaan adviseur voor de sport en tevens tot kapelaan te Am sterdam, Begijnhof de w.e. heer H. J. Kaandorp; tot kapelaan te Amster dam, H. Bonifacius de w.e. zeergel. Drs. S. W. de Wit. m op VERMISTE JONGEN TERECHT De zestienjarige E. L. V. uit Tweede Exloërmond, die sinds vorige week woensdag werd vermist, is terecht. Hij is met de 24-jarige G. B. in Gro ningen aangehouden. De aangehou den V. heeft bekend medeplichtig te zijn geweest aan een inbraak in de Nederlands Hervormde kerk te Tweede Exloërmond in de nacht van maandag op dinsdag. Er werd daar bij een bedrag van 100.- ontvreemd. Beiden zullen voor de officier van justitie te Assen worden geleid. (Van onze i.v.-meaewerKer; Bloemencorso in San Remo De bewoners van onze Bollen streek kennen jaarlijks hun eigen bloemencorso. Het valt in de lente en het trekt steeds grote belangstel ling. Maar in San Remo aan de Ita liaanse Rivièra wordt het bloemen corso midden in de winter gehouden. Zoals men zondag op het t.v.-scherm heeft kunnen zien, ontbreekt het er nu reeds niet aan bloemen in grote verscheidenheid. Alleen reeds in de praalwagen van Noorwegen, dat een Vikingschip voorstelde, waren niet minder dan 13.000 anjers verwerkt. Maar ook waren er volop rozen en andere bloemen. Tien landen heb ben in de prachtige stad gedemon streerd, want ook de folklore kwam hier tot ontplooiing. Jammer, dat men op de beeldbuis niets van de grote kleurenpracht heeft kunnen ontdekken. Maar gezien heeft men toch wel de verscheidenheid van va derlandse bezigheden, zo b.v. de dansende steltenlopers uit de Franse Lhandes, de Spaanse dansgroep met castagnetten, turnsters uit Zweden en een volksdansgroep in vlug ritme uit Zuid-Hongarije. Spectaculair ook waren de doedelzakpijpers van de Scots Guards, de gecostumeerde le den van een fanfarecorps uit Düssel- dorf, de scootergroep uit Sardinië en de 95 man sterke fanfare uit Genève. De Nederlandse groep kwam uit Zei- hem in de Betuwe, hoe kon het an ders, met klompen van bloemen en klampen aan de voeten van gracieu ze jongedames. Het commentaar van de Vlaming Piet van de Syre was duidelijk en leerzaam. Het weekeinde Voordat de t-v. op zondag inter nationaal zwemmen uit Bremen had gebracht en een voorstelling vol prettige sfeer van Priestly's blijspel „Pelikaan-eiland" door de VARA, was zaterdag de NCRV aan de beurt. Hoogtepunt was stellig de nieuwe ontmoeting met Elisabeth Andersen, die samen met haar tegenspelers Eli- se Hoomans, Coen Flink en Johan Schmitz interessante fragmenten van Shakespeare declameerde, b.v. een beklemmende scène uit „Mac beth". Attributen van de tentoon stelling „Bewogen beweging" meen den we te hebben teruggezien ter opluistering van een deel van Pi Scheffers' concert met musici in „werktenue". Traag en conventio neel was de nieuwe toneelaflevering over „De vier dochters Bennet", met een wat gemakkelijke regie van Pe ter Holland. Ook goede amateurs zouden dit stuk kunnen spelen. De rolvastheid van sommigen op deze avond liet wel wat te wensen over. We hebben even de Nederlandse componist Jurriaan Andriessen bezig gezien. Wist U, dat hij dezelfde is als Leslie Cool, die voor de KRO moder ne concerten aanvuurt? We moeten tot besluit iets zeggen over de ver maarde Franse chansonnière Juliette Gréco, die bij de AVRO is opgetre den en die precies zo over het voet licht kwam als men van haar had kunnen verwachten. Deze zangeres heeft een beslist eigen karakter, dat kennelijk niet toeliet, dat de char mante en intelligente Vlaamse om- roepster Denise Maes een gesprekje met haar had.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4