Kinder OHA gezeefd President Kennedy heeft vrouwelijke lijfarts door^SSSSSBS Effen bontsoorten niet meer in trek Yves St. Laurent gaat debuteren Kringen onder ogen meestal onschuldig Brief uit Men kan niet alles weten Mevrouw Doorsnee weet het Uit de filmdoos MEN KAN NIET ALKES WEIEN Janet Traveil speelde belangrijke rol in Kennedy's leven Voor het eerst in de geschiedenis van Amerika is er een vrouwelijke dokter in het Witte Huis: de 59-jarige Janet Traveil, de persoonlijke arts van presi dent Kennedy. Dr. Traveil heeft een zeer belangrijke rol gespeeld in het leven van de Amerikaanse president. In het voorjaar van 1955 werd de jeugdige senator Kennedy zo geplaagd door pijnen in zyn rug, dat zijn politieke carrière in gevaar dreigde te komen. Een bij een partytje voetbal opgelopen ruggegraatsbeschadiging was door in de oorlog opgelopen verwondingen verergerd. Tijdens operaties in 1954 en 1955 hing Kennedy's leven aan een zijden draad, doch toen adviseerden de chirurgen hem zich onder behandeling te stellen van dr. Traveil. Binnen twee maanden was Kennedy toen, dank zij haar goede zorgen, weer op de been en het jaar daarop speelde hij weer zijn partijtje golf en tennis geleerden en politici. .Toch vond zij de meeste bevrediging in haar werk steeds bij de behandeling van patiën ten die 't niet konden betalen. ,,Als je kostwinner hersteld terug kunt zen den naar zjjn bureau, toonbank of werkbank, heb je echt het gevoel iets belangryks verricht te hebben", zo vertelde zij. „Ik wilde al dokter worden toen ik zeven jaar was" Dr. Janet Traveil combineert haar doktersloopbaan met die van echtge note en moeder. ,,Ik wilde al dokter worden toen ik zeven jaar was" zegt zij, „want mijn vader was dokter en ik vond alles wat hg deed fantas tisch". Zonder moeite doorliep zg de vier universiteitsjaren en zij was steeds de beste studente. Na de exa mens werkte zij zes maanden in een ziekenhuis in New York. Zij was toen ambulance-chirurg. Dat was in 1927 toen vrouwelijke doktoren - laat staan vrouwelijke ambulancechirurgen - nog zeer zeldzaam waren. Haar bezoeken brachten haar naar de vuile sloppen en de lawaaierige kroegen van New York. Zij was aanwezig bij straatge vechten en ongelukken, scheermes duels en dronkemansrumoer en ter plaatse verzorgde zij de wonden van de slachtoffers. Kort na haar huwelijk in 1929 kreeg Janet Traveil interesse voor nieuwe methodes om pijn weg te nemen en na tien jaar van studie en experimen ten behaalde zij buitengewone succes sen bij mensen, die voor hun spierpij nen geen verlichting hadden gevonden bij de oude behandelingsmethoden. Sindsdien heeft zij vele beroemdheden genezen, zoals internationaal bekende Zangkoor van grootmoeders Heel Parijs spreekt van het zang koor van grootmoeders, dat keer op keer zoveel succes oogst dat het publiek in lange rijen voor de kassa's staat om kaartjes te bemachtigen voor de voorstellingen van deze oud jes. De leden van het zangkoor zijn allemaal boven de zestig jaar. De oudste zangeres is zelfs 80 jaar! Bij een van de voorstellingen was de, bekende Franse chansonnier Maurice Chevallier onder de toeschouwers en hij was zo ingenomen met de presta ties van de Parijse grootihoeders op het toneel, dat hij ze stuk voor stuk een hand kwam drukken na afloop van de voorstelling. Wat Jules zegt: „Zeg Jet, wanneer zul len wij nu trouwen? Ik zou morgen wel willen maar mijn salaris is nog te klein en zolang ik mijn papieren als architect nog niet heb is ook geen ho ger salaris te verwachten. Ik zou het vervelend vinden als jij erg zuinig zou moeten zijn terwijl je nu gewend bent zelf behoorlijk te verdienen en dus ook het nodige uit te geven. Ik kan je in het begin niet alles geven wat je eigenlijk zou moeten hebben voor een goede huishouding. Misschien kunnen we daarom beter nog een jaar tjes wachten tot ik er financieel wat beter voorsta." Jet zegt: „Dat ben ik niet met je eens. Nog eens een jaar wachten, vind ik erg. Een half jaartje is dunkt mij lang genoeg Laten we daarom extra flink gaan sparen en laten we in het begin van ons huwelijk maar zuinig aan doen. Tenslotte kan ik in het be gin nog altijd mijn betrekking aan houden". Antwoord: Jet heeft het bij rechte eind. Zij en Jules houden van elkaar en beschikken zeker over vol doende zekerheid om de grote stap te ondernemen. Dit zal hen nog dichter bij elkaar brengen terwijl een lange verlovingstijd vele bezwaren heeft. Geld en positie kunnen gemakkelijk be langrijker worden dan liefde en verlangen getrouwd te zijn! DOKTER JAN <T G. TRAVELL bekwaam arts Moderne bontsoorten zijn deze winter niet de zachte donkerbruine wezel- en sabelbontsoorten maar de chique zwart-witte bontsoorten. Eénklem-ige bontsoorten worden nu plotseling „vervelend" genoemd en hoe vreemd- soortiger thans de tekening in het bont is, hoe beter. Zeer populair in Londen is bijvoorbeeld de buigzame en naar verhouding niet dure kalfshuid met haar onregelmatig patroon van zwart en wit. Dit bont wordt gebruikt voor spor tieve uitrustingen of voor in de stad voor vlotte jekkers, afgezet met wit gemzenleer of geitenleer. Deze kalfsbontsoort is chicque en opvallend voor korte jasjes, bij voorkeur gedragen op een zwarte japon of zwarte pantalon maar voor een lange mantel is dit soort bont te vreemdsoortig van tekening. Ocelot bij de jeugd favoriet Een andere zwart-witte bontsoort, die erg in de mode is, is civet. Het is een langharige bontsoort met een onregelmatig streepjespatroon en zeer geschikt voor de vrouw, die veel ge bruik van haar bontjas wil maken. Zacht zwart-wit geitenbont wordt voor al gebruikt voor vlotte korte jasjes in de stad. Een nieuwe bontsoort is voorts zebra met felle strepen zwart wit. Deze bontsoort wordt zowel voor mantels als voor bijpassende baret- vormige hoeden gebruikt. Bij de "jeugd is ocelot favoriet. Meisjes, die geen rijke papa hebben, kunnen echter ook een goed figuur slaan met een imitatie: Zij kopen voor al ocelot-vesten met een V-hals, rea listisch bedrukt met stippen. Deze dra gen zij buiten over hooggesloten truien en binnen bg zijden rokken en vergul de kettingen. Is er inkt op het tapyt gevallen Geen nood. Bevochtig de plek met azijn en zuig de vloeistof op door mid del van vloeipapier. Dit moet men net zo lang herhalen tot de vlek weg is. Olie- en benzinevlekken op leren schoenen kunnen bestreden worden met warme melk, waarin wat soda is opgelost. De schoenen daarna goed laten drogen en goed poetsen! Wit konynebont kan gereinigd wor den met magnesiumpoeder. De man tel uitspreiden op een grote handdoek en de poeder moet er vrij dik over heen worden gestrooid. Daarna de mantel oprollen in de handdoek en een nacht op een droge plaats laten staan. De volgende dag de mantel goed uitschudden, ophangen en uitklop pen tot er geen poeder meer uitkomt. Tenslotte borstelen met een zachte kleerborstel. Iets duurder maar toch veel goed koper dan de echte ocelot zijn bever mantels, bedrukt met een ocelot-des- sin. Zij hebben een driekwart lengte en een sjerp in dezelfde bontsoort ter wijl de kraeg uit zwart vissebont is gemaakt. Deze vossekraag is deze winter topmode in Londen. Vele win termantels hebben zo'n kraag. Deze wordt échter ook wel vervangen door een sjaal van zwart vossebont. gedragen op een kraagloze mantel. Dit idee wordt reeds door vele Lon- dense meisjes nagevolgd. Deze sjaals zijn niet duur en flatteren iedereen, behalve hen die een korte hals hebben of lang haar. Rechts: Vest met V-hals van imi- tatie-ocelot. Links: Sportieve blouse van zwart-wit kalfsbout Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw driejarig dochtertje plotse ling „kleverig" doet, altijd aan uw rokken hangt en de hele dag roept „Mamma moet het doen", laat haar dan niet merken hoe ongeduldig u bent. Stel ook geen pogingen in het werk haar bij andere mensen haar toe vlucht te doen zoeken. Zeg evenmin, dat zy „moet gaan spelen" of dat zij niet zo kinderachtig moet doen. Zij is toch nog maar klein en het is vol komen natuurlijk, dat zij zo vaak dicht bij mamma wil zyn. Neem haar op schoot als zij dit vraagt en als de omstandigheden het toelaten. Haar overdreven aanhanke lijkheid is deels te wyten aan angst. Zij gaat niet meer zo vlot naar ande ren als toen zij jonger was. Als u haar wegduwt zal haar angst toene men en als u een beetje toegeeflijk is zal zij vlugger over haar „kleveri ge" periode heenkomen. Als u haar werkelijk niet op schoot kunt nemen zeg dan „Straks mag je op schoot als ik met dit werkje klaar ben". Zy zal spoedig leren te gaan spelen want zij weet, dat zij altyd bij u kan komen! O schat, wat lief van je om aan mijn verjaardag te denken Eerste show wordt geweldig succes of complete mislukking Op 29 januari a.s. zal de mode-ont werper Yves St. Laurent - vroeger de grote man bij de Parijse modekoning Dior - zijn eerste show geven in zijn nieuwe,modehuis te Parijs. Niet al leen in Parys maar ook in vele ande modecentra in de wereld als Lon den, Rome en New York, ziet men met bijzonder grote belangstelling naar zijn debuut uit. De reden van deze belangstelling is voor een deel gelegen in het feit, dat de modewereld een romantische we reld is vol mensen, die een creatieve jongeman graag succes toewensen en voor een deel ook in het aureool van Dior's bescherming, dat nog steeds om de jonge St. Laurent hangt. Op zijn sterfbed zei Dior bijvoorbeeld ,Ik heb nagedacht over de toekomst van ons modehuis en ik geloof, dat we een langdurig contract met St. Lau rent moeten maken want ik heb nog nooit een jongeman met zoveel ta lent gezien!" Yves Matthieu St. Laurent was op de dag van Dior's overlijden pas 21 jaar oud en zijn carrière was nog maar nauwelijks begonnen. Hij is ge boren in Oran in Algerye en heeft in zijn jéugd meer gestudeerd dan ge speeld. Als jongen bleek hij reeds ta lent te hebben voor tekenen. Zijn liefhebberij was cartonnen poppetjes te maken, die hij kleedde voor een r iniatuur-theater. Hij kwam op zeven jarige leeftijd naar Parys, won daar een tekenwedstrijd en kwam op 20-ja- rige leeftijd in dienst bij Dior. De eerste collectie modeontwerpen van St. Laurent had direct de grote be wondering van Dior. Hij noemde de collectie zelfs een sensatie maar latere shows van St. Laurent waren wat teleurstellend. In 1960 werd hij onder de wapenen ge roepen. Modeontwerpers zyn in het al gemeen slechte soldaten en St. Laurent maakte daarop geen uitzondering. Het was een zeer moeilijke tijd voor hem maar ook voor de militairen, die hem moesten opleiden. Ze noemden hem een verlegen jongeman zonder durf en courage. H!; kreeg dan ook 'n zenuwinstorting, die zo ernstig was dat men hem overhaast van een ver dere diensttijd in het leger ontsloeg Thans is St. Laurent 26 jaar en naar men zegt is hij de moeilijkheden te bo- ben gekomen. Hij wordt kennelijk door iemand gesteund en heel Parijs vraagt zich af, wie dat kan zijn. Maar wie het ook is, zeker is het, dat deze on bekende opvallend veel geld voor St. Laurent over heeft. In zyn salons aan de Rue Spontini in Parijs zijn reeds vele kostbaarheden ondergebracht. Er hangen prachtige stoffen en aantrekke lijke modellen worden er reeds vlot verkocht. Voor St. Laurent betekent zyn show op 29 januari a.s. alles of niets: een geweldig succes of een complete mis lukking. Hy en zyn vrij talryk per soneel werken thans met groot enthou siasme aan de voorbereiding van deze show, waarover de Franse kranten le der ogenblik wat nieuws weten te mel den. Over zyn modellen is echter nog niets uitgelekt. Geen wonder dus, dat men de show van St. Laurent met zo veel belangstelling tegemoetziet. Trouwen is geen pretje in Soedan In de meeste families in de Soedan wordt een huwelyk nog steeds volgens aloude gebruiken voorbereid, d.w.z., dat de ouders bepalen wanneer hun dochter in het huwelyk kan treden. Ook moet door de bruidegom het een en ander voor de bruid worden betaald al naar gelang van zyn welstand. De prijs ligt steeds tussen de 10 tot 200 kamelen. De onderhandelingen over deze „koop" hebben meestal nog al voeten in de aarde. Vóór een Soe- danees meisje in het huwelijk kan treden moet zij nogal wat pijn door staan. Weken voor de huwelijksplech tigheid worden haar namelijk tiental len spelden door de onderlip gestoken en de verwondingen zijn meestal zo ernstig, dat het wel 10 tot 14 dagen duurt voor ze geheeld zijn. De lip blijft echter gedeeltelijk blauw. De huwelijksring tenslotte wordt door de linker neusvleugel gestoken. Een hu welijk in de Soedan is dus allesbehal ve een pretje Dozen vol celluloid zijn weer ge arriveerd bij de filmkeuring. Wij heb ben even een paar deksels opgelicht: Connie Francis zat er in met „Where Üv> boys are" op de geluidsstrook In ee andere trommel vonden we zo waar Aristoteles Onasis. Achter een hele stapel spoelen van een bijna einde loze rolprent over „De zeven hoofd zonden", met een nieuwe creatie van een aloud en klassiek geworden film thema, troffen we de titel „How the West was won" aan. Deze roman in kleuren is vastgemaakt aan de roem ruchte geschiedenis van de Ver. Sta ten en vermeldt als medewerkenden een groot aantal bekende sterren als Gegory Peck, John Wayne, James- Stewart, Spencer Tracy en Caroll- Baker. Eiwitvlek Een eiwitvlek in een kameelharen jas moet verwijderd worden met ge woon koud water. Gebruik geen warm water want dan gaat het eiwit korre len. Is het eiwit al hard geworden dan zal men het gevlekte gedeelte van de jas in water moeten weken en daarna bewerken met een zachte doek. Bloemstelen Het komt wel eens voor, dat men bij het samenstellen van een leuk boe ket bloemen moeilijkheden heeft om dat wat bloemstelen te kort zyn. Toch is hiervoor een eenvoudige oplossing en wel met behulp van limonaderiet jes. Verleng de bloemstelen met de ze rietjes. De bloemen gaan dan nog langer mee ook. LINOLEUMVLOEREN Linoleumvloeren moeten zo weinig mogelijk gesopt worden. Het beste is de vloer te behandelen met gemakke lijk uitwrijfbare wrjjfwas. Ook kan men heel goed zelf wryfwas maken. Meng daarvoor een halve liter brand spiritus met een achtste liter schel lak en een achtste liter hars. Doe het mengsel in een fles en dan goed schud den. De was moet op de vloer worden aangebracht met een zachte doek. De was laten indrogen en daarna uitwrij ven. Zorg er in elk geval voor, dat de linoleum zo weinig mogelijk met een dweil in aanraking komt. „Zij heeft zulke don kere kringen onder haar owen, dokter". Hoe dikwijls moet een dok ter dat niet aanhoren van bezorgde moeders, uie menen, dat er wat aan dt gezondheid van hun kind schort. In de meeste gevallen is het echter een overbodige bezorgdheid. Er zijn na melijk verschillende oorzaken voor die don kere kringen en de r ïeeste zijn van on- sch Idige aard. Vele bleke mensen hebben donkere plekken onder de ogen, die men niet altijd waarneemt, om dat voor het constate ren ervan het licht goed op het gezicht moet vallen. Vele bleke m. ïsen krijgen zelfs zeer donkere kringen om de og als zij moe of dorstig zijn. Een vermoeiende dag van winkelen kan dus ge- makke" ijk de oorzaak zijn. Als ee.i vrouw na zo'n mvwwuvwwvM Watdedokter er van zegt drukke dag van winke len thuis komt, kan zy er dcor combinatie van vermoeidheid, stof van lc straat, honger en dorst, schrikwekkend uitzien. Ook bg school kinderen, die veel huis werk hebben verricht of voor een examen zitten, openbaart zich 'Je vermoeidheid vaak in donkere kringen om de ogen. Soms komt het voor dat donkere kringen om de ogen serieus moe ten worden genomen al zijn er ook geen symptomen van ziekte. Dit is byv. het geval bij bloedarmoede. Zyn ex in het algemeen geen oorzaken voor de don kere kringen aan te wy zen, dan is het altijd goed naar de dokter te gaan. Wel is het zaak zich af te vragen of de patiënt genoeg slaap lichaamsbeweging, fris se lucht, groenten en fruit krijgt. Constipa tie is vrijwel nooit oorza dus slik geen pilletjes!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9