Van daders inbraak Academisch Ziekenhuis ontbreekt nog elk spoor HET GING TER AARDER GOED IN CALIFORNIë ZATERDAG 27 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Geen braak, geen vingerafdrukken en hond snel afgeleid Van de daders van de inbraak in het hoofdgebouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden ontbreekt nog elk spoor. Tenminste vijf man van de Leidse politie zijn voortdurend met het onderzoek aan deze raadselachtige inbraak in de weer. Bovendien wordt dit getal met andere leden van het politiekorps aangevuld. De politie-officier die met het onderzoek is belast, hoofdinspekteur D. J. Verzijden, heeft gisteravond om acht uur op het politie-bureau een tiental persvertegenwoordigers te woord gestaan. Hij gaf te kennen, dat men hier ongetwijfeld te doen heeft met inbrekers van grote geslepenheid. Er zijn geen vingerafdrukken noch andere sporen van arm of hand aangetroffen. De politie zou dit ook niet verwacht hebben, omdat „vaklui" met een dergelijk raffinement in optreden en afwerking er wel zorg voor zullen dragen, dat zij geen spoor achterlaten. Maandag uitbetaling salarissen DE „HEREN" LIETEN HALVE TON ACHTER In het gesprek met de politie is ook bevestigd, dat er buiten de safe géén sporen van braak zijn gevon den, zoals gisteren al in onze krant vermeld werd. Op tot nu toe onopge helderde wijze zijn de „heren" bin nengekomen". Alleen het raam van 't vertrek stond open; veel wijst er op, dat zij langs het raam, het ver trek, waarin de brandkast stond, weer verlaten hebben. De hoofdin specteur bevestigde tevens, dat er op het gazon een stuk van een rijks daalder is gevonden. De heren zijn trouwens met het geld haastig slor dig geweest. Zij hebben niet alles mee kunnen nemen. Vanmorgen maakte de politie van Leiden bekend, dat het juiste bedrag van de diefstal in het A. Z. be draagt 212.972.81. Aan de hand van de tabellen heeft men eerst thans de juiste schade van de inbraak kun nen vaststellen. Insignes. De chef van de Cemsto, die de ge- gevolgen van het nachtelijk bezoek het eerst ontdekte (pl.m. 7 uur v.m.), trof een brandkast aan, waarin aan de zijkant een gat was gebrand, op de grond lag papiergeld verspreid, voorts insignes van verpleegsters, eveneens in de brandkast opgesloten. De politie, onmiddellijk gealarmeerd, trof wat later nog geld in de kast aan, geld dat de inbrekers niet had den kunnen bereiken. Mede, door het feit, dat de administrateur vóór de diefstal al enige maandsalarissen had uitbetaald was het verlies geringer dan men aanvankelijk heeft gedacht. Van de 300.000 gulden, die werden ontvreemd, zijn ongeveer vijftigdui zend gered. Vergeefs speurhond. Het optreden van de speurhond uit Den Haag heeft niet tot resultaat geleid. De hond werd in deze voch tige en luchtjesrijke omgeving te veel afgeleid. Het dier heeft een niet vertellen waar deze dekens van daan kwamen. Op de hoogte. De politie heeft de kamer afgeslo ten, de corpora delicti afgedekt en de safe voor nader onderzoek meegeno men. Nogmaals is gisteravond bevestigd, dat de daders uitstekend op de hoog te moesten zijn van de toestand en gewoonten in het ziekenhuis. Elk einde van de maand is de betrokken safe enige dagen mudvol gevuld met salariszakjes. De uitbetaling van de maandsalarissen geschiedde deze maand wat vroeg, omdat men vorige maand al vóór Kerstmis had uitbe taald en de te overbruggen periode wat al te lang zou worden, indien men tot het eind van de maand moest wachten. Het bedrag, dat zich in de brandkast bevond, was het bij salarisuitbetaling gebruikelijke. De uitbetaling van salarissen stond op mededelingenborden aangekon digd. Het geld voor een nieuwe uitbeta ling van de lonen is nu binnen. De verpleegsters zullen maandag hun salaris ontvangen. Hoofdinspecteur D. J. Vèrzijden, die met het onderzoek is belast. spoor gevolgd, maar is dit bij de sloot, evenwijdig aan het hoofdge bouw voor de Rijnsburgerweg bijs ter geraakt. Het is niet bekend of men verder nog van de diensten van een speurhond gebruik zal maken. Uiteraard zijn tientallen daarvoor in aanmerking komende vaste bewo ners van het Academisch Ziekenhuis gisteren en vandaag ondervraagd. Hieruit is gebleken, dat noch de nacht wacht, die elk uur zijn ronde maakt en in alle gebouwen een controleklok moet stempelen, noch de portier enig onraad hebben bespeurd. De safe stond in het administratiever- trek tegenover het raam. In het grasperk daarvóór zijn inderdaad voetstappen aangetroffen, die naar verschillende kanten wijzen. De be waker behoefde bij zijn controlewan deling niet per sé de kamer, waarin de safe stond binnen te gaan. Be vestigd is ook door de politie, dat de inbrekers kieren van deuren en na den met leukoplast hebben afgesloten om zich niet tengevolge van de brandlucht te verraden. Zij hebben gebruik gemaakt van dekens om de ramen af te blinden. De politie kon Rechts: Loek Krassenburg, bariton, die door zijn jeugd de jury een prettige verrassing bezorgde. Links: de jeug- dige Piet Kostense (bleef ondanks griep, een piano-virtuoosje) gefeliciteerd door Ru Sevenhuijsen. De jon. gelui zullen afgevaardigd worden naar de demi-finale, die eind februari gehouden zal worden. 3 Maart is de finale in de grote concertzaal van de Avro in Hilversum. (Foto: „De Leidse Courant") Interscholair muziekconcours op een ongeëvenaard hoog peil „Winnaars of verliezers kunnen wij niet aanwijzen. De prestaties van alle deelnemende musici stonden op zo'n hoog peil, dat de jury voor de moeilijkste taak stond," aldus de heer Ru Sevenhuysen in zijn slotwoord aan het einde van het interscholair muziekconcours, dat gehouden werd in de kantine van het St. Bonaventura-Iyceum. Er was echter gedurende drie uur soms virtuoos gewedijverd door de leerlingen van zes middelbare scholen van Leiden en omgeving om een plaats in de demi-finale; de jury móest dus wel beslissen. Uiteindelijk wa ren de gelukkigen Loek Krassenburg, leerling van de Christelijke Kweek school te Leiden, en de 13-jarige Piet Kostense van het Stedelijk Gymna sium te Leiden. 10 Rozenstruiken kaal; Hein Vermeulen de beste tuinier C Het was bijna tien jaar geleden, namelijk novem ber 1952, toen de Ter Aaar- se groenteschipper Hein Vermeulen met zijn echt genote Jo. Visser de sprong over de oceaan waagde naar het verre Californië om daar te trachten een be staan op te bouwen voor zichzelf en zijn toen nog kinderloze gezin. Dat hij daarin geslaagd is, daarvan getuigde hij gistermorgen tijdens een kort onderhoud, dat wij met hem hadden in de gezellige woning van zijn zwager, Cor. Spek aan de Van Heusdenstraat 7 te Aardam. Hein en zijn echt genote zijn veertien dagen in Holland geweest, veer tien dagen, die zijn omge vlogen, aldus mevrouw Vermeulen. Morgen ver trekken zij weer naar Ca lifornië, waar hun zes kin deren onder vertrouwde hoede zijn van een familie lid. De oudste is 8 jaar en de jongste 4 maanden. TUINMAN BIJ SONJA HENY Hein Vermeulen oefent thans het tuiniercbedrijf uit. Hoofdzakelijk legt hij tuinen aan, die hij ook on derhoudt. Omdat hij zo dicht 'bij de filmsterren- wijk Beverly Hills in Hol lywood woont, heeft hij ook een aantal filmsterren onder zijn klanten. De eer ste twee jaar, dat hij het tuindersvak 'beoefende, was hij in dienst van de beken de schaats- en filmster Son ja Heny. Met smaak verteld hij van zijn eerste optreden als tuinier. Meer dan driehonderd ro zenstruiken zaten dik onder de luis en meeldouw. Toen hij ze met een be paalde vloeistof had ingespoten, ble ken alle struiken al hun bladeren en bloemen te hebben verloren; zij ston den er geheel kaal bij. Gelukkig was Sonja Heny voor enkele maanden op reis, anders had hij wellicht meteen zijn biezen weer kunnen pakken. Toen zijn meesteres weer thuis kwam ston den alle rozen er zo prachtig bij, dat hij tot de beste tuinier uit de omge ving weid uitgeroepen! Met grote vreugde ziet Hein nog oen de heer P. Bik, vertegen woordiger te Leiden, zijn huis aan de Apothekersdijk wilde bin nen gaan, keek hij nog even ach ter zich of zijn auto goed stond. Het was half drie in de nacht. Tot zijn schrik bemerkte hij toen, dat zijn voertuig, dat niet op de rem stond, zich in beweging had gezet en langzaam maar onheil spellend zeker in de richting van de waterkant reed. Hij snelde te hulp en kon even voor de wal alleen nog de bumper van de wa gen grijpen, waarna hij met twee armen de auto tot stilstand wist te brengen. Goede raad was duur, want hij mocht zich niet bewegen en kon met geen moge lijkheid stuur of rem bereiken. Een kwartier lang heeft deze onverkwikkelijke situatie ge duurd. Op zijn hulpgeroep kwam niemand opdagen en er passeerde niemand. Toen heeft de heer Bik, door vermoeidheid overmand, zijn auto, een vrij nieuwe Dau- phine, maar laten schieten en met een plons verdween 't voer tuig in het Rijnwater. Ongeluk kig genoeg kwamen enige ogen- Geen winnaars; geen verliezers; twee demi-finalisten Loek Krassenburg. deed de jury versteld staan - men had dit niet verwacht van een middelbare scho lier - van zijn gloedvolle en rijpe basstem in enkele aria's van W. A. Mozart. Pianist Piet Kostense vertolkte Cortege de Balkis van Jac. Ibert en sonatine no. 3 van Leon Orthel met zoveel flair en visie, dat met recht gesproken kan worden van een meer dan normale muzikale begaafdheid. Als de jonge Voorschotenaar zich geheel fit voelt in de demi-finale, die eind februari gehouden zal worden, dan kan het Stedelijk Gymnasium hoge ogen gaan gooien, want, zoals wij later hoorden, de pianist werd de laatste dagen geplaagd door een hardnekkige griep. SOLLICITEREN Bijzonder complimenteus was de jury voor de beide cellisten van de avond: Harro Ruijsenaars van het St. Bonaventura-lyceum en Wim Punt, leerling van 't Stedelijk Gym nasium. De beide heren werden nl. door de heer Sevenhuijsen aange moedigd op korte termijn te sollici teren bij het Nationaal Jeugdorkest. De beide cellisten zijn zo goed als zeker van een plaats, want hun proe ve van bekwaamheid legden zij 'gis teravond af voor degene, die de sol licitatie zal moeten behandelen. Het Rijnlandse Lyceum, dat uit kwam met een orkest, speelde de Rijnlandse Feestouverture van dr. C. C. Vlam, tevens dirigent zo over tuigend, dat de heer Vlam vriende lijk gevraagd werd een partituur, ter beschikking te stellen van de heer Sevenhuijsen, opdat t.z.t. de grotere jeugdorkesten dit boeiende en vlotte oeuvre zullen kunnen uitvoeren. RUMOERIGE ZAAL Hoe loffelijk de jury zich uitliet over de prestaties van de musiceren de scholieren, de zaal werd niet met blikken daarna enige belang stellenden, onder wie studenten, voorbij. Laatstgenoemden kon den tijdens de reddingswerk zaamheden, die in de nacht door prijzende bewoordingen overladen. „De zaal heeft de prestaties niet ten gunste beïnvloed" concludeerde de heer Sevenhuijsen als woordvoerder van de jury, die zich enigszins had laten ontstemmen door het geroeze moes en het gefluister. QUIZ Het zware programma (de deelne mers hadden het zich beslist niet ge makkelijk gemaakt) werd afgewis seld met een quiz onder leiding van de heer Ton Kool, radio-medewerker van de KRO. De eerste prijs, enkele grammofoon platen, werden behaald door het team van het Rijnlands Lyceum, be staande uit Luzèt Hoogenberk, Gerda Scheltes en Marian den Herder. Het St. Bonaventura-lyceum met Harro en Onno Ruijsenaars en Jan hein Bergmeijer verwierf in het mu zikale vragenspel de tweede prijs: sets drinkglazen. ONGEëVENAARD NIVEAU Dat er vrijwel alleen equivalente topprestaties geleverd werden wordt verduidelijkt door de beslissing van de organisatoren niet één, maar twee demi-finalisten te laten aanwijzen doof de jury, omdat met één afge vaardigde tekort zou worden gedaan aan de waardering voor 't algemeen niveau, dat - zo verzekerde men ons - tot nu toe nergens in Neder land op interscholaire muziekcon coursen werd bereikt. GROOTSTE CONCOURS Dit concours was tevens het groot ste dat door een bekende Neder landse limonadefabriek en een gram mofoonplatenmaatschappij werd ge organiseerd. De deelnemende scho len waren: St. Bonaventura-lyceum, het Stedelijk Gymnasium, de Ge meentelijke HBS voor Meisjes, de Chr. Kweekschool, alle te Leiden, Het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest en het Dalton-Lyceum te Voorburg. In totaal waren plm. 125 jongens en meisjes in deze artistieke scholen zeskamp. De jury bestond uit me vrouw M. van Luin, muziekpedagoge te Heemstede, en de heren Iskar Aribo, Leiden; en de heer Ru Seven huysen, permanent jury-voorzitter. de firma Bierman werden ver richt, niet veel meer doen dan „Haalop" roepen. De foto toont een beeld van de redding. Nachtelijke krachttoer van auto- terug op zijn sportcarrière in ons land, als bekend schaatser, kampioen van Noord-Holland, Elfstedenrijder en winnaar van tal van lange afstanden. Als wielrenner, lid van Swift Leiden en Uithoorn en niet te vergeten als voetballer van de vereniging Altior te Langeraar. In Los Angeles heeft Hein weinig meer aan de sport kunnen doen, on danks het feit, dat hij als 29-jarige man daar heen ging. Zijn vrouw en hij zijn nu Amerikanen geworden. Hein Vermeulen bezit in de nabij heid van Los Angeles enkele eigen huizen, woont zelf in een groot eigen Op de foto zitten rechts Hein Ver meulen en zijn vrouw met de twee kinderen van hun familieleden, de heer en mevrouw Spek, links op de foto. huis, bezit voorts twee auto's, kortom alles wijst erop, dat Hein na enkele moeilijke jaren de wind goed in de zeilen heeft gekregen en wij zyn er van overtuigd, dat niemand deze sym pathieke Ter Aarse jongeman het suc ces misgunt. Hij verzocht ons nog alle bekenden langs deze weg te willen groeten, wat wij natuurlijk niet wil len nalaten.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4