MEDISCHE DIENSTEN ,_n,riwofscfiraal Burgemeester: „Sterke randgemeenten zijn noodzakelijk" 1961 was voor gemeente belangrijk jaar Weerbericht KATH. DAMES VAN LEIDEN EN OMG, JONG EN OUD: in het geweer voor de nieuwe, broodnodige kerk in Leiden, Zuid-West! „Lucky" Luciano overleden ^..lEriDAG 27 JANUARI 1962 OE LEIDSE COURANT FAtilNA 3 LEIIDERDORP Harmoniekapel concerteerde De Harmoniekapel Leiderdorp gaf gisteravond, onder leiding van haar dirigent, de heer J. F. J. Boelhouwer, de jaarlijkse uitvoering om de belang stellende toehoorders de resultaten van wederom een jaar studie te pre senteren. Dinsdag was dit reeds ge beurd in de cantine van Durisol en gisteravond waren de bewoners van het centrum aan de beurt. Na de ope ningsmars „Naar de Efteling" van P. B. Bisselink, waarbij de muzikan ten zich konden inspelen, sprak de voorzitter, de heer C. Rodenburg, 'n woord van welkom tot de aanwezi gen, in het bijzonder tot de ere-voor- zitter, burgemeester K. v. Diepenin- gen, mevr. van Diepeningen en wet houder Meerburg. Hij memoreerde de behaalde successen van de deel nemers aan een solisten-concours en van de Drumband bij de wedstrijd in Boskoop. Ook gaf hij een kort overzicht van de stand der financiën, die niet helemaal bevredigend is, want er zijn aanvullingen nodig voor uniformen en ook de Drumband wil men in 't nieuw steken. Hij vroeg daarvoor de medewerking van de dorpsgenoten. Dank bracht hij aan de heer A. Buys, beschermheer van de kapel, die het mogelijk heeft ge maakt, dat de heren Jagel en Aal- ders nieuwe lessenaar voor de ver eniging konden maken. Hierop werd het programma voort gezet met een suite van A. Arend, „In de Barok" waarbij de kapel zich na een aarzelend begin, spoedig her stelde en dit nummer verder vlot ten gehore bracht, waarbij de zuiver heid van de pistons opviel. Bij „Ju dex" van Gounod, in een arr. van A. C. van Leeuwen, waren het de tuba's en de bas-sax, die speciaal in dit nummer een fraaie partij te blazen kregen en die ook heel goed uitvoer den. Het extra applausje, dat zij staande in ontvangst mochten nemen, was ze ker verdiend. Trouwens ook in de voorgaande nummers viel deze partij reeds op. Het volgend nummer was een fantasie van B. Delhaye, „Leval en Fète", kon ons het meeste beko ren, omdat hier het eerste deel een lange pianopartij inhield, waarbij de klankkleur van de kapel op zijn best was. Bij het fortissimo klonken hef hout en de pistons in de hoge regis ters soms scherp, hetgeen vooral op viel door de sonore klank van de tu ba's, die we reeds eerder vermeld- Leiden en Omgeving Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen Van Alphen, tel. 22268, Breestraat 25; Roodenburg Vermaat, tel. 26655, Boshuizerlaan 8; Meel, tel. 22522, Burggravenlaan 117; Stoffers, tel. 26193, Tib. Siegenbeek- straat 1; en Wydicks, tel. 30177, Wit te Singel 17. Apotheek Reijst, Steen- straat 35, tel. 20136; tandarts: J. Fi- lippo, tel. 30926. Alkemade en Leimuiden Dé artsen v. d. Werf, tel. 01722-202, Rijp- wetering, en Van Haselen, tel. 01713- 217, Oude Wetering. Alphen a.d. Rijn Waarn. van dkt. Zwartendijk, tel. (dkt. Stehouwer) 2170; apotheek Somberg, tel. 3500; Wit-Gele Kruis zr. Juffermans. Bodegraven Dkt. E. M. Bol, tel. 2113, zr. D. Langeveld, Zwammer- dam, tel. 2566. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136. Hazerswoude Zie Leiderdorp; bij ongevallen Rijndijk, tel. 01714-278. Hillegom Dkt. H. F. ten Hoopen, tel. 5417. Katwijk Rijn Dkt. C. J. Hagen, tel. 3222, apotheek Princestraat 3, tel 2755. Katwijk Zee Dkt. J. C. J. Lod der, tel. 4600, apotheek zie Katw. Rijn. Koudekerk a.d. Rijn Zie Leider dorp. Langeraar Zie Woubrugge. Leiderdorp Dkt. H. Bakema, tel. 01710-24828; wijkverpl.zust. Hoog vliet, tel. 01710-24909, b.g.g. 31297. Leidschendain Dkt. Hannig, tel. 3494; Groene Kruis, tel. 3490; zie kenauto, tel. 4200; apotheek Heren straat 128, Voorburg, tel. 778523. Lisse Dkt. A. J. Duymaer van Twist, tel. 3453. Tandarts: beide da gen van 17.30-18.00 u.: H. A. Meule- mans, Gladiolenstr. 31, tel. 02530-4297 Nieuwkoop Zie Zwammerdam. Nieuwveen Zie Woubrugge. Noordwijk Dkt. Mulder, tel. 2230, Wit-Gele Kruis zr. Hooymans, tel. 3388 of 2524; Duinrand-apotheek open van 12-1 en van 5-6 uur. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285; tand arts zie Lisse. Oegstgeest Dkt. J. H. Meissner, tel. 24865; Wit-Gele Kruis zr. War- menhoven, tel. 24188, b.g.g. 21726. Rijnsburg Zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. J. M. van Nes, tel. 02532-7119; tandarts zie Lisse; zuster, zie Voorhout. Valkenburg Zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. 02532-7393; zust. Meijssen, tel. 02532- 7796, neemt waar voor de zusters Mui lerman en Konijn. Voorschoten Dkt. S. v. d. Kooy, tel. 2527; Gezondheidscentrum, Wijn gaardenlaan, tel. 2177. Warmond Zie Voorhout. Wassenaar De artsen H. W. Plink, tel. 2075, en dr. H. D. Boer, tel. 9124; Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. 01729-104. Zoetermeer Dkt. A. A. Suidman, tel. 3993. Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. 01726-2527. 'vragen Hamea-Gelei.Tube 95cP (Advertentie) den. Waarschijnlijk ligt de oorzaak echter aan de accoustiek van de zaal, die ons te klein lykt voor een derge lijke uitvoering. „In Galop" van Woudstra, was een nummer, waarin de pistonisten, A. Geerlof, W. Habra- ken en de 13-jarige H. W. Jagel een solopartij te blazen kregen, die hen voortreffelijk afging. Hierop volgde een gezamenlijk optreden met de Drumband, onder leiding van mej. H. Rooda. Er werden enige pittige mar sen gespeeld, waarmede het muzikale gedeelte werd besloten. Voorzitter Rodenburg dankte de dirigent voor de lessen gedurende het afgelopen jaar, zomede de onderkapelmeester, de heer Springer, die wanneer nodig, de heer Boelhouwer vervangt. Ook de leidster van de Drumband, mej. Roo da, werd niet vergeten. Zij echter, op haar beurt, verzocht de oud-instruc teur van de Drumband, de heer Van der Pluim, die wegens werkzaamhe den als instructeur heeft moeten be danken op het podium te komen, waar hij namens de band door mej. Rooda werd bedankt en hem tevens een fraai wekkerklokje als bewijs van erkentelijkheid werd aangeboden. De heer Van der Pluim was hier zeer erkentelijk voor en complimenteerde tevens mej. Rooda met de prima uit voering van de band. Na de pauze was het woord aan de personeelsver eniging KNG uit Leiden, onder lei ding van de heer Zwart, met muziek en vrolijke sketsches. Na afloop was er gezellig samenzijn met een dansje. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Traditiegetrouw sprak burgemeester L. de Kool van Voorschoten in de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar een rede -uit. Het afgelopen jaar kenmerkte zich door enerverende gebeurtenissen. Er heerste spanning en dreiging. Spreker wilde een korte beschouwing wijden aan het bestuurs beleid. In dit vlak werd de mogelijke grenswijziging bezien. Spreker wilde in het algemeen ten aanzien van deze grenswijzigingsvoorstellen consta teren, dat de objectieve waarnemer zich dikwijls niet aan de indruk kan onttrekken, dat men abrupt ingrijpt in een natuurlijke ontwikkeling en de daarvoor aangevoerde motieven dikwijls weinig steekhoudend zijn of zelfs geheel kunnen worden ontzenuwd. De vraagstukken, welke aan een derge lijke ingreep inhaerent zijn, blijken vaak op eenzijdige wijze te worden benaderd. Het verheugde spreker dat de minister van binnenlandse zaken zich bij de kwestie Amsterdam-Bijlmermeer, zich een voorstander heeft verklaard van sterke, gave randgemeenten. Spreker vertrouwde erop, dat deze zienswijze bij de beslissing t.a.v. de Leidse agglomeratie eveneens tot uitdrukking zal worden gebracht. Hierna gaf spr. een resumé van de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Hij memoreerde het overlijden van ds. Fortgens en de "heer G. J, Rietmulder, raadslid. Het inwonertal van Voorschoten is in '61 met duizend zielen toegenomen, een uitzonderlijk hoge aanwas. Belangrij ke besluiten waren de stichting van een tweede gezondheidscentrum in Vlietwijk en het instructiebad annex badhuis en gymnastiekzaal. In 1961 werden 262 woningen voltooid, waar van 108 woningwet- en premiewo- OEGSTGEEST Uitvoering van Jazz-club „Oegst geest" -- De Jazz club Oegstgeest, uitgaande van de Marine Bedrijven, begint zo lan0zamerhand naam te maken met haar uitstekende jazz avonden. Reeds vele prominente fi guren op het gebied van de Jazz tra den in de kantine van het MEB op en het pleit voor de organisatoren dat men steeds weer een uniek pro gramma weet samen te stellen. Gisteravond trad het Karl Schul- ze-kwartet voor de tweede maal op. Dit kwartet, waarvan de pianist Louis van D'ik nog zéér jong is, n.l. achttien jaar, vormt met Karl Schul- ze, vibrafoon, Gunnar Nielsen, drums en Kees Hamelink, bas een kombina- tie, die een opmerkelijke hoogte heeft bereikt. Voor deze avond traden tevens en kele vocalisten op n.l. de zangeres Jetty Scholtz en de saxofonist Pim Dijkstra. Nadat de voorzitter van de Jazz club, de heer G ruther, allen had ver komt en er zijn teleurstelling over uitsprak dat de gitarist Hans van Leeuwen verstek had laten gaan staken het kwartet en de solisten van wal. Het jeugdige, maar aandachtig toe horende publiek bedankte hen met talrijke open doekjes. WASSENAAR LTB VIERDE OOGSTDANKDAG De Wassenaarse afdeling van de LTB heeft de jaarlijkse oogstdank- dag gevierd. In de parochiekerk van St. Joseph, waarvan het priesterkoor smaakvol was versierd droeg de geestelijke adviseur pastoor II. F. Jansen een plechtige H. Mis op. In zijn predikatie sprak de pastoor over het wel en wee van de agrarische bevolking. Door het oogstdankfeest getuigen de R.K. agrariërs ervan, dat zij bij hun werk geheel afhankelijk zijn van de Gever aller gaven. De ze feestdag biedt ook de gelegen heid de zorgen van een jaar neer te leggen pan de voeten van Hem, die ons allen geeft wat goed en nuttig voor ons is. Na de predikatie droegen kinderen van leden de offergaven naar het altaar. Na de H. Mis begaf men zich naar Huize Den Deyl voor de gezamenlij ke koffietafel. Voorzitter W. Brekel- mans sprak na de maaltijd zijn vreugde uit over de grote belangstel ling voor dit jaarlijkse oogstdank feest. Te betreuren is, dat de belang stelling op de vergaderingen veel minder groot is. Spr. richtte zich tot de secretaris, de heer Homan, die na zijn ziekte weer aanwezig kon zijn en sprak ook de beste wensen voor een algeheel herstel uit aan het adres van de heer Ruygrok. D-; voor zitter bracht het besluit tot aankoop en restauratie van een nieuw LTB- gebouw in Haarlem in herinnering en deed een beroep op de leden om allen de daarvoor gevraagde bedra ge van f 10 te storten. Tenslotte spoorde spr. de leden aan de komende jaarvergadering bij te wonen. Men bleef daarna nog enige tijd in gezellige sfeer bijeen. In Wassenaar bestonden sinds 1946 3 parochiële afdelingen van het ka tholiek thuisfront. Nu, na 15 jaar hebben deze afdelingen zich verenigd in een plaatselijk comité. Het doel van het thuisfront is, om door con tacten en geldelijke inzamelingen de geestelijke en materiële belangéïi van alle katholieke dienstplichtigen te behartigen. Geprobeerd wordt de a.s. dienstplichtigen vóór hun dienst tijd te helpen o.a. door retraites en contact-voorlichtingsavonden en ook onder dienst het contact te bewaren. Militaire tehuizen, ontspanningsmid delen, lectuur het werk van de aal moezeniers, medewerking aan de tra ditionele Lourdesbedevaarten etc., het kost allemaal geld. Daarvoor hoopt het plaatselijk comité (Adri- aan Pauwstraat 32, tel. 2365) dat ve len zich als lid zullen aanmelden (minimum contributie f 1.20 per jaar). f 200 op voor Poliof.onds Enige tijd geleden heeft mevrouw Sand- bergh-De Vliger de kassen op de buitenplaats „De Vrije Bliek" open gesteld tegen een entréeprijs, die ten goede kwam aan de Wassenaarse af deling van het Prinses Beatrix Po liofonds. Naar wij vernemen heeft het bezoek aan de kassen een bedrag van f 200 voor het poliofonds opge leverd. Ondertrouwd: J. A. Zandbergen (Oegstgeest) en J. G. E. van Eeden. Overleden: J. M. Grimme, 81 jr; H. J. van Nieuwkerk, 74 jr.; C. A. Groe- newegen, 42 jaar. ningen. Op de eerste dag van 1962 waren voorts 406 woningen in aan bouw, waaronder 72 woningwetwo ningen en 146 goedkope huur- en verkoop woningen. Van deze laatste groep zullen 96 woningen worden varhuurd tegen een gemiddelde huur van 70.per maand. Het aantal zeer urgente gevallen onder de wo ningzoekenden daalde van circa 250 tot 200. Het totaal aantal woning zoekenden, per 1 jan. 1961 538, daal de in de loop van het jaar, doch steeg tegen het einde weer en beweegt zich thans om de 500. De organisatie Be scherming Bevolking wordt momen teel gereorganiseerd in de door het centraal gezag ontworpen nieuwe stijl. De vrijwillige brandweer is thans in het bezit van nieuw en ge heel up to date materiaal, terwijl er tevens een belangrijke uitbreiding van het personeel heeft plaats gehad, namelijk met 11 nieuwe leden. De geoefendheid wordt op hoog peil ge houden, hetgeen blijkt uit het feit, dat in 1961 in de 2e klasse van de Provinciale wedstrijden de le prijs werd behaald. Verder moest in 1961 niet minder dan 23 maal worden uit gerukt, een aantal dat nog nimmer werd bereikt. De plaatselijke groep van de Rijks politie heeft nog steeds te kampen met een grote bezetting. Er werden in 1961 7 processen-verbaal inzake mis drijf en 1244 processen-verbaal in zake overtredingen, aanhoudingen en verhoren voor elders opgemaakt. Spreker bedankte al de ambtena ren, adviescommissies enz. voor hun werkzaamheden ten dienste van de gemeenschap. Na de Nieuwjaarsrede van de bur gemeester sprak de heer G. van der Hulst. Namens de raad bracht deze de gelukwensen over aan burgemees ter en wethouders. Wethouder Dek ker was deze avond nog niet aanwe zig, doch zijn gezondheidstoestand is van dien aard, dat hij de vergade ringen van b. en w. alweer kan bij wonen. De onrendabele aansluitingen De gemeente Voorschoten zal dit jaar voor het laatst ontheffing aan vragen bij de Kroon van de verplich ting tot het hebben van een algem. begraafplaats. Dit jaar, vermoedelijk van de zomer, zal de algemene be graafplaats in gebruik genomen kun nen worden. Op 30 juni 1961 besloot de raad tot het verstrekken van een gemeentelijke bijdrage in de kosten van aansluiting van verspreid .liggen de, zogenaamde onrendabele perce len, aan het electriciteitsnet en het waterleidingnet. B. en w. hebben nu het oordeel van G. S. in deze ge vraagd. G. S. delen mede, tegen de regeling op zichzelf geen bedenking te hebben. Zij achten het evenwel in beginsel minder juist, dat een ge deelte der uitgaven ten laste van de alg. dienst zal worden gebracht. Zij staan op het standpunt, dat zij ten laste van de bedrijven dienen te ko men. B. en w. hebben kennis geno- men van dit standpunt en gezien het feit, dat deze regeling geen wijziging betekent voor de financiële positie van de gemeente in zijn algemeen heid, menen zij dat er geen bezwaar bestaat aan 't verzoek tegemoet te komen. De diverse fractievoorzitters betuigden eveneens hun instemming en drongen aan op spoed met de uit voering. De raad stelde een crediet beschik baar van ƒ202,50 voor de aanschaf fing van 6 witte regenjassen met ca puchons voor de schoolverkeersbri- gadiertjes. In deze vergadering kwa men veel voorstellen aan de orde betreffende regelingen van kwesties met de ambtenaren zoals salarisher zieningen, herzieningen van rangin deling, een bezoldigingsregeling 1961 en rangopbouw personeel. Electriciteitstarieven worden verlaagd. De electriciteitstarieven zullen worden verlaagd. Dit houdt verband met algemene tariefsverlaging van de streek en bovendien laat Voor schoten het afwijkingstarief van 5 vervallen. De heer Tideman becijfer de dat dit voor de particulieren in houdt een verlaging van 17% en voor de bedrijven een verlaging van 12% dus gemiddeld 15%. De fractievoor zitters spraken allen hun tevreden heid uit over de verlaging. Volgens sommigen had dit eerder kunnen ge beuren, doch de voorzitter bestreed dit standpunt. Eerst nu waren de cij fers bekend en is de reserve groot genoeg. De beplantingsdienst krijgt een motorspuit om de bestrijdingsmidde len zo doelmatig mogelijk te kunnen verspuiten. De kosten worden be groot op 1500.. Aankoop grond in Boschgeest. De gemeente begint met de grond aankopen in plan Boschgeest. Van jkvr. L. H. baronesse Schimmelpen- ninck van der Oye zal 16.98.80 ha. weiland en tuingrond worden ge kocht voor de prijs van ƒ346.800 Van mevr. A. M. Gerritsen-Baren- dregt zal 1.32.30 ha. weiland en wa ter worden gekocht voor de prijs van 25.410. De percelen van beide eige naressen zijn allen verpacht en de levering zal geschieden met inbegrip van de lopende pacht. T.z.t. zullen dus voorstellen worden gedaan tot tussentijdse beëindiging van de lo pende pachtovereenkomsten. Er dus momenteel niet te bepalen wat de uiteindelijke verkrijgprijs van de grond zal zijn. De raad gaf haar fiat aan de aankoop. Voor de restauratie van de water molen in de Knippolder stelde de raad een crediet beschikbaar van 1210.Dit betrof een aanvullend crediet. Het voorstel inzake grond- transacties in h^t complex „Ade- geest", waarover wij reeds uitvoerig hebben bericht, werd z.h.st. aange nomen. Rondvraag. De heer Pels verzocht het college overleg met de PTT te plegen inzake openstelling van het postkantoor tus sen 12 en 2 uur. Dit gebeurt volgens de heer Pels ook in andere gemeen ten. Vooral even na 2 uur is het on gerief voor het publiek zeer groot. B. en w. zullen met de PTT gaan praten. Ook de broodsanering van Voorschoten werd ter sprake ge bracht. B. en w. hebben een gesprek gehad en gebleken is dat medewer king aan de instelling van 'n klach tencommissie wel is gewenst. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST. Overwegend droog weer met plaatselijk mist, maar ook hier en daar opklaringen. Weinig wind. Iets lagere temperaturen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. —9 —14 STOCKHOLM sneeuw —6 —10 OSLO geh. bew. —6 —14 KOPENHAGEN 1. bew. 2 —1 ABERDEEN onbew. 0 0 LONDEN regen 12 6 AMSTERDAM z«' bew. 9 —0 BRUSSEL geh. bew 10 6 LUXEMBURG geh btw. 8 3 PARIJS geh. bew 11 9 BORDEAUX geh. bew. 12 9 GRENOBLE geh. bew. 11 4 NICE zw. bew. 16 7 BERLIJN geh. bew. 4 3 FRANKFORT geh. bew. 6 3 MüNCHEN geh. bew 6 4 ZURICH motiegen 7 4 GENèVE motregen 8 4 LOCARNO onbew 14 —2 WENEN regen 8 5 INNSBRUCK sneeuw 4 1 ATHENE zw. bew. 17 10 ROME onbew. 15 0 AJACCIO onbew. 15 2 MADRID onbew. 16 2 MALLORCA onbew. 17 3 LISSABON 1. bew- 17 7 PAUZE TT O ALS U DE LAATSTE TIJD door de publika- ties in deze krant wel duidelijk zal zijn gewor den, wordt in Leiden-Zuidwest iets groots verricht. Nog dit jaar wil men per se de eerste spade in de grond steken en de eerste paal (en als het kan alle palen) slaan voor de nieuwe kerk van de St. An- toniusparochie bij de Vijf Meilaan. Op pastoor N. J. Commandeur rust de taak, dit grandioze werk tot een goed einde te brengen, mét of zonder toren. Maar ter geruststelling van de pastoor is het een verblijdend teken, dat de katholieke gemeenschap van Zuid-West, welke onmiddellijk bij de voltooiing van het Godshuis gebaat is, beseft, dat de nog ont brekende gelden pastoor Commandeur niet zo maar komen aanwaaien. Men heeft er graag veel voor over, hem zoveel mogelijk lasten uit handen te ne men en men toont dit metterdaad. Na de aktieve jeugd - de verkenners weren zich met zeven troepen tegelijk - komen nu ook de da mes in het geweer voor hun nieuwe kerk. En zij doen daarbij een dringend beroep op geheel katho liek vrouwelijk Leiden, jong en oud. De propagan disten van de katholieke vrouwenbeweging (in op richting) van de Antoniusparochie vragen het vol gende: WAT ZOUDEN DE DAMES ervan denken, mee te werken aan een grote stunt van alle katho lieke vrouwen van Ltfiden en omgeving voor de nieuwe St. Antoniuskerk? Wij hadden ons zo voorgesteld, dat we allemaal iets zouden naaien, haken, breien en ander nuttig hand werk verrichten. U bent niet handig, zegt u? Geen enkel bezwaar! In dit geval koopt u een paar knot ten wol of een leuk lapje en wij weten wel een aantal dames te vinden die er wat moois van kun nen maken en dat alles voor een BAZAR, die moet klinken als de klok, welke in de, naar wij hopen naaste, toekomst vanaf de nieuwe kerk zijn klank over Zuid-West zal uitstrooien. Een vreugdevol vooruitzicht, voorwaar, en een feestelijke gedachte voor het grote parochiegezin, dat met die klok, maar er moet nog heel wat gebeuren. VUU ZOUDEN ZO GEWELDIG GRAAG zien, dat de opbrengst van die BAZAR er een zal wor den waarvan iedereen verbaasd zal staan. En da mes en meisjes, dat kan, als we allen de handen ineen slaan. Dames bestuursleden van de vrouwenverenigingen, spoort uw leden eens aan? Gaat u gauw aan de gang? Want, eerlijk het is zo vlug weer vergeten! Als u zich haast kunt u nog van de koopjes in de „Opruiming" profiteren! En het onderwijzend personeel: U houdt zo vaak en met zoveel succes onder uw leerlingen een inzame ling voor de Missie, voor hongergebieden en voor het lenigen van andere noden. Doet u ook mee? Het verhelpen van deze pastorale zorgen is niet minder nodig! Van ieder kind een klein stukje handnijverheid en het wordt tezamen een grote partij, die veel geld kan opbrengen. IJ KRIJGT TWEE MAANDEN de tijd. Tegen 15 maart zullen we m de pers bekendmaken waar u de vérvaardigde stukken en stukjes kwijt kunt en waar en wanneer de BAZAR gehouden wordt. Wie eerder klaar is en popelt om de eerste te zijn kan terecht op de volgende adressen: Pastorie Churchilllaan 52; mevrouw Pont, Bern. Zweers- straat 3; en mevrouw Compeer, Boshuizerlaan 18 (t.o. bushalte). Met spanning worden de resultaten tegemoet gezien! Charles („Lucky") Luciano, inder tijd de „koning" van de Amerikaanse onderwerdeld is gisteren in Napels overleden aan een hartaanval. Luciano werd na da tweede we reldoorlog uit New York naar Italië teruggezonden en heeft sedertdien onder politietoezicht in Napels ge woond. De 64-jarige ex-gangster wachtte gisteren op het vliegveld Capodichi- no van Napels op de aankomst van vrienden, toen hij een hartaanval kreeg en overleed. Morgen: 4e zondag na Driekonin gen; maandag: Franciscus van Sales, bisschop van Genève, f 1622. „Zo, is dat uw verloofde! Wilt daarmee zeggen, dat u in mijn tijd op elkaar verliefd geworden bent??' Sinds wij hebben gelezen, wat de Russische kosmonaut (heelal-vaar- der) Gherman Titow heeft geschre ven in een Sowjet-maandblad, zijn wij haast gaan twijfelen aan ons ge loof. Hij schreef: „Vaak wordt mij gevraagd of ik god, engelen en heiligen heb ont moet. Maar wat moet ik daar op zeggen? Toen ik door de ruimte vloog hoorde ik door de radio de uitzending van een Japans station, dat in de Russische taal een ver haaltje vertelde over god, heiligen en dergelijke slimme dingen. Ik wilde dat radiostation eerst een groet sturen, maar dacht: waarom zou ik? Laat ze nog maar den ken dat er echt een god is. De gebeden van de gelovigen kunnen god niet bereiken om de simpele reden dat daar, waar hij zich zou moeten bevinden, zelfs geen lucht is. Daarom, of je nu bidt of niet bidt, god hoort niets. Ik heb niemand in de kosmos ont moet en kon daar natuurlijk ook niemand ontmoeten". Wij hebben zelden zo iets verruk kelijks gelezen. Er is geen lucht en dus is er geen God. Titow heeft nie mand in de kosmos gezien. Wie had. dat dan verwacht? Het is wel wat opschepperig dat hij „in de kosmos" is geweest. Maar goed. Zelfs al zou iemand in de kosmos doordringen en er vrij kunnen rondzwieren, men kan er staat op maken: geen God te zien, geen heiligen, zelfs de Verrezene en Zijn Moeder niet en van engelen niet het geringste spoor. Waa>' zijn zij dan? Een lege vraag. Een mens ziet het heelal met zijn ogen. Een blinde ziet de sterren niet. Hij kan alleen geloven in een heelal dat hij niet ziet. Wanneer iemand de( voor ons) onzichtbare wer kelijkheid niet ziet en dan beweert: die is er niet, begaat hij dezelfde ver gissing als een blinde, die niet ge looft wat hij niet kan zien. ,..fs, e.r ^an een onzichtbare werke lijkheid? Wel wis en donders! Want waar komt Titow zelf dan vandaan? Toch niet uit de boerenkool. Alleen een politiek-geschoold ongeloof kan de mensen diets ma ken, dat god een man is ergens hoog in de lucht. Zo bekeken z^jn ook wij oprechte godloochenaars. Wat we wél geloven is, dat al het zicht bare en ook het onzichtbare is voort gekomen door niets anders dan het Willen van het tijdeloze Zijn. het „Eeuwige Licht" buiten Hetwelk er niets is. „Laat ze nog maar denken, dat er echt een god is". Dank u. We zijn zo vrij om dat te denken, en hoe zou den we dat kunnen denken als er geen God was PUZZEL Oplossing no. 541. Hor. Dam- me, 7 toets, 9 om, 11 krom, 12 uil, 14 Ina, 15 ent, 16 Ede. 13 Epe, 20 urne, 22 An, 23 Roden, 25 merel. Vert.: 2 at, 3 mok, 4 merite, 5 Eton, 6 coupeur, 8 smalend, 10 mi„ 13 Leende, 17 drom, 19 pa, 21 eer, 24 Ne

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3