In de Krantentuin ^53033$^ Zón club Het knutselhoekje HET HONDENPARADIJS ZATERDAG 27 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA II BLOEDWRAAK Ik ken. een geoloog, die drie jaar in Nieuw Guinea gewerkt heeft. Daar moest hij grote terreinen onderzoeken, of er wellicht petroleum onder de bodem ver borgen was. Hij heeft er gezworven door rivierdalen, door de kustvlakten, door moerassige gebieden, maar 't meest door uitgestrekte oerwouden. Dat hij op die tochten van alles en nog wat heeft mee gemaakt, kunnen jullie je zeker wel voorstellen. Een van de naarste avontu ren, die hij er beleefd heeft, ga ik jullie vertellen. Hij was met z'n 20 dragers in tenten gelegerd in 't hartje van 'n uitgestrekt oerwoud. Zijn tent stond altijd een 50 m van die der Papoea-dragers verwijderd, want die kerels dansten en zongen vaak tot diep in de nacht. Om dus niet uit zijn slaap gehouden te worden, liet hij zijn tent dus een eindje bij hen vandaan op slaan. Ze bleven gewoonlijk niet langer dan hooguit een paar weken op dezelfde plaats. Op een dag kwamen een viertal dood vermoeide en uitgehongerde inlanders bij hun kamp aanlopen. Ze hadden dagen lang door het oerwoud gezworven zon der levensmiddelen. Behalve enkele boomkikkers en wat bessen hadden ze niets buit kunnen maken om hun hon ger te stillen. Ze smeekten de geoloog om wat eten en tevens of ze enkele da gen in zijn kamp mochten blijven, tot ze weer wat aangesterkt waren. Gaarne wilden ze daarvoor werken, voor zover hun krachten het toelieten. De vier man nen waren er zo ellendig aan toe, dat de geoloog hun verzoek onmiddellijk toe stond, hoewel zijn kamp op dat ogenblik ook niet ruim in z'n mondvoorraad zat.. Na een dag of vier moest het kamp opgebroken worden en verplaatst naar 'n terrein dat 'n 40 km verderop lag. De aanlopers zouden meetrekken, daar de stam, waartoe zij behoorden, ook onge veer dezelfde richting uit woonden. Na dat de bagage op de ruggen gebonden was, zette de stoet zich in beweging. Daar de 4 gasten er nog steeds niet best aan toe waren, behoefden zij nog geen last te dragen. Alleen moesten zij om beurten met 'n scherpe bijl gewapend „koplopen" en hier en daar wat al te lastige takken van 't maar half gebaande smalle pad weegkappen. Achter deze „voorloper" liep de geweerdrager van de geoloog, die 't schietklare wapen snel aan de „baas" moest aanreiken, als er een stuk wild hun weg kruiste. Ik zei snel, maar dat moest eigenlijk bliksemsnel zijn, want je kreeg het dier slechts een moment te zien en 't geschiedde dan ook maar vrij zelden, dat zich een voldoende trèfkrans voordeed. Maar als t' zo af en toe eens „raak" was, dan was 't ook feest, want ieder snakte naar 'n lekker hapje vers vlees. Zelfs de ingewanden werden door de Papoea's zo nodig rauw ver slonden. Gewoonlijk bestond de buit uit één of meer kroonduiven, soms ook uit 'n wild zwijn, een casuaris of 'n kangeroe. Op laatste had men alleen maar kans, als men eens 'n stuk open terrein passeerde. Dat er maar zelden een schot behoefde gelost te worden, was bovendien vaak de schuld van de dragers. Want ondanks de vochtige hitte en de last van 20 a 25 kilo op hun ruggen, zongen ze ritmisch liederen. Daarvoor werd 't wild dus ge waarschuwd en kon zich tijdig uit de buurt maken. (Wordt vervolgd). CORRESPONDENTIE Nog liggen er goede oplossingen van: Hans Cornelisse, Zoeterwonde, Lenie van Leeuwen, Warmond, Lida van Leeuwen, Hoogmade, Gonnie en Paula v. d. Post, Hoogmade, Theodoor v. d. Poed, Zoeter- woude, Truus Disseldorp, Rijpwetering, Sjaak de Jong, Zoeterwoude, John de Jong, Leiderdorp, Corrie v. d. Meer, Ber- kel, Joke v. d. Zalm, Hoogmade, Adrie Straathof, Benthuizen, Fred, de Rijk, Nieuwveen, Ella en Willie Olierook, Ha- zerswoude, Maria Bunnik, Aarlanderveen, Greet Haagen, Zoeterwoude, Plonie en Stiena Haagen, Zoeterwoude, Bep van Rijn, Warmond, Margriet v. d. Meyden, Leiden, Piet Boessen, Zoeterwoude, Gé Wassenburg, Langeraar, Trudie Leenen, Warmond, Trees Droog, Stompwijk, Thea Boers, Abbenes, Lusia Schouten, R.A.- veen, Sophietje Moons, Zoeterwoude, Ma rijke Neyenhuis, Zoeterwoude H. R. Cor rie v. d. Kamp, Lisse, (Bedankt voor de mooie kaart). Marian Hoogerwerf, Nieuwkoop, Joke v. d. Kamp, Lisse (Ook bedankt voor de mooie kaart). Magda Neyenhuis, Zoeterwoude, Hen de Prie, R.A.veen, Gerda Vink, Alphen (Blijven meedoen Gerda). Margo Mooyekind, Lis se, Astrid van Duin, Leiden, Trudie v. d. Burg, Voorschoten, Cilia Lieverse, vriend en had al menig ziek diertje ge nezen. Op een dag toen Krulbaard op een stoel voor zijn boom zat en een pijpje rookte, kwam er een konijntje aan ge huppeld en bleef voor Krulbaard staan. „Krulbaard, mijn zoontje is ziek. Wil je even meekomen om hem beter te ma ken? Je hebt al zoveel dieren beter ge maakt", zei hij. „Ja hoor, ik kom al", zei Krulbaard. Hij ging op de rug van langoor zitten en hield zich stevig vast aan de lange oren. Zo, daar waren ze er al. Tegen een dikke eik zat moeder langoor al te wach ten. Ze gingen binnen in de stam van de eik waar de familie konijn woonde. Daar lag het zieke konijnekind. HU zag wat bleek om zijn neusje. Krulbaard ging Hoogmade, Trees Zwetsloot, Warmond, hadden brood meegenomen. Het was druk naar hem pakte zijn dokterstas, die Gonny v. Schie, Leiderdorp, Frits v. d. op de Vliet. We waren al een heel eind hij had meegenomen en onderzocht Geer, Voorhout, Willy de Groot, Hazers- op streek, toen we plotseling een harde Springer, zo heette het zieke konijntje, woude, Jan Stolwijk, Leiden, Wim v. d. gil hoorden. We keken om. En wat we tjk weet al wat je hebt", zei Krul- Meer, Oegstgeest, Fia van Rijn, War- toen zagen? Er lag een kinderwagen in baard en uit zijn tas pakte hij'een drank- mond, Riet van Ruiten, N.w.hout, Ciska het water, en het nare was, de kinder- je en een doosje pillen. Vroonhof, Voorhout, Sjaak van Velsen, wagen lag ondersteboven. Ik was ik mijn „Een keer per dag een theelepeltje Hazerswoude, Cora v. Klink, R.A.veen, zwembroek. Eerst wist ik niet wat ik van dit drankje en 's morgens en 'sa- Ria van Wieringen, R.A.veen, Ria Dob- doen moest, maar na enkele ogenblikken vonds een pil, dan ben je zeker vlug ben, R.A.veen, Joke Duivenvoorden, Rijp- sprong ik in het water en zwom er naar beter", wetering, Cobie Zwetsloot, Warmond, toe. Ik probeerde de kinderwagen om te Frans Schaper, Alphen, Willy Menken, keren, maar dat lukte niet. Leiden, Willy Oostdam, Katwijk, Ton Ondertussen was mijn broer er ook rug weg, want het was een heef eind Duindam, Leiden, Greet en Hennie Berg, bij gekomen en toen lukte het wel. Het en het begon al donker te worden. Zoeterwoude, Dat was alvast een goed kindje lag te huilen en de moeder, die Toen Krulbaard 's avonds in zijn bedje begin in t' nieuwe jaar, om met ons mee aan de kant stond, huide ook. lag, dacht hij blij dat hij weer een dier- te doen. Nu maar trouw schrijven, dan Wij duwden de wagen naar de kant, tje geholpen had en zo viel hij in slaap, winnen jullie vast wel eens een boek waar ook een paar vissers zaten. Deze Ansje Heemskerk, R.A.veen, Alles was trokken de wagen op de kant. De moeder goed meiske. Heb je nog veel geschaatst? pakte gelijk het kindje uit de wagen. Bep van Rijn, Warmond. Fijn dat je het Ze werden samen naar huis gebracht in gewonnen boek zr een echte bofster. broer en ik gingen naar huis. geworden. Toen'had hij die "step gehad. Nog diezelfde avond kwam de vader Ook had hij een hondje gehad van een Dick Wessendorp, Leiden vertelt ons van het kind, ons ieder een tientje bren- óverbuurjongen. Hij noemde het hondje iets over: gen. Daarvoor konden we onze kano een Rakker. Daar rijdt Hendrie op zijn step, ROVERTJE SPELEN goede beurt geven. Dat hebben we in de door de straat, terwijl Rakker voor hem Het was woensdagmiddag en ik zat me vakantie gedaan. We verfden hem mooi uit holt. Hij let niet op het verkeer. Een te vervelen. Ineens dacht ik: Laat ik °P en ook teerden we hem. We timmer- auto komt aan en Hendrie komt er on naar Wijnand gaan, misschien weet hij den een nieuwe vlonder en verfden die der. De auto remde nog krachtig maar 't wat. zwart. - Ik bedacht me geen ogenblik en ging Tegen Kerstmis zijn we met de kano Ik was bijna bij hem of daar kwam hij naar de Leidse Hout gevaren om kerst- Moeder konijn bedankte Krulbaard en vader konijn bracht hem weer op zijn Hoera voor de Shell Junior Club, die in 1962 vijf jaar bestaatl Er staan de tienduizenden jongens en meisjes die al lid zijn (of worden 0 heel wat plezierige verrassingen te wachten. Laat ook Ciw kinderen, kleinkinderen, nichtjes, neefjes of kleine buprtjes genieten en profiteren. Vul nu onderstaande bon In. U kunt ook een folder met inschrijfkaart bij een Shelhverkooppunt afhalenI Anneke Verhagen, Leiden. HET ONGELUK Hendrie reed met zijn step op straat. gewonnen boek zo mooi vindt. Je was de auto van één van de vissers. Mijn Hij was pas jarig geweest, hij was 5 jaar Verzend de bon in open enveloppe (waarop een 4-cents postzegel) aan: Shell Junior Club, Postbus 333, Den Haag. was te laat. Iemand belde een ziekenauto en ook de politie komt aanrijden. Hendrie v ...j - wordt naar het ziekenhuis gebracht, al aan. Hij vroeg of ik meeging en na- spulletjes te halen voor een kerststukje, maar toen hij beter was, keek hij toch tuurlijk ging ik mee. „We gaan vanmiddag voetballen", zei hij. „Nee dat doe ik niet". „Ja", „nee", „ja", „nee", zo ging het. Wij kwamen bij zijn huis en hij ging baar<l heette. Hij was een echte dieren- de bal halen. Daar hoorden we een jon gen roepen. - „Wijnand doe je mee?" „Wat doen?" vroeg Wijnand terug. „Rovertje spelen". „Ja, ik kom. Even mijn geweer halen". Ik kreeg een pistool en we kozen een partij. Toen dat gedaan was begonnen we. Wij liepen op, de anderen ons achterna. We schoten en er gingen een paar dood. We moesten de laatste jongen nog heb ben, maar dat lukte niet Hij klom over een schutting, doch op 't laatst moest hij zich wel overgeven. Het tweede potje begon, maar nu moes ten ze wachten. We klommen in bomen en één ging in de struiken. We speel- len lang tot we er nog één moesten heb ben die in de struiken zat. Hij werd on der schot geenomen en gaf zich tenslotte gewonnen. We hebben die middag nog een fijne middag gehad. Theo Mourik, Leiden. KABOUTER SIK Midden in het bos leven de kabouters en één van die kabouters héét kabouter Sik. Elke dag was hij aan het hout zoe ken. Op een keer kwam hij de heks te gen, die een groot touw bij zich had. Het was geen gewone heks, maar een to verheks. Wat gebeurde er nu? Ze tover de kabouter Sik om in een rat. Maar dat gaf niets, want er woonde in dat bos ook een tovenaar en die was veel mach tiger dan de heks. Daarom ging hij naar de tovenaar en die toverde van hem weer een kabouter. Zo gaat het bij de kabouters. Kabouter Sik begon een huisje te bouwen, Hij deed er wel lang We zijn erg blij met onze keurige kano. wel beter uit. Dag kinders. Er liggen nog een paar verhaaltjes. Wie maakt er een nieuwe? Er was eens een kabouter die Krul- Stuur ze dan maar gauw. Dag allemaal. mi Ui f"TANTE JO EN OOM TOON zocht de tweehonderd gevraagde exemplaren uit zijn voorraad bijeen en verzond ze naar kikkerland. Kikkers voor Kikkerland De Israëlische Kamer van Koop- Opdracht HTM aan Duitse handel in Tel Aviv geraakte dezer verkeersdeskundiffe dagen plotseling in koortsachtige ac- »e tiviteit door een telegram waarin ÏN F L om toezending met spoed gevraagd 1/1* IT 1 LCllllCF werd van tweehonderd levende groe ne kikkers van 6 7 centimeter lang rapporteert OVCF HaagSe aan dokter Goldbach inRotter- dam. Hij had ze nodig voor dringen de medische doeleinden en wilde el ke gevraagde prijs ervoor betalen. De secretaris van de Kamer van Koop- openbare vervoer De raad van beheer van de Haagse Tramwegmij heeft donderdag be- dr. ir. F. Leher te oude stad Acreeen kikvorsex porteur. Die nam de order kalm op, DE OUDE EGYPTENAREN MOOIE LAMPEN VOOR JE KAMER munt met een stokpaardje erop. speeltuig, dat op een geldstuk afgebeeld wordt. Toen de veldheer Piccolomini na w uvca Uit distilleerkolven, die men kopen de dertigjarige oorlog huiswaarts keer- maar "tochwas het "eindelijk klaar "Hij kan en ook uit fraaie gevormde flessen de, werd hij door 1500 jongens, gezeten stak een pijp op Daar ging de eerste kun ie nieuwe tempen knutselen. In lam- op stokpaarden, begroet. Tot dank daar- rookwolk. Wat voelde hij zich gelukkig Penwhikels en kunstzaken kan men voor schonk hy elk van hen een zilveren j ec unjvjg. ianiphouders kopen met stalen voeten f~ Lies ie* v Lelden geleidingsdraad, dat men dan gewoon de kat door de ftessenhals steekt. Koop dan ook rir, „rJt een draadmodel voor een lampekap. De f r scbool, maar fles moet je eerst met een kurk siuiten onderweö zag ik een lief poesje. Ik nam en vervolgens een gaatje in de kurk ma- hem mee naar school. Toen ik met de kat ken, waardoor je dan de stalen beentjes speelde kwam er een jongen naar me toe. kunt trekken brfhtWzèg'HoThe'ét M'"heb S' Wynflessen met sierlyke etiketten zUn Dat', wiet ik mc mi hoor Tk h h heel schilderachtig en kun je zó, ais ze hp'm npt rvnnL l' z«n- gebruikt worden. Besluit men ech- J.5 ?o ,0p J" weg ter liever voor doorzichtige flessen of "ïv.hVm gevonden- distilleerkolven, dan gebruikt men een r zei. dosis celluloselak met mooie kleur en 1 De schoolbel ging en toen we naar kg poederkrijt te halen in een verf win- binnen gingen zei ik tegen de meester, kei. Giet een weinig celluloselak in kolf dat ik dit lief poesje gevonden had. De of fles, sluit ze met een kurk, draai ze kinderen gingen naar binnen. dan om en beweeg ze zachtjes tot de „Neem hem naar mee naar de klas", kleurstof zich binnenin tot een gelijk- zei meneer. „Zet hem naar in dit mandje matig dim laagje verdeeld heeft. Trek en nou gaan we werken". dan de kurk eraf en laat de lak drogen. Om 12 uur nam ik hem mee naar huis. Bij dit alles niet te dicht bij vlam of „Wat is dat voor een mooi diertje, dat vuur komen! Als de lak volkomen droog je daar bij je hebt?" vroeg moeder ver- is, vul je de fles of kolf met krijt, dan wonderd. ziet ze eruit, alsof ze van het allerfijnste „Die heb ik vanmorgen midden op de Porselein is. weg gevonden". „Hij mag hier wel blijven, ik zal hem wat melk en brood op een schoteltje doen". De poes at alles op. Hij groeit goed en Het stokpaard, waarop alle kleine kin- we noemen hem „Kriebel'. deren graag een ritje maken> is reeds -n zeer oud speeltuig. Men zegt, dat Soera- Kees Schouten, Leiden. tes, die zoals men weet, geleefd heeft EEN KIND GERED van 409 tot 399 voor Christus, nu en dan Het was zondag. Mijn broer en ik wa- van de kinderen een stokpaard leende en ren op de Vliet aan het kanoën. We wa- daarop door de straten van Athene reed. ren 's morgens vroeg al weggegaan en Bovendien is het stokpaard het enige handel belde met dc gezondheids- si0ten dienst van het district en deze ver- „ann0'ver opdracht ,e geven tot het wees hem weer naar een weten- uitbrengen van een rapport over het schappelyk proefstation. Daar hadden Haagse openbare vervoer_ in aan. ze alleen maar komjnen en witte sllliling op het gehouden vervoers. muizen. Nog veel meer telefoontjes en verkeersonderzoek. Dr Lehner naar stad en dorp in het gehele land heeft de„ met instemmin van B en volgden totdat men ten slotte te- w f. TT.,. 0. W. gegeven opdracht aanvaard. Hij recht kwam bij Hillel Sjamir bn de oI - - „„at a™ „J 7M Z1J" visle OP de doelmatig- heid van het lijnennet en de moge lijkheden nagaan voor verbeteringen in de vervoersbediening en in de ver keersafwikkeling in het algemeen. Zijn onderzoek zal zich event, ook kunnen uitstrekken tot het vervoer van buiten de gemeente 's-Graven- hage wonende bevolkingsgroepen. De HTM en Den Haag, zo vertelde de directeur van de HTM, ir. A. C. Pijl, vanmorgen in een persconferen tie, zijn verontrust over de steeds toenemende verliezen. Tegenover hogere personeelsuitgaven e.d. staan geen hogere inkomsten. Men hoopt nu dat door het onderzoek middelen zullen worden gevonden om de ver liezen te beperken. Dr. Lehner is lid van het bestuur der onderneming voor openbaar ver voer te Hannover. Na de oorlog heeft hij de openbare vervoersnetten van Keulen en van Graz (Oostenrijk) ge- rationaliseserd. Het waren niet slechts de lichamen ^r- vertelde nog, dat één Haag van dode mensen die gebalsemd werden, se buslijn per 1 februari bij wijze Meer dan 100 verschillende diersoorten van „voorlopige tijdelijke" maatre- golden als heilig en vele duizenden er- gel zal worden opgeheven, namelijk van werden na hun dood gebalsemd. üjn 32. Dat was dikwijls een heel dure ge- Begin of midden van het volgend schiedenis. Vogels als haviken en valken jaar zullen veertig nieuwe PCC-wa- of vissen en kruipende dieren maakten gens, bestemd voor de tramlijnen 3 geen al te grote moeilijkheden; het was en 10 WOrden afgeleverd 7e rullen veel moeilijker en kostbaarder, als wan- neer b.v. een stier tot mummi moest wst breder zijn dan de nu m gebruik gemaakt worden. Daarvoor waren ver- zlJnde PCC-wagens en een deel van scheidene honderden meters linnen no- die winst zal worden gebruikt om dig van V» meter breed, om het gestor- de passagiers wat ruimere zitplaatsen ven heilige dier in te wikkelen. te geven. HET ZINGENDE ZAND 1. Veel ontdekkingsreizigers, die door de Arabische woestijn getrokken zijn, vertellen, hoe verrast zij waren, toen zij het zand hoorden zingen. Eens hoorde een expeditie plotseling een luid gebrom. Een inboorling wees op een hoge zandheuvel en riep: „Hoort u, het zand daarboven brult"? Alles, wat men kon zien, was een kleine zandwolk, die langs de helling van de duinheuvel' naar boven waaide, om zich hoog in delucht a.h.w. op te lossen in een fijn poeder, dat wel op damp geleek. Een soortgelijk geruis ontstond van tijd tot tijd, als de kamelen het zand be traden. De inboorlingen, die aan de ex peditie deelnamen, geloofden echter niet, dat dit „geruis" een natuurlijke oorzaak had; zij waren van mening, dat de gees ten der zandduinen daarin spraken. 2. In andere streken hebben reizigers soortgelijke vreemde verschijnselen be leefd. Een Zwitser, die langs de Peru aanse kust reed, viel op een avond op een zandheuvel in slaap. In de loop van de nacht werd hij meermalen wakker door een geluid, dat hem aan trommelen deed denken, of aan een motorboot op een rivier. De volgende morgen kwam hij tot de ontdekking, dat hij op een Indiaanse grafplaats had geslapen. De inboorlin gen vroegen hem, of hij wat gehoord had. En toen hij bevestigend antwoordde, verklaarden ze hem, dat de geesten der doden elke nacht op het ritme van dat trommelen dansten. Ze wisten nog zo veel geheimzinnige verhalen van die plek te vertellen, dat hij ten-laatste maar wat blij was nog levend van die plek te zijn weggekomen. Nog weet niemand precies te vertel len, waar dat geruis vandaan komt. Men weet alleen maar, dat het ontstaat, wan neer de zandkorrels op een bepaalde wijze en onder heel bijzondere omstan digheden langs elkander schuren. Maar clie manier en die omstandigheden heeft nog steeds niemand kunnen uitvorsen. 7 Is mr fat A seen Isst fris met ^^/dhsnfmrnne/mmrmenr I muitenmanks

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11