GLASBESTAND VOOR DE TUINBOUW WERD UITGEBREID Oud-medewerkers moeten medische administratie teruggeven van Medisch Opvoedkundig Bureau (Leiden) Vrouw door tram gedood Eén deelnemer „alles goed" in Sporttoto HAAGSE ARTSEN ZOEKEN OPLOSSING VOOR PARKEERPROBLEEM Weerbericht Het weer in Europa WOENSDAG 24 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN VALKENBURG Gisteravond kwam de raad der ge meente Valkenburg onder leiding van burgemeester M. A. v. d. Have in voltallige zitting bijeen. De voorz. hield bij gelegenheid van deze ver gadering in het jaar een rede, waar in hij op de eerste plaats zijn oprech te dank betuigde voor de uitstekende verstandhouding, die er in het afge lopen jaar is geweest tussen de raad en het college van b. 'en w. en Gods beste Zegen toewenste voor dit reeds aangevangen zittingsjaar. „In het achter ons liggende jaar steeg het aantal onzer inwoners tot boven de 2000. Aan de 2000ste in woonster mochten wij, direct na haar geboorte-inschrijving op 27 juli 1961 in de registers van de burgelijke stand, een spaarbankboekje uitrei ken. Intussen is de gestadige groei onzer bevolking voortgegaan, nl. van 1972 inwoners op 1 januari 1961 tot 2044 op 31 december van dat jaar, derhalve een bevolkingsaanwas van 72 inwoners, verkregen door 63 ge boorten, 142 ingekomen personen, 10 overlijdens en 123 afgevoerde per sonen. Deze steeds voortgaande be volkingstoename schept grote pro blemen op het gebied van de volks huisvesting en op het daarmede ten nauwste samenhangende gebied van de ruimtelijke ordening. Ten aanzien van de woningbouw in engere zin heeft het ons in het af gelopen jaar niet mee gezeten. Wel iswaar kwamen toch 11 woningen gereed, doch slechts enkele van onze eigen woningbehoevenden konden hiervan profiteren. Het in februari 1961 ingediende bouwplan voor 15 woningen met een zeer aantrekke lijke huur, kon tot heden de vereiste goedkeuringen niet verwerven. De procedure op grond van artikel 20 van de wederopbouwwet. die van uitzondering regel dreigt te worden, is thans geopend, maar het laat zich - na de laatste bespreking die wij hierover te bestemder plaatse moch ten hebben niet aanzien, dat de vereiste goedkeuring vlot zal wor den .verkregen. Met grote voldoening kan worden vastgesteld, dat nog op tijd ons lang verbeide Dorpshuis gereed is geko men. De 16de december, toen de Commissaris der Koningin ons de grote eers bewees, dit dorpshuis offi cieel te openen, is een hoogtepunt geworden, waarop wij met grote dankbaarheid mogen terugzien. Sindsdien is ons dorpshuis doorlo pend druk in gebruik bij de vele ver- KATWIJK AAN DEN RIJN UIT DE BURGEMEESTERLIJKE NIEUWJAARSREDE Uit de nieuwjaarsrede van de bur gemeester vermelden we dat het aantal inwoners in 1961 steeg van 30040 tot 30447, een toename dus van 407. Het geboorteoverschot bedroeg 631, terwijl de mutaties wegens ves tiging en vertrek een negatief saldo van 224 aangeven. Het aantal huwe lijken was, met 263, 40 hoger dan in 1960. Ten aanzien van het woonruim teprobleem zijn we in 1961 achter uitgegaan. De harde cijfers doen zien dat op 1 januari 679 woningzoeken den waren ingeschreven, op 1 janu ari 1962 787, 108 meer. Van deze 787 gevallen staan er 492 in de hoogste urgentieklasse geregistreerd. De net to woningwinst was in 1961 slechts 83 stuks, tegen 178 in 1960. Gelukkig waren op 1 januari jl. meer wonin gen in uitvoering dan een jaar ge leden, 335 tegen 203. De voor 1962 toegewezen contingenten bedrag 120 woningwet- en 110 premiewoningen. Met genoegen reveleerde de burge meester dat debeide plaatselijke Boe renleenbanken hun 50-jarig bestaan mochten herdenken, eerst die te Katwijk a. d. Rijn, niet lang daarna die te Katwijk a. Zee. In de rappor ten aangaande de visserij wisselden majeur en mineur zich af. De trawl- visserij gaf bevredigende "resultaten. De resultaten van de vleetvisserij waren ronduit slecht. De toekomst ziet er verre van rooskleurig uit. De kottervisserij mag op eën bevredi gend jaar terugzien. De resultaten van de tuinbouw zijn weer zeer goed geweest, de omzet evenaarde, op 'n kleinigheid na. die van het record jaar 1960, 8.600.000,- tegen een be drag van 8.780.000,- in 1960, zij 't met een 5 pet. hogere aanvoer. Het hoofdartikel waspeen gaf bij een aanvoer van 21.300 ton een op brengst van 6.700.000,-, vori*; jaar 19900 ton en 6.900.000,-. De mid- denprijs van de waspeen daalde van 34.55 tot 31.66 per 100 kg. De aanvoer van bloemkool overschreed de 2 1/4 miljoen met 100.000 stuks. De opbrengst steeg van 961.000,- tot ruim 1 miljoen. De afname voor de conservenindustrie beliep een be drag van 975 000,- tegen 675.000,- in 1960. De cijfers van het vreemdelingen verkeer geven, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, alle reden tot tevredenheid. Het aantal gasten was weer groter dan in 1960. Het begon met het 1 mei weekeind toen 125 reisgezelschappen en tal van op eigen gelegenheid gekomen toeristen werden ondergebracht, bij elkaar omstreeks 12000 personen. Juni was goed bezet. Vanaf 22 juli tot eind augustus was alles vol en de bevolking zeker verdubbeld. VVV heeft zich danig geweerd, 'n Stroom van tienduizenden gasten komt zo maar niet vanzelf. 50.000 Kleurenfol- ders en 30.000 hotel- en pensionlijs- ten werden verspreid. In binnen- en buitenland een grote advertentie campagne gevoerd, en zijn op het VW-kantoor pl.m. 70.000 mondelin ge, 29.000 telfonische en 10.000 schrif telijke inlichtingen verstrekt. Deze raad die thans uit 21 leden bestaat zal na de verkiezingen dit voorjaar, 23 leden tellen. Dit wegens de toename der bevolking tot boven de 30.000. enigingen, die ons dorp telt. Het vormt tevens een stimulans tot op richting van diverse jeugdverenigin gen. Het' tegelijk met het dorpshuis klaargekomen speelterrien zal, naar het zich laat aanzien, in een behoefte voorzien, al blijft het gemis aan een sportveld bestaan. Plannen daartoe te komen moeten bij gemis aan de nodige ruimte helaas voorlopig ach terwege blijven. Door de grote en zeer te prijzen activiteit van de in het leven ge roepen speeltuinvereniging, kunnen de raad in deze vergadering omlijn de voorstellen worden gedaan. TUINBOUW Ondanks de zeer gunstige ligging van ons tuinbouwgebied in de on middellijke omgeving van grote, mo dem-geoutilleerde en door kopers druk bezochte veilingen, is de voor uitgang van onze tuinbouw, in ver gelijking tot andere tuinbouwcentra, niet spectaculair te noemen. Toch is de toevoeging in het jaar 1961 van 10.278 m2 glas aan het areaal lang niet gering. Vergeleken bij 1957, toen slechts 2200 m2 glas werd aange bracht, 1958 met een toevoeging van 3000 m2, 1959 met 7000 m2 en i960 toen 4000 m2 glas tot stand kwam, is er nu een vergroting van ruim 1 hectare in één jaar tijds. Dit is zelfs de grootste uitbreiding van het glas areaal, die wij ooit gekend hebben. Met de bede, „dat Gods Zegen op uw arbeid in het nieuwe jaar zal mo gen rusten en dat wij instrumenten in Zijn Hand mogen zijn tot heil van onze mooie gemeente en haar inwo ners", besloot de burgemeester zijn nieuwjaarsrede. Hierna dankte de heer G. v. Leeu wen als nestor van de raad en 1' t dit vergezeld gaan van wederzijdse wensen. Nieuw raadslid. De geloofsbrieven van de heer B. Imthorn, die de heer A. v. d. Berg als raadslid zal opvolgen, werden in orde bevonden. Het bedrag per leerling voor het bijzonder gewoon lager onderwijs voor het jaar 1962 werd vastgesteld op 53.Hierbij is inbegrepen de kosten voor het geven van les in lichamelijke oefeningen in de door het schoolbestuur te huren zaal van de stichting dorpshuis. Valkenburgs Harmonie organiseert ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan op 9 en II juni een muziek- en zangconcours. Hoewel het comité hiervoor wel op een batig saldo ver trouwd, heeft het zich toch met een verzoek tot de raad gewend, voor een gemeentelijke garantie van maxi maal 500.Het verzoek had alge mene instemming. Voorts werd besloten tot plaatsing van een smeedijzeren hek aan de nieuwe ingang van de militaire be graafplaats. Speeltuin. Een bedrag van 14.500 werd uit getrokken voor het speelrijp doen maken van een terrein groot pl.m. 960 m2, welwillend voor de tijd van 10 jaar afgestaan door de beheers commissie van de Geref. kerk aan het bëstuur van de speeltuinvereni ging. De werkzaamheden beogen het egaliseren en betegelen van het ter rein, het aanbrengen van een om rastering en het bouwen van een sanitaire lokaliteit van 4x5 meter. LISSE JAARVERGADERING VRUW. BRANDWEER. Dinsdagavond werd in de „Ta veerne" de feestelijke jaarvergadering gehouden door het corps Vrijw. Brandweer te Lisse. Ook de dames wa ren in grote getale aanwezig waar voor de commandant van de brand weer, de heer J. P. C. van der Drift, een woord van dank en bijzonder welkom sprak. Korte tijd na de ope ning mocht hij ook burgemeester mr Th. J. de Graaf welkom heten. Lisse heeft, uit het oogpunt van brandweer bezien, een goed jaar ach ter de rug. Daarvan kon de comman dant gewagen, doch dit werd ook in het jaarverslag van de secretaris-pen ningmeester, de heer J. Beelen aan getoond. In 1960 was de totale schade 155.200.Door slechts 8 branden, in 1961 was er echter een brandschade van 61.800.door 15 branden. Gelukkig hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Het is echter niet alleen uitrukken geblazen bij een brand, integendeel, er werd 10 maal ëen grote oefeneing gehouden, w.o. één alarmoefening. De vroegere traditionele Pinkster- brandweeroefening is weer in ere hersteld. Voor de cursus hoofdbrand wacht slaagde van de brandweer Lisse de heer A. C. Cardol. Belang rijk in het jaarverslag was, dat mel ding kon worden gemaakt van een veel betere sociale voorziening voor de brandweermannen met medewer king van het gemeentebestuur. Voorts wordt nu ook per jaar 25. kledingvergoeding verstrekt. Ver schillende belangrijke gebouwen wer den geinspecteerd op brandveilig heidsmaatregelen. Dankbaar kon ge memoreerd worden, dat door het ge meentebestuur medewerking werd verleend voor aanvulling van het materiaal en brandweerapparatuur. De burgemeester sprak zijn grote persoonlijke waardering uit over de vrijw. brandweer van Lisse, waar hij met recht trots op kan zijn wanneer in streekverband bijeenkomsten van burgemeesters worden gehouden. Lisse kon hij steeds met- ere noemen! Ook het gemeentebestuur heeft groot respect voor de' prestaties van de brandweer, die altijd in een mini mum van tijd op de plaats des on- heils is! Dat is ook nog zaterdagmid dag j.l. gebleken, toen in 4 minuten tijds de brandweer bij een brand aanwezig was! Het was de burgemeester een bij zonder genoegen de heer J. Beelen te mogen huldigen in verband met zijn 30-jarig jubileum. De burge meester zou niet weten wie deze plaats beter zou kunnen vervullen dan de heer Beelen. Hij is er buiten gewoon geschikt voor en vervult deze functie met veel toewijding. Hij bracht de heer Beelen hulde voor zijn belangrijke en trouwe arbeid. De onder-commandant, de heer K. A. Nieuwenhuis, wenste hem namens het kader van de brandweer geluk, terwijl de heer J. Willèmsen het woord voerde namens het gehele corps. Hij wees speciaal op de ma nier waarop de heer Beelen met de gehele brandweer weet om te gaan. „U springt in de bres voor de brand weer in totaliteit maar ook voor ieder afzonderlijk", adus spr. „Als penningmeester naast het secreta riaat bent u ook de juiste man op de juiste plaats." Namens het gehele corps bood hij hem een mooie vulpen aan met inscriptie van de brandweer Lisse. De heer Beelen was zeer erkente lijk voor de huldiging en hoopte nog 5 jaar vol te houden en dan slaat het klokje van vertrekken, want dan is hij de 60 jaar overschreden en dat is voor kaderleden de uiterste ter mijn. Hierna bleef men gezellig bijeen. HILLEGOM MIDDENSTANDSBONDEN ZOCHTEN MEER SAMENWERKING In verband met plannen 'van het Hilegoms gemeentebestuur om in de komende jaren verschillende straten in de kom der gemeente te saneren tei verkrijging van een betere inde ling van de kom der gemeente, zijn verschillende middenstanders, die in deze straten hun bedrijf hebben, zich gaan afvragen hoe zij moeten hande len als zij door de een of andere instantie worden benaderd om hun bedrijf over te doen en' dan ergens anders een plaats krijgen aangewe zen, waar zij hun bedrijf zullen kun nen voortzetten. Zij hebben zich daartoe gewend tot hun midden standsverenigingen en deze hebben naar mogelijkheden gezocht deze aangelegenheden zo goed mogelijk en in het belang van de betreffende middenstanders op te lossen. De twee Hillegomse middenstandsbonden hebben in overleg met hun hoofdbe sturen een commissie ingesteld, waarin voor de Kon. Middenstands bond en de Kath. Middenstandsbond twee leden zitting hebben genomen. Dit zijn voor de K.M.B. de heren H. Roeland, voorzitter en J. Kop, 2e se cretaris, voor R.K.M. de heren L. Kopers, secretaris en Fr. Out, 2e voorzitter. Tevens werd besloten dat de besturen van de twee bonden iedere maand bijeen zullen komen ter bespreking van de onderlinge be langen op materieel terrein. Ook is het bedoeling dat deze commissie zal optreden bij besprekingen met de gemeentelijke autoriteiten, als er middenstandsbelangen in het geding zijn. Mede in verband met het boven staande werd besloten om gezamen lijke vergaderingen te beleggen waarop de gemeenschappelijke be langen zullen worden toegelicht door deskundige sprekers. Op deze ver gaderingen zal het ernstige met het aangename worden verenigd. De eer ste bijeenkomst van deze aard zal worden gehouden op 31 januari a.s. in hotel Sistermans. Een tweetal sprekers zal toelichting geven over de vraag: „Hoe stelt de middenstan der zich te weer tegen geldelijke ge volgen van ongeval en ziekte?" en ,,Moet de middenstand verdwijnen?" Tussen de bedrijven door zullen er films worden vertoond. ROELOFARENDSVEEN Bridgeclub D.V.H. - Uitslag van de laatst gespeelde wedstrijd was: 1 echtp. Van Berkel 133 m.p.; 2 Keu- lemans-Broeken 127 mp; 3 A. en E. Koek 127; 4 Huigsloot-Wesselman 112 mp; 5 Gebr. v. Klink 111 mp; 6 M. Bakker-L. Turk 108 mp; 7 echtpaar Muskens 102 mp; 8 v. Haastrecht Casper 99 mp; 9 echtpaar v.d. Meer 68 mp. Door afwezigheid van enige leden kon de competitie wederom geen doorgang vinden, zodat het echtpaar v.d. Meer nog steeds als no. één op de competitieranglijst staat met nog twee wedstrijden te spelen. Het kan de laatste twee ronden nog een span nende strijd worden, aangezien de bovenste zes paren op de ranglijst maar een klein verschil in punten hebben. Sekretariaat K.A.B. - Naar wij vernemen, wordt de ontstane vaka- ture als sekretaris der K.A.B. tijde lijk waargenomen door de heer N. J. Verhaar, Westeinde 8 B, Roelof- arendsveen. President Haagse Rechtbank beslist: De president van de Rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft vanmorgen drs. J. -A. S. Greveling, geneesheer-direkteur van de psychiatrische inrichting „Santa Maria" te Noordwijkerhout en tot voor kort leider van een Medisch-Opvoedkundig Bureau (M.O.B.) van de Stich ting R.K. Geestelijke Gezondheidszorg te Leiden, gelast de medische ad ministratie van dit M.O.B. binnen drie dagen aan het huidige team van medewerkers van dit M.O.B., terug te geven. Aan deze beslissing werd door de president een dwangsom van 1000 gulden verbonden voor elke dag dat de afgifte niet zal hebben plaats gehad. Deze uitspraak geldt ook voor twee andere oud-medewerkers van het M.O.B., assistenten van drs. Greveling: de psychologe drs. M. van Vlijmen en de medisch-maatschappelijke werkster mej. J. Ostheimer. De president overwoog voorts, dat de band tussen patiënt en MOB niet zo persoonlijk is als die tussen een patiënt en een huisarts. Immers, de patiënten kennen bij hun aanmel ding bij een MOB vaak de afzonder lijke team-leden niet eens. De ge middelde raadplegende patiënt zal dus geen overwegend bezwaar heb ben indien in dit hem grotendeels onbekende team (eventueel met as sistenten) persoonswisselingen voor doen, ook al worden zij daarvan niet van te voren op de hoogte ge steld. Er blijft voor hun immers altijd de mogelijkheid over om een particulie re psychiater te gaan, aldus de presi dent. Ook kunnen zij met M.O.B. een regeling treffen waarbij zonder hun toestemming geen opvolger bij de behandeling wordt' ingeschakeld of ingelicht. De president concludeerde hieruit, dat er in het doorgeven van gege vens aan opvolgers in een M.O.B.- team geen bezwaar bestaat, dat op enigszins" verontrustende wijze pa tiënten er van zou kunnen weerhou den noodzakelijke medisch-opvoed- kundige hulp in te r.oepep. Er is ook geen toestemming nodig van de pa tient om bescheiden door te kunnen geven. Geen schending medisch beroepsgeheim De president deed hiermede uit spraak in een geding dat de stichting tegen de drie oud-medewerkers van haar MOB had aangespannen. In dit geding eiste de stichting teruggave van de dossiers en kaartsystemen die dezen bij dit bureau onder hun be heer hadden. Drs. Greveling en zijn assistenten hadden deze bescheiden meegenomen toen zij hun medewer king aan het MOB opzegden na on enigheid met het bestuur. Als motief voerden zij hiervoor het medisch be roepsgeheim aan. Zij stelden, dat ij eigenaars zijn van deze bescheiden, en dat zij deze niet aan opvolgers mogen doorgeven. Het team, dat werd geformeerd om drs. Greveling en zijn assisten ten op te volgen kon haar arbeid niet verrichten, daar de meegeno men bescheiden de lopende en afge dane zaken van patiënten betreffep. De president overwoog vanmorgen,' dat de eigendomskwestie zich niet voor een kort geding leent. Dit zal door de gewone rechter moeten wor den uitgemaakt, meende hij. De president besliste echter wel, dat voor de voortzetting van de be handeling als het MOB de beschik king moet hebben over de medische gegevens van de patiënten. Ten aanzien van het beroep op 't medisch beroepsgeheim begon de president met vast te stellen, dat aan de functies van psychiater, psy choloog en psychiatrisch geschoold maatschappelijk werkster 'n beroeps geheim inhaerent is. PLICHT Indien nu verschillende personen bij de behandeling van een patiënt zijn betrokken, is een onderlinge uitwisseling van voor de behande ling noodzakelijke gegevens tussen de team-leden met het beroepsge heim niet in strijd. Dit geldt ook voor behandeling door een genees heer en zijn tijdelijke waarnemer. Het verstrekken van inlichtingen over de patiënt door de arts aan zijn tijdelijke waarnemer is zelfs een' plicht, aldus de president, waarvan de niet-nakoming als een tekortko ming t.o. van de patiënt, tot tucht rechtelijke maatregelen jegens de arts kan leiden (beslissing van het Centraal Medisch Tucht College). Politie vraagt inlichtingen Vanmorgen omstreeks kwart over acht is op de Laan van Meerdervoort in Den Haag, in de omgeving van het Pomonaplein, een tot nu toe onbe kend gebleven vrouw door een tram van lijn 2 overreden. Zij overleed ter plaatse. Het signalement van de vrouw luidt: lang 1.60 meter, draagt trouw ring met de initialen U. P. en de da tum 16-11-32. Ze was gekleed in kor te, imitatie-Astrakan bontjas, beige achtige japon, bruine kousen en schoenen. Haar leeftijd wordt op on geveer zestig jaar geschat. Een ieder die inlichtingen kan ver schaffen wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de Haagse politie, telefoon 61.41.41, toestel 2040. In Engeland is dinsdag de ze vende pokkenpatiënt overleden sinds het voorkomen van de ziekte om streeks Kerstmis voor het eerst werd ontdekt. De overledene is een 37-ja- rige patholoog, die in een ziekenhuis in Bradford lag. In de Sporttoto van zondag j.l. had zich woensdag 12.00 uur op het bondsbureau van de KNVB één deel nemer gemeld met 13 juiste uitsla gen. Het totaalbedrag voor de eer ste prijs bedraagt f 137.023,15, waar van dus tf 50.000 aan de winnaar wordt uitgekeerd. Voor de tweede prijs, ten bedrage van f 152.939,52 (f 74.739.90 en f 78.199,62 als rest van de eerste prijs) kwamen 48 meldingen binnen. De extra-prijs voor de vijf gelijke spelen van f 37.369,95 zal onder 2102 toto-enthousiasten moeten worden verdeeld. RECORDVERKOOP IN 1961 VAN NIEUWE PERSONENAUTO'S. De verkoop van nieuwe personen auto's heeft in 1961 weer een record bereikt. Er werden namelijk 120.196 kentekenbewijzen afgegeven tegen 100.156 in het jaar daarvoor. De „RAI", het 9fficiële orgaan van de Nederlandse 'Vereniging de Rijwiel en Automobielindustrie, waarin deze mededeling is opgenomen, noemt dit „een nieuw record, dat niet nalaat ook buiten de branche de aandacht te trekken". Vanmorgen omstreeks kwart voor acht is een bromfiets met poststuk ken van een PTT-besteller in de Bornsestraat in Almelo gestolen. De besteller had zijn vervoermiddel even tegen een winkelpui geplaatst om van daaruit te voet brieven in de buurt te bezorgen. In de tassen be vonden zich nog vele poststukken. In de Verenigde Staten zijn 55 miljoen televisietoestellen, zo is dins dag officieel in ^Washington bekend gemaakt. Het aantal kijkers wordt geschat op 50 a 60 miljoen. Twaalf procent van de Amerikaanse gezin nen heeft meer dan één toestel. Van Cape Canaveral is woens dag een drietraps Thor-Able-star ra ket van 50 ton gelanceerd met het doel vijf satellieten tegelijk in een baan om de aarde te brengen. De tweede trap werkte niet goed en het projectiel is in zee gevallen. In Den Haag heeft een zestal art sen vandaag een proefneming ge houden, die ten doel heeft na te gaan of de rrjoeilijkheden, die het voor hen soms gedwongen parkeren op daarvoor verboden plaatsen ople vert, kunnen worden overwonnen. Zij voeren hiertoe op hun wagen op een duidelijk zichtbare plaats een bordje mee, waarop het adres staat aangegeven van de patiënt, waar de arts zich bevindt. Men wil hiermede voorkomen, dat de arts wegens het parkeren op een verboden plaats wordt bekeurd. Tijdverlies zou op deze wijze wor den vermeden, want ook al treedt de politie soepel op, de arts moet toch altijd even naar het politiebureau om uiteen te zetten, dat hij op de betreffende plaats moest parkeren voor het bezoeken van een patiënt. Het initiatief tot de actie is uitge gaan van „Pols" egn tijdschrift voor artsen. De uitgever van „Pols" brengt de bordjes in de handel. Van de zijde der Haagse politie werd desgevraagd opgemerkt, dat de politie altijd soepel is opgetreden voor wat betreft het parkeren door artsen op verboden plaatsen. Overtre dingen werden altijd, zoals trouwens bij iedere overtreding het geval is, van geval tot geval bekeken en de politie zal op dezelfde voet voort gaan. De politie heeft nimmer een formele klacht ontvangen. PUNT (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZUIDWESTELIJKE WIND Zacht weer met veel bewol- kind en geen regen van bete kenis. Matige tot krachtige, la ter wellicht weer harde zuid westelijke wind. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI geli. bew. 1 —6 STOCKHOLM geh. bew. 1 —2 OSLO mist 1 —2 KOPENHAGEN onbew. 5 3 ABERDEEN geh. bew. 6 —1 LONDEN zw. bew. 8 5 AMSTERDAM regen 6 4 BRUSSEL regen 7 3 LUXEMBURG regen 3 1 PARIJS geh. bew. 8 5 BORDEAUX geh. bew. 8 GRENOBLE zw. bew. 8 —1 NICE onbew. 15 5 BERLIJN regen 6 2 FRANKFORT regen 8 3 MüNCHEN geh. bew. 8 3 ZURICH geh. bew. 5 1 GENèVE geh. bew. 6 —2 LOCARNO 1. bew. 12 —4 WENEN zw. bew. 6 —4 INNSBRUCK h. bew. 6 —5 ATHENE regen 15 10 ROME onbew. 11 3 AJACCIO onbew. 14 2 MADRID h. bew. 8 0 MALLORCA onbew. 14 2 PAUZE Morgen: Timótheüs, bisschop van Efese, f 97; 7e dag van de wereld bidweek voor de hereniging van de christenheid. WAAROM IEDEREEN WEET DAT ER EEN JAS ZOEK WAS! Wanneer Paulus vandaag terug kwam, zou hij verbaasd opkijken dat zijn brieven in de H. Schrift staan opgenomen. Zo in de geest van iemand die geïnterviewd wordt en f onthutst zegt: maar dat zet u toch niet allemaal in de krant. Toen Pau lus zijn brieven schreef of (meestal) dikteerde, was er nbg geen „Nieuw Testament" in de betekenis van een boek, wel in bloed. Nergens staat trouwens vermeld dat Christus op dracht gaf om te schrijven, wél, en met nadruk, om te prediken en al dus het Woord en dat is Chris tus zelf te verkondigen. Want .,het géloof is uit het aanhoren". De Kerk heeft later, en dat is een lange weg van wikken en wegen geweest, bepaald wat wel en wat niet tot het „Nieuw Testament" behoorde. Pau lus zou van de keuze van sommige van zijn brieven zeggen: moest dat er óók in? Het is morgen het feest van Timótheüs, zijn jonge metgezel. Uit de overgebleven twee briefjes die Paulus hem zond, weten wij dat zijn jonge vriend een zwakke maag had (I Tim. 5, 23) en dat Paulus in Troas zijn jas en zijn boeken had laten liggen (2 Tim. 4, 13). Maar dat hebt jullie toch niet in de H. Schrift gezet! zou Paulus onthutst uitroe pen. PUZZEL „Bij mij wordt een dienstmeisje be handeld als een familielid" „O, maar in dat geval moet ik vijf tig gulden meer hebben, mevrouw!" No. 539. Hor. 1. riviet in Rusland, 3. zeepwater, 5. radio omroep ver eniging (afk.), 7. gem. in N. Brab., 9. steen- of bergvlas, 11. rivier in Si berië, 12. water in Friesl., 13. gelogen kwaad, 16. onheilaanbrengende go din, 17. gravure, 19. spoedig, 20. op schik. Vert. 1. tevens, 2. overal, 3. zuilen gang in oud-Athene, 4. deel van een circus, 6. omgeslagen zoom, 8. erw tensoep, 10. onbep. voornaamw., 11. Zweeds Oostzee-eiland, 14. teken dat in de psalmen voorkomt, 15. zwem vogel, 18. sluiskolk. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 538. Hor. 1. Delos, 5. open, 6. Oman, 8. kam, 10. Epe, 13. erg, 15. revelatie, 16. sta, 17. San, 18. Oss, 20. eden, 22. tree, 24. Assen. Vert. 1. de, 2. enk, 3. oom, 4. Sm, 5. overste, 7. negende, 9. alles, 11. pet, 12. eva, 13. ets, 14. Ria, 18. ons, 19. sté, 21. e.a., 23. R.N.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3