Wybert Dreigend verlies bij N.S. De gewonden van Harmeien NS zullen op de automatische duur overgaan tot treinbeheersing Staking bij A'dams havenbedrijf Weinig nieuws in zomerdienst van de Nederlandse Spoorwegen VRIJDAG 19 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Prijsverhoging noodzakelijk Het ziet er naar uit dat de jaar rekening van de Nederlandse Spoor wegen over 1961 niet met een batig saldo zal eindigen. De president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, die dit gistermiddag me dedeelde, zei blij te zijn, als de de finitieve ontvangstencijfers van de cember uitwijzen, dat de exploitatie rekening over 1961 zonder verlies kan worden afgesloten. De vooruit zichten voor 1962 noemde de heer Lohmann nog in h*ge mate onzeker. Een dreigend verlies zal volgens hem slechts door een verhoging in de tarieven in de beide sectoren van het vervoer kunnen worden voorko men. Een aanvraag daartoe is zoals wij reeds meldden bij de minister in gediend. De kosten, aldus ir. Lohmann, zijn aanzienlijk gestegen. Allereerst de personeelskosten, terwijl daarnaast met vitamine A C en in handige schuifdoos v: de nieuwe /es tegen hoest tegen heesheid voor zangers voor rokers voor sprekers bij sport LUNS TERUG (Advertentie) Herschel, heeft aan net ANP de vol gende verklaring verstrekt: „Terugziend op de droeve spoor de wegramp bij Harmeien betreur ik 't ist ten zeerste op een onjuist tijdstip in de sector van het stukgoederen- en een onjuiste plaats uiting te heb- vervoer aanmerkelijke kostenstijgin- ben gegeven aan mijn zienswijze in- gen zijn opgetreden als gevolg van zake de hulpverlening. Ik betreur 't de concentratie van dit vervoer op eveneens, dat daardoor bij velen de de vijf werkdagen en als gevolg van mening heeft post gevat dat het Ne- de bij van Gend en Loos bestaande derlandse Rode Kruis slechts tot hulpverlening overgaat dan na daar toe een officiële oproep te hebben ontvangen. Niets is minder waar. Als een van d vele vrijwilligers van het Rode Kruis besef ik, dat ik met mijn in het openbaar gemaakte op merkingen het Nederlandse volk volkomen ongewild heb gekwetst en daarnaast de naam van het Neder landse Rode Kruis in het geding heb Rode- gebracht. Voor dit alles bied ik mijn moeilijke arbeidsvoorziening. Commandant Utrechtse Rode Kruis biedt verontschuldigingen aan De commandant van de Kruis colonne in Utrecht, dr. J. G. oprechte verontschuldigingen aan". Van de 54 bij de treinramp bij Harmeien gewonde reizi gers is er, zoals gemeld, één overleden. Acht patiënten kon den het ziekenhuis inmiddels verlaten. Van de overige 45 slachtoffers zijn drie er nog ernstig aan toe. De toestand van de anderen is bevredigend tot goed. Binnenkort zullen nog tien patiënten de zieken huizen kunnen verlaten. Dit is door de president van de Nederlandse Spoorwegen medegedeeld. TARIEFVERHOGING NED. SPOORWEGEN Naar aanleiding van het bericht over een verzoek tot tariefverhoging van de Nederlandse Spoorwegen heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat gisteravond meegedeeld, dat 'n ver zoek van de Nederlandse Spoorwe gen van een tariefverhoging op on derdelen bij het ministerie is bin nengekomen. Het verzoek is thans nog bij het betrokken departement in studie en is niet, zoals werd bericht, met een gunstig advies doorgezonden aan het ministerie van Economische Zaken, aldus de woordvoerder. IR LOHMANN OVER DE SPOORWEGRAMP MACHINIST MOET DOOR GEEL SEIN GEREDEN HEBBEN Nog steeds nemen de Nederlandse Spoorwegen aan, dat de ma chinist van de sneltrein Leeuwarden—Rotterdam op 8 januari bij Harmeien door het gele voorsein is gereden en pas toen hij het rode licht waarnam de noodrem heeft ingeschakeld, aldus ir. J. Loh mann, president van de N.S. Zodra de praktische bezwaren zijn vervallen, zullen de N.S. ongetwijfeld tot automatische treinbe heersing overgaan. Al een reeks jaren zijn proeven gaande. Er zijn echter nog technische moeilijkheden. Ten tijde van de modernise ring, aldus ir. Lohmann, was de automatische treinbeheersing nog niet zo ver ontwikkeld, dat zij kon worden .toegepast. Daarom werd toen overgegaan tot automatisering van het blokstelsel op de lijn en tot invoering van de nx-beveiliging op de stations, waarmee de menselijke factor bij de seinbediening reeds belangrijk wordt uit geschakeld. De Spoorwegen moeten kiezen tus sen voortgaan met de grote verbe tering brengende uitbreiding van 't automatisch blok en de NX-beveili- NX-beveiliging Over de ramp zei hij nog, dat pas sinds 28 mei de kruising bij Harme- Bij het Amtserdams havenbedrijf hebben gistermiddag omstreeks drie uur ongeveer 200 havenarbeiders 't werk neergelegd uit protest over de gang van zaken bij de CAO-bespre- kingen. Volgens de scheepvaartver eniging Noord in Amsterdam zijn de stakers van mening, dat de loonon- derhandelingen te traag verlopen. Toen de groene trein het voorsein Ondanks de toezegging, dat bij het van de kruising naderde, had de totstandkomen van de nieuwe CAO blauwe trein zich nog niet op het deze van terugwerkende kracht zal tableau gemeld, reden waarom de zijn, is een gedeelte van het perso groene trein voorrang kreeg. Als ge- neel in staking gegaan, volg daarvan heeft het sein voor de kruising voor treinen uit de richting De ongeveer 200 havenarbeiders Utrecht steeds op rood gestaan en hebben vanochtend hun taak hervat het sein 1020 meter eerder op geel. De avondploegen zijn gisteren op Dit alles is bevestigd door het mi- de normale tijd op het werk versche- nitieuze onderzoek na de ramp. De nen. NX-apparatuur toonde géén afwij king. De zomerdienstregeling van de N.S. b. Een uurdienst met sneltrein vertoont weinig spectaculairs. Men die niet in Amsterdam Sloterdijk en heeft de zomerdienst van het vo- Laan van n.O. Indië stoppen en van rig jaar, die veel moeilijkheden bracht Rotterdam naar Roosendaal doorgaan geheel verlaten en zich als vroeger met alleen een stationnemeot in zo veel mogelijk op de thans uitge- Dordrecht. Deze uurdienst splitst te voerde winterdienst aangesloten. Roosendaal in een Beneluxtrein raar Antwerpen of Brussel en een Zee- De nieuwe dienst zal een versnel- land-stoptrein. Dit levert voor de ling brengen van de verbindingen doorgaande regelmatige stoptrein van het noorden met het westen, dienst naar Zeeland een tijdwinst Deze diensten zullen weer met stroom- van 20 minuten op, waardoor de rij- lijnmaterieel worden gereden, het- tijd van deze treinen die van snel- geen bijvoorbeeld op het traject treinen dicht benaderd. Dit maakt een De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die voor familiebezoek korte tijd in Genève heeft doorgebracht, is donder - dagmiddag op Schiphol aangekomen. Foto: de minister groet op het plat form de grote schare persvertegenwoordigers, aan wie hij, volgens zijn eigen woorden, niet veel te verklaren had. sxuua 40 mei uc iuuimiik ujj n<umc- tr +:;j ging, of het partieel aanbrengen van ien WOrdt beveiligd door een NX- GroningenDen Haag een tija- het mogelijk het aantal toegevoegde een bezwaarlijke wijze van treinbe- svsteem dat het geheel der sporen winst zal opleveren van zestien mi- sneltreinen naar en van Zeeland te trr::.1 j... t «v. rintpn ton nn7ionto van no thans 0ol- hnnsrlmn heersing. Zij menen, aldus ir. Loh- ron(j Woerden omvat. Het NX-ta- mann, op de ingeslagen weg te moe- bleau in Woerden toonde een ab- nuten ten opzichte van de thans gel- beperken, dende dienst. Het begin en eindpunt in ons land Ambonese moeder van 8 kinderen - verongelukt In het streekziekenhuis te Benne- kom is overleden de 47-jarige Am bonese mevr. C. Sopamena-Puturu- ku, gehuwd en moeder van acht kinderen, wonende in het Ambone zen-woonoord „De Biezen" bij Bar- neveld. Zij bracht haar zoon naar de bus en stak daartoe het rijwielpad over. Juist op dat moment naderde daar een bromfietser. De overstekende dame werd door de bromfietser aan gereden en kwan te vallen. Zij liep een schedelbasisfractuur op en werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De brom fietser, die eveneens viel, liep een zware hersenschudding op en werd naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd. Zijn vrouw, die achterop de duo zat kwam er met lichtere verwondingen af. Het is ter plaatse aardedonker en bij het wachthuisje van de bus vlak naast het rijwielpad staat geen enkele lantaarn. Twee ernstig gewonden bij ongeluk op drijvende bok Bij een ongeluk op een drijvende bok in de Grote IJpulder te Amster dam zijn gisteravond twee mannen ernstig gewond, toen een 25.000 kilo wegende metalen sectie van een zandzuiger naar beneden viel. De slachtoffers, de 44-jarige zuigerbaas P. Prins uit Hardinxveld-Giesendam en de 17-jarige leerling-machinist J. Markestein uit Sliedrecht, zijn in le vensgevaarlijke toestand overge bracht naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam. Om ongeveer half negen brak de lummel van een metalen verbinding, waarmee de drijvende bok een ge deelte van een zandzuiger wilde ver plaatsen. De beide mannen werden door het vallend gewicht gewond aan hoofd en rug. De zandzuiger wordt gebruikt bij de aanleg van 't nieu we westelijke havengebied bij de Noorderweg in de Grote IJpolder. Stoffelijk overschot op Noordzee drijvend gevonden Gistermorgen om kwart voor twaalf heeft de bemanning van de Kat- wijkse logger KW 84 op 45 mijl ten westen van IJmuiden in zee een stoffelijk overschot zien drijven ver moedelijk van een vlieger. Het lichaam verkeerde in staat van ent binding. Het fregat „De Bitter", dat in de omgeving op patrouillg was, heeft omstreeks 5 uur in de middag het stoffelijk overschot aan boord geno men. Het stoffelijk overschot is ter iden tificatie aan dé autoriteiten in Den Helder overgedragen. Door een bestelauto is gister ochtend vroeg in de Sarphatistraat te Amsterdam de 61-jarige wielrijder G. Pot aangereden toen hij plotse ling linksaf sloeg. Met een schedel basisfractuur en een gebroken been werd hij naar het Weesperplein zie kenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. ten voortgaan. Hierdoor zal t mo- normale gang van zaken aan ten gelijk zijn, zodra de moeilijkheden tijde van de ramp. Het weer was Yan „Rheingold zal van Rotter- met de automatische treinbeheer- ongunstig met voor de seinen een °am naar Amsterdam verhuizen. De sing zijn opgelost, over het gehele zicht van ca. 170 tot 250 meter. Bei- Joegoslavië Expres zal als zodanig net door middel van een technische de machinisten van de bij de ramp vervallen. I.p.v. deze trem zal m de aanvulling tot automatische trein- betrokken treinen waren ervaren beheersing over te gaan. mensen. Jos Cleber met vrouw en dochter naar Z.-Afrika NEUS AAN NEUS zomermaanden een trein rijden met uitsluitend rij tuien Den HaagMün- chen. De Austrua Expres zal een doorgaand rijtuig bevatten voor Athe ne. De Hoek van HollandBasel- Ex pres zal uitsluitend in het hoogsei zoen rijden. De Oude lijn. De „Oude Lijn" (AmsterdamDen Haag:—Rotterdam) behoudt zijn half- uurdienst met toevoegingen in de spitsuren. Deze halfuurdienst zal gaan bestaan uit: a. Een uurdienst met stoptreinen, welke ieder uur Amsterdam Sloter dijk en Laan van N.O. Indië bedie nen en ten zuiden van Rotterdam alle stations tussen Rotterdam en Dor drecht. Deze uurdienst splitst te Dor drecht of soms te Lage Zwaluwe in stoptreindelen naar Roosendaal en naar Eindhoven. CHAUFFEUR DOOR NEER STORTEND GRINT GEDOOD Gistermiddag is de 21-jarige chauf feur de M. uit Laren (Gelderland) op het industrieterrein in Deventer in de cabine van zyn vrachtatito door neerstortend grint bedolven en om gekomen. Door onbekende oorzaak scheurde de trechter van een grint- In de Haagse Houtrusthallen wordt een grote nationale show van klein- silo waardoor 50 ton grint op de ca- dierenteelt gehouden onder auspiciën van de koninklijke Nederlandse ver- bine stortte en deze totaal vernielde, eniging „Avicultura". Onze fotograaf nam er donderdagmiddag een kijkje De M. werd levenloos uit de ravage en trof er keurmeesteresse mej. J. Remmerswaal aan met een zeer fraai gehaald. De politie stelt een onder- Brahma-hoen. zoek in. Jos Cleber gaat binnenkort naar Zuid-Afrika; dat betekent natuurlijk, dat huize Cleber in Hilversum al he lemaal overhoop ligt. Hier ziet u de familie, vader, moeder en dochter Karian bij het inpakken van do laatste koffen. Over twee weken zal de grote reis aanvaard worden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7