Geen openbaar debat over incident N. Guinea Tweede Kamer over KLM en spoorramp Harmeien Willem Ruys' neemt andere vaarroute DONDERDAG 18 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT Zij wachten het liever niet af In verband met de viering van het zilveren huwelijksfeest van het ko ninklijk paar, in aansluiting aan de verjaardag van H.M. de Koningin, zal voor dit maal het jaarlijks défilé met bloemenhulde op Soestdijk niet plaatsvinden. Afgezien van de kerkdienst op zondag 29 april zal de viering van het zilveren huwelijk "°est worden gegopend met een off: ile rijtoer in Amsterdam op maandag 30 april, de verjaardag van de Koningin. Dit is medegedeeld door de rijks voorlichtingsdienst. Op een vraag waar genoemde kerkdienst zal wor den gehouden, luidde het antwoord van de rijksvoorlichtingsdienst, dat daarover nog geen inlichtingen kon den worden verstrekt. Nederlandse Spoorwegen vragen tariefverhoging aan Naar het ANP verneemt hebben de Nederlandse Spoorwegen aan de minister van Verkeer en Waterstaat toestemming gevraagd de tarieven voor het personenvervoer te verho gen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft dit verzoek met gunstig advies doorgezonden naar het ministerie van Economische Zaken. Deze tariefverhoging houdt mede verband met de gestegen kosten, die nog verhoogd zullen worden tot de verbetering van de arbeidsvoorwaar den van het N.S.-personeel per 1 april, wanneer het reglement dienst- voorwaarden (RVD) wordt herzien. Aangenomen mag worden, dat de wens om een sluitende exploitatie rekening te verkrijgen hierbij even eens een grote rol speelt. Artis heeft een topjaar gehad. In het afgelopen jaar hebben ruim 745.000 personen een bezoek ge bracht aan de Amsterdamse dieren tuin. Ruim 340.000 personen bezoch ten het aquarium. De records van 1956 (voor de dierentuin) en van Het streven om over de kwestie Nieuw Guinea en het zee-gevecht geen debat in de Tweede Kamer te houden is niet naar de zin van mr. J. A. W. Burger, die gistermiddag op felle toon discussie eiste over het zeegevecht. Hem was nl. ter ore ge komen, dat het incident zich op 12 mijl buiten de territoriale wateren had afgespeeld. Het is niet verant woord, aldus het Kamerlid, dat het Nederlandse volk overal buiten blijft. Prof. Oud betoogde daarente gen, dat het kabinet in deze moei lijke dagen zelf het best kan uitma ken wat er geheim moet blijven en wat niet. Het is wel duidelijk, dat deze me ning van de WD'er leefde bij de meerderheid van de vaste commis sie. De marine zal, aldus 'n woord voerder van de KVP in de persoon van staatssecretaris De Jong, zelf haar beleid moeten uiteenzeten. De AR-leden drongen aan op een krach tig, desnoods gewapend, optreden tegen de Indonesische provocaties als maandag. Na gistermorgen ontvingen de le den van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken van de Kamer een nota van prof. De Quay over het incident en de diplomatieke onder handelingen. Over deze nota, die vertrouwelijk was toegezonden, is in het geheim vergaderd. De vaste commissie zal vrijdag een Met het schip „Zuiderkruis" zijn woensdag repatrianten uit Nieuw-Guinea 1958 (voor hët aquarium) zijn met de Amsterdamse haven aangekomen. De toto geelt een beeld van de vele duizenden overschreden. ontscheping. BEVEILIGINGS MAATREGELEN De Tweede Kamer bracht gisteren begrip op voor de moeilijkheden, waarin de KLM is geraakt. Door verschillende sprekers is aangedron gen op handhaving van de huidige luchtvloot en op spoedige beslissing over de mogelijke financiële steun van het rijk. De Kamer wilde ook nader ingelicht worden over de si tuatie bij de KLM. Mogelijk kan dit geschieden door middel van een no ta. Verschillende Kamerleden stel den vast, dat men van de KLM-di- rectie kan verwachten, dat zij een bedrijf goed weten te leiden. Als er helpende hand geboden moet wor den, dan dient dit snel te geschie den. Het is een levensbelang van de KLM, dat de vloot op de huidige sterkte gehandhaafd blijft. Ir. Post humus (PvdA) pleitte voor volledige integratie der Europese luchtvaart maatschappijen. De doublures van kort op el kaar volgende vluchten op de At lantische route met halfbezette vlieg tuigen kost Europa miljoenen gul dens. De heer Duynstee (KVP) stelde vast, dat de intern, samenwerking voor de KLM moeilijk, echter niet onmogelijk is. Het is moeilijk, om dat een eigen luchtvaart voor het Zelfs bestrating is monumentenzorg Nederlandse volk een emotioneel sterke zaak is. Hij wilde eerst .het wetsontwerp afwachten. Hierin werd hij gesteund door mevr. Kuyper- Struck (WD), die overtuigd was van de noodzaak van meer coördina tie met andere partijen. Treinramp De treinramp bij Harmeien was voor enige sprekers aanleiding stil te staan bij de veiligheidsmaatrege len van de spoorwegen. Mr. Aantjes (AR) vroeg of het wel verantwoord is de levens van honderden mensen aan één man toe te vertrouwen. Hij vroeg aandacht voor de electronische automatische beveiliging. Kan hier van gezegd worden dat haar waarde groter is dan de menselijke beveili ging? Hij noemde ook de aanleg van ongelijkvloerse kruisingen op pun ten van intensief railverkeer. Ir. Posthumus (PvdA), overtuigd van 't streven van de spoorwegen naar de beste beveiliging, vroeg de minister het publiek hierover in te lichten. De heer v. d. Heuvel (KVP), infor meerde naar het bestaan van appa ratuur, dat de mogeglijkheid biedt menselijk falen te ondervangen. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Woensdag kort voor middernacht is op een onbewaakte overweg on der de gemeente Mierlo een perso nenauto gegrepen door één van de laatste wagons van een trein uit de richting Eindhoven. De drie inzit tenden van de auto werden ernstig gewond in het Sint Lambertuszie- kenhpis te Helmond opgenomen. Het zijn ae 30-jarige bestuurder van de auto, M. van Sinten, zijn 26-jarige echtgenote en zijn 24-jarige zuster, allen uit Mierlo. De trein had een kwartier vertraging H. B. Vink - voorzitter „St. Willibrordus" - overleden In Den Haag is gisteren op 57-ja- rige leeftijd overleden de heer H. B. Vink, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van werknemers in de industriële bedrijven „St. Willi brordus". De heer Vink, die reeds enkele maanden wegens ziekte het bed moest houden, was tevens lid van het verbondsbestuur van de K.A.B. De heer Vink is wethouder geweest van Beverwijk. In 1947 werd hij be noemd tot vrijgestelde van de toen malige fabrieksarbeidersbond, waar van hij in 1952 voorzitter werd. Hij was ridder in de Orde van de H. Gregorius. Verhuist Harwich-boot naar Scheveningen In kringen van rijkswaterstaat zou overwogen worden de vissershaven van Scheveningen, waar nu ook al kustvaarders lossen en laden, na de voorgenomen verbreding en verdie ping van de toegang uit zee tot thuis haven te bestemmen van de Harwich- boten, die sinds het einde vafi de oor log in Hoek van Holland afvaren. Al dus meldt „De Telegraaf". De reden van het verplaatsen van Drie stratemakers in Amsterdam werken op het ogenblik op wat men het deze lijnschepen op Engeland zou meest rustige plekje van de binnenstad noemt: het Begijnhof. De bestrating zijn, dat men voor de uitmonding op het hofje was hoognodig aan vernieuwing toe en van deze gelegenheid van de Nieuwe Waterweg moeilijk- hoeft men gebruik gemaakt het plaveisel te verwisselen voor een van oude heden voorziet bij de uitvoering van IJsselsteentjes, welke via monumentenzorg aangekocht werden. de Europoort-plannen. Schoorsteenbouwer redde mensenleven terwijl geneeskundige hulp flauw viel Een 41-jarige schoorsteenbouwer te Amsterdam heeft gisterochtend het leven gered van een gewonde kolen- man terwijl twee politie-agenten en een ziekenbroeder van de GGD bij het zien van he tbloedbad in zwijm waren gevallen. Een kwartier lang kneep de schoorsteenbouwer de arm slagader van de kolenman dicht, tot dat een andere GGD-broeder de man verbonden had on deze naar het zie kenhuis vervoerd kon worden. De kolenman, de 56-jarige P. Vioen, was bezig een vrachtwagen een garage in de Vrolikstraat binnen te loodsen toen de wagen plotseling achteruit schoot, waardoor de rech terarm van de kolenman bekneld raakte tussen de achterkant van de laadbak en de stalen deurpost. De arm werd nagenoeg verbrijzeld. Op( het gegil schoot meteen de schoorsteenbouwer vanuit een hoger gelegen woning toe. Deze had nog nooit eerder van een slagader ge hoord, zei hij, „maar er kwam zoveel bloed uit die arm, dat ik maar mijn twee duimen onder de oksel heb ge zet en ben gaan knijpen", aldus schoorsteenbouwer F. F. Serno. Verdere hulp arriveerde vrij snel, maar de twee agenten van een sur veillancewagen vielen flauw toen zij het bloedbad zagen. Ook een broeder vai de GGD welke gealarmeerd was kon het gezicht niet verdragen. Zijn collega verzamelde echter alle moed en kon de hulpverlening tot een goed einde brengen. Brand in burgemeesterswoning Gistermorgen is de bovenverdie ping van de ambtswoning van de burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Ro senthal, door een felle brand voor een groot deel verwoest. De vuurhaard is ontstaan in een gedeelte van het huis,, dat voor bewoning was afge staan aan een gezin. De bewoners werden door de snel om zich heen grijpende vlammen vol komen verrast. Een groot deel van de inboedel kon in het naastgelegen ge meentehuis in veiligheid worden ge bracht. De ambtswoning is onbe woonbaar geworden. De burgemees ter en zijn echtgenote hebben voor lopig hun intrek genomen in een ho tel. Het inwonende echtpaar heeft bij familieleden onderdak gekregen. De oorzaak van de brand is vermoe delijk kortsluiting. De schade is vrij aanzienlijk. bespreking hebben met de ministers De Quay, Luns en Visser. Staatsse cretaris De Jong zal hierbij aanwe zig zijn, evenals de leden van de de fensiecommissie. In de nota werd, naar verluid, nauwelijks iets nieuws over het incident geschreven, het geen voor de Kamerleden, naar werd vernomen, aanleiding was aan te ne men, dat het geven van voorlichting in Hollandia tekort schiet. De defen sie-autoriteiten in Den Haag hebben groot vertrouwen in schout-bij-nacht R-eeser, die speciaal werd benoemd tot commandant van de strijdkrach ten om zijn grote persoonlijke kwa liteiten. Men kan zich niet voorstel len, dat deze vlagofficier op eniger lei wijze het regeringsbeleid zal door- kruisen. Vandaar het verzoek aan Hollandia om nadere inlichtingen. In de wandelgangen van de Tweede Kamer heerste gisteren de mening, dat het te betreuren valt, dat niet tijdig een voorlichtingsambtenaar in Hollandia is benoemd. Als men een deskundige had genomen om op Nw- Guinea de voorlichting te coördine ren, had veel verwarring en onbe grip voorkomen kunnen worden. De „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, die op haar rei zen rond de wereld van Singapore af via Straat Soenda haar reis naar Australië pleegt te vervolgen, zal ditmaal haar route ten westen van Sumatra kiezen i.v.m. eventuele on rust in en nabij de Indonesische wa teren. Om het vaarschema van het schip niet in gevaar te brengen, zal i.v.m. deze omweg Penang worden aangedaan, in plaats van Singapore. Belgische straaljager neergestort; piloot verdronken Gistermiddag om tien minuten over half drie is een Thunderstreak F84F van de Belgische luchtmacht op vier mijl ten zuiden van het Vlie- hors (nabij Vlieland) in de Wadden zee gestort. De vlieger heeft even voordat dit neerstortte zijn toe stel met een parachute kunnen ver laten. Hij is echter in het water te recht gekomen en daar in de touwen van zijn parachute verstrikt ge raakt. De man is afgedreven naar een zandbank waar hij door een heli kopter van de vliegbasis Leeuwar den is opgepikt. Op Vlieland heeft een arts getracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten van de vlieger op te wekken, maar dai is niet meer gelukt. Churchill dankte voor kolossale feestsigaar De 73-jarige heer J. Burgers te Cuyk aan de Maas heeft van de oud- minister-president van Groot-Brit- tannië, sir Winston Churchill, een dankbrief ontvangen. In deze brief schreef cte oude staatsman bijzonder waardering te hebben voor de atten tie van de heer Burgers bij de 87ste verjaardag van Churchill. Voor zijn verjaardag had Chur chill van de heer Burgers een echte sigaar ontvangen welke evenveel centimeters lang was als Churchill in jaren oud was geworden. Deze enorme sigaar was door de heer Bur gers, zelf vervaardigd. Deze bejaarde inwoner van Cuyk was sigarenmaker van beroep en uit liefhebberij werkt hij af en toe nog wel efcns in een fa briek. De sigaar werd in een speciaal ontworpen omhulsel verpakt en be zorgd op de Engelse ambassade in Den Haag, van waaruit de sigaar aan Churchill werd gezonden. Doreen (Doolittle) naar Anti (Doolittle) Doreen Mycksenaar, Eliza Doolittle uit de Nederlandse „My Fair Lady" is woensdagochtend van Schiphol naar Londen vertrokken om daar een uit voering van de muzikale komedie bij te wonen. Doreen had een bos tulpen meegenomen voor de Engelse hoofdrolspeelster, Ann Rodgers. Ree wandelde naar Noord-Beveland Een voor deze streek volkomen on bekende gast heeft sedert korte tijd domicilie gekozen op het ex-eiland Noordbeveland. In de Kamperlandse duinen is n.l. onlangs een ree waar genomen. En aangezien er op Noord beveland niemand is die deze dieren bezit, staat het vast, dat dit exem plaar vanuit Walcheren (waar in een gedeelte van de duinen deze dieren leven) over de 2 km lange dam die Noordbeveland met Walcheren vér- bindt, op Beveland is gekomen. Het dier werd op verschillende plaatsen, o.a. in de duinen, op de schorren en op de dijken gesignaleerd en is zelfs eenmaal gezien in het bungalowpark de Banjaard. Natuurliefhebbers op Noordbeveland hopen dat ook spoe dig een avontuurlijke ree-bok dt weg over de dam zal weten te vinden en dat binnen niet al te lange tijd een gelukkig en kinderrijk huwelijk het gevolg zal mogen zijn. De Indonesische socialistische leider Sutan Sjahrir, die, naar uit Singa pore vernomen is, te Djakarta is gearresteerd. AUTO TEGEN OVERSPANNING MOERDIJKBRUG Gisteravond omstreeks zes uur is een personenauto na een inhaalma noeuvre op de Moerdijkbrug via de linkerweghelft tegen de overspan ning gebotst. Eén van de inzittenden de 65-jarige P. K. uit Rotterdam kwam hierbij om het leven. Een twee de inzittende, de 32-jarige A. W. uit Vlaardingen werd gewond. Waakzaamheid in verband met pokkenepidemie De geneeskundige hoofdinspectie laat aan alle reizigers uit Engeland een waarschuwing overhandigen van de volgende inhoud: „Belangrijke waarschuwing aan dens uw verblijf in Engeland. Tij dens uw verblenf in Engeland kunt u zonder het te weten in aanraking zijn geweest met personen, die be smet waren met pokken. Indien u of iemand anders die zich in hetzelfde huis bevindt in de komende 21 dagen ziek mocht worden, raadpleeg dan in uw eigen belang onmiddellijk een dokter, waar u zich ook bevindt". De waarschuwing is in de Neder landse en Engelse taal gesteld. Op Schiphol worden de namen en be stemmingsadressen van alle personen afkomstig uit Karachi genoteerd. De plaatselij ke gezondheidsautoriteiten worden over deze personen ingelicht. Een noodlottig ongeval heeft in Wijster (gemeente Beilen) gisteren het vierjarig zoontje van de familie J. Wesseling het leven gekost toen hij gegrepen werd door de aftak-as van een aan een tractor vastgekoppelde meststrooier. Het knaapje was op slag dood.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7