ontdekking Charmante show in de Lakenhal van kleren uit de oude doos De Grieks-orthodoxe Kerk KORT GEDING OVER GESCHIL MOB-LEIDEN OPRUIMING: MEERPOEL'S Voorschotenaar ernstig gewond bij aanrijding Wal een Nieuw clubgebouw voor ,Teylingen' en ,Ter Leede' x '8 I DONDERDAG 18 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT r PAGINA 1 het eind van de achttiende eeuw de hoog-ingesnoerde taille met de Na poleontische empire-lijn, die de mo derne vrouw niet onbekend zal voor komen. In de negentiende eeuw zeul den de dames rond met keutjes van een halve meter lengte of lange strookjesrokken. De hoeden sloten zich daarbij aan. De coiffure van de middel-achttiende-eeuwse madame was hoogst ingewikkeld en versierd met pluimen of andere taferelen; het haar was ingevet met varkensreuzel en bestoven met witte poeder. De bloezing in de mouwen verhuisde bij onze voormoeders van boven tot on der aan de arm vice-versa en de hoe den met luifels stonden de draagster slechts toe recht voor zich uit te kijken. Maar één ding hadden de elf uit rustingen, die getoond werden, ge meen, altijd wint het de charme van de vrouw, dit dank zij de gratie, waarmede de kleding, ook in dit ge val in de Harteveltzaal van de La kenhal, gedragen wordt. De toe schouwsters hebben genoten, even als de kleine leerlingen van het klas je van mej. Kroese, die bij het des kundig commentaar van mej. Bal- kenstein hun eigen toelichting had den. Een pluim, en dan een achttien de eeuwse, voor de directie van de Lakenhal, die tot deze originele show het initiatief nam. We nemen er onze neepjesmuts voor af. E. M. B.-E. (Advertentie) De keuze van de Orthodoxe aarts bisschop Jakovos zaterdag jl. tot pri maat van de Orthodoxe Kerk in Griekenland, heeft geen algemene instemming gevonden. De 67-jarige aartsbisschop werd zaterdag gekozen in een conclaaf, dat door 58 van de 66 bisschoppen werd bijgewoond. Hij kreeg 33 stem men. Zijn voorganger, aartsbisschop Theoclitos, overleed op 8 januari. Intussen heeft een aantal preiaten onder wie bisschop Dyonisus van Trikkala in Midden-Griekenland, er bij de aartsbisschop op aangedron gen af te treden. Genoemde bisschop verklaarde: „Als u niet aftreedt, gaan we de volledige vernietiging van de Kerk tegemoet". De metropoliet van Thracie wil in opdracht van de synode der Grieks- orthodoxe Kerk aldaar een onder zoek instellen naar het particuliere leven van de aartsbisschop. Aartsbisschop Jakavos heeft woens dag meegedeeld geen plan te hebben om af te treden. Hebben de medewerkers van een medisch-opvoedkundig bureau een eigen verantwoordelijkheid ten op zichte van de patiënten, die met hun moeilijkheden naar zo'n bureau ko mengebaseerd op het medisch be roepsgeheim of berust deze ver antwoordelijkheid bij het betreffende bureau? Dit was de principiële vraag die gisteren voor de president van de Haagse Rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, gesteld werd in het kort geding tussen de Stichting R.K. Geestelijke Gezondheidszorg te Lei den en die oud-medewerkers van een door deze stichting opgericht Me- disch-Opvoedkundig Bureau (MOB). In dit geding eiste de stichting van de geeesheer-directeur van de psy chiatrische inrichting „Santa Maria" te Noordwijkerhout; tot voor kort leider van het bureau te Leiden, dr. J. Grevelink, en zijn assistenten, de psychologe dra M. v. Vlijmen en de medisch-maatschappelijk werkster J. Oostheimer, teruggave van de dos siers en kaartsystemen, die zij bij dit bureau onder hun beheer hadden. Dr. Grevelink en de anderen had den deze bescheiden meegenomen na naar aanleiding van het ontslag van een der teamleden, drs. Bergers hun medewerking aan het bureau van de stichting te hebben opgezegd. Dr. Grevelink stuurde zelfs een circulaire aan de patiënten die hij bij het bureau onder behandeling had, waarin hij hun, met excuus voor het ongemak, mededeelde dat de behan deling voortgezet zou worden ten huize van drs. Vlijmen. De rekening voor deze circulaire stuurde hij naar het M.O.B. Dit bureau sommeerde dr. Greve link alle bescheiden direct terug te bezorgen. Een deel van de inventa ris werd hierop inderdaad terug ge stuurd; de belangrijkste zaken, de dossiers en kaartsystemen, behield hij echter. Het nieuwe M.O.Bs-team, dat in middels in Den Haag is gevormd wordt thans in haar werkzaamheden belemmerd omdat de achtergehouden gegevens de lopende en afgedane za ken van patiënten betreffen. Om deze op korte termijn terug te krijgen spande de stichting een kort geding WAT HILDEBRAND wel mocht be doelen met zijn rode en witte cé- phalide? Hoe een deftige dame er uit zou zien in de tijd van de regenten? We zouden er naar gissen als er niet de costuummusea waren, die het la ten zien en er geen initiatieven ge nomen werden, als dat van De Leid- se Lakenhal, waar gistermiddag eni ge honderden meisjes, leerlingen van Nijverheidsschool, vakschool en mid delbare school bijeen waren om te kijken naar de schimmen van scho nen, die uit de jaren 1750-1900 waren opgeroepen. Hoewel de Lakenhal zelf ook over een serie costuums beschikt had men niettemin een beroep gedaan op het Kabinet van Mode en Smaak te Den Haag, dat ongetwijfeld ook beter van accessoires voorzien is en de belang stellenden dus een nog betere kijk op de mode van vroegere tijdperken kon geven. Van de zijde van de Lakenhal was de organisatie in handen van mej. N. T. Kroese van de educatieve staf, mej. Balkenstein var. het Haagse modekabinet gaf het commentaar op de prachtige costuums, die door Leid- se vrouwelijke studenten en enige leerlingen van middelbare scholen werden getoond. De céphalide of 't bevallige hoofd kapje van Truitje en Tootje, de voor name dochters van de metselaar Op- naaimachines Enige overjarige en licht be- schadigde naaimachines tegen sterk gereduceerde prijzen. NAAIMACHINEBEDRIJF BREESTRAAT 171 LEIDEN TELEF 24815 i (Advertentie) per bij het koekvergulden, hebben we niet gezien, maar de rok met de wonderlijk brede heupen uit 't mid den van de achttiende eeuw was er wel. Op de goede wijze gebracht, bleek, welk een charme Eva van de 18e eeuw wist op te brengen in haar pogingen een man te boeien en te binden. IJOEWEL DUIDELIJK blijkt, dat paalde modelijnen in de loop der eeuwen terugkomen, regelmatig als eb en vloed, hebben de dames en vooral de jongedames van onze tijd het toch wel wat gemakkelijker in bijvoorbeeld hun spijkerbroek en sweater. De mode van toen viel door gaans op door gekunsteldheid; bracht, om een voorbeeld te noemen, VOORSCHOTEN Vanmorgen tegen negen uur is de 60-jarige heer D. C. Flinterman, wo nende Veurseweg 210 te Voorschoten, nabij zijn woning ernstig gewond ge raakt bij een verkeersongeval. Het slachtoffer is met vermoedelijk een schedelbasisfractuur en een gebroken enkel in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. De heer Flinterman wilde lopend, met zijn rijwiel aan de hand, de Veurseweg oversteken, toen uit de richting Voorschoten een personen wagen, bestuurd door de heer D. H. F. uit Leiderdorp, naderde. De heer Flinterman weifelde, doch stak op het laatste moment toch over. Vol gens getuigen heeft de bestuurder van de personenauto duidelijk sig nalen gegeven. Een aanrijding was onvermijdelijk. Dokter Swen uit Voorschoten verleende het slachtof fer eerste hulp. Niet langer zoeken! Gold Star. 'n Goede Amerikaan King Size. Lekker! Negentig cent. Wie GOLD STAR rookt heeft goed gekozen! Beroepsgeheim. Mr. J. W. M. Peek, die optrad voor gedaagden, betoogde dat de medi sche gegevens op grond van het me disch beroepsgeheim bij de behan delende artsen thuis horen, en al leen met toestemming van de pa tiënt kunnen worden overgedragen. „Men kleedt zich toch niet geestelijk uit voor een bureau, maar voor een bepaalde dokter", aldus mr. Peek. Het behandelende team is eigenaar van alle gegevens betreffende de patiënten meende raadsman, die zich voorts afvroeg of deze gegevens „als een zak knikkers" mogen worden doorgegeven. „Eigenlijk is de beslissing die de president moet nemen van een der gelijk principieel belang, dat ik mij afvraag of deze wel in een kort ge ding thuis hoort, want als de presi dent nu een beslissing neemt is die meteen definitief", aldus pleiter. Als tweede punt in zijn pleidooi stelde de raadsman nog, dat de vordering niet rechtsgeldig zou zijn, daar er geen rechtsverhouding zou bestaan tussen gedaagden en de stichting. Een vordering zou alleen mogen uit gaan van het M.O.B., dat echter geen rechtspersoonlijkheid bezit aldus pleiter. Geen verhouding. Voor de stichting trad op mr. A. G. Maris, die stelde dat alle stukken betreffende patiënten het M.O.B. toe behoren en niet de daartoe beho rende psychiater en zijn assistenten. Er bestaat hier geen verhouding zo als tussen de huisarts en zijn pa tiënt, aldus mr. Maris, want het be hoort juist tot de gehele opzet, dat hun behandeling in handen van een bureau als geheel komt. Dit is een gevolg van de veran derde verhoudingen, aldus de raads man: de specialisatie en de dure me dische apparatuur maken dat één arts veel werk niet meer alleen aan kan. De persoonlijke benadering van een patiënt bij een bureau wordt verminderd. Een beroep op het be roepsgeheim zou hier volgens plei ter niet op zijn plaats zijn, daar ge daagden zich hier op een verscho ningsrecht tegenover collega's on derling en niet tegenover bijv. de jus titie, beroepen. De raadsman ontkende tenslotte dat er geen grond voor de vorde ring zou zijn. De president van de rechtbank zal 24 januari uitspraak doen. Mgr. drs. A. G. H. van Gerwen, bisschoppelijk hoofdinspecteur van het onderwijs in het bisdom Den Bosch, is gisteren op 57-jarige leef tijd in het Grootziekengasthuis in Den Bosch overleden. Mgr. Van Gerwen was oud-rector van de bis schoppelijke kweekschool in Den Bosch en ere-kanunnik van het ka- en eie-KanunniK 1 (Advertentie) thedrale kapittel aldaar. Diploma's Tuinbouw en Plantkunde in Leiden en omgeving Howel in de decemberbijeenkoms- ten van de afdeling Leiden e.o. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde traditiegetrouw ieder jaar de diploma's worden uitgereikt aan hen, die één van de door de Maatschappij georganiseerde cursus- Brandramp in Neurenberg V.V. „Teylingen" en de V.V. „Ter Leede" te Sassenheim is bij het sportpark aan de Menneweg te een eenvoudig maar doelmatig clubhuis gebouwd. Vrijdagavond zal het met enig ceremonieel in gebruik worden genomen. We geven hierbij een foto van het nieuwe gebouwtje. sen met goed gevolg hebben door lopen, moest deze belangrijke ge beurtenis om administratieve rede nen ditmaal een maand worden uit gesteld. Zo stond dus gisteravond de algemene jaarvergadering, welke dit maal in de bovenzaal van „Het Gul den Vlies" werd gehouden, voor een groot deel in het teken van deze di ploma-uitreiking, die werd verricht door de heer J. Jonker, voorzitter van de onderwijs-commissie der Maatschappij en ere-lid van de afde ling Leiden. In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter, de heer J. H. Smit, zich in het bijzonder tot de geslaagde cur sisten, alsmede tot de heer J. Jonker en de heer J. Vermande, die de bij eenkomst bijwoonde als afgevaardig de van de leraren. Uit het verslag van de secretaris, de heer H. Griffioen bleek, dat de afdeling ook in 1961 weer bijzonder actief is geweest en ultimo 1961 225 leden telde. De penningmeester, de heer N. de Leeuw, werd decharge verleend. De diploma's werden uitgereikt aan: Algemene Rijkstuinwintercursus (3e leerjaar): C. H. H. Abspoel, P. Beekhuijzen, W. Silvester (allen uit Leiden), C. Moraal (Leiderdorp), H. C. H. Raaphorst (Noordwijkerhout), P. N. Ravensbergen, J. Sabee (Voor schoten), J. M. Ruijgrok (Sassen heim), C. v. d. Plas (Katwijk a Zee), P. W. M. Hoek (Voorhout). Cursus materialenkennis: G. J. v. d. Berg (Noordwij k), H. W. M. Hoek (Voorhout), J. M. de Jong, J. van Of wegen (beiden Hazerswoude), C. v. d.'Plas (Katwijk a. Zee), H. J. Zo- ter (Leidschendam), J. M. Ruijgrok (Sassenheim), W. Silvester (Leiden), C. van Veen (Alphen a. d. Rijn), L. D. Vochteloo (Aarlanderveen). Tekencursus (aanleg en onder houd): A. R. Cok (Koudekerk), C. Cramer, K. van Fruchten, W. F. Ka- paan, ^W. F. Wegman (allen Leiden), Een felle brand in een warenhuis in Neurenberg heeft woensdag minstens C. H." G. van Dam (Langeraar), J. 20 doden en vele gewonden geëist. Drie mannen en een vrouw sprongen Duijvenbode (Wassenaar), J. A. T. in hun doodsnood van de vierde verdieping, voordat de brandweer spring- Hoek (Voorhout), N. P. J. Nederlof zeilen in gereedheid had kunnen brengen. De bijgaande foto werd genomen (Voorschoten), A. C. van der Voort op het moment dat de vrouw (omgeven door wit cirkeltje) neerstortte. (Lisse). (radio-foto)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4