TV-bezit bij onkerkelijken en katholieken het grootst Zaak Mertens voor Hoge Raad JEUGD GAAT ZICH EEN WEEK BEZINNEN OP PROBLEMEN Raiffeisenbank Voorschoten' overschreed vijf miljoen spaargelden Voortgang in de PBO N.A.M. vindt aardgas Noórdoostpolder bij Overijssel Scheepsberichten WOENSDAG 17 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 BIJ DE TREINRAMP ZOEK GERAAKTE BAGAGE. Met ingang van vandaag kunnen inlichtingen over bij de treinramp bij Harmeien zoekgeraakte bagage niet meer worden verkregen in het derde hoofdgebouw van de Spoor wegen in Utrecht, maar op het bu reau van de Afdeling Spoorwegre cherche, Catharijnesingel 37, te Utrecht. Telefonische inlichtingen worden nu verstrekt onder nummer (030) 15871, toestel 756 of nummer 22366. Gisteravond werd in het gebouw van de Raiffeisenbank aan de Kon. Julianalaan door de voorzitter van het bestuur van de bank, de heer B. Hoogwerff Kroon aan de spaarder, die eind december met zijn inleg de vijf millioen overschreed, 'n prach tige prijs uitgereikt. Burgemeester L. de Kool had op zich genomen om dit geschenk uit te reiken, maar we gens ziekte kon dit geen doorgang vinden. De spaarder, die met zijn in leg het geldbedrag van de vijf mil joen volmaakte, was de jeugdspaar- der Hans Saraber, zoon van ds. E. Saraber. Zijn ouders waren bij de overhandiging van het geschenk aan wezig. Het was een prachtige, goed uitgeruste gereedschapskist, een ge schenk, waar hij zijn gehele leven plezier van kan hebben. Hans Sara ber was met het cadeau zeer inge nomen. Dit was het geschenk, dat het bestuur en de raad van toezicht hadden uitgedacht. Nadat Hans zelf al bedankt had voor het nuttige ge schenk feliciteerde ds. Saraber het bestuur en de raad van toezicht met het bereikte bedrag aan spaargel den. De voorzitter liet nog even ho ren hoe het gegroeid is. In 1907 werd bescheiden begonnen; 10 jaar later bedroeg het spaartegoed net 130 000. In 1932, dus na 25 jaren, was de 400.000 bereikt. In 1943 werd 't eer ste miljoen gehaald. Na 40 jaar was het spaartegoed bijna 2 miljoen, doch bij het 50-jarig bestaan van de bank in 1957 was het tegoed 2.300.000. Na 1957 kwam de grote toeloop. In vijf vaar tijd werd nu de 5.000.000 be reikt. De heersende welvaart en de stimulerende invloed van het Rijk voor het sparen en vooral 't jeugd- sparen, heeft wel de grote stoot ge geven. De voorzitter liet nog horen, dat in totaal aan de Raiffeisenbank is toevertrouwd een bedrag van on geveer /6.000.000. Van dit bedrag is maar liefst 3.000.000 uitgezet in de gemeente Voorschoten aan credieten, zowel aan agrariërs en middenstan ders als aan andere personen. „Aardijk" verkocht aan Nationalistisch China De Holland-Amerika Lijn heeft een van zijn Victory-schepen, de „Aardijk", voor een bedrag van iets minder dan twee miljoen gulden ver kocht aan de Nationalistisch Chinese Maatscha pij „Chinese Maritime Trust Ltd" in Taipeh, een dochter onderneming 'an de reder Tung. De officiële overdracht geschiedde zater dag in Rotterdam De „Aardijk" vaart nu onder de naam „Sian Yung". Over de eerste bestemming van de „Sian Yung" wenste de vertegenwoordiger van de heer Tung in Nederland geen mededelingen te verstrekken. Het schip meet 7643 bruto-register- ton. Het werd in 1944 in de vaart gebracht. Kort na de oorlog kwam het in de diensten van de Holland- Amerika Lijn. Minister voelt niets voor duurdere Amsterdamse tram De minister van Economische Za ken drs. J. W. de Pous wenst niet zijn goedkeuring te verlenen aan de door B. en W. van Amsterdam voorgestel de en door de raad aanvaarde ver hoging der tram- en bustarieven met 20 pet. Uitvoering van dit voorstel zou in strijd komen met het prijsbe leid der regering. De bewindsman heeft gisteren in een bespreking met de burgemees ter van Amsterdam mr. G. van Hall en de wethouder van bedrijven mr F. H. C. van Wijck duidelijk gemaakt, dat hij het college van B. en W. in overweging geeft zich in interne kring nader te beraden, en met een aannemelijker voorstel bij het depar tement te komen. Kip legt blauive eieren Op Avicultura's nationale slot- show voor kleindierenteelt, die op 19, 20 en 21 januari in de Houtrust- hallen in Den Haag wordt gehouden, is een kip te zien, welke blauwe eie ren legt. Zowel kip als eieren wor den apart getoond. Deze kip, die behoort tot het ras „Araucana's" is eigendom van de heer A. van Wulfften Palthe uit Wierden. Hij was de eerste, die deze soort kippen in ons land introduceer de. Oorspronkelijk komen de Arauco- na's uit het zuiden van Chili, waar zij in een enorme verscheidenheid van vorm en kleur voorkomen, maar één ding gemeen hebben: de produk- tie van blauwe eieren. Op de nationale slotshow voor kleindierenteelt krijgt deze inzen ding een speciale plaats. Openbaar gezag beledigd JOURNALISTEN VOOR DE RECHTER De officier van Justitie mr. H. G. van Everdingen heeft gistermiddag tegen Jacq. G. een gevangenisstraf geëist van twee maanden waarvan eer maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen de hoofdredacteur van de Telegraaf J. J. F. S., een geldboete van f 3000 of 150 dagen hechtenis en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van V dagen met een proeftijd van drie jaar. Hij achtte beide verdachten schuldig aan belediging van het openbaai gezag en laster ten aanzien van ge^agsdra- In het jaarverslag van de Ned. Televisie Stichting over 1960 worden cijfers bekendgemaakt welke zijn verkregen uit een onderzoek, dat onder t.v.-kijkers is gehouden. Uit een en ander bleek, dat op 31 december 1960 bijna 62 percent van de televisietoestellen in de drie westelijke provincies stond, hoe wel hier slechts 47,5 percent van de bevolking woont. De drie noor delijke provincies en Zeeland met resp 11 en 2,5 percent van de bevolking, telden slechts resp. 5,7 en 1,8 percent van het aantal tele visietoestellen. Onder de vrouwen bevinden zich relatief meer kijkers dan onder de mannen, namelijk resp. 71 en 65 Het percentage kijkers is het grootst in de kringen der arbeiders en der „nieuwe middenstanders", namelijk resp 72 en 70 terwijl bij de „oude middenstanders", de boeren en de leidinggevenden en welgestelden veel minder gekeken wordt, narrïelijk resp 63. 56 en 58 MANNEN KIJKEN MINDER VAAK NAAR T.V. DAN VROUWEN J Het t.v.-bezit is het grootst bij onkerkelijken en katholieken, het geringst bij gereformeerden. De percentages van de personen die thuis televisie hebben luiden: katholiek 32; Ned. Hervormd 28; Ge reformeerd 11; andere kerkgenootschappen 27; en geen kerkgenoot schap 34 percent. Per avond kijkt 2/3 gedeelte van hen die thuis een televisietoestel hebben. De gemiddelde kijktijd van alle televisie-bezitter bedraagt 1 uur en een kwartier per avond voor de mannen en 1J^ uur voor de vrouwen. Boeren, leidinggevenden en welgestelden kijken niet meer dan een uur per avond. Het gemiddelde aantal zenduren per week exclusief de Olympische Spelen bedroeg in 1960 21 uur en 8 minuten, die als volgt verdeeld waren: Avro 2,55 uur; KRO 2,50; NCRV 2,53; Vara 2,57; VPRO 0,53; NTS 8,06; CVK 0,05; IKOR 0,12 en RKK 0,17 uur. De rubricering van de televisie-programma's in 1960 (exclusief de Olympische Spelen) was: ontspanning 19 percent; aktualiteiten 16; sport 13; speelfilm 11; toneel en dokumentaire ieder 10; kinder- en kunstrubriek elk 7; religieuze programma's 5 en overige 2 percent. Bij het verladen van fruit is de 57-jarige havenarbeider A. Wildezang uit Rotterdam gistermorgen in de Lekstraat te Rotterdam om het leven gekomen Vermoedelijk is hij be kneld geraakt tussen een vrachtauto en een aanhangwagen. JONGERENAPPEL IN DE BOLLENSTREEK In de week van 5 tot 11 februari zal de jeugd uit de Bollenstreek bijeen getrommeld worden. Voor die zeven dagen is door de Stich ting Jongerenstaf van het bisdom Rotterdam, waarin de verschei dene jeugdgroepen verenigd zijn, een Jongerenappèl georganiseerd. Doch niet om de katholieke jeugd alleen voor die ene week wak ker te schudden. Er bestaat bij de jongeren zeker een verlangen om zich in een gesprek te uiten over de problemen, die hen bezig houden. Wij zullen daarom een appèl op hen doen zich door middel van gespreksgroepen eens te bezinnen op die problemen. Niet voor een week, maar blijvend. We denken daarbij aan de tegenwoordige wijze van missionering, aan de oecumenische gedachte, aan het respecteren van andere levensovertuiging, noem maar op. We gaan de jeugd er ook van doordringen, dat er buiten hun eigen wereldje nog wel iets gebeurt, waarvoor ze interesse mogen op brengen. Gebeurtenissen, die ook hen raken, al is dat meestal niet rechtstreeks," aldus rector A. de Greef uit Sassenheim, gisteren tijdens een persconferentie in hotel ,J?lora" in Hillegom, die was belegd in verband met dit Jongerenappèl. VAN 5 TOT 11 FEBR. Op deze persbijeenkomst heeft het bestuur van het Jongerenappèl, dat zich met de praktische voorberei ding daarvan heeft belast, een en ander uit de doeken gedaan. Het bestuur bestaande uit genoemde rec tor, P. van der Geer, voorzitter; mej. C. Onderwater, secretarisse; Ch. van der Zon, penningmeester en de vertegenwoordiger van de Sichting Jongerenstaf P. van Mier- lo, heeft verteld waarover gespro ken gaat worden, op welke manier de jeugd benaderd wordt, waar de gesprekken plaats vinden en wie er komen spreken en de jeugd zelf aan het praten gaan brengen. De gehele jeugd Men verwacht veel jongeren en niet alleen degenen, die bij een of andere organisatie (KAJ, VKAJ, KJM, LTJ of LTM) zijn aangesloten, doch de gehele jeugd uit het bollen- district. Vele jongeren dus, die men begrijpelijk voor de gëspreksavonden niet iedere keer - onder één dak kan verzamelen. Men heeft een verde ling naar plaatsen gemaakt, die er als volgt uitziet: Hillegom, Sassenheim - waarbij Voorhout en Warmond wor den gevoegd - Lisse, de beide Noord- wijken, Noordwijkerhout en De Zilk samen en tenslotte bijeengevoegd Bennebroek en Vogelenzang. In ieder gesprekscentrum komt de jeugd drie avonden in die week van 5 tot 11 fe bruari bijeen. En een feest Gezamenlijk gaat men aan het slot feest vieren, gedachtig het gezegde „de boog kan niet altijd gespannen blijven". Dat slotfeest, waarvoor en kele artiesten - waarschijnlijk „The Mounties" en de band „The Music Petrol" - worden aangetrokken, vindt in Lisse plaats, in de veilinghal van de HoBaHo, op de laatste dag, dus op zondag 11 februari. Hieraan vooraf worden H. Missen opgedragen in de parochiekerken van het Onbevlekt Hart van Maria en H. Agatha, waarna een gezamenlijke maaltijd en ten slotte het feest. Inleiders Een groot aantal goede inleiders hebben de organisatoren bijeen weten te brengen. Om er enkelen te noe men: kapelaan H. Brans (Rotterdam), dr. M. J. de Jong, secr. van het bis dom Rotterdam, mr. Hans Velu; Wim Schelberg, direkteur van de katholie ke jeugdbeweging, aalmoezenier A. Meijer van de KAJ en VKAJ in het diocees Rotterdam; prof. J. Stieger uit Warmond; rector J. Keet; Theo van Steen, direkteur van het vor mingscentrum „Ons Erf" uit Berg en Dal, Theo van Son, direkteur van het jeugdcentrum „De Poort" uit Den Haag; aalmoezenier H. Dürr en Leo Pagano. Zij allen zullen de discussies inlei den. Drieledig zullen die zijn: a. ge meenschap in de kerk; b. gemeen schap in gezin en arbeid en c. ge meenschap in vrije tijd en ontspan ning. Zelfwerkzaamheid In oktober van het vorig jaar zijn de voorbereidingen voor dit Jonge renappèl, dat al voorlopers had in an dere plaatsen, zoals Delft, Vlaardin- gen en Gouda, gestart. De zelfwerk zaamheid van de plaatselijke kern groepen, die zijn gevormd, is daarbij steeds voor ogen gehouden. De jeugd mocht zelf zijn inleiders kiezen en de jeugd zal zelf ook de belangrijk ste stoot er toe moeten geven, dat die bijeenkomsten ook bezocht wor den. Er zal veel ruchtbaarheid aan dit appèl worden gegeven via raam biljetten, een jongerenappèlkrant - voor het bollerdistrict verschijnt de ze mogelijk a.s. zondag reeds - bro chures en dan via de jeugdgroepen. De jeugd, die buiten die organisaties staat - en die is helaas nog zeer tal rijk - zal persoonlijk door de leden van die kerngroep worden bezocht. Om een aantrekkelijk raambiljet en een folder, die het aanzien waard zijn, te ontwerpen, werd een wed strijd georganiseerd. De leukste twee ontwerpen zijn er uitgekozen en die zijn ook met een prijsje beloond. Thea Gouverneur uit Sassenheim, leerlinge van de Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag, leverde het aardigste raambiljet en Han Weijers uit Hillegom, etaleur van professie, maakte het leukste ont werp voor de folder. Een slogan werd gevonden, die zeer toepasselijk voor de bollenstreek luidt: „Hollands bloei in bloeiend Holland". Kaartverkoop Tenslotte: belangstellenden zullen toegangskaarten voor deze gespreks- avond en de feestavond te koop wor den aangeboden. Losse kaarten voor één bepaalde avond kan men ook be trekken. Alléén kaarten voor de slotavond is natuurlijk niet mogelijk. Dansen en andere vormen van ver maak vindt men al genoeg in de jeugdgroepen. Om nu speciaal nog eens alleen een feestavond voor hon derden jongelui op touw te zetten, daar hadden de organisatoren geen behoefte aan. Het wordt tijd, dat die jeugd tussen de 17 en 25 jaar zich eens wat dieper gaat bezinnen op de genoemde problemen. Daarna kan men op gepaste wijze de bloeme tjes buiten zetten. Voor feestvieren al leen is dit Jongerenappèl niet opgezet. De jeugdorganisaties moet eens wat nieuw leven worden ingeblazen, hoognodig zelfs. Vandaar dit appèl, waarvan men hoopt, dat veel jonge ren er gehoor aan zullen geven. In de Tweede Kamer heeft staats secretaris drs. W. Schmelzer gezegd, dat een achterraken in de ontwikke ling van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie niet te verwachten valt. Eerder is er een toenemend be grip voor de maatschappelijke bete kenis van de P.B.O. Volgens de staatssecretaris zijn thans meer dan 800.000 werknemers bij de P.B.O. ir- geschakeld. Dit is meer dan een kwart. Per jaar worden in de laatste jaren twee nieuwe bedrijfsorganen gesticht. Er zijn thans 38 bedrijf schappen en 14 productschappen. EEN DER GETUIGEN VERKLARINGEN NOG NIET ROND Op de rol van de strafkamer van de Hoge Raad kwam gisieren weer voor de zaak van de Haagse tand arts A. M. Nlertens, die herziening gevraagd heeft van een arrest van het Haagse gerechtshof van januari 1921, 'waarbij een vonnis van de Haagse rechtbanw werd bevestigd, die hem, wegens diefstal van elec- triciteit, had veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. 24 Okto ber 1961 heeft de Hoge Raad een na der onderzoek in deze zaak bevolen en dat onderzoek opgedragen aan de vice-president prof. mr. dr. G. H. A. Feber als raadheer-commissaris. ZES GETUIGEN. In bijzijn van de heer Mertens heeft pröf. Feber vijf getuigen ge hoord en van dit verhoor werd gis teren verslag uitgebracht. Prof. Fe ber deelde mede, dat na het genoem de getuigenverhoor nog een getuige is gehoord, n.l. de moeder van een der gehoorden, die destijds huis knecht bij de tandarts zijnde, aan zijn moeder heeft toegegeven met een naald een clandestiene verbinding te hebben gemaakt om aan electrische stroom te komen. Hij beschikte volgens de moeder over geld, waaraan hij niet op een gewone ma nier gekomen kon zijn en hij had zijn moeder verteld, dat dit geld uit fooien bestond. Zij had haar zoon toen bij de tandarts weggehaald. Prof Feber vroeg de heer Mertens nog enkele verduidelijkingen. De proc.-generaal mr. Langemeyer achtte alle aanleiding aanwezig een nieuwe volledige behandeling te ge lasten. Hij achtte de verklaring van de gewezen huisknecht op merk waardige wijze door diens moeder bevestigd. Na een nader verhoor van de heei Mertens constateerde mr. Langemeijer echter dat de ver klaring van de gewezen huisKnecht minder belangrijk is, omdat de heer Mertens nu weer zei, dat de naald, die de politie gevonden heeft, niet door een zijner ondergeschikten in de meter kan zijn gestoken. Mogelijk, aldus de heer Mertens, is een ont slagen techniker de schuldige, omdat deze gezegd had zich op de heer Mertens te zullen wreken. De Hoge Raad zal op 13 maart uit spraak doen. Dr. L. Gussenhoven C.M., tot he den werkzaam te Eindhoven in het bedrijfsapostolaat, is thans benoemd tot philosophie-professor aan het phi- losophicum der Lazaristen te Eefde (Gld.). Dr. Gussenhoven maakte zijn studies te Rome en promoveerde al daar op een proefschrift over Kierkegaard. Mond- en klauwzeer nam weer toe Sinds het begin van de mond- en klauwzeerepidemie in ons land zijn op 334 veeteeltbedrijven gevallen van deze ziekte geconstateerd. Dit betekent een toename met 85 bedrij ven in een week tijds; op 9 januari was het aantal besmette bedrijven 249. In die week zijn 2525 varkens geslacht, zodat het totale aantal der wegens de ziekte geslachte varkens van 11.700 tot 14.325 is gestegen Het totale aantal der geslachte runderen nam toe van 750 tot 798. Ook nu hebben zo goed als alle nieuwe ziektegevallen zich voorge daan in het Gelders-Overijsselse be- kengebied en in Noord-Limburg. De N.V. Nederlands Aardolie Maaschappij te Oldenzaal, een geza menlijke onderneming van de Ko ninklijke Shell groep en de Standard Oil Compagny (New Jersey), heeft bij haar exploratieve arbeid in Ne derland op haar boring te Annerveen (Drente) een gasvoerende laag aan getroffen. Op dit moment worden produktie- proeven genomen, zodat omtrent de grootte van het reservoii nog geen gegevens bekend zijn, zo deelt de di rectie mede. ,Bal van de ivitte bedjesop de France' EERSTE KAMER: In de Eerste Kamer bleef het se naatslid Baron de Vos van Steenwij k (WD) gisteren bezwaren maken tegen het wetsontwerp, waarin de Noord-oostpolder voorlopig als tij-, delijke oplossing bij Overijsel wordt gevoegd. Het wordt te veel uit het oog verloren, dat de polders 'n een heid vormen en dat het niet gaat om het belang der aangrenzende pro vincies. Liever wil hij nog een aan tal jaren wachten om dan op grond van de feitelijke situatie een beslis sing over het gehele gebied te ne men. Wel kon hij accoord gaan met de vorming van de nieuwe gemeen te Noordoostpolder. Andere leden konden zich met het voorgestelde verenigen. Met de stem van Baron de Vos van Steen wijk tegen keurde de Eerste Kamer het wetsontwerp goed. Aan het begin van de verga dering herdacht men de slachtoffers van de treinramp te Harmeien. Agamemnon 16 v. New Orleans n. Maracaibo; Alkes 16 v. Livorno n. Marseille; Alwaki pass. 16 Kp St. Vincent n. Calais; Bengkalis 18 te Hongkong verw.; Forest Town 16 v. Bandar Mashur n. Abadan; Geest land 16 te Vieux Ford (St. Lucia); Jagersfontein 17 te Kaapstad verw.; Kasimbar 17 te Sorong verwacht; Lekhaven 16 v. Hamburg n. Bremen; Naess Commander (t.) 16 pass. Aden n. Suez; Nedereems 16 v. Bangkom n. Hongkong; Purmerend 16 te Bos ton; Sepia (t.) pass. 16 Bizerta n. Banias; Sirrah pass. 16 Finisterre n. S. Rosario; Statendam 16 v. New York n. St. Thomas; Tacana 16 v. Aan boord van de Franse Oceaanreus „France" is het bal van de witte New Orleans n. Puerto Barrios; Te- bedjes gehouden ten bate van de Parijse ziekenhuizen. Onder de gasten 'gelberg 16 v. Hongkong n. Kobe; bevonden zich prins Albert en prinses Paola van België, die zich ook op Wonosari 17 te Melbourne verw. de dansvloer begaven.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8