BABA SY EN KOUATé IN LEIDEN GEARRIVEERD WOENSDAG 17 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 SENEGALESE DAMMERS BIJ DE LEIDSE COURANT Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Liliane en Leopold op Schiphol „En avant, la suivante séancevooruit naar de volgende ontmoeting). Baba Sy en Abdoulaye Kouaté pakten hun kojjers aan van de vol-ijverige hoteleigenaar in Poeldijk, borgen ze bijna pijnlijk bezorgd weg in de kofferruimte van onze auto en nestelden zich gezellig achterin. De tocht naar Leiden was begonnen. Een laatste groet naar de hotel-eigenaar, die gisteravond getuige was geweest van de zo veelste triomf en enkele kijkers in de Julianastraat en we reden 't Westlandse plaatsje uit... naar het Leidse Courant-damtoernooi. Baba Sy en Abdoulaye Kouaté wa ren voor ons een openbaring. We hadden aan een ontmoeting gedacht met twee vermoeide donkere jon gens, die eindelijk eens aan vacantie toe zijn. Baba Sy was de eerste, die we te zien kregen. Zacht neuriënd kwam hij met verende tred de trap afwan delen. (Kouaté scheen op zijn ka mer nog te worstelen met een kof fer, die niet dicht wilde, te oordelen naar zacht gestommel en heen en weer geloop). Baba Sy zag ons direct en terwijl hij zijn sprekende gezicht in een glimlach trok, bracht hij enkele laat ste correcties aan een stropdasje recht, een druppeltje uit zijn punt baardje alvorens zich te storten in de vereiste kennismakingsproce dure. Met een vrolijke, intelligente jon gen als Baba Sy is het ijs gauw ge broken en even later zaten we achter de koffie in de gelagkamer, die gis teravond het slagveld was geweest van de Senegalese damreuzen tegen de damkeur van het Westland. Wij maakten hedenmiddag deze foto in de direktiekamer van de Leidse Courant, waar wij de heren Kouaté en Baba Sy ontvingen. Op de foto v.r.n.l. de heren Heruer (sportredak- teur van de Leidse Courant), Kouaté, Van der Vlist, voorzitter van LDV, Van Egmond eveneens sportredak- teur Baba Sy en Koens, directeur van de N.V. „De Leidsche Courant". Dit doosje betekent: protektie tegen infektie (Advertentie» woorden van de Senegalezen, waar uit hun belangstelling voor de tech niek overduidelijk bleek. Vooral Ba ba Sy legde een levendige belang stelling aan de dag voor §lles waar tandwielen, drijfriemen en motoren aan te pas kwamen. Wij hebben ge tracht zoveel mogelijk aan de beide heren duidelijk te maken. Tenslotte, zo redeneerden wij had den de heren er recht op orr te we ten hoe zij in de komende dagen door de publiciteilsn.olen gedraaid zullen worden Wij maken er de lezers nog op at tent, dat ook de tweede ronde van de vierkamp in de bovenzaal van rest. ,In den Vergulde Turk" wordt ge speeld en niet ten huize van de heer Mertens, zoals eerder meegedeeld. Deze tweede ronde wordt gespeeld donderdagmiddag van 11 tot 3 uur. Hierbij is natuurlijk ook iedereen van harte welkom. TERUG NAAR SENEGAL Baba Sy en Kouaté, zojuist gearri veerd op onze redactie, bevestigde het volgende bericht, dat ons even tevoren via ANP bereikte: „De Senegalese damkampioen Ba ba Sy, in gezelschap van zijn land genoot Kouaté, zulen maandag 29 ja nuari per vliegtuig naar hun geboor teland terugkeren. Baba Sy heeft verschillende aanbiedingen uit Ne derland gekregen om zich hier te ves tigen, maar hij ziet het op het mo ment niet als zijn persoonlijk belang op deze voorstellen in te gaan". Baba Sy zal evenwel het program- I ma afwerken, dat hij in onderlinge I bespreking .net de heer Ivens, se cretaris van de Koninklijke Neder landse Dambond heeft samengesteld. HONDERD UIT. Terwijl Jan van Leeuwen en Jos Mertens zich op hetzelfde moment ergens in Leiden hevig aan het con centreren zijn op de ontmoeting, die bijzonder zwaar maar eervol zal zijn, praten Baba Sy en Kouaté (hij is ondertussen ook gearriveerd) het honderd uit over hun toernée door Nederland. Het gaat in rap Frgns, met een typisch accent en, als we het niet altijd kunnen volgen, het geen direct wordt opgemerkt, in moeizaam Engels. Het gaat echt niet allemaal over dammen.meer over het mooie en gastvrije Nederland, de prima ver zorging, het goede eten en het natte weer. HOGE PERCENTAGES. Baba Sy herinnert zich nog vaag iets van zijn eerste bezoek aan Lei den. Als we hem op veg denken te helpen door te zeggen, dat hij toen op yier remises na alle partijen won, trekt hij even zijn schouders op en zegt lachend dat de feit hem weinig houvast biedt. „Hoge percentages op simu'taanséances zijn voor mij niet ongewoon". Hij zegt dit niet zelfver zekerd of pochend maar het klinkt als een constatering. Baba Sy is er vertrouwd mee, dat hij van nature een begaafd dammer is. Baba Sy komt er op dezelfde wijze voor uit, dat hij nooit de gelegenheid heeft gehad om te leren lezen en schrij ven. AMBASSADEURS. Het reizen en trekken gaat de ambassadeurs van de jonge staat Se negal in 1960 onafhankelijk wel in de benen zitten. Het is de heren evenwel niet aan te zien. Abdoulaye Kouaté, die in het gewone leven vertegenwoordiger is in Senegal, vertelt, dat men alle aan vragen .voor séances en toernoooien zoveel mogelijk wil accepteren, maar dat goede nachtrust beslist gegaran deerd moet worden. „Hoewel mijn vriend Baba met wonderlijk gernak zijn partijen speelt ikzelf heb nogal wat tijd nodig, want het is pas mijn eerste toernée door het bui tenland toch zijn wij beiden na af loop van de wedstrijden behoorlijk moe. Wij slapen-daarom iedere dag uit tot een uur of elf. 's Middags gaan we zo'n beetje de plaats verkennen, waar we logeren en 's avonds begint het feest weer, meestal tot diep in de nacht". TEVREDEN. Kouaté is over zijn prestaties in Nederland best tevreden. 1 „U moet (Van onze t.v.-medewerker) De vorige dagen De speelfilm, die dinsdagavond werd vertoond, heette „De lift naar het schavot". Regisseur Louis Malle had stellig een beklemmende sfeer opgeroepen, waardoor men voelde aankomen hetgeen kwalijk te ont wijken viel. De geschiedenis hoe wel de film in 1957 werd be kroond was weinig verheffend; vandaar het voorbehoud van de Katholieke Filmcentrale. Daags te voren heeft ook de VARA ontspan ning gebracht en wel door middel van enkele flitsen uit het cabaret van Jaap van der Merwe. We zullen maar met Vondel zeggen: die het schrikkelijkst er van zwijgt! Interes sant in elk geval was de rondvraag van Pier Tania naar de problemen van de gehuwde vrouw in het ar beidsproces. We konc.en weliswaar niet alle geprojecteerde inzichten de len, maar de uitzending leverde vol doende documentatiemateriaal voor het Ministerie op. Tenslotte moeten we nog iets zeggen over het tweede Rendez-vous van Mies Bouwman. Dat AVRO-programma is bezig iets te worden, maar dan moet men niet voortgaan met een kwasi-ongekun- steldheid. Zo iets hoeft Mies zich ze ker niet te veroorloven. Als ze haar gasten op natuurlijke wijze begroet en interviewt, zijn we rijkelijk te vreden. Het aandeel van de NTS Zo juist is het jaarverslag van de Ned. Televisie-stichting verschenen, niet over het pas afgelopen jaar, maar over.... 1960; sterk verouderd dus. We zullen er daarom slechts en kele dingen aan ontlenen die ook wel voor 1961 geldig zullen zijn ge weest: Als we de Olympische spelen uitzonderen, dan hebben de t.v.-sec- ties van de Omroepen in één jaar 19 pet. ontspanning gegeven en 16 pet. actualiteiten, 10 pet. toneel en evenveel documentaire, 13 pet. sport en 7 pet. kunst en evenveel kinder programma; tenslotte 5 pet. religieus en 2 pet. ongenoemd. Er waren in totaal 23 kerkuitzendingen, waarvan tien van het Katholieke Kerkgenoot schap. De nationale uitzendingen be droegen slechts 1,2 pet. van de to tale zendtijd! „Onder Vuur" 19 oktober jL heeft de VPRO de eerste uitzending in de serie „Onder Vuur" uitgezonden, waarin drie stu denten vragen stelden aan een pro minent politicus. Was het toen ir. S. H. Visser, thans zal op 7 februari a.s. mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, onder de schijnwerpers plaats nemen om 'de studenten Ferry A. Hoogendijk, R. J. Schmal en Geert van Tijn te ant woorden op vragen over zijn beleid. Dit programma wordt uitgezonden vanuit het ministerie van Buiten landse Zaken. niet vergeten, dat ik in Senegal nooit te maken had met dammers, die zich, zoals in Nederland, jarenlang theoretisch geschoold hebben. Ik heb al veel geleerd van de Neder landse dammers". Dit vertelde Kouaté die van 1946 tot 1957 kampioen van Senegal was. In 1957 werd Abdoelaye Kouaté naar het tweede plan verdrongen door de knappe 26-jarige Senelagese Baba Sy, van beroep vrachtwagenchauf feur in de hoofdstad Dakar. KOMEET. Baba Sy schoot in dat jaar als ko meet naar de Senegalese damhemel. In de daaropvolgende jaren zou hij Europa versteld doen staan van zijn capaciteiten. „Ik geloof, dat ik het met mijn geboorte meegekregen heb. Ik weet, waar ik naar toe wil en mijn zetten worden mij bijna als door een flits ingegeven." Baba Sy weet ondertussen wel iets af van de theorieën, die men hier in Europa ontwikkeld heeft. Hij kent de strategie en heeft inmiddels dojbr de praktijk de beste oplossingen ge vonden. Dat blijkt uit zijn woorden over het internationale toernooi in Yalta, waar hij op het nippertje door Tsjecholev van de wereldtitel werd afgehouden. „Een volgende ontmoe ting zie ik nu met vertrouwen tege moet". IN SLAAP. We denken als we Baba Sy zien zitten even aan de legendarische Woldouby, een andere Senegalees, voor de oorlog wereldkampioen, die terwijl zijn tegenstander zwaar zat te denken, rustig in slaap viel en wakker gestoten moest worden om zijn volgende zet te doen. Het schijnt de rustige Senegalezen aangeboren te zijn de meest verwoede damkenners te overdonderen met oneindige com binatiemogelijkheden, die zomaar op borrelen uit ongepeilde diepte van hun overgeleverde en ongeschreven damarsenaal. De rit naar Leiden leerde ons nog enkele aardige bijzonderheden over de damwonderen, die hedenavond donderdag en vrijdag zullen deelne men aan het L,eidse Courart-dam- toernooi. OP BEZOEK Het interieurs van een krant had den de Senegalezen nog nooit gezien. Onze uitnodiging een kijkje te nemen werd daarom met beide handen aan vaard. Directie en redacteuren kre gen tijdens de rondleiding door ons bedrijf heel wat vragen te beant- ZOETERWOUDE Eerste paal „Schoutenbrug". - Gis termiddag om één uur verzamelden zich, op uitnodiging van de aanne mers firma Van Dongen en Van Ho ven te Den Haag, het voltallige col lege van b. en w., de gemeentesekre- taris, de heer Friebel, en de gemeen te-architect, de heer J. L. v.d. Broek, op het werkterrein aan de Schouten- brug. Na door ir. Gravendeel, na mens de firma te zijn verwelkomd, werden alle veiligheidsmaatregelen genomen om tot het heien over te gaan. Een met bloemen versierde betonnen paal werd opgehesen en met assistentie van de heibaas, greep burgemeester Detmers op zeer spor tieve wijze de hendel van de heikar en Sloeg er met het zware heiblok lustig op los. Toen de paal voor driekwart ingeheid was, werden aan de burgemeester, door een voorman van de heiers, bloemen aangeboden. Daarna werden de genodigden door de heer Gravendeel in een nieuwe directiekeet ontvangen, waar koffie werd aangeboden. De gemeente architect, de heer Van den Broek, sprak zijn waardering uit voor de sportieve wijze waarop het gemeen tebestuur van Zoeterwoude hun daadwerkelijke belangstelling heeft getoond voor dit grote werk. Hierna gaf spreker nog een technische uit eenzetting van de totstandkoming van het bestek en sprak de wens uit, dat dit werk tot tevredenheid van alle betrokkenen en ook voor ir. Gravendeel tot stand zal komen. Burgemeester Detmers beantwoord de de heer v.d. Broek door te zeg gen, dat hij de direktie (gemeente architect met zijn deskundige staf) veel geluk wenste met dit werk en dat het tot volle tevredenheid van de opdrachtgevers en de inwoners van Zoeterwoude, alsmede van hen die deelnemen aan het interlokale verkeer zal worden uitgevoerd. Het zal het aanzien en de entree van de gemeente zeer ten goede komen, al dus spreker. Ir. Gravendeel wilde de door het gemeentebestuur en de direktie van het werk geuite wensen nog eens dik onderstrepen, waarna hij op de groei en het welzijn van de gemeente Zoe terwoude een dronk uitbracht, waar mee door alle aanwezigen werd in gestemd. VOORSCHOTEN MIDDENSTANDSVOORLICHTNG EN KWESTIE „WEEKMARKT" Het Overkoepelingsorgaan van de Voorschotense Middenstand belegde in Het Wapen van Voorschoten" een voorlichtingsavond. De middenstands adviseur, de heer Koster uit Hilver sum, belichtte de fiscale zijde van het Op doorreis van Brussel naar de Verenigde Staten hebben koning Leopold van België en zijn gemalin, prinses Liliane, dinsdagmiddag korte tijd op Schiphol vertoefd. De foto toont de koning en de prinses bij het verlaten van het vliegtuig uit Brussel. Het vorstelijk paar zal in Noord-Amerika een aantal hartspecialisten ontmoeten - de prinses doet zeer veel ten be hoeve van hartpatiënten - en vervolgens op een economische missie naar Zuid-Amerika doorreizen. middenstandsleven en besprak de problemen bij verkoop van bedrijf, overdracht van bedrijf van vader op zoon en al datgene wat daarmede sa menhangt. De ongeveer veertig aan wezige middenstanders kregen een vlotte, boeiende en vooral praktische uiteenzetting met tal van voorbeel den. Met klem drong spreker aan op een voledlig loon voor de in de zaak opgenomen zoon en zekerheids$tel- van de ondernemer. Aan het begin van de avond over handigde de voorzitter, de heer H. Eigeman, de winnaar van de etalage wedstrijd, Drogisterij Nettesheim, de wisselbeker, welke voor de tweede achtereenvolgende maal dooi de heer Nettesheim gewonnen werd Verheu gend vond de heer Eigeman het feit, aat de middenstand in Voorschoten meer werk gaat maken van de etala ge-inrichting. Volkomen onverwacht kwam het bericht van burgemeester en wethouders, dat de weekmarkt in de maanden januari en februari ei in de eerste r elft van de maand maart zal wrrcen gehouden van 14 uur tot 19 uur. De heer Volkers sprak hier over zijn misnoegen uit en stelde, dat de gezamenlijke middenstand van Voorschoten kosten noch mbeite ge spaard heeft om de weekmarkt op gang te helpen. Er was een goed sa menspel tussen markt en winkel De markt was geopend tot negen uur 's avonds, evenals de winkels Vorige week vrijdag was het aanmerkelijk minder druk in de winkels omdat de markt gesloten was. De marktstand- houders zijn zelfs van zin om nu maar om zes uur te gaan sluiten, om dat het laatste uur steeds het minst drukke uur was. Voorzitter Eigeman verzekerde de vergadering, dat hij spoedig contact zal opnemen met b en w., de eerdere sluiting was ook voor bet bestuur van het verkoepe- lend orgaan een totale verassing. TAFELTENNIS NEDERLAND-BELGIë IN LEIDSCHENDAM Morgen, donderdagavond, wordt in Leidschendam de interland-tafelen- niswedstrijd Nederland-België ge speeld, een wedstrijd waarvoor zeker in tafeltenniskringen van Leiden en omgeving grote belangstelling zal be staan. De wedstrijd wordt georganiseerd door de R.K. Tafeltennisvereniging „Veni Vidi Vici", die dezer dagen baar derde lustrum viert. De samenstelling van het Neder landse team is als volgt: Bert Onnes, Frans Schoofs, Jaap van Hummel. Reserve is de Scylla-man Gerard Bakker. De Belgen komen met George Ro land, Paul Bertrand, Maurice Cornil en Pierre Julien (reserve). Gespeeld wordt in het Verenigings gebouw te Leidschendam, Damlaan 36. De wedstrijden vangen aan te 19.30 uur. Zaal open 19 uur. Rusland zal niet deelnemen aan de Europese tafeltenniskampioenschappen, die van 31 maart tot 7 april a s. in West Berlijn worden gehouden Naar ver luidt is het mogelijk, dat ook de andere Oost-Europese landen bij de*.e wedstrij den verstek zullen laten gaan. Bij de laatste kampioenschappen v erden de beide enkelspeltitels veroverd door Hon garije, dat verder het herendubt elspel en de beide landentitels won. Samen met Tsjecho-Slowakije en Roem-nië gelden deze landen als de sterkste tafeltennis- naties van Europa. WIELRENNEN Van Looy-Post verdrongen door Belgische rivalen Het Belgische koppel Van Steenber- gen-Severeyns heeft in de nacht van dinsdag op «woensdag voor de eerste maal de leiding genomen in de Zesdaag se van Berlijn. Woensdagmorgen bij de neutralisatie hadden zij een ronde voor sprong op vijf andere koppels. De stand was toen als volgt: 1 Van Steenbergen-Severeyns (B.) 105 pnt; op 1 ronde: 2 Van Looy-Post (B./N.) 366 pnt, 3 Ziegler-Renz (Did) 300 pnt. 4 Bug- dalh-Pfenninger (Dld/Zwits.) 296 pnt, 5 Lykke-Roggendorf (Den./Dld) 218 pnt, 6 Arnold-Oldenburg (Austr./Dld) 140 pnt. De overige formaties hadden twee tot achttien ronden achterstand. Wereldrecord door UCl erkend Door de Internationale Wie'ien Unie tUCI) zijn de volgende wereldrecords erkend: tijd over de laatste 'i00 meter met vliegende start voor prr essionals op overdekte banen: 10.99 ieo door de Zwitser Oscar Plattner op I december te Zürich gereden. (Het nude record stond met 11,0 sec. sedert 1956 e"eneens op naam van Plattner). 1000 Meter met staande start voor amateurs op open banen: 1 rrr. 07,0 sec., gereden door de Italiaan Santa 'jaiardoni op 26 augustus 1960 te Rome Het oude record stond sedert 3 juli vat hetzelfde jaar met een tijd van 1 mm 07,5 sec. eveneens op naam van Gaia^doni).

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7