PAULUSBAND VIERDE MET VEEL VERTOON DERDE LUSTRUM OPRUIMING MEERPOEL'S NAAIMACHINEBEDRIJF Veel organisatorische moeilijkheden thans voor „St, Franciscus" overwonnen MAANDAG 15 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 MARIéNPOELSTRAAT DAVERDE VAN DE KLANKEN Met veel tam-tam, in de letterlijke en figuurlijke zin, heeft de Paulus- band der zeeverkenners van het St. Bonaventura-lyceum aan de Mariën- poelstraat zondag het derde lustrum gevierd in tegenwoordigheid van P. Geurts, de rector van het lyceum, een aantal leraren, het oudercomité en bestuurderen van de band en van de troep. Vele van hen waren ver gezeld van hun dames. De feestelijkheden werden om tien uur ingezet met een gedialogeerde H. Mis in de kapel van het lyceum, opgedragen door pater Simeon Rozen straten. Onder deze H. Mis hield pater Rozenstraten een toespraak, waarin hij o.m. zei dat het verstandig is, dat de christenmens regelmatig feestviert. Het is dan ook een verstandig besluit van de Paulustroep, dat zij feest vieren. Muziek en feest zijn nauw met elkaar verbonden. Men moet blij zijn met de blijden en waar liefde heerst is men blij. Laten wij ons bezin nen, aldus pater Rozenstraten, of ons leven is „een proberen om een ander blij te maken, vooral door de echte Paulusgeest." Na de mis verenigden troep en bandleden zich met de genodigden aan een feestelijk ontbijt in de grote cantine van het lyceum, waaronder men officieel afscheid nam van en kele stafleden en de installatie plaats vond van het nieuwe bandbestuur. Secretaris Han Duindam las enkele ingekomen gelukwensen voor, w.o. een van „Oom Harp'", de ereschip- per, van commissaris Duindam, ass. distr. commissaris van het district Leiden van de KJC en van de Leidse St. Vincentius vereniging, waarmee de Paulusband regelmatig contact heeft door de Noordwijkse schatgra- verijen. De St. Vincentiusvereniging deed haar gelukwens vergezeld gaan van een slof sigaretten. „Het kerkkoor uit de maat" Pim Edelaar, de (oude) bandleider, heeft de vele genodigden welkom geheten. Wanneer we onze blik nog even over de laatste jaren laten gaan, aldus spr., dan zien we dat roem ruchte daden nog steeds bij de Pau lusband aan de orde zijn. Sloegen we niet met een halve band sterk het kerkoor uit de maat bij het inhalen van een neomist? Gingen we niet met de band op de boten door Leidens grachten en singels op een koude zaterdagmiddag? De goede, oude Paulusgeest leeft nog steeds. Pim Edelaar stak ook de moeilijkheden, die er zijn geweest, niet onder stoelen of banken. Aan het einde van zijn toespraak heeft spr. het oude bestuur gede chargeerd: Rob Falland (ideeënbus), Nico Deen (moeilijke taak) Han Duindam houwen zo) en Piet fan tastisch gedaan). Als nieuw bestuur zijn bereid ge vonden de leiding op zich te nemen de heer Scheur ervaring), Han Duin dam (actief), v. Kempen (handig), Verbaken (voor de kwartjes) en Jan sen (beheer materiaal). Spr. installeerde vervolgens de heer A. S. Straathof, leraar Nederlands aan het lyceum, als nieuwe voorzit ter door hem de tambour-maitrestok te overhandigen. Daar de heer Stn.:" hof deze echte moest doorgeven aan de tambour-maitre, was er voor hem zelf dan maar de sleutel van het materialenhok aangeboden. De heer Straathof bracht dank aan de aftre dende voorzitter en droeg op zijn beurt de tambour-maitrestok over aan Theo van Noort, de nieuwe tam bour-maitre. Vervolgens installeerde hij de heer v. Kempen als materiaal- meester, Herman Janson als bandlid- materiaalmeester en verwelkomde hij de nieuwe bestuursleden. „Gemengde gevoelens" Pater rector Geurts zei, dat hij met „gemengde gevoelens" staat tegen over de band. Elke zaterdag zijn er repetities „onder en boven z'n hoofd". Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr. dr J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft be noemd tot pastoor te Bloemendaal- H. Drievuldigheid de z.e.heer A. M. Abeln; tot pastoor te Huizen NH de z.e.heer C. J. M. Koch, die kapelaan was te Hilversum H. Hart. Benoemingen Bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot ka pelaan te Leiden, parochie van O.L Vrouw Hemelvaart en St. Joseph), de weleerw. heer J. P. Seysener, die kapelaan was te Wassenaar (Goede Herder), tot kapelaan te Wateringen (St. Joseph), de weleerw. heer J. G. M. Velthuyse die kapelaan was te Sasseriheim (St. Pancratius), en tot kapelaan te Sassenheim. de weleerw. heer C. M. van der Westen, die ka pelaan was te Alkemade (O.L.Vrouw Presentatie). BENOEMINGEN PATERS REDEMPTORISTEN Tot superior te Noordwijkerbout is benoemd pater H. van Maastrigt. Tot provinciaal van de Nederlandse pro vincie d. Redemptoristen is benoemd pater dr Chr. Oomen. Hij volgt pater J. Kluyslcens op. In de faculteit der letteren van de Katholieke Universiteit van Nijme gen is benoemd tot buitengewoon hoogleraar dr. H. J. C. M. G. Ruy- gers. Hij zal onderwijs geven in de grondslagen van het maatschappelijk werk. Deze gevoelens stemmen echter niet overeen met zijn overtuiging, want de band heeft het in de afgelopen jaren goed gedaan. Ze handhaaft de band tussen oude en nieuwe leerlin gen en is een der weinige school clubs, die al 15 jaar bestaan. Intussen komt er dit jaar waar schijnlijk een verrassing voor de band in de vorm van een nieuw oefenter rein in de Wetering met hoop op 'n troeplokaal. Spr. wenste de troep een prettig feest en nog heel veel bloei ende jaren. Het woord werd verder nog ge voerd door schipper Koos Janson, die de scheidende schipper-pater Beek man en de stuurlieden Smeets en Laagland lof toezwaaide onder aan bieding van een geschenkenbon en dank bracht aan aalmoezenier pater Casimir Faase, die hij eveneens een geschenkenbon overhandigde. De bei de paters spraken een hartelijk dank woord. Na deze woordenstroom stelde de band zich op op de voorplaats van de school en deed tijdens een aardig uitgevoerde show de omgeving da veren van de roffels en de felle trompetstoten. De verdere feestelijkheden werden om half vijf ingezet met een thé dan sant, overgaande in een dansavond met gezellige muziek, „een pittige borrel en een hartig hapje", zoals de uitnodiging vermeldde. In de kleine cantine werd voor de jongeren leden van de troep een film gedraaid over zeer slecht admiraal- zeilen en de te-water-lating van de boten van „Paulus" in 1957. De band trad nog een keer op hal ve kracht op, maar zelden is er in het Bonaventuralyceum zoveel lawaai geweest. Dit optreden werd gevolgd door een show van de ouderen Tij dens deze demonstratie werd een paukenvel naar de „Filistijnen" ge holpen - zoals de mededeling luidde en de heer C Schellekens, de tam bour-maitre, hield daarom een col lecte op Franciscaanse manier. De avond werd verder gevuld met zang en dans, verschillende toespra ken en bedankjes, alles tot aan het middernachterlij k uur. De „Friesland" naar Nw. Guinea Om „Evertsen" te vervangen Hr. ms. onderzeebobtjager „Fries land" zal in het kader van de nor male aflossingen in de tweede helft van februari naar Nederlands Nieuw- Guinea vertrekken. Dit is medege deeld door de Marinëvoorlichtings- dienst. De onderzeeboot jager „Friesland" zal reeds half febrauri naar Nieuw- Guinea vertrekken om het fregat „Evertsen", dat averij heeft opgelo pen en voor reparatie naar Hongkong moet, te vervangen. De „Friesland" zou pas eind maart uit Nederland vertrekken om het andere fregat, de „Kortenaer" in Nieuw-Guinea af te lossen. De bedoeling is dat de „Kor tenaer" pas zal teruggaan als de „Evertsen" gerepareerd is. Naast de „Evertsen" en de „Kortenaer" ver blijft de onderzeeboot jager „Utrecht" nog in de wateren van Nieuw-Guinea. Op initiatief van het Comité Generaal Spoor en onder auspiciën van het Veteranenlegioen Nederland is aan het Koninklijk Militair Invalidenhuis „Bronbeek" in Arnhem een schilderij aangeboden van wijlen generaal S. H. Spoor, dat een plaats heeft gekregen in de ere-galerij van het museum „Bronbeek" Foto: mevrouw wed. S. H. Spoor-Dijkema, was naar Arnhem gekomen om het schilderij, van de hand van Theo Swagemaker te onthul len. Het werd voor het museum aanvaard door brigade-generaal dér Grena diers A. van Santen, commandant van Bronbeek en adjudant in buitenge wone dienst van H.M. de Koningin. WONING AFGEBRAND Te Erica in Drente is zondagavond de woning van de gezinnen A. en K. de Groote - samen zes personen - uitgebrand. Slechts wat meubilair kon worden gered. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Kardinaal Alfrink opnieuiv naar Rome Kardinaal dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, is zaterdag van Schiphol naar Rome vertrokken. Hij gaat daar voor de vierde maal een vergadering bijwonen van de centrale commissie tot voorbereiding van het komende concilie, waarvan hij lid is. In november 1960 reisde hij voor de eerste vergadering naar Rome, de af gelopen zomer voor de tweede en in november j.l. voor de derde. Kardinaal Alfrink wordt tegen het einde van deze maand terugverwacht. De juiste datum staat echter nog niet vast. Zeeschilders gaan met de Karei Doorman" mee 59- Met- het vliegdekschip ,Karel Doorman", dat vandaag met smaldeel V naar de West vertrekt, zullen twee schilders meereizen, Jan Dijke uit Moergestel en Flip Hamers uit Kor- tenhoef, beiden lid van de vereni ging van zeeschilders. Dit tweetal neemt ook werken van andere leden der vereniging mee voor een zeeschilderstentoonstelling op Curagao. Mr. A. J. HOLTHUIZEN OVERLEDEN Zondagmiddag is in Haarlem op 69- jarige leeftijd overleden mr. A. J. Holthuizen, oud-onderdirecteur van de Nederlandsche Bank. Mr. Holthui zen overleed ten gevolge van een hartverlamming vlak voor het begin van de voetbalwedstrijd tussen de Koninklijke HFC en Hollandia voor de eerste klasse amateurs van de KN VB. LIJK VAN VERMISTE GEVONDEN Uit het water van de Buitensingel gracht te Amsterdam heeft de politie zondagochtend het lijk opgehaald van de sinds 7 december j.l. vermis te 82-jarige heer S. R. uit de hoofd stad. De politie vermoedt dat de man - die aan hartaanvallen leed - tij dens een wandeling in het water ge vallen is. Misdrijf acht men uitge sloten. JHR SANDBERG NAAR AMERIKA Vergezeld door zijn echtgenote is jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de gemeente-musea te Amster dam, zondagochtend van Schiphol naar Amerika- vertrokken. Hij zal Enige overjarige en licht beschadigde NAAIMACHINES naaimachines tegen sterk gereduceerde prijzen. BREESTRAAT 171 - LEIDEN - TELEFOON 24815 (Advertentie) daar de uit 80 schilderijen en 50 te keningen en aquarellen bestaande Van Gcgh-tentoonstelling van Cle veland naar Buffalo laten overbren gen Op zaterdag 20 januari zal de heer Sandberg aanwezig zijn bij de ope ning van een nieuwe vleugel van het stedelijk museum te Buffalo. Hij zal er een rede uitspreken over het ver zamelen van schilderijen en beeld houwwerken. Gedurende de daarop volgende week zal hij in New York diverse besprekingen houden over de uitwis- selin/ van kunstwerken. „We zijn van plan in Amsterdam één-mans shows te geven van moderne Amerikaanse kunstenaars. Na in Amsterdam ten toongesteld te zijn laten we die wer ken dan door Europa circuleren. R.K. DRUMBAND IN HET NIEUW „Een groots moment, dat met gou den letters in de annalen van de r.k. Drumband „St. Franciscus" zal Wor den opgetekend! Na twee moeilijke jaren - de reorganisatie vergde veel tijd, hoofdbrekens en een deugdelijk financieel beleid - is het, mede dc»v de grote steun van het Comité Manne lijk Jeugdwerk der Hartebrugparo- chie, de oud-aalmoezenier pater Van Swelm en zijn opvolger pater Dem- mers en de trouw gebleven dona teurs, thans mogelijk een herboren drumband aan de parochie en de stad te presenteren", aldus voorzitter, de heer J. Kok, in zijn openingswoord van de zaterdag in het Antonius- Clubhuis gehouden donateursavond. De moeilijkheden waarvan spr. ge wag maakte, lagen in hoofdzaak op organisatorisch terrein: de drum band was oorspronkelijk en tot voor enige jaren een speciale verkenners- aangelegenheid, doch zulks bleek op den duur niet meer volledig uitvoer baar. De omschakeling maakte, naast vele andere zaken, in het bijzonder een representatief uniform noodza kelijk. Naast financiële problemen was ook de keuze van kleurencombi natie en model een vraagstuk, dat overigens met assistentie van deskun digen volledig is opgelost. Na vele mutaties bij de instruc teurs is thans de leiding overgeno men door tambour-maitre Luc. van Strien met assistentie van Piet Vree burg. Aan het leidersfront der hoorn blazers is het rustig gebleven, Frans Klein heeft deze taak steeds op voor treffelijke wijze uitgevoerd. De heer Kok zeide vervolgens, dat het zonder uniformen uiteraard in de laatste twee jaren niet mogelijk is geweest naar buiten op te treden; óok dit leed is nu geleden, binnenkort zal Leiden kennis kunnen nemen van de prestaties van de herrezen drumband, waarin nog plaats is voor flinke, enthousiaste jongemannen (er liggen o.a. nog tien trommels op lief hebbers te wachten). Na hartelijke dankwoorden aan al len die daadwerkelijk aan de reor ganisatie hebben meegewerkt, ging het doek vaneen en presenteerde zich de band in een fraaie, gloednieuwe uitmonstering met rhythme van een gedisciplineerde taptoe volgens mari niersmethode. De talrijke aanwezigen, de zaal was eivol met supporters, ouders, do nateurs en genodigden, hebben deze nieuwe aanwinst voor de stad, en thousiast en langdurig applaus ge geven. De keurige blauwe uniform jasjes met grijze kraag zilveren schoudertressen en biezen, grijze pantalon en blauwe baret met rode nop in het midden, dit gecombineerd met de glimmend gepoetste instru menten, was een lust voor het oog. Tien hoornen, grote trom, twee pau- kenisten en zeven trommels gaven een strakke en goed voorbereide uit voering, kwantitatief voor een drum band wat klein in bezetting, doch kwalitatief van een hoog gehalte, waarvoor aan instructie en band alle lof. Geheel Leiden en de Hartebrug- parochie in het bijzonder, kunnen trots zijn op deze groep. Namens de ouders der bandleden sprak de heer C. Driessen, hulde en dank betuigend aan het bestuur en Comité Mannelijk Jeugdwerk "voor de wijze waarop deze hernieuwing tot stand is gekomen. Toneel. De r.k. Toneelgroep „Liefde voor Toneel" uit Zoeterwoude-Leiderdorp verzorgde onder regie van Nic. de Bruin een groot gedeelte van deze feestelijke avond met de opvoering van „De boksende kangeroe", een pretentieloos kolderspel waar harte lijk om is gelachen. Een verhaal met, soms vérgezochte verwikkelingen rond een tweetal verliefde paartjes. John Romijn, Piet v. d. Geer, Wim v. d. Hulst, Nel Janmaat, Joke en Leny van Maasdam, Dorus Zandber gen, Martien Vlasveld, Luus Lub en Terugblik In de afgelopen veel bewogen week hebben ook de t.v. programma's zich aangepast en zijn onderdelen ver toond, die beter niet onder de kritiek vallen. Vandaar, dat we uit de veel heid slechts enkele opmerkingen ma ken. Bij de Vara had Rudi Carrell zijn amusementsprogramma moeten ombuigen en het moet worden ge zegd, dat hij er in slechts enkele Nico de Bruin hebben er vrij ver dienstelijk van gemaakt wat er van te maken was. Jammer, dat enige speelsters onder het voor de zaal benodigde geluidsvolume bleven, waardoor delen van het dikwijls gees tige parlando verloren gingen voor de achterste rijen. Aalmoezenier pater Demmers heeft dankwoorden gesproken tot aller, die deze avond hebben gerealiseerd, waarderende woorden ook aan het adres van de helaas niet aanwezige pater Van Swelm, die met groot en thousiasme de vele moeilijkheden het hoofd hielp bieden. Pastoor J. W. van Berkel heeft een groot deel van het programma bijge woond. Het laatste woord op dit feest van de Jeugd-Drumband „St. Franciscus" was aan „The Game Breakers" en balleider Henny Boes, waaraan de talrijke jongelui enige gezellige uren hebben beleefd. Foto van de band in nieuwe uitmonstering op het toneel van het St. Antonius Clubhuis dagen van wijziging toch iets van heeft weten te maken. Het niveau was wel van ongelijke kwaliteit, maar Carrell was vakman genoeg om de vaart er in te houden; zelfs infan tiele grapjes maakte hij aanvaard baar. En het dansje met de jonge Tonia Poppen uit Bussum was een regelrecht hoogtepunt. Minder te spreken waren we over het toneel stuk „Martine" dat bij de NCRV werd opgevoerd. Niet dat we iets willen zeggen ten nadele van de spelkwali- teit, ook al had die wat beter ge kund, maar het stuk als zodanig had weinig of niets te betekenen. Sommi gen zullen bij de KRO het verweke- lijkse Brandpunt hebben gemist. We herhalen, dat dit onderdeel voortaan in de vrijdagse uitzending verschijnt; dus a.s. vrijdag. „Zaterdagavondaccoorden" Nadat de KRO in „Woord en beeld" inlichtende mededelingen had ver strekt over het heersende mond- en klauwzeer, begonnen in Treslong te Hillegom de Zaterdagavondaccoor den te klinken. Ze zijn wel eens nóg welluidender geweest, maar toch werd ook deze aflevering tot een ge noegen voor oog en oor. Teddy en Henk Scholten, wel eens de tortel duifjes op het t.v.-£.uherm genoemd, gaven weer kleur aan het program ma. Teddy bijvoorbeeld maakte aar dige danspassen die ae vocaal toe lichtte en samen met haar echtgenoot zong ze geïllustreerde regenliedjes. Van een goochelaar kunnen we al tijd oprecht genieten. Hier was er een, die zes duiven present toverde en even mysterieus als ze kwamen verdwenen ze weer. De zangeres van de avond was de franse chansonnière Jacqueline Frangois, bekend van de grammofoonplaat. Natuurlijk gaf ze haar „Mademoiselle de Paris" ten beste. Later, in zijn epiloog, heeft pater Leopold Verhagen gesproken over de kuisheid en terzijde de zan geres van de Zaterdagavondaccoor den genoemd. Of hij nu haar kleding afkeurde dan wel voorbehoud maak te, is ons niet duidelijk geworden. Kerkdienst in Drachten Zondag 21 januari om vier uur zal het R.K. Kerkgenootschap door mid del van de KRO-t.v. een kerkelijke plechtigheid uitzenden vanuit de ka pel van het Franciskanerklooster in het verre Drachten in Friesland. Het zal een woorddienst zijn, waarover in de volgende KRO-gids nadere me dedelingen zullen worden gedaan. Drachten ligt als het ware in de noordelijke diaspora en is een rust punt voor het geestelijke leven, me de door de r.anwezigheid van het slotklooster van de zusters Carmeli- tessen. Aanstaande uitzendingen. Vanavond komt de Vara met flit sen uit een cabaret van Jaap van de Merwe en met een programmaatje over de problemen rondom de ge huwde vrouw in het arbeidsproces. De speelfilm van dinsdag heet „De lift naar het schavot" en is een psy chologische thriller. De NCRV heeft zijn amusement van woensdag ge richt op de jamboree van 1937 en verzekert, geen donkere bril te zul len opzetten. Het toneelstuk, dat de VPRO donderdag geeft, duurt slechts een uur. Het heet „De Apollo van Bellac" en is geschreven door de be kende Jean Giraudoux. Men heeft Ineke Brinkman uit Scandinavië la ten overkomen voor het spelen van de hoofdrol.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6