f 3975? Vraag en antwoord over Provinciaal wegenplan DE LEIDSE BIOSCOPEN Kasjmier voor de Veiligheidsraad „Met zeven troepen paraat voor een goede daad" Geschil Medisch-Opvoedkundig Bureau Leiden voor de rechter Weerbericht ZATERDAG 13 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Uit het verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland over het provinciaal wegenplan 1961 blijkt dat verschillende leden van de commissie de lijdensgeschiedenis met het ge deelte Den HaagKatwijk van de provinciale weg Scheveningen-Wassenaar -Noordwijk-Noordhollandse grens met zijwegen betreuren. Zij zouden gaarne worden ingelicht omtrent de voortgang van de werkzaamheden voor de verdere aanleg. LIJDENSGESCHIEDENIS VAN DE WEG DEN HAAG-KATWIJK Gevaarlijke situatie bij rijwielpad in 't Langeveld G.S. hebben hier blijkens hun Me morie van Antwoord van gezegd dat op de verlaten spoorbaan, vooruitlo pende op de definitieve aanleg van provinciale weg nr. 1 (Den Haag- Haarlem), een tijdelijke klinkerver harding is aangebracht, doch dat het niet in het voornemen ligt deze tij delijke verharding in de richting Scheveningen door te trekken. Het weggedeelte Scheveningen-Wassenaar van prov. weg nr. 1 zal door de pro vincie worden aangelegd tot de met de gemeente Den Haag overeengeko men beheersgrens, welke nabij de Van Alkemadelaan is gelegen. Het gedeelte tot Scheveningen neemt de gemeenten Den Haag voor haar re kening. In verband met een nieuw aan te leggen weg bewesten de spoorbaan Den Haag-Leiden (prov. weg nr. 16 bis) vroeg men zich af, of in de toe komst 5 parallel lopende wegen in een plm. 10 km brede strook tussen die twee gemeente niet te veel van het goede zou zijn. Hoe staat het met de toekomstige verkeersbehoefte tus sen Den Haag en Leiden? Volgens hun antwoord achten G.S. deze wegen, zeker voor de toekomst noodzakelijk. Er van uitgaande dat de rijkswegen nr. 16 en 4b zullen zijn aangelegd, wijzen G.S. op de prognose voor 1970, waarbij het aan tal motorvoetuigen per werkdag als volgt wordt geschat: Prov.weg nr 1 (Den Haag-Haar lem) 14400, centrale weg Wassenaar 7500, Rijksweg nr 4 (Den Haag-Am- sterdam) 17.500, Leidse Baan 9000, prov. weg nr. 16 - 5.000, Rijksweg 4a (over Leiderdorp 13.800 en rijks weg nr. 16 - 15.300. Gezien deze cij fers, aldus G.S., zullen al deze wegen voor 1970 gereed moeten zijn. Voorlopig zal de prov. weg nr. 16 bis en westen van de spoorbaan aan de rijksweg nr 11 worden aangeslo ten. De toekomstplannen welke in nauw overleg met de gemeenten Leiden en Voorschoten worden ont worpen voorzien in een ter plaatse ongelijkvloerse kruising met de spoorbaan. Aanklacht wegens laster tegen Leids hoogleraar Tegen de schrijver J. B. Charles pseudoniem voor hoogleraar in de cri minologie te Leiden, prof. dr. W. H. Nagel) is door de weduwe van prof. dr. W. de Vreese, de in 1938 overle den directeur van de Gemeentebibli otheek te Rotterdam een aanklacht ingediend wegens laster over haar man. De schrijver Charles wijdt twee bladzijden van zijn boek „Van het kleine koude front" aan professor de Vreese en noemt hem onder meer „de activist uit Gent, die naar Hol land moest uitwijken toen de Duit sers in de Eerste wereldoorlog Bel gië al een keer uitslagen waren". Dit boek is een vervolg op de memoi res van J. B. Charles over verzet en de oorlog: „Volg het spoor terug". Mevrouw de Vreese had de klacht ingediend bij de Haagse rechtbank, maar deze moest merkwaardig ge noeg naar Haarlem verwezen wor den, omdat professor Nagel plaats vervangend rechter is en de zaak an ders onder hemzelf zou kunnen die nen. MIDDEN-ZUIB-HOLLAND BENOORDEN DE SPOORLIJN DEN EAAG-GOUDA De vraag werd gesteld welke plan nen er verder bestaan met de be staande provincale weg no. 16, waarvan het de bedoeling is na de totstandkoming van weg no. 16bis, naar het tertiair wegenplan over te brengen en aan de gemeenten over te dragen Geldt dit voor de weg in volle lengte ook voor de stukken buiten de bebouwde kommen? Te vens werd in dit verband gevraagd, wat er met de trambaan van de Mevr. prof. dr. C. J. Vogel, die de antieke en middeleeuwse wijsbegeer te doceert aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en verbonden is aan het in stituut voor antieke en middeleeuwse wijsbegeerte te Utrecht, zal op 25 ja nuari vertrekken naar de St. John's University te New York om daar ge durende vier maanden colleges te geven in de wijsbegeerte van de klas sieke oudheid voor een groep „Ad- vances graduate level" studenten met Aristoteles als onderwerp. Na beëindiging van deze cursus hoopt prof. Vogel een lezing te hou den in Berkeley, Californië. In een Belgische mijn bij Char leroi zijn vrijdag twee mijnwerkers om het leven gekomen bij een gas ontploffing. In de gang, waar het ongeluk gebeurde, waren acht arbei ders aan het werk. Zes van hen slaagden er in te ontkomen, doch 2 werden van de buitenwereld afge sloten. NOORDWUK Handbalnieuws M.S.V. De hand balteams van MSV, uitkomende in de zaalcompetitie van het district West B van het Nederlands Handbal- verbond tellen dit jaar in hun afde lingen geducht mee. Zowel het eerste- dames- als het herenteam bezetten momenteel de tweede plaats op de ranglijst, terwijl beide ploegen nog lang niet kansloos geacht moeten worden in de strijd om het kampioen schap. Het tweede dameselftal heeft zich na een zwak begin behoorlijk her steld en spelend in deze vorm moet een hogere plaats op de ranglijst mo gelijk zijn. De standen by gewerkt tot en met 7 januar j.l. luiden als volgt: Dames 3 B: Velo 2 6—11; MSV I 6—8; Sep. 66; Westl. 66; Athene 4 64. Turnlust 61. Dames 4B: Hygia 3 611; Gona 2 6—9; DSO 6—7; MSV 2 6—6; Fore- holte 6—4; Wilhelmus 60. Heren 2A: Hios 5—10; MSV 5—8; Hellas 'x 56; Velo 54; Wings 2 52; Minerva 50. De standen in de veldcompetitie luiden: Dames 2B: Kwiek 814; MSV 8—12; Westl. 8-10; Quick Sport 3-10; Zwaluwen 88; HMS 75; Athene 4 7—3; Hellas 8—0. Dames 4B: Hygiea 3 7—14; Jong Ade 7—9; R.K. HVL 7—9; Gona 2 6—6; EDH 2 7—6; MSV 7—6; Eland 64; Jagers 70. Heren: Operatie '55 7—12; WIK 7—10; EDH 7—8; Tonegido 7—6; MSV 7—6; AHC '28 7—6; Hollandia 7—6; Wings 2 7—2. Junioren: WSB 35; Jong Ade 3—3; MSV 3—1. Opvallend is in deze competitie de goede plaats van het eerste dames team, dat voor het eerst in een ho gere klasse spelend, meteen vol-edig meetelt in de strijd om de bovenste plaats. Ook hier een bescheiden rol van het tweede dameselftal, terwijl ook de heren nog geen indrukwek kende prestaties hebben verricht. De junioren tenslotte moeten in deze veel te kleine afdeling voorlopig met de laatste plaats genoegen nemen. NZHVM langs deze weg en met die van de HTM langs de Groot Haese- broekseweg zal gebeuren. Tenslotte werd met betrekking tot weg no. 16 geïnformeerd, of nog na- deie voorzieningen aan de verbin ding over de sluis Leidschendam naar rijksweg 4a worden overwogen voor de tijd dat de weg op de land scheiding nog niet verder is aange legd G.S. antwoorden daarop dat het in de bedoeling ligt ook de gedeelten van de provinciale weg no. 16 tussen Voorburg en de Vink, welke gele gen zijn buiten de bebouwde kom men, t.z.t. aan de gemeenten over te dragen. De trambaan van de NZHVM wordt aan de provincie en de ge meenten overgedragen en zal wor den gebruikt voor verbetering van de weg. Wat met de trambaan van de HTM in Wassenaar zal gebeuren is G.S niet bekend. Zij hebben geen nadere voorzie ningen aan de verbinding over de sluis te Leidschendam tussen pro vinciale weg no. 16 en rijksweg no. 4a in overweging. Deze voorzienin gen zouden geheel binnen de be bouwde kom moeten worden getrof fen en zeer kostbaar zijn. RIJWIELPAD LANGEVELD Een van de leden juichte de aan leg van een rijwielpad langs de be staande provinciale weg no. 1 ten noorden van Noordwijkerhout toe. Dat de wielrijders, gaande in de richting van deze weg langs het toe ristisch rijwielpad no. 36 bij Ruigen- hoek, plotseling op de rijbaan van de provinciale weg uitkomen, achtte dit lid een gevaarlijke situatie, die nu verbeterd zal worden door de aanleg van een rijwielpat langs de westzijde van de provinciale weg al daar. De vaste vertegenwoordiger van Pakistan bij de V.N., sir Zafrolla Chan, heeft vrijdag verzocht om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de kwestie-Kasjmier. In een brief aan de voorzitter van de raad zegt de Pakistaanse afgevaardigde, dat zijn regering zich genoodzaakt acht dit verzoek te doen, omdat alle pogingen op het hoogste plan om te komen tot rechtstreekse onderhande lingen met de regering van India voor een eerlijke en vriendschappe lijke regeling van de kwestie, mis lukt waren. De jongste uitlatingen van verant woordelijke Indiërs hadden aange toond, dat in de siuatie grote gevaren schuilen. Zo had de voorzitter van de Indische Congrespartij gezegd, dat India zich opmaakte om het derde deel van het grondgebied van Kasj mier, dat door Pakistan bezet is, te bevrijden. De Pakistaanse afgevaardigde her innerde aan de door de Veiligheids raad in 1948 en 1949 goedgekeurde resoluties, waarin een volksstemming in Kasjmier wordt bepleit om uit te maken of het gebied definitief bij India of bij Pakistan zal komen. India heeft nooit ingestemd met 'n volksstemming en heeft steeds op het standpunt gestaan, dat Djammoe en Kasjmier deel hebben uitgemaakt van India sinds de deling van Brits-Indië in India en Pakistan. De Ver. Naties hebben zich van ja nuari 1948 af lange tijd bezig gehou den met de kwestie-Kasjmier en ten slotte een wapenstilstand bewerkstel ligd tussen de troepen van India en die van Pakistan. In december 1957 heeft de Veiligheidsraad voor het laatst de kwestie in behandeling ge had. Verwacht wordt, dat de raad aan het eind van de volgende week of aan het begin van de daaropvol gende week bijeen zal komen. UW WERKEZEL... De hele dag voor U in de weer. Al Uw kleine transport (tot 300 kg per keer) voor een beetje benzine en een mini mum aan andere kosten. Wat 'n gemak zo'n „werkezel" voor Uw zaakl DE VOLAUTOMATISCHE DAF PICK-UP Vlakke laadvloer 1.17x1.42 m. nuttig laadvermogen laadbak 300 kg..Lever baar met 600 cc - 22 pk of 750 cc - 30 pk motor. Open laadbak of laadbak met huif (tegen meerprijs). Breng vaart in Uw bedrijf met de DAF Pick-Up! al fabriek Incf. verwarming. 140 dealers in Nederland. EMEMMMM COUPON Stuur ml| ronder enige verplichting uitvoe rige Inlichtlnqen over de DAF Plck-Up. Naam: Interlocale actie voor Antoniuskerk Onder bovenstaand motto hebben zeven verkennerstroepen te weten de Sint Francistroep, de Sint Jozeftroep, de Sint Lodewijktroep, allen te Leiden en de Sint Franciscustroep te Oegstgeest, de Sint Laurentiustroep te Voor schoten en Sint Tarcisiustroep te Warmond besloten een grote loterij te organiseren, waarvan de baten bestemd zullen zijn om aan de nieuw te bouwen Sint Antoniuskerk te Leiden een doopvont te schenken. De leiders van de zeven verkennerstroepen hebben dit initiatief genomen, omdat ook zij metterdaad mee willen werken aan de totstandkoming van deze nieuwe parochiekerk in Leiden. Zij willen deze aktie voeren als een gezamenlijke goede daad bij de aanvang van het nieuwe jaar. Alhoewel nog niet alles bekend is van deze grote gezamenlijke aktie kunnen wij onze lezers alvast wel mededelen, dat het een grote loterij wordt, die als een soort bliksem- aktie gevoerd zal worden van zaterdag 27 januari tot en met zaterdag 17 februari. Uiteraard rekenen de betrokken leiders er op dat hun initiatief grote weerklank zal vinden bij de bevolking van Leiden, Oegstgeest, Voor schoten en Warmond. Wij hopen in de loop van de volgende week nadere mededelingen te kunnen doen van de aktie „MET ZEVEN TROEPEN PARAAT VOOR EEN GOEDE DAAD". BIERMAN'S Automobielbedrijf Dealer voor Voorhout, Sassenheim, Lisse, De Zilk, Noordwijkerhout en Noordwij k. (Advertentie) Bewoners van een huis aan de Juliana van Stolberglaan in Den Haag, die gisteren van vakantie te rugkeerden, kwamen tot de ontdek king, dat tijdens hun afwezigheid was ingebroken. Er bleek aan binnen- en buitenlandse valuta een bedrag van ƒ4.000 verdwenen te zijn. Dossiers der patiënten De stichting R.K. Geestelijke Ge zondheidszorg te Leiden heeft een kort geding aangespannen tegen drie oud-medewerkers van haar Medisch- opvoedkundig Bureau te Leiden. De stichting esit van deze oud-mede werkers, de geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting „Sint Anna" te Noordwijkerhout en de psychologen dra. M. V. Vlijmen en dra. J. Ostheimer, teruggave van de dossiers der patiënten. De president van de Haagse recht bank zal deze vordering woensdag 17 januari behandelen. Onenigheid tussen dr. Grevelink, tot voor kort leider van het medisch- pedagogisch bureu van de stichting R.K. Geestelijke Gezondheidszorg te Leiden, en het bestuur van de stich ting is oorzaak van het geding. Naar aanleiding van het geschil zegden dr. Grevelink en zijn assistenten hun medewerking op en verlieten het bu reau. Hierbij namen zij een deel van de inventaris, de dossiers der patiën ten en kaartsystemen, mede. Het bestuur van de stichting som meerde hun deze zaken terug te be zorgen. Hieraan werd slechts voor een klein gedeelte voldaan, de be langrijkste stukken kwamen echter niet terug. Daar de dossiers en de kaartsyste men de lopende en afgedane zaken van patiënten betreffen die met hun opvoedkundige of medische moeilijk heden bij het bureau komen, wor den de werkzaamheden van het bu reau belemmerd. Daarom werd een kort geding aangespannen, waarbij mr. A. G. Maris uit Den Haag voor eisers zal optreden. Dr. Grevelink en zijn assistenten baseren zich bij hun weigering tot teruggave op het medisch ambtsge heim. Zij achten het niet juist, dat de lopende behandeling van de patiën ten in andere handen komt. Ook me nen zij dat namen en gegevens van patiënten zonder hun toestemming niet mogen worden overgedragen. Voor gedaagden zal optreden mr. J. W. Peek te Den Haag. Luxor In het heerlijke stukje kolder, dat deze week in Luxor on der de titel „De dolle generaal" ver toond wordt, is Danny Kaye de hoofdpersoon. Met kostelijke imita ties huppelt Danny Kaye in alle dol heid door deze rolprent, die bruist van goede humor en fijne satyrische trekjes. De dolle stand-in voor een echte generaal krijgt het zwaar tè verduren, ontsnapt aan aanslagen en houdt tenslotte iets over van de vermakelijke affaire: de vrouw van de echte generaal, die op het veld van eer door 's vijands hand zijn bloed heeft geplengd. De toeschouwer moet niet te veel van het verhaal verwachten. Alles draait om de kluchtige situaties, waarin Danny Kaye overvloedig schittert. Het „sex-bommetje" Mari lyn Monroe verleent tussen de be drijven door in een kuip met schuim haar medewerking aan de show. De KFC keurde deze uurtjes van vro lijke ontspanning goed voor perso nen boven 14 jaar. Rex Sophia Loren bewijst in de film „Het meisje van de rivier" toch wel haar roem niet alleen te danken te hebben aan haar fysieke kwalitei ten. Zij acteert in deze dramatische film voortreffelijk, evenals trouwens haar mannelijke tegenspeler. Sophia Loren is natuurlijk het meisje van de rivier, die van 'n woe lige liefde onder een brandende zon een zoontje overhoudt. De vader er kent zijn kind niet en poetst de plaat. Sophia (alias Nives) neemt wraak door de smokkelactiviteiten van haar minnaar te verraden. Gino wordt voor lange tijd achter de tra lies gezet en Nives trekt met haar kind naar de rietsnijders. Wanneer het kind verdrinkt, gelijktijdig met de ontvluchting van de vader uit de gevangenis, nadert de film tot een sterk hoogtepunt. Regisseur Mario Soldati heeft daarbij voor enkele zeer goede scenes gezorgd, die de film tot boven het middelmatige peil uittrekken. De bioscoopbezoekers hoeven niet te rekenen op 'n „eind goed, al goed" De film eindigt op 't kerkhof, waar Gino door deel te ne men aan de begrafenis van Nives' zoontje zijn vaderschap erkent.' Een zeer behoorlijke film, die wij om de vaak moreel ongezonde sfeer, wel voor strikt volwassenen willen re serveren. Lido Leslie Caron, bekend om haar Lily-vertolking, speelt de rol van het lieve Franse meisje „Fanny" in de gelijknamige film. Zij is de dochter van een visverkoopster in Marseille en ontwapenend lief en mooi. Thema van de film „Fanny" is de liefdesgeschiedenis tussen Fanny en Marius, de zoon van een caféhou der in de haven van Marseille. Alles bij elkaar is het een ietwat naieve, maar niet onaardige rolprent gewor den, die zich afspeelt in een poëtisch gekleurd havenstadje, dat overigens niets met Marseille van doen heeft. De film is de bewerking van een stevig boekwerk, hetgeen tot gevolg heeft dat het verhaal in de knel komt en vooral in het tweede deel weinig overtuigend is. De rol van Marius, de jongeman, die de zee kiest, in plaats van Fanny, wordt kundig gespeeld door de Duitse ac teur Horst Buchholz en in de rollen der ouderen ontmoeten we Maurice Chevalier en Charles Boyer, twee oude rotten resp. van chanson en film. Boyer is in zijn rol van vader van Marius overtuigender dan Che valier, die vooral in het begin van de oude charmeur Panisse een wei nig overtuigende operette-figuur maak. De film is in kleuren opgeno men. De KFC keurde veertien jaar. Cvino De directie van het Ca sinotheater heeft deze week beslag kunnen leggen op een Iterpolfilm, die weliswaar naar het bekende ge geven is gecomponeerd, maar door de vorm toch weer afwijkt van het geijkte genre. Het verhaal van „De mysterieuze Julia Manton" wordt hier gedeeltelijk verteld in de vorm van een interview, dat een gepen sioneerde Interpol-commissaris aan een journaliste geeft, van „een onop geloste zaak", terwijl de film opent met het slot van de affaire. Deze draait om de manipulaties van een geheim agent, die een zendcode ge bruikt, waar een gangsterbende ach teraan zit. Deze tracht de code in handen te krijgen door middel van chantage van de echtgenote van de geheime agent, de mysterieuze Julia Manton. Een gegeven dus voor de liefhebbers van het genre om van te smullen De geschiedenis wordt ech ter op decente manier verteld en al worden er een paar klappen uitge deeld, er gebeurt maar één moord, het begin van het filmverhaal, maar het einde van de zaak. En deze moord, begaan door Julia Manton op een souteneur, is dan tevens 't mid del om haar van het terrein te doen verdwijnen, zodat zij de werkzaam heden van haar man niet in de weg zal staan. Dat daartoe drie jaar ge vangenis voor wordt gebruikt in plaats van een terugreis naar Cana da, het land van herkomts, hoort nu eenmaal in de lijn van het verhaal. Het is een film vol spannende dia logen en betrekkelijk weinig actie, die echter door het beheerste spel van de hoofdfiguren een sterk en in dringend karakter krijgt. Dat maakt ook trouwens de film goed, die van het onwaarschijnlijke gebeuren werd gemaakt. 14-Jarigen mogen haar ge rust gaan zien. Studio Hoe men ook staat te genover het Nieuw-Guinea-probleem of men het tot geen prijs aan Soe- karno wil uitleveren, dan wel of men denkt het toch kwijt te zullen raken de belangstelling voor deze verre uithoek van de wereld is in elk ge val thans bijzonder groot. Men heeft er genoeg van gelezen, maar de film „Tussen hemel en moeras" biedt nu de gelegenheid het land en het Pa poea-volk met eigen ogen te zien. Deze film is het werk van een Frans- Nederlandse expeditie, die onlangs gedurende 7 maanden een tocht maakte dwars door Nieuw-Guinea van zuid naar noord en daarvan kost baar documentair materiaal mee bracht. De expeditie trok over en door het centrale bergland, een streek welke nog volkomen onbe kend was, waar de bergen meer dan 3.000 meter hoog waren en voor de niet aan de koude gewende Papoea- dragers funest bleken. Men trof er stammen aan, die nog nooit 'n blan ke hadden gezien, voor wie o.a. een stalen bijl een totaal onbekende luxe was. Van het leven van deze primi tieven en zelfs van hun rituele ge bruiken konden de mannen van de expeditie foto's maken. Zij zouden 't nooit „gehaald" hebben, als de ver maarde „Kromduif" hen niet door middel van voedsel en medicamen tendroppings in het leven gehouden had. Het is een verbijsterende we reld, die ons hier onthuld wordt in weergaloos knappe fotografische op namen. De film is toelaatbaar voor alle leeftijden, hetgeen niet wil zeg gen, dat men nu maar hele scholen van kinderen er naa. toe kan stu ren. Daarvoor zijn de Papoea's al te paradijselijk. In het voorprogramma gaat de be kroonde Nederlandse documentaire „De lage landen", een buitengewoon fraai overzicht van Nederlands stryd tegen het water. Trianon heeft de grootse film „De kanonnen van Navarone" geprolon geerd. Dat zat er in. Toegang 14 jaar. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) WEINIG VERANDERING Wisselende bewoiking met slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde westelijke wind. In het binnenland van nacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag de zelfde temperaturen als van- Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. 4 1 STOCKHOLM regen 6 2 OSLO geh. bew. 5 1 KOPENHAGEN regenbui 6 3 ABERDEEN h. bew. 5 0 LONDEN 1. bew. 8 1 AMSTERDAM h. bew. 9 4 BRUSSEL onbew. 9 2 LUXEMBURG zw. bew. 4 3 PARIJS geh. bew. 11 6 BORDEAUX regen 13 11 GRENOBLE regen 7 6 NICE zw. bew. 18 13 BERLIJN zw- bew. 8 3 FRANKFORT 1. bew. 6 3 MüNCHEN sneeuw 7 1 ZURICH regen 5 4 GENèVE regen 6 5 LOCARNO geh. bew. 8 2 WENEN zw. bew. 5 0 INNSBRUCK regen 4 1 BELGRADO onbew. 3 ATHENE h. bew. 16 8 ROME zw. bew. 15 2 AJACCIO h. bew. 14 9 MADRID zw. bew. 10 8 MALLORCA h. bew. 17 14 LISSABON motregen 15 11 PAUZE Morgen: 2e zondag na Driekonin gen, Mis: „Omnis terra Dat de gehele aarde U moge aanbidden" (psalm 65). WAAROM WERD JOZEF VERGETEN? Gut, dat is zo! Tot hun verwonde ring zullen velen vernemen dat een aantal Italiaanse bisschoppen aan de bisschop van Rome hebben verzocht de naam van Jozef, de pleegvader van onze Heer, in de canon van de mis op te nemen. Zij zullen er niet over verwonderd zijn dat de Italiaanse bisschoppen dit verzoek hebben ge daan. Zy zullen er allen maar ver baasd over zijn dat van Jozef in de mis niet wordt gerept, en dat zij hem tot nu toe niet eens hebben gemist. In de mis wordt een hele reeks heiligen iedere dag genoemd, de koren der engelen worden tot mede-verheer lijking opgeroepen en uiteraard wordt op de eerste en meest eervolle plaats de Moeder des Heren herdacht. Maar Jozef staat er niet bij. De heiligen die met name worden vermeld zijn de apostelen en voorts uitsluitend martelaren en martelaressen uit de eerste christeneeuwen. De heiligen verering in de eerste zware christen tijd beperkte zich namelijk tot de bloedgetuigen. Jozef werd niet ver eerd omdat hij geen bloedgetuige was. Zyn ster is pas laat gaan schit teren en straalt nu als een van de eerste grootte. Daarom zal het Ita liaanse verzoek aan de Paus wel in de gehele Kerk instemming vinden. PUZZEL Oplossing no. 530 Hor.: 1 kraag, ren, 7 alt, 8 erg, 9 eer, 10 stork. Vert.: 1 ringgit, 3 amateur, 4 order, 5 stern. PUIST „Ik weet, dat je niet graag op kan toor wordt gestoord, maar...."

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3