Katholieke dames van Zuid-West maakten in groten getale kennis met Vrouwenbeweging Imeerpoel ZATERDAG 13 JANUARI 1962 DE LEJDSE COURANT PAGINA 2 Grootse plannen geschraagd door sterke organisatie een van de KRO-Kopstukken, God fried Bomans te engageren om de da mes van zijn ernstige en humoristi sche mijmeringen te laten genieten. Naar onze smaak zou bij ontstente nis van de héér Bomans pastoor „Niet te dikwijls en niet te langdurig bijeenkomen, maar wat we nodig S^^üuwmen^hü'bez??11 daartoe hebben is een sterke organisatie, die op het gemeentebestuur druk kan uit- u i^nteiten en het honorarium oefenen, omdat we zovele zaken hard en hard nodig hebben. Wat er op v:nHt do hpsto bestemming aan komt is een sterke band te vormen in de nieuwe parochie van het weidse Leiden Zuid-West en dit geldt zeker niet op de laatste plaats voor de vrouwen. Deze binding kan worden bevorderd door het bieden van cul turele avonden. Eén keer in de twee maanden een avondje uit, maar dan ook goed verzorgd, een avond waar je iets aan hebt en die op een goed grootse toekomst voor zijn parochie, peil staat. Het is nu half elf en dat is welletjes, we moeten niet meteen al De plannen komen in Zuid-West de mannen tegen ons in het harnas jagenOp deze wijze ongeveer sprak van de lopende band. Hij wil de da- pastoor Egmund Commandeur o.f.m., pastoor van de St. Antoniusparochie mes laten sparen voor een reisje van Leiden Zuid-West, geladen met enthousiasme, in het wijkgebouw van naar Lourdes en een dagje naar de hervormde gemeente aan de Hoflaan een paar honderd vrouwelijke Spanje; er bestaat een mogelijkheid parochianen toe, die tot een eerste kennismaking met de katholieke vrou- voor een openbare leeszaal, ook als wenbeweging de zaal van het houten gebouwtje bevolkten tot bijna op het zorg voor de buffet. IADLERETTE NAAIMACHINES ZIG-ZAG 440— Compleet in koffer I BREESTRAAT 171 - LEIDEN 1 Openbare leeszaal Pastoor Commandeur ziet een Toekomstige status nog in petto constellatie van de katholieke vrou wenbeweging uit de doeken te doen. Deze beweging, zo vertelde zei, be- bej aarden als straks het bejaarden-centrum voltooid zal zijn; hij wil mede hameren op de dringende wensen van sporthal, zwembad en wat dies meer zij. „Daar om is uw organisatie zo noodzakelijk. Zelden zal in onze tijd een oproep tot een vergadering op verenigingsge- bied zo stormachtig beantwoord zijn staat uit drie groepen: de kath. Boe- En om deze zo hecht, sterk en groot rinnenbond, het kath. Vrouwengilde mogelijk te maken zal alles in het en de kath. Arbeiders Vrouwenbe- werk gesteld worden voor de katho- u«u „„„6 drie „zuilen" meteen eigen lieke vrouwen van Zuid-West", al- als gisteravond. Of dit in de toekomst programma. De naam KAV doet het dus pastoor Commandeur, geprolongeerd zal worden is een mfe^zlfte'fn'Ssz^it Zuster N. Nibhelke, maatschappe- vraag, maar de eerste klap is altijd dit ta lijk «erkster in Zuid-West, deed een een daalder waard. Voor pastoor vervangen ga n worden door vuriS beroep op de aanwezigen, er- Commandeur was de klap zelfs ruim rorvangen ga n woruen uoor ov(_r denken f zij iets zouden 45 gulden waard, want een verloting meer sympathie, klinkende be- kmmen docn voor degenen onder de van smakelijke en aantrekkelijke m parochianen, die uit den vreemde prijzen, door de^winkeliersyereniging Volgens haar zienswijze zou het wegens omstandigheden hier zijn ge- ,,De Luifelbaanter beschikking ge- voorkeur verdienen, de nieuwe band komen. Er zijn vrouwen die overdag steld, bracht 70 gulden en een ex- tussen de katholieke vrouwen van eenzaam thuis zitten, zonder kennis tra collecte (omdat de loten uitver- Zuid-West onder de schutse te plaat- sen, die geen contact met anderen kocht waren) ruim 12 gulden op. De sen van j£Ayf maar daarover hebben en daardoor in ernstige moei- helft van de loterij-opbrengst was moet het laatste woord nog gespro- lijkheden kunnen geraken. De dames voor de pastoor, die straks voor zijn j^gjj worden. In elk geval biedt het die uitkomst willen en kunnen bren- Advertentie! Burgerlijke Stand Geboren: Jolanda, d.v. A. H. C. Arends en C. van Hooidonk; Alice, d.v. J. A. Snaterse en J. J. Nieuwenstein; Robertus Bernardus Jozef, z.v. H. J. M. van Beek en M. J. Vollers; Robert Wil helmus Hendrikus, z.v. W. H. Klaver veld en A. Rog; Petronella Martina, d.v. J. van Duin en IJ. de Vreugd; Sven Erwin. z.v. P. Brandt en A. M. H. T. van Dijk: Angenita Cornelia, d.v. F. H. Nieuwenhuizen Segaar en C. A. J. Meijer; Hendrik, z.v. H. van Polanen en J H. Meijer; Henriëtte Jolanda, d.v. H. W. Pera en M. J. den Heeten; Lutger- dina, d.v. M. v. d. Heyden en J. v. d. Wal; Petronella Fernanda, d.v. C. Bak ker en E. J. Baalbergen. Overleden: N. Korswagen, 70 j.t man; N. Bak, 62 j„ man. Ondertrouwd: J. C. van Muijen en B. E. Stins; M. G. Wilhelm en A. G. A. Rempt, C. Denis en I. E. Vollmer; J. H. Montfrooij en L T. G. J. A. Wiese; H. J. van Benten en C. Knotter; N. Breede- velt en C. Landesbergen; H. H. J. Zwart en G. S. Westerink; A. C. Deegenaars en J. W. Hanselaar; R. L. de Vries en T. Zimmer; H. J. Kouwenhoven en M. H. M. Bonnier. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 13 JANUARI. Feestavond Zaalberg. 8 uur ram. Stadsgehoorzaal. Ons Grnnnigerlaand. 8 uur nam. Rest. Van der Heyden, Breestraat. St. Franciscus Drumband. Dona teursavond met toneel door „Liefde voor Toneel". Optreden van band in nieuwe samenstelling. 8 uur nam. St. Ant. Clubhuis. ZONDAG 14 JANUARI 15 Jaar Paulusband 10 uur H. Mis in kapel van het lyceum; 11 uur ontbijt, waaronder installatie van het nieuwe bandbestuur en het aanbie den van cadeaus aan scheidende staf leden; 16.30 uur Thé Dansant. Leidse schouwburg. Het Amster dams Volkstoneel. Op hoop van ze gen. Herman Heijermans, 8 uur nam. Leidse Schouwburg. Ned. Kath. Sportbond. Vergade ring. H. Mis, 9 uur v.m. Oude Vest 45. Daarna vergadering plus ontbijt. MAANDAG 15 JANUARI Schouwburg. Toneelgroep Ensem ble. „De Tiende Man", 8 uur. VEBO-prijsuitreiking, en familie avond. Stadsgehoorzaal. 7.30 u. nam. S.F.L. Huldiging mej. v. d. Linden door de ouders. DINSDAG 16 JANUARI Toneelgroep Ensemble. „De Tien de Man". Schouwburg 8 uur nam. S.F.L. Huldiging door oud-leden van mej. v. d. Linden, 8 uur nam. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende ge vallen: apotheek Centraal, Bree straat 74, tel. 20552. Sport Lezing dr Ph. J. Windemuller Radio-activiteit en de volksgezondheid nieuwe kerk kandelaars zeer van no- georganiseerd zijn vele voordelen, gen (b.v. kinderen naar school bren- de heeft, en de collecte maakte deze waarvan mej. Segboer enkele opsom- gen enz) worden verzocht hun sng- gift tot een meevaller met een kop Een Katholieke Vrouwenbe we- gesties ter tafel te brengen 3~ J er op. De andere helft vloeide in de g^g ajs zodanig bestaat echter niet, kas van de toekomstige vrouwenbe- verzekerde mej. Segboer. De dames weging in de parochie. zullen het zelf verder moeten uit- Antoniusschool van de heer Duym, 's woensdags van 23 uur, of ze in de brievenbus van de pastorie aan de Nieuwe naam voor KAV Wat precies de vorm van vechten, onder het waakzaam oog van Churchill-laan te deponeren, pastoor Commandeur, die de dames j)e kennismakingsavond werd ple- deze °PrieP uit te kijken naar gegadigden zierig omlijst met toneel door een kindertoneelgroep je, die onder lei ding van mevr. Pont de „Onnozele kinderen" in de hemel een dagje al- vrouwenbeweging ral rijn werd gis- voor een bestuursfunctie, teravond nog niet uitgemaakt. De in- De pastoor gaf een klein voorproef - terdiocesaan voorzitster van de KAV je van hetgeen de katholieke Zuid- in de bisdommen Haarlem en Rotter- Westelijke dames te wachten staat. Ie (sleutel)-macht in handen gaven dam, mej. D. J. Segboer, was naar Op 14 februari wil men in de kantine en de lakens - uitgezonderd de lakens Zuid-West gekomen om de officiële van de Royal Mc Bee een mode- die om de tonelistjes gedrapeerd wa- show voorzetten „Dit wordt dan een ren - lieten uitdelen. Enkele dames baby-show, zonder babies weliswaar, zorgde op 't podium voor 'n klucht maar om te laten zien, hoe je een ba- rond een „rijkeluisdienstmeisje" dat by kunnen opdirken", annonceerde de met .vergif" van haar snaai- en pastoor. Er wordt ook aan gedacht, snoeplust genezen moest worden. Leden van de EXP0GE zagen hoe glaswerk gemaakt wordt BREESTRAAT Gisteravond hield de Nederlandse Vereniging van Ex-Politiekf Gevan genen uit de bezettingstijd de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar in een zaal van de Doelen-kazerne te Leiden. De voorzitter, de heer L. Questroo, opende de avond met een welkomst woord tot de aanwezigen en bracht (Advertentie) overste Wessels dank voor zijn me- JONGE WIENER SOLISTEN SPEELDEN EEN MOOI EN PRETTIG verschijn sel - jeugd, die van muziek houdt - en een concert van klassieke muziek niet verzuimt, zodat de Gehoorzaal vol was met jongelui, die de jeugd- concerten van Toonkunst steeds met veel aandacht beluisteren. Dr. C. C. Vlam gaf de mondelinge toelichting. Wanneer deze zijn toelichting wat beknopter zou kunnen zeggen, wat minder in bijzonderheden zou tre den, die toch zo maar niet begrepen worden, of waarvoor meer interesse nodig is, dan zouden de jongeren een groter houvast hebben om de moei lijke vorm van musiceren (het uit voeren van kamermuziek) nog beter te gaan appreciëren. Dit strijkensemble, onder leiding spelend van Wilfried Boettcher, be staat uit acht violisten, twee altviolen twee celli en contrabas, waaraan so listisch de clavecinist Frits Neumey- er medewerkte. Een ensemble van heel jonge Weense musici, die als geboren zijn voor hun instrument. In een zeer mooi en interessant pro gramma lieten zij zich horen in de Mannheimer Simfonie G gr. t. van Stamitz, de voornaamste leider van de Mannheimer school, met haar eigen karakteristiek, welke in de barok niet werd toegepast. In deze symfonie hebben de orkestleden, ge leid door de jonge dirigent, zich voorgesteld als hoogstaande vertol kers van de beroemde Mannheimer Symfonie, die fris aandoet, sensitief is en in wisselend tempo verklankt werd. Er wordt „con amore", maar zeer serieus gemusiceerd en onge twijfeld is er nauwkeurige bespre king, en studie voorafgegaan aan de waardevolle uitvoering, die gegeven werd. Hierna de Sonate in C gr. t. van Rossini, een jeugdwerk, maar van het zuiverste water. Het Allegro is gepuncteerd, pittig, lyrisch het An dante, levendig en raak het Rondo, een en al ritmische spiritualiteit. Na dat dr. Vlam een en ander had uit gelegd over de clavecimbel, en de clavecinist (Fritz Neumeyer voor noemd) en de klank van de registers had laten horen, speelde Fritz Neu meyer met veel meesterschap het Clavecimbelconcert in D kl. t. van Carl, Philipp, Emmanuel Bach, de belangrijkste figuur tussen zijn gro te vader Joh. Sebastian Bach en de Weense classici. Hoewel dit werk moeilijker was te beluisteren is voor de jonge toehoorders, het (gespeeld door een all-round toonkunstenaar, die de waarde in het volle licht stel de) toch in alle stilte genoten. Tot besluit „The Simple Symphony van Benjamin Britten, waarover we niets dan goeds te zeggen hebben. Een eigen sfeer heeft deze muziek, nooit duister, misschien wel niet zo diep, maar zeker welluidend en op gewekt van kleur en geest, met be toverende pizzicati. Uiterst baardig en ras-echt muzi kaal was de leiding door de jonge orkestleider, die zijn jeugdige musici oprecht en vreugdevol deed musice ren. 't Was een boeiend concert, en aan het slot werden zowel de diri gent, de solist en de enthousiaste orkestmusici warm toegejuicht en gehuldigd. LEDENCONCERT VAN TOON KUNST NADAT DIT hoogstaand ensem ble deze middag een jeugdconcert gegeven had in de Gehoorzaal, is 't 's avonds opgetreden op het Leden concert onder leiding van dezelfde dirigent Wilfried Boettcher. Op twee programmadelen na, werden geheel andere werken gespeeld. Als aan vang: het Concerto grosso in g gr. t. van Handel, waarin twee violisten het concertino vormden, en de cla vecinist Fritz Neumeyer het contin- no verzorgde. Afwisselend traden Concertino en Tutti dialogerend op, in een voortreffelijk samenspel. Nog maals spreken wij ónze waardering uit voor de clavecinist die evenals deze middag, zorgvuldig door de strijkers gesecundeerd, solieerde in het Clavecimbelconcert in d kl. t. van Carl. Phil. Emm. Bach, 'n gran dioos stuk, waarin in het hoofdmo tief van de verschillende delen, de meest onverwachte modulaties ver rassend worden toegepast, en nieu we melodieën worden ontwikkeld met sterk gevoel voor expressie, voor lyriek en met snel reactievermogen op de stemmingen heeft de verva ren clavecinist gesolieerd. In het Concerto A gr. t. van Tele- mann werd duidelijk: de -- voor zijn tijd muzikale evolutie. Het werk werd met veel schakering uitge voerd. In het Concertino in Es gr. t. van Riciotti solieerden twee violen, met innig mooie klank; de delen elk voor zich, gespeeld in een sfeer van moeiteloos musiceren. Tot besluit The Simple Symphony van Britten, welke prikkelt tot muzikaal genot. In de middag had de uitvoering ?.e gunst gewonnen van de jonge toe hoorders, en nu tevens grote aan dacht en respect afgedwongen, om dat by voortduring alles ras-muzi kaal, en stijlvol tot uitdrukking kwam. Op het langdurig applaus volgden twee toegiften: Mozart en Vivaldi in hoogste graad van fijn heid gespeeld. J. KORTMANN. dewerking voor het gebruik van de zaal. Tevens sprak de voorzitter een korte Nieuwjaarswens uit en her dacht op deze nationale rouwdag de slachtoffers van de treinramp van deze week. Spreker memoreerde dat in het afgelopen jaar van de afd. Leiden niemand was overleden, ter wijl het ledental zelfs iets was voor uitgegaan. Hierna verwelkomde hij mevr. ir. T. de Boer-van den Hoek. die bijge staan door de heer Engels de leden iets zou gaan vertellen over de glas- fabricage. Mevr. de Boer ving aan met een uiteenzetting omtrent de soorten en de toepassing van het glas en ging daarna over op de geschiedenis van het glas. Het staat wel vast, dat reeds 3000 jaar voor Christus glas werd gemaakt in kleine stukjes, als sieraad vaak al ter vervanging van de ver schillende toen bekende edelstenen en half-edelstenen. Na iets verteld te hebben over de allereerste methoden van vervaardi ging van glas, waarbij het vooral ging om de vervaardiging van ruwe potjes voor het bewaren van oliën en zalven, kwam spreekster via de Phoeniciers, die het eerst gebruik maakten van de blaaspijp, bij de Ro meinen, die zich vooral toelegden op de vervaardiging van siervazen, o.a. de Portland-vaas, welke de Engels man Wedgwood gebruikte als voor beeld voor zijn bekende aardewerk. In Byzantium legde men zich later vooral toe op het vervaardigen van glas-mozaieken, welke weer werden overgenomen door de vroeg-kerke- lijke kunst, waarvan de vele moza- ieken in Venetië, Ravenna en geheel Italië getuigen. Na de ondergang van het Byzantijnse Rijk ging de glas- vervaardiging weer terug naar Italië, met als centrum Venetië, waar de vorm van het glas bij de fabricage een belangrijke plaats ging innemen. Eerst waren deze vormen nog een voudig, de bekende hoge glazen, fluuten of fluiten genaamd, latei- werden door talrijke decoraties en versieringen de meest overdadige bokalen vervaardigd. Lange tyd ook heeft de kunst van. het glasversieren door graveren als liefhebberij-werkje, dat thuis bedre ven werd, stand gehouden. Bekende graveurs waren o.a. te Leiden Wil lem van Heemskerk en ook Anna Roemer Visser van de Muider-Kring. Vervolgens gaf mevr. de Boer een interessant overzicht van de tegen woordige fabricage-methoden, de ge bruikte grondstoffen, de mogelijk heden en de verschillende technie ken om het glas te versieren, zoals etsen, sly pén, graveren en persen en het gebruik van het glas als isolatie materiaal en voor andere technische doeleinden. Na de pauze werden een tweetal films vertoond, welke de Glas-In dustrie van Leerdam in haar bedrij ven te Leerdam en te Schiedam had laten opnemen door de bekende cineast Bert Haanstra. De eerste film gaf in zwart-wit een volledig beeld van de vervaardiging van het eenvoudige drinkglas tot de „De Russen hebben een superbom tot ontploffing gebracht". „De Ame rikanen zetten de ondergrondse proe ven met de atoombom voort". „O^k de Fransen nemen deel aan proeven met kernwapens". Deze alarmerende berichten hebben het probleem van de radio-activiteit in de atmosfeer en de eventuele nadelige gevolgen daar van weer bijzonder actueel gemaakt. Welke invloed heeft de radio-actieve straling op het menselijk weefsel en wanneer is die invloed schadelijk? Ongetwijfeld zullen deze vragen ve len na die berichten extra zorgen gebaard hebben. Dr. Ph. J. Windemuller, hoofd van de afdeling Gezondheidsbescherming van het Reactorcentrum Nederland te Petten, gaf gisteravond over deze vragen in het gebouw van de LOI aan de Oosterkerkstraat enige ophel dering in een lezing over het onder werp „Radio-activiteit gezien uit ge zondheidsoogpunt". Alvorens op het al of niet-schade- lijk-zijn van radio-actieve straling in te gaan, gaf dr. Windemuller een technische uiteenzetting over het ont staan van deze straling. De uitwer king van straling op het menselijk weefsel is zo gecompliceerd, dat men by de beoordeling ervan uit moest gaan van een aantal ervaringen uit het verleden. Zo leerde men veel van de ziekteverschijnselen, die zich voor deden bij artsen, die in vroeger jaren gebruik hadden gemaakt van een nog onvolmaakt rontgenapparaat. De ove rige bronnen vormden de patiënten die met het rontgenapparaat voor kanker bestraald werden, personen die schade opliepen door straling tij dens hun werkzaamhelen, de proe ven die men nam met allerlei dieren en de mensen die omkwamen tenge volge van de atoombom-aanvallen op Hirosjima en Nagasaki. De vaak lange latentie-periode tus sen de oorzaak en uitwerking een periode die tot in de tientallen jaren kan lopen maakt de interpretatie van deze ervaringen tot een bijzonder ingewikkelde zaak. The International Commission on Radiological Protection (ICR) stelde algemeen geldende normen vast voor de maximale aanvaardbare doses straling waaraan men op een bepaal de leeftijd mag zijn blootgesteld. Aan deze adviezen wordt internationaal streng de hand gehouden. massa-produktie van flessen, potten, schalen en andere gebruiksvoorwer pen. De tweede film gaf in prachtige kleuren, met daarop afgestemde mu ziek, een beeld van de glas-fabricage, gezien door het kunstzinnig oog van deze bekende film-kunstenaar. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter mevr. de Boer en de heer Engels voor het gebodene en sloot, na nog enkele huishoudelijke mededelingen, deze interessante avond. OEGSTGEEST Heropening juwelier sbedrijf Gistermiddag is in intieme kring het gemoderniseerde horlogerie- en juweliersbedrijf aan de Geversstraat geopend, waarin voorheen de firma Hoogervorst was gevestigd, doch dat thans eigendom is van de heer C. J. Alkemade. De oude, 28 jaar be staande winkel^ heeft een lichter en moderner aanzien gekregen en te vens een andere naam, die in dit ge val verwijst naar de naam van de jonge eigenaar, „Het wapen van Al kemade". Aan het bedrijf is ook een reparatie-inrichting voor goud- en zilverwerken verbonden, alsmede een atelier waar sieraden naar eigen of opgedragen ontwerp kunnen worden vervaardigd. De jonge eigenaar is geen onbe kende meer in het Oegstgeestse mid denstandsleven, hoewel Noordv/y- ker van origine. Tot voor kort was hij in hetzelfde bedrijf n.l. als be diende werkzaam. Vele relaties kwamen gisteren de heer Alkemade met bloemen en goe de wensen complimenteren. Tot slot ging dr. Windemuller in op de chemische en biologische ver anderingen die optreden tengevolge van radio-actieve straling. Tijdens de pauze maakten de aan wezigen een rondgang door het nieu we gebouw van de Leidse Onderwijs Instellingen. WARMOND „Steeds Vooruit". De uitslagen van de gespeelde competitiewedstrij den zijn als volgt: Na een zeer spor tieve wedstrijd, wist Steeds Vooruit II" van ATTC 5 te winnen met 6—4, zodat Steeds Vooruit II de leiding nam in klasse H4b. Steeds Vooruit III—Slagvaardig II 37. (Dames) Steeds Vooruit ITonido I 46. (Ju nioren): Steeds Vooruit IPlay Fair II 9—1. Programma: 15 januari: thuis: (he ren): Steeds Vooruit INKF II; Steeds Vooruit nTCS II. (Dames): 17 jan.: Tonido I— Steeds Vooruit I. (Junioren): 13 jan.: Docos IISteeds Vooruit I. NOORD WIJK GROTE RUITERAVOND De jaarlijkse Ruiteravond van de Landelijke Rijvereniging TheNorth- go-ruiter, gehouden in de grote zaal van het Casino, is ook dit jaar weer een groot sukses geworden. Bij de aanvang sprak de voorzitter, de heer P. Barnhoorn, een welkom tot allen, in het bijzonder tot burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel, graaf en gravin Van Limburg Stirum, ge- meentesekretaris B. Ike, hoofd-insp. van politie A. N. Merkelbach, de voorzitter van het Streekverband en afgevaardigden van de zustervereni gingen. Gaarne greep hij deze ge legenheid aan om dank te brengen aan het gemeehtebestuur en graaf Van Limburg Stirum voor de onder vonden medewerking. Door de instrukteur, de heer A. de Waard, werd nog een propagan distisch woordje gesproken over de instandhouding van het landbouw- paard, waarbij hij alle zoons en dochters van landbouwers verzocht hieraan mee te werken, door lid te worden van de Landelijke Rijvereni ging. Na het zingen van het Fede ratielied werd het programma inge zet met het carouselrijden door een groep der leden, wat steeds weer een leuke attraktie is. Het verdere gedeelte van deze avond berustte in de goede handen van het gezelschap Rens v. Dorth. In een daverende vaart bracht dit gezelschap een gevarieerd en be schaafd programma onder het motto „Taraboemdië". De vlotte conference van Rens van Dorth deed direkt al prettig aan waarbij zich de overige artisten perfekt aansloten. Zowel muziek, zang, toneel, akrobatiek en toneelaankleding waren in de punt jes verzorgd. Na afloop had een grote verloting plaats met als hoofdprijs een prima „veulen". Op verzoek werd dit lot getrokken door burgemeester Van Berckel en de gelukkige winnaar werd de heer H. Boekhorst uit Voor schoten. Hierna bleven nog velen in gezellig samenzijn bijeen. De leden van de afdeling Noord- wijk van de K.N.M.T.P. hebben gis teravond in het „Hof van Holland" genoten van een serie films van de heer P. J. Kleijwegt over het natuur reservaat „Krüger Wildpark" in Z - Afrika. Op .deze vergadering werden ook de jaarverslagen van penning meester en secertaris voorgelezen. Beide verslagen lieten gunstige in drukken na. Voorzitter M. C. J. Ver- weij opende met een nieuwjaarswens voor alle aanwezigen. Bij zijn terug blik op het jaar 1961 constateerde de heer Verwey een kleine achteruit gang by het ledenaantal. De kascon trolecommissie, bestaande uit de he ren Q. Zandwijk en F. van Zuylen liet gunstige geluiden horen. De nieuwe commissie zal bestaan uit de Afdeling Gouda afgelast De wedstrijden vastgesteld voor h°t programma van de KNVB, die zondag in de afdelingen Drente, Friesland, Gouda en Twente, zouden worden gespeeld, zijn afgelast. De afkeuringen van de overige wedstrijden op zondag in het afde- lings-amateur- en betaalde voetbal zal aan de consuls worden, overgela ten. HENK SCHOLTE AAN DE DOOD ONTSNAPT De Eindhovense biljarter Henk Scholte* is vrijdag op de autobaan tussen Mannheim en Frankfort aan de dood ontsnapt. Scholte was met zijn Volkswagen op weg van Bern, waar hij had gedemonstreerd, naar Nederland om tijdig aanwezig te zijn op de jaarvergadering van de KNBB, die zondag wordt gehouden. „Plotseling", zo vertelde Scholte ons. „werd ik door een rukwind bij het passeren van een vrachtauto in de berm gedrukt. Mijn stuur draaide naar links en daardoor schoot mijn wagen de autobaan weer op. Met een vaart van bijna 100 km kwam ik tegen de betonnen muur terecht, die daar de rijbanen scheidt". De voor kant van de wagen werd door de klap volkomen ineen gedrukt. Toen men Scholte. die hevig bloedde, uit de wagen wilde halen, bleek zijn rechterbeen bekneld te zitten. Pas drie kwartier later werd de biljart- kampioen door middel van snijbran ders uit zijn benarde positie bevrijd. Hij werd overgebracht naar een zie kenhuis in Heidelberg omdat men eet: shock vreesde. De verwondingen aan zyn been bleken nogal mee te vallen, maar 's avonds laat heeft Scholte, die per se naar huis wilde, toch nog de nachttrein genomen. Voor zijn zwaar beschadigde auto kon hij 200 Duitse mark krijgen. heren Q. Zandwijk en J. Schipper. De-aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Er werd nog meegedeeld, dat de potten voor de huisbroeitentoonstellipg van 22 febr. een dezer dagen uit de grond gehaald kunnen worden. Ook werden de le den aangespoord mee te werken aan de ledenwerf-aktie. In zijn inleiding tot de films ver telde de heer Kleijwegt, dat hij ruim achtduizend kilometer had gereden. De oppervlakte van het Krüger Wild park is gelijk aan de halve opper vlakte van Nederland. Het heeft een lengte van 380 kilometer en een breedte variërend van 40 tot 80 km. Het park mag alleen bezocht worden in gesloten auto's en men mag zijn voertuig alleen /erlaten in een van de twaalf aanwezige rustkampen, waar men van alle comfort kan ge nieten. Men kan er logeren of kam peren en bovendien zijn er winkels waar men alles kan kopen. „Een soort winkel van Sinkel" aldus de heer Kleijwegt, die de reis had ge maakt om zijn twee geëmigreerde zoons in Zuid-Afrika te bezoeken. In het park leven, aldus de heer Kleijwegt, nog ongeveer 800 leeu wen, 1200 olifanten en ettelijke dui zenden andere dieren nog volkomen in het wild. Op de prachtige kleuren films kon men de gedragingen van gnoes, giraffes, nijlpaarden, hyena's jakhalzen, herten, olifanten, diverse soorten apen, vogels en krokodillen goed zien. Een fraai werk, temeer als men bedenkt, dat alle opnamen ge schiedden vanuit een auto. Ook kon men veel fraaie planten en bomen zien, waarvan helaas een groot deel reeds verdord was, omdat men het park alleen in de droge tijd kan be zoeken. In de natte tijd is het park gesloten, omdat dan de er door stro mende rivieren buiten hun oevers treden, zodat goed verkeer onmoge lijk is. De heer Verweij dankte de heer Kleijwegt, hetgeen door een krachtig applaus onderstreept werd. Klaverpascompetitie De uitslag van de laatst gehouden competitie wedstrijd van de klaverjasvereniging „Sport na Arbeid is als volgt: J. Dui venvoorde 5378 p., D. Wijnands 5372 p., A. v. d. Berg 5241 p., W. Mooije- kind 4938 p., T. Holst 4669 p., L. Augustinus 4526 p., K. Steenvoorden 4480 p., S. de Haas 4458 p., W. Smit 4423 p., A. v. d. Zalm 4269 p. Kandidatenlijst P.v.d.A. Als kan didaten voor de gemeenteraadsver kiezing zyn door de PvdA gesteld: 1 K. Passchier, 2. P. den Otter, 3 P. J. Karreman, 4 A. G. Schoordijk, 5 mevr. J. P. Verhoeven-Toebak, 6 P. Korbee, 7 W. de Jong, 8 S. Abcouwer, 9 mevr. H. Aartse-v. d. Burg, 10 mevr. R. F. Schmohl-v. Bensbergen. Een later nog te houden referen dum onder de leden, naar aanleiding van deze lijst zal beslissend zijn voor de definitieve volgorde van de kan didatenlijst. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 12 jan. Groente Waspeen (per kist): Al 7.10- 9.30; A2 2.00-6.80; BI 8.10-11.00; B2 1.40- 2.40; C2 2.60-3.80; breekpeen (per kist) 1.50-4.30; groene kool 13.00-25.00; gele kool 6.00-11.00; rode kool 8.00-17.00; boe renkool 11.00-14.00; uien (per kist) 5.50- 5.70; prei A2 51.00-64.00; idem B2 34.00- 36.00; spruiten geschoond: Al 89.00-92.00, ongeschoond: A2 36.00-50.00; BI 15.00- 26.00; selderie (per 100 bos) 34.00; knol- selderie (per 100 st.) 15.00-17.00. Aanvoer waspeen 57.000 kg. waarvan 26.000 kg voor export en 3.000 kg voor de industrie werd verkocht.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2