TEM HOEVE S ROGGEBROOD BIJ ELKE MAALTIJD Uw bakker beeft het; altijd vers Tweede Kamer zwijgt over begroting Nieuw-Guinea VRIJDAG 12 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGING 1 een gezonde, smakelijke afwisseling EEN VAN ONZE 7 SOORTEN: HAAGS ZOET Bereid van de beste rogge met toevoeging van riet-' suikersiroop. Een Haagse^ r. rénommé. Alle soorten m chinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. SMAAKT BU ELKE MAALTUD N (Advertentie). MINISTER LUNS OVER EUROPA reld iets te betekenen heeft. Het is niet gemakkelijk daarover onderhan delingen te voeren, omdat zo weinig landen bereid zijn hun nationale be- Bij de huidige stand van zaken langen op te offeren. Het is ook dui- acht de Tweede Kamer het niet ge- delijk uit de vele moeilijkheden, die wenst te debatteren over de begro- thans in Brussel aan de dag treden. Ontsnapte jongens pleegden overval ting voor Nieuwe-Guinea. Op voor- Minister Luns sprak van een Brus- Tegenover de directeur van het stel van de heer de Graaff (KVP) selse veldslag, waar de op het eind ryksobservatiehuis voor jongens in nnm "Zpist hphhpn tiupp yptsf-iprtiaricp inn- die voorzitter is van de vaste com missie werd het debat uitgesteld. De heer de Graaff deelde mede, dat het oneigenlijk is er thans beschouwin- minst vermoeide zijn zin'krijgt. Zeist hebben twee zestienjarige jon- gens, die aldaar verblijven, bekend Over de associatie van de Afri- dat ze op 3 januari in het Haagse kaanse landen, zei de minister, dat Bos de 59-jarige mevr. A. M. v. L.- gen over te houden, zonder dat dui- deze voornamelijk de associatie wil-, v. E. hebben beroofd van haar tas. delijk is hoe het beleid inzake Nw- ^pn bnnHhnirAn r»m finonniölo an onm. "Hp inncpns warpn Hip nrht.pnH nnt.- len handhaven om financiële en com- De jongens waren die ochtend ont- Guïnea moet worden aangepast. De merciële redenen. De Nederlandse vlucht uit het observatiehuis en na- regering zou ook vele slagen om de regering is „overtuigd van het poli- dat ze in Utrecht een bromfiets had- de tieke belang van deze associaties, den weggenomen, reden zo, hierop Plet verwijt, dat de minister daar on- naar Den Haag. Ze gingen regel- arm moeten houden, waar het toekomst betreft. Mr. de Graaff stel Nederlander doet schenkingen aan Duitse stad de daarom voor de begroting zonder bewogen tegenover zou staan is niet recht naar het Haagse Bos met de hoofdelijke stemming aan te nemen, gegrond. Er bestaat goede wil, wat vooropgezette bedoeling daar iemand betreft de toetreding van Engeland te beroven, teneinde aan geld te ko- Hij vond het wel jammer voor in de EEG, zei de minister onder men. Mevr. v. L. was de eerste die staatssecretaris Bot, die waarschijn- meer. Nederland pleit niet voor toe- passeerde en ze bemachtigden haar lijk wel graag en vooral onder de treding omdat de club dan netter tas, waaruit ze een portemonnaie met gegeven omstandigheden de Kamer zou worden, maar omdat er dan een zes gulden namen. Beiden meldden had willen inlichten over de stand betere Europese machtsconcentratie zich later bij de politie, maar ver^ van de ontwikkelingsplannen. Minis- zai komen. Het is waarschijnlijk, dat telden alleen, dat ze uit het rijks ter Toxopeus zei, dat dit inderdaad Engeland een uitnodiging om aan de observatiehuis waren ontvlucht. In teleurstellend genoemd mocht wor- bespreking over de politieke unie de loop van de week echter hebben uiteenzetting van hun daden gege- den. Hij kon echter het standpunt deel te nemen zal aanvaarden. ze aan hun directeur een volledige ven. van de Kamer begrijpen. De begro ting werd vervolgens zonder hoof delijke stemming goedgekeurd, met de stemmen van de communisten te gen. Europa en Engeland Minister Luns heeft gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd tijdens het Europa-debat, dat Nederland blijft streven naar een machtscon centratie in Europa, die in de we- Op toneel gewonde John van Resteren ging toch door met zingen Tijdens een voorstelling van de opera „De nieuwsgierige vrouwen", in het theater Am Gartnerplatz in München, is de Nederlandse tenor John van Kesteren zo ongelukkig gevallen, dat hij het bewustzijn ver loor en het doek moest worden ge sloten. Dit gebeurde toen hij van een tafel moest springen en hij verkeerd neerkwam. Een arts constateerde, dat hij o.m. twee ribben had gebro ken en de rechtervoet had verstuikt. Nadat hij enkele injecties tegen de pijn had gehad en een half uur in zijn kleedkamer was gebleven, heeft Van Kesteren, onder luide toejuichin gen van het Münchense publiek, zijn partij toCh ten einde gezongen. Direct na de voorstelling moest hij met de nachttrein naar Wenen voor enkele grammofoonplaat-opnamen. Ook daarmee is Van Kesteren, nadat hij opnieuw enkele pijnstillende in jecties had gekregen, begonnen, maar na een hernieuwd onderzoek door Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begro ting voor Nieuw-Guinea 1961 heeft de heer De Graaf als voorzitter van de vaste commissie medegedeeld, dat in verband met het onlangs gehouden debat over de internationale aspecten en zonder kennis van een toekomstige ontwikkeling het onwezenlijk wordt geacht thans over de begroting te debatteren. Foto v.l.n.r.: staatssekretaris dr. H. R. v. Houten, minister mr. J. M. A. H. Luns, mr. E. H. Toxopeus en staatssekretaris mr. Th. H. Bot. S.E.R. ADVISEERT: Geen premieverlaging W.W. verzekering wel verlenging van uitkeringsduur ver achter staat bij de werkloos»- De Sociaal-Economische Raad heeft heidswet, geringer wordt. De ver- aan de staatssecretaris van sociale lenging van de maximum-uukerings- zaken en volksgezondheid op zijn ver- duur is volgens dit deel van de raad zoek een advies uitgebracht inzake niet alleen van betekenis voor een verlenging van de maximumuitke- bepaalde groep van seizoenarbeiders ringsduur van de werkloosheidsver- en losse arbeiders, wiei bindingen met zekering. Het uitgangspunt van de het bedrijfsleven betrekkelijk gering adviesaanvrage was, dat, gelet op zijn. Reeds bij een betrekkei,jx laag de omvang van de reserves van het werkloosheidscijfer zal, blijkens de algemeen werkloosheidsfonds en het ervaringen van 1958. het aantcu werk- lage niveau van de premie, in over- nemers wier werkloosheid langer weging ware te nemen niet tot een duurt dan de maximum uitkerings- verdere premieverlaging over te duur, snel toenemen, ook voor werk- gaan, maar met handhaving van de nemers, van .wie de binding aan het bestaande premie van 1.2 pet. tot bedrijfsleven niet in twijfel kan wor- verlenging van de maximumuitke- den getrokken! ringsduur krachtens de werkloos- heidsverzekering te geraken. Dit uitgangspunt ontmoette bij de raad enige bedenkingen. Uit een onderzoek blijkt, dat hand having van de premie op 1.2 pet. ge- Tï durende enkele jaren het mogelijk VOOT Haagse agglomeratie maakt de uitkeringsduur krachtens de D 00 werkloosheidsverzekering met ten hoogste zes weken te verhogen. Op G.S. bereiden een streek- grond van deze berekeningen geeft Minister Toxopeus: Geen districtsregeling plan voor; Zoetermeer bereid te bouwen De minister van Binnenlandse Za- Een deel van de raad is daarbij ken. E. H. Toxopeus, heeft in de raad in overweging de maximum- uitkeringsduur met vijf weken te ver lengen en van 21 op 26 weken te brengen. keringsduur geen grote prioriteit Tweede Kamer medegedeeld, dat er moet worden toegekend. Van deze thans niet voldoende reden is voor maatregel zullen in hoofdzaak profi- het treffen van een wettelijke rege- ling tot vorming van een district ten behoeve van de Haagse agglomera- drie weken verboden. Belgische luchtreizigers terug uit Moskou De thans 78-jarige heer Eugen Reintjes uit 's Heerenberg die al eerder een kostbare kunstverzameling aan de van^menin® dat aan een~langere"uït> een brief aan de voorzitter van de prammnmnriuiaai-uuiictiucx. stad Keulen had geschonken en die de stad de middelen verschafte voor de aanleg van sportvelden, heeft, om- - n. Ook daarmee is Van Kesteren nadat dat hij meent, dat men zijn levenswerk niet kan verkopen, een fabriek waar kamraderen voor scheeps- daarmee s motoren worden gemaakt, met een waarde van 3,6 miljoen gulden, geschonken aan de Duitse stad Hameln, waar de fabriek in 1879 door zijn vader werd opgericht. In de fabriek, welke in 1944 geheel werd verwoest en tëren die werknemers, wier binding hng tot vorming van een district fen en nernieuwa onuerzucn uuui in 1950 is opgebouwd, werken op het ogenblik 300 mensen Het stadsbestuur van Hameln zal de winst uit de met het bedrijfsleven gering is, behoeve van de Haagse agglomera- een Weense specialist, is hem het fabriek voornamelijk besteden ter bevordering van de volksgezondheid. Foto: burgemeester dr. Sanders van doordat zij niet in staat zjjn door het tie. Hernieuwd en uitvoerig overleg ODtreden voorlopig voor de tijd van Hameln (met ambtsketen) dankt de heer Reintjes voor zijn schenking. Behalve dat een naar de heer Reintjes regelmatig vervullen van een dienst- tussen Gedeputeerde Staten van Z.- genoemd fonds zal worden gesticht, zullen ook een straat en een school naar hem worden vernoemd, betrekking een inkomen te verwer- Holland, de minister van Volkshuis- ven. Deze groep zal vrij geregeld, vesting en Bouwnijverheid en de mi- ongeacht de omvang van de gemid- nister van Binnenlandse Zaken heeft delde werkloosheid, op de verleng- thans tot 'n eenstemmig oordeel ge- de uitkeringsduur aanspraak maken Dit deel van de raad meent, dat het niet in de eerste plaats op de weg van het bedrijfsleven ligt de extra streekplan ter hand nemen Niet be- De Haagse politie heeft gisteren lasten van een verlenging van de hoeft te worden gevreesd, aldus mi- de 27-jarige koopman K. O. aange- maximumuitkeringsduur te dragen. nister Toxopeus. dat intussen de ont houden en in verzekerde bewaring Een ander deel van de raad acht wikkeling van het betreffende ge- gesteld op beschuldiging van poging verlenging van de uitkeringsduur bied zal worden opgehouden. Het tot doodslag. O. heeft woensdagmid- zeer gewenst, omdat hierdoor werk- gemeentebestuur van Zoetermeer is dag in de Herman Costerstraat met loze arbeiders langer rechten kunnen bereid, zo zegt de minister, op rui- zijn auto, bij het achteruit rijden de doen gelden krachtens de sociale me schaal, ten behoeve van de agglo- wagen van de 50-jarige heer v. d. B verzekering, waardoor de kans, dat meratie, woningbouw en bijbehoren- uit deze straat beschadigd. Deze con- zij een beroep moeten doen op de de voorzieningen tot stand *e (doen) stateerde, dat O. sterke drank had ge- sociale voorzieningsregeling, die als w"~ ge bruikt. Toen de heer v. d. B. geen instrument voor j genoegen nam met een schadevergoe- Gearresteerd wegens poging tot doodslag thans tot leid. Gedeputeerde Staten zullen op kor te termijn de voorbereiding van een ding van 25.doch de politie in de zaak wilde mengen, en daartoe O. de sleutel van zijn auto wilde afnemen, gaf deze gas, de ander als gedwongen passagier op de treeplank meevoe rend. Volgens getuigen zou O. hebben geroepen dat hij de heer d. B. CAO kleinmetaal raakt in de mist oi brengen. Daarmede is weliswaar nog soriale °zekerheid niet gewaarborgd dat de „overloop" van Den Haag en randgemeenten in Zoetermeer zal worden opgevangen, doch Gedeputeerde Staten zo min als de minister van Volkshuisvesting en woningbouw en de minister van bin nenlandse zaken zien grond voor de veronderstelling, dat Den Haag (en BOERDERIJ UITGEBRAND In de gemeente Venray is in de nacht van woensdag op donderdag door onbekende oorzaak brand ont- .x.j «x. xxx.^x De werknemers in de kleine me- randgemeenten) enerzijds en Zoeter- „hardstikke dood zou rijden". Bij een taalnyverheid hebben op verzoek meer anderzijds niet in gezamenlijk plotselinge zwenking is deze op straat van het College van Rijksbemidde- overleg tot een bevredigende oplos- gevallen waarbij hij een scheurtje laars de voorstellen tot loonsverho- sing zouden geraken, in de schedel opliep. gin8 herzien, zo is te lezen in „Het Metaalbedrijf", het orgaan' van de DERDE VERDACHTE OVERVAL Chr. Bedrijfsbond voor de Metaal- OP CANADEES AANGEHOUDEN nijverheid en Elektrotechnische In- De derde verdachte van een over- dustrie (CMB). Dit geschiedde in val, op 26 november jl. in de hoofd- vertind met de matiging van de loon- staan in het landbouwbedrijf van de stad gepleegd op een Canadees waar- beweging in 1962 en de bij nadere heer W. van Tilburg. Mede door de bij deze ƒ9000.— kwijt raakte, is op berekening gebleken lagere produk- zeer sterke wind werd het bedrijf het bureau Leidseplein ingesloten. tiviteitsrend. Er moet rekening mee door het vuur geheel verwoest. Bij Het is de 24-jarige Surinamer A. worden gehouden, dat de voorgestel- deze brand gingen het woongedeelte S. D., die door de Roterdamse rivier- de 10 cent loonsverhoging niet per en de stallen verloren. 20 stuks vee, .politie van een Zweedse tankboot 1 januari, maar later zal ingaan. Ook koeien en varkens, kwamen in de werd gehaald. De overval werd des- een latere ingangsdatum van de al- vlammen om. Ook de gehele inboedel tijds gepleegd door enkele Surina- gemene 45-urige werkweek dan 1 en alle materialen werden verwoest, mers, die de Canadees in een auto oktober 1962 en uitstel van de vijf De schade bedraagt tenminste enke- ii ci cwwv hadden meegevoerd. Twee van hen cent loonsverhoging behoren tot de le tienduizenden guldens. De heer KrhinhM ^b^ ^to^de^heer*en'mevr.'vaVltooyen de "heer Van Roöyen is piloot bij de Sabena en was als konden al eerder worden aangehou- mogelijkheden, aldus een medede- Van Tilburg was tegen brand ver- acnipnoi gc passagier in het toestel - vertellen hnn belevenissen. den. ling In „Het Metaalbedrijf'. zekerd. De achttien reizigers van de CaraveUe straalmachtae van de Sabena, die door Russische Mig-vliegtuigen tot een landing in Rusland werd gedwongen, zijn met een Tupolev-machine uit Moskou, op doorreis naar Brussel i vs..V - t> - JA Kaa- Vovt PoAiran zc nilnnf Kn rlp 'xi hon 1 PD nrilg üR 1 AKKERTJE Nootdorpse melkboeren gaan twee dagen rusten Op donderdag zullen de driedui zend inwoners van het plaatsje Noot dorp voortaan zelf hun melk moe ten halen. De gezamenlijke melk handelaren van Nootdorp hebben nl. besloten de vijfdaagse werkweek in te voeren en kozen de donderdag als de (tweede) vrije dag voor de be zorgers. Veilig Verkeer voert vier acties in 1962 De adjunct-directeur van het Ver bond voor Veilig Verkeer, mr. J. C. Hooftman, heeft gisterochtend tij dens een persconferentie in Amster dam medegedeeld, dat het verbond in 1962 vier acties, in ieder kwartaal één, gaat voeren, elk met een eigen thema. Deze landelijke acties zullen voor het eerst in overleg met de ver- keerspolitie-commissie worden ge houden. Het eerste kwartaal wordt speciale aandacht besteed aan de voorrang, van de tweede actie luidt het thema: de bromfietser. Tijdens de zomermaanden zal de actie ge richt zijn op de wellevendheid op de weg, gedurende het laatste kwartaal komen de verlichting en de banden in de aandacht. want Akkertjes zijn Instant cachets met 4-voudlg werkend micropoeder. Ontdek óók de weldaad van Akkertjes (Advertentie! Zorgelijke gezichten om Nieuw-Guinea Op voorstel van vaste Kamercommissie

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9