Wybert Revolutionair initiatief in het Spaarkasbedrijf SPOORWEGEN WILLEN NA RAMP VERTROUWEN HERWINNEN N.S. ROUWEN Koningin en prins naar Amsterdam Echtpaar C. van Holstein-Vlasveld uit Alphen a. d. Rijn 60 jaar getrouwd de nieuwe jes Oogstdankdagviering Oegstgeest-Sassenheim-Warmond HET HONDENPARADIJS i 4 ICP^ 7RIJDAG 12 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De N.V. Spaarkas voor Belegging In R.K. Kerkelijke Leeningen te Utrecht heeft met I januari j.l. spaarbrfeven in het leven geroepen, die in het spaarkasbedrijf In Nederland iets totaal nieuws vertegenwoordigen. De winst, die men op zijn spaarbrieven kon maken en die bij genoemd bedrijf dank zij het gevoerde beleid steeds op z'n minst zeer redelijk is geweest, was van allerlei factoren, die konden wisse len, afhankelijk. Da nieuwe spaarbrieven van het be drijf, waarop zo vele R.K. Kerkelijke Instellingen in Nederland steunen, garanderen een bepaalde uitkering. Naar beneden geen enkel risico meer, naar boven, zoals vroeger, de kans op een belangrijke meer opbrengst. Dit maakt naast de regeling, die ge troffen is voor het overlijdensrisiCo, de spaarbrieven van de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen tot 'n werkelijk ideale vorm van sparen. Geef Uw toekomst wat haar toekomt. De vertegenwoordigers van het In de loop der jaren zo sterk gegroeide be drijf zullen U gaarne, uiteraard zonder enige verplichting Uwerzijds, bezoeken, terwijl U desgewenst ook een uit voerige schriftelijke voorlichting kunt krijgen in een aantrekkelijke, overzichtelijke vorm. NX-tableau in Woerden stond inge steld op het fatale moment. Als ge tuigen zal het treinpersoneel worden gehoord, terwijl de mogelijkheid be staat, dat ook een beroep op de rei zigers van die morgen wordt gedaan. Op grond van dit onderzoek dat be moeilijkt wordt, doordat de beide ma chinisten tot de slachtoffers beho ren, zal men tot een eindrapport ko men, dat aan de directie van de Ne derlandse Spoorwegen wordt voorge legd. De leiding van dit onderzoek Ge€f Uw toekomst w»t haar toekomt. Schrijf aan N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, Catharijnesingel 35, UtrechL (Advertentie) Beroep op verantivoordelijkheid in dienstorder aan personeel Bijna honderd uren na de spoor wegramp in Harmeien, terwijl de wind over het baanvak giert en res ten bekleding van coupe's doet op waaien, werken slopers koortsachtig om de laatste sporen van deze ver schrikkelijke dag uit te wissen. De stormachtige wind wakkert het vuur van de snijbranders spookachtig aan, en het dof.e dreunen van de slo pershamers klinkt to", laat in de avond. Regelmatig wordt dit geluid overstemd door voorbijrazende trei nen, waaruit maar slechts een enke ling naar de resten van de ravage tuurt. De trein rijdt weer en ondanks al het leed, dat vooral ook de leiding van de Nederlandse Spoorwegen in deze dagen van zo nabij gevoeld heeft, moet men weer voort. Speciale dienstorder Dit blijkt ook uit een speciale dienstorder, die de spoorman in het seinhuisje, vijftig meter van de ramp plaats verwijderd, gisteravond ont ving, evenals de ruim 30.000 nadere personeelsleden van de N.S. „Nog nimmer", zo schrijft de directie in de ze dienstorder, „werden onze spoor wegen door zo'n grote ramp getrof fen. Wij gedenken tezamen met u eerbiedig de slachtoffers, onder wie twee machinisten, die bij de uitoefe ning van hun'taak het leven lieten. In diep medeleven wensen wij alle nabestaanden de zo nodige kracht toe om dit leed te dragen, moge de ge wonden genezing worden gegeven. Wij danken voor de voorbeeldige hulp, die velen uwer gaven bij het leningen van de nood en het oprui men van de directe gevolgen van het ongeluk. Zoals het leven steeds weer zijn rechten herneemt, moet ook het bedrijf zijn normale gang hervinden.. Ditmaal zal deze terugkeer tot de da gelijkse gang van zaken echter meer moeite en inspannnig vragen dan ooit tevoren". Dierbaar. De directie van de Nederlandse Spoorwegen, van wie met name de president, ir. J. Lohman de laatste da gen vooraan heeft gestaan bij de red dingswerkzaamheden, en zijn mensen tot steun was, zegt in de dienstorder vertrouwen te hebben in de mede werking van geheel het personeel om de gevolgen van de slag te bo ven te komen. „Alleen door een voortzetten van het werk, dat ons al len dierbaar is, kunnen wij het ver trouwen van het publiek en het be drijf tezamen herwinnen", aldus de dienstorder. „Met de vaste wil van een ieder, op welke plaats hij of zij ook gesteld moge zijn, om de hem of haar opgedragen taak naar beste we ten en kunnen te vervullen, zullen wij hierin ongetwijfeld slagen. Laat de gedachtenis aan deze namen ons steeds herinnerei aan de verantwoor delijkheid, die het ons toevertrouw de werk ons oplegt", zo besluit deze dienstorder. FRUIT VOOR GEWONDEN TREINRAMP De Nederlandse Spoorwegen heb ben gisteren alle passagiers, die na de treinramp in Harmeien, in zieken huizen moesten worden opgenomen een mand fruit of bloemen gestuurd. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft de gewonden eveneens fruit laten bezorgen In de vèrschillende ziekenhuizen stromen ook vele particuliere atten ties binnen. Zo heeft de Amsterdam se Klaverjasclub „De Magere Frug" o.m. de patiënten in het Woerdense ziekenhuis „Ope Dei" met een fruit mand verrast. De chirurg van dit zie kenhuis, dr. J. Dijkstra deelde ons mede, dat de achttien gewonden die nog in „Ope Dei" liggen allen bui ten levensgevaar zijn. Twee patiën ten zijn inmiddels al ontslagen. ONDERZOEK NAAR SPOORWEGRAMP Vanmorgen is het gemeenschappe lijk onderzoek van de Spoorwegen naar de ramp te Harmeien geopend. Bij dit onderzoek zijn verschillende diensten van de Spoorwegen betrok- ken- v 4 Men zal met name nagaan hoe het berust bij mr. D. h. C. Iittman, chef van de Dienst van de Exploitatie der Nederlandse Spoorwegen. Los daar van zal ook van de zijde van de Utrechtse officier van Justitie een on derzoek worden -ingesteld. Voor het hoofdgebouw van de Ne derlandse Spoorwegen in Utrecht zijn vanmorgen in een korte, sobere plechtigheid de slachtoffers herdacht van de spoorwegramp in Harmeien. Om klokke 8.44, het moment van zonsopgang, betrokken twee functio narissen van de spoorwegpolitie de wacht voor het N.S.-monument Zij flankeerden de talrijke kransen, die aan de voet van dit monument zijn gelegd. Twee huismeesters van de N.S. droegen de 'kransen van de regering en de directie der Nederlandse Spoorwegen aan. Op ditzelfde mo ment werden op de hoofdgebouwen de vlaggen halfstok gehesen. Dit gebeurde ook op alle stations en gebouwen van de Nederlandse Spoorwegen in het land en op de handelsagentschappen in het buiten land. Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen de komende weken twee maal enkele dagen in Amsterdam ver toeven. De eerste keer zal dit zijn op 25, 26 en 27 januari in verband met de Nieuwjaarsreceptie voor het co-ps diplomatique met aansluitend gedu rende twee dagen diplomatendiners. Vorig jaar waren receptie en diners in Den Haag met het oog op de res tauratiewerkzaamheden aan het pa leis op de Dam. De verbouwing is evenwel enige tijd geleden stopgezet, o.a. wegens de Kerstviering van de koninklijke familie. Na de zomer gaat de restauratie vermoedelijk verder De eerste drie dagen van febrauri zal het koninklijk paar opnieuw m de hoofdstad zijn. Broer van bruid jubileert ook als vrijgezel Op 28 januari a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat het echtpaar C. van Holstein (86) en M. van Holstein en in handige schuifdoos tegen hoest tegen heesheid voor zangers voor rokers voor sprekers bij sport i Advertentie i Drs. Peters over „Relaties en sfeer in het agrarisch gezin" In de kerk van St. Matthias te Warmond kwamen de LTB, LTJ en LTM-leden bijeen, om in een plech tige H. Mis God dank te brengen voor de vruchten der aarde. De H. Mis werd opgedragen door kapelaan Mols uit Warmond. Kapelaan Straat hof uit Sassenheim hield een kern achtige preek, waarin hij er op wees dat wij het „zo gewoon" vinden en waarom we dankbaar moeten zijn. Na deze H. Miswaarbij de gezangen door veelal eigen leden werd uit gevoerd en waaronder bij de offe rande vele gaven in natura werden aangeboden, kwamen de aanwezigen in de versierde zaal van hotel „De Zon" bijeen voor een gemeenschap pelijk ontbijt. Hier sprak de voorzitter van de LTB, de heer Vergeer, het welkom aan pastoor, kapelaans en drs. A. Pe ters uit Voorschoten, alsmede de tal rijke aanwezigen. De heer Vergeer constateerde dat deze dankdagen een traditie worden, maar dat het dit niet moet worden uit sleur, maar zuiver als dank aan God. Ieder jaar hebben de leden zo'n injectie nodig om steeds meer waardering te krijgen voor el kaar. Daarna kreeg de heer drs. Peters het woord over het onderwerp „Re laties en sfeer in het agrarisch ge zin". In beknopte vorm moest spr. dit veel omvattende onderwerp behandelen. Hij toonde aan hoe de tegenwoordige tijd verschilt met vroeger. Maar de betekenis van het gezin is onveran derd. Wel zijn de problemen groter en veel omvattender door de mecha nisatie, de afvloei van de arbeids markt in de agrarische kringen, door opheffing van isolatie tussen stad en land, enz. Vele problemen waren er bij de jeugd reeds in de jaren vóór Christus; nu spreekt men nóg van „de jeugd heeft geen ontzag voor de ouders", e.d.. De ouders moeten staan in het volle leven van de jeugd. Waardering en medeleven moet er noodzakelijk zijn voor het doen en laten van de kinderen op alle terrein, niet alleen voor hen, die in de land bouw werken, maar ook en vooral voor hen die een andere richting uit willen. Zij moeten „de kans krijgen om te mislukken" en daardoor een kans op zelfstandigheid. Spr. gaf diverse voorbeelden over de verhouding van vader en zonen, moeder en dochters over de po:' !e van vader als werkgever en gezag in 'f gezin. We moeten geen weifelende houding aannemen maar een verstan dige, waarvan kracht uitgaat in onze gezinnen, aldus drs. Peters. Een krachtig applaus viel spr. ten deel voor zijn eenvoudig maar gloed vol betoog. "Kapelaan Mols sprak nog even over het contact met God en ons contact met elkaar. Hierna sloot voorztter Vergeer met een „tot van avond te Oegstgeest", waar de ver dere viering zou worden gehouden. Toneeluitvoering eigen groep Om 8 uur was de zaal van het pa rochiehuis te Oegstgeest ondanks storm en regen, flink bezet toen Corry Hoogervorst als voorzitster van de LTM de avond opende met het LTJ-gebed. Voorzitter Wim Vergeer van de LTJ deelde mede, dat de col lecte 138,17 had opgebracht en kon digde een paar LTM'sters aan, die enige liedjes ten beste gaven. De hoofdschotel van de avond was het opvoeren van de klucht „Cel 13 is vrij", waarin we kennis maakten met een schavuit „Heintje" die met zijn secretaresse Kitty een plan heeft om zich voor een beroemd zwem- kampioen te laten doorgaan, gezien de gelijkenis met de echte. Dit geeft aanleiding tot veel geharrewar en komische scenes. Het publiek heeft zijn waardering voor het gebodene getoond met een welverdiend applaus. Vooral het spel van Heintje mag geroemd worden. De heer Wim Vergeer dankte in het bijzonder de heer P. G. v. d. Kraan, die wederom kans heeft gezien, dit spel onder zijn leiding tot een succes te maken. Hierna volgde de traditionele ver loting waarbij een levende gans als prijs op het toneel verscheen. Met gezellig samenzijn o.l.v. „The Sunstar Combo's" duurde tot diep in de nacht, waarna allen tevreden huiswaarts togen. Vlasveld (84) wonende Hoorn 94 te Alphen aan den Rijn in het huwelijk trad. He.' feest wordt om bijzondere redenen op 29. januari gevierd, kerke lijk me. een plechtig gezongen H. Mis om 10 uur in de H. Pius X-pa- rochie en buitenkerkelijk in hotel „Centraal". De heer Van Holsein is van Leid- schendam afkomstig, zijn echtgenote van Hazerswoude (R.D.). Het huwe lijk werd ingezegend in de Sint Ber- nardus-parochiekerk te, Hazerswou de. Het echtpaar woont sinds 1911 te Alphen aan den Rijn, eerst ge durende zes weken in de Lagewaard,' daarna gedurende ongeveer 47 jaar aan de Hoorn 214; de laatste drie jaren wonen en leven man en vrouw in een huisje aan de Hoorn 94, om dat zij hun dierbaar geworden woon omgeving en woonhuis hebben moe ten verlaten voor de havenbelangen, die daar een brug eisten. Zeven kinderen. Het gelukkige echtpaar heeft ze ven kinderen gehad, waarvan nog drie zoons in leven zijn en gehuwd, twee te Alphen aan den Rijn en één te Haarlem, die 27 kleinkinderen aan de stam van het jubilerend echtpaar hebben toegevoegd, dat voorts 8 achterkleinkinderen rijk is. Lange werkdagen. De heer Van Holstein heeft een werkzaam leven achter de rug. Reeds op negenjarige leeftijd maakte hij kennis met een lange werkdag. Van des morgens 5 uur tot des avonds 8 uur werkte hij op het land en hielp hij mee aardappelen te rooien. Toen hij 14 jaar was werd hij opperman in een bouwbedrijf in Den Haag. Hij liep toen twee uren per dag van en naar zijn werk en maakte alzo een lange dag van 5 tot des avonds J0 uur. Hij verdiende toen 14 ct. per uur. Daarna werd hij weldra schippers knecht. „Van die overgang heb ik nooit spijt gehad", vertelde de le venslustige bruidegom, „want ik ben mijn gehele verdere leven in dat vak gebleven, zij het met een kleine „promotie" van knecht tot baas". Eerst werkte de heer Van Holstein als schipper bij Houthandel Hoeken Leiden, waar hij ongeveer tien jaaT bleef. Daarna kwam hij als schipper in dienst van de Alphense Houthan del Surey in de Hoorn. 27 Jaar lang, tot zijn 65e bleef hij de onderneming Sprey trouw. Hij is nu bijna 22 jaar gepensioneerd. Tevreden geniet hij met zijn flinke vrouw van een goede oude dag. „Wij hebben nu op onze oude dag een rijk leven", vertelt d« heer Van Holstein opgewekt en dank baar voor allerlei voorzieningen in het sociaal-maatschappelijk vlak, waarvan ook deze twee bejaarden een portie toevloeit. „U moet weten, wij hebben nooit vakantie gekend, zelfs geen snipperdag, evenmin kin derbijslag, om maar een paar dingen te noemen, wy hadden het vroeger dus veel moeilijker en armer dan nu; gelukkig konden wij rondkomen, omdat mijn vrouw een handje mee hielp door te werken in andeer ge zinnen", zei de heer Van Holstein, wiens voormelde bekentenis van een hartverwarmende dankbaarheid ge tuigde voor wat de jongere generatie voor het voorgeslacht ook heeft be reikt. In tegenstelling tot mevrouw Van Holstein is de bruidegom nu wel wat moeilijk ter been. „Met twee .stok ken" kan ik me in huis wel aardig redden, maar ver lopen buiten, nee, dat kan echt niet meer zo gemak kelijk".... Mevrouw doet nog steeds haar huishouden, daarbij trouw bijgestaan door haar broer Theodorus, die bij het echtpaar inwoont en die met ze kere trots wel wilde vertellen, dat hij ook jubileertzij het vanwege zijn 60-jarige leven als.... vrijgezel! Hy was expediteur bij het Blauwhoeden veem te Amsterdam, evenmin als het schippersleven van zijn zwager een gemakkelijk baantje, maar dat ook hem niet heeft versleten, lichamelijk noch geestelijk. Het is een levenslus tig drietal, dat de oude dag niet in zorgelijk gepeins verzonken verslyt... Het in Alphen aan den Rijn en ver in het land bekende en geziene echtpaar, in liefde omringd door hun kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen, zal het de komende dagen ongetwijfeld niet aan belang stelling ontbreken. .Een veel belo vende voorbode daarvan was een rijk voorziene fruitschaal, dat het bruid- paar op de eerste der bruidsdagen mocht ontvangen van de directie van Houthandel Sprey n.v., een attentie, die de beide bejaarden en hun fami lie merkbaar veel goed heeft gedaan... Een woonwagenbewoonster, de 65-jarige mevr. WoltersTer Voorde, is gisteravond op de Daarleseweg onder de gemeente Den Ham in Overijssel het slachtoffer geworden van een aanrijding. Zij liep achter een onverlicht karretje op het mid den var de w>g toen zij werd aange reden door een personenauto. Via de motorkap kwam zij in de berm 'an de weg terecht. Zij was op slag dood.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4