GROTE RAMPEN geschiedenis van de spoorwegen In 1815 gebeurde in Engeland het eerste ongeluk met een trein ENGELS GEZIN WAS ZOEK HET HONDENPARADIJS wierpen schaduw op Reebok springt op auto VERONTWAARDIGING OVER UITLATINGEN DR HERSCHEL ENGELS PARLEMENTSUD EERSTE MENS DIE ONDER TREIN RAAKTE Grote treinramp in Frankrijk HOOFDBESTUUR ROODE KRUIS DEELT MENING DR HERSCHEL Ongerustheid na treinramp in Harmeien Persbureau meldde dood van 2 kinderen WOENSDAG 10 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 VOORZITTER NIJMEEGSE KVP- FRACTIE TREEDT AF Mr. dr. A. Begheijn, voorzitter van de raadsfractie van de KVP in Nij megen, heeft onverwacht zijn zetel ter beschikking gesteld en voor al le nevenfucties met deze functie sa menhangend bedankt. Mr. Begheijn heeft reeds jaren ge pleit voor de vestiging van een ge heel nieuw gemeentemuseum. Hij acht mogelijkheden daartoe nu ruim schoots aanwezig, doch b. en w. en de KVP-fractie staan hier afwijzend tegenover. Het grote spoorwegongeluk te Harmeien heeft weer eens de grote treinrampen uit de geschie denis in herinnering gebracht. Eigenlijk heerste bij velen de mening, dat er tegenwoordig zoveel verbeterd was bij de beveiliging en door het in voeren van de stalen rijtuigen, dat zich geen gro te rampen meer konden voordoen. Vroeger was dat heel anders, toen werden alle wissels en sein palen nog met de hand bediend en konden veel meer menselijke fouten worden gemaakt, toen reden er alleen nog houten wagons op de rails en deze versplinterden totaal, zodra zich een an dere trein of een obstakel op hun weg bevond. Dat juist nu, in de moderne tijd met de technisch volmaakte NX-beveiliging en de automatische blokkering van bezette baanvakken en verkeerd liggende wissels, met de oersterke elektrische treinstellen en de nauwkeurigste dienstregelin gen, tóch een ongeval kon geschieden, dat veel verschrikkelijker is dan vroeger ooit in ons land is voorgekomen, heeft de vraag doen rijzen of wij er nu wel zoveel beter aan toe zijn dan voor heen. Maar dan moet het antwoord onmiddellijk be vestigend luiden, want hoe zou dit ongeval ver lopen zijn als het hier houten wagons had betrof fen? En hoeveel meer spoorwegongelukken zou den er in de laatste tien jaren zijn geschied als de wissels en seinen nog allemaal ongecontroleerd door zelfstandig handelende wachters op eigen verantwoording zouden zijn omgezet?? Of niet omgezet??? In 1957 werden wij opgeschrikt door ontstellende berichten over een tragedie in Jamaica. Door het sim pele breken van één koppeling, re den twee rijtuigen van een trein met 1500 passagiers zich te pletter tegen een brug, de twee daarop vol gende wagons kantelden en 5 daar na komende wagons stortten om laag in een ravijn. Er zijn minstens 205 reizigers gedood en tegen de 500 gewond, bovendien is er nog een aantal vermist en nimmer terugge vonden. Dit is echter niet de grootste ramp geweest. Deze vond plaats in 1944 bij Salerno in Italië. In dat oorlogs jaar bleef een passagierstrein steken in een tunnel en kwamen er zeker 520 personen door verstikking om het leven. „Toch maar liever zelfstandig", vindt Ouder-Amstel Ouder-Amstel vóór het plan van mi nister Toxopeus, dat voorzag in de samenvoeging van Ouder-Amstel met andere gemeenten. Bij de behande ling van de begroting in december bleek er echter een groep raadsleden te zijn die weinig voor de plannen van mr. Toxopeus voelde. Daarop volgde het informele beraad dat tot het gisteravond voorgelezen memo randum heeft geleid. Op de verkeersweg tussen Rolde en Borger is een volwassen reebok op een personenauto gesprongen, die werd bestuurd door de heer B. H. R. Langhorst uit Groningen. Het dier was op slag dood. De auto werd ernstig beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Ouder-Amstel wil als zelfstandige gemeente blijven voortbestaan. De gemeente wil alleen de grillig ver lopende grenslijn op enige punten alle fracties in de raad van Ouder- Amstel hebben opgesteld en dat in de raadsvergadering van gisteravond is voorgelezen. Het memorandum is het resultaat van enkele informele bijeenkomsten van de fractieleiders en de volledige raad met b. en w., waarin de kwestie-Bijlmermeer was besproken. Aanvankelijk was de raad van De Nepalese minister van bui tenlandse zaken heeft dinsdag te Kat- mandoe melding gemaakt van over vallen vanuit Indiaas gebied op Nepa lese politieposten. Hij zei dat de overvallers zich terugtrokken, zodra er Nepalese versterkingen versche nen. Volgens het radiostation Brest is dinsdagavond nabij de vuurtoren van Le Four de Franse vissersboot „Mi- chelet Manu" vergaan. Drie van de opvarenden werden gered, maar tien man worden nog vermist. Zo lang er treinen rijden, gebeuren er ongelukken. Het allereerste onge- een gewonde. In het zelfde jaar bots- val dateert van 31 juli 1815 op het terrein van een mijn in Newbottle bij ten te Weesp twee treinen op elkaar. Newcastle (Engeland). Daar ontplofte de eerste lokomotief, die door een Twee doden, negen gewonden. In zekere Brunton was gebouwd, en de machinist, een arbeider en een kleine 1954 zijn te Eist door een verkeerde jongen werden gedood. Vijftig mensen werden daarbij gewond, waarvan wisselstand zes treinreizigers gedood er later nog velen stierven. en elf gewond. Rode Kruiscolonne overbodig DRIEMAAL IN EEN JAAR jaar worden. Een militaire trein ontspoorde bij Oldebroek, gevolg 2 doden en 2 gewonden. Te Gelder- malsen reed een personentrein op 'n In de eerste tijd van de spoorgeschiedenis zijn heel wat lokomotieven uit goederentrein: twee doden en acht elkaar gesprongen, omdat ze gebreken vertoonden of niet voldoende door gewonden. In dat zelfde jaar reed te een veiligheidsklep waren beveiligd In 1828 plofte in Engeland op de lijn Heerlen een sneltrein op een stop van Stockton Darlington Ry. een „Locomotion" uit elkaar, waarbij stoker trein en werd het aantal gewonden en machinist om het leven kwamen. Een zelfde ongeluk geschiedde om- met 26 vermeerderd.. streeks 1833 in de Ver. Staten met het type „Best Friend". Vers in ons geheugen liggen nog Als eerste persoon, die door een trein werd overreden, vermelden de an- de botsingen bij Woensel met 7 do- nalen een parlementslid voor Liverpool, genaamd William Huskisson. Hij den en 20 gewonden in 1957, de (op woonde de feestelijke opening bij van de Lijn Liverpool-Manchester op 15 de zelfde plaats als nu) bij Woerden september 1830, doch kwam te dicht bij de lokomotief en geraakte er onder, ontspoorde militaire trein met Britse verlofgangers, waarvan twee stier- 42 werden er gewond.. Als wij de ven en tien werden gewond in 1960 minder ernstige ontsporingen e.d. en de beide botsingen van verleden even buiten beschouwing laten, be- jaar resp. te Geldrop en te Tilburg, gint de rampenhistorie voor ons land tesamen met drie doden en vijf ge in 1913 met een uit de rails gelopen wonden. trein te Oranjekanaal, waarbij 5 do- Maar het waren geen verschrik- D_, „pp,™ den en drie gewonden vielen te be- kelijke rampen met enorme aantal- üfcK&ifc ontsporing aie men- treuren Bij f)e Vink te Leiden wa- len omgekomen passagiers, zoals wij senlevens kostte, geschiedde ook ren in 1926 vier doden en 9 gewon- wel eens uit het buitenland kregen in Fnirpinnrt Pn TOpi ie firMf Pnrhv den geteld, bij Woerden kwamen in gemeld. Niet voor niets voerden de in Engeland en wel te Great Corby b passagiers om het N S> hun leuze: veilig, vlug, voorde- op de lijn naar Newcastle. Drie pas- leven en werden er zeven gewond, lig. Zelfs zo veilig reden onze trei- sagicrs vonden de dood. nen, dat menigeen dacht dat de tijd Op de zelfde lijn reed in 1951 een van de grote spoorwegrampen voor- De allereerste grote tremra p, eXpresstrein op een stilstaande stop- goed voorbij was waarover nog lang werd gesproken trein met als gevolg twee doden en en geschreven en die aanleiding 20 gewonden. Twee botsende werk- DE GROOTSTE RAMPEN liedentreinen bereikten in 1952 te werd tot heftige kritiek op de Fran- Rotterdam het zelfde resultaat. In WAT ZIJN nu de gróótste trein- se spoorwegmaatschappij, vond plaats 1953 veroorzaakte een rangeerloko- ongelukken geweest in de ge- op 8 mei 1842 bij Meudon, een stad motie£ Gouda weer een dode en schiedenis? in het Franse departement Seine Oise van thans 25.000 inwoners. Er was slechts één trein bij betrokken, maar deze was flink bezet met pas sagiers. Ze werd getrokken door 2 lokomotieven tot het fatale moment waarop een der assen van de voorste machine brak. Deze loc kantelde en de tweede stortte zich er bovenop. Beide geraakte in brand, maar in middels schoten de houten wagons door de zware gevaarten en zo stond weldra de gehele trein in lichter laaie. Omdat de wagons op grond van 'n veiligheidsmatregel tegen het open springen van portierei) onderweg, aan de buitenkant waren afgesloten, voltrokken zich in de bedreigde cou- pé's afschuwelijke taferelen. Offi cieel zijn er slechts 57 doden geteld, maar vermoedelijk - en de verslagen van die tijd bevestigen dit vermoe den - zijn er heel wat slachtoffers zodanig verbrand, dat aan identifica tie niet meer viel te denken. Onder de omgekomen reizigers bevond zich de bekende admiraal Dumont d'Ur- ville. IN NEDERLAND ER ZIJN sindsdien geregeld onge lukken geschied. Nog altijd geldt dat de Nederlandse Spoorwegen de veiligste ter wereld zijn. Het aantal gedode en gewonde reizi gers is door de jaren heen bere kend per 10 miljoen reizigers treinkilometers en deze getallen zijn voor Nederland altijd kleiner gebleven dan voor de andere lan den van Europa en waarschijn lijk van de gehele wereld. Zij liggen zo gemiddeld voor 't aantal doden op: Nederland 0,01, Duitsland 0,03, België 0,01, Dene marken 0,03, Frankrijk 0,02, En geland 0,03, Zweden 0,03 en Zwit serland (ondanks de lawines) 0,01; en voor het aantal gewon den op: Nederland 0,05, Duitsland 0,25, België 0,11, Denemarken 0,08 Frankrijk 0,05, Engeland 0,13, Zweden 0,13, en Zwitserland 0,06. VEEL ONGELUKKEN Desondanks zijn ook in Nederland veel ongelukken geschied. Oudere mensen herinneren zich ongetwijfeld de dijkverzakking bij Weesp, die 'n trein tussen Amsterdam en Bussum deed verongelukken in 1918. 41 Per sonen kwamen daar om het leven en Speelman Azn, arts in Harmeien. De heer Speelman was maandag al om vijf voor half tien op het ramp- terrein aanwezig voor het verlenen van eerste hulp en hij is er gebleven tot de laatste gewonde was vertrok ken. TEKORT GEDAAN De chef van de Medische Dienst van de Nederlandse Spoorwegen, dr P. Zijn i? dat'deze er J. E. Hovingh, heeft in een onderhoud met het ANP de persconferentie d.e van,te tor Hendel Behoudt eergisteravond in het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht is gehouden, KfY^kemng "bliekTeel onder den onkiese zaak" genoemd. Tijdens deze persconferent.e heef de com- dut het po e publiek geen onder mandant van de Utrechtse Rode Kruiscolonne, tevens internist van het scheid maakt tussen het Kooe k.ru hospitaal, dr. J. G. Herschel, kritiek geleverd op de organtaat.e van de ende Eente_Hulpvertóninf^Het pu medische hulpverlening na de treinramp bij Harmeien en op het u.tblyven bhek/enkt nu, at«_ van een waarschuw.ng aan het Rode Kruis. geen v0,strekt niet het geval was. Dr. Hovingh vertelde ons, dat hij gistermorgen Utrechts burgemeester, Dokter Herschel heeft alle mensm jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft bedankt voor de voortreffelijke hulp die die wel direkt ter plaatse w de Utrechtse GGD op het rampterrein heeft geboden. Met name ook heeft hij zijn bewondering uitgesproken voor de correcte en akt.eve houding van Speelman, GGD en aan hierbij met name reéhtse GGD en aan de Woerdense ziekenauto's, die zeer op de persconferentie van maandag snel op het terrein van de ramp ar- ten zeerste betreurt. Hij acht het riY?erd®n,_v,-. niet betamelijk een collega publieke- Dr. J. Dijkstra chirurg van het lijk aan te vallen of te bekritiseren. Woerdense ziekenhuis, noemde in n Dit had. naar zijn oordeel, achteraf gesprek met het ANP de opmerkin- dienen te geschieden. gen van de heer Herschel onverant- woord. Hij neemt het hem vooral RESPEKT kwalijk, dat hij op de persconferen tie heeft gezegd, dat de toestand van Respekt uitte dr. Hovingh tenslotte de gewonden zeer redelijk was. „Op de GGD-direkteur, dr. A. A. Koopal. „Mensen belangrijker dan papier" Om even over half tien maandag ochtend werd de Utrechtse GGD door de politie op de hoogte gesteld van de ramp en omstreeks tien uur ar riveerden de eerste mensen en am- "TV'n"""0" lanen erin ™i?n yiek'pn- bula.nces al in Harmeien. Inmiddels voor kolonel R. Bmsman de chef foment l^gen waren aaar ook ai nuisarxsen en cm- dodën ziin ëeïdentificeerd. den op sterven", aldus dr. Dijkstra, rungen uit de omgeving aangekomen. die hieraan toevoegde dat de heer werk verricht, zo voegde hij hieraan Herschel zich totaal niet op de hoog- toe te heeft gesteld van de toestand van Dr. Hovingh trof met dr. Koopal de regeling, dat eerst de gewonden af gevoerd moesten worden en wel zo snel mogelijk. De verdeling over de diverse ziekenhuizen heeft dr. Ho vingh aan dr. Koopal overgelaten. In verband met de opmerkingen van de heer Herschel over het ontbreken van een administratieve organisatie op het rampterrein merkte dr. Ho vingh op, dat hij mensen belangrij ker vindt dan papier. Bovendien heb ben de ziekenhuizen alle een zo goe de administratie, dat de namen van Verontwaardigd is ook de heer A. de gewonden. De Britse ambassade in ons land heeft gisteren koortsachtig gezocht naar mevrouw Powell en haar beide kinderen Marcia en Frederick die maandag betrokken waren bij de treinramp in Harmeien. Men wist, dat de beide kinderen gewond naar het Academisch Zie kenhuis in Utrecht waren vervoerd en dat de moeder geen verwondin gen had opgelopen. Bij navraag in het Academisch Ziekenhuis bleek, dat de kinderen slechts licht gewond waren en na behandeling het zieken huis konden verlaten. Waar de moe der met hen naartoe was gegaan, wist men ook hier niet te vertellen. In derhaast uit Engeland overgekomen journalisten zochten de ziekenhuizen in en rond Utrecht af om de kinderen te vinden. Men telefoneerde en tele grafeerde met scheepvaart- en lucht vaartmaatschappijen, maar van me vrouw Powell en haar beide kinderen was geen spoor te vinden. TOEVAL Een onderzoek door de Utrechtse politie leverde al evenmin iets op, terwijl ook de informatiedienst van het Rode Kruis voor een raadsel stond. In een speciaal oproepbericht voor de radio verzocht de Britse am bassade in Den Haag bekend te wor den gemaakt met de verblijfplaats van het gezin. Door een toeval kreeg het Rode Kruis in Utrecht contact met mevrouw PowelL Zij verbleef bij familie in de Dickenslaan in Utrecht. „EEN WONDER" Daar hebben we haar opgezocht te midden van haar overgelukkige fa milie. „Het is een wonder", zo ver telde ons mevrouw Powell, „dat mijn kinderen en ik, maar ook mijn broer en nicht, die ons vergezelden, nog leven. Opeens, ik zat ongeveer negen minuten in de trein en was op weg naar Engeland, begon de coupé hevig te schokken. Een oorverdovende klap volgde hierop. Toen was het even stil, heel kort maar, want wat we toen hoorden «al ik nooit meer ver geten. Huilende en kermende mensen, gillende vrouwen die bekneld zaten tussen verwrongen zittingen. In kan het niet beschrijven. Mijn dochtertje werd enkele meters van mij vandaan gesleurd. Zelf kon ik me niet bewe gen omdat twee vrouwen over me heen lagen. Mijn zoontje zag ik niet meer. De coupé was gedeeltelijk ge kanteld. Lichte verwondingen Mijn broer probeerde een paniek te voorkomen. Hij schreeuwe de mensen toe, hun kalmte te bewaren, klom over stukken staal heen en gooide ons vanuit een opening in de trein naar buiten, waar we werden opgevangen door militairen. Mijn zoontje Frederick was het eerst op de been. Voor hem heb ik de grootste zorg, omdat hij juist herstellende is van een zen uw instorting. Mijn doch tertje liep, zoals later in het zieken huis bleek, een lichte shock op en kneuzingen aan het bovenbeen." De beide kinderen hadden gister middag in de woning aan de Dickens laan alweer het hoogste woord. Van daag is het gezin via Ostende en Dover naar Canterbury teruggegaan. De heer' Powell, die in Wembley werkt, is maandagavond telegrafisch op de hoogte gesteld van de wonder baarlijke redding van zijn gezin. Er is evenwel een kans, dat h(j dit tele gram niet heeft ontvangen, want men heeft van hem nog niets gehoord. Dit zal ook de reden zijn, dat men op de Britse ambassade in Den Haag onge rust was over het lot van de familie Powell. Deze ongerustheid nam toe, doordat een buitenlands persbureau de dood van de beide kinderen Po well reeds had gemeld en de Lon- dense kranten allerlei instanties in Nederland opbelden om het gezin te zoeken. Naar aanleiding van de verklarin- hulp en is uitgerust met personeel en ne aaminisiraue oa. ue namen va,, sen, die de chef Medische Dienst van materiaal voor de vorming van aei. de gewonden in minder dan geen de Ned. Spoorwegen, de heer P. J. E. volMige verzamelplaats voor ge tild verzameld konden worden. Hovingh, in een onderhoud met het wonden. Deze bestaat onder meer uk ANP heeft afgelegd, stelt het hoofd- een afdeling waar de urgentie voor GEEN VERPLICHTING bestuur van het Nederlandsche Roode de behandeling en afvoer wordt vast- Kruis het op prijs het volgende mede gesteld, een shock-afdeling met bloed- Het Rode Kruis komt inderdaad te delen: transfusiematerialen, geluidsinstalla- op de waarschuwingslijsten van de tie, verbindingsdienst en registratie- Spoorwegen voor, maar er bestaat, „Allereerst sluit het hoofdbestuur afdeling. Dit laatste betekent uiter- volgens dr. Hovingh. geen enkele zich gaarne aan bij de waarderende aard niet dat, zoals gesuggereerd, aan verplichting, het Rode Kruis bij een woorden, geuit over het werk dat de registratie meer waarde wordt ge- ramp in te schakelen. Ook de aan- gemeentelijke geneeskundige dien- hecht dan aan de behandeling van wijzingen van het ministerie van sten op het rampterrein hebben ver- gewonden, daar registratie geen ver- Binnenlandse Zaken gelden niet voor richt. tragende factor vormt, doch het spoorwegrampen. We hebben in 'n voordeel heeft dat - geheel los van concrete situatie te maken met de Het hoofdbestuur meent echter stel- de behandeling - tegelijkertijd snelle locaal aanwezige hulpkrachten, al- ling te moeten nemen tegen de op- informaties kunnen worden gegeven, dus dr. Hovingh. Maandagmorgen vatting, als zouden de colonnes van Het hoofbestuur, de mening delend waren er al vroeg voldoende trans- het Roode Kruis, bijvoorbeeld die van van de overste Herschel, dat het bij- portmogelijkheden voor doden en ge- Utrecht, bij een ramp als maandag zonder te betreuren valt dat het wonden. Er zou, volgens hem, pas is geschied, minder in aanmerking Roode Kruis door de verantwoorde- werkelijk een chaos zijn ontstaan, komen om gelijkwaardige en doel- lijke autoriteiten niet gewaarschuwd als ook de Rode Kruis-colonne nog treffende hulp te verlenen. Het wijst is, zou er echter bepaald de voorkeur met oevrbodig materieel was ver- er jn dit verband op, dat de Roode aan hebben gegeven indien deze schenen. ju- Kruis Colonne Utrecht een volkomen zienswijze in de omstandigheden Dr. Hovingh zei nogmaals, dat hij gemechaniseerde eenheid vormt, op- waaronder zij geuit is, achterwege de uitlatingen van dokter Herschel geieid en geoefend juist voor massale was gebleven."

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8