Baba Sy en handschoen Kouaté op ons wierpen bureau Damélite op Leidse Courant- damtoernooi R.K. Sportcentrale wordt opgeheven HUIS Liefde WOENSDAG 10 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEZERS LEIDSE COURANT UITGEDAAGD Baba Sy en Kouaté, de Senegaleze damreuzen, komen vol gende week drie dagen naar Leiden om: zich te meten met de kampioen van Leiden, Jan van Leeu wen en 'swerelds grootste eindspelpuzzelaar, de Leidse kunstschilder Jos Mertens, in de „Leidse Courant-vier kamp"; een „Leidse Courant-simultaan" te spelen tegen 65 dam mers uit Leiden en omgeving, onder wie een afvaardiging van lezers van onze krant (25) Het is voor de redactie van De Leidse Courant een genoegen, dat eij de Leidse Damvereniging in staat kon stellen drie dagen te re serveren van de donkere damwon- deren uit Senegal. Baba Sy en Kouaté trekken van het ene land naar het andere en de nog drie on geschreven dagen in hun zakboekjes waren op zich al nieuws. VIRTUOZEN Baba Sy, „de snelste en meest ge raffineerde dammer ter wereld", stortte, nu twee jaar geleden, het nog steeds niet geïnventariseerde arsenaal van Westafrikaanse dam- virtuositeit uit over wanhopige cracks van Rusland, West-Europa en Canada, die jarenlang een ver beten studie hadden gemaakt van de theorieën om aan de top te ko men. De slimme Rus Tsecholev pro fiteerde vorig jaar van de geringe internationale ervaring van de Se- negalees om de wereldtitel in Rus-, land te houden. Baba Sy werd twee de, maar geen enkele dammer laat er twijfel over bestaan, wie de vol gende wereldkampioen wordt: „'we relds snelste dammer" Baba Sy won met zijn erbarmelijk tempo vrijwel alle toernooien, waaraan hij deel nam. De beste dammers verloren bun zelfvertrouwen, als Baba Sy op hun lang gepeins in een flits zijn tegenzet deed. Kouaté is dit jaar voor het eerst in Europa, maar in Senegal, dat een onuitputtelijk reservoir is van top- dammers, was hij van 1946 tot 1957 onafgebroken kampioentot Baba Sy kwam, een jongetje, dat eersl een daggeld in zijn land verdiende met dammen, maar tegen wie later niemand meer speelde, omdat hij toch altijd won. KRACHTMETING MET LEIDSE KAMPIOENEN Dammend Leiden en omgeving is zeer benieuw hoe de resultaten zul len zijn van coming man Jan van Leeuwen, van wie men hoge ver wachtingen heeft in de Koninklijke Nederlandse Dambond, tegen de briljante Senegalezen. Een open vraag is tevens of Jos Mertens niets aan kracht zal hebben, ingeboet, omdat men hem lange tijd niet meer in een toernooi heeft kunnen beoor delen, daar hij zich wegens werk zaamheden afzijdig moest houden. SIMULTAAN WAS RECEPTIE De dammers van het lichtere ka: liber en de huisdammers uit Leiden en omgeving zullen het prettig vin den de kennismaking te hernieu wen met de sympathieke Baba Sy, die vorig jaar in De Harmonie tij dens een simultaanséance een on vergetelijke indruk maakte. In re cordtijd maakte Baba Sy ook tegen voor onze begrippen sterke spelers van de simultaan een receptie. Van de 45 partijen kwamen slechts drie dammers tot remise. Voor Baba Sy was het na een goed uur zien, schui ven, slaan, gefeliciteerd worden. CONTINGENT LEZERS IN DE CLINCH Van de 65 borden, waarlangs de heren Baba Sy en Kouaté zullen lopen, kunnen er 25 door abonnees van De Leidse Courant bezet wor den. De resterende borden worden verdeeld over de organiserende ver eniging en degenen, die zich het eerst melden in de zaal. Al zal men dan de indruk hebben, dat het „vechten tegen de bierkooi" zal worden, toch is de kans te mooi om te laten lopen. De sportredactie en de Leidse Dam Vereniging stel len 25 abonnees in staat een eerlijke partij te spelen tegen de mensen, die wereldkampioen Koeperman over enige tijd met bange voorge voelens tegenover hem een plaats zal zien innemen. Iedere zet, die men het tegen de Senegalezen lan ger uit kan houden betekent een sportieve prestatie Misschien heeft er een van onze lezers geluk ding in de linkerbovenhoek „Wie waagt, die wint!" Of men clubspeler, dan wel een „heb - wel - eens - partijtje"-dam- mer is, speelt geen enkele rol. Ook dames (huismoeders, graag!) zijn welkom op or.s toernooi. Zijn er meer dan 25 aanmeldin gen, dan beslist het lot, met dien verstande, dat de verhouding da mes-heren van het totaal-aanmel dingen geen geweld wordt aange daan. Donderdag, 18 januari, wordt op de voorpagina de lijst van gelukki gen gepubliceerd, terwijl onzerzijds bericht zal worden gezonden. Ons schrijven dient U aan de organisa toren in Het Gulden Vlies te over handigen, opdat U de gereserveerde plaats kunt bezetten. Het toernooi begint te 7.30 uur en duurt waarschijnlijk tot 10.30 uur. PLAATSEN EN TIJDEN VIERKAMP EN SIMULTAAN Woensdagavond 17 januari wordt in de bovenzaal van De Vergulde Turk de eerste partij gespeeld. Aan vang 7.30 uur. Afloop 10.30 uur. ZWEMMEN NATALIE STEWART STOPT MET WEDSTRIJDZWEMMEN Een van de beste zwemsters ter wereld heeft afscheid genomen van de wedstrijdsport. Het is de 18-jarige Natalie Stewart uit Rhodesië, die bij de Olympische Spelen in Rome zo wel een bronzen medaille op de 100 meter vrije slag als een zilveren me daille op de rugslag veroverde. Na talie Stewart, wereldrecordhoudster op de 110 yards rugslag met een tijd van 1 min. 11.0 sec., aanvaardt een betrekking als zwemlerares in Rho desië. Ze nam in 1958 voor Rhodesië Donderdag, 18 januari, worden de deel aan de empire games en kwam twee resterende partijen gespeeld, in maart 1959 naar Engeland om daar Rond de middag van 11-3 uur wordt te trainen. In augustus 1961 keerde gespeeld ten huize van de heer ze naar Bulowayo terug. Mertens, Lange Mare 68 te Leiden. BADMINTON Ook hier toegang voor belangstel- EACKeteers kampioen lenden. Ondanks niet meespelen van Racke- s Avonds wordt de slotpartij tgers eerste dame jS dit debuterende wederom gespeeld in De Vergulden team er ook de wedstryd tegen Meer- burg 2 in geslaagd zonder verlies te blijven, waarmee het reeds nu (met nog 1 competitiewedstrijd voor de boeg) het kampioenschap in de 2e klasse afd. 5 behaalde. Een bijzonder fraaie prestatie. Bepaald „cadeau" kregen de Racke teers het zeker niet, felle strijd leverden de bezoekers om te trachten de Leidse ploeg als eerste zo niet twee dan toch tenminste één puntje afhandig te maker- Afloop Dit lukte niet, met 5-3 triomfeerden de gastheren, nadat maar liefst vijf partijen bekend in drie Sames waren verspeeld. Dat de kampioenen de meeste daarvan wonnen, pleit voor hun doorzettingsver- Stuur een kaart „Wie waagt, die wint Wij doen de rest Turk. Aanvang 7.30 uur. 10.30 uur. De lotingen zullen nog gemaakt worden. Vanzelfsprekend zijn belangstel- "mede ÏST mocht'dïïTE lenden en supporters (geen luid ruchtige!) welkom op de vierkamp in De Vergulden Turk als bij de simultaan in Het Gulden Vlies. deze ontmoeting zie men dagelijks de sportpagina. Taak wordt overgenomen door NKS OOK IN OMGEVING VAN LEIDEN nauwde zege verdiend worden genoemd. tempo 3-smash 4 0-8 Weinig interessants was er te beleven ui de ontmoeting' Tempo 3-Smash 4 aangezien niemand van de thuisclub bij *"H - machte bleek onze stadgenoten enige tegenstand van betekenis te bieden. Al spoedig moesten zodoende de Smash spelers de hoop een beetje warm te kun nen draaien, opgeven. Met het grootst mogelijke verschil beslisten zij deze match, welke men moeilijk de naam wedstrijd kon geven, in hun voordeel. Zelfs zagen de Hagenaars geen kans ge middeld meer dan vijf punten per game te scoren, een duidelijker bewijs van on macht lijkt nauwelijks mogelijk. SMASH 3-DES 3 7-1 Op overtuigende wijze heeft Smash 3 getoond, dat het tot de sterkste ploegen in de 2e klasse afd. 2 behoort. Met veel vaart overspeelde Lina c.s. ook nu weer DES 3 volkomen, waardoor deze WIELRENNEN Toch nationaal tintje in Tour de France '62 Er zulen'veertien merkenteams deel nemen aan de Ronde van Frankrijk 1962. Van de tien renners, waaruit elk van deze teams zal bestaan, moeten er ten minste zeven dezelfde nationaliteit heb ben. In het geval een ploeg wordt ge vormd door renners van twee landen, is er geen voorwaarde gesteld hoe de ver deling behoort te zijn. De tourkandidaten moeten voor 31 januari a.s. worden op gegeven aan het secretariaat van de Tour in Parijs. De organisatoren zullen de namen van de toegelaten equipes voor 't einde van februari bekendmaken, met de naam van een vijftiende equipe, die in zal kunnen vallen, als dat nodig mocht blijken. De Tour-organisatie behoudt het recht orrf tot de 15e mei een selectie te annuleren in geval, dat een der veertien ploegen om welke reden dan ook niet in staat is voor een behoorlijke prestatie te zorgen. HOCKEY NEDERLAND WON VAN BELGIë Het Nederlandse hockeyteam heeft gis termiddag te Ahmedabad in zijn tweede wedstrijd voor het internationale toer nooi België met 2-1 verslagen. Bij de rust leidden de Belgen met 1-0. Austra lië versloeg voorts de ploeg van Egypte met 6-0. De ruststand was 4-0. Na de dinsdag gespeelde wedstrijden luidt de stand als volgt: 1 India 2 Australië 3 West-Duitsland 4 België 5 Malakka 6 Nieuw-Zeeland 7 Nederland 8 Japan 9 Egypte 10 Indonesië 2 2 0 0 4 2 110 3 2 10 12 2 10 12 2 0 2 0 2 2-2 2 10 12 2 0 111 9- 1 5- 2 6- 4 5- 4 2 0 0 2 0 3- 4 1-12 2-11 0-15 het sportleven vergund was een kijkje achter de schermen te nemen zal moe ten beamen, dat door de R.K. Sport centrale in het verleden veel tot stand is tegenstanders geen moment de gelegen- De 10 jaar oude r.k. Sportcentrale gebracht. Het tennispark voor de ka- heid kregen het initiatief te nemen. ,oor Leiden zal met ingang van zondag tholieke vereniging ..Unicum", die er Slechts via winst in het 2e herenenkel Of schuilt er ergens een verborgen worden opgeheven. De werkzaamheden nog eerder was dan de vereniging zelf. kon DES de eer nog redden. Daarna damtalent: me^i kan het allicht wa- van ,de R,K" Sportcentrale op velerlei de coördinatie bij sportmanifestaties in echter sloegen de Leidenaren zich in gen. Baba Sy en Kouaté hebben de handschoen op ons bureau gewor pen gebeiden van het Leidse sportleven zul- Leiden, jeugdleiderscursussen voor alle de resterende partijen vlot len hierna overgenomen worden door de takken van sport, de onvolprezen acti- ruime 7-1 overwinning. Nederlandse Katholieke Sportbond, dis- viteiten van de heer A. Duindam, de dc abonnees kunnen hem trict Leiden, de organisatie die zich in man die het grootste gedeelte SCHAATSENRIJDEN oprapen. WAT MOET MEN DOEN? Voor woensdagavond 12 uur ho pen wij een briefje of briefkaart centrale komt' van strijdlustige abonnees te ont- bare jaren. Wie het door een functie ii vangen met naam, (dame of heer), ,-v. adres en woonplaats met vermei- sBl ■- n£H jL jBfj-: fflsiF het verleden - reeds 60 jaar - voorna- bestaan van de R.K. Sportcentrale voor melijk op voetbalgebied bewogen heeft zitter was, zo vele andere zaken, die in Leiden en omgeving. "menig katholiek verenigingsbestuur zich Met het opheffen van de R.K. Sport- zal kunnen herinneren. einde aan tien vrucht- Zondagmorgen zal te 9 uur in de kapel Streep gezet onder affaire Meeuwisse-Zee „Rudi Liebrechts is in grootse vorm, van de zusters Carmelitessen aan de wordt met de dag beter, ook op de korte Oude Vest een H. Mis worden opgedra- afstand en zal voor Van der Grift een gen door rector W. Q. Grimbergen, dio- geduchte tegenstander worden. Morgen cesaan geestelijk adivseur van de NKS. komt dit tweetal onder het toeziend oog Na de H. Mis volgt een ontbijt met een van trainer Piet Zwanenburg op wed- vergadering in de Romanuszaal achter strijden in Oslo uit en intussen zijn de de Hartebrugkerk. overige drie in Fagernes aanwezige le den van onze schaatsploeg gisteren sa- BESTUURSVERKIEZING men met de KNSB-coach, Klaas Schenk, Tijdens die vergadering zal het voor- ""r Ha,mar t"eiad',h"? lopig bestuur voor het district Leiden ".fr,,,:,' ÏP" "V tn""e° van de NKS. waarin de Sportcentrale "'i T'KS'ZtE zal zijn opgegaan, gekozen worden. houden". dK iR K" Sportcen' Dit ailes vertelde de administrateur trale houdt in, dat de belangen van an- van de KNSBi de heer P. L. Bergström, dere sportverenigingen dan voetbalver- toen hij dinsdagavond na een tweedaags enigingen in de toekomst gediend zullen bezoek aan de Nederlandse ploeg uit gaan worden door de NKS. Volgens het Oslo op Schiphol terugkwam, karakter van de NKS zal zowel Leiden, Chris Meeuwisse en Arie Zee, het als de omgeving het territorium zijn, tweetal dat tien dagen geleden plotseling waarbinnen gecoördineerd, geholpen en naar Nederland terugreisde, was nog niet geijverd zal worden. Het is derhalve van in Fagernes aangekomen, toen de admi- het grootste belang, dat alle katholieke nistrateur daar met de overige jongens sportverenigingen in Leiden en omgeving sprak. een afgevaardigde van hun bestuur zul- „Onder die vervelende kwestie is thans len sturen. Tijdens de vergadering zullen definitief een streep gezet", aldus de rector W. Q. Grimbergen en de heer heer Bergström. „Alles is vergeven en P. Veltman, leider van de diocesane vergeten, de stemming is weer zo goed sportdienst, een toelichting geven over 313 dat van een in spanning oefenende de structuur, de werkwijze en de moge- Pjoe® kan wezen". lijkheden van de NKS. Voor Meeuwisse en Zee is het avontuur Voor de verkiezing van het voorlopige jU, ev^neens voorbij. Veel financiële na- bestuur van het district Leiden - na delen heeft het hun bij nader inzien niet vaststelling van de reglementen een de- eens °P§eleverd- want wel moesten zij op finitief bestuur - is geen lijst van can- 3" Noorwegen terugrei- wedzten Te't F nieuwe bestuur naar voren te brengen geLrae,Tetnhhênbinln Os" Ifgde^erd IS wffnin" =f"h candldatan genoemd Dinsdag waren zij - vermoedelijk per O ™°rde£ dan zal het oude bestuur van lrein op weg naar Hamar om ziïh n uSP°rtaerurale 'n °™zleS met daar by de overige leden van de schaats- f.J. "et huidige bestuur van de NKS en met ploeg te voegen. Na de wedstrijden in 4} goedvinden van de vergadering enkele Oslo worden daar ook Van der Grift en candidaten stellen. r jafar.i«*« >-« Liebrechts verwacht. De genteleman-dammer Baba Sy getekend door zijn tegenstander van volgende week: Jos Mertens. HEREN! BLIJFT FIT! I Houdt uw body FIT. Kom wekelijks een uur gymmen bij „VIC- I TORIE". Leeftijd 1850 jaar. Donderdags 's avonds 9.3010.30 u. I Ook jongens van 1418 jaar donderdags van 7.30—8.30 uur. Aanmelden: zaal dr Van Voorthuijzenschool aan het einde van de Marnixstraat. (\^v COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND In de tweede klasse B heeft Boskoop weer met forse cijfers een concurrent teruggewezen. Ook Leiderdorp I bleek niet in staat de zegereeks van de Boskopers te stuiten en is nu definitief naar het tweede plan verwezen. Slechts Leithen I en Philidor IV, met twee verliespunten, houden theoretische kansen, maar erg reeël ach ten wij dezz niet. Leithen heeft de kan sen nog in eigen hand in het nog te spe len duel met Inter Nos. Gedetailleerde uitslagen: Boskoop I (Inter Nos)-Leiderdorp I 6-3 (voorlopig). 1. S. v. Gemeren-rector J. C. de Groot 1-0; 2. S. J. v. Wijk-Joh. de Jong 0-1: 3. Ir. F. Schneider-P v. Wijnen 1-0; 4. Nic. Cok-F. Teleng 0-1; 5. P v Veen-W. Goedhart 6. A. Bonefaas-D. Braam x-x; 7. A. Sytsema Sr-P. C. v. d. Leek 8 J. C. Bulk-C. v. Tol 1-0; 9. J. A. Loef Sr-J. Verwijs 1-0: 10. W. Trap- man-Chr. Sterk 1-0. Waarschijnlijke uit slag 6'/j-3'/s. In de derde klasse A is gisteravond de belangrijke wedstrijd tussen de twee grote kampioenspretendenten, de RKSV ..Zwarte Pion" en Leithen II te Lisse verspeeld. Zwarte Pion behaalde een zeer duidelijke zege. Zwarte Pion heeft een ruime voor sprong 6-2. terwijl de heren het nog niet eens waren over de laatste twee borden. Hierdoor zijn de kansen voor Zwarte Pion om na jaren een plaats in de 2e klasse te heroveren vrijwel onbedreigd geworden. Zwarte Pion (Lisse)-Leithen II 6-2 (voorlopig). 1. Jac. Goedemans-L. G. Batenburg 0-1; 2. G. Scholtes-M. C. Schouten 1-0; 3. C. Rotteveel-A. v. Haaster 1-0; 4. R. A. Oost-D. Melissant 1-0; 5 Th. Brouwer- W. F. de Ridder Vt-'/s: 6. H. v. Diemen- J. Ligtvoet Vï-Vs; 7. E. J Elferink (res.i -E. Smits (res.) 1-0; 8. D. Langeveld (res.)-M. Labordus (res.) 1-0; 9. B. v. Viet-J. v. Leeuwen 10. J. Grimbergen -H. Neuteboom Vermoedelijke uitslag; 7-3. VOETBAL centrale training amateurs Hedenavond zal in het stadion De Vliert in Den Bosch de eerste centrale training voor het Nederlands amateur elftal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling de spelers, die aan deze trai ning deelnemen, voortaan wekelijks naar Den Bosch te laten komen. Voor de eerste bijeenkomst zijn 17 spelers uitgenodigd, n.l. Panman (Leoni- das). Van Zanten (ZAC), Cuypers (SC Emma). Werdens (Sittardia), Medema. Sannes (allen Velocitas), Ku ij pers (Quick Nijmegen). Vei..uist (Vlissin- gen). Wijnen (TOP), Hoogendoorn (AFC), Petterson (Spartaan '20), Snoeck Kiriesch (beiden Xerxes), Duivenbode (De Spartaan), Weekers (Wilhelmina 98) en Hommerson (SVW). vnl-training Wegens werkzaamheden aan gymnas tiekzaal Os en Paardenlaan kan de zaal training van pupillen, adspiranten, junio ren en senioren deze week niet door gaan. Nadere berichten volgen volgende week. zonder DOOR GABRIEL GORRIS 45 „Laten we niets op het laatste mo ment alles bederven. Beloof me niet te spreken over ons geheim". Aldoor fluisterde haar stem in mij na. Nog voelde ik de druk van haar arm in mijn lende. Haar blik, wat beloofde haar blik? Waarom dacht ik aan Sheila? O, over wat een raf finement beschikte deze mooie dui velin, dat zij zelfs haat aan banden vermocht te leggen! De hond (nu zij ophield hem te strelen en belde voor de thee) kroop schuw weg onder de tafel. Het liep tegen elven, toen ik de twee gasten uitgeleide deed. Het af scheid was kort. Een snelle hand druk, een halfgemompeld woord en zij doken weg in de auto. De motor sloeg aan, de wagen suisde de laan in en ik stond alleen op het grind. De late juninacht, vol lichte ster ren, was lauw en doorgeurd van het aroom der rozen, die in de perken bloeiden. Vleermuizen fladderden om de bouwsels en onder de bomen langs de gazons. Een gespannen stilte heerste om het huis; kort zong daar in het dun geronk van de auto, ver der op de landweg. Mijn blik gleed langs de gevel. Alleen in de „kleine" salon, waar Justus het servies af ruimde, brandde licht en op da Pon- te's kamer flopte de lamp aan, maar onmiddellijk daarna schoven de zwa re overgordijnen voor het venster. Een paar seconden nog bleef een smalle kier open, tegen de lichtstreep herkende ik het silhouet van de vrouw. Zij was dus naar boven gegaan en verwachtte mij niet meer terug in de salon. O, die duivelin, wat kon zij spe len! Zij had ons allemaal overbluft, mij het meest. Terwijl ik doelloos langs de paden slenterde, overdacht ik heel de comedie van de voorbije uren. Eén moment had ik op het punt gestaan haar te verraden. Het was, toen ik mij bukte om de brief op te rapen, die zij had laten vallen juist op het ogenblik, dat zij hem zou openen en mijn voorgd tonen. Ik zat op mijn knieën op de grond, onder het tafelkleed door kon ik enkel haar benen zien, de hond was opgespron gen en stond bij haar stoel, likkend de wreef van haar voet. Haar stem, ineens scherp en streng: „Af Beauty! Vite! Naar de hoek!" Angstig omkijkend en met trillende poten kroop de poedel weg. Plotseling had ik gedacht aan de schène uit mijn vroegere jeugd, toen ik aan het haar van Joyce had ge knipt en was weggekropen voor haar zweep. Toen ook die benen, die stem! Ik had de brief al in mijn hand, de brief uit Marseille. Ik had hem dës morgens stiekum gelezen en kende de inhoud: 'n inhoud, die wel vol komen strijdig was met het verhaal, dat zij nu juist opdiste. „Het heimwee, messieurs, is een verschrikkelijke ziekte. Ik dacht het na de dood van Guillaume te ont vluchten en in reizen verstrooiing te vinden, het is mij niet gelukt. In plaats van rust vond ik onrust, in plaats van genezing erger pijn. De zon, de zee maakten mij nog zieker van verlangen naar mijn geboorte land. Ik kan het niet uithouden; de zaak is, dat ik terug wil naar Trini dad". Haar stem beefde. „Senor Juan zou mij zeker graag helpen, maar ik mag hem niet lastig vallen. Door een ongelukkige samen loop van omstandigheden is hij bui ten zijn schuld in een lastig parket geraakt. De vriendschap, die mij sinds jaren aan hem bindt, verplicht mij hem met rust te laten, nu hij 'n kostbare procedure te betalen heeft om uit de moeilijkheden te komen" Zij loog bewust. De waarheid was. dat de Marchena in zijn brief schreef te vermoeden, dat de recherche hem op de hielen zat en haar vroeg zich via een tussenpersoon in verbinding te stellen met een met name genoemd advocaat, ingeval hij mocht worden gearresteerd. Er was dan geld nodig „Daarom" vervolgde zij met een geraffineerde modulatie in haar toon, „daarom wend ik mij liever tot u! Ik heb u beiden, zwager en vriend van Guillaume, verzocht te komen, om dat ik meen te mogen rekenen op uw welwillendheid. Mijn verzoek is, tout court, mij een voorschot te ge ven van drie maal mijn jaargeld. Ik zou u zeer erkentelijk zijn". Ik knielde nog altijd op de vloer Het bloed klopte mij in de keel. Zou ik eindelijk Maar toen ik rechtstond, de en veloppe op tafel legde, vaagde haar blik mijn moed weg. „Merci, Frank, je bent een schat!" zei ze en even voelde ik haar hand op de mijne. Juist lang genoeg om mij terug te brengen onder de ban van haar vrouwelijkheid. Ja, dat kon zij! Zij wist niet alleen mijn voogd en Stassart in de waan te brengen, dat wij elkaar zeer wel gezind waren, maar door haar frivool appèl op mijn zinnelijkheid bracht zij mij zelf in de war. Die lichte druk van haar hand was als een liefkozing, een belofte. Meende zij dat nu? Mijn verstand zei: „Nee, zij speelt!" Maar tegelijk werd mijn wezen doortrok ken van een donker verlangen, dat het redelijk verzet brak. De kwestie was, dat ik een lafaard was, een zie lige weerhaan van een puber en daar van trok zij profijt. Wat mijn voogd betrof: haar spe culatie op zijn medelijden en eer gevoel had grif succes gehad. Haar opzet was gelukt. Zij had de trage dienne uitgehangen en zonder veel tegenstand haar zin gekregen. Zijn informaties naar de positie van de Marchena had zij listig beantwoord met een paar verzinsels, die zo waar klonken, dat zelfs de frons in Stas- sart's wenkbrauwen zich tenslotte ontspande. De gevraagde som zou haar tegen kwitantie worden uitge keerd. Nu was het spel gespeeld; de gas ten waren vertrokken. In mij lag de wraakzucht aan boei en. Een gevoel van onmacht vervul de mij, een verbittering, die haar wortels had in een diepe minachting voor mijzelf. Doelloos liep ik om het huis en volgde zonder veurkeur de slingerpaden; ik had geen aandacht voor de natuur die mij omringde. Op een gegeven ogenblik -stond ik tussen hoog geboomte; aan de witgeverfde voet der stammen herkende ik oprijlaan. Ik herinnerde me hoe ik even talmde. Dan liep ik langzaam verder, naar de toegangspoort van het Ruwhorstse domein. Het was zeer stil, er waren geen andere geluiden dan het gelispel in de kruinen, mijn eigen voetstap en het geheimzinnige gerucht van nachtelijke dieren nu en dan. Een uil, die in de takken kraste. Een konijn, dat de vlucht nam tussen de heesters. Maar dit alles trok vaag een spoor aan de rand van mijn be wustzijn. „Lafaard! Lafaard!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5