3)e£eidóe(Sou/tatit Treinramp bi) Woerden eist reeds 75 doden Bij botsing op lijn-splitsing schoven twee treinen in elkaar VELE ZWAARGEWONDEN TUSSEN VERWRONGEN WAGENS Grootste treinramp in Nederland REEDS 75 DODEN MAANDAG 8 JANUARI 1962 52ste JAARGANG BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Amerikaanse ambassadeur die „Merdeka" roept Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Teiet. 3 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten beiorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm-, Telefoontjes 1,50 Vanmorgen om negen minuten voor half tien zijn tussen Harmeien en Woerden twee treinen, na melijk die welke om vijf over negen uit Utrecht was vertrokken en die welke om 08.44 Rotterdam verliet, op elkaar gebotst. Dit is de grootste treinramp, welke de Nederlandse Spoorwegen ooit heeft getroffen. Reeds zijn 51 doden geborgen en vijftig gewonden uit de wrakstukken bevrijd. De doden werden pllen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. In beide treinen bevonden zich paar schatting 500 passagiers. De twee machinisten zijn bij het ongeluk gedood; zij waren afkom- ptig uit Rotterdam. Van de trein die uit Leeuwarden via Utrecht iaar Rotterdam onderweg was zijn de zes eerste rijtuigen ontspoord. Onder de passagiers uit deze trein zijn de meeste slachtoffers gevallen. Van de indere trein ontspoorden drie rijtuigen. Er is zo spoedig mogelijk met het reddingswerk begon nen. Het ongeluk had plaats op de lijn-splitsing Woerden-Utrecht en Woerden-Amsterdam. dienst staatssecretaris, hebben zich naar de plaats van het ongeval be geven. Ook ir. J. Lohman, president- directeur van de spoorwegen, is ter De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, en Artsen en verplegend personeel uit de wijde omgeving zijn opgeroepen tot hulpverlening. Tientallen ambu lances uit het gehele land zijn naar de plaats van de ramp onderweg. Op particuliere bedrijven en op de genie is een beroep gedaan gas te leveren Om kwart voor twee waren reeds 75 doden geborgen. Hoewel het red dingswerk met inzet van alle be schikbare krachten wordt gevoerd, zijn er nog enkele rijtuigen waar men niet heeft binnen kunnen drin gen. Men verwacht daarom, dat het dodental nog zal stijgen. Misschien zelfs wel tot tachtig, ook al omdat zich onder de gewonden nog men sen bevinden die in ernstig levens gevaar verkeren. nodig hebben. Zij worden naar het ziekenhuis in Woerden gebracht, waar slechts één chirurg is. De Utrechtse GGD heeft de ambu lance-diensten gewaarschuwd voor verkeersopstoppingen. Deze diensten versperren met hun wagens de weg. Dokter Herschol var de GGD zou graag gezorgd hebben voor cantine- wagens met warme koffie en soep, terwijl hij zich ook vraag zou heb ben ontfermd over gewonden en do den. Nu is hij echter zonder materieel gekomen en beperkt zijn activiteiten tot het zo goed en zo kwaad als dat gaat regelen van de verkeers-chaos. OORZAAK EEN RAADSEL Het is voor de sporwegen een raad sel hoe dit ongeluk heeft kunnen ge beuren. Beide machinisten waren be kend op de lijn en het zicht was ta melijk goed. Het ongeluk gebeurde op dezelfde plaats waar twee jaar geleden een zandtrein ontspoorde. Hierbij vielen twee doden. De wissels op deze lijn zijn automatisch bevei ligd. In totaal negen rijtuigen, zes van de trein Groningen-Leeuwarden-Rot terdam en drie van de gestroomlijn de trein Woerden-Amsterdam, zitten als een massa verwrongen staal in elkaar. Gevreesd moet worden, dat uit de wrakstukken nog meer doden zullen worden geborgen. voor de snijbranders waarmee wordt gewerkt. Door een toevloed van ambulance diensten dreigt een chaos te ontstaan in de hulpverlening. Alle doden waarvan velen zwaar verminkt zijn zullen voor identifica tie worden vervoerd naar het Acade misch ziekenhuis in Utrecht. De ge wonden gaan, voor zover mogelijk, ook naar Utrechtse ziekenhuizen, uit gezonderd die een bloedtransfusie Bij de foto's Bij deze serie foto's behoeft geen commentaar. Zij geven 'n indruk van de onbeschrijflijke vernieling en de ellende op de plaats des onheils. Hulde aan allen, die direct klaarstonden om waar mogelijk te helpen. Hieronder waren ook veel ver pleegsters en religieuze zusters, soldaten en Rode Kruis-hel- pers. Een deel van de trein nam ook een huisje van de spoorwegen mee. (Foto's „De Leidse Courant" en ANP) AUTOMATISCH BEVEILIGD Het baanvak is automatisch be veiligd en wordt vanuit Woerden be diend. Ir. Lohman verklaarde, dat juist bij mist de lichtseinen goed zichtbaar zijn. De trein Leeuwarden- Utrecht-Rotterdam reed met een snel heid van 120 kilometer. Blijkens de stand van het NS-tableau in Woer den op het moment van het ongeluk. 9.19 uur, is deze trein, die enkele minuten vertraging had, door gere den. De andere trein had volgens de heer Lohmans een snelheid van zestig kilometer, omdai hij door de wissels moest. Om kwart over twaalf slaagde men er in een nog in leven zijnde reiziger uit de torenhoge massa ver wrongen staal te halen. Het was een officier van de landmacht, die meer dan drie uur bekneld heeft gezeten, en een hartaanval kreeg. Van de zijde van de legervoorlich- tingsdienst vernemen wij, dat de ge wonden per trein worden afgevoerd naar het centraal militair hospitaal in Utrecht. Verhaal van een ooggetuige Een reiziger, die de verschrikke lijke ramp zelfs zonder een scham- metje heeft overleefd, is de 36-jarige heer A. Boer, die onderweg was van Appingedam naar Zierikzee. Hij zat in de vierde wagen, die alleen maar is gekanteld. Volgens de heer Boer stond de trein naar Amsterdam stil toen de trein uit Utrecht erboven op vloog. De Amsterdamse trein schoof daarbij grotendeels onder de Utrecht se en werd zeer ernstig vernield. De heer Boer heeft gemerkt, dat zijn trein krachtig remde vlak voor de botsing. Met enkele medepassagiers heeft hij nog getracht gewonde rei zigers te helpen. De meesten van hen lagen echter beklemd tussen de wrakstukken. De eerste ambulance arriveerde volgens het horloge van ie heer Boer pas drie kwartier na de ramp. Het is in. de omgeving van Harmeien bijzonder mistig. Het eerste-klasrijtuig van de trein uit Utrecht is volkomen verpletterd. De heer Boer zei ons, dat in dit rij tuig slechts twee passagiers het on geluk hebben overleefd. ,De wagen lag ver naast de rails en heeft bij de botsing nog een transformator huisje meegesleurd. Ook de restau ratiewagen van de trein richting Rot terdam is totaal vernield. De licht gewonde passagiers zijn inmiddels met bussen naar Utrecht gebracht. Om kwart over twaalf had men uit de wrakken van de rijtuigen reeds 51 doden geborgen. Behalve de reeds ge noemden heeft ook de mmister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxo- peus zich naar de plaats van de ramp begeven. Verder bevindt zich daar ook mr. A. R. De Zaaijer, de procu reur-generaal te Amsterdam, die lid is van de Spoorwegongevallenraad. De militair deskundige diensten in Utrecht en Amersfoort hebben am bulances gezonden. De militaire in stanties hebben voorts onderdelen van de genie opdracht gegeven man schappen gereed te houden voor ver dere bijstand. Gewonden worden per trein vervoerd naar het centraal mi litair hospitaal in Utrecht. Van de schooltechnische dienst in Utrecht, ook een militair onderdeel, is een detachement technisch personeel uit gerukt om hulp te verlenen. De president-directeur van de NS, ir. Lohman, legde op de plaats van het ongeval een verklaring af, waar in hij getuigde van zijn medeleven met de nabestaanden van de slacht offers. Hij zei te verwachten dat het officiële NS-onderzoek vrijdag zal beginnen. Eerst zal dan de bezetting van de NS-post te Woerden worden gehoord. De trein Leeuwarden Utrecht - Rotterdam had een snelheid van 120 km per uur. Over de snelheid van de andere trein lopen de meningen uiteen. Zij had echter geen hoge snel heid. Om kwart over twaalf slaagde men er nog in passagiers die in leven waren uit de staalmassa's te bevrij den. De spoorwegen hebben vier auto's, die met reddingswerktuigen zijn uit gerust, naar de plaats van de ramp gezonden. Drie van de auto's zijn af komstig uit Amersfoort, een uit Haar lem. Het beroep, dat vanmorgen is gedaan op fabrieken en smederijen in de omgeving van Woerden om gas te leveren voor de snijbranders, is inmiddels ingetrokken. Het aanbod van gas overtreft de noodzakelijke hoeveelheid verre. (Vervolg op pag. 3) NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Automatisch interlokaal telefoneren nu 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. p|' (Advertentie» Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zon- en maanstanden 9 Jan.: zon op 08 46, onder 16.48; maan op 10.39, onder 20.52. Hoogwaterstanden 9 Jan.: v.m. 5.21; n.m. 17.38. KORRELTJE Ieder ding heeft twee kanten: onze kant en de verkeerde kant.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1