(Onder onó Zangeres Marian Anderson doorbrak rassenversperring Maak u niet boos als kind niet wil eten Meren bewonderen Vampier - Look MEN KAN NIE1 ALLES WEIEN Mevrouw Doorsnee weet het Eerste kleurlinge die in Metropolitan theater zong „Hoe zal haar stem klinken nu zij 59 jaar is?" vroegen vele critici zich af, toen een nieuwe Europese tournee van de beroem de Amerikaanse negerzangeres Marian Anderson werd aange kondigd. Zou haar stem nog steeds de kwaliteit hebben, die - zoals Toscanini eens zei - „slechts eenmaal in de honderd jaar voorkomt"? Zou z^j nog steeds het prachtige compliment waar dig zqn, dat Sibelius eens aan haar gaf: „Het dak van mjyn huis is te laag voor uw stem". Op het eerste concert, dat Marian Anderson kortgeleden in Londen gaf, werd echter iedere wens vervuld. Een bekend criticus schreef dan ook „De brandende oprechtheid en het mededogen, waarvan haar zang getuigt, zyn gebleven ondanks haar 59 jaar!" „Dak van mijn huis is te laag voor uw stem" zei Sibelius Oprechtheid en mededogen zijn goed kope woorden maar het is toch moei lik Marian Anderson's stem apart te zien van haar persoonlijkheid. De com binatie van beide heeft een geheel op geleverd, dat slechts door één gekleur de zanger geëvenaard werd, namelijk Paul Robeson. Zowel Marian Ander son als Paul Robeson hebben op hun manier gestreden voor de gelijkstel ling van de neger. Voor de oorlog was het zo, dat 'Marian Anderson een paar pannen en een petroleumvergas- ser moest meenemen als zij een tour nee door de Verenigde Staten maakte. Vele hotels wilden haar namelijk al leen dan een kamer geven als zij de verzekering gaf, lat zij zich geduren de haar verblijf niet buiten haar ka mer zou ophouden... Waardige protesten Dat dergelijke praktijken nu zeldza mer zijn dan vroeger is voor een niet- onbelangrijk deel te danken aan de hardnekkige en waardige protesten van Marian Anderson. Zij doorbrak de rassenversperring door als eerste kleurlinge in het Metropolitan Theater te New York te zingen. Haar redevoe ringen en pleidooien voor gelijkheid van de rassen maakten h ir ook lid van de Amerikaanse dele. Uie bij de Verenigde Naties. Mevrouw Anderson is de dochter van een kolenhandelaar in een arme buurt van Philadelphia. Haar moeder was onderwijzeres. Men ontdekte al spoedig dat zij een prachtige stern- had en zy was o.a. de ster van het plaatselijke kerkkoor. Maar haar eers te concert werd toch geen succes. Zij liet zich hierdoor echter niet uit het veld slaan. Zy studeerde flink, won beurzen en kreeg o.a. vele jaren les in Europa. In 1935 hoorde een Ameri kaanse impressario. Sol Hurok, haar zingen in Parijs. Hij bezorgde haar verschillende engagementen in de Ver enigde Staten en van die tijd af steeg haar ster huizenhoog. Zij werd tenslot te uitgeroepen tot de beste zangeres van Amerika. Evenals de meeste andere beroem de artiesten houdt zy zich aan een stevig zelfdiscipline. Tijdens een tour nee gaat zy bijv. nooit uit. Zy gaat vroeg naar bed, heeft een hekel aan sterke drank en leest betrekkelijk wei nig. Marian Anderson is getrouwd met eei. architect. Het echtpaar heeft een boerdery in Connecticut. Zy hebben veel wederzydse hobby's o.a. het res taureren van antiek meubilair. Een- andere hobby is tenslotte hun vijf jaar oude auto, een Armstrong-Sidde- ley Sapphire. Meestal weigert een kind te eten, omdat het veet, dat moeder dan boos wordt. Een kind plaagt namelijk graag. Gezonde kin deren zijn hongerige kinderen, die men dus geenszins behoeft aan te moedigen om te eten. Maar hoe komt het dan, dat in bijna elk gezin de maaltijd 'n strijd wordt, waar bij moeder en vader vaak moeten smeken, dreigen, omkopen enz. om het kind aan het eten te krijgen? Dikkie's kuren tij dens de maaltijd be gonnen, zodra hij ont dekte, dat moeder ontstemd was toen hij zijn bordje niet leeg maakte. Hij was toen nog erg klein maar groot genoeg om een soort sensaUe te voe len over de storm, die hij had doen opwaaien Alle kinderen zijn na melijk gelukkig met wat aandacht en deze soort aandacht had bovendien een emotio neel tintje, waardoor het geheel tot een bij zondere belevenis voor het kind werd. Hoe is het mogelijk, dat moe der in dit valletje liep? Omdat zij zich van nature gauw zor gen maakt en omdat ze de huisarts niet he lemaal geloofde, die gezegd had, dat een gezond jochie als Dik- Wat de dokter at van zegt kie zonder enige be moeienis zijn voedsel zou verorberen. Zij maakte van elke maal tijd een hele ophef en dit was het begin van de narigheid. Bepaal in de eerste plaats een tijdgrens en houd u daaraan. U zult zich nog wel her inneren, dat de dokter u opgaf de baby zo en zolang de fles te ge ven. De dokter had hiervoor een gegronde reden, namelijk ge zonde eetgewoonten te vormen. Als het kind nog maar enige maanden oud is, is het niet zo moeilijk zich aan een tijdlimiet van twintig'tot dertig mi nuten te houd.en. De moeilijkheden begin nen pas als de baby zich bewust wordt van zijn fascinerende omgeving en van de macht, die hij over zijn mamma heeft. Maak het kind duide lijk, dat eten zijn zaak is en dat zijn bordje, leeg of vol, na een bepaalde tijd zal verdwijnen zonder dat u zult klagen of aan moedigen. Geef hem ook geen speelgoed, zodat hij onder het spelen kan eten. Klei ne porties, smakelijk opgediend, zijn een vereiste. Als het kind nog wat wil van het geen het erg lekker vindt, sta dan deze extra portie toe zon der daarbij voorwaar den te stellen dat het andere óók op moet of éérst op moet. Stel, op voorwaarde dat hij goed eet, evenmin toetjes in het vooruit zicht. Op geld uit? Vele malen per jaar brengt Rita een bezoek aan haar tante, een dame op leeftijd, die er warmpjes bij zit. De laatste malen, dat zij by haar tante was, trof zy daar dikwijls een van de buurvrouwen aan, die allerlei kar weitjes voor de oude dame opknapte zoals het doen van boodschappen en gezelschap houden tijdens wandelinge tjes. Rita heeft de indruk, dat haar tante helemaal van deze buurvrouw afhankelijk wordt en zij vraagt zich af of de buurvrouw soms verwacht iets van de erfenis te krygen. MOET RITA: A Haar tante voorzichtig polsen en hiiar waarschuwen zioh niet te laten overhalen de buurvrouw iets na te la ten? B. Zelf vaker op bezoek gaan, zo dat zy de invloed van de buurvrouw kan tegengaan en meer belangstelling voor haarzelf by haar tante kan op wekken? C. Blij zijn, dat haar tante het zo goed getroffen heeft met haar buur vrouw en het aan de oude dame over laten, wat zij de buurvrouw eventueel wil nalaten? OPLOSSING: Het is Rita's zaak geërgerd te zyn als zy ziet, dat haar tante steeds af- hankelyker wordt van de buurvrouw maar zy heeft geen recht kritiek te leveren, vooral ook omdat zy zelf klaarbiykeiyk niet in staat of niet be- SUIKER OVER PUDDING Heeft u een hekel aan een vel op de pudding? Strooi er dan wat suiker overheen als de pudding van het vuur komt. BALLPOINTVLEKKEN Ballpointvlekken op plastic speel goed of kunstleer kunnen goed verwy- derd worden met wat brandspiritus. Doop een prop watten in wat brand spiritus en wrijf daarmee voorzichtig over de vlek van de buitenkant naar het midden. Daarna afwassen met zeepwater. GROEVEN IN LEER Men kan voorkomen, dat er in leer groeven komen door dit leer regelma tig te voeden met een goede meubel- was of kleurloze schoencrème. Goed inwryven met een zachte doek en voor al regelmatig behandelen. VINGERHOED Indien men moeilijkheden heeft als men de pasgewassen vitrage weer aan de rekbalein wenst te hangen omdat het haakje steeds in het materiaal verward raakt, doe dan een vinger hoed om het haakje en de moeilykhe- den zyn overwonnen. „Z> snijden we een heel stuk af - als we t halen CoortggESSsSH -ri 1 1 i Links: Zwarte kunst. Een lange- „Echt vrouwelijk, avondjapon van zwarte crepe. Op de HlclcH* op kantje af onbedekte rug een wirwar van schou- netjes" derbandjes met Rijnstenen. Vele Newyorkse dames zijn over stag gegaan voor de „Vamp Look". Overdag zien zij er keurig en* zakelijk uit in eenvoudige pakjes met een Cha nel tintje maar 's avonds lopen zij rond als „vampiers". De „Vamp Look", die hartveroverend is, komt liet beste uit in de kleuren diepzwart en wit. De stijl is meestal aan de eenvoudige kant. Dit geldt bijvoor beeld voor de korte eenvoudige deux- pièces in witte wol met Lurex, waar op als enige opsmuk een ketting van parels. Maar ook kan de stijl wuft- vr-uweUjk zijn zoals bijvoorbeeld het geval is met een japon, bestaande uit een straksluitend zwart wollen boven lijfje op een wyde rok vol stroken van zwarte taft. Materiaal voor de „Vamp Look" zyn fluweel, zydegaas en crêpe. Zwart fluweel wordt gebruikt voor- strakke lange avondjurken. Zwarte chiffon wordt rykelyk bestrooid met gitzwarte lovertjes en de afkledende doffe zwarte crepe wordt afgezet met zyden franjes, die een golvende bewe ging maken als de draagster zich be weegt. Een bekende Amerikaanse mo deredactrice beschreef deze japon als „echt vrouwelijk maar op het kantje af netjes!" De creaties zyn meestal hooggesloten. By de „Vamp Look" ho ren verder smalle schouderbandjes van Rynstenen. Soms is er slechts één glinsterende schouderband; andere ke ren een soort spinneweb van met dia- amantjes versierde schouderbandjes, die de tot de taille uitgesneden x-ug tx-achten te bedekken. Er komen aan de „Vamp Look"- voorts veel gitten te pas. Soms ver sieren zy alleen het lyfje maar ook is er wel eens de gehele japon mee be dekt, hoewel modedeskundigen met na druk verklaren, dat alleen iemand met een volmaakt figuur een lange- avondjapon met gitten kan dragen. Verdere kenmerken van de,,Vamp Look" zyn: hangende oorbellen van parels of Rynstenen, die byna tot de schouder reiken, barokhi.lskettingen, die eerst strak om de hal: zitten om vervolgens in een diepe V tot bene den het sleutelbeen te bungelen. Het geheel wordt gecompleteerd met flu weelachtige valse wimpers, frivole franjes op het voorhoofd en gekrulde lokken op de oren. Het is de eerste mode in lange tyd, die ook door de Amerikaanse manm-n wordt bewonderd en dat ligt ook wel vtjr de hand. De „Vampier Look" verzamelt namelyk alle vrouwelijke eigenschappen, zodat zij er eigenlijk ultra-vrouwelyk uitziet. Rechts: Witte kunst: Een Japon van witte crêpe met flonkerende lo vertjes op het lijfje met een Grieks tintje. Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw zoon van 12 jaar zich niet aan één hobby kan houden maar voort durend van gedachten verandert, wordt dan vooral niet ongeduldig. Be kritiseer hem niet als hy de dingen steeds onafgemaakt in de steek laat. Probeer er in zo'n geval steeds aan te denken, dat wy ons allemaal schul dig maken aan het feit, dat wij de din gen ook vaak maar half afmaken. Px"obeer te begrijpen, dat het voort durend veranderen van hobby een ma nier voor de jongen is om verschillen de liefhebberyen" af te tasten. Door zyn „experimenten" zal hy er tenslot te achter komen, wat hem werkelijk interesseert en dat zal hij dan onge- twyfeld goed doen. Maar dring er weJ by hem op aan, dat hij elke nieuwe hobby in het klein begint totdat hy er heel zeker van is, dat hy er ver der mee wil gaan. Moedig de jongen in zyn pogingen zoveel mogelyk aan. reid is hetzelfde voor haar tante te doen. Als zy B zou kiezen om de buur vrouw uit te schakelen, zou zy waar- schijnlyk geen prettig gezelachap zyn voor haar tante en A is natuurlyk een onvergeeflyke houding. Zy heeft niet het recht een dergelijke suggestie te doen en zou haar tante waax-schynJyk helemaal van streek maken als zy zo iets zou zeggen. Zy moet edelmoedig zyn en C kiezen. Als iemand de dank baarheid van de oude dame verdient, is het wel de buurvrouw en de tante van Rita moet zelf beslissen over de wijze, waarop ztj deze buurvrouw haar erkentelijkheid wil tonen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5