DE LEIDSE BIOSCOPEN Bagagekluizen in de hal van 't station-Leiden India en Pakistan NEHROE SLOEG ER OP LOS ZATERDAG 6 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 „DE KANONNEN VAN NAVARONEdinf. Z0U, ku,n"en zjjn geworden tot sentimentaliteit, heeft de Engelse producer, Arthur Rank, zich daarvoor weten te hoeden op prijzenswaardige wijze. Daarenboven is de film tech nisch knap gecomponeerd en de foto grafie, vooral bij de schaarse close- ups, is voortreffelijk. De geschiedenis speelt zich af tij dens de geallieerde invasie in Italië gedurende de laaste oorlog, na de val van Mussolini en de daarop volgende overval van het Duitse leger op het Italiaanse. Nonnen van een klooster gemeenschap in de nabijheid van 'n concentratiekamp weten op listige wijze, doch met oogluikende mede werking van de (voormalige) Itali aanse bevelhebber van het kamp, vele Joodse kinderen van de dood te red den. De Duitse commandant achter haalt het geval echter, waarop een overval op het klooster volgt en het vonnis valt: drie nonnen zullen wor den geëxecuteerd. Dodelijk ongeluk op bewaakte overweg DE KANONNEN VAN NAVA RONE, welke film deze week in Trianon draait, is een oorlogsfilm, maar niet één van de vele, zoals er dertien in een dozijn gaan Integen deel, het is een machtig epos gewor den van een bijzonder spannende episode. Een stunt, zoals de mannen, die de kanonen van Navarone ver nielden, hebben uitgehaald, is op zichzelf maar een klein onderdeeltje van de weergaloze krijg, die de we reld vijf jaar lang in z'n greep heeft gehad, maar de wijze, waarop deze door de artisten van Columbia Inter national is uitgewerkt, is in één woord grandioos. Het begint, zoals gebruikelijk, met een uiteenzetting van de portée van de actie. Op het eiland Kheros in de Griekse wateren zitten enige duizen den Engelse militairen, die door de Duitsers ingesloten zijn. Zij kunnen net bevrijd worden, omdat de toe gang tot het eiland is afgesloten doot twee enorme Duitse kanonnen, die elk oorlogsschip onfeilbaar in de grond boren. Een groep mannen krijgt de opdracht zich via Grieks grondgebied en in verbinding met Griekse partisanen naar Navarone te begeven en daar de kanonnen on schadelijk te maken. De overtocht over de Middellandse Zee in een oude vissersboot is alleen al een waagstuk en de scène, waarin zij bij vliegende storm op de rotsen wor den geworpen is een der hoogtepun ten van de film. Dan volgt de gevaarlijke beklim ming van de steile rotswand, waarbij de aanvoerder een dubbele been breuk oploopt. Op hun tocht over land worden zij - naar later blijkt door verraad - door de Duitsers aan gehouden. Zij slagen er evenwel in te ontvluchten in de Duitse unifor men en dringen dan door tot het fort met de kanonnen. Dan blijkt de springstof gestolen te zijn, zodat zij zijn aangewezen op de vindingrijk heid van hun springstoffendeskun- dige. Het is alles bij elkaar een ha chelijk avontuur, maar het komt op het laatste moment tot een goed einde. Dank zij het voortreffelijke spel van Gregory Peck, Anthony Quinn en David Niven (vooral Quinn is hier een pracht-type) is het een bijzonder spannend verhaal geworden, waarin het menselijke element niet ont breekt. De opnamen van de zee en van het Griekse bergland zijn schit terend en geven aan de film een ge heel eigen bekoring. Maar ook het verhaal zelf is meesterlijk van opzet en buitengewoon suggestief verfilmd. Toegang 14 jaar. Lido De naam Eddie Constan- tine heeft al het genre van de film „Eddy op leven en dood" behaald. De bezoekers weten dus wat hen te wachten staat: continuo een concept van drummende vuisten, revolver schoten en gierende luxe-wagens. Toch is deze laatste rolprent van Ed die beter geslaagd dan de voorgaan de. De Frans-Amerikaanse he-boy speelt ook niet de rol van Lemmy Caution, maar van een buikspreker, die door belastende verklaringen van een bende wegens moord veroordeeld wordt, hoewel hij geen moordenaar is. Op lakonieke wijze gaat hij die fout, na zijn ontsnapping uit de ge vangenis, herstellen. Verwacht geen logica, maar wel spannende en ook vrolijke momenten. De KFC keurde veertien jaar. Luxor Reeds de eerste beelden van „Van de brug af gezien" doen bij de toeschouwer de mening post vat ten, dat hij een meesterwerk heeft uitgekozen voor zijn ontspanning op filmisch gebied. Bijna dreigend zwaaien lasten hout. in kreunende kranen door de lucht, de mensen be neden op de kade bewegen zich on der die dreiging geheel argeloos, niet vermoedend wie getroffen kan wor den. Naar het befaamde toneelstuk van Arthur Miller heeft filmregisseur Sidney Lumet het diep menselijke drama naar zijn hand gezet. Camera, regie en spelers bewegen zich louter op artistieke en vooral eerlijke inge ving. Raf Vallone speelt de rol van de hoofdfiguur Eddy Carbone, de Ita liaanse immigrant, havenarbeider in New York, die vast loopt in zijn kort zichtige liefde voor z'n nichtje Cathe- rina, van wie hij niet kan accepteren, dat zij volwassen wordt en haar eigen weg gaat. De man kan zich zelf niet bevrijden uit zijn eigen zielsconflict en zeker als een eenmaal ontketende lawine stort hij zich naar het einde. Het is reeds snel duidelijk wat het einde moet zijn van alle ontwikkelin gen. Desondanks blijft de film tot de laatste minuut nieuw en verrassend. Op de eerste plaats is dit toe te schrij ven aan de kundige afwisseling van climax en anti-climax, daarnaast aan het spel van Raf Vallone, die zijn conflict in vele nuances, maar steeds sterker, weet te verbeelden. Opval lend sterk is de hantering en instel ling van de camera's. Zij spelen een eigen rol, volkomen dienstbaar aan het kunstenaarsschap en de visie van de regisseur. Carbone dwaalt rond in de natte straten van de havenbuurt, de camera neemt afstand vanuit de hoogte: de vereenzaming van de hoofdrolspeler wordt er volmaakt door gesuggereerd; close-ups, die door de volle overgave van de acteurs door de huid van de gezichten het innerlijk binnendringen.... slechts een bijzonder begaafd kunstenaar moet een drama zo goed kunnen ver tolken. Personen boven 18 jaar kunnen we dit meesterwerk van harte aanbeve len. Casino De film „Nonnen voor het vuurpeloton" (Conspiracy of hearts) is, ondanks de tekortkomin gen, die ze ongetwijfeld vertoont, een goede en in grote lijnen eerlijke rol prent geworden. Hoewel het gegeven voor vele andere filmmakers aanlex- Zoals gezegd is het verhaal zonder sentimentaliteit verfilmd en enkele bezwaren gelden dan ook niet zozeer de sfeer, dan wel de tekening van enkele karakters. Dat de Duitsers wel wat erg zwart-wit zijn weergege ven is nog tot daar aan toe, maar er zijn enkele onwaarschijnlijkheden die in deze goede film storend wer ken. Het is natuurlijk belachelijk, zo als in deze film, dat een sadistische, kadaver-discipline-luitenant zich door de uitnodiging van moeder-overste, een kop koffie met haar te gaan drin ken, laat afhouden van een bevel, dat hem door zijn commandant is gege ven. Ook het slot is onbevredigend en schijnbaar ingegeven door de zucht aan het drama toch een happy end mee te geven. Hoewel moeder-overste zich eerst met hand en tand heeft verzet tegen de moord op de Duitse bevelhebber, suggereert de film, dat zij daar toch mee accoord gaat, wan neer dit de redding betekent van •haarzelf en twee medezusters. Laten we dit echter over het hoofd zien. De vele andere prachtige momenten ma ken deze film tot een sterk en ontroe rend werk. 14-Jarigen mogen haar gaan zien en wij hopen dat het er velen zullen zijn. Rex „De mysterieuze planeet" is Mars, de planeet, waarvan men altijd nog niet weet of er levende wezens op aanwezig zijn. Het enige is, er eens een kijkje te gaan nemen. In werke lijkheid is het nog lang niet zover, maar op de film is alles mogelijk. En dus gaat een gezelschap van drie mannen en een vrouw in een raket naar deze rode planeet. En wanneer deze fantasie eenmaal op weg is naar Mars, is er geen enkele rem meer en kunnen wij er lustig op los fantase ren. Dat gebeurt dan ook; wij vinden er allerlei griezelig tuig, waaraan de aardmensen maar nauwelijks weten te ontsnappen, en ook op landschap pelijk gebied blijkt Mars allerlei rare dingen te bevatten. Maar men kan er avondje gezellig bij griezelen. Toe gang boven 14 jaar. Studio heeft de Ingmar Bergman film „Het oog van de duivel" opnieuw geprolongeerd. Voor volwassenen. Een vrouw werd gedood en een man ernstig gewond {oen hun auto op een spoorwegovergang bij Norf in Westduitsland door een trein werd gegrepen. De over vvegwachter had, naar verluidt, de bomen na het passe ren van een trein geopend, terwijl er evenwel nog een trein in aantocht was. Het autootje werd grotendeels vernield - getuige deze suggestieve foto. koor, dat zondag 14 januari weer een operette ten gehore zal brengen, stemmen tot volle tevredenheid. De vereniging heeft echter ook een schaduwzijde namelijk een gebrek aan sopranen en vooral mannenzan- gers. De voorzitter deed dan ook een beroep op de leden zoveel mo gelijk nieuwe krachten voor de ver eniging aan te werven. Gehuwd: Gerrit Horsman, 29 jr., (Leiden) en Adriana Lena Verhard, 23 jaar; Hendricus G. J. Lamboo, 20 jaar, en Marina Johanna van der Bruggen 22 jaar (Roermond); Ju- docus P. J. van den Assem, 25 jaar en Maria Joanna Sophia Duijnisveld 23 jaar; Cornelis P. L. Oudshoorn, 22 jaar, en Anna Apolonia van Veen 22 jaar. President Ajoeb Khan van Paki stan heeft vrijdag in een toespraak te Larkana, in het westen des lands, verklaard, dat India „een reusachtig leger" aan de grens met Pakistan heeft samengetrokken. „Ons land staat thans bovenaan het Indische invasieprogramma". De Pakistaanse president voegde hieraan toe: „hetgeen in Goa is ge schied heeft de ogen van de gehele wereld geopend. Het was een waar schuwing voor alle vreedzame buur landen van India, om op hun hoe de te zijn voor de slechte vooi'ne- mens van dit land". Van Pakistaanse zijde is vrijdag avond in New York verklaard, dat dit land voornemens is spoedig een bijeenkomst van de veiligheidsraad te verzoeken in verband met de kwestie-Kasjmier en de bedreiging, die is ontstaan door de samentrek king van Indische troepen aan de Pakistaanse grens. Premier Nehroe van India heeft vrijdag bewakers geslagen, toen er op de conferentie van zijn Congres partij in Patna een hevig tumult ont stond. Op een gegeven ogenblik bestorm den enthousiaste aanhangers het po dium, waarop Nehroe zou spreken. Hij wilde naar beneden om de men sen te kalmeren. Partijfunctionaris sen, die bang waren dat hem iets zou overkomen, px-obeerden hem tegen te houden. Een functionaris sloeg zijn armen om Nehroe's middel. Toen daarop andere functionarissen Neh roe de weg verspreden, schreeuwde hij: „Laat mij met rust, laat mij naar beneden gaan". Mensen van de ordedienst trachtten Nehroe te overreden. Hij werd ech ter woedend. Met een vuurrood ge zicht sloeg hij op hen in toen zij pro beerden hem weg te slepen. Pai-tijfunstionarissen verklaarden later dat zij de premier nog nooit zo kwaad hadden gezien. De bijeenkomst is verdaagd. Vóór Nehroe vertrok, holde hij van de ene kant van het podium naar de andere in een poging om de orde te herstellen. Verscheidene malen greep hij in, toen gillende moeders probeerden hun kinderen in veilighexd te bren gen door ze over de hoofden van de menigte heen aan de leiders van de Congrespartij op het podium over te geven. Enkele seconden iang had Nehroe een felle woordenwisseling met een vrouwelijke partijfunctio naris, die hem dringend verzocht het podium te verlaten. In het gedrang werden minstens dertig personen gewond, van wie drie ernstig. De dochter van Nehroe. mevrouw Indira Gandhi, wist aanvankelijk de mensenmassa tot bedaren te bren gen. Onbevreesd sprong zij tussen de opdringende menigte en zette zich op de grond, welk voorbeeld door de mensen in haar nabijhexd werd ge volgd. Toen Nehroe, die zich een poosje had teruggetrokken om de aanwezigen gelegenheid te geven te kalmeren, later weer op het podium verscheen, begon het gedrang opnieuw en werd het al spoedig duidelijk, dat niets de naar het podium opdingenae mensen massa in toom zou kunnen houden. Nehroe verliet tenslotte definitief de zaai, waarop de vergadering in 'n onbeschrijflijke wanorde werd be sloten. LEIDSCHENDAM INTERLAND TAFELTENNIS Ter gelegenheid van het feit, dat de plaatselijke tafeltennisvereniging „Veni Vidi Vici" 15 jaar bestaat, heeft het bestuixr zich de medewer king weten te verzekeren van de Nederlandse Tafeltennisbond hier in Leidschendam de interlandontmoe ting Nederland-België te doen plaats hebben op donderdag 18 dezer in het r.k. Verenigingsgebouw aan de Damlaan. Arti et Charitati. - In de jaarver gadering heeft voorzitter C. Groe- wegen zijn voldoening uitgesproken over het in het afgelopen jaar be haalde succes met de grote Weense avond. Voortgaande op dit succes heeft het gemengde koor weer het nodige ondernomen ook dit jaar een avond van Weense melodieën ten uitvoer te brengen, met tot slot van het jaar een grote kerstavond. Ook de prestaties van het kinder- Op de onverivoestbare gezondheid van Adenauer ZELFBEDIENING IS GROOT GERIEF Wij vernemen zojuist, dat in na volging van enkele grote steden zo als Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage, nu ook in het station van Leiden automatisch werkende baga gekluizen zijn geplaatst. Deze baga gekluizen worden, in samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen, geëxploiteerd door een dochteron derneming van de firma F. v. Lan- schot, Bankiers te 's-Hertogenbosch, die voor alle in aanmerking komen de stations van de N.S. het exploita tie-recht heeft verkregen. Enige jaren geleden is men bij wijze van proef gestart met enkele installaties op het Centraal Station te Amsterdam, in 's-Gravenhage, Utrecht en Arnhem. De behoefte aan deze vorm van in bewaring geven bleek zo groot, dat al spoedig het aantal kluizen in deze steden moest worden uitgebreid, terwijl sedertdien deze service ook wordt geboden aan reizigers op de stations Rotterdam, y? Haarlem, 's-Hertogenboscli en Til- I Ook thans wordt het aantal klui ft, ftHi zen op s^a^ons Amsterdam, Rot- gY ^ft terdam en 's-Gravenhage uitgebreid, *4 J doch tevens de steden Leiden en f A afc. Eindhoven in deze service ingescha- I VJT jjjBp*"" - keld. In Leiden komt voorlopig één *•»-, jpw blok kluizen, omvattend 12 loketten, a/ *^m\ waarvan de drie onderste een afwij- jk kend groter formaat hebben. Al naar- ft gelang het gebruik zal het Jm toekomst worden I maar ook voor de vele F. in Leiden een I gemak. Speciaal om het buspubliek deze ^H^B Om zijn bagage (koffer, tas, jas e.a.) te ^B men nu niet meer uitsluitend aan- TSsJl gewezen op het bagagedepot. Bij een men voor de ge- te wachten aan geen for- te vervullen en A tijdverlies rekening te houden B^M men bagage weer ophaalt. De ■^■BI^BHBlBBHBBHHBBBB^BBBBBHBBBi^BkM^MBBBBBBftBBBBBBHIIJ ervaring nu het in bewaring plaatsen zoveel De Westduitse Bonds' atelier dr. Konrad Adenauer, heeft gisteren in Bonn in goede gezondheid zijn 86ste eenvoudiger gaat, de reizigers meer verjaardag gevierd. Foto: dr. Adenauer (rechts) temidden van leden van zijn kabinet, die drinken op zijn gebruik maken van de mogelijkheid gezondheid. Links prof. dr. Ludwig Erhard. hun bagage op het station achter te laten, in plaats van deze op zijn tocht door de stad mee te nemen. Eenvoudige werking Het gebruik is heel eenvoudig. Men plaatst de bagage in het loket, doet de deur dicht, werpt een kwart je in de gleuf, en wacht tot 't munt stuk gevallen is. Wanneer men dan de deur goed aandrukt, kan men de sleutel omdraaien. De sleutel steekt men bij zich. Bij het ophalen van de bagage opent men met deze sleutel de deur, haalt de bagage er uit, waarna men de deur weer dicht doet. Het loket is vervolgens weer voor een nieuwe gagadigde beschikbaar. Op de in gebruik zijnde loketten staan de woorden „in gebruik". Komt men na 25 uur terug (het tarief is een kwartje voor maximaal 24 uur) dan moet men een kwartje bijstor ten, na 48 uur twee kwartjes. Blijft men langer dan 72 uur weg dan blokkeert de kluis zichzelf, terwijl de bagage dan door het depot N.S. wordt overgenomen. Dat alles wordt op een venster in de kluis automa tisch aangegeven. I f33

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4