POSTZEGELS MET DIEREN ENORM VERZAMELGEBIED ZATERDAG 6 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 LEIDSE AGENDA ALMA MATERKOOR De leden van het Alma Materkoor wordt in herinnering gebracht, dat a.s. maandag 8 januari de repetities worden hervat. De in studie te nemen werken zullen ongetwijfeld de leden enthousiast kunnen maken voor het in het komende najaar te geven con cert. Voor hen, die mogelijk de toetre ding tot het koor van plan waren is het nu de tijd. U zult dan op het te geven concert volkomen ingewerkt zijn en de grote voldoening vinden die gelegen is in het onder kundige leiding op artistieke wijze verklan ken van de werken, die grote mees ters ons hebben geschonken. De dirigent, de heer Jan Smit, wil precies op tijd beginnen, dat wil zeg gen ohi 8 uur, in het vertrouwde re petitielokaal, Toonkunstgebouw, Ra penburg. De R.K. Gymnastiekvereniging Groen Wit hervat, nu de Kerstvakan ties achter de rug zijn, de wekelijkse lessen. Tijden en plaatsen zijn be kend. Zondag 7 januari a.s. zal door de kinderen van K.A.B.-leden uit de Parochie St. Leonardus en St. Anto- nius een Driekoningenspel worden gegeven in het Leonardushuis, Haag- weg 14. Aanvang 3 uur. Deze middag is speciaal voor de kinderen en hun ouders, die hebben deelgenomen aan de tekenwedstrijd. Op deze middag zullen door de jury de prijswinnaars Tentoonstelling van Leidse postduivenver. Coliunba Zaterdag en zondag houdt de Leid se Postduivenvereniging Columba, in café-restaurant Royal aan de Doe- zastraat, haar jaarlijkse clubtentoon stelling en ook hier is met inge zonden materiaal van pl.m. 130 vo gels, zeker te roemen. Keurmeester H. J. Handgraaf uit Haarlem had een moeilijke taak, vooral waar vele vogels een gelijk aantal punten behaalden en de uit eindelijke beslissing soms vaak tot een extra keuring moest worden be perkt. De hoofdbekroningen waren: bes te van het geheel: G. D. J. Oude -El- ferink; beste oude doffer; G. D. J. Oude Elferink; beste oude duivin: K. A. Boekee; beste jonge doffer: G. D. J. Oude Elferink; beste jonge dui vin: J. J. Rozier. De overige uitslagen waren: Oude doffers, 500 km en hoger: 1 J. J. Rozier, 2 K. A. Boekee, 3-4 C. W. Betcke, 5 G. D. J. Oude Elferink, 6 R. P. de Graaf. Oude duivinnen, 500 km en hoger: 1 K. A. Boekee, 2-3 G. D. J. Oude Elferink, 4 C. W. Betcke. Oude doffers, 300-500 km: 1 K. A. Boekee, 2 G. D. J. Oude Elferink, 3 C. W. Betcke, 4-5 G. D. J. Oude El- ferink, 6 C. W. Betcke, 7 G. D. J. Oude Elferink. Oude duivinnen, 300- 500 km: 1-2 G. D. J. Oude Elferink, 3 A. J. de Vrind, 4 K. A. Boekee. Oude doffers, 65-300 km: 1 G. D. J. Oude Elferink, 2-3 C. W. Betcke, 4 G. D. J. Oude Elferink, 5 K. A. Boe kee. Oude duivinnen, 65-300 km: 1 J. J. Rozier, 2-3 G. D. J. Oude Elfe rink, 4 C. W. Betcke, 5 R. P. de Graaf. Oude doffers, onbevlogen: 1 C. W. Betcke, 2 G. D. J. Oude Elferink, 3 K. A. Boekee, 4 J. S. A. Bailey. Oude duivinnen, onbevlogen: 1 G. D. J. Oude Elefrink, 2 C. W. Betcke, 3 G. D. J. Oude Elferink, Jonge dof fers, 200-500 km: 1 G. D. J. Oude El- ferink, 2 R. P. de Graaf, 3 K. A- Boekee, 4 C. W. Betcke, 5 G. D. J. Oude Elferink. Jonge duivinnen, 200- 500 km: 1 J. J. Rozier, 2 R. P. de Graaf, 3 G. D. J. Oude Elferink. Jon ge doffers, 65-200 km: 1 K. A. Boe kee, 2 A. J. de Vrind, 3 G. D. J. Oude Elferink, 4 J. J. Rozier, 5 R. P. de Graaf, Jonge duivinnen, 65-200 km: 1 J. J. Rozier, 2 G. D. J. Oude Elferink, 3 C. W. Betcke, 4 R. P. de Graaf. Jonge doffers, onbevlogen: 1 K. A. Boekee, 2 C. W. Betcke, 3 G. D. J. Oude Elferink. Jonge duivin nen, onbevlogen: 1-2 K. A. Boekee. Late jonge duivinnen: 1 J. J. Ro zier, 2 K. A. Boekee. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Leonardus Jo hannes zoon van M. Blikman en W. G. Rotteveel; Willem Pieter zoon van P. Voorzaat en A. Oliemans; Rosa Lydia dochter van W. Görtz en M. Vermeulen; Philippe Marc zoon van A. J. Salomé en M. S. Voorhagen; Marion Ellen dochter van H. W. Kuij- per en M. de Groot; Angelique doch ter van G. v. d. Bosch en E. M. Dale bout; Peter Rudolf zoon van F. A. Verduin en A. Hulsbos. Ondertrouwd: B. Bink en M. C. de Val: J. Pannekoek en A. S. Menijn; D. Siera en B. Springer; G. F. Huner en C. M. Verbij; M. D. Flaman en M. van Hooidonk. Overleden: T. Molendijk 80 jaar wed. van E. Elzenaar; C. Laterveer 82 jaar wed. van W. van Iterson; C. Verhoeven 85 jaar echtgen. van N. Webbers; N. G. Zandvliet 82 jaar man; W. Verstraaten 80 jaar echtgen. van J. van Stralen; A. M. J. Grijpink 77 jaar vrouw. worden bekendgemaakt. Voor zover er nog plaatsen over zijn nodigt het wijkbestuur van de K.A.B. ook de overige leden met hun kinderen uit tot bijwoning van deze middag. De fractieleider van de PvdA in de gemeenteraad, de heer C. J Piena, zui lijsttrekker zijn bij de gemeente raadsverkiezingen die dit jaar wor den gehouden. Hij volgt de heer J C. van Schaik op, die afscheid neemt als wethouder. Er zijn drie nieuwe gezichten op de groslijst voor de komende ver kiezingen: de heren J.van Baaren, F. L. Molle en M. L. Kuyt. Zij staan op de eerste veertien verkiesbare plaatsen. Niet meer in de raad terug komen de heren J. C. van Schaik en A. J. Jongeleen en mejuffrouw A. C. Bek- ker, die hun plaat^ beschikbaar heb ben gesteld. In Ons Centrum is de groslijst gis teravond samengesteld na een bij zonder levendige discussie, die tot na middernacht duurde. De opkomst voor deze vergadering was bijzonder groot. De groslijst ziet er thans als volgt uit: 1 C. J. Piena, 2 J. Winsemius, 3 mej. A. J. van Nienes, 4 H. Zunder- man, 5 M. Sommeling, 6 W. G. den Dubbelden, 7 S. Sannes, 8 S. J. Roorda, 9 mevr. G. A. Spierenburg- Beekhuizen, 10 M. L. Kuyt, 11 J. van Baaren, 12 M. van Aken, 13 F. L. Molle, 15 A. Versnel, 16 J. A. v. d. Horst, 17 A. Th. Boting, 18 mevr. J. Ligtvoet-Hofstra, 19 P. Hemerik, 20 mevr. H. de Kruis-Wagemaker, 21 A. J. Frèrejean, 22 mevr. A. den Besten- Verkaik, 23 D. van Rijn, 24 P. J. Planjer, 25 mevr. S. C. Wyrdeman- Quaadgras, 26 A. Galjaard, 27 J. H. Minke. ZATERDAG 6 JANUARI Lustrum instuif „Jong Leiden" 8 uur nam bal St. Ant. Clubhuis. ZONDAG 7 JANUARI S.F.L.: 11 uur receptie b.g.v. 25- jarig leidsterjubileum van mej. T. v.d. Linden. Zaal SFL, Nieuwstr. 45. MAANDAG 8 JANUARI Leidse Amateurfotografen Zwart -wit wedstrijd. Doelen. 8 uur. SFL: Ouderavond b.g.v. SFL-jubi- leum, aanvang 8 uur. DINSDAG 9 JANUARI SFL: Reünie oud-leden van 't SFL aanvang 8 uur. WOENSDAG 10 JANUARI SFL: 2 uur kindermatinee. Des avonds 7 uur feestavond voor de oudere jeugd van 't clubhuis „De Spreewpot". Rozenkranskruistocht 7 uur n.m. St. Petruskerk. K. en O. Hoofdstadoperette. Das Dreimaderlhaus. 8 uur n.m. Schouw burg. BIOSCOPEN De films in de week van 5-12 jan. zijn door de KFC als volgt gekeurd: Trianon: „De kanonnen van Nava- rone", 14 j. Dgl. 2.00 en 7.30 u.; znd. 2.00, 5.00 en 8.00 u. Casino: „Nonnen voor het vuurpe loton", 14 j. ('sMidd. zat. en znd.: „Drie jongens en een hond", alle leeftijden). Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Lido: „Eddie op leven en dood", 14 jaar. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Luxor: „Van de brug af gezien", 18 jaar. Dgl 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Studio: „Het oog van de duivel", volwassenen. Dgl. 2.30, 7.00,' 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Rex: „De mysterieuze planeet" 14 jaar. Dgl. 2.30, 715, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 u. doen. Weth. Zandbergen wees even eens op de stroeve onderhandelingen, maar wilde aangaande de heer Kromhout een uitzondering maken, aangezien men met deze pas aan het onderhandelen is geweest, en waar misschien wel een minnelijke schik king mee gemaakt kan worden. Ver der merkte de heer Zandbergen nog op, dat zowel de Koestraat als het Noordeinde verbreed moeten worden, zodat alleen de verkeerssituatie al maatregelen eist. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel goed gekeurd. Verder werd goedkeuring gegeven aan het verhuren van enke le woningen van de gemeente en verpachting van enkele stuitjes grond. Besloten werd tenslotte een kre diet in rèkeningcourant van f 200.000 aan te gaan bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Aqn de Veren. Proeftuin Rijnsburg en omstreken werd de proeftuin achter de Chr. Tuinbouwschool aan de Santdtlaan voor de tijd van 25 jaar verhuurd voor de prijs van f 610 per jaar. Nieuwjaarsrede burgemeester van Hazerswoude Burgemeester Koomans: „1961 was voor Rijnsburg een jaar van vele en rijke zegeningen" In het overzicht van het jaar 1961 begon burgemeester B. H. Koomans met dankbaar te constateren 'dat het voor Rijnsburg een jaar is geweest van zeer vele en rijke zegeningen. Het jaar begon met een werkbezoek van H.M. de koningin en de feeste lijke opening van het bejaardente huis door de commissaris der ko ningin. Er werden dit jaar 9 officiële raadsvergaderingen gehouden, waar bij tijdens de eerste de nieuwe ge meente-secretaris werd geïnstalleerd. Het raadslid J. den Heyer werd in de vakature M. v. Egmond geïnstal leerd. Het grensgebied van Rijnsburg kwam in bespreking bij het college van Ged. Staten van Zuid-Holland. De minister van Binnenlandse Za ken kwam zich, vergezeld van ver schillende autoriteien, persoonlijk op de hoogte stellen van onze verlan gens. Met de raadhuisplannen zijn in '61 belangrijke vorderingen gemaakt. Men denke aan de aanvaarding van de plannen door Gedeputeerde Sta ten en het verkrijgen van een ho gere uitkerig uit het gemeentefonds voor de financiering daarvan. Geen vordering kon worden ge maakt met de plannen, welke de „Stichting Gedenkteken Graven Hol landse Huis" heeft ten aanzien van een monument voor de alhier begra ven leden van dat gravenhuis. Daar voor zal eerst he huidige raadhuis moeten zijn geamoveerd. Bouwactiviteit. In 1949 werden 99 bouwvergun ningen afgegeven; in 1960 132 en in 1961 154, waarvan aan warenhuizen en kassen resp.' 26, 29 en 43. Omgezet in geldswaarde: 1929 1.520.322; '60 ƒ1.515.691 en 1961 ƒ2.226.850. Gedurende het jaar 1961 zijn 12 woningwetwoningen aan de Petr. van Sanenstraat klaargekomen en 43 par ticuliere woningen, waarvan 27 aan de Knikkerbaan. In uitvoering zijn momenteel 48 particuliere woningen (Knikker baan) waarvan er 24 spoedig be woonbaar; 2 part. woningen aan de Graaf Florislaan, 1 Vliet ZZ, 1 Noord wijkerweg, derhalve zijn 52 particuliere woningen in uitvoering. In 1962 komen bovendien nog 24 woningwetwoningen gereed. Rijks goedkeuring is voor 74 particuliere woningen, nl. 44 woningen met ga rages aan de Collegiantenstraat (waarvoor door een aannemer reeds een prijs werd opgegeven), 8 wonin gen aan de Collegiantenstraat welke in principe zijn toegewezen aan een plaatselijke aannemer, 8 woningen eveneens aan de Collegiantenstraat, welke in principe werden toegewe zen aan het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, 9 winkelwoningen aan de Anjelierenstraat, 3 woningen aan de Oude Vlietweg en 2 gemeentewo ningen aan de Graaf Florislaan. Daarenboven zijn 41 woningwet woningen aangevraagd, waarvan 35 aan de Collegiantenstraat en 6 aan de Spinozalaan. Voor het jaar 1962 werd aan onze gemeente een bouwvolume verstrekt van 37 woningwetwoningen en 20 premiewoningen, met als voorwaar de, dat 20 verouderde woningen moe ten worden afgebroken. Loop der bevolking. Het getal inwoners van Rijnsburg bedroeg op 1 jan 1961 6667 (per 1 jan. 1960 6579), te weten 3383 man nen en 3284 vrouwen. Geboren wer den 90 jongens en 98 meisjes, geves tigd zijn 61 mannelijke en 112 vrou welijke personen. Er vertrokken ech ter 101 mannen en 129 vrouwen. Overleden zijn 21 mannen en 18 vrouwen. Per 31 december 1961 be droeg dus het aantal inwoners 6759, waarvan 3412 mannen en 3347 vrou wen; 56 huwelijken-werden voltrok ken en 2 echtscheidingen ingeschre ven. Gemeenteraad van Rijnsburg wil klasse hogerop In de vergadering van de Rijns- burgse gemeenteraad gingen vele agendapunten vlot onder de hamer door. Over het punt betreffende de goedkeuring van de raad tot voorlo pig onteigeningsplan, gronden Koe- straat-Noordeinde werd echter nogal gediscussieerd, De raad bleek una niem van mening te zijn dat onteige ning noodzakelijk is nadat door b. en w. volledige opening van zaken was gedaan. Aangaande het verzoek schrift om de gemeente Rijnsburg in de tweede klasse van het bezoldi gingsbesluit. Burgerlijke ambtenaren te laten indelen, werd door dr. van der Laan de vraag gesteld of er nog andere consequenties aan verbonden waren, waarop weth. Zandberg ant woordde, dat ook de werknemers van Rijnsburg daarvan profijt zouden kunnen trekken. Het hoort in deze tijd niet meer thuis dat er een ge meente bestaat, waarvan de omlig gende gemeenten in een hogere klas se zijn gesteld. Goedgekeurd werd de aankoop van een perceel grond groot 360 m2' in het uitbreidingsplan Brouwerstraat van de heer A. Glasbergen welke eigenaar bereid is de betreffende grond aan de gemeente over te dra gen tegen de prijs van f 4 per m2., waarnaast aan de pachter van dit stuk grond een schadeloosstelling van f 2500 zal gegeven moeten wor den. Het voorstel van b. en w-. tot het instellen van beroep bij de kroon te gen het besluit van Ged. Staten, waarbij door de gemeenteraad tegen het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Oegstgeest inge diende bezwaren ongegrond werden verklaard, werd door dej-aad goed gekeurd. ONTEIGENINGSPLAN Aangaande de voorlopige goedkeu ring onteigeningsplan stelde de heer D. v. d. Mey de vraag of er reeds een bod gedaan was bij de betreffen de eigenaren. De voorzitter wees er op dat de onderhandelingen met de heer v. Egmond, welke reeds ge ruime tijd waren gevoerd, stroef verlopen. Omdat het scholenbouw programma niet in gevaar mag ko men en de bouw van een ULO-school en kleuterschool urgent is, zien b. en w. zich genoodzaakt dit voorstel te Tijdens de openbare raadsverga dering, die gisteravond in het Ha- zerswoudse raadhuis plaats had, heeft burgemeester A. Smit de raads leden een gezegend 1962 toegewenst en zijn dank uitgebracht voor de ontvangen gelukwensen. In een en ander was hij ook de vertolker van zijn echtgenote. Na gewezen te heb ben op de goede en prettige samen werking in het college van b. en w. en in de raad, bracht Hazerswoudes eerste burger de directeur van ge meentewerken en alle ambtenarc n dank voor de in 1961 ontvangen steun. Vervolgens schetste hij in korte trek ken de belangrijkste activiteiten, die in het voorgaande jaar in de gemeen te hun beslag vonden. Bevolking. Op 1 januari 1961 bedroeg het aan tal inwoners 6446 personen. Dit aan tal vermeerderde met 189 en door vestiging met 266. Door de dood on- vielen de gemeente 34 personen en er vertrokken er 230 naar elders. Het totaal aantal inwoners per 1 januari 1962 bedroeg derhalve 6637 personen, een vermeerdering met 191. Vijfen twintig huwelijken tenslotte werden er voltrokken. Gemeentewerken. De raadsleden kregen een verslag van de Dienst der Gemeentewerken aangeboden, zodat zij zich kunnen realiseren hoeveel werk genoemde instantie verzet. Als spectaculaire hoogtepunten noemde burgemeester Smit het gereedkomen van 't zwem bad en de R.K. kleuterschool in Groe- nestein. Voorts het aanbesteden en in uitvoering nemen van het ge meentehuis in Rhijnenburch, het ge reed komen van 80 nieuwe woningen de vaststelling van de uitbreidings plannen Rhynenburch III en uid II en het ingebruiknemen van de nieuwe autobrandspuit. Tenslotte releveerde spr. het besluit van de raad tot de aanleg van waterleiding in 't Riet- veld. Betreffende het laatse wees de burgemeester op de goedkeuring door G. S., maar door het feit, dat het betrokken ingenieursbureau veel tijd nodig had met bestekken en teke ningen kon men helaas niet met de aanleg van deze leiding beginnen voor de winter. Dientengevolge zal op spoed worden aangedrongen. Woningbouw Op 1 januari 1961 waren 44 wo ningen in uitvoering en werd met de bouw van 143 begonnen. Op dezelfde dag in dit jaar waren er nog 107 in uitvoering. Onlangs werd het bericht ontvangen, dat dit jaar 15 woning wetwoningen mogen worden ge bouwd, hetgeen zijn beslag zal vin den in plan zuid. Getracht zal wor den twee soortgelijke woningen er bij toegewezen te krijgen, omdat op het daarvoor geserveerde perceel plaats is voor 17 woningen. Daarbij zal gepoogd worden door de woning bouwvereniging nog 8 premiewonin gen in Rhynenburch te doen bouwen, waarvoor burgemeester Smit gegron de hoop heeft, dat dit zal lukken. Er werden in 1961 96 bouwver gunningen verleend met 'n bouw som van 6.162.935. In 1956 was dit getal 35; 1'57 41; 1958 57; 1959 71; 1960 60. De bouwsom liep op van ƒ776.000 in 1956 tot het genoemde bedrag in 1961. Waterleiding en brandweer. De directie van de dienst gemeen- bewerken legde ruim 3Vi km hoofd buis naar de Noordpolder te Benhui zen, in Rhynenburch en plan Zuid. De brandweer rukte in 1961 der tien maal uit voor brand of assis tentie bij hooibroei. Burgemeester Smit zag in de nieuwe brandweer auto een stimulans voor het perso neel, dat hij dank zegde voor zijn plichtsbetrachting, voor de vervul ling van zijn taak. Hierbij noemde de burgemeeser de demonstratie van de jeugdbrandweer, die ook van brand weer-inspectie-zijde de grootste lof oogstte. Honderdzes verkeersongelukken. De Rijkspolitie zei de heer Smit dank toe voor het vele door haar verrichte werk. Gezien niet minder dan 106 verkeersongelukken, waar van dit jaar processen-verbaal moes ten worden gemaakt en het andere werk, dat door gebrek aan personeel door drie in plaats van 7 man moest worden gedaan, bracht spreker een en ander in herinnering. Rietveld. Burgemeester Smit wees vervol gens op de opdracht, die Stad en Landschap heeft verkregen voor een plan tot gedeeltelijke ontsluiting van het Rietveld. Hierbij zal speciale aan dacht worden beseed op welke wijze gronden vrij kunnen komen voor boomkwekerij en Plannen voor 1962. Naast de (inmiddels aangenomen) voorstellen tot het scheppen van een plantsoen langs de zuidzijde van de Warnaarkade en de aanschaf van de reinigingsauto zal in 1962 nog aan de orde komen: vernieuwing straat- Bij de faculteit der geneeskun de van de Katholieke Universiteit is benoemd tot wetenschappelijk mede werker de heer S. Castelein te Nij megen. verlichting Rijndijk; vernieuwing we gen (o.a. Westeinde); stichting ma gazijn en werkplaats voor de dienst gemeentewerken aan de Rijndijk. Spreuk gemeentehuis. Burgemeester Smit eindigde zijn nieuwjaarsrede met de wens, dat God de gemeente Hazerswoude en haar ingezetenen zal behoeden en bewa ren. Hierbij was hij gedachtig de woorden uit psalm 127 1, welke in de had van het nieuwe gemeentehuis in Rhynenburch zullen worden aan gebracht: „zo de Heere de stad niet bewaard, tevergeefs waakt de wacher". ALPHEN AAN DEN RIJN Alpheuse bruggen. Door de bruggewachters van diverse bruggen in onze gemeente wordt het gehele jaar nauwkeurig aantekening gehou den van de scheepvaart die pas seert, waarbij ook die vaartuigen soms mee geteld worden waarvoor de brug niet geopend behoeft te worden. De Alphense brug in de Pieter Doelmanstraat werd 21.970 maai ge opend om scheepvaart door te laten. Wanneer men de twee en vijftig zon dagen aftrekt komt men tot een to taal van 'n veertig keer per dag. In de nachtelijke uren wordt vrijwel niet gevaren, zodat het op de dag nogal eens voorkomt, dat het weg verkeer moet wachten. Geen wonder dat nogal eens gemopperd wordt. Het totaal aantal schepen, dat pas seerde was 29.175. In 1960 is het nog drukker geweest, want toen ging de klap 25.009 maal omhoog en pas seerden totaal 35.376 schepen. Toen passeerden regelmatig zandschepen voor de omgeving Bodegraven. Ook in 1961 was augustus de druk ste maand, met 2241 maal openen van de brug. mede door de plezier vaartuigen, die passeerden. Decem ber was rustig, mede door de vorst periode en extra zondagen. Er voe ren 2.098 schepen door de brug, die 1.416 maal geopend werd. Van de brugwachter te 's Mole naars, de heer Van 't Wout ontvin gen wij van zijn brug op het begin punt van de Heimanswetering de volgende opgaven over 1961. Van zes uur voormiddag tot zes uur namiddag passeerden 2447 vaar tuigen, waarvoor de brug 1957 maal werd geopend; van zes uur nam. tot zes uur voorm. 649 vaartuigen, waar voor de brug 579 maal werd geo pend. Totaal dus 3096 schepen, waar voor de brug 2536 maal werd ge opend. Er passeerden 21 houtvlotten, niet minder dan 90 baggermolens en 28 zandbakken. Het aantal vaartuigen, dat de ge sloten brug (die hoger ligt dan de eerder genoemde) passeerde, was 14.466, het aantal sleepschepen 2.819, totaal 16.485. Dat deze'brug in de route naar de meren ligt, blijkt uit de volgende cijfers: er passeerden 1211 pleziervaartuigen, nl. 427 mo torjachten, 577 zeiljachten, 207 pas- sagiersboten en de brug moest daar voor 1009 maal geopend worden. BODEGRAVEN Drievoudig jubileum. - De heerB. van Elk zal a.s. maandag een zeer bijzondere feestdag vieren. Hij zal dan namelijk 25 jaar getrouwd zijn, 25 jaar lid zijn van de gemeente raad en 25 jaar zelfstandig onder nemer. Bij de komende verkiezingen voor de gemeenteraad zal de heer v. Elk zich niet meer als kandidaat be schikbaar stellen. POSTE RESTANTE Ik geloof, dat ik er niet ver naast ben, als ik beweer dat de grootste groep van beeldverza melaars zich bezighoudt met een verzameling „dieren op postze gels". Bij onze Oosterburen in ieder geval 30 pet van alle beeld verzamelaars. De reden hiervan? Ten eerste staat ons het dier zeer na. In de tweede plaats echter kan men met zo'n verzameling vele kan ten op. Men kan grootop met een verzameling van het gehele die renrijk beginnen en deze opzet ten volgens de biologische inde ling, u allen nog wel bekend uit de tijd dat u op de schoolbanken zat. Op deze wijze is het een enorm gebied met duizenden ze gels en ik kan me voorstellen, dat sommigen dat te groot is. Daarom niet getreurd! Er zijn ook andere methoden. Wat zegt u bijv. van een verzameling vol gens de zuiver dier-geografische indeling: „De Afrikaanse dieren wereld" of zo u dit te groot is een kleiner geografisch gebied. En bij een onderwerp als „De mens en het dier" zijn - zo ge wenst - weer verschillende on derverdelingen mogelijk. Enkele tips Mag ik u enkele tips geven? Doet u zelf maar een keuze uit de volgende onderwerpen: „het dier in de economie van een land", enz. Paarden, honden en runderen zijn er legio op post zegels daarententegen is de kat eerst dit "jaar voor het eerst echt als hoofdmotief op de postzegel verschenen, namelijk op één se rie van een serie van vier Lu xemburgse zegels voor de die renbescherming. Dat was een feestdag voor de „dierenverza- melaars". Wie geheel zijn eigen weg wil gaan - en zoiets kan ik altijd zeer waarderen - heeft aan een gewone catalogus (bijy. Yvert of Michel) en een uitgebreid leer boek der dierkunde genoeg. Voor wie die eigen weg nog wat moei lijk is, kan ik de volgende werk jes aanbevelen (een aardig kerstgeschenk!!): „De Dieren wereld op Postzegels" door M. J. van Heerdt-Kolff, Baarn; prijs 4,08 (franco huis) en „Tiere auf Briefmarken" door Hans Strom. Uitgave van Verlag „En- zyklopadie", Leipzig; prijs DM 3,80 (vermoedelijk evenveel gul dens). In Nederland verkrijg baar bij Geuzendam's Postzegel- handel, Torenstr. 89, Den Haag. Nummer één Maar hoe u deze verzameling ook opzet (natuurlijk in een blanco album!) denk er aan, dat de postzegel nummer één blijft en niet teloor gaat in - al is het nog zo mooi - bijwerk. Wees ook met uw tekst, die veelzeggend en kort moet zijn, zuinig, want te veel van het goede schaadt nog altijd. En tenslotte behoort iedere beeldverzamelaar lid te zijn van de Vereniging „De Beeldfilate list", waarvan de leden-admini stratie gevestigd is: Zeecroft 9, Wijk aan Zee. Deze vereniging beschikt over een eigen orgaan en heeft verschillende studie groepen (natuurlijk ook een bio- logie-groep) met eigen nieuws. Over de nodige voorlichting valt dus niet te klagen. Succes bij uw arbeid. K. E. KöNIG

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2