c 3 HUIS Liefde visie teievisie ZATERDAG 6 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Vermiste Eindhovenaar kwam in kano om 't leven De politie heeft donderdagmiddag: in St. Odiliënberg onder een omge waaide boom in het riviertje de Roer het lijk gevonden van de 34-jarige Eindhovenaar J. K. Roesing, die op 28 oktober, dus ruim twee maanden geleden, naar Duitsland reisde om daar een kano te kopen. Hij is van die tocht niet teruggekeerd. Met zijn gekochte kano peddelde de Eindhovenaar naar de grens, maar hij maakte daar rechtsomkeert, om dat hij de invoerrechten voor zijn nieuwe kano veel te hoog vond Waarschijnlijk heeft hij toen gepro beerd, de grens via de Roer illegaal te passeren. Een paar weken gele den werd een peddel met zijn initi alen gevonden. Een jager vond don derdag het stoffelijk overschot waar na hij de politie waarschuwde. getest op haar kennis over Elsschot, de auteur dus, die men donderdag avond in „Lijmen" heeft kunnen ont dekken. Verder is Tom Manders er weer in Saint Germain des Prés. De KRO op zondag vertoont het gebrui kelijke beeld: „School voor volwas senen", het Amsterdams Kunst- maandorkest en Strijd tegen het on recht. Tot de avond zal het donker bljjven op het scherm. Wijziging filmavond Dinsdag 9 januari vervalt de aan gekondigde vertoning van de film „Schaduwen op de sneeuw" (20.20- 20.30) en van de daaropvolgende film „Cyrano de Bergeiac" (20.30- 22.20). Deze laatste film zal echter op een nader aan te kondigen tijd stip worden uitgezonden. In plaats van genoemde films wordt van 20.20-21.10 uur een geheel nieu we film vertoond „Lapland 1961", de grote eenzaamheid" („Die grosse Einsamkeit") die een reis door Lap land tot onderwerp heeft. Als twee de film wordt die avond vertoond (21.10-22.25 uur) de film die oor spronkelijk zou worden uitgezonden op Tweede Kerstdag „The smallest show on earth". Noodruimten bij de NTS De Ned. Televisie-stichting moet nog even blijven tobben met ruim tetekort. Wel is men op het terrein van Radio Cityplan te Hilversum druk bezig met de eerste opbouw van een grote studio en achter de kan toren aan de Emmastraat verrijzen noodbarakken, maar het zal nog ja ren duren, voordat alles wat vader landse televisie is, in de Gooise hoofdstad kan worden geconcen treerd. OPLOSSING: EEN PLAATJE VOL SNEEUWPRET Er staan 23 kinderen op 't plaatje. ADLERETTE NAAIMACHINES zig-zag 440,— Compleet in koffer. MEERPOEL BREESTRAAT 171 LEIDEN (Advertentie- W op Sport Betaalde voetbal afgelast Programma opgeschoven In verband met de gesteldheid van de terreinen heeft de KNVB besloten ook het betaalde voetbal voor zondag af te gelasten. Het hele programma, zowel amateur als betaald voetbal van zaterdag 6 en zondag 7 januari wordt een week opge schoven. BILJARTEN (Van onze t.v.-medewerker) „Lijmen" bij de AVRO De kijker heeft donderdag bij de AVRO een genoegelijkc avond kun nen beleven. Van de schouwburg was namelijk naar de t.v. overgeko men het toneelstuk „Lijmen", dat Manuel van Loggem heef. geschre ven naar het gelijknamige boek van de onlangs overleden Vlaamse auteur Willem Elsschot. De toneelgroep Theater, die het stuk in omloop bracht, is er nu ook rnee voor de t.v. gekomen. We geloven, dat de in stelling van de camera's niet zeer van invloed is geweest op de verto ning als zodanig Er was dezelfde regisseur en er waren in hoofdzaak dezelfde spelers in deze satire op het reclamevak. Er was heel wat te kij ken en er viel oprecht te genieten van de vele artisten, die in dit sterk bezette stuk een rol hadden te ver vullen. Met de vermelding van het heerlijke taaltje, dat Elly van Ste kelenburg uitsloeg, willen we nan geen van de anderen, ook niet Lo van Hensbergen, tekort doen. In het spel is de ironie /an Elssdhot uit diens beide romans „Lijmen" en „Het been" bewaard gebleven. Leidenaars bij de KRO Bij de KRO hebben v/e in TV-dan- sant drie in rok geklede heren ge zien, die uit Leiden en omgeving stammen: de beide dansleraren E. Castelein en H. Boes, onderscheiden lijk uit Leiden en Oegstgeest en de bekende orkestleider Klaas v. Beeck die in Leiden is opgegroeid. Gedrie- en waren ze hoofdfiguren tijdens 'n charmante dansles, die de kijkers thuis wat te leren moest geven. Iets te leren gaf ook nu weer de heer J. A. de Ridder, en wel in zijn 24ste Avondcollege Nederlands. Er wil maar geen einde komen aan de vrij droge betogen van de leraar. Vol gens berekening zullen we er nog zes keer tegenaan moeten kijken. John Leddy bij de dansers was in elk geval aantrekkelijker in zijn be toog. „In woord en beeld" werd ge presenteerd, alweer door een oud- Leidenaar en wel Hans Bik, omroe per van zijn vak. Hij had een goede start met actuele onderwerpen. De epiloog had deze keer het karakter van een tweegesprek tussen rector D. Coppes en de Bussumse predikant A. den Tonkelaar. Zij waren vervuld van de oecumenische gedachte en we geloven stellig dat een vonk op de goedwillende kijker en luisteraar zal zijn overgesprongen. Aanstaande uitzendingen Vanavond komt Theo Eerdmans in „Willens en wetens" met drie nieu we onderwerpen: zwerfstenen, de dode zeerollen en Leonardo da Vin ei. Mevrouw v. d. Reyden zal worden NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP HOOFDKLASSE DRIEBANDEN Vrijdag is in Hilversum het biljart- toernooi om het kampioenschap van Ne derland hoofdklasse driebanden voort gezet. De uitslagen van de derde ronde waren: Soeterboek 47 63 4 0.746 Van Essen 50 63 6 0.793 De Nederlandse hockeyploeg, die zich momenteel nog aan het trainen is te Ahmedabad voor het internationale toernooi aldaar, heeft van een politie- elftal uit India met 9-0 gewonnen. Doel man Gerrit de Ruiter is vervangen voor de wedstrijd tegen Australië door Jan Veentjer. VOLLEYBAL Verlies van HVL na twee gewonnen sets Voor de zesde maal in successie heeft HVL een nederlaag te slikken gekregen, hoewel het er in het begin bijzonder rooskleurig voor onze stadgenoten heeft uitgezien. Na amper 20 minuten leidde HVL n.l. met 2-0 en ook de 3e set opende gunstige perspectieven. Tot 7-3 liepen onze stadgenoten uit om daarna ineens weg te zakken. Het als altijd doorvech tende U. S., dat tot nu toe oijzonder on gelukkig was geweest, greep d-eze kans uiteraard met beide handen aan en wist de 3e, 4e en 5e set te winnen, waardoor zij twee bijzonder kostbare punten bin nenhaalden. ZAALHANDBAL Student J. C. Kort jeugdkampioen van Leidse Schaakbond Spel van 14-jarige Kijne houdt beloften in De vier finalisten van het jeugdkam pioenschap van de Leidse Schaakbond dokteren na alle spanning nog aan een probleempje. V.l.n.r. A. van der Berg (LSG), W. E. Dorrepaal (Katwijk), J. Kijne (LSG) en J. C. Kort. De uitslagen van de vierde ronde wa ren: Soeterboek 47 80, 5 0.587 Goos 50 80 6 0.625 De stand luidt: 1 Heinsman 2 Metz 3 Van Essen 4 Janssen 5 Soeterboek 6 Goos 2 7 Franken 8 Schipper 6 p. 6 p. 4 p. 2 p. 2 p. 2 p, 2 p. 0.540 0.672 0.659 WATERPOLO INTERNATIONAAL TOERNOOI IN AMERSFOORT Vrijdag is in Amersfoort het interna tionale waterpolotoernooi van AZPC be gonnen. De organiserende vereniging verloor met 5-7 van stadgenoot Neptu- nus. De tussenstanden waren 1-2, 2-4, 3-5 en 5-7. Het officieuze Nederlandse poloteam, spelend onder de naam Kik vorsen, won met 8-3 (2-1, 5-1, 6-2, 8-3) van de Koninklijke Antwerpse Zwem- club. De doelpunten in deze wedstrijd kwamen als volgt tot stand: Aalbers 1-0, Sikma 2-0, De Hessleen 2-1, Ran 3-1, De Wit 4-1, Aalbers 5-1, Van Spingelen 6-1, Smits 6-2, Smis 6-3, Aalbers 7-3, Aalbers 8-3. Aan het toernooi wordt verder deelgenomen door de Duitse ver enigingen Rote Erde Hamm en Duis burg. Deze ploegen zullen zaterdag hun eerste wedstrijd spelen. SPORT in t kort Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft vrijdag in Cairo voor 30.000 toeschou wers met 0-1 verloren van Egypte. Het beslissende doelpunt werd na 15 minuten gescoord. Het Egyptische team zorgde hiermee voor een soortgelijke verrassing als in 1958, toen West Duitsland in Cairo met 2-1 werd verslagen. De Arnhemse zaalhandbalvereniging Esca zorgde vrijdagavond in het inter nationale zaalhandbaltoernooi in Frei burg voor een zeer goede prestatie. In de finale van het toernooi verloor Esca Arnhem op het nippertje met 6-5 van de Zweedse club Karlskrona, nadat zij in det voorronden met 5-4 zegevier den over een andere Zweedse club met dezelfde naam IFK Karlskrona. Ook de Franse vereniging ASC Lyon werd met 6-5 en de Zwitserse club Genève met 9-5 verslagen. Karlskrona won met 7-3 van Freiburg en met 8-3 van ASC Lyon. SCHAATSEN Meeuwisse en Zee zondag terug? Chris Meeuwisse en Arie Zee zullen zondag met de trein naar Hamar ver trekken als zich geen nieuwe ontwikke lingen voordoen. De schaatsbond is dus niet van plan om te wijken voor de felle protesten, die bij de leden van de kern ploeg in Noorwegen gerezen zijn, hoe wel men van mening is, dat de bezwa ren met enige goede wil over een weer uit te praten zullen zijn, aldus De Tele graaf. De belangstelling van de Noren gaat in de komende week sterk uit naar de ontmoeting tussen Henk van der Grift en Rudie Liebrechts en de Noorse schaatselite. In het bijzonder is men zeer benieuwd of Knut Johannesen zijn goede vorm ook tegen de sterke Neder landers kan bewijzen. TAFELTENNIS NEDERLANDSE PLOEG TEGEN BELGIë NOG NIET BEKEND De Belgische tafeltennisploeg, die don derdag 18 januari a.s. in Leidschendam tegen het Nederlandse herenteam uit komt, is samengesteld uit Georges Ro land, Paul Bertrand en Maurice CorniL Reserve is Pierre Juliëns. De Neder landse ploeg zal na afloop van de acht- kampen van zondag a.s. in Haarlem worden bekendgemaakt. GERARD BAKKER IN NATIONALE ACHTKAMP In Haarlem vindt zondag, 7 jan., de nationale (heren) achtkamp plaats, waarvoor de sterkste Nederlandse spe lers zijn geselecteerd. Deze strijd kan als Het jeugdkampioenschap 1962 van de Leidse Schaakbond is volkomen over eenkomstig de verwachtingen gewon nen door de 18-jarige student in de Ge schiedenis J. C Kort uit Rotterdam. In de laatste partij tegen zijn clubgenoot van het LSG, J. Kijnen nam hij geen genoegen met een snelle remise, vol doende voor het kampioenschap. Kijne liet zich met zwart in op de wilde verwikkelingen van het open- Spaans, maar bleek de theorie hiervan niet te beheersen en met een stukoffer van wit hield Kijnen weldra een ruïne stelling over en kon reeds na 11 zetten capituleren. De andere partij tussen W. Dorrepaal en A. van der Berg was evenmin van groots allure. Een theoretisch twee paar denspel gaf de zwartspeler goede kan sen en toen Dorrepaal bovendien nog op kinderlijke wijze een stuk wegblunderde was de zaak bekeken. Eindstand: 1. J. C. Kort (LSG) 3 pnt.: 2. A. v. d. Berg (Philidor) 2 pnt.; 3. J. Kijne (LSG) 1 pnt.; 4. W. E. Dorrepaal (Katwijk) 0 pnt. competitie BOTWINNIK WINNAAR IN HASTINGS De Russische wereldkampioen. Mik hail Botwinnik, heeft het internationale schaaktoernooi te Hastings gewonnen met een totaal van echt punten, twee meer dan zijn naaste concurrent, de Zuidslaviër Gligoric. Zijn laatste partij, waarin Botwinnik zijn landgenoot Flohr als tegenstander had, duurde slechts 20 minuten. Na twaalf zetten besloten de grootmeesters tot remise. Zowel in 1960 als in 1961 is het toernooi gewonnen door Gligoric. De uitslagen van de negende en laat ste ronde waren: Penrose (GB)-Gligoric (Z.-Sl.) »/t-'/-, Bisguier (VS)-Aaron (In dia) 1-0, Flohr (Rusl.)-Botwinnik (Rusl.) Vï-Vi, Barden (GB)-Robatsch (Oost.) 1-0, Wade Nw-Zeel.)-Littlewood (GB) 1-0. De eindstand: 1 Botwinnik 8 pnt, 2 Gli goric 6 pnt, 3 Flohr 5lh pnt, 4 Bisguier en Penrose, beiden 5 pnt, 6 Littlewood en Barden, beiden 4 pnt, 8 Wade 3*/2 pnt, 9 Robatsch 3 pnt, 10 Aaron 1 pnt. Bij de deelnemers bevindt zich onder meer de oud-Docos en huidige Scylla- speler Gerard Bakker. Ook in 1960 was hij van de partij - hij behaalde toen een verdienstelijke 7e plaats in de tienkamp - zodat Bakker thans voor de 2e maal deelneemt. Bert Onnes en Frans Schoofs zijn van zelfsprekend de grote kanshebbers, maar in verband met de samenstelling van het Nederlandse team zal het verwerven van de 3e „stelling" heel belangrijk zijn. Ongetwijfeld zal Bakker op d-eze positie „mikken", waarvoor hij echter een be tere prestatie zal moeten leveren dan b.v. international Schoonemeyer, Smash, en de veelbelovende DTTC-speler Jaap v. Hummel. Tegelijkertijd wordt de dames-acht- kamp verspeeld. De „kopstukken" in deze categorie zijn Aukje Wynia, Nellie Visscher en Ursula Artz. De nieuwe jeugdkampioen J. C. Kort is pas sinds enkele maanden lid van de LSB. Sinds september 1961 volgt hij een studie aan de Leidse universiteit, de oor zaak. dat hij zijn vroegere vereniging NRSV (Rotterdam) vaarwel zei en lid werd van het Leids Schaakgenootschap. Hier speelt hij nog niet in een vast tiental, maar is algemeen reserve. Zon dag a.s. speelt hij o.a. mee met LSG I tegen het sterke Spangen. Aanvankelijk heeft Kort in het sterke schoolzestal van het Libanon lyceum-ge speeld, waarmee hij reeds drie jaar ge leden tegen het Leidse R. K Lyceum speelde. Dit jaar heeft hij in het reserve toernooi in Bussum een goede score ge maakt. Theoretisch vooral heeft hij veel in zijn mars. Dit kampioenschap heeft hij met maximale cijfers, echter met wat veine op zijn naam gebracht. Het feit. dat hij Kohlbeck (die voortijdig uitge schakeld werd) niet hoefde te ontmoeten was een welkome verrassing. De tweede prijswinnaar A van der Berg heeft redelijk gespeeld en kreeg in de partij tegen Kort beslist minder dan hij verdiende. Het spel van de 14- jarige Kijnen houdt grote beloften voor de toekomst in, terwijl Dorrepaal na zijn goede spel tegen Kohlbeck beslist heeft teleurgesteld. Kort zal de Leidse Schaakbond in de week na Pasen vertegenwoordigen in 't jeugdkampioenschap van Nederland te Groningen. TRAGISCHE DOOD VAN DAMMER BERNARD DEVAUCHELLE De 26-jarige Fransman Bernard De- vauchelle, de Franse kampioen, die heeft deelgenomen aan het internationale damtoernooi in Amtscrdam, dat woens dag 3 januari jl. eindigde, is vrijdag in zijn kamer te Amiëns levenloos aange troffen. Bernard Devauchelle, die donderdag morgen direct na het toernooi naar zijn woonplaats Amiëns vertrok, omdat hij vrijdags weer voor de klas moest staan, overleed aan de gevolgen van een kolen dampvergiftiging. In de Nederlandse damwereld en vooral bij de dammers, die met hem deelnamen aan het inter nationale toernooi in Amsterdam, heers te grote verslagenheid bij het bekend worden van de tragische dood van Ber nard Devauchelle. IDSE SCHAAKBOND In de eerste klasse van de LSB-com- petitie heeft Voorschoten 1 een min of meer verrassende 4-3 voorsprong tegen de sterke kampioenskandidaat Alphen opgebouwd. De drie afgebroken partijen schijnen Alphen echter minstens een ge lijk spel, misschien nog winst op te kun nen leveren. Overigens had Alphen een tragische tegenvaller: De heer C. Brunt, sinds jaren een van de trouwste en sterkste spelers van ASC kreeg een re glementair verliespunt te incasseren, doordat hij op zijn fietstocht van zijn woonplaats Woubrugge naar Voorscho ten een lekke band kreeg. Hierdoor ar riveerde hij vijf kwartier te laat in Voor schoten, net een kwartier te laat. Aange zien Alphen ongelukkigerwijs geen re servespeler had meegenomen ging zijn partij dus zonder spelen verloren. Al phen kan zich deze tegenslag echter wel permitteren. Voorschoten 1-Alphen 1 4-3, voorlopig. 1 dr. Th. v. Schaik-D. Posthuma x-x, 2 G. P. Sluiter-W. Donker 1-0, 3 K. A. Waasdorp-C. Brunt 1-0 (w.n.o.), 4 P. J. Houweling-P. de Jong x-x, 5 dr. P. Ver- met-ir. M. Buyzert 1-0, 6 A. Kooy (res.)- J. v. d. Wijngaard 0-1, 7 M. G. Segaar- L. Kantebeen x-x, 8 C. S. v. d. Kooy-A. Zweers 0-1, 9 R. Verstraaten-A. Post 0-1, 10 C. G. v. d. Voorst (res.)-W. v. d. Roest 1-0. In de tweede klasse A wist SPW 1 de twee hangpartijen tegen Sassenheim 1 beide tot winst te voeren en daarmee de nederloag zo klein mogelijk te houden: 4Vï-5Vï. J. A. Bonnet-J. J. den Bak 1-0, E. v. d. Veen-J. de Jonge 1-0. In 2B zag Leithen 1 kans na Leider dorp 1 ook het tweede zonder verlies- partijen te verslaan. Leithen 1-Leiderdorp 2 71/--2,/s. Ge detailleerd: 1 Jerry Bey-B. Corts Vt-'/t, 2 H. Boekooi-J. M. v. d. Maat «/--Vt, 4 P. J. Planjar-H. S. Ginjaar (res.) Va-'/», 5 W. Bey-A. P. Helmus 1-0, 6 J. A. F. Planjer-J. H. v. d. Velden '/•->/•, 7 M. J. de Bock-T Rasser 1-0, 8 M. C. Schouten (res.)-C. Boon 1-0, 9 D. C. Melissant (res.)-H. v. d. Ploeg (res.) 1-0, 10 J. v. Kern pen-C. P. v. Garderen (res.) Vt-'/i. In 3A zag Leithen 3 kans tegen een zeer onvolledig Katwijk 3 met boven dien vijf reserves de stand 5-5 te hou den. Een kranige prestatie van de Kat- w ijkers. Leithen 3-Katwijk 3 5-5. Gedetailleerd: 1 J v. Dissel-P. H. Admiraal (res.) 0-1, 2 D. de Bock-W. A. v. Leeuwen 1-0 (w. n.o.), 3 J. H. Jansen-P. Brands 1-0 (w. n.o.), 4 J. A. Moed-F. J. Spree 1-0 (w. n.o.), 5 F. Smits-A. Hus 1-0, 6 J. P. Fasel-D. A, Hazenbroek 0-1, 7 M. Drij- kus-L. Hus (res.) 1-0, 8 F. Wessels (res.)- J. Schaart (res.) 0-1, 9 B. Overdevest (res.)-G. Berkhey (res.) 0-1, 10 Th. Rijs- dam (res.)-P. de Mol (res.) 0-1. zonder DOOR GABRIEL GORRIS 42 Maar toen ik een uur later mijn slaapkamer binnentrad, vond ik de foto op het nachtkastje staan. En op 't punt er de volgende morgen aan het ontbijt iets van te zeggen, voor kwam zij mij: „Ik heb het portret van je moeder op je kamer laten zetten, Frankie - er moet ergens in huis nog een olie verfschilderij van haar zijn.dat zou den we dan hier in de salon kunnen hangen, vind je niet?" Tot dat ogenblik had ik harnekkig vermeden haar aan te kijken. Drie dagen bleef ik in onzeker heid. Ondanks het vooruitzicht van een spoedig weerzien met Cécile, was ik in een wrevelige stemming: de glimlach van da Ponte werd hoe langer hoe sphinxachtiger en ik kon er niet achter komen wat precies de achtergrond was van haar ongewone doen en houding. Ik had het onbe haaglijk gevoel, of er langzaam een net over mij werd dichtgehaald. Een morgen, toen ik toevallig de salon passeerde, stond de anders al tijd gesloten deur open. Onwillekeu rig wierp ik een blik naar binnen. De senora zat in gedachten verzon ken voor de vleugel: zij hield een krant in haar hand aan het rood gedrukte titelhoofd herkende ik het Frinse dagblad, dat ik sedert mijn te rugkeer iedere morgen bij de post vond. De hall door het bordes oplo pend, viel mij in, dat ik haar nog niet had horen spelen, ofschoon het al over tienen was. Ik weet dit aan haar migraine, waarvan zij vroeger dik wijls last had en dacht er niet ver der over na. Eerst toen ik om elf uur voor de tweede maal voorbij kwam en haar nog steeds in diezelfde hou ding zag, werd mijn achterdocht ge wekt. Als zij hoofdpijn had, herinner de ik mij, placht zij naar haar kamer te gaan met de hond, die het dan ontgelden moest als de bui losbarst te. Ik dacht: er moest iets ongewoons gebeurd zijn en voelde, dat dit ver band hield met haar Franse journal, want er was die morgen geen brief voor haar bezorgd, die oorzaak kon zijn. Geen brief uit Marseille, zoals twee dagen tevoren Mijn nieuwsgierigheid was geprik keld. De salon al voorbij, was ik in dubio of ik brutaalweg zou omkeren en binnengaan, of niet. Maar ik be heerste me, overwoog: zij zou na de lunch wel gaan paardrijden, dan kon ik op mijn gemak eens neuzen in die krant. Ik liep dus door naar mijn kamer, waar ik bezig was mijn kof fers uit te pakken, die Hubert de vo rige dag aan het station in de stad had afgehaald Toen ik na de gong beneden kwam voor de lunch, vond ik haar niet aan tafel. „Madame laat zich verontschuldi gen", berichtte Justus op de neutrale deftige toon, die hij speciaal voor de maaltijden placht te serveren. Hij schonk mij koffie in. „Madame voelt zich niet helemaal wel. Nog altijd geen suiker?" Ik maakte een afwerend gebaar. „Merci, nee! Eh.. ligt zij te bed?" „Welnee, jongeheer - zó erg is het deze keer niet! Madame is uitgere den met de auto Ik dacht: daar had ze het recht niet toe! Verduiveld, zij deed of zij het op de Ruwhorst te zeggen had! Zat in de salons, speelde op de vleugel, nu was ze er met mijn wagen van door! Deze vrijpostgiheid ging toch te ver! Mijn ergernis werd nog ver hoogd doordat ik mijn eigen twee slachtigheid helder inzag. Ik zou haar mores leren, ik had plannen gemaakt, in het diepst van mijn hart zat ik vol wraakzucht en haat. Jawel, maar in haar bijzijn werd ik een lam onder de ban van haar ogen en het spel van haar vrouwelijkheid. Ik zei Justus, dat ik me verder zelf wilde bedienen en hij ging weg. Nau welijks was hij de salon uit, of ik sprong op en liep naar de vleugel, tastte nerveus naar het stapeltje kranten op het blad. Het laatst num mer was er niet bij! De ontdekking versterkte mijn vermoeden, dat zij iets voor mij verborgen hield. Waar had zij dat nummer gelaten? Mijn ogen zochten links en rechts, mijn hart bonsde van opwinding. Plotse ling schoot mij te binnen, dat ik de deur van haar kamer op 'n kier had gezien, toen ik naar beneden kwam. Misschien, als ik daar zocht. Het per soneel zat in de keuken aan de maal tijd, niemand zou mij zien. Ik stond al in de gang. Op mijn tenen, als een dief, sloop ik de trap op. Het laatste stuk nam ik twee tre den tegelijk. De poedel stak zijn wit te snuit door de kier van da Ponte's slaapvertrek, trok zich schichtig te rug, toen hij zag dat ik op hem af kwam. „Stil, Beauty, ik zal je geen kwaad doen!" Ik streelde het angstige dier over de rug, mijn ogen zochten weer. Aha! Er lag een krant met rode kop op de kleine schrijftafel bij 't ven ster. Snel trad ik naderbij, nam haar op en vouwde de frontpagina open. Mijn blik gleed over de kolommen. Niets bijzonders. Op het tweede blad een portret. De Marchena! Aha! Mijn handen beefden van de emotie. Wat was er met de senor? Ik las: het was de recherche te Marseille gelukt Juan de Marchena, een berucht hazard speler en internationaal oplichter, die vooral het laatste jaar verschei den slachtoffers maakte in de mon daine wereld, te arresteren, op het moment, toen hij op het punt stond zich in te schepen voor West-Indië Hij was ingesloten en had bereids een bekentenis afgelegd. Naar een vrouw, die vermoedelijk medeplich tig was, werd nog gezocht. Sheila? Ik herinnerde mij haar brief. Da Ponte? Het bloed schoot mij in de wangen. Verduiveld! Ik had da Ponte niet hoog zitten, maar hiertoe had ik haar toch niet in staat geacht! Of had zij lucht gekregen van de praktijken van haar „vriend" en zich werkelijk teruggetrokken? In ieder geval moest het bericht haar hebben overrompeld, gezien haar reactie. Waar was zij naar toe gereden? Waar was de brief uit Marseille? Ik moest hem lezen. Zekerheid hebben. Nerveus begon ik alle laden, die ik open vond, te door zoeken. Zonder succes. Eensklaps hoorde ik voetstappen op de gang. Ik duwde de lade, waarmee ik bezig was, dicht en met vier of vijf stap pen stond ik op de overloop, juist op tijd om mijn doen te verbergen voor het kamermeisje, dat met ragebol en poetsmand naar boven kwam. Zij sloeg haar ogen neer, toen zij mij passeerde. Blozend verdween zij in da Ponte's slaapvertrek. Beneden aan de lunchtafel putte ik mij uit in gissingen. Vergeefs. Ik vond geen antwoord op de vragen, die mij kwelden. Uren later, toen ik terugkeerde van een lange zwerftocht door de bossen, was ik nog even ver. Ik had geen vermoeden, waar da Ponte heen kon zijn. Des te sterker voelde ik, dat zij een geraffineerd spel met mij speelde. „Met mijn auto! Niets vraagt ze! Ze doet maar aan. En wat dat geflirt betreft". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10