S)(j £clcbe6on^cmt Brallende redevoering van Soekarnn 4ut li.75 Onderhandelingen zonder overdracht hebben geen nut De muur bezweek Katanga's parlement vergadert VRIJDAG 5 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15517 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SALAN GAAT MOBILISEREN Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Amerika ziet enige vooruitgang President Soèkarno heeft donderdag het Nederlandse aanbod om onder handelingen over Nieuw-Guinea te beginnen zonder vooraf voorwaarden te stellen, verworpen. Hij verklaarde dat onderhandelingen zonder het oogmerk van overdracht van het gebied aan Indonesië „geen enkel nut" zouden hebben. „Indonesië vraagt niet om onderhandelingen," zo zei Soekarno op een massa-bijeenkomst. „Wij willen alleen onderhandelingen beginnen als het doel daarvan is de overdracht van het bestuur aan ons. Dit moeten de Nederlanders goed begrijpen. Het vuur van het Indonesische volk blijft branden. Wij zijn vastbesloten onze broeders van het kolonialisme te be vrijden. Als de Nederlanders dit niet begrijpen, zal het Indonesische volk West-Irian aanvallen," aldus de Indonesische president. Hij zei voorts, dat de Nederlandse premier prof. De Quay zijn parlement had gezegd, dat Nederland bereid was tot onderhandelingen zonder vooraf gaande voorwaarden. „Ik zeg tot de heer De Quay dat het doel van welke onderhandelingen dan ook de overdracht van het bestuur over West-Irian door Nederland aan Indonesië moet zijn. Zonder dit oogmerk zijn onder handelingen van geen enkel nut." lang zongen de mensen, onder lei ding van Soekarno, patriottische lie deren. „ENIGE VOORUITGANG" De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft donder dag op een persconferentie ver klaard, dat er „enige vooruitgang" in de kwestie-Nieuw-Guinea schijnt te zijn. Hij waarschuwde echter, dat men de situatie nog niet al te roos kleurig moet zien. Soekarno sprak in zijn rede te Makassar ook van overdracht van „bestuur" en niet van overdracht der soevereiniteit. Uitstel van formele soevereiniteits overdracht tijdens de uitoefening van een Indonesisch bestuur over Nederlands-Nieuw-Giunea is de uiter ste concessie, waartoe Indonesië be reid zou kunnen zijn in het geschil met Nederland, zo is in Indonesische regeringskringen te Djakarta aan verslaggevers gezegd. Gezegd werd, dat het mogelijk zou kunnen blijken Indonesië Westelijk Nieuw-Guinea te laten besturen zon der dat de republiek formeel de soe vereiniteit uitoefent. Na een jaar zou de plaatselijke bevolking dan kun nen stemmen om haar wens te ken nen te geven. Philippijnen als bemiddelaars Naar aanleiding van berichten uit Manilla, dat de Philippijnen bereid zijn als derde partij op te treden in het geschil tussen Nederland en In donesië over Nieuw-Guinea heeft 'n woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de Nederlandse regering- op de hoogte is van dit aanbod. De Nederlandse regering heeft met erkentelijkheid kennis genomen van dit aanbod, dat thans in studie is ge nomen, aldus de woordvoerder. Bemiddeling van de Philippijnen Gölf Van aanslagen in Algerië COMITé VOOR ALGEMENE MOBILISATIE Soekarno zei voorts, dat hij juist op deze dag (donderdag) de leden had benoemd van een comité voor algemene mobilisatie en een „opera tie-commando" om de strijdkrachten te instrueren betreffende de bevrij ding van West-Irian. Het comité zal Plannen voor een wereldregering Een groep vooraanstaande figuren, onder wie koningin Elisabeth van België, de vroegere Britse premier lord Attlee, en Ajoeb Khan, president van Pakistan, heeft donderdag in Washington een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat de Verenigde Naties „duidelijk onmach tig zijn gebleken om ontwapening of het voorkomen van oorlog te bewerk stelligen". Voorts wordt verklaard, dat de Volkerenorganisatie zou moe ten worden vervangen door een fe derale wereldregering. Het appèl ver zoekt om bijeenroeping van een in ternationale conventie te Genève op 1 september van dit jaar voor het opstellen van een grondwet met het cog op de instelling van een wereld regering. hem uiterlijk 15 januari verslag uit brengen. Hij wees de verklaring van minis ter Luns, volgens welke de Indone sische politiek er een van chantage is en Indonesië de Nederlanders vraagt om' capitulatie, van de hand. „Deze beschuldigingen zijn niet nieuw", zei hij fel. „Wij vragen geen Nederlandse capitulatieevenmin als wij een Nederlandse capitulatie hebben gevraagd, ter erkenning van de Indonesische onafhankelijkheid". „Wij worden als zwak beschouwd en regelmatig op vernederende wijze behandeld. Als wij onze toorn laten blijken wordt dit als een grote bluf opgevatWij zullen West-Irian hoe dan ook bevrijden en als de go den het willen zal West-Irian dit jaar weer bij Indonesië komen". Aan het einde van zijn toespraak riep de president de menigte op tot het zingen van revolutionaire liede ren. Onder de toejuichingen van de menigte leidde president Soekarno, Dimara, „de leider van de partisa- nen in West-Irian" en lid van de In donesische nationale verdedigings- raad, en de onlangs uit Nederland in Indonesië aangekomen Papoea student Frits Kirihio, op het podium. Halverwege Soekarno's rede viel een felle tropische regenbui. Op ver zoek van de Indonesische president sloten de mensen hun pareplu's en deden zij hun regenkleding af om te laten zien dat zij bereid waren „offers te brengen". Een kwartier Nieuwe rel in Oran Na een bloedige woensdag, waar op alleen al in Oran negentien doden vielen en acht mensen werden ge wond (in geheel Algiers kwamen woensdag minstens achtendertig mensen om het leven), hebben zich donderdag in deze stad nieuwe on geregeldheden voorgedaan, waarbij Morgen vanaf 9 uur, slechts één dag, als allereerste Coster-stunt in het nieuwe jaar een weergalo ze aanbieding in originele TERLENKA 55/45 PANTALONS NIEUW-GUINEA- DEBAT Oet is onder de huidige omstan- digheden uitermate moeilijk over het Nieuw-Guinea-vraagstuk een be schouwing te geven, die enigszins tegen slijtage bestand is, omdat de aspecten ervan en vooral de concre te feiten zo snel aan verandering onderhevig zijn. De verklaringen, die men uit Djakarta en van elders van. Indonesische zijde over de mogelijk heden tot een vreedzaam vergelijk kan vernemen, wisselen soms sterker dan met de dag van strekking: van volkomen negatieve tot hoop gevende positieve verzekeringen. Te gen die achtergrond lijkt het voort durend de beste weg uitsluitend op de officiële verklaringen staat te ma ken en op de ontwikkeling van de gebeurtenissen, zoals die zich onmis kenbaar aan ons voordoen. Met die beperking kunnen ook slechts enkele kanttekeningen wor den gemaakt bij het grote debat, dat deze week tussen de regering en de Tweede Kamer is gehouden en waar de volksvertegenwoordiging werd geplaatst tegenover de verklaring, dat het kabinet-De Quay een aan zienlijke wending heeft willen aan brengen in het tot dusver gevoerde Nieuw-Guinea-beleid. Voor ingewij den was dat geen grote verrassing meer, maar de betekenis ervan wordt er bepaald niet geringer om. Na de instemming, die een aanzienlijke meerderheid van de Kamer met de nieuwe lijn heeft tot uiting gebracht, moet de conclusie van premier De Quay, dat wij dus van nu af officieel een aanzienlijke opening in bedoel de politiek hebben aangebracht, al lerminst worden onderschat. Met andere woorden: van Nederlandse kant is nu de uiterste poging gedaan om het conflict op vreedzame wijze op te lossen: wij zijn bereid met In donesië te gaan onderhandelen over het lot van Nieuw-Guinea, zonder dat ook maar één voorwaarde mee naar de conferentietafel wordt ge bracht. Oommigen blijken de „volte-face" van de grote Kamermeerderheid (in wezen hebben zich slechts de drie staatkundig-gereformeerdbn en de A.R. heer Meulink tegèn de re geringsverklaring uitgesproken en ging het de socialistische oppositie om bijkomstigheden) niet te hebben kunnen verwerken. Men kan me nen wij ook wel objectief gezien, toegeven, dat zulks niet zo gemak kelijk was. Het moet ons bovendien van het hart, dat de meeste sprekers in het debat hun draai tè geforceerd hebben gemeend te moeten verkla ren, waarbij nagenoeg niemand heeft uitgelegd, dat wij onder de druk van de omstandigheden en de onwil van internationale zijde aan een oplos sing mee te werken (vooral in de V.N.) nauwelijks iets anders meer kunnen verzinnen dan in de rege ringsverklaring werd weergegeven. Het leek ons daarom wel iets te krampachtig, dat iedereen het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's op zijn eigen wijze opsierde, als zou het eerst in de nieuwe verhouding volledig recht worden gedaan en zouden de omstandigheden van straks pas de beste ontplooiingsmogelijkhe den bieden. Van de andere kant ech ter kon inen hieruit wel conclude ren, dat de Kamer werkelijk wor stelde met de ommezwaai en bepaald niet luchthartig te werk wenste te gaan door dat jarenlang gekoesterde zelfbeschikkingsrecht no sn 'lier en forser* over boord te smijten dan we onder de bedoelde druk toch reeds genoodzaakt zijn te doen. I"\e rol, die de socialistische oppo- U sitie in dit debat heeft gespeeld, was zacht gezegd zeer onwe zenlijk Mr. Burger verweet in een van zijn recente „algemene politieke beschouwingen" over het beleid van het kabinet-De Quay, het optreden van dit team als „een lied van schijn en wezen". Hij had die kwalificatie deze week uitstekend op zijn eigen wijze van doen kunnen toepassen, aangezien hij als woordvoerder van de PvdA-fractie wel volkomen scheen vergeten, dat ook de socialisten tot voor niet zo lange tijd een volkomen ander Nieuw-Guinea-beleid hebben voorgestaan. Onder het opperbevel van premier-Drees is uit en te na te horen geweest, dat de Nederlandse regering onmogelijk ooit met Indo nesië zou kunnen onderhandelen, wanneer daaraan slechts de Indone sische eis van soevereiniteitsover dracht ten grondslag zou liggen. Mr. Burger deed er dus onoprecht mee het kabinet-De Quay de verdere af wikkeling van zaken niet toe te ver trouwen, dat immers juist de grote opening in het beleid teweeg heeft gebracht! JONGENSPANTALONS tot 8 jaar, ES H 'W C ALLE MATEN 9-12 jaar, alle maten 13.75 13-17 jaar, alle maten 15.75 HERENPANTALONS 1 zönder IH ÉT mW C omslag I LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 volgens een opgave tegen het einde van de middag negen mensen wer den gedood en achtentwintig werden gewond. Het bloedvergieten begon reeds 's morgens om zeven uur, direct na het einde van het uitgaansverbod, toen een commando-groep van ne gen Algerijnse opstandelingen, ge wapend met automatische geweren, het stadscentrum binnendrong en 'n aanval deed op een café, waarbij een militair en een politieman werden gewond. In de nabijheid gereed ge houden Franse militairen vielen op hun beurt de Algerijnse commando's aan, die zich hierop i» een woonhuis terugtrokken. Nadat één der opstan delingen door het vuur van 'n pant serwagen was gedood, gaven de acht overigen zich over. Bij deze actie kwam een Franse soldaat om het le ven en werden nog een politieman en een burger gewond. Later op de dag braken relletjes uit tussen groepen Algerijnen en Europese jongelui, waarbij enkele gewonden vielen alvorens de vech tenden door de politie werden ver spreid. Ook in de avond duurde de span ning voort en moest de politie her haaldelijk ingrijpen. In de hoofdstad Algiers en omge ving deden zich donderdag eveneens incidenten voor, waarbij acht Alge rijnen werden gewond. In geheel Algerië zijn donderdag achtentwintig aanslagen gepleegd. Hierbij verloren dertien personen 't leven, onder wie vijf Europeanen. Zesenveertig mensen werden ge wond. SALAN MOBILISEERT In het centrum van Algiers heeft de politie vanmorgen aanplakbiljet ten op de muren aangetroffen van de OAS met een door ex-generaal Salan getekende oproep aan alle mannen in Algerië tussen 18 en 45 jaar, zich als „gemobiliseerd" te be schouwen. Aanslag te Parijs. Donderdagavond is het hoofd kwartier der Franse communistische partij te Parijs met machinegeweren beschoten. Een ooggetuige heeft medegedeeld Kloosterzuster honderd jaar Vrijdag 5 januari hoopt zuster Basilissa Heister in het Sint Ignatiusklooster in 's-Hertogenbosch haar honderdste verjaardag te vieren. In 1898 be hoorde zij tot de eerste zes religieuzen, die door de „Congregatie van Jezus, Maria en Jozef" naar het missiegebied in de Minahassa werd uitgezonden. Zij is daar meer dan zestig jaren onafgebroken werkzaam geweest. Toen zij vijftig jaar in de missie werkzaam was, werd zuster Basilissa benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De jaren 19421945 heeft zij in Japanse gevangenkampen doorgebracht. dat uit een portierraam van 'n auto drie maal met een machinegeweer op het gebouw werd geschoten. De bestuurder, die hiervoor vaart had geminderd, reed daarop met snc'Ie vaart weg. Een salvo trof een balkon op de tweede verdieping, waar zich twee nachtwakers bevonden, die 's nachts over het gebouw en zijn toegangen waken. Een der nachtwakers werd door vier kogels getroffen. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Men meent, dat de aanslag is ge pleegd door leden van de uiterst- rechtse ondergrondse organisatie „het geheime leger", die de communisten als hun doodsvijanden beschouwen. De muur tussen Oost-Berlijn en de Franse sector van West-Berlijn is vrijdagmorgen door de vorst bezwe ken. Er ontstond een gat van een me ter. Onmiddellijk schoten Oostduitse gewapende grenswachters toe om het gat te bewaken tot negen andere Vo po's aankwamen met arbeiders, die het gat gingen dichtmetselen. Terwijl zij hiermede bezig waren, viel een eind verder, eveneens in de Franse sector, een ander deel van de muur in elkaar. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeei grote keuze. Op 't graveren kunn U wachten. (Advertentie) NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN De helft aanwezig in Elisabethstad Adoela de premier der Kongolese centrale regering, heeft in een brief aan Tsjombe de eis gesteld, dat de Katangaansè president een bijeen komst van de Katangaansè provin ciale vergadering te Kamina, de grote basis der Verenigde Naties in Noord-Katanga, zal uitschrijven. Vernomen wordt, dat Adoela in zijn brief heeft aangevoerd, dat „woensdag j.l. gebleken is, dat deze vergadering niet op normale wijze te Elisabethstad kan bijeen komen". Waarnemers te Leopoldstad menen dat de centrale Kongolese regering de afgevaardigden van de Noord- Katangaanse partij der Baloebakat in staat willen stellen deel te nemen aan de beraadslagingen. De Baloe bakat, de grootste partij in Noord- Katanga, is Tsjombe vijandig gezind. Wanneer te Elisabethstad wordt ver gaderd, moet het weinig waarschijn lijk worden geacht, dat de beraad slagingen door de afgevaardigden der Baloebakat kunnen worden bij gewoond. De centrale regering vreest, dat dit er toe zou kunnen leiden, dat de Katangaansè provinciale ver gadering de overeenkomst van Ki- tona zal verwerpen. Deze overeen komst beoogt, als bekend, een einde te maken aan de afscheiding van Katanga van de rest van Kongo. Sommige waarnemers achten het niet uitgesloten dat er twee bijeen komsten van de Katangaansè pro vinciale vergadering, namelijk een te Elisabethstad en een te Kamina. zullen worden uitgeschreven. Inmiddels is het Katangaansè pro vinciale parlement donderdagmorgen in Elisabethstad begonnen met de behandeling van de ratificatie van de overeenkomst van Kitona. Van de 70 afgevaardigden waren er 35 aanwezig, het minimum voor een quorum. Tsjombe, die als eerste sprak, ver klaarde dat hij de acht punten van Kitona alleen aanvaard had omdat hij een eind aan de slachting wilde maken. „Katanga moet verenigd worden met zijn Kongolese broeders, maar wij moeten voldoende vrijheid be houden, opdat het lot van Katanga tenslotte niet bezegeld zal zijn op de dag, waarop de schaduw van het communisme over dit land valt en Gizenga dank zij de meerderheid van zijn groep de macht in de vergadering in Leopoldstad overneemt". De voorzitter verzocht hierna de afgevaardigden de overeenkomst van Tanararive en het document van Ki tona te bestuderen. Automatisch interlokaal telefoneren nu 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. fVX|' rl 11 (Advertentie) DOOI Een hogedrukgebied, dat gisteren boven Engeland lag, heeft zich in de afgelopen nacht naar Frankrijk ver plaatst. Het strekt zich vandaar over Zuid-Duitsland naar de Balkan uit. Op de Britse eilanden is de lucht druk aanzienlijk gedaald onder in vloed van het -front van een depres sie, die over IJsland naar Noord- Noorwegen is getrokken. Daardoor ontstond boven de Noordzee een krachtige zuidwestelijke luchtstro ming. Ons land is aan de rand van deze stroming gekomen. Verwacht mag worden, dat de wind in ons land ook zal toenemen uit zuidwestelijke richting. Bij windstilte is de tempe ratuur in de afgelopen nacht op de meeste plaatsen tot omstreeks 2 gra den onder nul gedaald. Vanwege de zuidwestelijke wind is een stijging van de temperatuur tot boven het vriespunt te verwachten. De dooi zal zich langzaam van het noordwesten naar het zuidoosten over ons land uit breiden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zon- en maanstanden 6 Jan.; zon op 08.47, onder 16.44; maan op 08.24, onder 17.04. Hoogwaterstanden 6 Jan.: v.m. 3.07; n.m. 15.22. KORRELTJE De gierigaard heeft armoede, de verkwister roept de armoede, de spaarzame weert de armoede.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1