OOK DELFT KLAAGT Hoge looneisen van rijdend personeel N.S. Fokker werkt aan plan voor eerste Nederlandse burgerstraalvliegtuig itiêt v&Ujüiw SUNIL HALEN! DONDERDAG 4 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Jongensboek van honderdjarige In de gisteravond gehouden raads vergadering in Delft heeft burge meester D. de Loor zijn teleurstelling en bezorgdheid uitgesproken over de woningbouw in deze gemeente. Hij deelde mee, dat in Delft thans een aantal van vierduizend woningzoe kenden zijn ingeschreven en dat de gemeente voor 1962 een bouwvolu me van 460 woningen is toegekend. Nieuwjaarsfoto van Japans keizerlijk gezin en handen ruw? ILZ PUROL De oud-leraar van de rijkskweekschool in Haarlem, de heer A. C. L. Beek man, heeft gisteren in Aerdenhout zijn honderdste verjaardag gevierd. De heer Beekman heeft samen met zijn oud-leerling Cor Bruyn nog een jongensboek verzorgd: „een Robinson van twaalf jaar". Foto: Cor Bruyn overhandigde de heer Beekman op diens verjaardag het eerste exemplaar. De vakvereniging van rijdend per soneel van de Nederlandse Spoorwe gen, heeft zich op een gisteravond te IJtrecht gehouden vergadering uitge sproken over de wijzigingen van het reglement dienstvoorwaarden (RDV), zoals die naar haar mening per 1 april dienen te worden aangebracht. Men eist, zowel voor de machinis ten als voor het treinpersoneel, een loonsverhoging van f 80 per maand, waarmee men een, volgens de vak vereniging, bestaande achterstand wenst in te halen. Daarnaast verlangt men een loonsverhoging, die onge veer op 5 procent neerkomt. De 7-procent-onregelmatigheidstoe- slag, die voor het gehele spoorweg personeel momenteel in de loonop- bouw is verwerkt wenst men als reeel loon te beschouwen, om daardoor een betere honorering voor de werke lijke onregelmatige arbeid te verkrij gen. Daarnaast heeft men nog èen aantal wensen als herziening van de kledingvoorziening, hogere beloning van nachtdiensten en dergelijke. De ze verlangens van de meer dan 2000 spoorwegmannen tellende vakvereni ging zullen schriftelijk ter kennis van de directie van de Nederlandse Spoor wegen worden gebracht. Over de erkenning van de nieuwe vakvereniging werd medegedeeld dat noch van de zijde van de minister van Verkeer en Waterstaat, noch van de directie van de spoorwegen enige reactie is vernomen op de telegram men, die men op de vorige vergade ring heeft verzonden. Thans zal een onderhoud met de minister van Ver keer en Waterstaat worden aange vraagd. Daarnaast zal een beroep op £e volksvertegenwoordiging worden gedaan en zullen enkele hoogleraren van de groep van 53 gevraagd wor den te bemiddelen bij het verkrijgen van deze erkenning. Jongetje door rotje ernstig aan oog gewond In het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam is opgenomen de 7-jarige Gerard Ponsen, die ernstig werd ge wond aan het linkeroog door een wegspringend rotje. Het vuurwerk was door een oudere jongen aan de deurhengsel van een woning aan de Wingerdweg bevestigd en aangesto ken. Gerard liep ondanks herhaalde waarschuwingen toch naar het smeu lend rotje toe. Toen het ontplofte kreeg het knaapje de brandende stukken in zijn oog. Als „rekenwonder" aan de slag gaat: vierduizend optellingen per seconde Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid gaat in 1962, het tiende jaar van zijn bestaan, een elektronische appara tuur in gebruik nemen die 48.000 ponskaarten per uur kan verwerken en die formulieren invult met een snelheid van 36.000 regels per uur. Ter verdere modernisering van zijn administratie zal het fonds ook de beschikking krijgen over twee sor- teermachines, die elk in een uur tijd 120.000 kaarten kunnen sorteren. Deze apparatuur komt dan ter be schikking van een instelling met bijna 1200 man personeel, die de laatste jaren meer dan 350 miljoen gulden aan premies en bijdragen in casseert, ruim 250 miljoen gulden aan uitkeringen verricht en op het ogenblik nog een slordige 640 mil joen gulden op allerlei wijze heeft belegd. In laatste instantie verant woordelijk voor het beheer van deze honderden miljoenen guldens zijn 'n twaalftal bestuurders van de werk gevers- én werknemersorganisaties in het bouwbedrijf. Velen van hen hebben nog de tijd meegemaakt, dat er alleen voor het uitgeven en verzilveren van de va kantiebonnen al tientallen fondsen en fondsjes bestonden. Nu is alles in één (Amsterdams) gebouw, in één administratie ondergebracht: vakan tiegeld, vorstverlet, bedrijfspensioen, werkloosheidsgeld, kinderbijslag, zie kengeld alles komt van het So ciaal Fonds, dat bovendien nog de premie voor de ziekenfondsen int. Vooral in de eerste jaren liep er wel eens iets mis, b.v. toen in de zomer van 1952 de verzilvering van vakantiebonnen volkomen in de war dreigde te lopen. „In ploegendien sten werd dag en nacht gewerkt om een tijdige betaling te verzekeren. Inderhaast werden in enige grote steden uitbetalingskantoren inge richt. Daarnaast werd gebruik gemaakt van telegrafische machtigingen, van postwissels en postbetalingsbewijzen. Waar nodig werden deze zelfs, dank zij de medewerking tfan de PTT, nog op de laatste zondag vóór de bouw- vakantie bezorgd en uitbetaald." Thans zijn de kinderziekten reeds lang overwonnen. Het Sociaal Fonds werkt tot tevredenheid van de bouw nijverheid en verzamelt door zijn veelomvattende werkzaamheden een schat van statistisch materiaal, dat voor het gehele bouwbedrijf van be lang is. Nieuwjaarsdag in het keizerlijk paleis in Tokio: tussen de keizer en de keizerin van Japan zit de twee-jarige prins Hiro, het zoontje van kroonprins Akihito (staand links) en prinses Michiko (staand rechts). Prins Yoshi, de jongste zoon van het keizerlijk paar staat in het midden. In de ouderdom van 77 jaar is in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overleden prof. dr. H. J. M. Weve, oud-hoogleraar in de oogheel kunde aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Het hoogleraarschap van prof. Weve werd gekenmerkt door een zeer belangrijke ontwikkeling op oogchirurgisch gebied. Vooral de ope F28 OPVOLGER VAN DE „FRIENDSHIP"? met 77 passagiers) dat de typebena ming F28 zal krijgen. Fokker zou het in 1965 of 1966 kunnen gaan leveren. Op het ogenblik wordt met 'n markt- j onderzoek nagegaan of naar zo'n toe- r- I» de Fokkerfabrieken te Schiphol stel voldoende vraag bestaat. ratieve methode ter behandeling van worden plannen uitgewerkt voor de de netvliesloslating, een ziekte, die bouw van het eerste Nederlandse Naar wij nader vernemen zal de voor die tijd bijna altijd tot blindheid straalvliegtuig voor de burgerlucht- F28 in snelheid weinig of niets onder- van het door de ziekte getroffen oog vaart als opvolger van de zo succes- doen voor de huidigg Caravelle De W 1-ai 4U vol,e n°8 met schroefturbinemotoren kruissnelheid van dit Franse toestel Het ooglijdersgasthuis m Utrecht uitgeruste F27 „Friendship". ugt in de buurt jan rog V™ „,?i kwam in het centrum van de belang- ?a nU"r stelling te staan en uit alle delen van Het plan behelst de bouw van een u? w k p"ls?neiheid ,745, klhL het land maar ook van ver buiten de middelgroot tweemotorig straalver- Nederlandse straalvheg- landsgrenzen kw%m men ter behan- keersvliegtuig voor ongeveer 44 tot kruissnelheid zou krijgen deling naar Utrecht. 55 passagiers (vergelijk de Caravelle va" per uur. Evenals de Cara velle en diverse andere, nieuwe of nog in ontwikkeling zijnde straaltoe- stellen zal de F28 worden voortge stuwd door twee bij de staart aan het achterstuk van de romp gemonteerde turbofan-straalmotoren, hetzij van Rolls Royce, hetzij van Bristol-Sidde- ley, die elk ongeveer 3200 kg stuw- druk leveren. Het vliegtuig zou in de gewiohtsklasse van 20 tot 21 ton val len. Daarmee zal de machine dan 'n nieuwe klasse verkeersvliegtuig vor men tussen de 32 ton wegende BAC 111 en de 14 ton wegende De Havil- land 126 die op het ogenblik beide in Engeland worden ontworpen. De F28 zal bestemd zijn voor de korte afstanden, waarop het in ge bruik economisch zal zijn en wel met 55 passagiers voor een afstand van 350 km en met 44 passagiers voor ca. 1000 km. Wel zal de F28 als straaltoestel uiteraard voor het opstijgen en lan den iets langere banen nodig hebben, dan de „Friendship", doch volgens Fokker zou het gebruik kunnen ma ken van ongeveer 85 procent der door Blijkens voorlopige cijfers heeft de de „Friendship" gebruikte vliegvel- gezamenlijke kolenproduktie (uitge- den. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Advertentie) DE KOLENSITUATIE IN NEDERLAND Gina's offer aan de film NV opgericht door erfgenamen van V D- aandelen De gezamenlijke erfgenamen van de heer Hubertus Vehmeijer, die bij na 6 miljoen gulden aandelen in ver schillende maatschappijen van het warenhuisconcern Vroom en Drees- mann bezat, hebben dit gehele pak ket in een nieuwe vennootschap on dergebracht, aldus bericht „De Volks krant". Hierdoor wordt voorkomen, dat de zeggingsmacht die aan het grote aan delenbezit is verbonden in de loop der jaren zou versnipperen. In de statuten van de nieuwe opgerichte vennootschap, die Gemeenschappe lijk Bezit Vehmeijer-Dreesmann is gedoopt, wordt namelijk bepaald, dat slechts een zeer beperkte groep de aandelen van de nieuwe n.v. kan be zitten. Het maatschappelijk kapitaal van Vehmeijer-Dreesmann is bepaald op 9,8 miljoen gulden, verdeeld in 4,9 miljoen gulden preferente aandelen en 4,9 miljoen gulden gewone aan delen. Bij de oprichting zijn hiervan 1.400.000 gulden preferente aandelen en 3.059.000 gulden gewone aandelen geplaatst. Het grootste deel hiervan kwam uiteraard terecht bij de echt genote van de heer H. Vehmeijer, mevrouw M. Vehmeijer-Dreesmann, die de voornaamste erfgename is. Zij ontving 1.400.000 gulden prefe rente aandelen en 1.309000 gulden aan gewone aandelen De overige erfgenamen, te weten mevr. H. de Gruyter-Vehmeijer, mevr. E. Bens dorp-Vehmeijer, mevr. C. Terwindt- Vehmeijer, pastoor A. Vehmeijer, de heren H. W. Vehmeijer, H. M. Veh meijer en L. A. Vehmeijer kregen ieder 250.000 gulden gewone aande len. Daar de ingebrachte V. en D.- aandelen (rond 6 miljoen) het ge plaatste kapitaal van Gemeenschap pelijk Bezit (bijna 4,5 miljoen) met rond 1,5 miljoen gulden overtreft, is overeengekomen, dat de Gemeen- Gina heeft haar ravenzwarte lokken moeten offeren aan de film: sedert schappelijk Bezit dit laatste bedrag enkele dagen loopt zij in Rome rond als een blondje, waarbij het niet aan haar aandeelhouders schuldig moeilijk valt te concluderen, dat haar aantrekkelijkheid voornamelijk in bl{jft. haar ravenzwarte haar ziti Probeerde portier zijn hospita te doden zonderd bruinkoolbriketten en gas- Dinsdagnacht bracht de 35-jarige cokes) in Nederland in november portier A. L. de 50-jarige pension- 1961 bij 22 werkdagen 1.095.480 ton houdster H. C. R. met een bloedende bedragen tegen 1.053.505 ton (defini- hoofdwonde naar het ziekenhuis tief) bij 22 werkdagen in de vooraf- Dijkzigt te Rotterdam. Hier bleek, gaande maand. De gemiddelde pro dat de vrouw een schedelbreuk had duktie per werkdag nam toe van die onmiddellijk operatief ingrijpen 47.890 ton in oktober tot 49.795 ton in noodzakelijk maakte. Na een onder- november. zoek in de woning van de vrouw kwam voor de politie vast te staan, TWEE MARECHAUSSEE dat de vrouw niet, zoals zij na de SLOEGEN OVER DE KOP operatie had verklaard, van de trap Nog steeds uitbreiding mond- en klauwzeer Van de tropen naar de sneeuw Nog steeds is de mond. en klauw- zeer-epidemie in de Peelstreek niet gelocaliseerd. Op drie bedrijven te Leunen, Nachtegaal en IJsselstein, was gevallen Er werd on de trab Twee leden van de Koninklijke J-je gehuchten in de gemeente Ven- was gevanen. r.r werd op de trap Marechaussee ziin ernstig gewond pp- ray ls namellJk weer mond- en geen spatje bloed gevonden. u ernsu.e iewona ge- kjauwzeer geconstateerd In de keuken evenwel vond de po- Sisteren in de litie een emmer met bebloede kleren ge™eente Zeddam bij Azewijn slipte In de loop van vandaag zijn van en in de slaaDkamer van de nencinn- en m een weiland over de kop sloeg, deze bedrijven 324 biggen, varkens, houdster met bloed besmeurd bed De milltaire politiemannen moesten zeugen en beren en 50 stuks jong- degwd Ook zouden er aTnwiizincen met bekken" en schouderfracturen in vee overgebracht naar het abattoir zg gevonden°d1rerop dürderdat een worden opgenomen, om te worden afgemaakt, in de slaapkamer gevochten is. De portier, die ontkent met de vrouw te hebben gevochten, is door de recherche gearresteerd onder ver denking van poging tot doodslag of zware mishandeling. Onder ijs vandaan gehaalde vrouw aan verwondingen bezweken De 36-jarige mevrouw G. Hofstra- Bloemhof uit Kortezwaag is gisteren in het ziekenhuis te Heerenveen over leden, nadat zij met ernstige verwon dingen door passagiers van een bus, die de vrouw had aangereden, onder het ijs vandaan was gehaald. De vrouw die op een fiets reed was door de bestuurder van de bus niet gezien. De chauffeur had moeten uitwijken voor een tegenligger en werd enigs zins verblind door de laagstaande zon. Mevr. Hofstra werd bij de aan rijding enkele meters meegesleurd en kwam in een sloot terecht, waar na zij onder het ijs schoof. Buspassa giers hebben haar van de verdrin kingsdood weten te redden, maar zij bezweek later aan haar verwondin gen. BABY GESTIKT Gistermorgen heeft een moeder in de Palmstraat te Nijmegen haar baby van drie maanden levenloos in het bedje aangetroffen. Het kindje is waarschijnlijk gestikt in een kussen tje. Deze soldaten van de zonnige Fiji-eilanden in de Stille Oceaan, die naar Engeland zijn gekomen voor het vervullen van hun dienstplicht, genieten in het militaire kamp Southwood te Cove bij Farnborough in Hampshire van een pittig gevecht in een voor hen vreemde materie, sneeuw. De sol daten zijn gekleed in hun nationale kostuum, dat zij hadden aangetrokken voor een repetitie van een grote Fiji-show, welke zij, veertig man sterk, in het kamp zullen opvoeren voor hun kameraden en ouders en familie van de militairen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7