Ür//////!mmwmïinwwmxmÉ de vraag is groot Arbeidstijdverkorting werd nauwelijks ergens gecompenseerd door verhoogde prestaties I „BOLLENLIJN" OP MECHANISATIETENTOONSTELLING TE LISSE WOENSDAG 3 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken: stelling, bij Denemarken, Ierland en van ouds neutrale landen als Zwe den, Zwitserland en Oostenrijk, ver gevorderde contacten met Afrikaanse landen en aansporingen tot samen gaan van Amerikaanse zijde). Jhr. van Asch van Wijck vroeg zich in dit verband af of de EEG reeds sterk ge noeg is de associatie-gedachte zonder noemenswaardige vertraging uit te werken en te realiseren. kostte 2500 woningen 5-Daa»se in bouwbedriif zien van enkele onderwerpen naging dukten op de Europese markt te le- J in hoeverre de maatregelen aan de veren, hetgeen politieke oplossingen verwachtingen beantwoordden. Bii in de zin van de Cubaanse zou be- verlenging van de op 1 januari 1S63 vorderen, aflopende associatie-overeenkomst, In het stedelijk museum „De La die de afbraak van de binnenrechten EEG op de goede weg kenhal" hebben hedenmiddag ir. J- van toepassing verklaart voor de ge- J. G. van Hoek, voorzitter van.de Ka- associëerde overzeese gebieden, wel- Nadat in de aanvang de EEG een mer van Koophandel en Fabrieken ke hunnerzijds het meest-begunsti- sombere toekomst werd voorspeld, voor Rijnland en de heer G. J. den gingsregime, zowel op 't moederland ziet men thans een stormloop, niet Heeten en jhr. Z. H. M. van Asch als op de overige landen van de EEG, tegen haar, maar als erkenning van van Wijk, beiden ondervoorzitter toepassen, zou, indien ook Engeland de vrije wereld buiten de Zes, dat de van de Kamer, hun gebruikelijke met zijn Commonwealth-landen toe- ingeslagen weg de juiste is (associa- Nieuw jaarsrede uitgesproken. treedt, het voor buitengesloten lan- tie-akkoord met Griekenland, over- den als b.v. Latijns-Amerika prak- leg met Turkije, onderhandelingen J. J. G. van Hoek, begon zijn rede tisch onmogelijk wordt hun pro- met Engeland over toelating, belang- met een bespiegeling over de onder- nemer van 1870 en die van 1962. Was de belangrijkste zorg van de eerste het verkrijgen van voldoende kapi taal om aan de eisen van het indus triële ontwikkelingsproces te kunnen beantwoorden, de huidige onderne mer heeft rekening te houden met de resultaten van de onderzoekingen van economie en statistiek, sociologie en psychologie, die het bedrijf hebben leren zien als één der cellen van het economische en staatkundige systeem. Spreker vroeg, gezien de vele en veelomvattende problemen, waarme de ook de kleinere onderneming wordt geconfronteerd, aandacht voor een met elkander samengaan en sa menwerken ter verbetering van de produktiviteit, variërend van uitwis seling van bedrijfsgegevens af, tot 'n fusie van ondernemingen toe, als antwoord op de eisen, die thans ge steld worden. In een summier overzicht van de toestand in de verschillende bedrijfs takken deelde de heer Van Hoek mede, dat men gedurende 1961 in het algemeen goed tot zeer ruim met opdrachten was voorzien, doch dat het gebrek aan voldoende geschikte arbeidskrachten onverminderd bleef aanhouden, hetgeen nog nijpender werd door invoering van de 5-daagse werkweek. De daaruit voortvloeien de arbeidstijdverkorting werd nauwe lijks ergens gecompenseerd door ver hoging van de prestaties in de res terende werktijd. Op de arbeidstijdverkorting in het bouwbedrijf ging spr. wat nader in. Invoering van de 5-daagse werkweek met gelijktijdige arbeidsverkorting heeft daar, waar men in de winter maanden met de moeilijkheid van het lichtverlet te kampen heeft, ver lenging van de arbeidsduur met V* uur per dag gebracht. Tijdens ca. 17 winterweken wordt gedurende 5 da gen per week of in totaal 42V« uur gewerkt onder minder gunstige om standigheden met een geschatte min dere arbeidsprestatie van ten minste 60%. ZOEKT U EEN gouden armband v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) Geen rede van ondervoorzitter C. F. Meerpoel Vertrouwden met de Nieuw jaarsvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zullen de rede van de ondervoorzitter, de heer C. F. Meerpoel, gemist hebben, de rede, waarir deze economi sche vraagstukken, inzonder heid van de middenstand aan de orde pleegt te stellen. De heer Meerpoel is echter reeds enige tijd ziek en in het zieken huis opgenomen. Gelukkig is de patiënt aan de betere hand, maar hij zal het ziekenhuis de eerste tijd nog niet kunnen verlaten. Kindje in Hazerswoude overreden Gisteravond, om half vijf, is het tweelingdochtertje van-de familie J. C. de Boer te Hazerswoude, door een vrachtauto gegrepen en op slag ge dood. Het meisje wilde vlak voor de ou derlijke woning, naast de vléeswa- renfabriek „Hazerswoude", de rijweg van de Rijndijk oversteken, maar zag blijkbaar niet een uit de richting Al phen aan den Rijn komende vracht auto. De bestuurder, een ingezetene van de gemeente Nieuw Loosdrecht, kon een aanrijding echter niet meer voorkomen. De tweejarige Agnes overleed ter plaatse. Vrijdagmorgen, om kwart voor acht, heeft in de parochiekerk van de H. Bernardus de Engelenmis, waar na de begrafenis plaats. 1 Ir. van Hoek komt aldus in een matige schatting tot een berekende mindere prestatie van ca. 3.4 miljoen uren, gelijkstaande met de bouw van ongeveer 2500 woningen. In verband hiermede bepleitte ir. Van Hoek aan neming van het voorstel van de NAPB betreffende een verlenging van de zomerwerktijd tot 9 uur en 20 minuten en een werktijd van 8 uren gedurende de drie wintermaan den. Omtrent de betekenis van de reva luatie voor het Nederlandse bedrijfs leven memorerde de voorzitter, dat het daaruit ontstane verlies thans geschat wordt op 1 miljard gulden en hij vraagt zich af of het met de maatregel beoogde doel al dan niet bereikt is. De spanning op de arbeids markt dient verminderd te worden, hoewel spr. er van overtuigd is, dat dit verliezen zal veroorzaken bij tal van bedrijven. Verbetering verhoudingen. De ondervoorzitter G. - J. den Hee ten bezon zich op de positie en ont wikkeling van de onderneming. Hier bij schonk hij speciale aandacht aan de metaalnijverheid en vroeg bezin ning van de ondernemer op de moge lijk toenemende concurrentie en in krimpende winstmarges. Als midde len tot behoud en versteviging van Kans voor bedrijfscombinaties? lijkheden op de Amerikaanse markt te kunnen uitbuiten - er toe zullen overgaan om gezamenlijk de twee andere machines aan te kopen. In De mechanisatietenf oonstelling in de concurrentiekracht noemde de Lisse draait weer. Gistermorgen om zelfs de grootste optimist enkele ja heer Den Heeten vorming van een kwart over elf draaide de heer Anes, re geleden voor volslaeen onmoee reserve door belastingcertificaten- de voorzitter van het tentoonstel- fou hebben e^^" onmoge- verlaging van de productiekosten lingscomité de spotlights van de show 3i^\S^uSS!Asxib van door standaardisatie en serie-produk- aan en ongetwijfeld zullen deze week de f v Nobelen uit Noordwiiker tie, waarbij bovendien de zeer - de expositie blijft tot zaterdagavond dl schaarse deskundige vakarbeiders zes uur geopend - weer vele bollen- zeef heeft een rubber jasje gekregen meer efficiënt kunnen worden benut kwekers en -exporteurs naar de waardoor de kans op beschadiging en meer ongeschoolden in het pro- Bloemlusthallen aan de Grachtweg der bollen tot een minimum wordt duktieproces kunnen worden betrok- trekken om te zien of er iets bijzon- beperkt, terwijl men door het aan- ken; voorts verbetering van de in- ders te bezichtigen valt. En dat va t br£ngen' van Jeen dubbele terne verhoudingen in de onderne- fr m5frS"*®,,Zo i? ee" b.0.1" mei de kabels in het vervolg niet mingen zelve, waardoor de werkne- ien-„lijn te zien die de bollen in een meer beboeft uit te iopen. mer zich op zijn eigen werkterrein bedrijtsgang uit de grond zo via lo- De fa gchulte Lestraden uit verantwoordelijk gaai gevoelen voor pende banden en andere apparaten Sassenheim etaleert een nieuwe me de gang van zaken in onderneming *}aar inpakmachines brengt Zon- thode op het gebied van de schuur- of afdeling. dat v?el handen aan te pas behandeling - het wit rooien van behoeven te komen worden de bol- tulpen en die vervolgens drogen bij Spr. becntiseerde de wijze, waar- len machinaal verpakt, de doosjes een zeer hoog vochtigheidsgehalte op sommige ondernemers in adver- gesloten en geetiketteerd. in de schuur en zij die het systeem tenties werknemers pogen aan te Het is de fa. Hermes uit Leeuwar- uitdachten zijn er van overtuigd dat trekken. Over capaciteiten en pres- den die een deel van deze „lijn" naar binnen afzienbare tijd een groot deel taties wordt niet meer gesproken, voren brengt. Na het rooien worden van de bollenkwekers tot dit systeem doch uitsluitend over te verwafehten de bollen via een Jacobsladdertje zal overgaan. Van overheidswege lonen, vakanties, cantines en vrije naar een spoelinrichting gevoerd, maant men - zoals gebruikelijk in dagen. Hij pleitte een betere disci- Ontdaan van alle zand- en kleidelen dergelijke gevallen - tot de nodige pline tussen de ondernemers! komen ze dan terecht op een band, voorzichtigheid. Bij deze firma ziet die de bollen naar een drooginrich- men ook een nieuwe upoelmachine: Tenslotte oefende de heer Den Voert. Daar wordt tevens het le- een roterende trommel met een in- Heeten critiek op het nog altijd van verbaar van het plantgoed geschei- houd van 500 liter. Voor het overige overheidswege subsidiëren van de den Het leverbaar gaat op de band een onafzienbare rij machines, be- emigratie van Nederlandse vaklie- verder, passeert een sorteermachine strijdingsmiddelen, verpakkingsma den. en een telapparaat en vervolgens terialen, kantoorbenodigdheden, komt het bij de machines, die de transporteurs, plant- en rooimachi- De ondervoorzitter, jhr. Z. H. M. Leeuwarder Papierfabriek in deze nes, kookketels, hefwagens, tracto- van Asch van Wijck, hield een be- njn zet: n.l. een opzet-, een vul-, een ren en ga-maar-door. schouwing over de ontwikkeling van sluit- en een etiketteerapparaat. In zijn openingswoord zei de heer de EEG en ons bedrijfsleven, waarbij Alleen de laatste vier machines Anes, dat er a.s. donderdag een ver hij na de behandeling van de doel- vragen reeds „volwassen" kapitaal, gadering met de standhouders zal stelling van de EEG, de instellingen, hoewel er mogelijkheden bestaan om worden gehouden. Het woord „reces- waarmede wordt gewerkt en opsom- twee van deze machines te huren, sie" wordt weer genoemd, maar spr. ming van enige algemene statistische Men meent dat de combinaties, die meende dat men zich maar niet te gegevens omtrent de positieve in- vooruitstrevende firma's in de bol- pessimistisch -moet tonen. De werk- vloed van de EEG op de ontwikke- lenstreek het afgelopen jaar hebben gevers in het bloembollenbedriif ling van handel en industrie, ten aan- gevormd - speciaal om alle moge- kampen met rnoi'MVi-' senheim, was van uitstekende kwali teit. Ant. Nijssen Zn., Santpoort, bracht een vrij uitvoerige collectie nieuwigheden waarvan de dubbele rode Stockholm, de dubbelegele Monte Carlo, de gele, rood geteken de Thule en de gele 51-VEG het meest in het oog vielen. Een tulp, die qua kleur uitblonk, was.de rose met wit getekende Mirage. De sterke witte Snowstar bracht Ruigroks Broeiproevenbedrijf, Hille- gom naar voren en de Fa. Smakman uit Lisse, stelde de forse Most Miles ten toon. Purple Marvel is een heel goed tulpje van J. Schoorl, Lisse. De Fa. Piet Nijssen Zn. te Santpoort, heeft het de laatste jaren vooral ge zocht in tulpen met veel substantie. Men gebruikte daartoe als ouder- plant de tulp, die in houdbaarheid nog maar door heel weinig andere soorten wordt overtroffen n.l. Rose Copland. Men verkreeg een zaaisel, dat over het algemeen wel aan de verwachtingen heeft voldaan. Blue Lagoon bijv. een zilver gerande lila tulp, heeft bloemen met „leerachtige" bloembladen en o k Honesty heeft veel substantie. President Kennedy is een gele darwinhybride, prachtig van kleur en vorm. Vermoedelijk een sport uit Apeldoorn. Deze verloping werd geëxposeerd door Eugéne v. d. Schoot, Hillegom. De fraaie rode darwinhydride Lon don werd door de winnaar van dit prachtige ras, de heer D. W. Lefeber uit Lisse, in goede conditie naar vo ren gebracht .Van J. Rijkelijkhuizen, Hillegom, was er de sterke, purper kleurige Poussin. Temidden van een tulpenweelde, naar voren gebracht door Van der Hoeks Broeiproeven bedrijf, Oude Niedorp, zag men ook de forse Cantor van Colijn Zn., Voorhout, waaraan een getuigschrift voor vroegbroei werd toegekend. Narcissen Van de narcissen moet op de eer ste plaats genoemd worden de voor treffelijke Golden Harvest die War- naar Co, Sassenheim, ten tonele voerde De gele trompet Forum van Gerritsen Zn, Voorschoten, deed het ook heel gloed, terwijl P. Dames, Lisse, de charmante Peeping Tom in beste conditie naar voren bracht. Gold Flake, een roodcup van H. P. Zwetsloot Zn., Sassenheim, is en blijft een aantrekkelijke narcis. Bir ma, met het flonkerend kroontje is onder de narcissen ook nog immer een van de meest fris gekleurde va riëteiten. Het was de Firma Rijke lijkhuizen, Hillegom, die deze soort etaleerde. Van deze firma zagen we ook de voorname eenkleurige gele Grand Style. Ruigroks Broeiproeven bedrijf, Hillegom, exposeerde de mooie cupnarcis Walt Disney. Hyachinten en bijgoed Hyacinten waren er niet veel. De uitstekende kwaliteiten van Nevada, gebracht door de fa. P. J. M. van (Advertentie) Haaster, De Zilk, kwamen duidelijk -naar voren. P. Dames, Lisse toonde de multiflora-vorm van Carnegie en treft de personeelsvoorziening Me- Zn Voorhout, viel vooral op de Arentine Arendsen; Delfts Blauw ,werkzaamheden fraaie gevormde parkietverloping uit was n0« wat onr«P- helnpn nifiotlsAn problemen de rode Scarlet Cardinal. Verder P. Drost uit Lisse etaleerde weer pen op ossen. toonde deze firma de niet minder op- zijn fraaie Nerine's met Pink Tri- Geen gebrek aan bloemen op de vallende Golden Ducat, eveneens een umph als uitblinker, terwijl het wekelijkse keuring in Haarlem. De sport van Scarlet Cardinal. Purple Proefstation v. d. Bloembollencultuur tafels in de keuringzaal van bet Kre- Star van Gebrs. Nieuwenhuis uit te Lisse wat gebroeide bijgoed-arti- lagehuis bogen, bij wijze van spre- Lisse maakte een prima indruk. Een kelen ten toon stelde o.a. Eranthus- ken, door onder de vele tulpen en stevige, forse bostulp. De gele Gol- sen, wat Iris Danfordiae en histroïdes narcissen. Van de Fa. P. v Reisen den Trophy van Warnaar en Co.,Sas- en Scille Tubergiana. TOEN DE BRUG GEEN WEG MEER WAS Syntraciet 61 heeft een stevige plaats veroverd in de Hollandse harten en huiskamersDag en nacht werken de Staatsmijnen om te voldoen aan de steeds groeiende vraag naar de moderne warmtebron, die Syntraciet voor Nederland is! Plaatselijk - en tijdelijk! - kan het echter voorkomen dat uw brand- stoffenleverancier de door u gevraagde Syntraciet niet prómpt kan leveren. Want de vraag Is groot en wordt steeds groter Wij menen dat het goed is dit eerlijk en openhartig mede te delen. Verwijt dit uw leverancier dus niet te zeer. Reeds is besloten de Syntraciet-produktie aanzienlijk uit te breiden. Om u méér Syntraciet 61 te kunnen bezorgen... Voor gezellige, gloedvolle, brandschone warmte thuis. 1 1 Een grote brug over de rivier de Marecchia in Centraal Italië is door de opgezwollen rivier voor een deel weg geslagen. In de brokstukken van de brug, op de bodem is nog het wrak van een kleine stationcar zichtbaar: de bestuurder had tengevolge van zware regenval niet gezien, dat een deel van de brug verdwenen was en stortte met zijn auto in de diepte. Drie uur later kon hij ongedeerd! - worden gered. In die tijd moest hij driemaal toezien dat een motorrijder op dezelfde wijze verongelukte, zonder dat hij hen had kunnen waar schuwen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8